Bisschoppen en rechts worden links ievallen Hoogerwerf hoogleraar in Nijmegen Meeste Zweden zijn voor staatskerk Evangelisatie dreigt in opspraak te raken Blad 2 ij Ongeluk overweg Een ivoord voor vandaag Studenten zijn gekant tegen toelagensysteem Uw probleem is het onze. Slechts vijf procent tegen Nieuwe verklaring van studentenpriesters Vier doden door de gladheid Bijbelse spelletjes in Amerika populair BFROFPÏNOSWFRK MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 We krijgen nu de memoires van Nehemia, een hoge functio naris aan het Perzische hofmaar die zijn joodse afkomst niet vergeten was. Ze beginnen met een ontroerend gebed voor Jeruzalem, waarvan we de aandacht vestigen op het sterke pleidooi op Gods beloften: „Gedenk aan het woord, dat Gij aan uw knecht Mozes voorgehouden hebt: Pleegt gij trouw breuk, dan zal Ik u onder de volken verstrooien. Maar bekeert gij u tot Mij en onderhoudt gij naarstig Mijn geboden al waren uw verdrevenen aan het einde des hemels, Ik zal hen vandaar vergaderen en hen brengen naar de plaats die Ik verkoren heb om daar Mijn naam te doen wonen" (Nehemia 18, 9). Nehemia wijst God er op, dat dit nog niet helemaal in ver vulling is gegaan. We moeten daarbij vooral op het slot letten. Israël had er niet genoeg aan, dat het weer in het land der vaderen was. Er hoorde bij, dat God weer in hun midden Zijn naam deed wonen, hen de heerlijkheid en de genade van Zijn tegenwoordigheid deed ervaren. Alles scheen er op te duiden, dat God nog niet met Zijn volle gunstbetoon gekomen was. Daarom bidt Nehemia. Dat kunnen wij niet missen. En Gij hebt het toch zelf beloofd, Here, dat Gij bij ons Uw naam wil doen wonen? Pleiten op Gods beloften is de beste weg, om verhoord te worden. „Gedenk aan 't woord, gesproken tot Uw knecht, waarop Gij mij verwachting hebt gegeven." Wij lezen vandaag: 1 Kronieken 281121. AMSTERDAM et rijksstudie- toelagencentrum, zoals voorgesteld door de commissie-Andriessen, is zaterdag tijdens een discussie over het beurzenbeleid in Amsterdam ge stuit op verzet onder de studenten. De voorzitter van de Nederlandse Studentenraad, Eduard Bomhoff, zei de de „commissie maar moet ophouden". De commissie is naar zijn me ning „in de huidige tijd de vorm niet waard". Bomhoff vond dat de drie student-leden van de com missie op de stoel van de minister waren gaan zitten. Uit de discussie bleek dat de lening (maximaal ƒ22.500) die stu denten volgens het voorstel bij het rijk zouden kunnen sluiten, velen ervan zou kunnen weerhouden om te gaan studeren. De vergadering drong aan op maatregelen tegen de commissie- Andriessen. De Algemene Studen tenvereniging Amsterdam kondigde aan, dat aan minister Veringa van onderwijs een ultimatum is gesteld tot ontbinding van de commissie. Woensdagmiddag twaalf uur loopt dit ultimatum af. LONDEN Minder dan tien pro cent van de Britse bevolking gaat vrij regelmatig naar de kerk. Dit blijkt uit een nieuwe statistiek die dezer dagen in Engeland gepubli ceerd is door de financiële afdeling van de Anglicaanse Kerk. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adre» Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Per brlet dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kan men krachtens de Al gemene bijstandswet ondersteuning ontvangen, wanneer men als al leenstaande als enig inkomen AWW- of AOW- uitkering geniet en niet meer dan ƒ3600 bezit? Als men in een bepaalde gemeente reeds bijstand geniet en naar een andere gemeente verhuist, krijgt men dan in de nieuwe gemeente automatisch uitkering of moet men deze bij de sociale dienst aldaar