WINTERS WEEKEINDE Op Voorne-Putten in toekomst zeehavens? Commentaren Sneeuw, kou en Praag steekt de bevolking een hart onder de riem I I decoratief en praktisch zo'n vl L I Het Kwartet Dollarlening AKU Zware sneeuwval Treinen vertraagd WITTER KAN HET NIET Moskou weet weet niets dreigement ROTTERDAMS RAPPORT MOET NOG IN STUDIE GERUCHTEN OVER NIEUWE SPANNINGEN Ook in deel Hoeksewaard Ajoeb Khan heft noodtoestand op Doe het vandaag nog! bonj Nieuwe JLeidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvaitich i* ghebleven mijn hert in teghentpoetl" Zaterdag 8 februari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 uur Waar de klok van de laster luidt, is spoedig een gelovige gemeente bijeen. SIR1US Deze week in ZO: Farao's krakeelden al om Suezgebied Dr. Vonk over het voorkomen van hart- en vaatziekten Maantaxi versneld proberen Dr. Rijnsdorp over Macuse -M- Ontplooiingskansen voor man en vrouw Muziek als geneesmiddel -X- Duizenden meisjes dromen van Adamo Groot aantal ontspanningsrubrieken N'TA „Ik liacl geen idee, dat n de hoofd kraan in de kelder had afgezet." iisrr iaihd WW;g::v:£ (Van onze weerkundige mede- wrker) DE BILT Vele weken is het winterweer zacht gebleven zon der sneeuw, maar dit weekeinde is echt winters. Met de koude noordelijke luchtstroom zullen nog iets kouder met overdag nendrijven vergezeld van zware windstoten, mogelijk ruim tach tig kilometer per uur. De aangevoerde lucht wordt nog iets kouder met overdacht temperaturen om het vriespunt en in de nacht lichte vorst. Het is te verwachten dat dit meer win terse weertype ook begin volgen de week zal voortduren. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 6; min. temp: 0 tot 6 graden onder nor maal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 9 februarizon op 08.07, onder 17.13: maan op 01.14. onder 10.14: 10 febr. laatste kwartier. 10 februari: zon op 08.05. onder 17.14: maan op 02.42. onder 10.35: laatste kwartier. AMSTERDAM Op korte termijn zal de AKU overgaan tot de uitgifte van een 20-jarige in aandelen con verteerbare obligatielening, groot 50 miljoen dollars, onder bemiddeling van de ABN en de Amro-bank. De aflossing zal geschieden in tien-jaar lijkse termijnen, ingaande 1 januari De net op tijd gevallen sneeuw stelt de minnaars van de natuur en lange wandelingen in de ge legenheid een prachtig wit kleed te bewonderen. De kinderen hebben vandaag de sleetjes voor de dag gehaald. Maar in de bosse 7i worden de vrolijke kinderstemmen gedempt door het dikke pak. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Een dik pak sneeuw, gladde weggedeelten door bevriezing, bij sneeuwbuien sleclit zich en soms hevige rukwinden belemmerden van morgen bet overigens spaarzame verkeer. Wie er vanmorgen niet beslist uit moest, bleef thuis. Het witte kleed accentueerde alleen maar de stilte. In de grote stden voerden de zand- en zoutstrooiers van de ge meentelijke reinigingsdiensten een moeizame strijd tegen de gladheid: het bleef gestadig doorsneeuwen. Ten gevolge van de sneeuwval deden zich bij de Nederlandse Spoorwegen voor met wissels in de buurt van Leiden en Den Haag en op de „Hoekselijn" (Hoek van Holland-Rotterdam). Vertragingen waren het resul taat. De D-treinen uit Hoek van Holland naar Duitsland vertrok ken ongeveer een uur te laat. In Leiden liepen de treinen tot on geveer tien minuten vertraging op. De vanmorgen vroeg plotseling in vallende winter bracht lichte vorst: voor automobilisten bevroren ruiten en portiersloten. Ook voor zondag De Tsje,choslowaakse premier Cernïk deelde gisteren tijdens een persconferentie in