Minister: Niet onmogelijke van regering verlangen Chauffeur reed vrouw en vriend in kanaal Indonesië in parlement in 1949 Smaakvolle geste Diplomatie Voorlichting aan soldaten was „goed en eerlijk 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) AMRO-LENING KERKDRIELSE MOORDZAAK IN HOGER BEROEP VOOR BOSSCHE GERECHTSHOF Stakingen in Suriname vrij algemeen 5 DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 Geld voor u: RONDER twijfel zullen de beweerde excessen van militairen in Indo nesië in het parlement een rol gaan spelen. De socialist Den Uyl heeft om publikatie van rapporten gevraagd en wil nu ook een Kamercommissie die alle documenten bestudeert. Er is veel gesproken over verantwoor delijkheden van politici, van regering en van parlement. Daarom is het goed na te gaan hoe die zaak 20 jaar geleden in de Kamer werd besproken. Het kan slechts een greep zijn, die toch wel enig inzicht geeft in de situ atie van toen. De (succesvolle) strijder tegen het „huikje", de heer H. N. J. Comello, organisator van de Bosloop in Amsterdam, heeft gisteren als eer ste het Valentijngeschenk in ont vangst genomen. Dat delicatessen over het algemeen van goedaardi ge structuur zijn, bewees de heer Comello die hier alvast een frag ment van zijn smakelijk geschenk verorbert. PRESIDENT NIXON heeft totdusver slechts stappen genomen die hem tot weinig verplichten. Hij deed dit echter niet alleen om vat te krijgen op de zaken waarover mede in het Witte Huis moet worden beslist. Zo heeft hij zich in beginsel akkoord verklaard met het Franse voorstel betreffende viermogendhedenbespre- kingen inzake het Nabije Oosten. Zijn voorwaarde is. dat dit overleg in het kader van de Verenigde Naties wordt gevoerd. Met deze bereidverklaring voldoet Nixon enerzijds aan de wens van en kele landen, terwijl hij tevens ingaat op de jongste suggestie van secretaris generaal Oe Thant. Dat Nixon omzichtig te werk gaat, kan ook hieruit worden afgeleid, dat hij op zijn rondreis door Europa nog geen bezoek aan Moskou zal brengen. Hij is dus teruggekomen op zijn voor nemen van enkele maanden geleden. Vraagstukken als die in het Nabije Oosten en niet minder in Vietnam kunnen niet worden opgelost met ver klaringen zoals die van tijd tot tijd door regeringsleiders worden afge legd. Voor een deel is dat politieke propaganda. Via wat wel genoemd wordt geheime diplomatie kan men mogelijkheden nagaan, zonder dat partijen gezichts verlies hoeven te lijden. Vooral onder de huidige omstandigheden is dat bij zonder belangrijk. Of het zal gelukken door overleg achter de schermen tot bevredigende afspraken betreffende het Nabije Oosten te komen, hangt echter niet alleen van Nixon af. Het vereist me dewerking van de anderen. Spaanse arbeiders in staking MADRID Bijna vijftienduizend arbeiders van staalfabrieken in Bil bao zijn in staking gegaan, nadat on derhandelingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst waren afgebro ken. Politie en militairen beschermen de gebouwen. Men vreest incidenten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In februari 1949 citeerden de Tweede-Kamerleden Goedhart (soc.) en Gortzak (comm.) uit brieven van soldaten en artikelen uit tijdschriften. Goedhart diende daarop een motie in waarin hü om een onafhankelijk onderzoek vroeg naar berichten over door militairen bedreven misdaden. Minister mr. J. H. van Maarseveen, een blauwe maandag na het aftreden van minister Sassen, minister van Overzeese gebiedsdelen, antwoordde: „Ik begrijp dat de geachte afgevaar digde, de heer Goedhart, wenst dat als er verkeerde gedragingen plaats vinden, die nauwkeurig zullen wor den onderzocht. Maar, meneer de voorzitter, men moet dan ook niet het onmogelijke van de regering en van de legerleiding in Indonesië ver langen. Ik wil dit met een voorbeeld duidelijk maken. Indien men zegt: in Frankrijk grijpen mishandelingen plaats, onderzoek dat, dan is dat niet te onderzoeken. Wanneer men zegt: in Indonesië vinden misdragingen van militairen plaats, dan kan dat evenmin worden onderzocht. Indone sië is zelfs nog iets groter dan Frank rijk". Men moet dus komen met gespecifi ceerde