Luchtbrug traag op gang Manoeuvres VS in Surinaamse studenten in actie tegen Pengel Groepsreizen naar Indonesië Horizon voor Kim Al te lang passief geweest Failliete boedel draait nog Irak exposeert lijken van \eroordeelclen Op zondag geen manoeuvres Kosten vier mille - Duur 16 dagen tot drie weken Vaa8 Taxichauffeur overvallen Vive la France' Scholier steekt zich in brand assistent-accountant alles goed 5 ZATERDAG 1 FEBRUARI 196* Een nieuw tehuis en een wereld vol liefde: dit is voor Kim weg gelegd, een van de twee Ko reaanse weesjes, die gisteren (als voorlopers van een vijf- honderdtal) op Schiphol aan kwamen. Op de foto Kim (nu weesje-af) in de armen van zijn nieuwe moeder, wat bevreesd voor de vele mannelijke nieuws gierigen om hem heen. Rechts staat zijn nieuwe vader. Kim gaat bij het echtpaar Van Helmond tiit Venray de zon van zijn land ruilen voor de zon van ouderlijke liefde. (Van onze Leidse redactie) iEIDEN De Surinaamse strienten die in Nijmegen de geolmachtigde minister van Siriname in Den Haag met eie- ra hebben bekogeld, zijn ver- onwaardigd over de lezing die de minister van het incident heft gegeven. Ook met zijn kwa- liicatie „uiterst linkse jongeren" zin ze het niet eens. Volgens stident wiskunde Rudolf Braam ir Leiden zijn de ongeregeldhe den door de minister en de or- g.nisatoren van de bijeenkomst zdf uitgelokt. Op beheerste wijze hebben wij de mnister gevraagd iets te zeggen over df spanningen op onderwijsgebied in Sriname, maar hij wilde daar niet o] ingaan. De voorzitter van de door Sirinaamse studenten in Nijmegen giorganiseerde bijeenkomst trad herna zeer onheus op en dreigde sonmige studenten te laten verwij- deen." ,U begrijpt dat de gemoederen BEROET De Iraakse regering heeftde lijken van de veertien opge- hangnen onder wie negen Joden op een plein in Bagdaid tentoon- gesteS om andere voor Israël spione rende personen af te schrikken, zo deeld gisteren de Iraakse minister van voorlichting Samarrai in Bagdad mee. Opeen persconferentie zei Samar rai dt Irak niettegenstaande de afschw die de executies in heel de wereH hebben gewekt zo nodig nieuw spionnen terecht zal stellen. Voljëns de minister beginnen de execuies hun nut af te werpen. Versaillende Irakezen zouden reeds hebbo bekend, dat zij zich schuldig hebbn gemaakt aan spionage. De re- gerirt heeft een algemene amnestie afgekindigd voor allen die zich aan- meldei, aldus Samarrai. Hij bevestigde berichten uit Washington dat een Amerikaanse in- genieir in Bagdad „op verdenking van siionage" is gearresteerd. Maar volges de minister zal de Ameri kaan jinnenkort worden vrijgelaten. In ordanië zijn twee Arabische christnen door een Jordaanse recht bank ter dood veroordeeld wegens spionge voor Israël, zo werd uit Tel Aviv /ernomen. Beide mannen zou den o een reis naar Amman door de Jordanse autoriteiten zijn gear- resteed. Volgens berichten zou het Vatican gratie voor de twee mannen hebbel gevraagd. verhit werden toen de minister ver volgens, alsof er in Suriname niets aan de hand is, begon uit te weiden over de nieuwe universiteit in Para maribo. Wij lezen in de krant van politiemannen die in Suriname met getrokken pistool de scholen bin nenstormen en de minister gaat hier voor ons mooie verhaaltjes staan te vertellen. Is het gek dat wij dit niet langer nemen?" IN OPSTAND „Wij, Surinaamse studenten, zijn al veel te lang passief geweest. Zelfs de meest conservatieve Surinamers ko men nu in opstand tegen de rege- ring-Pengel. Deze regering kwalifi ceert elke oppositie als communistisch en uiterst links, maar dat is het be kende smoesje van twijfelachtige re gimes om elk verzet verdacht te ma ken." „De failliete boedel van Pengel blijft nog slechts draaien dank zij financiële steun uit Nederland, die wordt gegeven onder het mom van ontwikkelingshulp. „Het is jammer dat de Nederlandse kranten niet meer informaties geven over de wantoestanden in Suriname. Ik kan u wel zeggen 'dat wij het niet langer slikken en ons door geen en kele intimidatie meer uit het veld laten slaan," aldus student Braam, die zegt de gevoelens te vertolken van vele Surinaamse studenten uit alle universiteitssteden. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) GRAFENWöHR Ter 'verlich ting van het ongemak van de bur gerij in het oefengebied van Re- forger 1 heeft de Amerikaanse legerleiding besloten de manoeu vres morgen stop te zetten. „Men kan dan ongehinderd naar de kerk gaan", aldus een woordvoer der, „en hooft geen angst te heb ben te worden opgeschrikt door de oorlogsgeluiden, die wij hier veroorzaken". Helemaal zonder incidenten is de oefening tot nog toe niet verlo pen. Gistermorgen waren er zo'n dertig ongevallen gemeld, voorna melijk betrekking hebbend op bot singen tussen legervoertuigen als gevolg van gladheid of onbekend heid met het terrein. Een burger werd geddbd nadat hij met zijn auto tegen een tank was opgevlo gen. De schade aan particuliere be zittingen is groter dan aanvanke lijk werd verondersteld. Men had gerekend met een weliswaar be sneeuwde, doch hard bevroren grond. De reeds lang ingetreden dooi, zomede de regen hebben de landerijen echter zo week ge maakt dat de rupsvoertuigen er diepe sporen in achterlaten. De grootste helikoptermanoeu vres, die ooit in West-Europa gehouden werden, vonden van morgen plaats. Een kleine hon derd wentelwieken, waarbij en kele typen, die uitsluitend in Viet nam worden gebruikt (voor ber gingsdoeleinden bijvoorbeeld en bewapend met raketten en kanon nen) namen er gelijktijdig aan deel. Het verschrikkelijk wapen na palm in Vietnam een niet meer opvallend strijdmiddel werd eveneens gedemonstreerd. De grote containers met kerosine, die straaljagers afschoten, veroor zaakten hoog oplaaiende branden, die kilometers ver waren te zien. De aan een zware veldslag herinnerende geluiden zijn niet van de lucht. Het gegier van straaljagers, de roffels van mitrailleurs, het geronk en het gebrom van helikopters en tanks, de dreunende inslag van bommen en granaten het een zowel als het ander behoort bij de sfeer van „Reforger", die tot 4 februari duurt en die de Amerikaanse belastingbetaler 16 miljoen dollar kost. Aan de andere kant v&n de grens het meest oostelijk gelegen deel van het 65.000 hectaren grote oefen terrein ligt hemelsbreed slechts een kilometer of tien van Tsjechoslowa- kije verwijderd moeten de ma noeuvres heel goed te volgen zijn. Om het verdwalen van patrouilles te voorkomen zijn alle landwegen en bospaden, die naar deze bezette satel lietstaat van Rusland leiden, door eenheden van de Duitse Bundeswehr afgezet. Bovendien zijn er op ontel bare punten grote borden geplaatst, die de oefenende eenheden een niet mis te verstaan halt toeroepen. De deelnemende militairen, 16.000 in getal, zijn voor het grootste deel uit de Verenigde Staten overgevlo gen. In grote transporttoestellen, die bij elkaar een kleine 250 vluchten hebben gemaakt, werd een afstand van bijna 9.000 kilometer afgelegd de uitvalsbasis was Fort Riley om in de modder van het misschien wel meest troosteloze deel van Beieren een bivak op te slaan. ■fe Comfortabel De hoge officieren, de scheidsrech ters (in totaal 400) en de vele waar nemers uit de NAVO-landen ook staatssecretaris J. Haex woont tot vanmiddag de manoeuvres bij hebben een heel wat comfortabeler bestaan. Elke morgen verschijnen ze in het oefenterrein en elke avond la ten ze zich in een legertrein of in grote, luxe personenwagens naar hun goed verwarmde hotelkamer in Neu renberg terugrijden. Aan de oefening, die wordt geleid door luitenant-generaal Donald Ben nett, commandant van het Zevende Amerikaanse Korps, nemen eenheden deel van de 24ste Amerikaanse infan- terie-divisie, die het vorig jaar uit West-Duitsland werd teruggetrokken, in totaal 35.000 man, toen Washington het bezuinigingsmes zette in zijn overzeese verplichtingen. -ft? Brigades