aanvragen? Legt de sociale dienst bij overlij den van de genieter beslag op nog resterende geldmiddelen of vallen deze toe aan de nabestaanden (als deze minder zijn dan ƒ3600)? Antwoord: Iedere Nederlander heeft recht op bijstand als zijn in komsten niet voldoende zijn voor le vensonderhoud. Een vaste grens is er niet. Men kan aannemen dat ie mand die slechts AWW of AOW ge niet, veelal niet voldoende in komsten heeft. De 3600 vermogen moet men dan ook niet als een norm beschouwen, maar het is het bedrag van een bescheiden vermogen dat voor een alleenstaande is vastgesteld en bij bepaling van de uitkering buiten beschouwing blijft. Men mag dus wel meer bezitten om voor bijstand in aanmerking te komen, waarbij ieder geval op zichzelf bekeken wordt. In onderscheiden gemeenten gel den uiteenlopende uitvoe ringsvoorschriften, zodat bij verhui zing de uitkering niet automatisch dezelfde blijft en men in de nieuwe gemeente de bijstand opnieuw moet aanvragen. De ene gemeente maakt wel gebruik van haar recht van ver haal op de nalatenschap, de andere niet. Vraag: Vele jaren heb ik in komstenbelasting betaald, maar tot nog toe heb ik noch over 1967 noch over 1968 een aanslagbiljet ontvan gen. Ben ik verplicht daarom te vragen? Wel krijg ik ieder jaar een aangifteformulier, hetgeen ik ook invul. Hoe groot moet je inkomen zijn om in de belasting te vervallen? Antwoord: Wanneer men in de in komstenbelasting valt, is men wel verplicht een aangiftebiljet aan te vragen (zo nodig). Heeft men echter dit aangiftebiljet ingevuld en inge zonden, dan behoeft men niet nog eens om een aanslag te vragen. De aanslagen over 1967 zijn echter nog lang niet allemaal opgelegd en zelfs die over 1966 nog niet geheel, om nog te zwijgen over 1968. Krijgt u geen aanslag, dan zal men u daarvan bericht sturea Krijgt u dit bericht niet, dan heeft u nog een aanslag te verwachten. Voor 1966 betaalt een gehuwde pas inkomstenbelasting bij een inkomen van 4602, een ongehuwde bij ƒ4281, voor 1967 resp. bij ƒ4432 en ƒ4016. Voor dit jaar worden dege nen die naast AOW minder dan ƒ400 neveninkomsten hebben, niet aangeslagen. (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM De meeste Zweden voelen er niets voor dat de band tussen de Lutherse Kerk en de staat zou verbroken wor den. Wel wensen ze wijzigingen in de verhouding tussen kerk en staat, waardoor de kerk iets zelf standiger wordt. Dit is niet de uitslag van het staatsreferendum over deze vraag, die vorig jaar december werd gehou den. De uitslag daarvan is nog niet bekend. Tegelijkertijd organiseerde 365 1 13 2 3 6 5 6 7 8 9 10 11 12 de Svenska Pastoratens Riksförbund echter een opinieonderzoek onder predikanten en andere kerkeraadsle- den. De uitslag van dit laatste onder zoek is nu gepubliceerd. Van de aangeschrevenen heeft 73 procent gereageerd. Niet minder dan 91 procent van alle ondervraagden wil de bapd met de staat bewaren, mits enige wijzigingen plaats vinden. Slechts vijf procent van de onder vraagden bleek voorstander van een geheel zelfstandige Lutherse Kerk. MEER VRIJHEID Bijna 90 procent van de onder vraagden wil de kerk echter iets meer vrijheid geven. De staat moet de eigen synode of Kyrkomötet meer verantwoordelijkheid gunnen. Van de ondervraagden meent 74 procent, dat het lidmaatschap van de kerk be paald moet worden door de doop en niet door de geboorte. Evenals de Nederlands Hervormde Kerk kent de Lutherse Kerk van Zweden nog altijd geboorteleden. Dat wil zeggen, dat iemand die uit lu therse ouders geboren is tot de kerk behoort, tenzij hij zich officieel via een brief heeft laten schrappen. Slechts 21 procent van de Zweden wil de oude regeling handhaven. Slechts de orthodoxe en wat piëtistische organisatie van luthera nen, de „Evangeliska Fosterlandstif- telsen" heeft zich officieel uitgespro ken voor een volkomen vrije Lu therse Kerk. UDDEL Zaterdagmiddag werd de 3-jarige Jan Mouw uit Uddel (bij Apeldoorn) door een auto geschept, toen hij de weg overstak. Het ventje was op slag dood. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM/UTRECHT De bisschoppen van de Rooms- Katholiéke Kerk werden dit weekeinde van twee kanten onder vuur genomen. De vier studentenpastores uit Amsterdam verweten hen, dat zij zich meer laten leiden door het gezag van Rome dan door de inspiratie van onderaf. Het conservatieve Michael-legioen klaagde dat de bisschoppen geen leiding meer geven, maar worden geleid door pressiegroepen. De vier studentenpriesters, die van bisschop Zwartkruis eisen, dat hij Jos Vrijburg na diens huwelijk in staat zal stellen om te blijven predi ken, hebben opnieuw een verklaring uitgegeven gewijd aan de verkondi ging van het evangelie, de eenheid van de kerk en hpt bisschopsambt De rechtsregels van Rome maken het evangelie monddood, zeggen de vier priesters, J. van Kilsdonk, Huub Oosterhuis, T. van der Stap en Jos Vrijburg. Ze erkennen te twijfelen aan het bestaansrecht van de offi ciële kerk en willen tevens spreken namens hen die geen geloof meer hebben in die kerk. Ze hebben kritiek op het huidige beleid van de bisschoppen. Vooral keuren zij hun beleid inzake de litur gie en de Nieuwe Katechismus af. Ze zijn er tegen dat de bisschoppen ge bogen hebben voor de eis van Rome om wijzigingen te gaan publiceren op die catechismus. Kritiek op paus Ook de kritiek op de paus is niet mals. Wel zeggen zii van harte te willen geloven in een bisschop van Rome, die de eerste is onder de broe ders om hen te bevestigen in het geloof. „Maar", gaan ze dan verder, „wie wij horen is een man, die in een voor ons onverstaanbare doctrinaire taal en vanuit een voor ons onverklaarba re angst, steeds weer diskwalificeert, wat onder katholieken en christenen in Nederland als zinvolle en heilzame vernieuwing wordt ervaren. Wat wij zien is een tragisch gevangene van een curiaal systeem, een prelaten- clan, een hofhouding Hij, de paus, reist als een vorst, wordt als zodanig ontvangen en voor hem presenteren de soldaten de wapenen." Tijdens de vier diensten verklaar den de priesters dat zij hoopten dat de studentenparochie kan blijven bestaan, ook als bisschop Zwartkruis voor één maart niet is ingegaan op hun eis om Jos Vrijburg ondanks zijn aanstaand huwelijk te handhaven. Volgende zondag zal in alle diensten een enquête gehouden worden over de toekomst van de parochie. Michael-legioen Anders van toon, maar zeker niet minder kritisch, waren de geluiden die zaterdagmiddag in het Utrechtse Esplanada klonken. Daar vergaderde het Michael-iegioen, gevormd a?s een (conservatief) katholiek beraad", dat een tegenhanger wil zijn van het pastoraal concilie. De vergadering werd door ongeveer 200 mensen bij gewoond. Voorzitter Louis Knuvelder richtte vlammende pijlen van kritiek op de jeugd die op het pastoraal concilie vertegenwoordigd was, op de studen tenpriesters van Amsterdam, de VA RA, de KRO en de bisschoppen. De jeugd sprak op een vlerkachtige HUUB OOSTERHUIS manier over (Zijne Heiligheid) de paus, de studentenpriesters introdu ceren een nieuwe vorm van vrijzin nigheid, de VARA heeft een smet op de kerk geworpen door haar gesprek ken met in concubinaat levende priesters, wie een cent uitgeeft voor lidmaatschap van