NOG EENS ACTIE - BI AFR A Zendingsarts Middelkoop: bestaande luchtbrug mag niet kelderen \ÊÊÊÜÊÊm Structuren Wereldraad gaan op de helling Prof. Diepenhorst bepleit grotere bescheidenheid student van nu bij Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Hoofdbestuur vraagt prioriteiten Griekse bewind voor kerkorde Rome voor 1980 in Wereldraad' Biologisch experiment in Lauwerszee VU belegt weer forumavonden Eredoctoraat voor generaal Simatupang BEROEPINCSWERK DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 Toen ik acht gaf op het volk en de priesters, vond ik daar niemand van de Levieten. (Ezra 8 15) Ezra verzamelt een nieuwe groep ballingen voor de sprong naar het vaderland. Op Nieuwjaarsdag monstert hij het gezelschap. Het zijn er weer enkele duizenden. Maar onder hen was geen enkele Leviet. Het lijkt veel op een boycotactie van de Levieten. Want ze waren er nog wel degelijk. Ze hadden synagogen in Babel, waar ze baden, preekten en de sabbat hielden. Ze hadden een soort klooster in Kasifja onder leiding van een zekere Iddo, wcuir zij de wet onderzochten. Maar terug naar de tempel wilden zij niet. Bij de eerste terugkeer onder Zerubbabel viel het al op: 3289 priesters en maar 74 Levieten. Er was een tijd geweest, dat de Levieten veel ijveriger waren dan de priesters. Zij hadden het volk onderricht. Zij hadden een groot deel van de tempeldienst overgenomen, omdat de priesters grotendeels tot afgoderij vervallen waren. Konden zij het nu misschien niet hebben, dat ze in de nieuwe tempel weer de tweede viool zouden moeten spelen? Konden ze het misschien niet hebben, dat de priesters zich bekeerd hadden? De Levieten in de dagen van Ezra doen denken aan de oudste zoon in de bekende gelijkenis. Wij lezen vandaag 1 Kronieken 17 1-15. Een van de vliegtuigen, die nacht in nacht uit de luchtbrug naar Biafra in stand houden stijgt op. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De dertien mil joen, die in ons land zijn in gezameld voor de slachtoffers van de strjjd in Nigeria-Biafra z\jn op! Ze hebben hun bestem ming gekregen in een luchtbrug, die voedsel en medicijnen over brengt en in vluchtelingenkam pen, voedselcentra en klinieken. Maar de oorlog duurt langer dan was verwacht en nog steeds wordt de noodklok geluid! Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe ontstaat zand en hoe is het samengesteld? Zijn er verschillende soorten? Antwoord: Zand is een afbraak- produkt van bergen en rotsen, die aangetast worden door de atmosfeer. Dit noemen we verwering. Regen water en rivieren vervoeren het zand naar de zee, getijden en wind doen zandduinen ontstaan. Als zand wordt betiteld alle steen achtig materiaal dat uit korrels bestaat met afmetingen tussen 0,016 en 2 mm. Het kleinere noemt men slib, het grotere grind. De sa menstelling van zand loopt zeer sterk uiteen, afhankelijk van de plaats van herkomst en van de ver dwijning van bestanddelen bij het vervoer. Hierbij blijven de soortge lijk zwaarste delen meestal over. Men kan onderscheiden tussen kalkzand (soms koraalzand), ertszand, groenzand (in zee-afzettin gen is glanconiet aanwezig, dat het zand groen kleurt), kwartszand (dat wegens het grote weerstandsvermo gen van kwarts tegen verwering het meeste voorkomt). Lagen zand, overdekt door nieuwe afzettingen^ kunnen verharden tot zandsteen. De meeste van de Nederlandse zanden bevatten ten minsten 80 pet. kwartskorrels (SiO 2), terwijl het restant bestaat uit veldspaten, leisteen e.d. en allerlei mineralen als magnesiet, epidoot, granaat, hoorn- blende, toermalijn, zirkoon, stauroliet andalusiet. Vraag: Is het elektrotechnisch be zien gevaarlijk een wasmachine in een douchecel te. plaatsen? En heeft dit ook nadeel voor de duurzaam heid? Antwoord: Naar men ons mee deelt, zou er als de machine be hoorlijk geaard is geen bezwaar zijn. Echter, er mogen in een dou checel geen contactdozen worden aangebracht. U