klachten, vermeldende data, feiten en plaatsen; dan zullen zij wor den onderzocht Ik geef de heer Goedhart de verzekering, dat als hij dergelijke gespecificeerde klachten in dient, hij over het onderzoek tevre den zal zijn. Ik geef hem daarom zeer sterk in overweging deze motie, die verkeerd zou kunnen worden begre pen, niet in Nederland, want daar weet men wel beter, maar in het bui tenland als een motie van wantrou wen in het leger een effect dat de heer Goedhart volstrekt niet wenst in te trekken". En dat doet Goedhart dan, nadat de minister „gaarne in overweging neemt" mee te werken het bezwaar te ondervangen dat mensen die met hun getuigenis komen, risico lopen. Hun straf Maar daarmee is het niet afgelo pen. Enkele dagen later weigert minis ter Van Maarseveen een onafhanke lijk onderzoek, omdat hij vooralsnog vertrouwen heeft in een gerechtelijk onderzoek: de schuldigen zullen stel lig hun straf niet ontgaan. Een paar maanden later willen Goedhart en Vermeer de minister in terpelleren over de kwestie van de wreedheden. Op 24 juni 1949 bepaalt Tweede-Kamervoorzitter Korten- horst, dat de interpellatie op een na der te bepalen dag zal worden gehou den. Twee jaar later, op 7 juni 1951, zegt voorzitter Kortenhorst bij de re geling van werkzaamheden: „Op ver zoek van de heren Goedhart en Ver meer stel ik voor de interpellatie van genoemde leden betreffende de klach ten over het militaire optreden in In donesië enz. van de lijst der werk zaamheden der Kamer af te voeren". Daartoe wordt besloten. Dat was het dan. Geen woord meer in die twee jaar. Nu zegt Goedhart: „Ja, dat klopt wel, maar sindsdien was er zoveel gebeurd: de Ronde Ta fel Conferentie en de soevereiniteits overdracht. de politieke noodzaak van de interpellatie was vervallen". De .snelle ontwikkeling" sinds juni weerhield hem er overigens niet van in september vragen te stellen over het incident Tjilatjap, waar met ma chinegeweren op bruiloftsgangers ge schoten was: 27 doden, 31 gewonden. Hij kreeg snel antwoord: „Op 8 sep tember de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon (HVK) getelegrafeerd. Onmiddellijk scherp onderzoek. Zo dra er resultaten zijn, zal ik de Ka mer op de alsdan geëigende wijze in lichten". Zwijgen Het zou niet eerlijk zijn Goedhart er de schuld van te geven dat deze zaak destijds niet grondig uitgepraat is. Hij deed iets. De meeste socialisten en andere partijen, behalve de com munisten, bewaarden een absoluut stilzwijgen. De stemming in het land was er dan ook naar. Zelfs Het Pa rool: „Als de politionele actie straks voortgang zal vinden, zullen de solda ten hard moeten worden en wreed". Typerend was wel een uitlating van Schouten in hetzelfde Kamerdebat van februari: „Men moet bereid zijn voor de vervuiling van zijn taak on der te gaan, mits de eer van God wordt gehandhaafd. Men moet niet elke overtuiging in de smeltkroes leg gen. Ik ben bereid over dit alles te zwijgen". En de regering? De regering zegde constant toe kontakt op te zullen ne men met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Niet elke keer kwam er dan zo vlot antwoord als in het geval Tjilatjap. Nog wel voor Gortzak, die artikelen uit De Waarheid citeerde en om een onder zoek vroeg. Reeds een maand daarna zei Van Maarseveen: geïnformeerd in Batavia, maar niets van dit alles is gebleken. Bij vragen van Welter, die overi gens van een ander uitgangspunt uit ging, ging het al langzamer: op 13 april 1949 vroeg hij naar een onder zoek. Op 25 augustus kreeg hij te horen: in juli om spoed gevraagd in Indone sië. Tot mijn leedwezen nog geen in lichtingen. Zal nogmaals op haast aan dringen. Uitzondering Er werd in ieder geval iets onder zocht. Dat was al beter dan in februa ri 1949, toen de communist Gortzak van Van Maarseveen te horen kreeg: De heer Gortzak heeft een smet op onze troepen gegooid „Dat neemt niet weg dat de regering onderzoek zal doen naar beweerde gedragingen, welke bij uitzondering niet in over eenstemming zouden zijn met de nor men, welke door het Nederlandse volk in dit opzicht worden aanvaard. De regering wil vooropstellen, dat zij niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk