Ontplooiingskansen voor man en vrouw Dat lust een ziek kind wel weg De vrouw van november: boeiend levensverhaal op Welk kenteken? Gehoord Voortgaande emancipatie is doel van aktiegroep aparte lekkernij dialoog Pikante vis Warme appelen met vanillevla s AATCTOAG 8 FEBRUARI 1959 Joke KoolSmit: „Ik pleit voor mentaliteitsverandering. Hoe krijg je mensen zo ver dat ze „vrij" zijn?" Inez van Eyk, doceert Nederlands: „Mannen in de keuken en vrouwen die het geld verdienen, is dat zó vreemd?" Het meisje dat twintig jaar geleden verkondigde, dat ze het verband niet zag tussen huwelijk en huishouden doen „ik heb er een hekel aan" werd door alle aanwezigen op de jeugdvereniging ver baasd bekeken. De inleidster raadde haar koel aan, dan maar niet te trouwen. Nü zijn er mannen en vrouwen die pleiten voor reële ont plooiingsmogelijkheden, zélfs voor de vrouw die kinderen heeft. Niemand vindt dat nu nog gek. Maar de vele vrou wen die naast haar gezinsver- ontwoordelijkheid ook een baan aanvaardden, vonden op hun pad wel de nodige moei lijkheden. Iets te doen aan de voort gaande emancipatie is onder meer het doel van de in oktober '68 opgerichte Aktiegroep Man- Vrouw-Maatschappij (MVM). Na het kerstfeest vraagt André, hoogste klas kleuter school: „waar is de Here Jezus nu?" „Weer naar de hemel teruggegaan", antwoordt zijn moeder. Vraag: „Waarom moest hij dan weer verhuizen?" Een paar dagen later André: ,^.ls de Here Jezus terugkomt met welke auto komt hij dan en wat voor kenteken heeft hij dan?" Mevrouw Kismanvan den Berg, Van Limburg Stirumlaan 97 in Doe- tinchem is met dit „kortje" de Zij van Zo. In de (volle) wachtkamer van de dokter. Dochter vertelt dat ze haar bejaarde vader verpleegt: „Hij heeft de AOW-griep". Oudere zieke bekijkt zijn veel oudere schoonzuster die blozend en opgewekt op bezoek is. „Je ziet er goed uit, Ko!" Zij, trots: „Ik ben aan het ver mageren..." Hij: „Wil je even op de weegschaal?" Zij, gretig: „Ja best". Hij. Schend: „Dèn ben je an 't' vermageren". Zij, teleurgesteld: „Heb je dat Wlf verzonnen?" Nu ongeveer vijfhonderd le den, jazeker, ook mannen zijn lid. „De groep wil dat alle vrouwen en mannen gelegen heid krijgen hun latente of zichtbare bekwaamheden in de maatschappij te ontplooien en dat zij daarin een plaats kun nen bekleden in overeenstem ming met die bekwaamheden. Dit impliceert dat de achterstel ling van de vrouw op alle ter rein van het leven dient te ver dwijnen". Elisabeth Kool, 4 jaar, ontpopt zich als een allercharmanste te lefoniste die haar boodschap keurig overbrengt. Dat pleit voor haar blonde energieke moeder, die nog een zoon van zeven heeft. Zij is wetenschap pelijk medewerkster aan de Universiteit van Amsterdam: Joke Kool-Smit, presidente van MVM. Haar man is eveneens lid. Als mevrouw Kool weg moet, neemt hij desnoods een snip perdag; er is een paar maal per week huishoudelijke hulp. Voor dit jonge gezinnetje was de MVM dus niet dringend nodig. „Maar ik heb dan ook een baan met ruime thuiswerkmogelijk- heden" Mevrouw Kool: „Ik pleit in het algemeen voor mentali teitsverandering. Hoe krijg je de mensen zo ver dat ze „vrij" zijn? Vrij orn uit alle mogelijk heden te kiezen en niet slechts uit die portie die traditioneel aan öf de man óf de vrouw wordt toegedacht. In boeken en op tv worden jongetjes stoere rollen toebedeeld, en meisjes het goede hart. Kinderen groei en met die starre rolverdeling op." Wij zijn per se geen vrouwen organisatie. Wij willen wél ho rizonsverruiming. De groep pleit voor gelijke