zou dus de stekker in de gang of een andere kamer in de contactdoos moeten steken. Men behoeft ook geen extra roest- vorming te vrezen als u bijzondere zorg besteedt aan de ventilatie na het douchen en de machine altijd goed uitdroogt na gebruik. Zorg ook vooral voor een geaard stopcontact en een droge standplaats bij het wassen. Vraag: Kennissen in Zuid-Afrika vroegen mij naar de legende van de jongen die zijn vinger in een gaatje in de dijk hield om het land voor overstroming te behoeden. Waar komt dat verhaal vandaan? Antwoord: De naam van die jon gen was Pieter Brinke en er is na de tweede wereldoorlog een stand beeld voor hem opgericht nabij Haarlem op de Spaarnedijk. Vraag: Een echtpaar heeft bij zijn gouden bruiloft de kinderen uit Amerika doen overkomen en de kosten daarvoor grotendeels zelf ge dragen. Ons is verzekerd dat dit af trekbaar is voor de inkomstenbe lasting. Antwoord: Tot onze spijt is dat niet waar. Hulp van lezer: Aan de Leidse universiteit is een medicus gepro moveerd op „Stenen Dorus" Het proefschrift (met portret) is aanwe zig in de universiteitsbibliotheek. Verzoek van lezeres: In verschil lende zaken heb ik getracht een grammofoonplaat te krijgen uit de oorlog of kort daarna met een lied waarvan de eerste regels luiden: ..Heimat, deine Sterne. Sie strahlen aus so fernen Ort" en voorts een van Klokke Roeland in de oorspron kelijke. niet de moderne stijl. Zou den deze ergens tweedehands te krijgen zijn? Vraag: Is het boek Sil de Strand jutter van Cor Bruijn nog in de handel? Antwoord: Jazeker. Het is uitge geven door G. F. Callenbach te Nij- kerk. Vraag: Wat is het adres van de Mo rele Herbewapening? Antwoord: Amaliastraat 10, Den Haag. Daarom zet de Stichting Vluchte lingenhulp Biafra-Conflict voor de tweede maal een actie op touw. „...omdat de luchtbrug moet blijven bestaan. Wij in Nederland kunnen la ter niet zeggen, dat we het niet heb ben geweten wat daar gebeurt", al dus de voorzitter mr. G. E. van Walsum gisteren op de persconferen tie, die de actie moest inluiden. De actie verloopt deze keer totaal anders dan de vorige keer, toen ge bruik werd gemaakt van de televisie en de postkantoren. Nu valt het zwaartepunt deze week donderdag, 6 februari, als op de achterste pagina's van alle dagbladen in ons land een grote advertentie komt te staan met rechts onder een bon. Bon (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De student heeft geen onbeperkt politiek mandaat Moet hij zich vanuit zijn stu dent-zijn. vanuit zijn in de samenle ving ingenomen „stelling" krachtig laten gelden? Eerder dient hij een standpunt te bepalen in bij uitstek universitaire problemen en tegenover de grote maatschappelijke strijdpun ten een houding van voorlopige or'ëntatie, van afwachten, aan te ne men. Die beperking, die bescheidenheid past hem. Hij kan zich in de jaren dat hij nog in volle ontwikkeling is en studeren moet niet voldoende re kenschap geven van de grote kwesties in de samenleving. Zelfbe perking in dit opzicht is voor hem nodig, juist om later des te voorbe reider in het leven te staan. Deze uitspraken zijn van prof. mr.. L A. Diepenhorst in een gisteren ge geven college van het z.g. studium generale aan de Vrije Universiteit. Zijn onderwerp was student en maatschappij en hij veroordeelde met zoveel woorden al die studerende jongelui, die, zoals hij formuleerde „zonder enige remming opgaan in de actualiteit". Geen élite meer Tevoren had de hoogleraar uitvoe rig de positie van de student vroeger en nu geschetst. Van het „élite"-type uit de vooroorlogse jaren kwam het tot verschillende studenten-typen nu, die uit bredere volkslagen afkomstig zijn. Hoofd-typen: de „gewone" stu dent die zich de hele dag aan de universiteit kan „wijden"; de werkstudent en, in opkomst, het type dat vanuit de werkkring naar de uni versiteit terugkeert om „bij te tan ken". De universiteit is vermassaliseerd. In Tokio zijn