getracht heeft zich te verwit tigen van het optreden van de troep telkens, wanneer daarop uit welke bron dan ook kritiek werd uitgeoe fend". „In het algemeen kan worden mee gedeeld, dat de legercommandant in dagorders en aanschrijvingen bij de troep met ernst het besef heeft bijge- scherpt, dat zij bii hun optreden te gen leven en eigendom van de Indone sische bevolking de grootst mogelijke zorg in acht hebben te nemen en zich in het bijzonder hebben te onthouden Het is in Den Haag nog lang geen rozegeur en maneschijn wat de voorraad huizen betreft. Wel staan er vele panden te koop. Droomhui zen voor wie niet aan praktische zaken als verwarming, sanitair en onderhoud denkt. Huizen met een sousterrain en grote zolder, waar geen mens meer wonen wil en die te onpraktisch zijn om er een kantoor te vestigen. Maar soms opeens zie je zo'n pand bewoond. Op de kop getikt door een ambassade, die toch de combinatie van kanselarij en woonhuis zoekt. Echter neemt menig ambassadeur, kersvers aangekomen, zijn intrek in een hotel, om dan de eerste weken huizen zoekende door te brengen. Niet ieder land kan voor zijn verte genwoordiging in het buitenland ka pitale investeringen doen en het ko pen en opknappen van zo'n oud pand vergt dat juist wel. Daarom zijn velen helemaal niet ongelukkig, dat zij niet alleen de diplomatieke vertegenwoordiging in Geen liufs Nederland moeten vervullen, maar tegelijk in België of de Duitse bondsrepubliek. In het riante Brus sel bijvoorbeeld zjn huizen te huur bij de vleet en geeft de huisvesting weinig kopzorg. We dachten, dat de diplomatieke benardheid een typisch Haagse kwestie was, maar daar krijg ik een brief van de voormalig ambassadeur van Liberia in ons land, Joseph Graham... Hij overhandigde op 21 januari zjn geloofsbrieven aan de koning van Zweden Gustaf VI. Hij is de eerste Liberiaanse ambassa deur met standplaats Stockholm. Zijn voorganger was tegelijkertijd ambassadeur in Bonn en woonde daar. Geen huis dus dat klaar stond voor ambassadeur Graham, die hier in Nederland een benijdenswaardig mooie villa in Wassenaar bewoonde. De heer Graham schrijft: „Sinds mijn aankomst woon ik in een ho telsuite, maar elke dag weer probeer ik een geschikt huis te vinden... Dat is tamelijk moeilijk hier. We wonen al met drie ambassadeurs hier in het hotel..." Dat had ik nu nooit kunnen den ken van het welvarende en buiten de Tweede Wereldoorlog gebleven Zweden. Altijd gemeend, dat daar het witte brood, de huizen en de drugs voor het oprapen lagen. Dat het er alleen maar botertje tot de boom was. Je ziet altijd die mooie plaatjes van hypermoderne gebouwen en fantastische verkeersaders... Waarmee ik maar zeggen wil, dat bij alle kritiek en alle problemen hier, we geen uitzondering vormen Of dat nu een troost en bemoedi ging is, weet ik niet. maar de menselijke geest is toch altijd ge neigd zich iets zachter te spiegelen wanneer het beeld van de ander ook wat zorgelijke fronsen heeft! Drees: Geen uitlevering Westerling. van enigerlei vorm van mishande ling". Van Maarseveen noemt twee voor beelden: Aanschrijving Houding van de troep tegenover de Indonesische bevolking en Bescherming van an- derer eigendommen, „waarin is ge tracht de door de bezettingstijd en daarmee samenhangende vervlakte begrippen van het mijn en dijn op nieuw in te scherpen en tot de oude strenge normen terug te keren". Verder de brochure Welkom man nen, „waarin op eenvoudige doch sug gestieve wijze voor jonge militairen liefde en begrip voor land en bevol king worden bijgebracht". T rouw Om aan te geven hoe goed en eer lijk de voorlichting aan de troep wel is, citeert de ministei in september in de Kamer uit een dagorder van vice- admiraal Pinke: „Wij zien dat er he laas ook in Nederland tal van aan vallen op onze politiek gedaan wor den en vooral aanvallen op de Neder landse strijdkrachten in Indonesië, die het beste geven van wat zij bezitten, maar beschuldigd worden van de laagste wreedheden. „Wat dan ook van ons gevraagd wordt, is trouw, trouw aan de per soon van onze Koningin en trouw aan Haar als hoofd van de regering, en stipte uitvoering van de ons gegeven