Praag mee dat de democratische rechten van de bevolking worden verzekerd. Bij het federale parlement worden hierover wetsontwerpen ingediend. wordt vorst en sneeuw verwacht. Alle veldsporten van dit weekende zijn af gelast. Engeland O De Britse eilanden werden vannacht en gisteravond geteisterd door sneeuw stormen, waardoor een chaoss voor weg-, rail-, en luchtverkeer ontstond. Prins Philip, die in Sheffield werd opgehouden door de onverwachte weersomstandigheden, zei: „Ondanks het ministerie van technologie en alle prachtige scheppingen van de tech niek in de wereld, blijkt God van tijd tot tijd toch het laatste woord te heb ben." In Engeland kwamen nogal wat on gelukken voor. Nederland had het ge luk, dat het pas vanmorgen vroeg door sneeuw, hagel en invallende vorst werd geplaagd. De zaterdag bracht het aan tal ongelukken praktisch tot een mi nimum terug. De sneeuw kwam op tyd voor sportmensen: voor de wintersport behoefde men het niet ver over de grens te zoeken. MOSKOU Een woordvoerder van het Russische ministerie van buiten landse zaken verklaarde gisteravond laat niets te weten van de uitspraak van de Russische ambassadeur in Bonn dat de Sowjetunie „ernstige maatrege len" zal nemen als de verkiezing van een Westduitse president in West-Ber- lijn wordt gehouden. De Russische ambassadeur. Semjon Tsarapkin. zei in een vraaggesprek met twee kranten uit Stuttgart dat Rusland de verkiezing (op 5 maart i in West- Berlijn niet zal dulden. Hij zei niet wat voor maatregelen er genomen zouden worden. Ook Oost-Duitsland eiste gisteren (op nieuw) dat de verkiezingen niet in West-Berlijn worden gehouden. Deze waarschuwing van het Oostduitse mi nisterie van binnenlandse zaken was gericht aan burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn. Woensdag had het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken eenzelfde eis aan de Westduitse regering gesteld. In beide gevallen werd gedreigd met maatregelen, maar er werd niet gezegd welke. Burgemeester Schütz heeft de eis zon der meer afgewezen en verklaard dat Oost-Duitsland niet het recht bezit zich te mengen in de Westberlijnse za ken. De dreigementen hebben in West- Berlijn en Bonn overigens wel bezorgd heid gewekt over de kwetsbare ver bindingswegen te land tussen de Bonds republiek en West-Berlijn. Westelijke waarnemers betwijfelen of Oost-Duits land het ditmaal bij woorden zal laten, maar ze kunnen zich niet voorstellen dat de Sowjetunie het op een kracht meting over Berlijn zal laten aankomen. (Sinds 1954 zijn de presidentsverkie zingen in West-Berlijn gehouden, elke vijf jaar red.). (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Op Voorne-Putten en in het westelijk deel van de Hoeksewaard moeten in de toekomst zeehavens en industrie terreinen worden aangelegd. Als gevolg daarvan zou reeds nu de uitbreiding van de woongelegenheid op Voorne-Putten moeten wor den gestaakt. Dat zouden de belangrijkste conclusies zyn van een rapport dat de directeuren van het gemeentelijk havenbedrijf en de diensten van gemeentewerken en stadsontwikkeling van Rotterdam in opdracht van het college van B. en W. hebben samengesteld. Het rapport is vrijdag aangeboden en „Het Vrije Volk" maakte daarvan gisteren melding. Het blad legt de nadruk op de ha venontwikkeling op Voorne-Putten. Burgemeester W. Thomassen ver klaarde vrijdagavond direkt na de publikatie echter dat de schrijver van het artikel inzage heeft gehad in onvoltooide stukken en dat er geen voorstel zal komen betreffende die havenaanleg. Iets westelijk van het midden van de Hoeksewaard zou eep breed ka naal moeten