Om de jeugdconcerten is 'n discussie ontstaan WEEKAGENDA „Hoeveel kost nou zo'n rit naar Katwijk?" Slachtvee gaat snel en duur van de hand Op 11 februari het honderdste Auto voor een scheidend personeelslid Afscheid bij de Raad van Arbeid GROFVUIL» OPHAALDIENST. Voorschotenaar werd directeur G.W. ABCDEFGHIJKLMNOPQRS UVfXYZ NIEUWE IEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 1 FEBRUARI 19* LEIDEN Reeds meer dan 25 jaar organiseert de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden vier jeugdconcerten per jaar voor de middelbare scholieren uit stad en naaste omgeving. Initiatiefnemers waren (in 1942) de heren Wester man en Bijpost van de u.l.o., die toen aan de Pieterskerkstraat was gevestigd. Ze vroegen de Maat schappij voor Toonkunst of het mogelijk was, jeugdconcerten voor leerlingen bij het voortgezet en middelbaar onderwijs te organi seren. Het bestuur twijfelde aan het succes, maar voldeed toch aan het verzoek. Tegen de ver wachting in bleek de toeloop al da delijk zo groot, dat in het eerste jaar de gehele se rie moest worden verdubbeld. Het eerste con cert, in de Ge hoorzaal, werd verzorgd door Jaap Stotijn (hobo) en Cor de Groot (piano). In de loop der jaren traden voor de jeugd allerlei bekende gezel schappen op, zoals de orkesten uit Den Haag Rotter dam en Haarlem, Kamerorkest, „I musici" en „Les so- listis de Zagreb", Koos Verheul (fluit) en Jan van der Meer (piano), het Guarneri Trio, enzovoort. Henk Geirnaert, de Muziekschool directeur, die destijds het Toon kunst-orkest dirigeerde, gaf met dit ensemble ook een concert (met Jaap Stotijn en Adblphe Poth als solisten) en speelde in het seizoen 19491950 met het Residentie-Orkest het derde pianoconcert van Beethoven. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest verzorgde echter de meeste concerten. Eduard Flipse was daar bij een begenadigd explicateur, die de jeugd bijzonder wist te boeien. Het honderdste concert (de ver dubbelingen zijn voor één geteld) is dus op 11 februari te beluisteren. Over het voorbereidende werk, dat achter die honderd schuil gaat, moet m$n niet gering denken. Hierbij verdienen de familie Teebaal en Hévk Geirnaert met respect te wor- deï. vermeld. Ze deden dat alles vol- Muziékschool- directeur Geirnaert kosten onrustbarend gestegen het Nederlands komen belangeloos. Folders moesten naar de scholen worden verzonden, met verzoeken om opgave van ge tallen; programma's (in totaal zeker een 150.000) werden genummerd en weggebracht. De grootste belangstelling genie ten de grote orkesten; die worden dan ook altijd verdubbeld. Een inte ressant gebeuren was ook het op-, treden van De Klerk, die het nieuwe LEIDEN „In de lange geschie denis van Nieuwenhuizen is het vandaag een historische dag. Na een dienstverband van ruim vijf tig jaar nemen we afscheid van onze hoofdvertegenwoordiger, de heer K. Mokkenstorm. Zonder zijn naam is ons bedrijf moeilijk denk baar". Aldus gistermiddag in Old Dutch mr. D. van Eek. de directeur van „De Sleutels", de NV fabriek van verduurzaamde levensmiddelen v.h. L. E. Nieuwenhuizen. De directeur, die grote waarde-' ring had voor de wijze, waarop de heer Mokkenstorm „zaken dreef", zei, dat de scheidende vertegen woordiger ouderwetse deugden paarde aan moderne verkoopkun- de. Als geschenk van de directie bood mr. Van Eek de heer Mok kenstorm de bij de bedrijfsauto be horende papieren aan, een auto, die de heer Mokkenstorm in het vervolg als zijn eigendom mag be schouwen. De heer J. Wassenaar, die na mens het kantoorpersoneel het woord voerde en een platenbon aanbood, wees op de prettige ver standhouding, waartoe ook de heer Mokkenstorm veel heeft bijgedragen. Na een dankwoord van de heer Mokkenstorm ..ik heb veel vreugde in mijn werk beleefd" volgde een geanimeerde receptie, die ook werd bijgewoond door de heren L. en F. H. Nieuwenhuizen Sega ar. Na afloop verplaatste de gezellig heid zich naar het Haagse Schouw, waar het de vertegenwoordigers waren, die afscheid namen van de heer Mokkenstorm. Een stoel „om eens wat uit te rusten na 52 jaar van hard werken" was het ge schenk van de collega's. Zatertdag 1 februari OEGSTGEEST: Het Witte Huis. 