bevelen. De wereld is vaak zo ver politiekt, dat men geneigd is dit grote beginsel te vergeten. Wij doen onze plicht tot het uiterste, niet om dat wij anders gestraft worden, maar omdat wij doordrongen zijn van die plicht en daardoor doordrongen van een kracht die ons in staat stelt on der de hachrlijkste omstandigheden onze plicht te doen. Dat is onze trouw aan Hare Majesteit". Er werd meer geciteerd in de Tweede Kamer. Goedhart uit Wen ding, een relaas van zendingsconsul De Niet over de slachting bij Pe- niwen. Gortzak uit het Maandblad van de Hervormde Jeugdraad 1949 (de dagbladpers liet in die tijd verstek gaan): „Houdt uw blad en al die dingen die ik kreeg, maar thuis. Met de kerk en het geloof is het uit voor mij. Hier kan een mens het niet uithouden die gelooft. Dit alles past niet bij het Christendom. Je mag hier geen morele bezwaren kennen". De iongen die dit schreef vertelt over een moordpartij. „Die avond ben ik stomdronken geweest Er is meer gebeurd zodat ik mijn meisje in Hol land moest afschrijven. Voor mij zal nooit meer iets mooi kunnen zijn". Keurkorps En Gortzak uit Wapenbroeders van 25 november 1948: „Ze droegen allen de groene baretten waarop ze trots zijn en ze keken allen naar kapitein Westerling, die het commando zou overgeven" Generaal-majoor Buur man van Vreeden: „De bijnaam „Tur- cos" is een erenaam voor het korps, dat zo gauw vergroeid is met zijn voor treffelijke commandant en dank zij wie het korps geworden is een keur korps, bekend door de gehele Archi pel. De nieuwe commandant Van Beek: „Steeds de grootste in dapper heid, durf en moed en zelfopoffering, waarmede kapitein Westerling wel het best uitgebeeld werd". De affaire-Westerling is een hoofdstuk apart. In juli 1947 stelde Logemann voor het eerst vragen. Hij „kreeg" een commissie, de commis sie Enthoven. Het rapport werd in december 1948 aan de Kamer aan geboden, waarbij gesproken werd van de verstrekkende bevoegdheden die Westerling door de nood der om standigheden waren toegekend. Ook werd melding gemaakt van „betreu renswaardige excessen' bij Mandar, Pare Pare, Rappang en Koelo, die strafrechtelijk zouder worden onder zocht. In 1949 weer een commissie, drie juristen. Stam. Van Rij en Groeninx van Zoelen kregen zes maanden de tijd voor een onafhankelijk onder zoek. Na zes weken op Java in justi tiële archieven te hebben gewroet zij kregen niet eens de kans naar Celebes te gaan konden ze weer naar huis. Op hun verzoek, zei de regering, want de soevereiniteitsover dracht was geweest. In opdracht van de Hoge Vertegenwoordiger, zegt een lid van de commissie. In 1954 werd hun onvolledige rapport aange boden. Krijgsraad Verleden week heeft oud-minister Drees gezegd: „Ik ben er altijd voor geweest dat Westerling voor de krijgs raad kwam" Nu is bekend geworden dat generaal Spoor een ander advies aan Van Mook uitbracht. Maar in augustus 1950 zei Drees nog in ant woord op een vraag van Gortzak, dat hij niet overwoog de uitlevering van Westerling aan België te vragen, daar bij verwijzend naar de geleidebrief bij het rapport-Enthoven. Hij zei ook dat wanneer Westerling Nederland zou binnenkomen hij wel ter verant woording zou worden geroepen om wat in Bandoeng gebeurd was. Wes terling woont nu in ons land. In juni 1949 was het ook Drees, die Van der Goes van Naters en Vorrink antwoordde naar aanleiding van het platbranden van een kampong bij Pa- kisadji, waarbij drie mariniers weiger den mee te doen Het ging over het Befehl ist Befehl „Op de Neder landse militair rust uiteraard een strenge gehoorzaamheidsplicht. Geen „kaderdiscipline" echter en hij kan zich niet onder alle omstandigheden op het bevel van een meerdere beroe pen. Bij twijfel primeert de gehoor zaamheidsplicht en de militair die zonder voldoende grond dat terzijde schuift, is niet gevrijwaard tegen strafrechtelijke vervolging". Dat bleek. Ze kregen drie, drie en ander half jaar. later gewijzigd in 2Vt, 2 en V/t jaar. De transporteurs van Bondowoso, wie schuldige nalatigheid ten laste werd gelegd, waardoor 46 gevangenen omkwamen, kregen twee tot acht maanden. Noodzaak In het geheel van de Indonesië-de- batten is dit alles