Baarle Hertog rekent op een topseizoen Joden moeten uit Irak kunnen gaan Stompe neuzen hebben langste tijd gehad ACTIE BTW-VRIJ EILAND UIT, GOED(KOOP) VOOR U am ROBECO DOET BOD OP INTERUNIE Politie grijpt dader roofoverval vrouw Nederland opnemen in veiliglieidscommissie NEDERLANDSE SCHILDERKUNST IS ACHTER NEDERLANDSE ZIONISTEN OP PROTESTBUEENKOMST Ruimtevaarder heeft last van hoogtevrees... Obstakers 4. DINSDAG 4 FEBRUARI 196» mict I FTfiNO'ÓN AINBieAO "«j»m SiATB tier .belski- -: StoREriLM '30 CANEL >50 MISS I'M cHf >30 t i v 130 BASTOS U (Van een onzer redacteuren) BAARLE NASSAU De 33 Belgische enclaves in het Brabantse samen de gemeente Baarle Hertog vormend hebben zich in een breed opgezette advertentie-campagne opgeworpen als een prij- zen-oase in het door de BTW-storm getroffen Nederland. Onder het motto „Uitgoed(koop) voor U" dient de gemeente zich aan als het BTW-vriie eiland, waar men sinds 1 januari nóg goedkoper kan win kelen dan daarvóór al het geval was, waar een pakje Nederlandse sigaretten nog voor 1,30 over de toonbank gaat en waar vele andere artikelen zo'n 25 procent voordeliger in de etalages liggen. Zodra de BTW in Nederland werd ingevoerd, hees de plaatselijke WV zich in het zadel om dat door collega's van de VW-Baarle Nassau, waarmee nauw wordt samengewerkt, in den lande onder de aandacht te brengen. Dat met het doel een gooi te doen naar nog meer toeristen en weekend- gangers dan de 750.000, die de beide Baarles door hun bevoorrechte posi tie al jaren noteerden. Succes van de campagne lijkt niet uit te blijven, want nog geen twee weken nadat zij werd gestart, zijn op het VW-kantoor aan de Singel in de kern van het dorp al tientallen ver zoeken om informatie binnengeko men van mensen, die in Baarle Her tog hun vakantie willen komen doorbrengen. Top! seizoen Felix Donders: „topseizoen op BTW-vrij eiland". ROTTERDAM Het Rotter- damsch Beleggings Consortium (Robeco) heeft een bod uitge bracht op de beleggingsmaat schappij Interunie. Robeco door kruist hiermee het bod van Uni- tas van de vorige week op Inter unie. Het Consortium biedt per aandeel Interunie zestien gulden meer dan Unitas. Voorgesteld is de aandelen Interu nie om te wisselen in aandelen Robe co, gewone aandelen Rolinco en aan delen Utilico, waarbij elk aandeel In terunie recht zal geven op ƒ0,76 aan deel Robeco of ƒ0,92 gewoon aandeel Rolinco ex bonus of ƒ1,59 aandeel Utilico. Op basis van deze ruilverhouding en de beurskoersen van de aandelen Robeco, Rolinco en Utilico per 31 ja nuari, komt het bod neer op circa 197 per aandeel Interunie. De beurskoers van dit aandeel bedroeg, na het bod van Unitas, op 31 januari ƒ181. WAARDEVERLIES Robeco merkt op dat na het bod van Unitas de beurs onmiddellijk re ageerde met een waardeverlies van ongeveer tien procent voor aandeel houders Interunie. Gemeend wordt dat een hogere beurswaardering van de aandelen Interunie, gezien de in trinsieke waarde, gerechtvaardigd is. „Er is geen enkele aanleiding te veronderstellen dat de gevolgde uit- keringspolitiek van Robeco, Rolinco en Utilico niet kan worden voortge zet Ook zal het „nieuwe fiscale regi me" voor beleggingsmaatschappijen hierin geen verandering brengen. Dat regime opent waarschijnlijk een situ atie, waarbij zonder bezwaar eigen aandelen kunnen worden terugge kocht en behouden, zo dit al eens nodig mocht blijken. Er bestaat dage lijks een belangrijke vraag naar aan delen Robeco, Rolinco en Utilico", al dus Robeco. Interunie bevond zich de laatste tijd in een impasse, de belangstelling voor het fonds werd geringer. Toen Unitas