Farao's krakeelden al om Suezgebied Muziek als geneesmiddel „Mooie dingen 3 zijn niet altijd echte sieraden Honderdjarige ligt hopeloos te verzanden ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad meer de opvatting veld. dat geesteszieken ziek zijn en dus moeten worden behandeld. Drie op de duizend inwoners in ons land is min of meer ernstig geestelijk gestoord, wat betekent dat dertigduizend mensen moeten worden verpleegd wegens gees tesziekte. Tè vaak heerst nog de opvatting dat ze ongeneeslijk zijn. Wist u dat ongeveer negentig procent genezen naar huis gaat? De geesteszieke bevindt zich dikwijls in een toestand van apa thie. Om deze onverschilligheid te verdrijven, wordt met verscheidene middelen geprobeerd de patiënt een zo normaal mogelijk leefpa troon te laten volgen zodat hij, eenmaal terug in de maatschappij, niet te veel uit het gareel is ge raakt. Geestesziek zijn betekent immers ook dat men de relatie met zijn medemensen en dingen rond om en met zichzelf heeft verlo ren. Deze relatie nu, deze aanpas sing moet er weer komen. Een van de schakels in het ge nezingsproces is de muziekthera pie. Een van de eerste toepassin gen hiervan vinden we in de Bij bel, waarin In het boek Koningen wordt verhaald hoe David door zijn harpspel koning Saul uit zijn diepe depressie haalt. In het ziekenhuis, waar ik werk als muziektherapeut, wordt met de patiënten gezongen. Dit is voor de meeste zieken te moeilijk, zodat ik heb te maken met de minst zieke mensen. Bij het zingen is men he lemaal betrokken. Het behoorlijk zuiver zingen van de melodie en het goed lezen en uitspreken van de tekst zijn dingen die va-n de patiënt veel inspanning vergen. Juist door de combinatie „tekst en muziek", verdient deze vorm van geneeswijze de voorkeur, voorop gesteld natuurlijk dat de patiënt in staat "Is om te zingen. Voor de e-nstiger zieken begint men met ritmische instrumenten of maat- klappen. Het moeilijkste probleem is: wét gaat men met deze mensen zin gen? Toen ik mijn werkzaamheden begon, was er geen opleiding voor muziektherapeut en literatuur is er bijna niet. Daarom moet er veel worden geëxperimenteerd, dit eens proberen en dat eens. Veel volksliederen bijvoorbeeld „Daar boven uit het vensterke", „Kadul- letjes", „Ik zag Cecilia komen", enz. Verder geestelijke liederen en psalmen. Eerst goed zuiver door Jan Hekhuis organist-koordirigent verbonden aan het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren eenstemmig, daarna eenvoudige bewerkingen, meestal tweestem mig. Veel plezier hebben de mensen ook aan het canon zingen. De patiënten die komen zingen, beleven er veel plezier aan. Hun saamhorigheidsgevoel wordt versterkt, terwijl men tegelijkertijd discipline aankweekt. Men moet zich aanpassen: niet boven de an der uitschreeuwen, precies in de maat blijven. Sommigen willen vooruit zingen, anderen slepen weer. En dat kan nu niet, alles moet gelijk gaan, de een mag niet boven de ander uitzingen. Zo leert men ongemerkt zich wat aan te passen en zich te voegen naar het geheel. Eenmaal per jaar hebben we een uitvoering, met officieel gedrukte programma's. De overige patiënten komen luisteren naar wat het zestig leden tellende koor dit jaar weer heeft gepresteerd. Weken van te voren is men er al vol van. Ook mag iemand wel eens so listisch optreden. Dit verhoogt het gevoel van eigenwaarde, vooral wanneer er dan door de andere patiënten lovend over wordt gesproken Maar voor het zover is! Op de wekelijkse zangavond moet er hard