aan één universiteit meer dan 200.000 ingeschrevenen. Dit kan bij de student leiden tot een gevoel van algehele machteloosheid. Voeg daarbij de woningnood aan tal van faculteiten, de onafgebroken stroom examinandi die docenten aan zich voorbij zien gaan, waardoor laatstgenoemden, in Parijs bijv., al geheime telefoonnummers hebben, en er wordt iets duidelijk van de ver wijdering die dit teweegbrengt. Daardoor werd een groepsformatie van studenten in de hand gewerkt een studentenstand, die vragen stelt als: faalt de universiteit niet ten enenmale? Is de universiteit niet het slachtoffer van een intellectuele kaste en is de student daarvan niet de dupe? Het gevaar bij het beantwoorden van dit soort vragen is, aldus prof. Diepenhorst,-dat men gaat-oordelen zonder zich rekenschap te geven van de achtergrond (zie boven) tegen wel ke deze ontwikkelingen zich afspelen. Tegenstellingen Dat blijkt ook wel uit de wijze van stellingname. Enerzijds valt daarbij onder studenten diepe ernst, ander zijds een spelelement te constateren. Enerzijds maakt men aanspraak op faciliteiten van de staat, anderzijds wil men met die staat breken. Ener zijds wil men een bruikbare compac tere studie, anderzijds tekent men met evenveel verve protest aan tegen verkorting van de opleiding, die in strijd zou zijn met de voornaamheid welke die studie zou moeten sieren. Ondanks alle kritiek, alle agitatie, alle „opgaan in de actualiteit" zou prof. Diepenhorst graag in alle objec tiviteit willen wijzen op de geprivile- geerde positie, die de studentenwe reld in haar totaliteit in Nederland geniet. Bepaalde voorrechten wettigen be- De bedoeling is, dat die bon wordt uitgeknipt en ingevuld met een be drag, de naam van de gever, enz. en wordt verzonden. Wel zullen pers, ra dio en televisie de actie „begeleiden" en eraan herinneren. Zowel de ad vertentie als de bon spreken voor j zich. Het geld zal weer worden verdeeld I voor het werk van het Rode Kruis, j Unicef, de Wereldraad van Kerken en Caritas. Tien procent van de op brengst geeft de stichting aan doel einden, waarvoor de genoemde „vier" geen verantwoording hebben. Uitdrukkelijk wordt nog eens gesteld, dat de hulp bestemd is voor alle slachtoffers van het conflict, on afhankelijk van stam, geloof of plaats waar zij zich bevinden, zowel onder Biafraans als onder Federaal Nigeriaans bestuur. Bij de advertentie staat een foto van een Biafraans jongetje (of een meisje?). Een van onze collega's op de persconferentie had er kritiek op: het kind zag er te goed uit voor een dergelijke actie. De advertentietekst zegt echter, dat hij een van de duizenden is, die dankzij de dertien miljoen gulden het leven hebben behouden. De op brengst van de vorige actie heeft ve len kunnen helpen, maar het is nog niet genoeg geweest, er is nog erg veel honger en ziekte. Winst Een blij Biafraans kind, dat tevreden haar lippen aflikt. Het heeft eten gehad. Maar als de luchtbrug moet worden gestopt, is ook zij ten dode opgeschreven, zoals zovelen vóór haar, voor wie de hulp te laat kwam Wel kon de zendingsarts dokter Middelkoop, die van december tot 14 februari in ons land is, een enigszins gunstig bericht geven over de stitua- tie. Biafra heeft sinds oktober geen terrein verloren, eerder iets gewon nen, waardoor de verwachte hon gersnood voor december ook enkele maanden is opgeschoven. Mr. Van Walsum haakte aan bij berichten als zou bij de bestaande luchtbruggen andere mogelijkheden komen waardoor de capaciteiten veel groter zouden worden. Hij noemde paalde plichten. Bij dat laatste zou den studenten zich kunnen afvragen wat zij behoorden te doen. Geen du plicaten worden. Wel verantwoorde lijke jonge mensen zijn, die zich re kenschap geven van de dingen, door gefundeerd te oordelen en in andere gevallen te zwijgen omdat men een voudig niet tot oordelen in staat is. het plan van mr. Dekenkamp voor en luchtbrug van regeringen van sa