de KRO is een dwaas, en de bisschoppen laten zich leiden door pressiegroepen. Initiatieven De voorzitter kondigde aan dat er over een maand of tien ook door Rome zeer duidelijke daden zullen worden gesteld. Als gevolg van de vele spreekbeurten door het Mi chael-legioen georganiseerd voor jon geren- en studentenclubs (o.a. in Til burg en Delft) is een jeugdinitiatief geboren om een waarachtig rooms-katholieke Franciscus Xaveri- us Vereniging op te richten. Tevens werd medegedeeld dat een brief is opgesteld gericht aan kardi naal Alfrink naar aanleiding van de laatste zitting van het pastoraal con cilie. De brief zal vertaald worden in het Italiaans ten behoeve van de cu rie in Rome en in het Latijn ten behoeve van de Europese bisschop pen die binnenkort bijeenkomen in Churs. Zwitserland. In de brief wordt onder meer ge zegd: „Wij willen uwe eminentie met klem wijzen op de gevaarlijke situa tie, waarin de Rooms Katholieke Kerk in Nederland op het ogenblik verkeert. Nu de revolte is doorgebro ken door het werk van de zogeheten studentenpastores in Amsterdam is het gevolg daarvan een uitholling van de wezenlijke fundamenten van de geloofs- en zedeleer. De toespraak van de student Huub Oosterhuis is er het duidelijkste bewijs van, dat niet alleen het celibaat in het geding is." „De vrijzinnige tendensen zijn nu zelfs tot in de Nieuwe Katechismus doorgedrongen en deze dient dan ook ingetrokken en volledig herschreven te worden. Het is de hoogste tijd stappen te ondernemen voor het behoud van de Nederlandse kerkprovincie. Dan zou tevens de heilige trouw aan Rome weer eens duidelijk tot uiting komen." UDEN Dc 22-jarige vertegen woordiger M. Rademaker uit Nijme gen kwam gistermiddag bij een onge val om het leven. Op de weg Zee- land-Uden raakte hij met zijn auto op de gladde weg in een slip en botste tegen twee tegenliggers. Twee andere personen werden zwaar ge wond, waarvan e» later in het zie kenhuis nog een overleed, de heer J. Dijkstra uit Nijmegen. HOOFDDOFP Gistermorgen botste de 44-jarige Amsterdamse journalist G. bolderman met zijn au to tegen een vrachtwagen, die even te voren was geslipt en gedeeltelijk op het wegdek was blijven staan. De man overleed -n een ziekenhuis. TILBURG In een ziekenhuis overleed zaterdagavond de 85-jarige J. van Diessem uit Tilburg, die 's middags bij het oversteken door een slippende auto was gegrepen. Youth for Christ congres (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT De evange lisatie raakt in opspraak, indien we te gemakkelijk antwoorden geven op de grote vragen en problemen in de wereld, waar schuwde Sipke van der Land de 100 afgevaardigden van Youth INVUL-PUZZEL Vul horizontaal in: 1. pookijzer, 2. stok met voettrede, 3. Spaans rij paard, 4. stuk geschut, 5. hoofddeksel, 6. medeklinker, 7. klinker, 8. li chaamsdeel. 9. gezamenlijk verteer, 10. rang, 11. dwaze gewoonte, 12. kor ter. Bij juiste oplossing leest men op 13 verticaal de naam van een deel van Noord-Holland. Oplossing vorige puzzel: 1. aalt - taal, 2. none - noen, 3. deel leed, 4. ever - veer, 5. last - stal. 6. Siam - mais, 7. toon - noot. AN- DELST. lus' reizen afgebeeld. De Een ondernemende fir- (Van onze kerkredactie) spelers krijgen kleine ma in Chicago heeft in Paulus-figuren en trek- zeer korte tijd 600.000 NEW YORK Enige ken naar gelang van het stuks verkocht van „De tijd geleden meldden wij, gegooide aantal ogen tien geboden". Bij dit met hoeveel animo langs de verschillende spannende spel moeten de rooms-katholieke kinder- steden, waar de apostel spelers goede werken tjes in Amerika hun spe- gepredikt