vorige week een bod uit bracht, adviseerden bestuur en direc tie van Interunie hun aandeelhouders dan ook op het bod in te gaan. VVV's vice-voorzitter A. Verheyen, tevens eigenaar van twee grote café-restaurants: „Dit moet voor ons een topseizoen worden". Een bewe ring die public relations-man Felix Donders van de beide Baarles, graag onderstreept en die de 40 mid denstanders Sfl watertandend naar de zomer doet uitzien. Overigens is het zeker niet alléén de zomer, die hun het goudschip bin nenbrengt. Nu al zitten beide Baarles elk weekeinde vol. Met Nederlanders zowel als Belgen. De Nederlanders komen voor het financiële voordeel tje, de Belgen (uit wijde omgeving) voor avondlijke leut en, uiteraard, voor het borreltje in het Nederlandse Baarle Nassau, omdat zij dat in eigen café's niet krijgen en in restaurants slechts tegen betaling van vele - frankskes. Zo bieden de beide Baar- i {reed gebaar de BTW-loper uitge voor de Belgen, die teveel margarine (50 procent goedkoper), koffie en kaas uit Nederlandse winkels willen meenemen. ,.0nze beurt" Felix Donders geeft toe, dat de grote winsten naar de Belgische mid denstand gaan. „Maar Baarle Nassau verdient er natuurlijk ook dik aan. Als we de Belgische enclaves niet hadden, zou Baarle Nassau niet meer zijn dan een saai dorp. Nu krijgen we elk weekeinde honderden gasten, die natuurlijk ook ons geld in het laatje brengen". Winkelier J. L. Bax van het Bel gische Belgahuis (chocolade, suiker waren en sigaretten): „Ja, wij verdie nen dik aan de Nederlanders en ko mend seizoen zal het meer zijn dan ooit Maar mag het? Er zijn jaren geweest, dat wij al onze klanten naar Nederlandse winkels zagen trekken omdat die goedkoper waren. Toen aten wij droog brood. Nu is het onze beurt weer eens. Voor hoelang weet je nooit. Als wij volgend jaar de BTW invoeren, zullen de verschillen wel weer kleiner worden". In zijn kelders heeft winkelier Bax zijn miljoenen Nederlandse sigaret ten keurig in lange rijen opgestapeld. Een seizoen-voorraad? „Als ik deze maand niet aanvul, ben ik voor maart uitverkocht...." Baarle Hertog vaart wel en de ruim 3000 Nederlanders uit Baarle Nassau pikken er graag een graantje van mee. Dc beide Baarles hebben met een De spitse neus is terug! Stoere lijn voor de man (Vivier) Triangle-lijn van Vivier (Van onze moderedactrice) PARIJS Heel, heel voor zichtig heeft Parijs aangekon digd, dat het tijdperk der stom pe neuzen in de schoenenmode ten einde loopt. Het zal nog wel een seizoen duren, voordat het spitse neusje weer kan triom feren, maar de eerste tekenen zijn er. Roger Vivier, 's werelds be roemdste schoenenmaker, heeft dit met zijn ontwerpen duidelijk ge maakt. Hij koos de driehoek, Tri angle-lijn. Dat wil zeggen breed aan de hier en puntig aan de voorzijde. Zolang de schoenneus niet echt spits is, blijft de hak namelijk zwaar en vooral niet te hoog. Het duidelijkste voorbeeld van de Triangle zien we in een kaplaars, waarvan de schacht even onder de knie is omgeslagen en tot de enkel teruggebogen, het materiaal is een zwart-witte Prince de Galles. De laarzenmode zal deze zomer wel verminderen, want menige vrouw zal zich in een lange panta lon hullen. Daar moet zij van Vivier „pantoffels" bij dragen van zwart gelakt kunstleer, zonder hiel en het hoog opgesneden voorblad versierd met een brede witte band. Een echt pantoffeltje is het enkellaarsje van doorgestikte zijde, dat helemaal geen hak heeft, maar wel een heel spitse neus. Voor de heren blijft de zware leest gehandhaafd: ronde neus en een brede band over de wreef. Schoenontwerper Andrea, die