menwerkende landen. Deze grootscheepse hulp is nodig en gaat de krachten van particuliere orga nisaties te boven. Maar hij zei wel, dat men nu niet moet gaan redeneren als de regerin gen het gaan doen hoeven de particu lieren niets meer. Dokter Middelkoop zei het zelfs uit de grond van zijn hart zo: „Er zijn plannen voor andere luchtbruggen, maar deze bestaat, laat deze niet kelderen!" Tot slot deelde de heer A. van Embden. directeur van het Neder- Tweede Kamer en Biafra DEN HAAG Vandaas hield ook de commissie voor buitenlandse za ken van de Tweede Kamer zich bezig met Biafra De commissie ontving vertegenwoordieers van de Stichting Oecumenische Hulp. de Nederlandse Zendingsraad, de hervormde Raad voor de Zending en Unicef. Minister-president De Jong heeft meegedeeld in antwoord op vragen van drs. .T. M. den Uyl (Soc), dat de Nederlandse regering tot nu toe 14,2 miljoen gulden ter beschikking gesteld heeft voor hulp aan Nigeria en Biafra. Dat is volgens hem meer dan enig land behalve de Verenigde Staten tot nu toe heeft gedaan. landsche Roode Kruis gisteren nog mee, dat de mogelijkheid wordt be keken ernstig gewonde Biafraanse militairen een half jaar in ons land te verplegen. Van de 107 zijn er 57 in andere landen ondergebracht. Het gaat nu nog om vijftig. (Van onze kerkredactie) Horizontaal: 1. steen, 3. opschik, 6. bijl, 9. orient expresse (afk), 10. gesponnen draad, 12. en omstreken (afk), 13. eenjarig kalf, 15. mist, 17. schraal, 19. boom, 21. trommelslager, 25. stok. 26. verlegen. 27. schuier, 31. lichaamsdeel. 32. familienaam, 34. land in Europa. 36. schrijfkosten, 38. water in Friesland. 39. plaats in Drente. 41. muzieknoot. 42. nauw. 43. verstandig (barg), 44. traag van be grip. Verticaal: 1. rund, 2. zwemvogel, 3. honingbij. 4. oude rekening (afk). 5. vreemde munt, 7. kloof. 8. muziek noot. 10. stad in Duitsland, 11. plaats in Gelderl.. 14- visnet, 16. rapport, 18. rivier in Siberië. 20. spoedig. 22. bij rivier van de Drau, 23. wilde haver, 24. plaats in België. 28. verfstof. 29. muzieknoot. 30. door twee deelbaar. 31. middag. 33. Rom. keizer. 34. kweekgras (ZN), 35. bijwoord, 36. on derricht. 37. zoon van Noach, 40. lid woord. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. boers, 5, Reims, 10. rede, 12. edel, 13. el. 14. kabel, 17. na, 18. dek, 20. nes, 21. run. 22. re. 24. pa, 25. lans. 26. Poot. 28.. Ag, 30. nu, 32. ram. 34. das. 36. tor, 38. om. 39. Plato. 41. ga. 42. Oene, 44. oven. 46. drank, 47. krent. Verticaal: 1. Breda. 2. oele. 3. ed. 4. rek. 6. eel. 7. id. 8. menu, 9. slang, 11. Abel. 15. An. 16. es, 19. kraam, 21. raout. 23. eng, 24. pon, 27. brood. 29. kaal. 31. trant, 33. Amer, 34. dl. 35. st, 37. ogen. 39. pen, 40. oor, 43. na, 45. V.E. TULSA De structuren van de Wereldraad van Kerken gaan op de helling. Dat is al eerder gebeurd en toen is er j niet al te veel veranderd. Maar het hoofdbestuur heeft toch j weer een studiecommissie be- j noemd, die hard aan het werk moet gaan. want in augustus moet al een voorlopig rapport klaar zijn voor de vergadering van het Centraal Comité in j Londen. Voorzitter van de nieuwe commis sie is de episcopaalse bisschop K. Matthews uit de Verenigde Staten. Vijf leden van de commissie zullen ieder in een persoonlijk rapport prio riteiten vaststellen en een organisa tieschema opstellen, waardoor die ook inderdaad uitgevoerd zullen kun nen worden. De vijf rapporten moe ten dan worden gecombineerd. De commissie komt dan in mei van dit jaar bijeen voor een eerste bespreking. Uit Europa hebben een Noor. een Rus, een Brit. een Duitser en een Deense in de commissie zit ting. Ook de bekende Indonesische oud-generaal T. B. Simatoepang is lid. Uit het Centraal Comité zijn 45 van de 120 leden gekozen in een com missie van advies. De Wereldraad van kerken zal ook nieuwe pogingen ondernemen om tot vrede in de wereld te komen. De ledenkerken werden opgeroepen de hulpacties