Papoea's verijdelden aanslag op diplomaat van Oe Thant BETOGERS BIEDEN EEN PETITIE AAN Flink pak sneeuw in W.-Europa In Madrid weinig te zien van staat van beleg Niet over land naar W.-Berlijn VLUCHTELINGEN NAAR AUSTRALISCH-GUINEA REGERING TOONT 7JCII OOST-INDISCH DOOF' Voorproef ie Kritiek Moskou verhoogt bewapening Z-Afrika breidt luchtmacht uit Geen erekerkhof Vlaamse Oost frontstrijders Ook studenten houden zich rustig DDR VERGROOT DE SPANNING Krachtig Amerika tevreden over Nixon Geen breuk van Italiaanse CP ,met Sowjetunie V011 It ra 11 li BOMAANSLAG IN SAIGON 5 MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 DEN HAAG Bij zijn bezoek aan West-Irian in oktober 1968 had de vertegen woordiger van secretaris-generaal Oe Thant voor West-Irian, dr. F. Ortiz Sanz, moeten worden vermoord in opdracht van de Indonesische regering.. Dit heeft de heer Tanggahma, secretaris van het „Vrijheidscomité West-Papoea", zaterdag op een persconferentie in Den Haag gezegd. „De Indonesische regering", aldus de heer Tanggahma, „zou de moordenaar een beloning hebben willen uitkeren van 100.000 roepia's. Door deze moord zou de bevolking van West-Irian te kennen hebben willen geven een volksstemming af te wijzen en bij Indonesië te willen blijven als integrerend en onafscheidelijk deel." De heer Tanggahma vertelde, dat de aanslag werd verijdeld door het optreden van de ondergrondse papoea beweging, waarvan het vrijheidscomi té de „politieke arm" is. Zoals bekend is de heer N. Jouwe voorzitter van het comité. Deze verblijft op het ogen blik in Afrika om te trachten sympa thie te winnen voor de zaak van het comité. GEHEIME RAPPORTEN Verder is volgens de heer Tanggah ma uit geheime rapporten gebleken, dat de Indonesische regering een be drag van 3,7 miljoen dollar heeft be steed om de vertegenwoordiger van Oe Thant en zijn staf, alsmede de papoea-nationalisten tegen te werken en te liquideren. Tijdens het Indonesische bewind van mei 1963 tot 1 oktober van het vorige jaar zouden er in West-Irian waar zich 30.000 Indonesische mili tairen en meer dan 50.000 Indonesi sche burgers zouden bevinden 7.797 mensen gedood en 3.169 vermist zijn als gevolg van acties van het Indonesische leger. Daarnaast zouden duizenden pa- poea's naar Australisch-Guinea zijn gevlucht, die overigens weinig mede werking van de Australische regering zouden hebben. Velen van hen zou den zijn omgekomen wegens gebrek aan voedsel en medicamenten. ACHTERGROND De heer Tanggahma wees op de loyale houding van de Nederlandse regering ten aanzien van vluchtelin gen waar ook ter wereld, maar ten aanzien van die van West-Irian is zij „oost-Indisch doof". De heer Tanggah ma ging ook in op de uitlating van president Soeharto, dat kiezen voor zelfstandigheid van West-Irian ver raad zou zijn jegens de republiek In donesië. Spaans protest Ongeveer 500 betogers (meest Spanjaarden) hebben zondag in Amsterdam een protestmars te gen het Franco-regime gehou den. die besloten werd met een demonstratie voor het Spaanse consulaat aan de Oranje Nassau- laan. franco dood, Spanje rood"' AMSTERDAM In Amster dam zijn zaterdagmiddag twee demonstraties gehouden tegen de uitzonderingstoestand in Spanje en de daarmee gepaard gaande arrestaties. In Krasna- polsky hield de Partij van de QOST-DUITSLAND heeft al een voorproefje gegeven van wat kan gebeuren als de verkiezing van de nieuwe Westduitse president op 5 maart ln West-Beriyn wordt door gezet. Wat nog ontbreekt is controle op het verkeer via de drie luchtcorridors. Het gebruik van deze corridors Is aan de drie westelijke mogendheden voor behouden. Dit laatste houdt in, dat alleen de Russen beperkingen kunnen opleg gen. Die zouden moeten neerkomen op een algeheel vliegverbod of het aanwijzen van luchthavens onder Russische controle. De Oostduitse stap loopt vooruit op maatregelen waarmee de Rus Tsa- rapkin gedreigd heeft. Mogelijk pro beert partijleider Ulbricht ook nu, Moskou in een dwangpositie te bren gen. QNGEWOON krachtig heeft de lei der van de grote Italiaanse com munistische partij, Longo, opnieuw de Russische ingreep in Tsjcchoslowakqe veroordeeld. AI te veel waarde moet er toch niet aan worden