betaling, ge lijke promotiekansen, kosten van gezinshulp fiscaal aftrek baar wanneer beide ouders werken en voor dezelfde pensi oenrechten voor mannen zowel als vrouwen, en daartoe een verschillende keuze van pensi oenpremie. Als wens staat ook genoteerd de mogelijkheid het werk voor een beperkte termijn op part time basis te verrich ten, óók voor jonge vaders. Wat de opleiding betreft, wij zijn in ons land dan al geen analfabeten, maar wist u dat wij het laagste percentage stu derende meisjes hebben in Eu ropa?" Mevrouw Kool is rad in het opnoemen van haar eisen. Met de schrijfster Hedy d'An- cona begon ze artikelen te schrijven over de duidelijke la cune op dit gebied. In De Gids, in Vrij Nederland. Er kwam veel reactie en nog steeds ko men brieven binnen bij Inez van Eyk, Marnixkade 89 in Amsterdam die secretaresse werd van de MVM. Intussen hebben zij binnen de Mocht u bijvoorbeeld voor de pannekoeken om witte poe dersuiker verlegen zitten, dan is er een eenvoudige oplossing voor dit probleem. Met een schone elek trische koffiemolen is kristalsuiker in een oogwenk te vermalen tot poedersuiker. Het is maar een weet. MVM verscheidene werkgroe pen gevormd. Men wil goed beslagen ten ijs komen. Eerst wil men inventariseren wat er aan wenselijkheden leeft, weel meer dan wij hier schreven overigens. Zo is er fcüvoorbeeld een werkgroeo Kinderopvang die nagaat wat er zoal bestaat in ons land. Dat slaat nergens geregistreerd. Is er begeleiding van overheidswege? In Noorwe gen wordt dat georganiseerd door moeders, die kinderen van anderen in huis nemen maar wel degelijk bekeken worden op opvoedkundige capaciteiten, hygiëne en huiselijke omstan digheden. In Den Haag is onlangs door het Groene Kruis een crèche gestart. Een werkgroep Part time bekijkt welke bedrijven be reid zijn part time banen te creëren, en wie part time kan en wil werken. Er is een werk groep Vademecum (vraagbaak). De werkgroep Wonen besteedt aandacht aan gemeenschappe lijke voorzieningen in wijken en woningen, en tracht tot een eerlijke verdeling van de woon gelegenheid te komen, ook voor ongehuwden. Er is een werkgroep Onder wijs die studiemotivatie en be roepskeuze omvat, de integratie voorstaat van huishoud- en technische scholen. Door leden is de werkgroep abortus voor gesteld, die literatuurstudie kan verrichten, de situatie in Ne derland bestuderen, wensen formuleert. Deze werkgroep bestaat voornamelijk uit artsen. „Wist u", zegt mevrouw Kool, dat veel oudere vrouwen ken nelijk nog zitten met het pro bleem anti-conceptie, dat uit deze groep veel verzoeken ko men om abortus, en dat het aantal legale plus illegale abor tussen in ons land geschat wordt tussen twintigduizend en tachtigduizend per jaar? Aan tallen waarvoor je je ogen niet mag sluiten! De groep meent dat de huidige wetgeving in zo verre onvolledig is dat zij de Een doktersroman, een psy chologische roman, een joodse roman? Dat vraagt men zich af tijdens de lezing van het boek van Nelia Gardner White: De vrouw van november (Salaman der-pocket 250), uitg. Queri- do/Van Kampen. Het blijkt een intelligente mengvorm van deze drie. Doktersroman, maar be paald niet van drie stuivers. Hoofdpersoon is Jake Blum, die in de psychiatrische afde ling van een ziekenhuis werkt. Op een mistige novemberavond wordt hij geconfronteerd met Mary. Een politie-agent heeft haar op straat gevonden met geheugenverlies, althans de vrouw zegt „ik weet niet wie ik ben". Het blijkt de beroemde pianiste Mary Pelotti. Na een nacht rust vertrekt ze. „Ik