worden gewerkt. Maatklap- pen, zoemen, op de klinkers zin gen, de woorden goed duidelijk uitspreken, overdoen en nog eens overdoen. Ook ai blijven de resul taten beneden het peil van een geschoold koor uit de maatschap pij, juist het feit dat de mensen zo enthousiast zijn, maakt het werken zo plezierig. Je ziet niet meer de zieke mens. maar juist dèt deel dat nog gezond is en vandaaruit gaan we werken. Het is jammer dat men niet pre cies weet hoeveel er te danken is aan de toegepaste muziektherapie bij een genezen patiënt. Wel is het opmerkelijk dat er in de zanggroep altijd een opgewekte, blijde sfeer is. Men verdraagt elkaar, is elkaar behulpzaam. Kortom, de sfeer is uitstekend, men vormt werkelijk een eenheid. Dit artikel zou niet volledig zijr. als het baanbrekend werk van de musicus Clement Holthaus niet wordt genoemd. De heer Holthaus is o.a. verbonden aan de Sinai-kli- niek In Amersfoort (waar hij per 1 ianuarl is gestart met een tweejari ge cursus voor muziektherapeut) en het psychiatrisch ziekenhuis Wolfheze. Daar wordt aan de hand van een muziektest uitgemaakt welke patiënten er aan de muziek therapie mogen deelnemen. Geble ken is dat het In groepjes van vier Oude gravure van het graven en uitdiepen van het Suezkanaal. jaar 767 liet kalief Aboe Dsjafar el Mansoer het on bruikbaar maken, om strate gische redenen. Opnieuw een periode van rust. In het 17e eeuwse Frank rijk duikt het idee voor een ka naal weer op. Lodewijk XIV, XV, en XVI denken erover, maar durven niet. Ze vinden het risico te groot. Na hen peinst ook de verbannen keizer Napoleon op het eenzame Sint- Helena over zo'n vaarweg, maar hij heeft afgedaan en niets meer te vertellen. Geen kanaal dus. De feitelijke stoot tot het hui dige Suezkanaal, geeft Oosten rijk. In opdracht van premier Metternich wordt in 1851 de „Société d'études pour le perce- pient de l'Isthme de Suez" gesticht. Dat feit trekt de aan dacht van De Lesseps, die rond 1820 Frans consul in Alexandrië was geweest en toen kennis had gemaakt met Pacha Said. Deze bestijgt in 1854 de Egyptische troon en krijgt dan ook snel een brief van De Lesseps. Er komt een gesprek en de pacha geeft de Franse ingenieur toestemming een maatschappij te vormen die het kanaal zal graven. Meteen beginnen de moeilijk heden en tegenwerkingen. En- Ferd. de Lesseps geland is tegen en probeert Turkije voor zijn standpunt te winnen. Ondertussen mengt ook Oostenrijk zich in de zaak. In Frankrijk dat in het kanaal een prestigekwestie ziet wordt geld ingezameld. De Les seps zet door met zijn „Com pagnie Universelle du Canal Maritime de Suez" en gaat gra ven, althans laat dat doen. Bijna het hele kanaal moei met houweel en schop worden uitgediept. Slechts een enkel primitief baggervaartuig kan worden gebruikt. Pacha Said laat, net als in de tijd van de farao's, tienduizenden slaven aanrukken, die aan het monsterkarwei beginnen. Ziek ten en zwaar werk doden velen van hen. Drinkwater wordt dag en nacht met duizenden kame len aangevoerd. Op het laatst komt er een leiding waarmee Nijlwater voor de dorstigen wordt aangevoerd. Tien jaar lang wordt er ge graven in de hete woestijn en worden enkele afgesneden zout meren uitgediept. Ze passen goed in het kanaal-tracé en die pakt De Lesseps als voordeeltje mee. Dan is het in november 1869 zover: het kanaal kan feestelijk worden geopend. De voor de opening bij Verdi bestelde opera „Aïda" is niet klaar, maar dat mag de pret niet drukken. Half vorstelijk Europa moet erbij zijn: keizerin Eugénie, de keizer van Oostenrijk, de Duitse kroonprins, de prins van Een dame betaalde in Italië voor een hanger f48.