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. LHJ-gebouw. Levendaal 101, 7.30 u.: mld- densoc., wajang-poppenspel door E. Flohr. Zondag 2 februari Levendaal 101. 7.30 u.> ouderensoc., café boven. Maandag 3 februari Stadhuis, 7.30 u.: gemeenteraadsver gadering. Dinsdag 4 februari Breestr. 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratlecentrale. Stadhuis. 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds N'cd. Gemeenjen. Woensdag 5 februari Langebrug 62, 3.30 en 4.15 tot 5.15 u.: 40-jarlg jubileum J B Volkers, Pedolo gisch Instituut. Trouwkamer, stadhuis, 4 tot 6 u.: spreekuur soc. raadsvrouw. Pieterskerk. 7.15 u.: avondgebed. Lireestraat 19. 8 uur: afd. Lelden chr. plattelandsvrouwen, jaarvergadering. Donderdag 6 februari Kleine Gehoorzaal, 2.30 u.: jaarvergade ring Ned. Ver. Huisvrouwen. Kantine Royal, Rooseveltstr., 8 u.: alg. jaarverg. De Natuurvriend. Vrijdag 7 februari Gehoorzaal, 8 u.: uitvoering politiemu- ziek. Zaal Koningskerk, 7.30 u.: ruilbeurs verzamelaars. Kloksteeg 19, 8 u.: cabaret Peter de Jong. Holiday-Inn 8 uur. 40-jarig bestaan ijs- vereniging Rijndijk-Hoge Mors van 8 tot 8.3 Ou. gelegenheid tot feliciteren. Zaterdag 8 februari OEGSTGEEST Het Witte Huis. 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. Doktersdienst Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen arts, daarna tot zondag 24 uur 5 maal 2 bellen. APOTHEEK Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. tel. 21060. De zaterdag- zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Menschheid. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week ge opend. BEHANDELING NA ONGEVALLEN De pollklimscne oenanaeltng na ongeval len wordt vao dinsdag 12 uur Cs middags* tot woensdag 12 uur waargenomen dooi het Diaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door bet St. Elisabeth ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door bet Acade misch Ziekenhuis. FILMS CAMERA: Man for all seasons (14 J.) dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, wo alleen 7 en 9.15 uur, zo 4.45, 7 en 9.15 uur; Vier rak kers en een oude jeep (a.l.) alleen zo en wo 2.30 uur; Orfeu Negro (18 j.), alleen vrij- en zaterdagavond 11.30 uur. LIDO: Men noemt mij Ho (18 J.), dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo bovendien 4.45 u. LUXOR: Buigen of barsten (14 j.), dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45 7 en 9.15 u. r'eX: Funes(te) meisjes (14 j.), dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; In de macht van de vampier (18 J.), alleen vrij- en zaterdagavond 11.30 uur. STUDIO: De grote stilte (18 j.). dag. 2 30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. TRIANON: Dokter Zhlvago (14 j.). dag. 2 en 8 uur. zo 2. 5 en 8 uur. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuls: le klas dagelijks van 11—12 uur, van 16.30—17.15 uur en van 19—20 uur: 2e klas dagelijks van 16.30—17J5 uur en van 19—20 uur; 3e klas dagelijks van 16.30—17 uur en van 19—20 uur; kinderafdeling van 16.30—17 uur en van 18.3019.15 uur. Academisch ziekenhuis voor patiënten In klasse la, lb en 2e: dagelijks tl.M—11.30, 14.30—16 en 19—20 uur. Voor patiënten ln klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19. dinsdag 13—14, zaterdag 15—16, zondag al gemeen christelijke en nationale feestda gen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.m vrijdag 18.45—19.30 uur. zaterdag 15.30—16.30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30, 14—16,30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Eiisabethzlekenhuts Leiden derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht. kraamafde- ling dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8. eerste klas dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Leiden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dag 11 tot 12 en 2 tot 3 uur. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8 op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tol 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. KATWIJK Zeehospitium, longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- ling dagelijks van half 3 tot half 5. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllniek en tbc-afdeling kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK Sole Mio klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 lot half 5 cn 's-avonds van 7 tot 8. zaalplatlënten zon. dgs. van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van l tot half 3. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg op werkdagen van 10 tot 5 u. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: tekeningen van Wim de Mol, tekeningen en grafiek van L M van der Willigen (3 tot 27 febr., dinsd t/m zat van 9 tot 18 uur). Rapenburg 73: schil...rijen van Guillau- me lo-a-njoe. tot 21 febr. Nleuwsteeg 11, galerie Walenkamp, sie raden en dra»gbare objecten van Emmy van Leersum, Nlcolaas van Beek en Gljs Bakker. 2 9jan. tot 19 febr., dinsd. t.e.m. vryd. 1 tot 6 u.. zat. 2 tot 5 uur Rapenburg 94: galerie 't Duyvenhuis, tentoonstelling Lars Fohlln. 1934 (25 jan.-l5 febr. dinsdag, t.e.m. zond. 2—8 u.). De Lakenhal tentoonstelling „De por trettist Paul Citroen als verzamelaar" (tot 2 febr. 1969 dag. 10 tot 16 u. WASSENAAR - Kunstzaal Heuff. Hof- ir.an 7. aquarellen en houtplastleken Joop Dam en keramiek et etsen Kees Hoogen- dam tot 5 febr.. maand. t.m zat. 10 tot 5 u.. dinsd.av. 8 tot 10 uur. MOBIEL KANTOOR ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lammermarkt bij molen De valk. ALARMNUMMERS Politie: 5 maal 4. Brandweer 5 maal 3. Doktersdienst: 5 maal 2 (2at. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. Gehoorzaal-orgel voor de jeugd be speelde en daarbij in een improvisa tie allerlei componisten nabootste. Het bestuur had daar een prijsvraag aan verbonden. Een geweldig enthousiasme wek ten voorts Het Rotterdamse orkest, koor en solisten, met muziek uit de Westside Story (Bernstein). Zo zijn er nog wel meer successen te memo reren. Tot nu toe werden de jeugdcon certen zonder subsidie gegeven. Het bestuur twijfelt er echter aan of dat zo zal kunnen doorgaan. De kosten voor honoraria, zaalhuur, BUMA, belastingenz., stijgen onrustbarend. Dan zou op den duur een verzoek om Gemeentesteun onvermijdelijk worden. Ook om de jeugdconcerten is er discussie ontstaan. Vooral over de toekomstige vorm, de beste voor bereiding (goede explicateurs zijn zeldzaam), de programma's, de in spraak van de jeugd zelf. Buiten iedere discussie staat echter de noodzaak, dat deze concerten, die gemiddeld 6000 jongelui per jaar trekken, blijven bestaan. Want hier worden immers de concertbezoekers van de toekomst gekweekt JOH. VAN WOLFSWINKEL ADVERTENTIE Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren. v. