Afrikaanse projecten in, het stadium van de bulldozer SJALOOM BEPLEIT VRIJE OPSTELLING Gabon verzorgt 2000 Biafraanse kinderen JAN FILIUS NA KOM OVER DE BRUG-REIS Palachs dood geen zelfmoord 65(Ü)00 Nederlanders homofiel Bedrij f ska pi la al voor drukkerij in Djakarta Eeii woord voor vandaag Nieuwe bezinning op doelstelling Wereldraad LWF houdt vast aan Brazilië BIJNA120.000 PROTESTANTEN IN POLEN AK-weekend over Nabije Oosten Pater Weir in ambt hersteld BEROEPÏNGSWERK Streekgemeenten in Mijnstreek Gentse bisschop krijgt kritiek ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 Hij bezocht projecten in Senegal, Ghana, Kameroen en Kenia. Eigenlijk had hij ook nog Kongo en Roeanda willen bezoeken, maar doordat plotse ling vliegvelden werden gesloten voor bepaalde vluchten bleek dat onmoge lijk. Doel van zijn reis was materiaal te verzamelen om straks in Neder land duidelijk te maken, wat er met de 28 miljoen gulden gedaan wordt. Filius heeft indertijd „De Strijd kreet" van het Leger des Heils tot een van de beste evangelisatiebladen van ons land gemaakt. Hij is nu free lance-journalist en heeft als pers chef voor de actie Kom over de Brug het contact onderhouden met Op het plateau van Kenia, vlak bU Eldoret duwt een bulldozer de grond voor zich uit. Hij maakt ruim baan voor de fundamenten van het ziekenhuis, dat met Kom over de Brug-geld gebouwd zal worden. Daardoor zullen de wer kers van de Gereformeerde Zen- dingsbond hun medisch werk op verantwoord niveau kunnen bren gen. Overal in Afrika zag Jan Filius hoe de bulldozers de grond bouwrijp maakten voor de pro jecten van Kom over de Brug. Het geld van het vorige jaar is hier in actie. Morgen wordt er gevraagd om nieuw geld voor nieuwe projecten. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Jan Filius is net terug van een Kom over de Brug-reis en staat al weer op het punt te vertrekken voor een tweede. Hij heeft in Afrika de projecten bezocht die door deze actie voor zending en werelddiakonaat z(jn gesteund en hoopt in Azië eveneens materiaal te verzamelen over het werk dat daar ver richt wordt. Zijn indruk is dat Afrika zich bevindt in het stadium van de bulldozer. de publiciteitsmedia. Hij is op het ogenblik tevens perschef van de her vormde zending. Het was zijn eerste bezoek aan Afrika. Ik laat hem zelf maar aan het woord: Armoede Opdat zij bidden voor het leven van de koning en zijn zonen (Ezra 610). Merkwaardig trekje in het decreet, waarin koning Darius verlof geeft de tempelbouw te hervatten. Je zou haast zeggen: daar komt in die oosterse potentaat de méns even om de hoek kijken: bidt voor mij en voor mijn zonen. Darius is hier nog aan het begin van zijn regering. Hij voelt, dat hij het zonder gebed niet kan. Richard Nixon staat nu niet direct als meelevend kerklid bekend. Maar een van de eerste huisregels, die hij in het Witte Huis heeft ingesteld, is dat er elke zondag een bidstond zal worden gehouden. In de eerste, afgelopen zondag, preekte Billy Graham. Laten wij niet vertragen in het gebed voor de leiders der wereld, voor Nixon en Kosygin (Paulus spoorde aan, om voor keizer Nero te bidden!), voor Mao, de machthebbers in Nigeria en Biafra, in Israël en de Arabische landen. Wij bidden U Here, voor allen die in de wereld leiding geven en gezag dragen. Wij belijden U vaak lichtvaardig te zijn in onze kritiek en zo traag in begrip. Vervul hen met Uw wijs heid, zodat hun leiding de gerechtigheid dient, de samenleving beschermt en uitzicht biedt op de toekomst. En mogen wij met nederigheid en vreugde onze verantwoordelijkheid dragen voor onze naaste, zó dat Gij geëerd wordt. Amen. Wij lezen vandaag 1 Kronieken 15 25—29; 16 1—6. Wij lezen morgen 1 Kronieken 16 7—27. „Ik weet niet hoe het met anderen gaat," vertelde hij me. „maar ik werd door Afrika overvallen. Ik moest steeds maar denken: Zo, dit is nu hun land, hun wereld en ik ben hier maar passant." „De armoede heeft een heel diepe indruk op me gemaakt. Tussen ,de armoede in de grote steden en op het platteland is nogal verschil. In de gro te steden