voor Biafra en Nigeria voort te zetten. Het hoofdbestuur verzocht hen er bij hun regeringen op aan te dringen, af te zien van politieke en economische voordelen en alle maatregelen te beëindigen die de burgeroorlog kunnen verlengen. De secretaris-generaal, dr. Eugene Carson Blake, zal van 1 tot 11 mei een bezoek brengen aan het Nabije Oosten. Hij zal gesprekken hebben met kerkelijke persoonlijkheden in Libanon. Egypte. Israël en Jordanië. Daar zal hij de bezorgdheid van de ledenkerken aan deze vooraanstaande christenen overbrengen. De commis sie voor internationale zaken zal con tact opnemen met de delegaties van die landen bit de Verenigde Naties. Rassen Van 19 tot 23 mei .zal in Londen een speciale studieconferentie wor den georganiseerd over rassenvragen. Voorzitter zal de Amerikaanse sena tor dr. George McGovern zijn. De conferentie moet vertelde de voorzit ter van het hoofdbestuur van de We reldraad van Kerken, dr. M. M. Tho mas. een programma uitstippelen ge richt op het overwinnen van de ras senvooroordelen. Tegelijkertijd moet de conferentie zich afvragen waarom de uitspraken van de kerken tot op heden zo weinig weerklank hebben gevonden. Aan de conferentie zullen deelne men leden van afgevaardigden van de 235 ledenkerken, sociologen, verte genwoordigers van vakbonden, stu denten en /an de radicale Black Po wer beweging in Amerika. Ook zul len vertegenwoordigers van minder heden uit alle delen var. Afrika wor den uitgenodigd. Reeds eerder meldden wij dat het hoofdbestuur van de Wereldraad ook zal overwegen een wereldbank van kerken te vormen. Deze kan dan gel den fourneren voor allerlei ontwik kelingsprojecten In oktober zal een conferentie georganiseerd worden om de mogelijkheden te bespreken. Ontwikkelingshulp Op het ogenblik geven de kerken van Europa en Canada samen meer dan 38 miljoen gulden per jaar voor ontwikkelingsprojecten Dit geld valt buiten wat tot nu toe besteed werd voor het werelddiakonaai Hei komt direct uit de kerkelijke kassen. De assemblee van Uppsala verzocht de ledenkerken een deel van het ei gen budget ter beschikking te stellen voor ontwikkelingshulp. De synode van de Duitse Kerk heeft de leden geadviseerd in 1970 twee procent van het jaarinkomen te geven. Dat zal ongeveer 32 miljoen gulden per jaar zijn. Dat bedrag moet tegen 1975 tot 5 procent worden opgevoerd Detferenigde Kerk van Canada zal in lfrtl -nim 6 miljoen geven voor dit werk. De plaatselijke gemeente van Bazel in Zwitserland besloot per jaar drie procent van het totale jaarinko men uit te trekken. In Nederland is een dergelijk besluit alleen nog geno men door de hervormde gemeente van Arnhem. ATHENE De Griekse regering heeft de nieuwe kerkorde van de Griekse Orthodoxe Kerk goedge keurd. Aangenomen wordt dat de regering de kerkorde door een noodwet nog deze maand van kracht zal laten worden. Daardoor zou de bisschop pensynode, die begin maart bijéén komt, voor een voldongen feit wor den gesteld. (Van onze kerkredactie) DETROIT Binnen tien jaar is de Rooms-Katholieke Kerk volwaardig lid van de Wereldraad van Kerken, verwacht dr. John Coventry Smith, lid van het presidium van de Wereld raad. Op een congres in Detroit zei hij, dat hij onlangs in Rome met „woord voerders" van het rooms-katholi- cisme had gesproken, die hem gezegd hadden, cïat er geen aanleiding was tot pessimisme. Hij herinnerde eraan, dat vooraanstaande rooms-katholie- ken in Uppsala aangedrongen hadden op veranderingen van de structuur van de Wereldraad, om de een of andere vorm van lidmaatschap voor Rome mogelijk te maken. Geruchten tijdens dit congres wil den, dat secretaris-generaal Blake over deze zaak heeft gesproken tij dens zijn recente bezoek aan paus Paulus. GRONINGEN Wanneer in mei de Lauwerszee zal zijn afgesloten, zal op het nieuwe land een grootscheeps biologisch experiment worden onder nomen. De eerste jaren na de indijking zullen namelijk op beperkte