schrijf u wel een briefje". Mary Pelotti is op zoek naar de vrouw die zij is. Ze graaft in haar leven en wordt zich al brieven schrijvende aan dokter Blum van zichzelf bewust. Nelia Gardner White laat de le zer kennis maken met twee mensenlevens. De Joodse arts, die eveneens strijdt om vrede te vinden met zijn omstandighe den, terwijl hij de kroniek van haar strijd leest in de openhar tige brieven die ze hem regel matig stuurt, waardoor ze zich bevrijdt van veel twijfels. De verhouding blijft plato nisch. „Ik heb alles gezegd wat ik te zeggen had", zei ze. „En toch is het goed om hier met u te zitten, dokter Blum. Het is of we heel erg lang getrouwd zijn gewest en niets meer behoeven te zeggen". Dan rijdt ze weg uit zijn leven. Onder de rustige eenvoudige stijl zit een goed levensverhaal verscholen. In „De vrouw van november" staan vele afo rismen: „Dat is het wonder van de Jood. Zo een hardhuid en toch zo gevoelig". En: „Jong zijn wil zeggen: zorgen dat men niet wordt opgeslokt door de volwassenen die ons groot brengen". „Ik heb mijn bekend heid gedragen als mijn kleren". Een prettig leesbaar en boei end boek. De Nederlandse ver taling is van Lex Gans. Hedy d'Ancona: „Gelijke rechten betekenen nog niet gelijke kansen." uiteindelijke verantwoordelijk heid voor dergelijke ingrepen in handen legt van medici in- plaats van bij de betrokkenen zelf." De groep pleit voor het paral lel lopen van school- en werku ren bij inkrimping van de ar beidsweek. „Wij hopen ook dat de man meer ruimte in zijn le ven krijgt, zodat ook hij een taak in het gezin kan krijgen en vaders een nieuwe dimensie verwerven. Velen zitten vastge roest in het oude patroon. We moeten ru leren met de nieuwe mogelijkheden te leven: op school creativiteit ontplooien, ter voorbereiding op het pen sioen." Heeft mevrouw Kool het ge voel dat de Nederlandse samen leving op de Aktiegroep Man-Vrouw-Maatschappij zit te wachten? Ze lacht: „De vrouw meer dan de man. Het SER-rapport is in dit opzicht nogal onthullend: 95 pet. van de gehuwde werkende vrouwen was dankbaar dat ze werkten! Volgens de Libelle-enquête wil 33 pet. wel werken. Is de Aktiegroep bereid ook voor minder geschoolden op de bres te staan? „Juist voor mensen voor wie het materieel al moeilijk kan zijn" verzekert mevrouw Kool. De oudere vrouw die toegang vraagt tot het beroepsleven; formeel kan het wel, praktisch lukt het nau welijks. Het hangt ook van de mentaliteit van de vrouw af, niet alleen van de werkgevers." Ideaal zou zijn een beroepsop leiding via Teleac, op voor huisvrouwen geschikte tijd, met examens, zoals in Zweden een soort middelbare school voor volwassen bestaat. Zoiets zou gesubsidieerd moeten worden. In Zweden wordt een vrouw die wil werken ook als werk loos aangemerkt. Natuurlijk zie ik heil in omscholing als ie mand daarna aan de slag kan komen. Herscholing is hier nog weinig bekend." De jonge vereniging is nu dus bezig met inventarisatie. Als blijkt dat anderen in het land al iets aanpakken wat op de verlanglijst staat, dan juichen zij dat van harte toe. Dit jaar hopen zij met enkele rapporten op tafel te komen met literatuurstudie en situaties op landelijk en plaatselijk ni veau. Men werkt zoveel moge lijk met deskundigen en streeft ernaar dat geen dubbel werk wordt verricht. Mogelijk dat na deze indringende situatiever kenning er wél een patroon zichtbaar wordt uit de chaos van wensen, meningen, moge lijkheden en onmogelijkheden in dit kleine land. Oriëntatie op het brede vlak Als we tijdens een ziekte