kom je onder de indruk van de afschuwelijke krotwijken en de zeventig of tachtig procent werklo zen. Je ziet honderden mannen en jongens in groepjes bij elkaar staan oraten. zonder dat ze iets te doen hebben." „Op het platteland krijg je nog een beetje de indruk van het oude Afrika. Als je bii voorbeeld bij ds. C. Bot bent in Ghana, die het toezicht heeft op veertig gemeenten, zie ie de men sen in hun lemen hutten. Of ze bewer ken dat hele kleine stukje land. dat ze bezitten, dat nauwelijks genoeg op levert om van te leven. Dan vraag je je af: wat moet hier allemaal nog niet gebeuren eer deze mensen een staat van welzijn bereikt hebben en een menswaardig leven leiden?" „Na zo'n actie als Kom over de Brug die zo goed geslaagd is ben je dankbaar voor wat bereikt is. Maar ais je dat dan allemaal ziet valt Iede re vorm van zelfgenoegzaamheid van je af." Verliezen „Dan ga je er ook iets van begrij pen, hoe het komt dat veel mensen die overzee gaan werken zich zo ver- Hezen in dat ene kleine brokie werk, waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Alsof dat alleen maar belangrijk is. Als je alleen zou letten op de grote structuren en op wat nog allemaal moet gebeuren ga je er onderdoor en zie je er geen gat meer in." „Maar toch wordt dat gevoel weer gecompenseerd, als je ziet wat dank zij de actie overal gebeuren kan. Ik was bijvoorbeeld in Ndoungé in Ka meroen. Daar wordt een simpele am bachtsschool gebouwd. Dat lijkt vrij onbelangrijk. Maar dan moet je we ten dat in een golf van leergierieheid in dat land eigenlijk alleen aandacht geschonken is aan het middelbaar on derwijs. Er moest immers kader ko men." „Maar er werd te weinig nagedacht over de vraag, wat dat kader zou moeten doen. Het gevolg is dat velen nu een wit boord dragen, maar werk loos zijn. Dat witte boordenproleta- riaat is een plaag voor het land. Ze voelen zich in status te hoog voor een eerlijke brok arbeid. Maar zo'n am bachtsschool kan jongens afleveren, waaraan het land echt behoefte heeft, die hun handen uit de mouwen willen steken". Eenheid „De theologische school van Ndoungé verdwijnt. Dit wordt opgeno men in de nieuwe school van Douala, die gebouwd /wordt met geld van Kom over de Brug. Aan die school werken alle protestantse kerken mee. Dat doet je toch wel even goed, dat de actie daar toch ook weer een bij drage levert voor de eenheid van de kerk. Vergeet niet dat de meeste ver enigingen van kerken tot stand kwa men, omdat men begonnen was de opleiding te combineren." „Ik denk ook aan Kenia, waar een voortreffelijk stuk werk wordt ver richt door de Gereformeerde Zen- dingsbond. Dank zij de Kom over de Brug-injectie kan dit werk nu beter geoutilleerd verricht worden. Er ko men betere schoolgebouwen, een echt ziekenhuis en een vormingscentrum. als je dat ziet weet je: Hier is iets aan de hand." „Dat gevoel had ik ook, toen ik Schweitzers ziekenhuis bezocht. Ik weet dat er nog bij zijn leven al veel kritiek was op zijn werk. Met name niet-medisch geschoolden vroegen smalend: Is dat nu een ziekenhuis? Uit gesprekken bleek me, dat het toch echt wel medisch op niveau staat. Alleen is de inrichting totaal verouderd." „Dat wordt anders dank zij Kom over de Brug. Dan kan het ook meer gaan doen aan de opleiding van ver plegers en verpleegsters. Zo krijgt dat ziekenhuis een uitstraling. Het steekt als het ware de rivier over en gaat het hele land door." „Tijdens mijn reis kregen steeds meer punten uit de pro- jectenlijst een gezicht. Ik zag dat er iets gebeurde. Ziekenhuizen werden beter uitgerust, trai ningscentra kregen perspectief door niqtywe gebouwen. Natuur lijk was alles 'nog lang niet af. Eigenlijk kun je zeggen dat in Afrika de projecten van Kom over de Brug in het teken ston den van de bulldozer. Maar er werd gewerkt met het geld dat door Nederlandse christenen was gegeven. En overal bleek hoe dankbaar de bevolking was voor deze hulp." (Van onze kerkredactie) LAUSANNE —De christelijke uit geverij van Djakarta heeft ruim 180.000 gulden ontvangen als eerste bedrijfskapitaal voor de nieuwe