"HET FASCINERENDE LEVEN ONDER DE WATERSPIEGEL" Morgen topberaad over bestuurscrisis Schilderijen en sieraden op exposities in Leiden Experiment Leidse consumentenmarkt Leiderdorp onderzoekt systeem subsidiebeleid De FORD CAPRI Politieke schermutselingen duren nog voort Kampioenschappen P.I.T. '54 In t.v. programma Matinee Twee Delftse cineasten vervaardigen Nattehis NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 4 FEBRUARI 196? LEIDEN In het academiegebouw aan het Rapenburg houdt Guil- laume Lo-A-Njoe, in Amsterdam geboren, maar Surinamer van origine, een tentoonstelling van zijn fantasie-landschappen. In galerie Walen kamp worden onder auspiciën van het LAK moderne sieraden van het Utrechtse trio Emmy van Leersum, Gijs Bakker en Nicolaas van Beek tentoongesteld en in 't Duivenhuys tenslotte hangt schilder- en tekenwerk alsmede een aantal voortreffelijke collages van de Zweed Lars Fohlin. (wij denken daarbij voornamelijk aan de halssieraden)praktisch niet draagbaar zullen zijn. Maar met de kleinere objecten brengen ze een ware revolutie teweeg. De fantastische vormen van ringen, armbanden en oorhangers, of ze nu van edel metaal, van alu minium of zelfs van gepolijst buis ijzer zyn. getuigen eendeels van een rijke fantasie, anderdeels van ge degen vakmanschap. Hier is haast volledig gebroken met de klassieke vormen en gedeeltelijk ook met het klassieke materiaal. Enkele extreme gevallen in deze collectie ziet men dan maar over het hoofd of be schouwt men uitsluitend als fraai. Pop-art landschappen Het is merkwaardig werk dat van Lo-A-Njoe: landschappen in sterk vereenvoudigde vorm met soms een vleugje surrealisme in zoete, fondantachtige pop-artkleu- ren. Op het eerste gezicht doet het werk te zoetig aan en te monotoon met steeds dezelfde golfbeweging en het wolkje dat op bijna alle schilderijen voorkomt. Het zyn ver beeldingen van een geheel andere mentaliteit dan de westerse, niet zo zeer door de vorm, als wel door de uitbundige, haast hispano-tro- pische kleurigheid. Wat echter bij nadere beschou wing steeds meer gaat treffen, is de weidsheid, die in deze werken met geraffineerde middelen wordt gesuggereerd. Goed beschouwd, is het „simple comme bonjour". De landschappen zijn gekaderd in ge schilderde omlijstingen, die met de voorstelling samen het doek vul len. By vele tableaus heeft de schil der dat kader door de voorstelling laten doorbreken, waardoor deze buiten het schilderij schijnt te tre den. Naar ons gevoelen is dat de grootste verdienste van Njoe's werk, maar daarnaast ook de enige. Zon der die suggestie van bewegelijk heid naar buiten zou het werk in suikerzoet ten onder gaan. Overi gens moet daarbij toch een harmo nieus samenspel van kleur en be weging worden geconstateerd. Moderne sieraden Bij Walenkamp wordt edelsmeed- en -laswerk getoond van een drie tal kunstenaars uit Utrecht: Emmy van Leersum en Gijs Bakker, die nauw met elkaar samenwerken en Nicolaas van Beek. n de Werf-kei der aan de Utrechts Oude Gracht hebben zij een permanente expo sitieruimte. We kunnen niet anders verwach ten dan dat deze nieuwe, fantas tische vormgeving van het vrou wensieraad voor velen een open baring zal zijn. Daarnaast moet echter wel worden gezegd, dat som mige werkstukken, omdat ze zo ex treem van vorm en afmeting zijn Overwinning voor Slagvaardig I HAZERSWOUDE liet eerste herenteam van de tafeltennisvereni