heeft. Winnaar doen (symbolisch uiter- eiale r.k. monopoliespel is degene, die zijn Paulus aard) om in het bezit te beoefenen. het eerst in Rome brengt komen van zoveel moge- De laatste maanden lijk gebodskaarten. schijnen bijbelse spelle- Dezelfde fabrikant ver- Deze firma brengt ook tjes in Amerika een rage dient ook aardig aan „Het een bijbels kegelspel in te worden. Een fabrikant jaar des Heren", dat van de handel. Het bij een In Baltimore meldt veel de eerste advent langs al- geslaagde worp behaalde succes met zijn spel „De le feesten van het kerke- puntenaantal telt alleen zendingsreizen van Pau- lijk jaar de spelers mee, als de speler ook lus". brengt naar de zoveelste een bijbelse vraag goed Op het bord zijn Pau- zondag na trinitatis. kan beantwoorden. Nieuwe orodukten voor zoutarm diëet Zoutarm dieet? Dat is even wennen! Groen tesoep smaakt als warm water, maar tomatensoep gaat al heel wat beter. Gluton- dierties Klein cadeautje voor een (ziek?) kind: met plakspul schiet u altijd in de roos, of dat nu sel- lo-tape, een pot gluton of een tubetje lijm is. Een Britse fabrikant kwam op het lumineuze idee om gluton te verpakken in plastic dierfiguurtjes. De serie start met een klein blauw olifantje, uit zijn snuit komt de gluton. Het is speciaal voor kinde ren bedoeld, de gluton is onschadelijk, oplosbaar in water zodat het van be hang, muren en vloerbe dekking verwijderd kan worden. De lieve jeugd kan een hele dierentuin bij elkaar sparen. De fabriek (Zoo Glue, Grafton Place, Lei- cester) vraagt zelfs aan de lieverdjes wat ze als vol gend dier willen hebben voor hun verzameling, en. héél praktisch, kun je met korting een handenar- beid-boekje bestellen. Als tip geven zij: Plak op een leeg garenklosje koppen en achterwerken van die ren, getekend en geknipt van stevig karton. Kleu ren of verven, zo maak je een hele menagerie. Want met kruiden kan men het voedsel een ple zierige smaak geven. Hulpmiddelen voor een smakelijke maaltijd geeft een fabriek in Zoetermeer met een reeks zoutarme produkten, namelijk volle melkpoeder, volle melk, magere melkpoeder en zelfs vijf kant-cn-klare maaltijden voor het zout arme dieet. Van de maaltijden noe men we U: witlof met roer ei, Wiener goulash (met rundvlees, uien, erwten, aardappelen, tomaten en kruiden), gemengde groenten (sperciebonen, tomaten, doperwten, wor telen, prei en kruiden) met rijst en rundvlees, bruine bonen met appel, ham en spek, en knolselderij met rundergehakt Vla, pud ding, flensjes, pap, zijn al le te bereiden met de al of Plastic bloemootten Hiernaast ziet u drie „plantubes", nieuwe plastic bloempotten met ongekende moge lijkheden voor handel en particu lier. De pot is buisvormig en lijkt niet op de tradi tionele bloempot. Dit nieuwe potje heeft een spiraal vormige wand, een bodem met gaatjes en voor zien van een zuig- mond. De zuig- mond is een ver lengstuk van het potje, waardoor fijne waterka naaltjes lopen. Alleen het niet magere zoutarme melkpoeder. Wie als aanstaande moeder op zoutarm is ge zet, heeft de troost dat het maar een tijdelijke aange legenheid is waardoor u zich zelfs weer wat beter voelt. Straks zegt een aar dige kraamzuster: lekker boterhammetje met rook vlees en een sterke kop koffie? Wie niet meer van het zoutarme dieet afkomt doet er goed aan de folder te bestellen bij het Voor- lichtings Bureau voor de Voeding in Den Haag. Met recepten. onderste gedeelte van de zuigmond staat in het wa ter. Bij de „plantube" hoort een speciale plantenbak of jardiniere. De plant neemt zonder zelf in het water te staan door zui ging water op. Zodoende