schaal grondbewerkingen worden uitgevoerd, zodat het dieren- en plantenleven zich min of meer ongestoord zal kunnen ontwikkelen. De biologen zijn zich be wust van de zeldzame kaas* om hier vanaf een duidelijk beginstadium de ontwikkeling van een natuurlijke le vensgemeenschap te volgen. Dit zegt prof dr D Bakker, hoog leraar in de botanische oecologie aan de Rijksuniversiteit in Groningen, die met Drof. dr L Vlijm, hoogleraar in de dierkunde aan de VU, dit pro ject gaat leiden Sorbonne gesloten voor 34 studenten PARIJS Vierendertig Franse studenten die 23 januari de kantoren van het rectoraat van de Sorbonne I hadden bezet, zijn voor een jaar van I studie aan deze universiteit uitgeslo- ten. Hun uitstel van militaire dienst is ingetrokken Als gevolg van dit besluit verwacht men weer betogin- I gen van studenten. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Evenals vo rig jaar gaat de Vrije Universi teit weer een aantal Kernvraag stukken-avonden organiseren in verschillende delen van het land. Het VU-blad. dat met ingang van het nieuwe jaar in nieuwe vormge ving is verschenen, heeft zijn janua- ri-nummer geheel gewijd aan de pro blematiek, zoals die op de gehouden avonden ter sprake is gebracht. Het bevat de toespraken van de hooglera ren Berkouwer, Kuitert, Lever en Van de Fliert. De inleiders van de komende avonden zullen min of meer veronderstellen, dat de bezoekers de inhoud van dit nummer in zich heb ben opgenomen. Er zijn tien avonden gepland in de periode van 28 februari tot 18 april. Vijf zullen gaan over nieuwe inzich ten in de theologie en een zelfde aan tal over bijbel en natuurwetenschap. In Zuid-Holland zullen twee avon den worden gehouden: een natuur wetenschappelijke op vrijdag 7 maart in de Stadsgehoorzaal in Leiden (sprekers de hoogleraren Blok, Van de Fliert en Vlijm) en een theolo gische op donderdag 10 april in De Doelen te Rotterdam (sprekers prof. Augustijn en prof. Schippers). Toegangskaarten voor deze avon den zijn gratis te krijgen bij de Vrije Universiteit, afdeling landelijke orga nisatie, Postbus 7161. Amsterdam. (Van onze kerkredactie) TULSA De Indonesische oud-ge neraal T. B. Simatupang heeft van de universiteit van de Amerikaanse stad Tulsa een eredoctoraat in de letteren ontvangen. Deze christen-officier be zocht de stad als lid van het hoofd bestuur van de Wereldraad van Ker ken. Nadat Simatupang uit het leger ontslagen werd, begon hij een theolo gische studie. Hij geloofde namelijk dat de diepste vragen, waarmee jonge staten worstelen, beter beant woord worden door de kerk dan door de politieke wetenschap. Hij heeft zich sindsdien voortdurend bezigge houden mét de vraag welke rol de kerk moet spelen in de maatschappij. NED. HERV. KERK Beroepen te Boyl (toez.): kand. mevr. M. M. C. v. d. WeideDouwes te En- gelbert: te Rhenen (toez.): P. L. J. Wapenaar te Leimuiden Aangenomen de benoem, t. voorg. te Darmstadt (Dtsl.) bij de Evang. Mariën Schwestern: H J A. Douwes te Win- desheim (O.); het beroep v d. prov. kerkverg. v. Groningen als pred. voor buitengew werkzmh (part-time stu dentenpastoor): jkvr. ds. W M. v. Lyn- den te Gent (bijz. werkzmh. bij de evang. kerk - ziekenhuispred.) te Gent (België) Bedankt voor Andel (N.B.)-toez.: A. Stekelenburg te Lexmond: voor Eder- veen: P Alblas te Boven-Hardinxveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen: S de Lan ge te Deventer: te Eernewoucle: kand. W. A v d. Berg te Sassenheim. GEREF. KÉRKEN (vrijgem.) Bedankt voor Bunschoten-Spaken burg (vac R Timmerman): Tj. Boers- ma te Assen Emeritaat verleend a ds. H. de Vries te Nijverdal, om gezondheidsredenen. CIIRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet: J. Westermk te Kerkwerve-Haamstede GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard: kand L. Blok te Zeist; te Kapelle-Biezelinge: J. C. Weststrate te Meliskerke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2