ging „Slagvaardig heeft ook de tweede wedstrijd in de promotie- competitie, tegen Unitas 3, in winst omgezet. Het werd een 9-1 zege. Slagvaardig 2 versloeg DSB met 6-4. Slagvaardig 3 verloor met 6-4 van de Valken 4. Het Slagvaardig-da- mesteam versloeg DVC met 9-1 De meisjes van Slagvaardig waren kansloos tegen hun plaatsgenoten van Avanti 8 en verloren met 10-0. Burgerlijke stand Hazerswoude HAZERSWOUDE Geboren Geertruida Catharina Maria, d v van der Werf A P en Straathof G J M; Caroliene Cornelia, d v van van Vliet C en van Roon N M; Ar- noldus Anthonius Johannes, z v van der Laan C J en Jansen M Th H; Irene Esther, d v Burggraaf G R en van Vliet W E; Petrus Johan nes Patricius, z v Brugman P H en van Dijk E M B; Johannes Cornelis Willibrordus, z v van Velzen C L W en van der Poel J L J. Tafeltennis Avanti HAZERSWOUDE Heren: Het eerste team wist ook de 2e wedstrijd ln winst om te zetten. Er werd met 28 van De Valken 1 gewonnen. Team 2 wist ternau wernood de ongeslagen status te bewaren. Tegen St. H./TSB 10 werd gelijkgespeeld. Team i ging tegen Salamanders 8 roem- loss met 10—0 ten onder. Team 4 kwam niet verder dan een 6l nederlaag tegen TOV 5. Avanti 6 speelde tegen NSbS 5 met 5—5 gelijk. Team 5 won verrassend met Svan Smash KK 4. Jongens: Jan van Wetten, Gertjan de Ruiter en Theo Louwers. samen het lste team vormend wisten met 0—10 van Shot '85 uit Zwljndrecht te winnen. Hierdoor behouden ze de kans om ln de landelijke competitie ln de winnaarspoule te komen. Team 2 verloor met 8—2 van Gossima 1. Team 3 verloor van het sterke Play Fair 1 met 3—'7. Team 4 met 3—7 van De Tref- lers 1. AvanU 5 won met 4—ti van Play Fair 2. Team 6 bleef met 7—3 de baas over Play Fair 3. Hans Vreeburg redde voor team 7 de eer tegen Orpheus 3 en de adsplranten wisten ongeslagen te blij ven door tegen RTC A gelijk te spelen. Meisjes: Avanti 1 verloor verrassend van St. Vooruit 1 met 4—6. Team 2 deed het heel wat beter door St.H./TSB 2 met 9—1 te verslaan. Team 3 liet St. Vooruit 2 met 2—8 achter. Team 4 blijft door een 7—3 zege op Doe os i aan de kop ln de 2e klas. Team 6 speelde gelijk tegen Scylla 1. Team 7 bleef Scylla 2 met 2—8 de baas. Team 8 behaalde een 3e 10—0 zege. Nu was Scylla 3 het slachtoffer. Team 9 won met 10—0 van TOV 2 en team 10 nam een 4—6 zege mee van Docos 2 uit Lelden. Fraaie collages De 35-jarige Zweedse schilder Lars Fohlin stelt schilder- en teken werk ten toon in 't Duivenhuys aan het Rapenburg. Het is een wat onevenwichtige collectie, waarbij fraaie stukken worden afgewisseld met ietwat onbezield werk. Wat op ons het meeste indruk heeft ge maakt, zijn een aantal prachtige collages met religieuze onderwer pen en een aantal schilderijen, waaronder een subtiel klein vrou wenportretje, alsmede een fel en brandend geschilderd stilleven. De collage „Golgotha" is fraai van opbouw en mooi van kleur. Iets minder van gehalte is „Bloedend kruis". Een kleine serie „Herinne ringen aan het oude huis" steekt daar helaas wat pover af. Dat is ook het geval met een serie ab stracte landschappen in aquarel met soms wel fraaie kleurcombinaties, maar overigens weinig suggestief en arm aan expressie. Het mooie portretje memoreerden wii reeds. Opmerkelijk is vooral de medewerking van de structuur van het linnen, waardoor het geheel sterk aan uitdrukking wint De kleine abstracte landschapjes in olieverf zijn weliswaar zeer kleursuggestief, maar