komen (vod* de toegan kelijkheid van het industriererrein Moerdijk), met een aftakking naar het industriegebied. Het oostelijke deel van de waard zou niet behoeven te worden aangepast De woongebieden voor de tiendui zenden mensen die als gevolg van de uitbreidingen nodig zijn, dienen vooral op Goeree-Overflakkee te ko men. Burgemeester Thomassen deelde naar aanleiding van de voortijdige publikatie verder mee dat het rap port door de meeste leden van B. en W. nog niet eens is gelezen en dat het volgende week woensdag op z'n vroegst in het college kan worden behandeld.- Voor vervolg zie pagina 9 Sociaal beleid 'T'USSEN directie en vervoersvakbon- den is in principe overeenstemming bereikt over een driejarige cao, waar in de arbeidsvoorwaarden voor het NS-personcel zyn vastgelegd. In het nieuwe contract zitten twee belangrijke, positieve punten. In dc eerste plaats de driejarige duur van het contract. De garantiewet voor dc NS, die in 1970 afloopt, kan zo de arbeidsvoorwaarden voor het perso neel niet ongunstig beïnvloeden. De NS vormen een dienstverlenend bedrijf, dat niet altyd de tarieven kan afstemmen op dc kostprijs van hel bedrijf. De verliezen, die het be drijf ongetwijfeld ook nog in de komende jaren zal lijden, zullen zeker in dit geval niet ten koste mo gen gaan van de sociale positie van het personeel. Het tweede belangrijke punt in hel nieuwe contract is de koppeling van de NS-lonen aan die van het over heidspersoneel. Er is tussen een dienstverlenend be drijf als de spoorwegen en een over heidsdienst inderdaad zóveel verge lijkbaars aan te wijzen, dat een kop peling van het loonbeleid een geluk kige zaak is te noemen. Dat dc vakbonden zich tot parlement en regering hebben gericht met het verzoek, duidelijkheid te verschaffen over het personeelsbeleid voor de 26.000 man NS-personeel voor de toekomst, is een wens die bij een goed sociaal beleid past. De NS-directie is op dit punt duide lijk genoeg, maar politieke factoren blijken het beleid met allerlei on zekerheden te doorkruisen. Hopelijk zal dc behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in deze situatie meer klaarheid bren gen. Ge-haven-d J^OMT de leefbaarheid van het le ven niet op ontstellende wijze in het gedrang? Dat vraagt men zich met reden af by tal van verschijnselen en ontwikke lingen in deze tijd. Er is alle grond het óók te vragen by de ingrijpende plannen die nu in Rot terdam ter tafel liggen voor Voornc en Putten en voor belangrijke ge deelten van de Hoeksewaard. Havenaanleg en industrialisatie ge nieten in ons land nu eenmaal een hoge prioriteit. Maar men gaat, als men deze plannen bekykt en we zien geen aanleiding tot twijfel aan de betrouwbaarheid in grote lijnen ervan zich toch wel afvragen, of ons leven allengs niet tè zeer beheerst yvordt door materiële zaken. Er komt, als we niet oppassen, in dit alles een bedenkelijke dwangmatig heid te zitten, waarvan op het men senleven een onverantwoord storende werking kan uitgaan. Wie straks over deze plannen tot eigen besluitvorming moeten komen dragen een zware verantwoordelijk heid. Maar brengen de plannenmakers van nü de besluitvormers van straks niet in een onredelijk moeilijke positie? KARACHI President Ajoeb Khan van Pakistan zal binnenkort de noodtoestand, die van kracht is sinds de oorlog niet India in 1965, opheffen, waardoor allen, die op grond van de uitzonderingstoestand gevangen zijn genomen, weer vrij komen. Het is de eerste grote concessie, die de president doet in zijn strijd met dc steeds roeriger wordende oppositie. Als gevolg van betogingen kwamen de laatste weken