van onze kinderen de pondjes zien wegvliegen, is er ons alles aan gelegen zo spoedig mogelijk weer het oude gewicht terug te krijgen. Een kind zonder eetlust is een zorgenkind voor de moeder. We vervallen dan gauw in de fout het kind eten op te dringen. O. heus niet op de manier van: „En, denk erom, dat bord komt leeg!" Maar meer in de trant van: „Nou, dèt ziet er lekker uit. Eet maar gauw op." Het kind vliegt er niet in, het voelt dat mama graag wil dat 't bord leeg komt, voelt het aandrin gen en krijgt geen hap door de keel. Beter is het als uw kind niet aan een dieet gebonden is iets extra's voor het patiëntje klaar te maken. Geef het 's morgens eens voor de afwisseling pap, of corn flakes. knëckebröt, of beschuit. Maakt dat niet veel indruk op de patiënt, verras hem dan eens met MUESLI. U hebt hiervoor nodig: een eet lepel havermout, drie vier eetle pels water, een eetlepel zoete ge condenseerde melk, ee-n geraspte appel, honing of basterdsuiker, ci troensap, een twee eetlepels ge malen noten. De havermout de avond tevoren met het water weg zetten om te weken. De volgende morgen de gecondenseerde melk en wat honing of basterdsuiker er door roeren. De appel® erover raspen en de gemalen noten ero ver strooien. De Muesli op smaak afmaken met wat citroensap. Na dit heerlijke ontbijt krijgt uw zieke om circa tien uur een llaasje sinaasappeldrank. Die maakt u zo: Vermeng het sap van twee sinaasappelen met twee eet- 'epels koffieroom of slagroom en een eetlepel honing. Op de rand van het glas steekt u een half schijfje sinaasappel. Denkt u er vel aan de dranken steeds op ka mertemperatuur te geven? Een half uur voor de warme maaltijd komt er eerst een eet- lu6t-opwekkertje In de vorm van een kopje bouillon. Om de voe dingswaarde te verhogen kunt u ei een eierdooier doorheen kloppen De warme maaltijd mag niet zwaa zijn. Eet het kind geen vlees geel het dan eens gekookte vis met eer randje aardappelpuree, worteltjes en wat gesmolten boter. Of sni wat ham heel fijn en meng dai door de aardaonelouree. Ook eer lagoütje van kalfsvlees of kip met wat rijst en een groentesoort waar het kind van houdt, valt vast wel in de smaak. Het toetje kunt u beter niet di- rekt na de maaltijd geven, wachl liever een uurtje. Succes zult u beslist hebben met een eierpud dinkje met caramel. Hiervoor hebt u nodig: een el. halve dl. melk twintig gram basterdsuiker, vijfen twintig gr. suiker. Van de suiker een lichte caramel branden en de bo dem van een vormpje of kopje hiermee bedekken. Het ei met de basterdsuiker goed loskloppen, sven laten staan om het schuim te 'aten wegtrekken en daarna al roe end de hete melk erbij schenken. Nogmaals het eventuele schuim iten wegtrekken en dan het -tengsel op de caramel gieten De mudding In een pan met water, dat "egen de kook is, zetten en ca. 'ijftien tot twintig minuten laten ipstijven. De pudding koud laten vorden en in het vormpje presen teren. Een kind met keelpijn zult u veel •jlezier doen met ijs. dat de pijn verzacht. Voor de broodmaaltijd snijdt u de boterhammetjes In een Iriehoek die u gezellig b.v. In de 'orm van een bloem op het bord angschikt. Hierbij wordt natuurlijk veer een bekertje melk of choco- 'ademelk gedronken. Probeert u het eens, we hopen dat het uw zieke kind smaaktl vari maatschappelijke verhou dingen is gewenst, zodat in de toekomst meer registers kunnen worden opengetrokken voor man en vrouw. De emancipatie is nog niet voltooid. Al zou het pakket wensen vervuld zijn hoe moeilijk is het echter voor de