toegekend. De betrek kingen met Moskou zullen wel niet ingrijpend worden gewijzigd. De rede van Longo is vooral voor binnenlands, gebruik bestemd. Zij moet bewijzen, dat de Italiaanse com munistische partjj respectabele natio nale doeleinden nastreeft. De zinsnede waarin Longo bestrijdt dat er nooit iets in het parlement is te bereiken is in dit verband van groot belang. De communisten hebben de hoop niet opgegeven, de socialisten los te we ken uit de regeringscoalitie met de christen-democraten. Arbeid een openbare protest bijeenkomst, die door enkele honderden mensen onder wie veel Spaanse gastarbeiders werd bezocht. Het merendeel sloot zich omstreeks half vier op het Beursplein aan bij een demonstratieve optocht naar het Spaanse consulaat in de Oranje Nas- saulaan, georganiseerd door de fede ratie van jongeren-groepen in deze partij, de Rode Jeugd, de socia listische jeugd, de PSP en drie stu dentenorganisaties. Tijdens de tocht, die rustig verliep, klonken uit de stoet kreten als „Franco moordenaar" en Franco dood, Spanje rood". Bij het consulaat werden de de monstranten toegesproken in het Spaans en Nederlands, waarna een petitie werd bezorgd. De stoet ging vervolgens naar het Vondelpark, waar men tegen half zes rustig uit een ging. Laird tvaarschuwt WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie. Meivin Laird, heeft gisteren voor de Ameri kaanse televisie de waarschuwing uitgesproken dat Rusland in de afge lopen twee jaar zijn bewapening heeft geïntensiveerd. Hij zei voorts, dat de Russen een defensief raket-stelsel rond Moskou en elders in het land hebben opge richt. De ontwikkeling van dit stelsel is echter achtergebleven bij die van de VS, aldus minister Laird. Het werk aan het Amerikaanse an- ti-raketstelsel, dat donderdag is op geschort, zal naar zijn mening weer worden hervat Keuzenjet maakte korte proefvlucht EVERETT (Amerika) Na 75 mi nuten in de lucht te zijn geweest heeft het grootste passagiersvliegtuig ter wereld, de 747 F van Boeing, een perfecte landing gemaakt op een vliegveld bij Seattle. De start was ook feilloos. Tijdens de proefvlucht meldde de piloot evenwel manke menten aan een bestuurspaneel. JOHANNESBURG Zuid-Afrik? is bezig zijn luchtmacht uit te brei den en te moderniseren om het hoofd te kunnen bieden aan elke bedrei ging. „conventioneel of niet". Dat zei minister van defensie Botha zondag voor de vereniging van de lucht- rrtacht. LONDEN In heel West-Europa is het afgelopen weekeinde een flink pak sneeuw gevallen. Vele dorpen en steden in Engeland en Schotland wa ren van de buitenwereld afgesneden en honderden automobilisten moesten hun auto langs de onbegaanbare we gen laten staan. Het slechte weer heeft in Engeland zeker vier mensen levens gekost. Op het continent viel aanzienlijk meer sneeuw, in Frankrijk zelfs 25 centimeter. Ook hier werden dorpen van de buitenwereld afgesloten. Doodgevroren I Tenminste twee mensen kwamen I om het leven. Bij Brivé in het Cen trale Hoogland vroor een eenzame jager dood, die onder een heg beschutting had gezocht. Bij Amiens overleed een vrouw in de auto, waar mee ze onderweg was naar het zie kenhuis omdat ze moest bevallen. De auto bleef onderweg steken. Haar man ging hulp halen maar bij zijn terugkomst was de vrouw overleden. Ook België en Duitsland kampten met de sneeuw. In de Beierse Alpen wordt gewaarschuwd voor lawines. Aan de Amerikaanse oostkust sloeg de winter ook hard toe. Er woedden sneeuwstormen en vannacht daalde da temperatuur tot twintig graden I onder nul. Het verkeer ondervond veel hinder, vliegvelden bleven geslo- I ten. Vandaag waren in New York vele scholen gesloten. STEKENE De aanleg van een erekerkhof voor gesneuvel de Belgische Oostfrontstrijders te Stekene, in Vlaanderen tussen Sint Niklaas en Zeeuws-Vlaan- Hiermee wordt volgens hem deren, gaat niet door. de werkelijke achtergrond en j interpretatie van de Indonesi- Het „Sint Maartcnsfonds". dat het sche regering ten aanzien van West-Irian en de overeenkomst van New York nog eens aange toond, namelijk, dat „West-Irian een integrerend deel is van de republiek Indonesië". TILBURG Op de weg naar het regionaal woonwagenkamp te