-. Verblind door de zuidelijke zon en in va kantiestemming dacht ze een gelegenheidskoopje te hebben gedaan. Toen echter het oogje waarmee het voorwerpje aan de ketting was bevestigd afbrak en zij het thuisgekomen naar een juwelier bracht voor <^e re paratie, zag zij in de etalage voor slechts f51,- een veel mooiere hanger liggen! Ook met het kopen van gou den kettingen moet men terde ge uitkijken. Een echte gouden ketting valt, als men hem laat neerglijden, zacht in een hoopje in elkaar, doch wanneer hij zig-zag zogenaamd in stokjes valt, is er iets niet in orde. Een schakelarmband bijvoorbeeld, mag als hij plat wordt neerge legd, geen oneffenheden verto nen. Natuurlijk zijn niet alle ju welen die uit Italië komen slecht, doch men kan deze be geerlijke waren in het alge meen beter tn bona fide win kels kopen en zich vooral niet laten verblinden door lage prijzen. Veel mensen zijn in het bui tenland bedrogen uitgekomen met het kopen van horloges. In Nog geen twee jaar geleden 's werelds belangrijkste vaarweg tussen Oost en West. Nu een zinloze reep water, waar aan beide woestijnkanten Egyptenaren en Israëli's van tijd tot tijd elkaar met granaten bestoken. Water waarin een kleine internationale vloot zit opgesloten en waarin het zand zich dagelijks meer ophoopt. Het Suez kanaal: ob|ekt waarvoor een oplossing steeds verder ver zandt en waarvan de betekenis steeds meer afneemt. Vooral de tankvaart zal er na de opening minder behoefte aan hebben: de mammoetschepen kunnen er toch niet door. Herrie rond het zo strategisch gunstige gebied tussen Middel landse en Rode Zee is er al geweest zo lang de geschreven historie bestaat. Sedert de fa rao-tijden van voor onze jaartel ling tot en met de laatste oorlog uit de Nasser-periode, is het ru moer zelden van de lucht ge weest. Het kanaal zoals het er nu (achteruit) ligt (te gaan) is dit jaar een eeuw oud. In maart 1869 vloeide het eerste water erin en in november werd de vaarweg tijdens een groot Oriëntaals feest „ingevaren" door een vloot stoom/zeilsche pen. Keizerin Eugénie van Frankrijk mocht de eigenlijke opening op haar naam zetten. Ontwerper en uitvoerder van het kanaal was de Franse inge nieur Ferdinand de Lesseps. Op zijn standbeeld in Port Saïd stonden de woorden „Aperire terram gentibus", het Latijns voor „De aarde openen voor de volkeren". Met die gedachte bezield was ook farao Ramses de Grpte, die ln de dertiende eeuw voor Christus een kanaal liet graven tussen de Rode Zee en de Nijl. Omdat het zand het 700 jaar later van het water had gewon nen, wilde farao Necho een nieuw kanaal. Meer dan 100.000 slaven werden bij het graven ervan ingezet. Eerst onder het bewind van de Perzische ko ning Darius was het bevaar baar, maar toen de beroemde Cleopatra de scepter zwaaide in Egypte was het weer mis. Bij»a elk schip bleef steken in het slib en de kreet „zand erover" werd werkelijkheid. Dan is het enige honderden jaren stil. De interesse voor een kanaal kwam weer op bij kalief Omar, die Egypte de Islam wil de opdringen en het daarom maar veroverde. Hij begon met het herstel van de restanten van het Darius-kanaal en liet ook nieuwe stukken aanleggen. Met een „Suezkanaal" dacht hij de Egyptenaren beter onder be dwang te kunnen houden. Een eeuw lang functioneerde de waterweg. Toen in het Sinaï de Alexandrië. Enkele jaren daarna tekenden de meeste Eu ropese