zeker 35 mensen om het leven, terwijl een keer werd ge probeerd de president om het leven te brengen. PRAAG/WARSCHAU/HELSINKI De spanning in Oost- Europa is toegenomen. Terwijl in Moskou geruchten circuleren, dat zeer binnenkort een communistische topconferentie wordt gehouden, hebben Russische kranten hun aanvallen op Tsjecho- slowakije, Roemenië en Zuidslavië voortgezet. Sinds vandaag is daar ook Finland bijgekomen. De belangrijkste gebeurtenissen: Premier Oldrich Cernik van Tsjechoslowakije heeft zijn volk een hart onder de riem gestoken met de toezegging, dat binnen kort een wetsontwerp wordt in gediend, dat de rechten en vrij heden van alle Tsjechoslo waken garandeert. Na jaren van louter vriende lijke woorden over het beleid van de Finse regering, heeft de Prawda een artikel gepubliceerd, waarin een lange aanval wordt gedaan op de „rechtse" krachten in de sociaal-democratische partij van Kekkonen. De Roemeense staats- en partijlei der Nicolas Ceausescu heeft de Sow- jettheorie van de „beperkte soeverei niteit" fel van de hand gewezen en zich een tegenstander verklaard van alle militaire manoeuvres aan gren zen van andere landen, wie het ook doet. WARSCHAV In Warschau tenslotte zjin strenge maatregelen aangekondigd tegen in tellectuelen en kunstenaars. Met de „vrijheid", die de kunstenaars zich sinds enkele jaren konden veroorlo ven, is het nu definitief gedaan. Premier Cernik van Tsjechoslowa kije ziet het garanderen van de rech ten als de belangrijkste taak van de regering. In de aangekondigde wetsontwerpen zullen wijzigingen worden aangebracht in bestaande ar tikelen over het recht van vereniging en vergadering en de vrijheid van meningsuiting. Ook zal een onafhankelijke rechtspraak worden gegarandeerd, aldus Cernik. De premier herhaalde eerdere be loften, dat niemand zal worden ver volgd wegens opvattingen, die afwij ken van de officiële. De regering zal de persoonlijke veiligheid van alle burgers waarborgen, maar streng op treden tegen hen, die de wet overtre den. Cernik doelde daarbij blijkbaar op de conservatieven, die sinds een paar weken illegale tijdschriften versprei den. Voor vervolg zie pagina 9 BIAFRA-CONFLICT POSTGIRO 400 - UTRECHT i Dit rapport over wonen ên werken I in de noordelijke deel van de Delta dat voortgevloeid is uit een op- I dracht die B. en W. de direkties ga- I ven naar aanleiding van het rapport dat de Commissie Zeehavenontwik keling Zuidwest-Nederland („het groene boekje") in 1967 publiceerde zou ook gaan in de richting van een uitbreiding van de Maasvlakte tot 3300 hectare en de industrialise ring van het eiland Tiengemeten. Op Voorne-Putten zou totaal' 5000 I hectare haven- en industrieterrein I moeten komen. De havenbekkens in j dit gebied zouden moeten worden I aangesloten op die van de Maasvlak te. De aanleg zou echter eerst na het jaar 2000 aktueel zijn. ITONEN Met het oog daarop moet de woon gelegenheid worden ingedamd en moet ook nu reeds met wegenaanleg e.d. rekening worden gehouden. Het duingebied zou kunnen worden be houden. Het zou als groen gebied ge- handhaafd kunnen blijven tussen de Maasvlakte en de havenbekkens. 1 Daarbij behoort ook een binnenmeer tussen de Maasvlakte en het strand van Oostvoorne en Rockanje. Het deel van Voorne-Putten ten oosten van het Kanaal door Voorne blijft groen. 'h, qHATtS <xik U, C64V abffiivui, op^uft! Ik geef op als T nieuwe abonnee: naam straal: I I betaalt: per kwartaal per maand I l:i:.^LU.-jEi3wpHEa?n-^r;,a Als beloning voor mijn aktivitelt Ty:omvang ik een onderzettegel. i 4- I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1