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 LEIDEN Na de Raad van Ar beid Leiden sinds september 1919 te hebben gediend, heeft de heer G. Dusoswa uit Alphen aan den Rijn gisteren zijn functie als chef van de buitendienst neergelegd. Voorzitter mr. D. J. Gorter vond het jammer, dat de heer Dusoswa met pensioen gaat. „U bent een man met veel vakkennis, die het district voortreffelijk vertegenwoordigde". De voorzitter overhandigde als he rinnering een vulpotlood. Namens het personeel werden een grammo foonplaat aangeboden en een boek. Woorden van waardering werden verder gesproken door chef de bu reau P. J. Bergers, de nieuwe chef J. Belt en dokter N. A. Scheers. De heer Dusoswa heeft zich ook verdienstelijk gemaakt als voorzitter van de personeelsvereniging en als toneelspeler. Prof. dr. H. Philipsen over steekproeven LEIDEN In het groot audito rium van de universiteit heeft gis teren prof. dr. H. Philipsen met een oratie over „steekproeven" het ambt van gewoon hoogleraar in methoden en technieken van sociaal wetenschappelijk onderzoek aan vaard. In zijn rede stelde prof. Philipsen het probleem aan de orde, dat men in de sociale wetenschappen tech nisch verfijnde, op de waarschijn lijkheidsberekening berustende steekproeven heeft ontwikkeld, waarvan men echter de methodo logische uitgangspunten uit het oog dreigt te verliezen. Vele studenten en onderzoekers weten nauwkeurig, hoe ze een steek proef moeten trekken, maar vragen zich niet langer af, waarom ze dit doen. Steekproeven behoeven niet zo groot mogelijk te zijn, maar zo klein mogelijk als de eis van onbe- vooroordeelheid toelaat. Prof. Philipsen besteedde tevens aandacht aan de vraag, of men n toetsend onderzoek minder strenge eisen aan steekproeven moet stellen dan in beschrijvend. Zijn antwoord luidde ontkennend. BUURT 25 maandag: Oude Herengracht, Ververstraat. Zijlstraat, Oost Havenstraat, Dwars Havenstraat. West Havenstraat. Verversplein. Haven, Ha ven kade. Kalver markt. Kijfgracht. Minnebroersgracht. Zuidsingel, Herengracht (beide zijden). Korte en Lange Langeslraat, Nieuwe Waardstraat, Oosterkerkstraat. Waard- kerkplein, Waardkerksteeg, Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakersstraat, Looy- erstraat, Weverstr., Groenestegen. Uiter stegracht, Kerksteeg. BUURT 27 maandag: Breestraat. Lange brug, Ketelboetersteeg. Schoolsteeg, Wol- steeg. Gangetje. Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein. Koornbrugsteeg, Dwars- koornbrugsteeg. Maarsmansteeg. Mande- makersteeg. Vrouwensteeg (geheel). Boom- markt. Aalmarkt, Nieuwe Rijn (geheel). Den Burcht, Burchtsteeg. Nleuwstraat, Hartesteeg, Beschuitsteeg, Moriaansteeg. Hooglandsekerkgracht, Koppenhinksteeg, Hooglandsekerkkoorsteeg. Middelweg, Oude Rijn (belde zijden). Hoogstraat, Kaasmarkt, Hooigracht, SI. Pancrassteeg, Van Driessenstraat, Middelstegracht. BUURT 24 dinsdag: Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijn dijk), v. d. Brandelerkade. Durieuxstraat. Tiboel Siegenbeekstraat, Roodenburger- straat. De Mey van Streefkerkstraat. Co- betstraat. De Ridderstraat, Thorbecke- straat, Wasstraat. De Laat de Kanter straat, Cronesteinkade, P. J. Blokstraat, Fruinlaan, De Gijselaarstraat, Kernstraat. Verdamstraat, Catharinastraat. BUURT 28 dinsdag: Korevaarslraat, Plantsoen, 4e Binnenvestgracht. Rijn straat, Kraalerstraat, Havenstraat 2e en 3e. le, 3e en 3e Gortestraat. C.eregracht. LevendaaL Oranjeboomstraat, Cathrijnen- straat, Barbarasteeg, St. Jorissteeg, Koe- nesteeg. Nieuwe Brugsteeg. Wlelmaker- steeg. Hogewoerd. Watersteeg, Plantage, Utrechtse Veer, Veerstraat. BUURT 29 donderdag: Zijlsingel, Rijn kade. Oosterdwarsstraat. Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat. Herman straat, Trompstraat. De Ruyterstraat, Evertsenstraat, Heemskerkstraat. Ooster straat, Van Speykstraat. Kortenaerstraat, Tasmanstraat, Overrljn. BUURT 30 vrijdag: Galgewater. Koord einde plus plein, Rembrandtstraat, Oude Varkensmarkt, Sliksteeg, Groenhazen- gracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhovenstraat, Witte Rozenstraat, Jus tus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Ger- rlt Doustraat. Vreewijkstraat, Hugo de Grootstraat Bilderdijkstraat. BUURT 31 vrijdag: Kort Rapenburg. Kabeljauwsteeg. Rapenburg. Doelensteeg. Doelengracht. Nonnensteeg. Kolfmaker- steeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht. Sterrenwacht. Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molensteeg. Boisotkade. Kampersteeg. Conclëntiestraat. Vliet. Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht. Jan van Houtkade. Hoefstraat. Raamsteeg, Garen- markt, Steenschuur, Nleuwsteeg, HereriV steeg. Salomonsteeg. Kloksteeg, Scheep- makersteeg. Houtstraat, Gerecht, Lok horststraat, Zonneveldstraat, Pieterskerk- koorsteeg, Dlefsteeg. Berkendaelstraat, Pieterskerkgracht. Pieterskerkstraat, Pie terskerkhof. Papengracht. VOORSCHOTEN Zoals wij gisteren in onze editie voor de Rijn en Veenstreek al uitvoerig meldden, is ir. C. Hakstege alhier benoemd tot directeur van Gemeentewerken te Alphen aan den Rijn. De heer Hakstege is sinds 1965 ingenieur bij de Prov. Waterstaat van Zuid-Hol land en is ook secretaris van de stu diegroep hoofdverkeersverbindingen in de Delta. In 1939 werd hij gebo ren. Hij zal de jongste directeur zijn die ooit in gemeentelijke dienst le Alphen ?an den Rijn werkzaam was. KATWIJK AAN ZEE Maandag avond a.s. om acht uur houdt de heer J. Klein Haneveld uit Bodegra ven in de UNI-zaal een bijbellezing over tweeërlei rust. LEIDEN Het heugt ons niet, dat de afdelingen met dieren voor de slacht zo spoedig omtruimd waren als gisteren. Vooral de afdeling wol vee. Reeds om 10 uur waren alle dieren afgevoerd. Weliswaar was hun aantal iets minder dan de vori ge week, maar voor de tijd van het jaar was de aanvoer meer dan rede lijk. Algeheel beeld van de gisteren gehouden veemarkt: aanvoer rede lijk, handel goed en vlug.. Alles is duur, ook het gebruiksvee. Voor het slachtvee (runderen) was de officiële notering gisteren zelfs weer iets hoger, tot f 5 per kg geslacht gewicht. De algemene opi nie is, dat de slagers weinig rund vlees omzetten. Sommigen klagen daar steen en been om en toch wa ren de aangevoerde c ren vlot ver kocht. De vette kalveren geven op dit alles een afwijking te zien. Het wil (nog) niet met de export. De aanvoer was groter dan vorige week met te ruglopende prijzen. De handel was matig. De schapen bleven onveranderd duur. Vooral de vette lammeren gin gen vlot weg tot f 200 per stuk. De aangevoerde dieren (bijna »0<J stuks) waren vlug vertrokken. De slachtvarkens zijn voor wat de prijs* betreft enigszins op hun retour. Dat is hoofdzakelijk te wijten aan de lagere prijzen in Frankrijk en aan de aanhoudende havenstakihg in Amerika. Biggen en lichte varkens Een redelijke aanvoer. Ze werden goed verkocht en tegen de oude prij zen. Geiten. Aanvoer goed vlot ver kocht. Ook deze afdeling was spoe dig geruimd. Alles dus goed met als enige uitzondering de vette kalveren. KATWIJK AAN ZEE De heer J. van Egmond is aan de Leidse uni versiteit cum laude geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde. HET is beslist niet waar, dat een taxichauffeur anders is dan een timmerman of een metselaar. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Vroeger was dat wel anders. In mijn beginperiode. Toen kon je wel zeggen, dat als iemand ner gens voor deugde, hij nog altijd taxichauffeur kon worden, maar er is ook een tijd geweestdat als je nergens voor deugde, dan ging je bij de politie of je werd kolo niaal. Die tijd was natuurlijk hope loos, maar toch hebben we ook ontzettend veel plezier gehad. Vooral met de studenten. Daar heb ik nog steeds contact mee. Ik kreeg pas nog een kaartje van een reünist. Als je toen een hele dag op de weg had gezeten en je had eeri gulden verdiend, was je blij. Men nam het ook niet zo nauw met het mijn en dijn, maar de tegenwoor dige taxichauffeur is voor 300 procent heer. HET vak is altijd geïdealiseerd. Je was oncontroleerbaar. En je komt met allerlei soorten men sen in aanraking. Jaren geleden vloog er op de Haagweg een auto tegen, een paal. De inzittenden werden naar het ziekenhuis ge bracht. Later word ik gebeld om ze naar Amsterdam te brengen. Onderweg bleek, dat ik de be ruchte zware Appie in m'n wagen had. Die was natuurlijk van een kraak uit Den Haag gekomen en daar tegen die lichtmast gevlogen. Ik heb met die onderwereld nooit moeilijkheden gehad. Ik wist natuurlijk wel, dat ik ze kon krij gen, maar dan moest ik ze zelf gaan zoeken. In dat milieu kom je automatisch. Dat is gewoon niet anders. LEIDEN heeft ook z'n snorders. Kortgeleden hebben we er nog een gepakt. Die was toevallig hier in dienst en ging met klanten naar Eindhoven. Met zijn eigen wagen. De inzittenden zeiden, dat ze betaald hadden en toen ging die voor de bijl. Nu zit hij zonder werk. Hier is niet zoveel concurrentie. Dat kan ik niet zeggen. Er is wel haat en nijd. De samenwerking is ver te zoeken. Gelukkig is er nu een wethouder gekomendie zich een beetje voor de taxi interes seert, want de gemeente deed er niet veel aan. Wat dat betreft is Leiden eigenlijk nog maar een groot dorp. Het is het plan, dat op den duur de hele binnenstad zal worden af gesloten. Daarmee hangt samen, dat we onze wagens een gele kleur hebben gegeven, omdat het open baar vervoer duidelijk herkenbaar moet zijn. JK ben er absoluut voor, dat de binnenstad wordt afgesloten, tenzij er een behoorlijke rondweg komt, maar hoeveel jaren is die al niet in aanleg. Men hoeft de binnenstad echt niet in met de auto, want daarbuiten zijn genoeg parkeerterreinen. Alleen het open baar vervoer mag worden toege laten. Ik zou de fietsen helemaal we ren. Ik heb geen hekel aan fietsen maar die zijn levensgevaarlijk. Als je een stad als Zurich neemt. Daar is het autoverkeer veel druk ker, maar omdat er bijna geen fietsen zijn, hoef je er ook geen rekening mee te houden. Je rijdt veel gemakkelijker. OF ik zit te schelden achter het stuur. Nee, ik niet. Dat heeft toch geen zin. Vroeger wel, maar je wordt wijzer. Over de automo bilist in het algemeen kan ik wei nig zeggen. Ik kan wel over me zelf praten. Ik rij al van m'n 18-de jaar af en ik ben nog steeds heel. Bang ben ik niet. Ook niet voor een klapband. Als je gaat eten. ben je toch ook niet bang, dat je je verslikt. Daar denk je eenvoudig niet aan. Er is maar één ideaal vervoer middel. Dat is de automobiel. Maar je moet hem niet als racewagen gebruiken. Veel mensen zijn bo vendien ook ondeskundig. Ze le ren autorijden en daar is alles mee gezegd. rjlAXICHAUFFEURS krijgen a geen bepaalde opleiding. Je moet 21 jaar zijn en verder een bepaalde vaardigheid hebben. Een eerste vereiste is natuurlijk be kendheid ter plaatse. Daarbij komt nog een verzwaarde proef, die de afdeling verkeer van de politie afneemt. Ook de omgangsvormen zijn van belang. Als er ergens een taxichauffeur solliciteert die geen manieren heeft, wordt hij niet aangenomen. Ik heb wel contact met collega's van andere grote steden, maar in Leiden is het maar bedroevend. Men kan het niet hebben, als een ander ertussen komt. Ik ben met deze twee handen begonnen en alles, wat je hier ziet is van mij. Ik had niets, maar nu ben ïk de grootste en de sterkste. Veel heb ik ook aan m'n vrouw te danken. /K vind niet, dat ik een gevaar lijk beroep heb. Hier komen ook bedreigingen voor. Natuurlijk wel. Ik heb overal op gereden. Ook op Katendrecht. Mijn erva ring is dit. Als je moeilijkheden krijgt, heb je het aan jezelf te