Het gaat om brigades, die zowel in de Verenigde Staten als in de Bondsrepubliek zijn gestationeerd, en die als gevolg hiervan over Ameri kaanse en Duitse materieel- en wa pendepots beschikken. De 2.500 wiel voertuigen, die zijn ingezet en de 1.000 rupsvoertuigen (tanks, perso- neelswagens e.d.), die worden ge bruikt, komen uit de reusachtige le- gergarages in Kaiserslautern, Karlsru he en Mannheim. Evenals de kanon nen, de mortieren en de mitrailleurs werden ze dus niet mee overgevlo gen. De oefening „Reforger 1", die aan de andere kant van het IJzeren Gor dijn veel kwaad bloed heeft gezet vooral in de Oostduitse pers wordt van „een duidelijke en opzettelijke provocatie" gesproken zou aan vankelijk in de tweede helft van dit jaar worden gehouden. ■fc Sprookje De tevredenheid van de Ameri kaanse legerleiding over het verloop van „Reforger 1" loopt niet of nau welijks parallel met die van de West- duitsc pers. Er zijn bladen, die zon der meer stellen dat het een sprookje is te geloven dat in de Verenigde Staten gelegerde troepen West-Euro pa te hulp zouden kunnen snellen in geval ven een calamiteit. Hierbij wordt gewezen op de we ken van voorbereiding, welke nodig (Van een onzer verslaggevers) DJAKARTA De tijd is rijp voor groepsreizen naar Indone sië. Ze zullen voeren naar West en Midden-Ja va en uiteraard naar Bali, op basis van eerste klashotels ongeveer 4000 gulden kosten en afhankelijk van een aansluitend bezoek aan Bangkok 16 dagen tot drie weken du ren. De eerste reis wordt nog dit voorjaar gemaakt. Dit zijn de algemene conclusies van een groep vertegenwoordigers van rcisverenigingen en reisbureaus na een bezoek van zes dagen aan Dja karta, Bandung, Djokjakarta en Bali. Zij keerden vrijdag terug van een openingsvlucht met de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda op de lijn AmsterdamDjakarta. i „Ook al omdat wij er als Nederlan- j ders zo duidelijk uitzonderlijk wel kom zijn, is Indonesië een attraktief reisdoel voor Nederlanders", aldus prof. dr. B. Meulenbeld, voorzitter van de Ned. Chr. Reis Vereniging. „Natuurlijk is de prijs een remmende faktor. maar daar staat tegenover dat Indonesië te bieden heeft: na tuurschoon, een vriendelijke bevol king, dansen, tempels Mensen, die kennis willen maken met de pracht van het Verre Oosten en Nederlanders, die er naar verlan gen het land terug te zien, waar zij hebben gewoond, kunnen nu akkom- modatie krijgen in de moderne ho tels, die de laatste jaren worden ge bouwd. Voor de vele Duitsers, die sedert enige maanden naar Bali rei zen, blijkt de prijs geen bezwaar te zijn, aldus de heer Meulenbeld. Ik wil trachten, zei hij nog, dit najaar een reis te organiseren, eventueel in samenwerking met andere reisvereni- gingen" Ook de heer G. M. v.d. Kiev van de KNAC/Pullmanclub achtte de oude banden, de verwevenheid met Indo nesië. die op zoveel manieren aan de dag treedt, een pluspunt voor de toe ristische mogelijkheden. De vereni ging heeft reizen uitgeschreven in ju ni en oktober. Zij voeren o.a. van Djakarta naar Pelabuhan Ratu de voormalige Wijnkoopsbaai aan de zuidkust van Java Bandung. Djok jakarta en zijn tempelschatten en naar Bali. De vele reizen naar Indonesië, soms aangekondigd als „heimweerei- zen", die de afgelopen jaren werden aangekondgd. gingen niet door om dat behalve de hoge kosten ook het politiek minder gunstige klimaat remmend werkte op de belangstel ling. Nu echter achtten de leden van de groep succes verzekerd. De toe ristische voorzieningen zijn, zo meent men, de laatste tijd aanzienlijk ver beterd. De Inspanningen van de Indone sische overheid om het toerisme te bevorderen blijven niet zonder resul taat. Nadat hei aantal toeristen in 1966. het eerste laar na de mislukte communistische coup, het dieptepunt van 7800 ïad bereikt ("minder dan de helft van het totaal van 1963). steeg het in 1967 tot ruim 25.000 en het afgelopen jaar tot 40.000. Men rekent voor dit