druk kerij. Het geld werd toegekend door het Wereldfonds voor Christelijke lec tuur. De drukkerij zal nog meer ont vangen, want in totaal is voor dit doel ruim 270.000 gulden uitgetrok ken. De nieuwe drukkerij kon gebouwd worden met financiële steun uit Ne derland, onder andere uit de „Brood voor het Hart-actie", die tevens geld bijeenbracht voor het wereldfonds. Om de drukkerij werkelijk rendabel op te zetten, moest de organisatie kun nen beschikken over voldoende be drijfskapitaal. Het besluit werd op de vergadering in december genomen. Tevens werd geld gevoteerd voor lectuurprojecten in Kameroen, Tahiti, de eilanden van de Stille Zuidzee, Oost-Irian en Cal cutta. Praagse theologen: (Van onze kerkredactie) PRAAG De dood van Jan Palach is geen zelfmoord in de gewone zin van het woord ge weest, maar een daad van liefde, die de meeste achting verdient, al moet ze niet nagevolgd wor den. Dit zeggen hoogleraren en studen ten van de protestantse theologische Comenius-faculteit in Praag in een gemeenschappelijke verklaring. „Jan Palach dacht bij zijn zo ernstig besluit aan het hele volk, dat zoals hij in zijn afscheidsbrief zei aan de rand van de vertwijfeling stond. Hij sprak met zijn daad het geweten van zijn volk en van de hele wereld aan." Zijn daad herinnert aan vele christenen in de geschiedenis, die lie ver de vrijwillige dood kozen, dan om de prijs van de verloochening van geestelijke en zedelijke waarden slechts hun fysiek overleven veilig te stellen. Toch kan men de daad van Jan Palach niet aanbevelen als mid del van de maatschappelijke strijd, aldus de verklaring. Brief aan studentenparochie De stad Lagos, schrille tegen stelling van krottenwijk en mo derne flatgebouwen. In deze wijk wonen de tachtig procent werk lozen. (Van onze kerkredactie) ODIJK De Sjaloomgroep heeft een Open Brief gericht aan de Amsterdamse studentenparochie, waarin zij deze met nadruk stimu leert, voort te gaan op de weg naar een „vrije opstelling" ten opzichte van de kerkstructuren. Naar zichzelf verwijzend, zegt Sja- loom, dat een vrije opstelling (veel betere uitdrukking dan „buitenspel staan") juist heel vruchtbaar heeft ge werkt. „Juist omdat de sjaloomgroep zich kerkordelij k „buitenspel" TULSA (VS) Het uitvoerend co mité van de Wereldraad van Kerken heeft een commissie ingesteld, die een structuurverandering van de We reldraad gaat voorbereiden. De assemblee van Uppsala sprak zich vorig jaar uit voor een kritische doorlichting van de organisatie en de werkwijze van de Wereldraad, samen met een nieuwe bezinning op de doelstellingen. De commissie telt twaalf man. Voorzitter is de Amerikaanse metho distische bisschop James Mathews. Begin mei zal de commissie voor het eerst bijeenkomen. Het is de bedoeling, dat het cen traal comité van de Wereldraad, dat in augustus in Canterbury vergadert, al een eerste rapport zal kunnen bespreken. (Van onze kerkredactie) GENEVE Hoewel in Brazilië het parlement naar huis gestuurd is, wil de Lutherse Wereldfederatie daar toch haar assemblee houden. De poli tieke omwenteling heeft nog geen wijziging gebracht in het plan om van 14 tot 24 juli 1970 in Porte Ale- gre te vergaderen. Maar wel zal als eis gesteld wor den, dat de afgevaardigden van de 78 ledenkerken en de 15 vrije gemeen ten in 46 landen allen een visum zul len krijgen om het land te bezoeken. Bovendien zal de Braziliaanse re gering volledige persvrijheid bin nenslands en volledige vrijheid voor de buitenlandse journalisten moeten garanderen. Ieder zal in de vergade ring moeten kunnen zeggen wat hij wil. Wel heeft de staf van de LWF in Genève van het hoofdbestuur op dracht gekiegen nauwkeurig de ont wikkeling van de politieke situatie in Brazilië te volgen. Zo nodig kan alsnog beslist worden om de assem blee naar een ander land te verhui zen. WARSCHAU Het aantal pro testanten in Polen bedraagt volgens de nieuwste gegevens 120.900. De Lutherse Kerk is met ruim 97.000 leden de grootste. Verder vindt men er de Verenigde Evangelie Kerk (met een sterke inslag van de pinksterbeweging), de Hervormde