met uitzonde ring van „Herfstavond" vrij onbe zield. Sterk in tegenstelling daar mee staat dan weer „Appels", een stilleven in een orgie van rood en een ruig, fraai geschilderd berg landschap in Andalusië. Voorts moeten wij wijzen op een drietal gouaches: het expressieve „Marte laar". het spirituele „Engel" en „Crucifix". Ten slotte liggen er nog enkele potloodschetsen van wisselend ge halte, waarvan „Dorp" en „Oude boom" ons wel konden bekoren. Al met al een collectie van zeer ver schillend niveau, maar die men toch ter wille van een aantal hoogte punten wel moet gaan zien. De tentoonstellingen zijn te be zichtigen in de Academie maandag tot en met vrijdag van 9-17.30 uur (tot 21 febr.); bij Walenkamp dins dag tot en met vrijdag van 1-6 uur, zaterdags van 2-5 uur (tot 19 febr.); in 't Duivenhuys, Rapenburg 94, dinsdag tot en met zondag van 2-8 uur (tot 15 febr.). WILLEM PRINS BENTHUIZEN De vyf raadsleden, de twee raadsleden/ex-wet- houder en burgemeester I. J. P. Keijzer van Benthuizen zijn nog niet uit de impasse, waarin men vrijdagavond na een bestuurscrisis is ge raakt. Twee wethouders, Jos van der Eyk (gemeentebcl.) en R. Zonne veld (PvdA) hebben kortgeleden hun ontslag genomen, waarna de raadsleden geen nieuwe wethouders wilden kiezen. Blyven als wethou der of helemaal uit de raad weg, was de eis van vrijdagavond. Morgen avond vergadert men in een commissiekamer om nog eens precies na te gaan, wat de gemeentewet voorschrijft. Burgemeester Keijzer: „De wet houders hebben ontslag genomen. Ze moeten dus tot wethouder ge kozen worden. Of de raad moet één van de andere raadsleden kie zen tot wethouder. Nu zeggen, dat de wethouders moeten aanblijven heeft geen enkel nut." Zijn me ning dat het ene raadslid nooit kan eisen, dat twee andere raadsleden (de ex-wethouders) geheel uit de politiek moeten, wordt gedeeld door de afdeling Benthuizen van de P.v.d.A. „Laat de gehele raad maar aftreden", commentarieert voorzit ter Elfferich in een krant. De heer Van Noort; AR/CHU- raadslid, die vaak als woordvoerder van de gehele raad optreedt, zet nog eens uiteen: „We aanvaarden Tafeltennis Sparkler ROELOFARENDSVEEN Voor de teams van Sparkler zyn de wedstrij den in de afgelopen week niet suc cesvol verlopen. Het eerste team op bezoek bij Stetds Vooruit 2 kwam tot een 55 gelijk spel. Sparkler 2 was gastheer van Docos 7 en ver loor met 28. Sparkler 4 verloor met 46 van de Treffers 9. Bij de junioren verloor ook Sparkler 1 en wel met 73 van De Treffrs 2. Het programma voor de 1 omende dagen is op 10 februari Sparkler IAvan ti I; Sportief 3—Sparkler 2; St. Vooruit 4—Sparkler 3, 13 febr. STT '66 2Sparkler 3. Voor de junio ren op 8 febr. Sparkler 1T.O.V. 6. BRAND IN KEUKEN SNEL GEBLUST HAZERSWOUDE Maandag avond ontstond brand in de keuken van hotel „Groenendijk". De vrij willige brandweer, die onder leiding van de heer A. van der Werf staat, behoefde echter geen water te geven, want het vuur kon met schuim- blussrs in de kiem worden ge smoord. Er was lichte schade. LEIDEN Zoals bekend, wordt volgende maand in het op initiatief van Teekens Slageryen gehuurde oude fabrieksgebouw van Van Wijk aan het Levendaal een consumentenmarkt geopend. Teekens Slageryen, de N.V. Gebroeders D. Schuitema (Centra) te Bodegraven, N.V. Gazan (Den Haag) en Telerama (Haarlem) zullen hier op een vloeroppervlakte van 7500 m2 het volgende assortiment