landen een conventie waarbij de vrije doorvaart (te gen flinke betaling aan de Suez-maatschappij) werd gega randeerd. Vanaf het begin van deze eeuw tot in de jaren vijftig heeft Engeland controle op de gang van zaken rond het kanaal uitgeoefend. In 1954 wordt het Engels-Egyptische verdrag be treffende het kanaal opgezegd en wordt de vaarweg als deel van Egypte erkend. Twee jaar later verklaart Egypte de con ventie nietig en proclameert het dreigd te zijn het schierei land Sinaï en rukken op tot aan het Suezkanaal. Ze zijn er nog steeds. De situatie is vrij uit zichtloos. Het kanaal gaat al leen maar achteruit. Op Egyp tisch papier staan plannen voor verbreding, uitdieping, noem maar op. Eerst zal er echter in ternationaal een oplossing moe ten komen voordat die zaken kunnen worden aangepakt. Daar op wacht de maritieme wereld, nu al anderhalf jaar. Want het 100 jaar oude kanaal blijft on misbaar, zij het minder dan tot voor kort. BRAM OOSTERWIJK Wales en onze koning Willem III. Zestig schepen varen te midden van een decor als uit een sprookje uit Dui zend-en-één-nacht het kanaal open. Engeland, dat van gedachten was veranderd, had het meeste belang bij het Suezkanaal. Het probeerde dan ook grote in vloed te krijgen. Het lukte mi nister-president Disraëli zelfs in 1875 een groot deel der ka naal-aandelen te kopen van Pa cha Ismaël, de opvolger van Said. Toen in 1882 de Engelse belangen in het nauw kwamen, greep Albion in en bombardeer kanaal als nationaal eigendom. Engeland en Frankrijk grijpen militair in als Israël wordt aan gevallen. Aan die crisis komt ook weer een eind en in 1958 betaalt Egypte de aandeelhou ders in de Suezkanaal- maatschappij. Dan is het ka naal van Egypte. De internationale scheepvaart maakt er druk gebruik van. Ge middeld 20.000 schepen passe ren elk jaar het 170 kilometer lange kanaal. Egypte int de gel den en bestaat er voor een deel van. Dan, in '67, weer herrie. De Israëli veroveren na be- Nederland stelt men terecht de hoogste eisen aan een horloge waarop men dan nog garantie krijgt. Desondanks koopt men ze in Italië en in Zwitserland zonder een enkele garantie! Soms hoort men zeggen: „Ik heb een echt Zwitsers horloge, want ik heb het in het land zelf gekocht!" Maar ook in Zwitser land zijn goede en slechte mer ken: de Nederlandse importeur weet precies waar hij moet zijn. Bij een bekende juwelier werd een horloge gebracht gestempeld met no. 750, wat be tekent: 18 karaats. Maar het bevatte geen stofje goud... Al leen Frankrijk en Nederland kennen rijkskeur. Tegenwoordig staart men zich blind op de gouden glans van juwelen, met name horloges moeten van „echt goud" zijn. Toch moet men zich goed rea liseren dat een gouden horloge ook een degelijk uurwerk moet hebben. Er zijn namelijk uitste kende doublé-uurwerken voor f 120 en gouden horloges voor f67, maar in die prijsklasse is de kast van zacht materiaal, waardoor het uurwerk in de verdrukking komt met alle ge volgen van dien. Als men ech ter per se een gouden klokje wil bezitten, kan men beter een goed horloge kopen, desnoods voorlopig met een stevige leren band, waarbij men dan later een gouden armband koopt. Door deze goudrage raakt het zilver een beetje op de achter grond. Zilveren sieraden Zijn niet veel goedkoper dan gou den. dat komt omdat men voor de bewerking evenveel moet betalen als voor het bewerken van gouden. Wanneer men in Schoonhoven het zilvermuseum bezoekt, merkt men pas mei welk een vakmanschap mooie voorwerpen en juwelen