CONCESSIES PENGEL NIET VOLDOENDE PRIJZENOORLOG GOEDKOPE MARGARINE BINNENHUIS '69 7 t/m 16 februari I Dubcek: crisis is overwonnen decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Stakingen Suriname breiden zich uit !|HiT wiflt;|| Enige regen Koningin weer thuis Dode en zes gew onden bij botsing in Doorn Iraakse Joden welkom in Nederland melkhazelnootjes JAMIN POLITIËLE AKTIES: Commissie uit Kamer maakt weinig kans I '6/ I bon Nieuwe Leidse Courant Donderdag 6 februari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stanhrastich it ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur PARAMARIBO Premier Pengel van Suriname heeft, onder druk van toenemende stakingen, enkele concessies gedaan aan de stakende leraren. Hiermee schijnt echter geen einde te z^jn ge komen aan de reeds wekende durende lerarenstaking, die uitgroeit tot een meer algemene staking. De lerareubond Velmek reageerde boos op de rede van Pengel en liet weten dat het stakingsparool on verminderd blijft gelden. Ook de Al gemene bond van overheidsperso neel kondigde aan dat door de toe spraak van Pengel niets veranderd SPRÉIfK Men kan beter behagen scheppen in een roos dan haar wortel onder een mi croscoop honden. WILDE Actie'Biafra (pag- 2) Crita) „Ik speel schoorsteenveger..." REIZEN VOOR DE VREDE (pag. 11) DE BILT Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Oost-Europa tot boven Spanje en daar de in dit gebied aanwezige lucht van polaire oor sprong is, kwamen er door uit straling nog minimumtempera turen voor van min 20 graden in West-Rusland tot min 5 graden in Spanje. In de landen rond de Noordzee en ook in ons land was het minder koud door aanvoer van zachtere lucht van Oceanische oorsprong. Tussen Schotland en IJsland is een depressie ontstaan welke zich komend etmaal waarschijn lijk naar de Noordzee verplaatst. De zuidwestelijke wind neemt bij ons daardoor toe terwijl het bijbehorende front tijdelijk enige regen kan brengen. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, morgen in de loop van de dag verspreide opklaringen en enkele sneeuw- of hagelbuien mogelijk met onweer. Matige, aan de kust krachtige tot harde wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets kouder. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: een tot vier. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 7 februari: zon op 08.10. onder 17.39; maan op 23.19. onder 09.47: 10 febr. laatste kwartier. is en dat de reeds aangekondigde 24-uurs staking zal doorgaan. Premier Pengel zei in een half uur durende toespraak voor radio en televisie dat besloten is om met in gang van de dag, waarop de staken de leraren hun werkzaamheden her vatten, de schorsingsresolutie bui ten werking te stellen. Verder be sloot de ministerraad de overplaat singsresolutie van de leraar ir. S. Devid in te trekken, terwijl de re gering verder in overweging heeft de geschorste leraren alsnog over de stakingsdagen verlof buiten be zwaar te verlenen. Vertrouwen De premier hoopte dat de leraren- affaire nu uit de wereld was gehol pen en hij vroeg de leerlingen de zaak zo spoedig mogelijk te verge ten, waardoor de rust en vrede terugkeert. Hij sprak zijn dank uit aan de grote groep die niet in het geweer is gekomen, waardoor een complete chaos werd voorkomen. „Deze grote groep", aldus de pre mier, „heeft getoond een haast blin delings vertrouwen in mij te heb ben." De lerarenbond Velmek noemde het een grove onbeleefdheid dat de premier via radio en tv mededelin gen aan het publiek heeft gedaan, als zou er een oplossing zijn bereikt, zonder dat hij daarover met de dele gatie van de Federatie van hogere en middelbare ambtenaren en de Velmek in enigerlei vorm overleg heeft gepleegd. De Velmek vindt dit een onwaardige behandeling. Er wordt nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd dat de sluiting van de scholen niet officieel is op geheven. „De mededeling dat kinde deren weer naar school dienen te gaan, is dus voorbarig en mislei dend". Besloten is dat de stakingen zullen blijven voortduren tot alle maatregelen die tegen de stakers zijn genomen, ongedaan zijn gemaakt. „Uit het feit dat de overplaatsing van Devid ongedaan werd gemaakt, blijkt dat de staking van de Velmek recht vaardig is geweest". Ook de ABO