jaar op 90.000. zijn om slechts 16.000 man in het veld te brengen. De „grote lift" over de Atlantische Oceaan begon reeds op 7 januari jl. De eerste 7.000 man, die in de daar opvolgende veertien dagen werden overgevlogen, hadden tot taak de te gebruiken voertuigen en wapens in gereedheid te brengen. •fe Panne De eigenlijke gevechtstroepen (5.000 man) hadden anderhalve dag nodig om in Frankfort te komen en nog eens een volle dag om het „ge vechtsterrein" te bereiken. Niet min der dan tien transporttoestellen moesten wegens de heersende mist naar de Azoren uitwijken, terwijl twee vliegtuigen door panne opont houd ondervonden. Het testen van de wapens en het opslaan van de munitie duurde ver volgens nog bijna een week. „Het kan veel sneller", vertelde ons een kolonel, met wie we deze kri tische kanttekeningen bespraken. „Omdat het een oefening betreft, moeten we alles zo goedkoop moge lijk en zo veilig mogelijk doen. In een werkelijk geval van nood gaan we echt niet zo voorzichtig met ons „mottenballenmaterieel" om. Het inschieten van de wapens is dan evenmin nodig." De officier kon overigens niet zeg gen hoe snel alles dan wel kon gaan. Het bleef bij een vage opmerking dat het „een kwestie van enkele dagen" was. Ook nu nog blijft deze zaak hoogst actueel. De besnoeiingen in het Ame rikaanse militaire apparaat in West-Europa (in de Bondsrepubliek zijn op dit moment 230.000 manschappen gelegerd) schijnen, on danks de verstoring van het machtse venwicht door de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, nog niet te zijn gestopt. Ook de nieuwe rege- ring-Nixon speelt met de gedachte nog eens 35.000 tot 40.000 militairen uit West-Duitsland terug te trekken om deviezen te kunnen besparen. HEERLEN Een passagier dwong in de nacht van donderdag op vrij dag de 66-jarige taxichauffeur P. uit Heerlen met een mes te stoppen. De man deed, toen de auto in een donke re straat reed. alsof hij geld wilde wisselen, beweerde toen geen geld te hebben en trok een mes. Bij het handgemeen, dat volgde, werd de chauffeur licht gewond aan een hand. Hij slaagde er niet in de man te grijpen, die door de velden vluchtte. De overvaller was naar schatting 25 jaar, 1.70 a 1.80 meter lang en gekleed in een lange grijze jas. 99 President De Gaulle heeft op zijn rondreis door het land van de Bre tons (qua taal en cultuur enigszins afwijkend van la grande France) ook de stad Rennes in Bretagne be zocht. Op de foto wordt hij geest driftig begroet door het veteranen- legioen van het Franse leger. Van daag en morgen zet hij zijn reis voort. In Italië NAPELS Een 19-jarige scholier heeft gisteren in de Italiaanse stad Cosenza gepoogd zich door zelfver branding van het leven te beroven. Twee politiemannen wisten de vlam men echter te doven. In het ziekenhuis zei de jongeman dat hij met zijn daad zijn solidariteit wilde demonstreren met het Tsje- choslowaakse volk en de aandacht van de regeringen wilde vestigen op de noodzaak van een algemene en algehele vrede. Voor zijn vrienden kwam de zelf moordpoging volkomen onverwacht. De jongeman die met zijn vrienden voor de school had staan praten, liep plotseling weg en goot een eindje verder benzine over zich waarna hij dit direct in brand stak. Zijn vrien den begonnen te schreeuwen. Twee patrouillerende politiemannen grepen onmiddellijk in en wisten het leven van de scholier te redden. Van Dien1 Man Uden1 Besarnpon1 Koppenberg+Co Accountants De funktie van beschouwen wij als het begin van uw carrière Voor ons accountantskantoor vragen wij „vandaag" assistenten, omdat wij „morgen" accountants nodig hebben. Dat is een van de aantrekkelijke kanten van dit beroep... zelfs de laatste promotie hangt niet af van de pensionering van anderen - je hebt je carrière zelf in handen. Praktisch iedere accountant is immers als assistent begonnen... Daarom hebben wij in het bijzonder belangstelling voor jonge mensen, die reeds" voor het NJ.v.RA.