Tilburg is de 2-jarige Johanna Wetzels door een achteruit rijdende auto overre den en gedood Hart overgeplant bij Zesjarig meisje CINCINNATI (Amerika) In een kinderziekenhuis in de Amerikaanse stad Cincinnati heeft een meisje van zes jaar het hart gekregen van een zeven-jarige jongen, die bij een aan rijding omkwam. Rechts de 6-jarige Christine Corhn, die het hart. kreeg van de jongen links, de 7 -jarige Michael Becker. plan voor het kerkhof „Berkenkruis" zou laten uitvoeren, heeft zondag be kendgemaakt er van af te zien we gens de onrust, die is ontstaan sinds de plannen bekend werden. Het fonds vindt het verbazingwekkend dat er „25 jaar na de oorlog nog personen bestaan, die de gewezen te genstander een sober graf willen ont zeggen". Het fonds wil de namen van de „dode kameraden niet voor een haat- campagne misbruiken". De burgemeester van Stekene, Ab- I don Heyse, had zaterdag al ver- klaard, dat hij in een „openhartige gedachtenwisseling" met de leiders I het fonds had gevraagd het plan te J laten varen. Heyse laakte de „tendentieuze be- I richtgeving" en protesteerde tegen j „onjuiste gegevens", die met name de Nederlandse televisie en pers over i hem hadden verspreid. PARIJS Twee Nederlandse toe- I risten kwamen gisteren bij een \'er- keersongeval ten zuiden van Parijs j om het leven. Het zijn dc 29-jarige E. J Sijbrands ende 22-jarige A. van den j Bergh, beiden uit Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) MADRID Ondanks de afge kondigde staat van beleg j gaat het leven in Madrid rustig door. Niets doet de dagen na de afkondiging verschillen van die ervoor. Nog steeds zigzaggen de I vele roodzwarte taxi's over de brede boulevards en nog steeds ziet 's avonds de Avenida de José Antonio zwart van de win kelende Madrilenen. Opk rond de regeringsgebouwen is niets te merken van een eventuele noodtoestand. In de Cortes het Spaanse parlementsgebouw lopen de bodes nog even statig als tevoren rond in hun uniformen, die hun eer der het aanzien van een admiraal dan van een bode geven. In El Pardo, even buiten Madrid, waar het paleis van Eranco ligt, is ook niets van spanning te merken. Geen extra bewaking, geen abnorma le aantallen patrouillerende soldaten. Hetzelfde beeld vertoont het mi- j nisterie van oorlog. Het wisselen van I de wacht geschiedt hier op dezelfde „toeristische" wijze als tevoren. RUSTIG LAND Wie er even vertoeft krijgt de in druk dat de Spanjaarden zich bij de situatie hebben neergelegd. Voor hen is het klaarblijkelijk belangrijker dat zij in een rustig land leven dan dat er persvrijheid en vrijheid van me ningsuiting is. Van studentenrellen en Baskische vrijheidsdemonstraties moet de gemiddelde Madrileen dan ook niets weten. Dat houdt echter niet in dat zij het allemaal met het regime-Franco eens zijn. Integendeel, velen zijn er zelfs tegen, maar zij zijn er wel van over tuigd dat zolang je je rustig houdt omtrent bepaalde politieke toestan den, je niets te vrezen hebt. En Franco Is voor hen gewoon een keuze van de beste van twee slechte mogelijkheden. Degenen die zich ech ter niet deze levenshouding kunnen aanmeten, hebben nu weer met de harde realiteit kennis kunnen ma ken. Het zijn zij die eigenlijk alleen maar direkt met de afgekondigde noodtoestand te maken hebben. Zij, die al enige tijd door het Franco-re gime werden verdacht, maar die vol gens de gewone wetten niet gear resteerd konden worden, kunnen nu zonder meer voor onbepaalde tijd worden vastgehouden. Anderen kun nen door de nieuwe maatregelen ver bannen worden naar stillere oorden, waar zij zich niet met de politiek bezig kunnen houden. GESCHROKKEN Ook de studenten zijn ongetwijfeld geschrokken van deze 'onverwacht gekomen veranderingen. Rond de gesloten universiteit van Madrid Is het op dit moment erg rustig. Men ziet er maar weinig studenten, maar ook is er geen politiebewaking. In Madrid gaat het leven rustig door. Ook de in het centrum gelegen Calle Arénol geeft hetzelfde beeld als voor de afkondiging van de staat van beleg. Of dit echter betekent dat er niet aan nieuwe demonstraties en andere activiteiten wordt gewerkt, moet worden betwijfeld. Voorlopig zullen zij zich nog even