voor het huis Patou de lijn aangeeft, bracht schoentjes van glanzend leer in heldere kleuren, zoals vuurrood. De neus is afgeplat; de hiel hoog opgesneden tot ver boven de enkel, waar een dubbel bandje rond het been wordt gegespt. les beide nationaliteiten wat. VW-man Verheyen: „De Neder lander kan zo'n weekendtripje toch altijd nog een aardig voordeeltje op leveren. Reken maar uit: per persoon mag men vijf pakjes sigaretten mee nemen, waarop men zo'n 50 cent per pakje verdient, en dan nog voor 150 gulden aan andere artikelen, die zo'n 20 tot 25 procent goedkoper zijn (voornamelijk levensmiddelen). Waarmee hij maar wil zeggen, dat bijvoorbeeld een Rotterdams gezin van vier personen het autoritje er gemakkelijk uithaalt. Wil men méér verdienen, dan heft de Belgische winkelier waarschu wend de vinger en loopt men de kans op weg naar huis te worden aange houden door een van de vliegende douane-brigades, die regelmatig steekproeven nemen. Hetzelfde geldt legd, waarover naar de VVV's ho pen straks de honderdduizenden zullen binnenstromen. A. Verheyen: „Voor driekwart ko men ze uit de randstad: dikwijls met bussen vol. Veel reisbureaus orga niseren speciale dagtrips. Baarle is helemaal „in". Volgens B. Bernstein LONDEN Frank Borman. com mandant van de Apollo 8, die de eerste tocht om de maan maakte, beeft last van hoogtevrees. „Ik voel me niet al te best als ik op een hoge brug naar beneden kijk", zei Borman gisteren bij zijn aankomst in Londen. De astronaut maakt een rondreis door Europa. Hij zal ondermeer Ne derland en Tsjechoslowakije bezoe ken. Borman pleitte in Londen voor meer samenwerking in de ruimte. Een andere wens: een beter toilet in de ruimteschepen èn een badgelegen heid. Vandaag zijn Borman en zijn gezin voorgesteld aan koningin Eliza beth. SLACHTOFFER NIET OVERLEDEN EINDHOVEN De Eindhoven- se politie heeft gisteren de 28- jarige kolenhandelaar M. K. ge arresteerd, die voortvluchtig was na een roofoverval met poging tot wurging, gepleegd op de 22- jarige mevrouw G. van der L. De man had vanuit een plaats in de buurt van Eindhoven naar een kennis gebeld om zijn vrouw aan de lijn te krijgen om haar over te halen mee naar het buitenland te vluchten. De familie van K. was echter al op de hoogte van de overval en de iden titeit van de dader, waardoor de vrouw weigerde. Bij een derde telefoontje liet de dader zich door zijn moeder overha len naar huis te komen en zich vrij willig aan te geven. Tijdens dit laatste telefoongesprek hoorde hij pas, dat zijn slachtoffer niet was overleden. Hij had na zijn poging het slacht offer te wurgen haar met een elec- triciteitssnoer aan bed gebonden en met 400 gulden was verdwenen. SEINTJE De familie van K. waarschuwde de politie, die post vatte bij zijn ouder lijk huis en hem ongemoeid naar bin nen liet gaar. Na een kort gesprek met zijn ouders gaf men de politie een seintje, waarna de man werd ge arresteerd. Bij het verhoor verklaarde hij uit armoede gehandeld te hebben, omdat hij kort geleden was ontslagen. Hij sliep met zijn vrouw in een Volkswa genbusje in de buurt van zijn ouder lijke woning. WASHINGTON Volgens de Ame- I rikaansc multimiljonair Benjamin D. I Bernstein is de moderne Nederlandse schilderkunst vijf jaar bij de Ameri- j kaanse achter. Hij zei dit naar aanleiding van de I door hem georganiseerde tentoonstel- ling van hedendaagse Nederlandse schilderkunst in het gebouw van het Internationale Monetaire Fonds. De expositie omvat werk van 21 schil ders, onder wie Anton Rooskens, Kees van Bohemen, Jan Sierhuis, Jef Diederen en Woody van Amen. Toch