in de Kamer een incident geweest. Maar het kwam aan de orde, er werden vragen gesteld, de regering wist van geruchten en klach ten. Er zijn rapporten opgesteld, er zijn onderzoeken geweest. Dat het tot nu toe niet in de openbaarheid kwam, heeft misschien wel als oor zaak dat de politieke noodzaak ver viel, zoals Goedhart zegt. Of omdat Indonesië te groot was en een gron dig onderzoek onmogelijk, zoals Van Maarseveen het stelde. DAR ES SALAAM Dr. Eduardo Mondlane, voorzitter van het bevrij dingsfront in de Portugese kolonie Mozambique, is zondagavond ver moord. De daier is ontkomen. De moord is gepleegd in een huis van een Amerikaanse vrouw, niet ver van Dar es Salaam Het bevrij dingsfront van Mondlane begon vier jaar geleden met een guerrilla tegen Portugal. Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,- f1000; In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07 f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f6,50. f2500,- In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f 2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. f4000,- In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f 4545,36. Dat is f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekostenen overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 's-HERTOGENBOSCH Gisteren en vandaag stond voor het gerechtshof in Den Bosch de 35-jarige vrachtwagenchauf feur Jan H. uit Kerkdriel te recht, die er van verdacht wordt zijn vrouw en vriend op 25 augustus 1960 niet opzet in de Zuidwillemsvaart bij Den Dun- gen te hebben gereden, waar door beiden verdronken. Hij was in hoger beroep gegaan tegen het vpnnis van de Bossche rechtbank, die hem overeenkom stig de eis van de officier van justitie veroordeelde tot twintig jaar. Zijn vriendin, echtgenote van de verdronken vriend, die wegens het uitlokken van de mis daad tien jaar kreeg, staat maandag in hoger beroep te recht. Gisteren heeft het hof In de zaak tegen H. de getuigen gehoord, terwijl *s avonds het onderzoek op de plaats van de misdaad werd voortgezet. Jan H. houdt, na aanvankelijk een volle dige bekentenis te hebben afgelegd, thans vol dat het te water raken van zijn auto een ongeluk was. zijn arrestatie zo overstuur, dat hij Hij zou kort voor het punt waar de weg de Zuidwillemsvaart bereikt, verblind zijn geweest door een tegen ligger, waardoor hij het schrikhek te laat had opgemerkt. DUBIEUS Proeven, die de rijkspolitie heeft genomen, maken die verklaring ech ter wel dubieus. In de auto zaten behalve de 36-jarige vrouw van de verdachte ook zijn beste vriend, de 28-jarige J. K. De verdachte beweert zijn eerste bekentenis te hebben afgelegd, nadat de rijkspolitie sterke druk op hem had uitgeoefend en hij onmenselijk lang en bruut was verhoord. Dat is echter door de rijkspolitie en de offi cier van justitie, mr. J. Booster, na drukkelijk ontkend. Volgens Jan H. zou ook zijn cel niet aan menswaardige eisen voldaan hebben, maar ook dat werd ontkend. BEDREIGD Omdat mr. Booster de laatste tijd herhaaldelijk door onbekenden met de dood is bedreigd, werd iedereen bij het betreden van de rechtszaal gefouilleerd. ATHENE De Griekse regering heeft maandag acht hoogleraren ontslagen omiai zij tegenstanders van het koloneisbewino zouden zijn. Drie hoogleraren behoorden tot de Atheense universiteit Toen ze giste ren voor hel laatst college gaven, kregen zij een donderend applaus van de studentea SPANNING STIJGT PARAMARIBO De spanning ln de Surinaamse hoofdstad Paramaribo stijgt. Steeds meer groepen van de bevolking keren zich tegen premier Pengel. De arbeiders van de Alumi nium Companv eisen dat de premier aftreedt als -oorzitter van de werk- nemersmoederbond De staking van onderwijzers aan lagere en mu- lo-seholen is algemeen. Alle stakers hebben zich laten re gistreren bij zeven in de haast inge richte stakingscentra De leraren die reeds geruime tijd staken kriieen steeds meer steun. De bonden .'an hogere en middelbare I ambtenaren nouden voor vandaag I een Droteststakme van een uur aan, I terwijl binnenkort een algemene sta king van onbeperkte duur volgt A

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5