brengen: vers vlees en vlees waren, brood en gebak, slytery. dames-, heren- en kinderkleding, tele visie en radio. Speciaal voor de N.V. Schuitema. grossier van het vrijwillige kruide- niersfiliaalbedryf Centra (duizend leden- Jaaromzet f 360 miljoen) be tekent dit deelnemen aan een con- fumentenmarkt een experiment. De exploitatie zal daarom dan ook niet onder de Centra-naam worden ge voerd. De N.V. Schuitema meent, dat haar deelneming in de consumen tenmarkt nodig is ten behoeve van de versterking en verdere uitbouw van de totale organisatie. Evenals in het buitenland (speciaal Duits land en Amerika) voltrekken zich momenteel in ons land belangrijke veranderingen in de distributie van vrijwel alle consuanentengoederen. Dat gold ook in 1948 bij de komst van de zelfbediening en in 1960 bij do komst van de supermarkten. het ontslag van de wethouders niet. Iedere keer als de raadsleden wat voor opmerking dan ook over een voorstel van B. en W. hebben, dan dreigen de wethouders met ontslag. Dat is geen stijl." Toegespitst betekent deze ver trouwenscrisis waarbij ontstem ming over eikaars gedrag de beide partijen vooralsnog ver van elkaar verwijderd houdt dat de wortel van de onenigheid weer eens is blootgelegd. Burgemeester Keijzer is een en thousiast werker, die naar zijn zeg gen veel voorstellen en ideeën (niet alle) ziet gedwarsboomd door onwil, door intriges. Het raadslid Van Noort zegt: „Ik heb zeker waardering voor het vele werk van burgemeester Keijzer. Verscheidene van zijn werkstukken kan ik zeker waarderen. Als echter bij een be paald yoorstel dat, betreffende de nota inzake ruimtelijke orde ning van Benthuizen geen kri tiek van de raadsleden wordt aan vaard, dan zeg ik: dat is pertinent onjuist." Burgerlijke stand LEIMUIDEN Geboren: Pieternel- la Cornelia Hendrina, d v P Rietdijk en P Roodnat. Dorpsstraat 42; Ma- riëtte Femmetje Elise. d V H Nie- man en A M F Evelein, Lindenlaan 20; Wilhelmina. d v H Los en L J Kooijman, Drechtlaan 35; Adrianus Johannes Henricus Gerardus, z v G H A Rotteveel en C M Koomen, Kerk- laan 20; Anthonius Jacobus Johannes, z v J H van Oom en J C M de Bruijn, Gonderegenstraat 7; Robertus Adria nus Arnoldus, z v P C J Möllers en A A Heuzen, Peppelstraat 4; Marcus Johannes Albertus, z v J J Streng en C J W de Koning, a/b ws a/d Molen kade; Pieter Johannes, z v J Verhorst en B J Ouwerkerk. Kastanjelaan 21; Sabine Maria Helena, d v A C A de Haas en A A J Rotteveel. Kerklaan 18; Robertus Johannes Nicolaas, z v H J Pvd Zwaan en A G J vd Hoorn, Lijsterbeslaan 23: Marco Petrus, z v P M de Graaf en M W P Brugman, Kerklaan 22; Theodora Anthonia Ma ria, d v Th M Obdeijn en P M Brand, Raadhuislaan 19; Catharina Petronel- la Maria, d v C J v d Meer en A Kraan, Burg Bakhuizenlaan 20; Chris- tiaan Cornelis Johannes, z v C A Vis ser en M J van Velsen, Wvd Velden- weg 43; Margaretha Cornelia Maria, d v J H van Diemen en M J v d Salm, Vriezekoop 27. Burgerlijke stand Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE Geboren: Maria Catharina d v A A Jeukens en J M van Sohagen, Herenweg 113: Janna Tinie d v E Weststeijn en S. van Elderen, Woudsedyk 5. ZOETERWOUDE De clubkam pioenschappen van de tafelten nisvereniging PIT '54 zijn weer „ver deeld". C. Verhagen werd algemeen kampioen na een spannende finale tegen H. van Teylingen. Marian van der Helm werd eerste bij de dames; zij verloor na een nóg