rustig moeten hou den, maar „ondergronds" zullen zij het door hen zo gehate regime steeds blijven aanvallen. Het ziet er dan ook niet naar uit dat Franco met deze voor drie maan den afgerekende uitzonderingstoe stand het verzet tegen hem geheel de kop zal indrukken. WEST-BERLIJN De West duitse regering is gistermiddag een dringend overleg begonnen met de drie westelijke bondgeno ten over het gisteren door Oost- Duitsland uitgevaardigde verbod op het doorreizen naar West- Berlijn door de leden van het Westduitse parlement. Verwacht werd, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk van daag een gemeenschappelijke ver klaring zouden uitgeven over de Oostduitse beperkingen. Het verbod is het gevolg van het besluit van de Westduitse regering de verkiezing van de president in West-Berlijn te houden. Volgens Oost-Duitsland heeft West-Duitsland geen aandacht geschonken aan de waarschuwingen de verkiezingen niet in West-Berlijn te houden. I West-Duitsland heeft zondag Oost- I Duitsland ervan beschuldigd nieuwe wieuivPT«v tt a i spanningen op te roepen in de Oost- WASHINGTON Het eerste on- I West hpfrekkinpen rfnnr Hp annuo. derzoek van Gallup naar de populari- Waarnemers in Washington zien de Oostduitse stap echter meer als een actie in de psychologische oor logsvoering dan als een daadwerke lijke bedreiging, daar de luchtcorri dors onbedreigd blijven. In de verhouding Oost-West is in tussen nog een nieuw element ge komen door de aanbieding van een Russische nota aan minister Willy Brand over het verdrag tegen de spreiding van kernwapens. Deze no ta zou bemoedigend van toon zijn en bepaalde politieke consessies bevat ten. Dit zou het eerste vriendelijke gebaar zijn van de Sowjet-Unie te genover Bonn sinds augustus vorig jaar en de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije. teit van president Richard Nixon wijst uit. dat bijna zestig procent van de Amerikanen vindt, dat hun nieu we president het behoorlijk doet. Slechts vijf procent sprak zich tegen Nixon uit, de rest wist het nog niet. Een grote meerderheid meent, dat Nixon een „middenkoers" vaart. West betrekkingen door de aange kondigde beperkingen van het ver keer met Berlijn. De regeringswoord voerder Günther Diehl heeft ver klaard, dat de maatregel neerkomt op een nieuwe schending van de viermogendhedenstatus van de stad. „De Oostduitse autoriteiten hebben geen recht de akkoorden over Ber lijn te veranderen." In Washington verwacht men, dat de regering-Nixon krachtig op de maatregelen zal antwoorden. Vol gens welingelichte kringen zal de president meer dan ooit vastbeslo ten zijn om West-Berlijn tijdens zijn komende reis naar Europa te be zoeken. H EL FELLE KRITIEK BOLOGNA Ruim een minuut duurde het ovationele applaus van het congres van de Italiaanse com munistische partij, toen Luigi Longo felle kritiek had uitgeoefend op Rusland inzake de invasie in Tsje- choslowaklje. Men verwacht overi- gens niet dat het tot een breuk met Moskou komt. De Russische delegatie I moest tijdens Longo's rede „naar het toilet" Longo pleitte in zijn rede voor een nauwe samenwerking tussen commu- nisten en linkse katholieken. Hij I wenste de dialoog met de katholieken voort te zetten. Het congres wordt bijgewoond door vijftig partijen uit de hele wereld. verhoord De Amerikaanse raketdeskundige Wemher von Braun is zaterdag op het Duitse consulaat in New Orleans door vertegenwoordigers uan een Westduitse rechtbank verhoord in verband met een proces tegen drie voormalige nazi's uit Hitlers V-2- raketfebriek. Aan verslaggevers ver klaarde hij na afloop (zie foto), dat h\j is gehoord als getuige-deskundige over het werk in de fabriek. SAIGON Bij een bomaanslag zijn zondag zeker 22 mensen om het leven gekomen. Vijftig personen wer den gewond. De politie ontdekte later een groot wapendepot van de Viet- cong. Ook werd een zelfmoordcom mando gearresteerd. Nu het Vietnamese nieuwjaar na dert, neemt de spanning in Saigon toe. Alle geallieerde troepen zijn ge- I consigneerd. Velen verwachten een nieuw offensief van het Bevrij- j dingsfront om de conferentie in Pa- I rijs onder druk te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5