verdient volgens de heer Bernstein die in zijn totale schilderij encollectie van drieduizend doeken vijfhonderd van naoorlogse Neder landse schilders bezit, de moderne Ne derlandse schilderkunst in het buiten land zeker meer aandacht dan zij nu krijgt. Om iets aan dit tekort te doen sug gereert hij méér reissubsidies aan jon ge schilders voor een bezoek aan de VS en de mogelijkheid dat de Neder landse regering behalve de Neder landse koper, ook de buitenlandse ko per bij aankoop van een Nederlands werk 25 procent subsidie geeft. AMSTERDAM Tijdens een demonstratieve protestbij een komst van meer dan duizend Joden en sympathisanten gister avond in Krasnapolsky in Am sterdam is een resolutie aan genomen, waarin een dringend beroep op de overheid wordt gedaan de evacuatie Van de Jo den uit Irak en de andere Arabi sche landen mogelijk te maken, ook indien de vluchtelingen zo nodig kortere of langere tijd in Nederland zouden moeten wor den opgenomen. De vergadering, die met afschuw en droefheid kennis nam van dc openbare terechtstelling in Bagdad van veertien onschuldige mensen, Om het ingrijpen van de (Ita liaanse) regering in een land bouwcrisis rondom Fondi boven het ambtelijke tempo te bren gen hebben arbeiders in de ci- trusbouw de spoorweg Rome- Napels geblokkeerd. De treinen waren wel genoodzaakt (op de foto één ervan) hun vaart tot het minimum te reduceren door dit stakersonderonsje op de rails. DEN HAAG De Tweede Kamerleden Westerterp en Kleisterlee (beiden kath. v.) hebben de minister van buitenlandse zaken Luns gevraagd Neder land te laten toetreden tot een Europese veiligheidscommissie, die tot taak zou moeten hebben het bestuderen van fundamentele vraagstukken voor een vredesregeling in Midden-Europa. Behalve Nederland, zouden ook de Grote Vier, West-Duitsland, Italië, Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije van deze commissie deel moeten uitmaken. De Kamerleden haken met dit voorstel in op het plan van o.a. Henry Kissin ger, de persoonlijke adviseur van president Nixon. De heren Westerterp en Kleisterlee vragen mr. Luns de Tweede Kamer in kennis te stellen van zijn oordeel over het voorstel, en informeren of deze Europese veiligheidscommissie kan worden gezien als een vorm van perma nent contact tussen de NAVO en het Warschau-pact hoorde staande toe hoe prof. ir. M. Tels, een van de leden van het presi dium van de Nederlandse Zionisten bond, hun namen voorlas. „In eerbied en rouw herdenken wij hen", aldus de hoogleraar. „Het gaat niet alleen om Joden, maar ook om Arabieren, om mensen dus, die als zondebok geslacht moesten worden." Doodsangst Prof. Tels, die de bijeenkomst leid de, sprak van een wraakaktie van de zijde van de Iraakse regering, van een provocatie ook. Een groep van 3.000 tot 4.000 Joden verkeerde in de zelfde doodsangst, „die wij ons zo goed uit de bezettingstijd kunnen her inneren". De omstandigheden van Joodse minderheden in Egypte en Syrië waren eveneens ten hemel schreiend. De beste oplossing, aldus spreker, zou een directe luchtbrug naar Israël zijn. De ervaring had echter geleerd dat Joodse vluchtelingen uit de Ara bische landen eerst naar een andere staat moesten evacueren om het land hunner vaderen te kunnen bereiken. Een zeer bewogen redevoering hield de heer E. Berlinger, opperrab bijn van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap. Hij sprak van justitiële moorden, die, cynisch ge noeg, in strijd waren met alle be ginselen van het recht. Hij haalde de Psalmen aan om het geween te ka rakteriseren. De opperrabbijn hekelde het genu anceerde denken, dat