kondigde na de re de van Pengel aan dat de staking doorgaat. Aan mensen, die moeilijk van hun posten kunnen, zoals brand weerpersoneel, wachtdiensten van telefQon en telegraaf, politie, wacht- chauffeurs e.d., werd dispensatie ver leend. Leerlingen van het AMS-lyceum in Paramaribo zeiden niet naar school terug te gaan omdat de terug keer van de leraar Devid slechts een van hun verlangens was. Andere organisaties en bonden zijn vannacht in staking gegaan of zullen dit binnenkort doen, onder meer loodsen, bankpersoneel, mijn werkers, reclasseringsambtenaren postbodes en nog enkele andere groe pen. Het was niet duidelijk hoe uit- pen. Het was niet duidelijk hoe uit- eigenlijk is. „De sociale strijd van de Suri naamse leraren kan niet los worden gezien van het groeiende onbehagen over de nationaal-politieke ontwik- PRAAG De Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek heeft gisteren het volk gerustgesteld met de mede deling dat „de ernstigste crisis sinds augustus is overwonnen dank zij een standvastig gedrag". Hij doelde daarmee kennelijk op het rumoer dat ontstaan is na de zelfverbran ding van student Jan Palach. Dub cek sprak op een bijeenkomst van legerofficieren. Het volk was duidelijk gekant tegen iedere daad van avonturisme, van sectarisme en van iedere aktie die tot doel heeft een voortdurende spanning in de samen leving te scheppen. Er is een beweging die haar activiteiten tegen de partij richt, aldus Dubcek. Voor alles dienen we de aktie-groepen die de partij een ander gedrag willen opleggen, te isoleren. Wij zijn bereid ons te keren tegen elke extremistische tendens, van welke kant ook. Alleen de communistische partij kan de taken verwezenlijken die het centrale partijcomité heeft vastgesteld. Dubcek noemde het „onverenigbaar met de eenheid van de partij om verscheidene groepen binnen de partij te vormen, die illegaal tegen de partij gerichte pamfletten en documenten verspreiden. Deze mensen belasteren de partij en de regeringsleiders en proberen een front te organiseren tegen het centrale comité". Dubcek had hier waarschijnlijk het oog op conservatieve, Moskou-ge zinde groepen, die vooruitstrevende politici als de vroegere parlements voorzitter Smrkofsky hebben aangevallen. Sterk genoeg „Als het nodig is, zyn de partjj, de strijdkrachten en de veiligheids troepen sterk genoeg om enige aanslag op het socialisme resoluut te on derdrukken." Daarmee leek hij tegelijkertijd een waarschuwing te willen richten tot uiterst progressieve of conservatieve krachten en een ver zekering te geven aan Moskou. Dubcek onderstreepte de betekenis van het bondgenootschap met de Sowjetunie. Er is voor Tsjechoslowakije geen andere weg dan dit bond genootschap en het lidmaatschap van het Pact van Warschau. Zolang de Navo bestaat, zolang de deling van Europa jp twee blokken niet is overwonnen en vervangen door een systeem van collectieve veiligheid, wat wij wensen, zolang zullen wij positief bijdragen aan de versterking van het Pact van Warschau, aldus Dubcek. BRUSSEL De Belgische maatschappij Distrigaz heeft met de Nederlandse Aardolie Maatschappij een aanvullende overeenkomst geslo ten over de levering van meer aard gas, dan in het bestaande kontrakt was overeengekomen. De NAM zal het gas tegen een lagere prijs leveren. ,jk heb diepe bewondering voor Ethiopië: in een relatief snel tempo heeft men er bereikt waar wij eeuwen over hebben gedaan. Wij zijn bijzonder gastvrij ontvangen in dit boeiende land dat geregeerd wordt door een zeer hard werkend en vredelievend keizer. U moet er allemaal eens een kijkje nemen", zo zei koningin Juliana opgetogen, gisteren bij aankomst op Schip hol van haar reis door Ethiopië. De Koningin werd afgehaald door haar dochter, prinses Margriet, en mi nister-president De Jong. Vandaag wordt prins Bernhard die per Friend ship terugkeert op Soesterberg verwacht. Prinses Beatrix en prins Claus die nu een toeristisch bezoek aan Tanzania en Kenia brengen, komen 15 fe bruari weer thuis. keling in het rijksdeel". Dit menen de vice-voorzitter van het NKV, de heer Jac. Alders, en de districtsbestuurder van de bij het NVV aangesloten Algemene be drijfsgroepen centrale, de heer A. Lakerveld, die de situatie in Suri name van nabij kennen. De heer Alders wist dat er