vakbonden er slechts één dag vakantie bij te peuteren dan geldt nog voor ieder, man of vrouw: het mondig mens zijn moet je iede re dag opnieuw in eigen kring waar maken. JEANNE DE VLIEGER Omhulsel: wit van zes eieren, kopje room, wat zout, klein kopje suiker en mespunt vanil le. Vulling: een blik (800 gram) worden, alleen maar aantrekke lijker." „Helaas zijn bus en tram een stuk minder ingesteld op de spitsuur-reizigersaantallen. Om dat deze vervoermiddelen rela tief klein zijn. geen vrije baar hebben en mede daardoor niet op tijd (kunnen) rijden, veroor zaken zij de gebruiker vaak meer ongenoegen dan genot. En dus neemt men de auto, die in 'eder geval 'de gewenste ruimte zonzijde van de verkeersgroei: „O heerlijke luxe een auto te bezitten vooral als men buiten woont en dus ver van winkels. Fijn is het dat bij nieuwe win kelcentra meestal ruime par keerplaatsen zijn die men mist in de oude stad. Wél zou ik elke autobezitter willen aanraden een cursus Pech onderweg te volgen, want men weet nooit op welk een afgelegen weg de auto het Iaat afweten en dan kan het baanswegen blijven ze rustig links rijden zonder een achter opkomende auto te laten pas seren. Dikwijls om je naar te Tgeren. En niet slechts als je wilt apschieten, heb je last van mensen die denken dat ze al leen op de wereld (weg) zijn. Ze zijn veelal nog gevaarlijk ook. Uit „mijn" praktijk enkele van de meest voorkomende ervarin gen: lang met grote lichten blij- zegt naar aanleiding hier van: „Nergens komt de mentaliteit zo naar voren als in het ver keer. Bijvoorbeeld- iemand heeft z«eh verslapen of kamp' met een ochtendhumeur Prompt .-eageerl hij zich af in het verkeer. Hij wil zich vóór alles 'loer. gelden en vergeet dat het recht van gebruik van de weg voor iedereen is". „In dit verband zou ik willen voorsteden de afgifte van een De eerste brieven over ons nieuwe onderwerp het ver keer en alles wat daarmee sa menhangt zijn binnen. De heer V. te M. schrijft .Velen, die in de grote werk -entra zoals Rotterdam 'dr 'iele dag op één adres verblij ven, hebben een auto voorna melijk als luxe en/of statussym hooi. In het algemeen zijn er 'mmers tegenwoordig goede er ip de spitsuren frequente mid delen voor openbaar vervoer Vooral trein en metro „bedie nen" dan de „konsument" zeei behoorlijk. De nieuwe plannen van de Nederlandse Spoorwegen maken het, als ze verwezenlijkt en geriefelijkheid garandeert waarop de gebruiker na een volbrachte dagtaak aanspraak maakt". „Behalve de aangekondigd* VS- en metroplannen is drin gend een oplossing nodig voor het bus- en tramprobleem 'Vrije banen en koppeling aar VS- en metro-net, eerst daarna 'tan in gemoede een oplossinr ran het auto-probleem ver vacht worden, misschien zelf? »eëist. Onze grote centra zijr Tebouwd niet al te best om er te wonen en te werken niet om er hele dagen niet-gc- hruikte auto's te parkeren op de weinige „leefbare" plekjes." Mevrouw A. te A., ziet de nog wel eens lang duren eer de wegenwacht er is. Wat is het nu ook makkelijk om anderen eens een genoegen te doen: zo als bejaarden naar de kerk brengen, rond te rijden in eer nieuwe wijk of met hen de ge meente bezoeken waar zij zijr mgegroeid." De heer de G. te R., die zijr auto echt niet alleen voor zijn nlezler bestuurt, ergert zich bij na dagelijks in het verkeer .Opstoppingen omdat brugger op drukke tijden zo nodig open moeten, komen regelmatig voor Op veel doorgaande wegen is het zo druk, 'dat je niet kunt opschieten. En dan het egoïsme van automobilisten! Op mccr- ven rijden (ook door brom fietsers), op onoverzichtelijke olaatsen parkeren (vooral in olaatsen waar bochtige wegen djn), als je op een voor- •angsweg rijdt, schieten auto's 'lak voor je de weg op. bus- er vrachtwagenchauffeurs ./druk ken" maar door. en zo zou jr nog een poosje kunnen door- zaan. Het wordt langzamerhand tijd dat het wegennet (daar voor betaal je tenslotte be 'asting) wat wordt uitgebrei*' -n dat we ons goed beseffen da» er nog meer automobilister zijn." De heer M. te R. heeft een rij-ervaring van vijf jaar en rijbewijs niet alleen afhanke lijk te stellen van de bekwaam heid om een auto te besturen maar ook of hi bekwaam is als méns. Met andere woorden: of hij voldoende aanpassingsver mogen bezit er dat zou vast gesteld kunne: worden doo' het af'°ggen van een psvcholo Tische test Verder zou ik wa' meer begrip willen vragen vooi de voetpangers Vergeet toch liet df* de weggebruiker uw «aaste s!' Het i-jbewljs halen met ook tog het aflegger van een psy chologische test lijkt ons een moeilijke zaak Maar hoe denkt u erover? Schrijf het ons, want ook in het verkeer kunnen wc heel wat van elkaar Ieren! perziken (halve perziken), vier eierdooiers, half kopje suiker, wat zout, ia at amandelextract en kopje slagroom. Sla de eiwitten, de room en het zout totdat het schuimig is en sla er dan voorzichtig de suiker doorheen. Opnieuw stijf slaan, een werkje dat (ook met een mixer) een klein kwar tier duurt. Maak daarna een rondte van ongeveer twintig centimeter doorsnee op alumi- nium-folie en doe het mengsel daarop. Maak er met een lepel zes holtes in van een zodanige grootte, dat de perziken er later in passen. Bak het geheel in een matig warme oven gedu rende een uur, laat het vervol gens een uur afkoelen. De roomvulling als volgt ma ken: de perziken afgieten en een half kopje van de siroop bewaren. Eierdooiers, suiker, siroop en zout met elkaar ver mengen en onder voortdurend roeren opwarmen totdat het ge heel een dikke massa is. Van het vuur halen, extract eraan toevoegen en af laten koelen. Sla de slagroom stijf, druk die op de massa en in de holtes, waarin de perziken geplaatst worden. Garneer desgewenst met wat amandelen. Een groot pak diepvries ka beljauw filets, zout. sap van hal ve citroen acht uien, boter, een eetlepel paprikapoeder, klein blikje tomatenpuree, aardappel puree, geraspte kaas. Leg de kabeljauwfilets in een pan en schenk er een bodempje water in. Strooi er wat zout over en druppel het citroensap erover. Breng l.et water aan de kook en laat de vis op een zacht vuur gaarstoven in ongeveer vijftien minuten. Laat de vis uitlekken en ver deel hem tn grove stukken. Bak de gesnipperde uien lichtbruin. Roer tot slot de paprikapoeder, de tomatenpuree en wat zout er door. Maak luchtige aardappelpuree met melk er een klontje boter. Beboter een vuurvaste schotel, leg de vis onderin, schep hierop de smeuïgf uienmassa en bedek het geheel met de aardappelpu ree. Strooi er ten slotte een dik ke laag geraspte kaas over en geef de schotel een goudgele korst ir een voorverwarmde, vrij hete oven. Halveer viei goudrei»-e' en en aal de klokhuizen eruit Beleg een vuurvaste beboterde scho tel met plakken cake. Bespren kel deze me* marasquin. Flaats de apueier erop vul de holle tjes met een mengsel van ro zijnen 'i xaneel Klop een hal ve liter vla los met drie eieren en een scheutje marasquin. Schenk deze over de appJen en plaats ie schotel gedurerde dertig minuten in een matig voorverwarmde oven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17