ten aanzien van het Israëlisch-Arabische geschil bestond, en dat ook in Nederland op gang deed. Genuanceerd denken leid de volgens hem naar een genuan ceerd geweten. In dit verband verdedigde hij de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet. Hierbij was geen mens gedood, alleen was er „wat metaal" verloren gegaan. Appel De Joodse geestelijke leider deed tenslotte een appel op het wereldge weten. De feiten en de omstandighe den moesten duidelijk onder ogen worden gezien. Niet Israël was de agressor, maar de Arabische wereld, die de jonge staat naar het leven stond. Een genuanceerde kijk op de ge beurtenissen in Irak en, bij uitbrei ding, ook op die in het hele Nabije Oosten, bleken prof. dr. L. de Jong (Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie) en H. J. Neuman (politiek commentator) te bezitten. Van dezelf de inzichten gaf de schrijver mr. Abel Herzberg blijk. „Een oplossing", zo stelde hij, „is alleen mogelijk door een compromis. Gezien de internationale consequen ties kan Israël nooit de militaire 1 overwinning behalen omdat dit au- Politiële acties (6) Door gebrek aan op de toekomst ge richte idealen vinden sommige elemen ten, begeleid door de VARA, het nodig in het verleden te gaan graven. Nu de jongens uit Indonesië, straks wellicht mensen en toestanden uit de tweede wereldoorlog en misschien zelfs uit de 80-iarige oorlog. Volkomen zinloos en negatief, het kost een heleboel tijd en het dient geen enkel belang. Alleen de pnrust en de haat nemen erdoor toe en, wat er ger is, ook het verdriet van nabestaan den. Als dit het eerste resultaat is van het verhoogde luister- en kijkgeld dan wordt het tijd dat de regering uitzen dingen met negatieve strekking ver biedt. Spijkenisse J. v.d. Berg Politiële acties (7) Ik ben zelf één van de mannen, die in 1947 naar Indonesië werden gestuurd met toestemming en instemming van mensen, die nu een trap nageven. Verdedigen is niet mogelijk, want men wordt over één kam geschoren, omdat de schuldigen niet worden ge noemd. Iedere ex-militair kan dus zo'n „misdadiger" zijn. Ik vraag mij af: zou er niet een tv-uitzending gemaakt kunnen worden waaruit blijkt, welke goede dingen ve le duizenden militairen in Indonesië gedaan hebben? Rotterdam F. H. Notenboom Politiële «olies (8) Laten alle militairen, die in het voor malig Nederlands-Indië hebben ge diend, de aan hen uitgereikte ereteke nen van Orde en Vrede uit protest toezenden aan de helden van de Vara, het kwartet Wigbold, Postema, Jacobs en Hueting. Deze heren kunnen deze eretekenen dan opspelden (zoals verzamelaars ple gen te doen) als stille getuigen van al die ..oorlogsmisdadigers". Mochten zij hun eretekenen niet meer hebben (persoonlijk heb ik ze al geweigerd bij mijn terugkeer in 1950) dan lean ook een briefkaartje aan de Vara te Hilversum zijn „symbolische" dienst doen. Zuidland (ZH) IÏ. de Leeuw van Wee- nen Politiële acties (9) Dr. Hueting heeft al zijn mede- militairen een trap in de rug gegeven want er worden geen namen genoemd en die zullen, zo heeft hij gezegd, ook niet genoemd worden. Waarom niet? Durft hij geen namen noemen? In dat geval zeg ik: sergeant Hueting, u is of laf of u had uw mond moeten houden. Wie A heeft gezegd moet als man van eer ook B zeggen. Poortugaal B. Meeuwsen tomatisch een politieke nederlaag zou betekenen." Rabbijn dr. J. Soetendorp van de liberaal-Joodse gemeente te Amster dam kritiseerde minister Luns, die volgens hem een niet al te bezorgde kijk had op de situatie van de Joden in het Nabije Oosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6