wijten. Vroeger hebben we wel een glazen wand gehad tussen chauf feur en passagier, maar ik zie er niet veel in. Het persoonlijk con tact is bovendien weg. Ik ben heus weieens bang geweest en ik heb ook wel met een staafje ijzer in m'n handen gestaan, maar daar is het bij gebleven. Het is wel type rend en dat geldt ook hier, als er eens wat is, dan is het altijd de zelfde man. Dat ligt aan hemzelf. LEUKE tenten heb je niet in de stad. Dat is geweest. Ook rendez-vous-huizen heb je hier gehad. Er zullen er nog wel zijn. maar dat is niet openbaar. Wel is het zo, dat als er iemand naar zoiets toe wil, zal elke Leidse taxi chauffeur hem erheenbrengen. Een echt uitgaansleven kent men hier niet. Dan moet je naar steden als Amsterdam, Den Haag of Rotter dam. Als taxichauffeur krijg je ook een bepaalde mensenkennis. Ik kan dat niet verklaren, maar ik noem het ,Jeeling". Op den duur weet je, wat voor iemand je in de auto krijgt. Soms moet een klant dan ook vooruitbetalen. TJJET mooie van het vak is voor mij de afwisseling. Alles. Ik doe dit werk nu 38 jaar, maar als het over moest, werd ik weer taxi chauffeur. Ik heb een tijd lang artiesten gereden voor de dienst Welzijnszorg. Noem maar een ar tiest op. Ik heb ze allemaal in de wagen gehad. Ik zit dikwijls nog te lachenals ik die lui op de televisie zie. Dat is een leuke tijd geiveest. Het zijn doodgewone mensen. Alleen na afloop hebben ze meestal de feestneus op. Met die reünist ben ik ook regelmatig op stap geweest. Hele gekke dingen maak je dan mee. Dat je op een gegeven moment op de Kaag zit in een bootje met een fles sherry in je hand. Hoe kom ik op de Kaag met die vent, denk je dan. Midden in de nacht. TF7E rijden in grote wagens. Het is gebleken, dat dat werk momenteel de beste bedrijfsauto is. Komt er straks een betere, dan nemen we die natuurlijk. Voor minitaxi's, zoals in Londen voel ik niets. Het is niet rendabel. Stel dat ik in zo'n minitaxi kom voorrijden en ik moet een vrouw tje, dat reumatiek heeft, naar het ziekenhuis brengen. Zo'n vrouwtje moeten we opvouwen in dat wa gentje, terwijl dat in een grote royale wagen veel makkelijker gaat. Daar is plaats. Ik heb heel wat jaartjes op de weg gezeten. Ik denk, dat ik elk jaar zo'n honderdduizend km heb gereden. Ongelukken heb ik nooit gehad, Weieens een aanrijding, maar dan door schuld van een Taxichauffeur J. Marks (55) ander. Wel kreeg ik van de week voor het eerst in m'n leven een bekeuring voor te hard rijden. JK heb van alles vervoerd. Zowel *- heren als schurken. Je maakt rare dingen mee. Dat heb je nu eenmaal in dit vak. Ik stond een keer bij het station en er komt een Katwijker aan, die vraagt, waar hij een taxi kan krijgen. Ik zeg, dit is een taxi. Dat treft, zegt-ie, want ik moet naar Katwijk. Hoeveel gaat me dat kosten? Ik zeg: een tientje. Dat was goed. Hij betaalt gelijk en geeft me een tientje, en een gulden. Hij zegt, dan heb jij ook wat. Ik ga rijden. Het was ver voor de oorlog, want je had de spoor bomen nog. Ik ben die net over of hij zegt: joh, nou moet je me toch is vertellen, hoeveel kost nou een rit naar Katwijk. Ik een beetje kwaad en zeg: dat heb je me net ook al gevraagd. Een tientje. Hij weer: je moet niet kwaad worden. Ik betaal je gelijk en met een gulden erbij. Dan heb jij ook wat. Bij Posthof weer hetzelfde lied je. Dat ging zo door tot Katwijk. Toen had hij me 175 gulden be taald. Die heb ik gewoon geïncas seerd, Ik had er per slot van reke ning niet om gevraagd. JE komt ook nare dingen tegen. Als ik zou gaan kletsen, zou ik verschillende gezinnen uit el kaar trekken. Daar kom je wel mee in aanraking. Met. narigheid. Maar dat vergeet je. Dat moet je vergeten. deAeeucv

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3