worden vervaardigd. Men behoeft zich beslist niet minder te voelen als men alleen (maar) zilveren juwelen bezit, vooral bij een zwarte of blauwe japon komen zilveren sieraden goed tot hun recht; voor kinde ren is zilver snoezig. Het zilve ren filigrain, dat in Indonesië, de Balkan en ook in ons eigen land wordt gemaakt met ragfij ne kantmotieven, zeer aan trekkelijk. De genegenheid aan het huis van Oranje komt vaak tot uiting door het dragen van gouden munten. Dit was vooral merk baar na het verscheiden van koningin Wilhelmina. Thans is er veel vraag naar de prins Willem-Alexander munt. Overi gens zal ook de Kennedymunt lang verkocht worden. Veel buitenlandse toeristen kopen onze oude folkloristische juwelen op. Zoals gewoonlijk moeten eerst buitenlanders ont dekken, dat er in Nederland zulke bijzonder mooie voorwer en zijn.' Het Suezkanaal omstreeks 1890 klachten dat de juwelen te licht zijn gemaakt; dikwijls zijn de sluitingen niet solide, waardoor men direkt onkosten voor de reparatie moet maken. Het ont werp is vaak kinderlijk en slecht afgewerkt. Bedenk wel dat het goud in het buitenland niet goedkoper is. Een sieraad is een voor werp van vreugde, geen toevallige aankoop of een willekeurig geschenk, maar een aandenken of een sym- hooi van waardering, lief- de of trouw; maar bovenal een bezegeling. Al in de oudheid speelden juwelen een belangrijke rol. Voor- al vrouwen dragen graag sieraden, omdat zij weten dat juwelen bij uitstek ge- schikt zijn om hun charme te vergroten. Er is in de verpleging en verzorging van onze geestes zieken sinds het eerste dol huis, de Reynier van Arkel in richting in Den Bosch, in 1442 werd geopend, gelukkig veel veranderd. Geesteszieken werden toen vaak over de zelfde kam geschoren als mis dadigers. Aan kettingen ge klonken, viermaal per jaar ge schoren en nagels gesneden, brachten ze hun dagen door in sombere cellen. Langzamerhand kwam hierin ver betering, zeker door toedoen van de Fansman Philippe Pinel, een geestdriftig voorstander van een meer menselijke behandeling. De strijd die hij en anderen moesten voeren, was vaak zeer hard en moeilijk. Gelukkig wint steeds In Nederland en Duitsland staat de kunst van goud- en zilversmeden op een zeer hoog niveau. De Amsterdamse dia- mantbewerkers zijn wereldbe- roemd. Desondanks worden juist in het buitenland deze persoonlijke voorwerpen zonder enige garantie op hoeken en straten bij vreemde sjacheraars gekocht, iets wat in eigen land bijna niemand in zijn hoofd zal halen. Vooral uit Italië komen tot acht patiënten en tweemaal in de week musiceren betere resulta ten oplevert dan met een grote groep. Er worden veel rythmische oefeningen gedaan. Tachtig pro cent van de patiënten in Wolfheze blijkt muzikaal aanspreekbaar. Er ligt op het gebied van de muziektherapie nog een groot ter rein braak. Het is steeds maar proberen en experimenteren. Mis schien komen de muzikale resulta ten er niet zo op aan en zijn de niet-muzikale uitslagen zoals het aankweken van discipline, het saamhorigheidsgevoel, de blijheid van het samenzingen, wel veel be langrijker. Jammer dat na het zanguur het saamhorigheidsgevoel vaak weg valt. Maar individueel blijft de blijdschap en het reikhalzend uit zien naar de volgende muziekles of zangrepetitie. Mejuffrouw Lalwani uit India toont hier Britse juwelen: een ring (20.000 gulden), een horloge (4.000), een broche (20.000), oor hangers (10.000) en een halsket ting (70.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13