spannender algemene filiale van herenkampioen Verhagen. Dubbelspel: Leny en Anneke Koek, G. Verhagen en H. van Tey lingen, Marieke Verdegaal en" Corry Rotteveel en Peter Nelissen en Peter v.d. Salm, respectievelijk in de cate gorieën dames, heren, meisjes en jongens. Zoeterwoudenaar gearresteerd ZOETERWOUDE De rijkspoli tie heeft een inwoner aangehouden, die er onder meer van wordt ver dacht de dader te zijn van de in sluiping in de woning van de familie Bruines. Burgemeester Detmers over toekomst Zoetericoude ZOETERWOUDE Het bestuur van de plaatselijke K.V.P.-afdeling heeft burgemeester J. A. Detmers bereid gevonden morgen om 20 uur in het Don Boscohuis een inleidi: <r te houden over de „Toekomst van Hazerswoude". Daarbij zullen aan de orde komen; uit', idingsplannen sportaccommodat; woningbouw, wegenaanleg enz. De aanwezigen krijgen gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze bijeenkomst is belegd i.v.m. de gemeenteraadsver kiezingen van 1970. De avond wordt besloten met prijs jassen. P.l.T. 9 54 ZOETERWOUDE Na het ge lijke spel van de eerste wedstrijd ging P.l.T. '54 1 nu met 9-1 ten onder tegen Gossima 4. Het Voor- schotense Reflex 1 bleek te sterk voor het tweede team, 3-7. Sportief 7-PIT 3: 5-5. Het vierde team was gastheer van Steeds Vooruit 6 en verloor met 2-8. Het eerste '•'mes- team kon ook nu weer niet tot winst komen en ging tegen Play Fair met een 8-2 nederlaag huiswaarts. Da mes 2 bereikte een gelijkspel tegen Rustenburg 1. Het d'- de team boek te een nieuwe overwinning. Nu was Baronie 2 het slachtoffer. Junioren: Meisjes Play Fair 2- Pit 1 3-7. Pit 2-Slagvaardig 5-5. Jongens 1 moest in Effect 1 met 7-3 zijn meerdere erkennen. De Treffers a-Pit a: 10-0. De training is deze week op vrij dagavond. ZOETERWOUDE De klaverjas- liefhebbers worden morgenavond om 8 uur verwacht in het clubhuis van S.J.Z. ZOETERWOUDE Ook in Zoe- terwoude zal een fallout-enquête worden gehouden. De woningen die hiervoor in aanmerking komen kun nen binnenkort het bezoek van een enquêteur verwachten. Deze is voor zien van een door de burgemeester verstrekt legitimatiebewijs. DELFT Sinds het einde van vorig jaar laat de NTS in zijn zondag middagprogramma Matinee televisie-kijkend Nederland een duik nemen in de vele sloten en beken, die ons waterland rijk is. Dit gebeurt bij het programma-onderdeel ^Nattehis", waar het leven onder de oppervlakte van de Nederlandse wateren als het ware wordt betrapt. De Delftse cineasten Ton Verkroost en Piet Windmeyer zijn de makers van dit programma, waarin op zeer fascinerende wijze het voor velen onbekende leven onder de waterspiegel haarfijn en haarscherp in kleur uit de doe ken wordt gedaan. Elke aflevering van „Naittehis" is een resultaat van vele dagen en nachten van observatie, filmen, en met een noodzakelijke overmaat aan geduld. Men ziet beelden op zijn tv-scherm, waarvan vele nog nooit op de film zijn vastgelegd. Piet Windmeyer, die vanaf 1947 al het diepzeeduiken en -filmen beoefent, heeft deze serie niet gemaakt met zijn onderwater apparatuur maar met behulp van zeer grote aquaria, waarin het onderwaterleven zeer nauwkeurig was na gebootst. 