heeft men een water reservoir voldoende voor ongeveer drie weken! Heerlijk voor vrouwen- met-een-baan en als we met vakantie gaan. Wie zo'n plantenbak aanschaft, behoeft in de bloemenzaak alleen maar en „plantube" te kopen, waarin zijn favoriete plan ten al gekweekt zijn. In een handomdraai is de bak weer fraai gevuld. Door deze kweekmethode wordt de plant op geen enkel moment in de groei on derbroken. Voor bedrijfs leven en instellingen (zie kenhuizen, kantoren, rust huizen) zijn plantenbak ken ontworpen in verschil lende groottes, lengten, vormen en kleuren. Een solo-bak, geschikt voor één plant van hout nerf teak of wit marmer komt op ƒ15,80, een sim ple plantubehouder in grijs lang 72 cm. 15.95, een olantenbak van 1 meter houtnerf teak of palisan der voor vier „potten" ƒ58,80. Elegante oplossing voor versiering van ven sters, balkons en woon ruimten. Import: Zerpa Zeist. for Christ-comités. Zij waren op De Graasheuvél in Amersfoort bijeen voor hun jaarlijkse confe rentie. Het evangelie is niet zo simpel en goedkoop als het vaak wordt ge bracht, vervolgde de leraar Neder lands uit Wassenaar, het heeft bloed gekost. Daarom mogen we het niet reduceren tot stoplap. Wij maken het evangelisatiewerk alleen maar verdacht, als wij op pro blemen als Biafra, Vietnam, het ge neratieconflict te eenvoudig en sim pel reageren met dooddoeners. De heer Van der Land drong aan op een gezond evenwicht tussen de evangelisatie en de praktijk en de theologische studie. „Wij hebben in Nederland heel veel knappe theolo gen. Die hebben het evangelie vaak weer te moeilijk gemaakt, zodat het voor de doorsnee-mens niet meer te vatten is. Wij hebben behoefte aan knappe evangelisten, die wal doen met de vragen van de gewone men sen." De Haagse hervormde predikant ds. A. M. A. Hellendoorn sprak in dit weekeinde over het werk van de Heilige Geest. Deze zet voort wat Christus is begonnen. Wij moeten kritisch staan tegenover een isole ren van de gaven van de Geest van Christus zelf. Er is altijd een sterke verbondenheid tussen Christus en de Geest. Directeur ds. George Brucks me moreerde de grote dynamiek van het Youth-for-Christ-werk en de opleving in verschillende plaatsen. Het aan tal abonnementen op het blad Aktie neemt steeds toe. Vele jonge mensen melden zich pro deo voor parttime dienst. Tienerteams Tijdens dit weekeinde werd ook het zojuist uit Amerika overgekomen echtpaar Benjamins welkom geheten. Als music-director gaat de heer Ben jamins Nederlandse tienerteams op leiden, die zullen worden ingezet voor akties op middelbare scholen in binnen- en buitenland. Verder werd een van de dertien aangekochte films van het Moody Institute for Science gedraaid. Een parig was de vergadering van me ning, dat deze wetenschappelijke films bijzonder geschikt zijn voor het werk op de middelbare scholen. Al met al een geslaagd congres, waaruit duidelijk bleek dat Youth for Christ steeds nieuwe wegen vindt om jeugd door jeugd te confronteren met het evangelie. RIO DE JANEIRO Presi dent-dictator Arthur Costa e Silva heeft zijn greep op Brazilië versterkt door de parlementen van vijf staten voor onbepaalde tijd op reces te stu ren onder het mom. dat de volksver tegenwoordigers corruptie hadden gepleegd. NIJMEGEN Dr. A. Hoogerwerf, lector in de politicologie aan de Vrije Universiteit, is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Nymeegse uni versiteit. Hij volgt de onlangs overle den prof. Schlichting op voor de leer opdracht politicologie. Dr. Hoogerwerf werd in 1931 te Delft geboren. Van 1948 tot 1960 was hij werkzaam in de dagbladjourna