Kerk, de Methodistenkerk en de Bap- 'istengemeente met samen ongeveer 11.000 leden. Ongeveer 30.000 van de protestan ten in Polen is Duitssprekend. Zij zijn bijna allemaal luthers. Hun aan tal neemt voortdurend af als gevolg van emigratie naar puitsland. plaatste kon er een andere, diepere beleving van eenheid ontstaan. Zo lang men de eigen kerkstructuur niet ondergeschikt maakt aan evangelie en wereldheil, moet er aan echte een heid veel blijven mankeren. De dub bele verabsolutering: kerk om de kerk en oecumene om de oecumene heeft tot vandaag een dubbele breuk in stand gehouden: tussen christenen van verschillende kerken onderling en tussen christenen en niet christe nen. Geloofsverdieping De eenheid die in de sjaloombewe- ging werd beleefd heeft alle waarschuwingen voor onverschillig heid en geloofsverarming voor ons gelogenstraft. Door de nieuwe di mensies die ontstonden heeft ieder van ons slechts geloofsverdieping evaren." „Niemand van ons heeft ervaren, dat het contact met de mensen uit de kerk van zijn of haar afkomst verlo ren ging, omdat wij ons als groep vrij opstelden. Integendeel, de diensten die wij daardoor ook aan de kerken konden verlenen waren in dringender dan vroeger. Maar boven dien kon onze zorg zich ook uitstrek ken naar die mensen die door de structuren van hun eigen kerk in de steek werden gelaten", zo schrijft Sjaloom. DRIEBERGEN „Daagt er vrede in het Midden-Oosten?" is het onder werp van een AK-conferentie (actue le onderwerpen, kritisch bekeken) die wordt georganiseerd door Kerk en Wereld te Driebergen op 8-9 februari. Deskundigen zullen de standpunten van Israël en de Arabieren kritisch belichten. Ook wordt aandacht besteed aan de rol van de grote mo gendheden. Kinderleiding is aanwezig, zodat ook echtparen met kinderen kunnen deelnemen. Voor inlichtingen en aan melding wende men zich tot het con ferentiesecretariaat van Kerk en We reld, De Horst 1, Driebergen, tel. (03438) 2241. LONDEN Pater Paul Weir is door de rooms-katholieke aartsbis schop van Southwark in zijn ambt hersteld. Hij werd indertijd geschorst, om dat hij zich in zijn preken uitsprak tegen de pauselijke encycliek Huma- nae Vtae. Weirs mening over de en cycliek is ongewijzigd, maar hij heeft beloofd, er in zijn preken over te zullen zwijgen. NED. HERV. KERK Beroepen te Emmen (bgw. werkz.: geest.verz. diaconessenhuis; toez.), J. G. H. Eggink te Bolsward; te Wissen- kerke, H. S. J. Kalf te Bennebroek. Emeritaat verleend aan L. J. G. Vee- nendaal te Zeddam. GEREF. KERKEN Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Hooggeveen 'geest.verz. bejaar dencentrum Olden Kinholt), H. Scho ling, em.pred. te Scharendijke. Praeparatoir geëxamineerd. maar i.v.m. stage nog niet beroepbaar kand. J. P. Bos, Irenelaatl 10a. Harderwijk: kand. L. Prinsen. Uilenstede 58, kamer 369. Amstelveen: kand. H. Rooze. Ro zenstraat 431. Amsterdam: kand. Th. Weerstra. Jan Lievensstraat 191, Am sterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Kampen 'Gehoorzaalge- meente) (accl.), J. Kok te Amersfoort- Centrum. Bedankt voor Hoogvliet-Spükenisse. A. R. Bosman te Gees; voor Nagele (NOP). Tj. Boersma te Assen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele en te IJssel- monde, kand. L. Blok te Zeist. (Van een onzer verslaggeefsters) STUTTGART De Duitse rooms-katholieke organisatie Ca ritas en de Duitse permanente actie Brood voor de Wereld heb ben het mogelijk gemaakt, dat tweehonderd Biafraanse kinde ren naar Gabon gebracht werden. Dit betreft kinderen wiers gezond heidstoestand zeer slecht is. In totaal zijn er tegen de tweeduizend Biaf raanse zieke kinderen naar het nabu rige Gabon gebracht. Dorpjes Was het oorspronkelijk de bedoe ling hen drie maanden te houden tot ze enigszins aangesterkt zouden zijn, gebleken is dat die tijd te kort ls. De kinderen komen terecht in opvang centra, maar men wil special dorp jes voor hen bouwen. Vijfentwintig van deze kinderen zijn opgenomen in het Albert Schweitzer-ziekenhuis in Gabon. Oorspronkelijk zouden er daar meer komen en zou daar een kinderdorp