55 „Stel je voor. Bijna iedereen denkt dat je voor het filmen van die vissen, salamanders, torren en wat er al niet in de boerensloot leeft, in die bag- gersloot duikt en daar een week op de bodem van die sloot gaat liggen om bijvoorbeeld de zeventiende millime ter grote eitjes te filmen, die uitko men", aldus de heer Windmeyer. Piet Windmeyer en Ton Verkroost lachen om deze veronderstelling, om dat zij weten, dat ze voor „Nattehis" ruim vier maanden hebben doorge bracht in de grotten van de Sint Pie tersberg in Limburg. Daar heerst na melijk een constante temperatuur van omstreeks 15 graden, en deze tempe ratuur is nodig om de vissen in leven te houden. In deze grotten waren acht grote aquaria opgesteld, waarvan er een, die het water hevig kon laten stromen om de forel in haar element te laten zijn. „Als de forel niet de nodige stroming heeft om tegen te vechten, lijkt het net een bejaarde goudvis in een kom metje", aldus de heer Windmeyer. Telkens moesten in deze aquaria de achtergrond veranderd worden omdat de kijker een sterke beeldherinnering heeft. Als de kijker een keer hetzelfde decor ziet, dan zegt hij onmiddellijk: „hier zijn we net ook al geweest." Er is voor deze wisseling in achtergrond meer dan twee ton gewassen filter- Eerste raadsvergadering met burgemeester Van der Have LEIDERDORP In het dorps huis te Leiderdorp werd de raad voor de eerste maal voorgezeten door de nieuwe burgemeester, de heer E. A. van der Have. Hij opende de vorgadering met zijn er kentelijkheid te betuigen voor de grootse wijze waarop hij, met zijn gezin, de 18e januari is ontvan gen. Al gauw werd hij, terloops, op het stokpaardje van de raad ge wezen: bij gebrek aan een rond vraag zag drs. J P v Costrom zich genoodzaakt bij het aannemen van de notulen der vorige vergaderin gen enige vragen te stellen. Later in de vergadering zou de raad dan toch zijn zin krijgen ten aanzien van de herinvoering van de rond vraag op de agenda: er werd een commissie ad 'noc benoemd ter be studering van de problemen daar omtrent. Zij bestaat uit de leden L. Los, J. M. Tieken, A. Kleiss, J. P. van O os trom en C. N. Boot. Aan de vreemde gang van zaken rond de rijdende schoollokalen is nu een eind gekomen. Eén wordt opslagruimte van de lagere school in het Zijlkwartier, terwjjl het an dere naast de school aan de Hoofd straat 103 geplaatst is voor de mu ziekschool. Blijft echter de status quo van de vier klassen der lagere scholen in kantines en afgekeurde schoolgebouwen. Op een vraag van drs. G. H. van 't Klooster over de eventuele bouw van een mavo- school in Leiderdorp antwoordde wethouder J Nievaart dat hierover een vernieuwd rapport onderweg is. Door de versnelling van de rea lisering van de Leidse Merenwijk is de bouw van een mavo-school in Leiderdorp meer urgent gewor den. Hij verwachtte dan ook dat het rapport de raad spoedig zal worden aangeboden. Enige tijd geleden kwam er kri tiek los doordat er flats verrezen met tien woonlagen in plaats van de veronderstelde acht. Nu bleek echter uit antwoorden van de beide wethouders dat het college des tijds volkomen integer had gehan deld. De omliggende grond was ten tijde van de bestemmingswijziging nog allemaal in het bezit was van de gemeente terwijl bovendien het bestemmingsplan nog niet geheel was afgerond. Zelfwerkzaamheid De culturele raad zag zijn leden tal met vyf uitgebreid t.w. mej. D. Roest (chr. plattelandsjongeren) mevr. J. C. Vosvan Niftrik (UW) de heer J. de Graaf, de heer N. Neuwahl (De Munnik) en de heer J. Vochteloo. Toch vroeg de heer Van 't Kloos ter zich af of de equipering van de Cult. Raad voldoende adekwaat is om alle