allang wat broeide omdat premier Pengel volgens hem te gemakkelijk iets be looft zonder het na te komen. Hij noemde het belachelijk dat de pre mier van het land, die al zoveel functies heeft, tevens nog voorzit ter is van de Moederband, de groot ste vakcentrale in Suriname. De heer Lakerveld meende dat premier Pengel deze functie blijft vervullen om zijn eigen politiek te kunnen dek ken. Van onze correspondent DOORN Bij een botsing op de rijksweg bij Doorn is gisteravond een 39-jarige inwoonster van Leer- sum om het leven gekomen. Zes per sonen, waaronder een bejaard echt paar. werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen door nog onbekende oorzaak, tweemaal twee tegenliggers frontaal tegen el kaar botsten. Twee uur later raakten drie men sen gewond bij een botsing op de zelfde plaats. DEN HAAG Minister Polak (jus titie) is bereid aan Iraakse Joden, die in Nederland hun toevlucht zoeken, een verblijfsvergunning te verlenen. De regering heeft dit. zo blijkt uit het antwoord van de bewindsman op vra gen van het socialistische Tweede Ka merlid mevrouw Singer-Dekker. doen weten aan de hoge commissaris der VN voor vluchtelingen te Genève. De hoge commissaris zou zijn bemid deling kunnen verlenen om te berei ken, dat degenen, die willen emigreren, daartoe in de gelegenheid kunnen wor den gesteld. Ook zouden er van die zijde maatregelen kunnen worden voor bereid om hun opvang in landen buiten het Nabije Oosten te regelen, aldus minister Polak. Nachtmerrie l^INDEREN op pedagogisch verant woorde wjjze en dus ook binnen de grenzen van hun incasseringsver- mogen met de keiharde werkelijkheid van oorlogen en hun gevolgen te I confronteren is nodig, moet kunnen. maar blijkt een uiterst riskante on- I derneming te zijn. Het gisteren officieel geïntroduceerde boekje „Met open ogen" van An Rut- gers-Van der Locff bewijst dat. (Men zie voor het verslag elders in onze krant.) Ons bezwaar gaat vooral in de rich ting van dat incasseringsvermogen. Kan een kind van tien tot twaalf in schier eindeloze rij over stukgereten kinderllchaampjes, dode moeders naast huilende kinderen, een nauw keurig beschreven moordende infan- terie-aanval op een stad, vliegtuig- aanvallen en hun gevolgen, trieste vluchtelingenrijen lezen, als het dan ook nog moet verwerken dat de vader van de hoofdpersoon, het jon getje Ruud (met wie het zich ogen blikkelijk zal identificeren) enkele malen vermist blijkt te zijn. dan wel nauwelijks aan de dood is ontkomen? Let wel: dat jongetje is moederziel al leen in Nederland achtergebleven, want ook zijn mamma ging mee naar het oorlogsfront. Argumentatie voor hun vertrek van de vader, die oor logscorrespondent is: Ruud, ik kan haar niet missen (nadat hij zijn vrouw, om met Ruud alleen te zijn, naar de I keuken heeft gestuurd!) Mogelijk dat een aantal vijfde- en zesdc-klassertjes dat allemaal zon der blikken of blozen verwerken, maar hier is toch, op zijn zachtst ge zegd, sprake van overdosering. Nog een voorbeeld. Ruud krijgt bij opa en oma een nieuw vriendje dal voor zijn leven verminkt is omdat hij in de auto heeft gezeten waarin zijn dronken vader zichzelf doodreed. Toe maar. Neen, ondanks alle oprechte bedoe lingen van de schrijfster, die op haar best is in haar inderdaad kinderlijk gehouden argumentatie om het zin loze van oorlogen aan te tonen, schiet ze haar doel voorbij. Moet een kinderlijke vredesinstelling dan door het verwekken van panische angstgevoelens worden verkregen? Want angstaanjagend is dit boek. Zelfs voor grote mensen. Een hoofdonderwijzer, die het boek in zijn klas testte, moge weinig van die kinderemoties hebben bemerkt en vergoelijkend opmerken dat de kin deren via tv al aardig gehard zijn, wij kennen kinderen die alleen al van tv-beclden nachtmerries blijken over te houden. Zo ooit dan geldt hier: openheid is goed, te grote openheid schaadt. ISO gram van 139 voor 125 niet te geloven voor die prijs! Al vier pakjes voor 79 cent ROTTERDAM De laat ste tijd wordt met name in het buitenland margarine uit goedkopere grondstoffen vervaardigd. Dit heeft nu In ons land tot een margarine oorlog in de allergoedkoop ste soorten geleld, die van daag in alle hevigheid is ontbrand. De kwaliteit wijkt duidelijk af van de „merk"- margarine. Goedkoopste aan bieding