worden gebouwd. De regering van Gabon wil de kin deren echter in en bij de hoofdstad Libraville houden. Deze uitzending van kinderen zal echter niet worden (Van onze kerkredactie) HEERLEN De twaalf hervormde gemeenten in de Mijnstreek zullen worden ondergebracht in drie streek gemeenten. Met ingang van 1 januari van dit Jaar is de streekgemeente „Oude Mijnstreek" ingesteld, waarin de drie meest oostelijke gemeenten (Kerkra- de-Oost en -West en Waubach-Nieu- wenhagen) zijn samengebracht. Vorming van streekgemeenten bleek noodzakelijk, om uit de moei lijkheden te komen, die het gevolg zijn van de sluiting van de mijnen. Gemeenteleden vonden elders werk. subsidies vielen weg met als gevolg groeiende financiële tekorten. Vijf predikantsplaatsen zijn cl vacant, terwijl een zesde vacature ophanden ls. Men bereidt nu een streekgemeente „Mijnstreek-Midden" voor. Daarna zal het westelijk deel bezien worden. De Nederlandse Hervormde Kerk kent verder momenteel nog maar twee streekgemeenten: „Mar- ne-Ambt" in het noorden van Gro ningen en „Maas en Waal". In voor bereiding is de streekgemeente „B°- ten-Betuwe". uitgebreid. Het is een groot probleem om aan geld te komen voor levensbe hoeften, medicijnen en scholen voor hen. TILBURG Ruim vijf procent van de Nederlanders is homofiel. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerd rapport waarin de homofilie in ons land wordt brstudeerd. De studie is gemaakv door het Ne derlands instituut voor sociaal sexuo- logisch onderzoek te Zeist. Drs. D. C. J. Peype van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk onthulde dit gisteren in Til burg. Van de 650.000 homofielen zijn er 80.000 tot 100.000 gehuwd. Dat betekent dat in ons land zeker een miljoen mensen'direct of indirect met de ho mofilie te maken hebben, aldus drs. Peype op een forumbijeenkomst in de katholieke hogeschool te Tilburg. •Hij stelde dat het niet langer aan gaat met deze getallen voor ogen, met te doen of de sociale realiteit van de homofilie niet bestaat of te verwaarlozen is. „De homofielen wil len met hun gedragspatroon in onze cultuur, in de samenleving, volwaar dig meedoen. Dat zal die samenleving open en eerlijk dienen te erken nen", aldus de heer Peype. Hij zag in de houding van sommige groepen in de samenleving een dui delijk begrip voor de positie van de homofielen groeien. „Maar ik ben toch niet al te optimistisch. Het hele proces van norm en houdingsveran dering ten aanzien van de homofilie zal geruime tijd in beslag nemen voordat het voltooid Is" zei hij nog. Drie studiedagen gerei, vrouiven BAARN De Gereformeerde Vrouwenbond hoopt drie studiedagen te houden en wel op: 13 februari te Breda, in hotel Cosmopolite. Stati onsplein 4. op 20 februari te Leiden in de Stadsgehoorzaal. Breestraat 60 en 27 februari te Zwolle, in Odeon. Blijmarkt 25. Het onderwerp op alle dagen is: Veranderende moraal. Sprekers zijn dr. B. Rietveld, gereformeerd predi kant te Den Haag en C. A. van Wal raven, arts te Overveen. BRUSSEL Bisschop Van Pete- ghem van Gent heeft in een open brief ernstige kritiek gekregen van ruim honderd gelovigen. De onderte kenaars, voornamelijk leken van de zogenaamde gezinsgroepen en een aantal artsen en hoogleraren bekla gen zich erover, dat „elke vernieu wing grotendeels onmogelijk wordt gemaakt en elke poging tot ernstige binnenkerkelijke dialoog wordt afge remd". Aanleiding tot de brief, die in de Vlaame rooms-katholieke kranten is gepubliceerd, is een schrijven van de bisschop over de encycliek Humanae Vitae. Hij distancieert zich daarin van het Belgisch episcopaat, dat vol gens de briefschrijvers uitzicht bood op aanvaarding van de persoonlijke verantwoordelijkheid. Het ziekenhuis van Albert Schweitzer, dat nu zijn naam draagt, gezien van de waterkant af. Dagelijks landen hier de kleine bootjes met zieken ver uit het oerwoud. Dank zij Kom over de Brug kan het instrumenta rium geheel vernieuwd en de operatiekamer gemoderniseerd worden, zo zal het ziekenhuis medisch weer geheel bij zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2