-diploma studeren en over enige ervaring op een accountantskantoor beschikken. Ook andere jonge mensen met een middelbare schoolopleiding en ervaring op administratief gebied zijn welkom. Sollicitanten kunnen zich schriftelijk of telefonisch wenden tot ons kantoor Amsterdam, Frederiksplein 1, tel. 020-6 46 0( - ons kantoor's-Gravenhage, Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, of telefonisch: 070-831100 - of tot ons kantoor Rotterdam, Stadhuisplein 30, tel. 010-120091. JHait en vrouw In Uw blad las ik dat mevrouw Rid derbos-De Rooy heeft gewezen op het Scheppingsverhaal als de bijbelse „motivering voor de gelijkwaardigheid van man en vrouw. God schiep de mens naar Zijn beeld en gelijkenis. In het Oude Testament telde de vrouw niet mee, maar Christus' komst bracht hierin verandering". In het Scheppingsverhaal staat: naar het beeld Gods schiep Hij hem (de mens), man en vrouw schiep Hij hen". Een bladzijde verder staat, dat God zegt: „Het is niet goed dat de mens alleen zij: Ik zal hem een hulp maken, hem gelijkwaardig". Een paar zinnen verder staat: „Daarom verlaat de man zijn vader en zijn moeder en hecht zich aan zijn vrouw en zij worden één wezen". Deze heilige woorden staan ln het Oude Testament. Dit ingezonden stuk kan de vele teksten niet opsommen, die in de Hei lige Geschriften van Israël staan en die de bewering weerleggen, dat de vrouw daarin niet meetelde. Ik meen met dit doel daarover iets gezegd te hebben in het hoofdstuk „De liefde in de Heilige Geschriften van Israël" van „het woord van de zwijgende God". Voor een grondige behandeling van dit probleem verwijs ik naar het we tenschappelijke, wijze en vrome boek van dr. Dronkert: „Het huwelijk in het Oude Testament". Leiden Dr. A. Gans Politionele acties (4) Het is .wel vreemd dat de gepromo veerde oud-soldaat Hueting en ande ren zoveel oorlogsmisdaden hebben meegemaakt. Maar ik kan me wel voorstellen dat sommigen zich te bui ten gingen als ze levend begraven Chinezen onder de grond vandaan haalden. Dat zou hun zelf ook kunnen overkomen. Mijn voormalig onderdeel (de 16 compagnie genie) is altijd behoorlijk opgetreden, hoewel de meesten heus niet van die lieve jongens waren. Zelfs de Jappen werden behoorlijk be handeld en kregen zelfs een flinke portie uit onze keuken. Als ik dr. Hueting niet van leugens kan betichten doe ik dat wel van laf heid, omdat hij pas nu met z'n beschuldigingen komt. Durfde hij dat bij zijn terugkeer in 1950 niet? Papendreoht PI. Boer Politiële acties (5) Na de uitzendingen van Vara'a „Achter het nieuws" ben ik tot de conclusie gekomen dat de meeste oor logsmisdaden in Indonesië niet door de dapperste soldaten bedreven zijn, maar door de,zogenaamde lafaards. Diezelfde lafaards lenen zich er nu weer voor om na 20 jaar nog weer eens met die oorlogsmisdaden te ko men aansjouwen. Het is laf om met dergelijke uitzonderingsgevallen (waaraan zij zelf medeschuldig zijn) een smet op de oud-militairen te wer pen, w.o. ook zij die het leven gelaten hebben. Ik zou dr. Hueting willen adviseren de bekende verontschuldigingen „Wir haben es nicht gewuszt" en „Befehl ist Befehl" goed te leren, want bij een eventuele rechtszaak zou hij die nog wel eens nodig kunnen hebben. Maassluis M. v.d. Hoek ex-militair met drie jaar tropendienst. Beschamend Geruisloos heeft de dienstverlenen de PTT een nieuwe bron van in komsten aangeboord: voor elke hande lino op zaterdag (met uitsondering van aankooD van postzeeels) dient men contant f n 50 te betalen. ComT"Pntaar overbodig. Vooral ln deze tiirien van duurte een bescha mend voorbeeld van een staatsinstel ling met miljoenenwinsten. Den Haag W. M. J. v.d. Heijden (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) GRAFENWOEHR Met Amerikaanse zin voor organisatie en show wordt in de driehoek Neurenberg-Schwandorf-Weiden een in vele opzichten unieke militaire oefening gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5