met ingang van van daag: vier pakjes voor 79 cent (Végé). De prijsontwikkeling kwam los te liggen, toen de onder linge afspraak van het grootwinkel- en vrijwillig filiaalbedrijf om de mini mumprijs op 36 cent per pakje te houden op een ge geven ogenblik niet meer van kracht bleek te zijn. Simon de Wit begon met goedkope margarine als lok- artikel al eind vorig jaar. Vier pakjes kostten daar toen 98 cent. Volgens de direc tie van dit bedrijf reageerde hert publiek daar duidelijk op. Nu men allerwegen met scherpe concurrerende prij zen begint verlaagde dit grootwinkelbedrijf zijn aan bieding tot 89 cent per vier pakjes. Audren gaan daar al weer onder, zoals Végé, tot nu toe recordhouder van de mini- um-prjjs. Albert Ilejjn zal twee goedkope soorten brengen: vier pakjes voor 89 en (Iets beter soort) vier pakjes voor 98 cent. A en O brengt er vier voor 89 cent. Centra vier voor 85 cent. De Gruy- ter laat zich tot nu toe met de margarine-oorlog niet in. Unaniem heerst de me ning, dat de kwaliteit van de goedkoopste margarine niet te vergelijken is met de „merk" soorten, die het meeste worden verkocht. Op de goedkope soorten wordt niets of bijna niets ver diend. Het produkt komt niet van de grootste producent in ons land. Van den Bergh en Jur- gens, die de ontwikkeling van de „oorlog" overigens met belangstelling volgt. Het mysterie van de ramp met de DC-8 van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, die op 13 januari bij Los Angeles veronge lukte, kan misschien worden ont sluierd door deze „zwarte doos", de zg. vluchtrecorder. De doos is niet ver van het afgebroken staartdeel, op een diepte van 100 meter, 10 km uit de kitst, opgedoken. Op de foto toont admiraal Summers het apparaat. (Van onze parlcmentsfedactie) DEN HAAG Dinsdag zal de Tweede Kamer een beslissing nemen over de vraag hoe zij het onderzoek naar de regerings- aktiviteiten tijdens de politiële akties in Indonesië zal gaan be geleiden. Bekend is dat bij de PvdA de wens leeft om tot instelling van een bij zondere Kamercommissie te komen, Ik geef op als T nieuwe abonnee: plaats: U> C6fV aboivtuA, betaalt: per kwartaal per r 3e internationale beurs voor woninginrichting ahoy' rotterdam. „droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning in binnen- en buiten land ruim 12000 m2 woon-ideeën Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze ki veertien dagen gratis. dagelijks11-17/19-22.30 - zondags 12-18 uur. Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden die ongeveer op dezelfde wijze zoa moeten werken als de bijzondere Ka mercommissie in zake de grond wetsherziening Aanvankelijk werd verwacht dat de PvdA reeds deze week een dergelijk voorstel zou doen. De beslissing over de procedure die de Tweede Kamer wenst te volgen is echter vastgesteld op volgende week dinsdag. De kansen op verwezenlijking van een bijzondere Kamercommissie wor den door Dolitieke waarnemers niet hoog geacht. Bij de regeringspartijen schijnt weinig animo te bestaan voor een handelwijze als door de PvdA wordt beple t. In kringen van VVD, ARP en OHU bestaat de vrees dat vooral de eerste tijd een eenzijdig beeld van 'iet regeringsoptreden tijdens de In donesische kwestie zal ontstaan, waardoor een onvolledige en negatieve 'ndruk zal achterblijven Voorlopig overheerst bij deze drie nrtijen de opvatting dat het beter is het onderzoek naar de politiële ak- lies eerst in -.e' seniorenconvent ter mrake te brengen Naarmate er meer gegevens beschikbaar zullen zijn en het totaal beeld van nei regeringsoptreden in Ie jaren rond 1948 beter is te over men zou men a'snog een Kamercom missie kunnei instellen. Men vreest bij VVD. ARD en CHU vooral dat bij •nmiddellijke 'nste'.line van een com missie allen die aan de politiële akties hebben deelgenomen over een kam geschoren zullen worden en veelal ten onrechte van onbeheerst optreden of n ïsdadigheid zullen wor den verdacht. Naar verluidt word» in kringen van de KVP gedacht aan instelling van °en commissi die door de fraktie- voorzitters d'ent te worden bemand. Dit denkbeeld dat aua vormgeving iets dichter b de opvattingen van de PvdA staat, komr qua inhoud echter praktisch overeen met de denkbeel den die bij VVD. ARP en CHU leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1