problemen voldoende aan te kunnen. Het kwam hem voor dat er wel wat erg veel aandacht aan de sport werd besteed, terwijl er op het culturele en sociale vlak ook nog veel te doen is. Met name dacht hij aan de herziening van het subsidiebeleid. Dit is momenteel gebaseerd op het begrotingstekort. Hij voorzag een stimulering van de zelfwerkzaamheid van de vereni gingen, wanneer het gebaseerd zou worden op het exploitatietekort. Een zekere reservering van gelden zag hij dan ook mogelijk worden. De heer A. M. Kleiss wilde daar entegen een steeds weerkerende subsidie, of daar nu om verzocht werd of niet. Hij vond, dat bestu ren met een groot eergevoel de dupe worden van het huidige sys teem. Besloten werd de huidige methode nader te onderzoeken. Overigens had de heer Kleiss alle vertrouwen ;n de C.R. „nieuwe stijl". Alle subsidie-aanvragen wer den met het gevraagde bedrag ge honoreerd. Eveneens werd een bedrag van f 2.000.000 verhoogd tot f 4.000.000. Dit is nl het maximum bedrag, waarvoor in 1969 vaste geldlenin gen worden aangegaan. De verho ging zal o.m. bestemd worden voor de financiering van de scholen- bouwstroom. OUDE WETERING De maan delijkse contactavond van de sport vereniging SVOW wordt gehouden a.s. woensdagavond om 8 uur in de kantine van de vereniging. De leden en steunende leden worden met hun dames verwacht om te kaarten en te sjoelen. De wogen die u zich altijd gewenst hebt Morgen te zien bij Automobielbedrijf Rijnland N.V. LAMMENSCHANSPLEIN 6 (rotonde) - TEL 01710-42451 zand, grote hoeveelheden -stenen en waterplanten gebruikt om maar het gewenste effekt te krijgen. Om voor de serie aquaria te gebruiken en zo doende eigenlijk na te bootsen, is, vol gens de heer Windmeyer, een dood normale zaak. „In een speelfilm, wor den toch ook de liefdesscènes nage bootst". Problemen Bij het filmen met behulp van al deze nabootsingen, komen natuurlijk ook andere problemen om de hoek kijken. Je kunt nu eenmaal niet tegen een vis zeggen, kom juffie, ga nu eens even shiil zitten, dan kan ik je goed filmen. Je moet erg lang wachten, heel goed opletten en precies op tijd filmen. Ton Verkroost heeft bijvoor beeld drie dagen dag-en-nacht zitten wachten tot een eitje zou uitkomen Zoals ieder mens had ook hij de be hoefte om zich even terug te trekken voor een korte stonde. Toen hij te rug kwam was het eitje uitgekomen. „Wat had Ton de pest er in, ik kon me dat trouwens heel goed voorstel len" aldus de heer Windmeyer. De organisatie om alles wat voor de opnamen nodig was binnen te krijgen, was onorm. Piet Windmeyer en Ton Verkroost hebben meer dan 70.000 ki lometer gereden om het benodigde materiaal bij elkaar te krijgen. Er waren voortdurend twee mensen in de weer om waterplanten, stenen en voedsel te verzamelen. Een beroepsvisser in Linne heeft ook voortreffelijk geholpen om de be nodigde vissen, krabben en andere waterbewoners te leveren. Uiteraard was hiervoor een vergunning nodig van het ministerie van landbouw om dat in april en mei gewerkt moest worden. Juist in die tijd explodeert ook onder water de natuur. De vissen zijn dan op hun mooist. Het was erg moeilijk om de vis te vervoeren. Dat kon alleen maar 's nachts omdat an ders de temperatuur te.hoog was. De dieren werdpn dan in plastic zakken met water vervoerd, aangesloten op zuurstofcilinders. De vissen werden dan met de grootste voorzichtigheid behandeld om ze niet