listiek, onder meer als parlementair redacteur van het Kwartet. Tegelijk studeerde hij in zijn vrije tijd politieke en sociale wetenschap pen aan de Vrije Universiteit. In 1960 deed hij zijn doctoraal examen cum laude. In hetzelfde jaar werd hij we tenschappelijk ambtenaar bij de VU. In 1964 promoveerde hij op het proefschrift „Protestantisme en pro gressiviteit, een politicologisch onder zoek naar opvattingen van Neder landse protestanten over verandering en gelijkheid." Dit proefschrift werd bekroond met de Kluwrerprijs. Als lector aan de VU heeft dr. Hoogerwerf momenteel de dagelijkse leiding van het onderzoek van de Kamerverkiezingen van 1967 van het sociaal-wetenschappelijk instituut van de VU. Tweede ehr. geref. kerk in Arnhem ARNHEM In verband met moei lijkheden in de christelijke gerefor meerde kerk heeft een aantal leden verleden jaar de classis Apeldoorn om een tweede spreekplaats in Arn hem gevraagd. Een door de classis ingestelde commissie kwam tot de conclusie, dat de verhoudingen in Arnhem het wenselijk maakten, dat aan dit verzoek werd voldaan. De classis heeft daarom de kerkeraad van Doesburg verzocht attestaties te aanvaarden van degenen, die zich aan het opzicht en de tucht van de kerkeraad van Arnhem willen ont trekken en een spreekplaats „Arn hem-Zuid" te openen. Gisteren werden hier de eerste diensten gehouden. Predikant in Arnhem is sinds 1966 ds. J. C. van Ravenswaay. In 1963 is in Dordrecht een dergelijke oplossing gevonden door de instituering van de gemeente „Dordrecht-Zuid". (Vervolg van pag. 1) Opperwachtmeester N. D. Stoop van de rijkspolitie groep Oudewater was een der eersten die bij de spoorweg overgang de Hoge Brug aanwezig was. Wachtmeester J. Quaak had in middels al geconstateerd dat de knip perlichten van de overweg werkten, maar door de sneeuwstormen van zondag grotendeels waren bedekt. Knipperlichten De spoorwegrecherche ineent hierin de oorzaak van het ongeluk te moeten zoeken. Bovendien reden de treinen door de weersomstandigheden niet op tyd. De twee gezinnen hadden hun kerkbezoek van zaterdagavond tot zondagmorgen uitgesteld; men ver wachtte kcnnelyk beter weer dan de avond ervoor. De auto werd op de overweg het eerst gegrepen door een personen trein uit de richting Gouda. De trein greep de bestelwagen van achteren. De auto werd vernield en langs de spoorbaan gesmeten. De twee treinen werden over de gehele lengte aan getast. Het mag een wonder heten dat één der treinen niet ontspoorde. Hoewel het vaststaat dat de sneltrein even moet zijn opgewipt, bleef de matig gevulde trein op de rails staan. Geen der passagiers liep verwondingen op. De gehele dag was men in de weer de spoorwegovergang voor treinver keer en wegverkeer vrij te maken. Zondagmiddag tegen twee uur konden treinen de overgang langzaam pas seren. Vanmorgen herinnerde vrij wel niets m.eer aan het ongeluk De per dag bijna honderd per sonen. en goederentreinen razen vandaag weer voorbij de buurt schap, die in enkele seconden in rouw werd gedompeld. NED. HERV. KERK Beroepen te Lienden (Gld.): S. W. Verploeg te Leerdam; le Eemnes- buiten; te Schoonderwoerd; te Zeg veld en te Gouderak: kand. H. Smit te Gouda; te Scherpenisse (toez.): kand. A. Cijsouw te Rijswijk (Z.H.); te Sluiskil (toez.): A. H. Smits te Noordwijkerhout NED. PROT. BOND Aangenomen naar Den Haag: N. v.d. Wall te Laren (N.H.) en Maars- sen (U.). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Enschede-Oost: A. W. Drechs'er te Den Hang-Zu!d. Beroepen te Rntferdam-Zuid: Chr. Verhage te Den Haag-Centrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2