te beschadigen. „Als er een paar schubbetjes van af zijn, dan zie je dat direct als je er met de camera bovenop staat." Als de heer Windmeyer over zijn werk vertelt, wordt het ons duidelijk dat het ook zijn hobby is. „In de film waarin de roofvissen behandeld wor den, begin ik met een visser, die „snoekt". Die visser trekt dan als een jager langs de sloten van de polders. Hiermee beginnen we de film. Dan gaan we het water in om de snoek daar verder te bestuderen. We hebben opnamen gemaakt van een snoek, die een zg. witvis pakt en verorbert. On gelooflijk snel gaat dat. Onze opna mescène was direct goed. De snoek volgde de witvis. Hij kromde zijn rug en hap, de witvis was niet meer. Pre cies vijf filmbeeldjes duurde dat. dus dat is ongeveer eenvijfde seconde." Liefdesleven Een van de interessantste gebieden van het leven onder water is het lief desleven van de waterbewoners. Windmeyer heeft daar. dan ook uitge breid aandacht aan besteed in zijn films. In ons toch zo vooruitstrevende Nederland, zijn er toch nog mensen, die zich hieraan stoten. Bijvoorbeeld bij de salamander. Na de paring zet het vrouwtje haar eitjes af in de blaadjes van een waterplant. Zelfs bi ologen waren verrukt van deze opna men. De tv-criticus van het „Vader land" begreep echter niet, hoe deze beelden op de zondagmiddag op het scherm vertoond konden worden, als de kinderen ook kunnen kijken. Om alle facetten van het leven on derwater onder de loupe te kunnen nemen heeft Windmeyer-Productions ook veel steun gehad van biologen. De heer P. Marquet en drs. G. Schroevers zijn de mensen, die Windmeyer ad viseren. De heer Marquet is een ken ner bij uitstek van de Nederlandse zoetwatervissen. Deze man kent als geen ander de vindplaatson van bepaalde, steeds spaarzamer wordende vissoorten, die in de films optreden. Hij wist vaak de vinnige filmsterren dankzij zijn grote kennis van hun gedragingen te „acti veren" voor hun filmrol. Om bepaalde scènes goed op het gevoelige materiaal te krijgen, heeft de heer Windmeyer uiteraard ook trucs moeten toepassen. Om bijvoor beeld de dwarrelige torren goed scherp in het beeld te houden, heeft hij voor en achter deze beestjes gebo gen glasplaatjes gezet, zodanig, dat als ze zich in het water bewogen, ze steeds scherp in het beeld bleven. Het is anders ondoendlijk, omdat beesten onvermijdelijk in het riet verdwijnen. Een andere truc werd toegepast op de kleurrijke libelle, die niet wilde blijven zitten op het hem toegewezen plekje. Een druppeltje velpon bleek voldoende te zijn om het gewenste resultaat te bereiken.Ook werden bij de opnamen gebruik ge maakt van vliegtuigen om het betref fende landschap te filmen. Uren In het gezellige huis aan de Koorn- markt in Delft zouden we nog wel uren kunnen praten met de enthousi aste heer Windmeyer, als niet de heer Windmeyer zelf een eind aan het gesprek maakte, dat hij nu al de hele ochtend niet gewerkt had, en dus ei genlijk ver achter is met zijn werkschema wat betreft het tekstschrijven voor de serie. Het enige wat hij nog aan het gesprek wilde toevoegen was, dat alle beesten, die gebruikt werden voor de serie, weer teruggezet zijn in hun natuurlijke om geving. LEIDERDORP D.V. hoopt op donderdag 6 februari om 7.30 uur in de Lindelaan te spreken Weled. Heer W. J. KRAATS Onderwerp: „Het gaat verkeerd en toch gaat het goed".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4