Man maakt 't Nieuwtjes van „Tuin en Park" schaak nog niet te BONT Goed vergroten bridge Blokkade Sport op hoger plan brengen Onbeholpen paard fi ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 Heel veel mannen lopen In New York als bonte beren rond. Warm gehuld in bever en in mink, in ocelot en in lam trotseren ze de winterkoude en soms ook trotseren ze honende blik ken van andere heren der schepping. Maar dat wil nog wel meevallen. Toen de voetballer Oe Mamth vorig jaar met een bontjas van eventjes 5000 dollar het spits afbeet, vond hjj snel navol gers. Wie nu nog zgn ogen Kleine treinen grote hobby Een hobby, die behalve tijd. geld en ruimte ook een hoeveelheid ini tiatief, technisch vernuft en gevoel voor schoonheid vereist, is de bouw van modelspoorbanen. Toe gegeven. ook zonder de laatst ge noemde punten kan men een ..baantje" maken, maar dan blijven vele verborgen mogelijkheden on benut De echte liefhebber zal daaren tegen alles doen om het „speelple- zier" te verhogen. Voor degene die tot deze laatste categorie be hoort of wil behoren. Is er een handig boekje verschenen van Gerhard Rosenzweig: „Kleine trei nen - een grote hobby". Men vindt er bijna alles In wat de spoorwegenthousiast nodig kan hebben, zoals het aanleggën van wissels, stations en het bouwen van een schakelbord. Er staat te vens een lijst in van fabrikanten en artikelen. Uit dit kleurig geïllustreerde boek is veel te le ren. (Zomer Keuning. Wagenin- gen. 148 blz. f 9,90) uitkgkt op een man in bont is een groentje. Het zijn niet alleen de hippe vogels, die het vege lijf met bont bekleden; het zijn ook ta melijk conservatieve figuren als artsen, advokaten en effekten- makelaars, die bij Alexander's of bij Kaplan 199 tot 1500 dollar neertellen voor een tweede huidje. Kaplan verkocht dit seizoen vierhonderd bontmantels aan mannen, een tiende van het aantal dat hij elk jaar aan vrouwen verkoopt. „En", zegt hij met een blijde blik naar zijn bankrekening: „over vijf jaar zullen die getallen wel zijn gelijkgetrokken." Een argument is dat hij vorig jaar alleen nog maar de „snelle jongens" be voorraadde en dat nu hun va ders al om een jas komen. Maximillian is tamelijk prij zig: 2800 dollar voor een aange meten mannenbontjas is zijn laagste tarief. Maar toch heeft hij al 25 jassen verkocht. Maakt de Nederlandse man het ook zo bont? Welnee. Verre van dat. Een woordvoerder van het House of England: „Het bont voor mannen heeft hier nog geen voet aan de grond en het kan nog minstens een jaar duren voordat zoiets gebeurt. Of ik kan voorspellen, wan neer? Kom nu, dan zou ik ton nen rijk zijn." Een woordvoerder van Vlasman-Maes' herenmodes: „Denk er aan dat in dit bedrijf de winterjas en de hoed troetel kindjes zijn. De meeste mannen stappen met dit zachte klimaat al liever met een demi in de auto. En degenen die geen auto kunnen permitteren kunnen zich ook geen bontjas aanschaf fen. Tieners die van die ruige namaak-bontjassen dragen doen dat uit snobisme, maar niet om dat ze het zo koud hebben." Een woordvoerder van Nieuw-Engeland: „Nee, wij stappen er niet in, hoor. Imita tie-bont hebben we in Engeland wel veel gezien, maar we ver kopen het niet. Ook ons filiaal Twee factoren bepalen in toene mende mate de gang van zaken in de sportbonden. Enerzijds de ac centuering van het wedstrijdele ment. anderzijds het nieuwe subsi diebeleid van de landelijke over heid. Ook het dammen ontkomt hier aan niet. Gelukkig, naar ik meen. Immers, toespitsen van de strijd houdt in dat men een bepaald doel •nastreeft. Dat kan hoog of laag gegrepen zijn. Zonder moeite zal men niet veel bereiken, zodat de ambitieuze speler wel verplicht is zich verder In zijn sport te bekwa men wil hij succes hebben. En hier zien wij de wisselwerking. Het ple zier zal toenemen naarmate de kennis toeneemt en daardoor ook de resultaten. Ongetwijfeld brengt dit veran deringen met zich. Vooral in de randprovincies en In kleine ge meenschappen geven de sportver enigingen een vertekend beeld. De ..leden" zijn daar veelal niet veel meer dan donateur. Ook het subsidiebeleid wij zijn echt op de goede weg heeft primair ten doel de sportbon den op een hoger niveau te bren gen. Immers het vormen van be8tuurskader en de opleiding van trainers geven met het inrichten van bondskantoren aanspraken op financiële steun. Het is zonneklaar, dat al deze activiteiten niet meer in vrije tijd kunnen worden verricht. Intussen mag de waarschuwing van dr. W. van Zijll, secretaris van de Ne derlandse Sport Federatie, niet uit het oog worden verloren: Een bondsbureau is goed, wellicht zelfs noodzakelijk, doch met het instellen ervan Is de kous niet af. Integendeel zouden wij zeggen, het behoort het begin te zijn en een middel om tot het doel te geraken. En nu de praktijk. Zw.: 6, 16, 21, dam 11, wit: 10, 29, 31, 36, 48. 49. Voorrende Haags kampioenschap. 1041 zwart, In tijdnood, gaf op na 2126 dat gespeeld werd omdat hij de volgende verllesvariant zag 21—27; 31x22 11x15; 48—42 15x47; 4—15 16—21; 4^-43—38. D. DIBBETS A. J. STORM Zw.: 1. 2, 3. 4. 7. 9 t/m 15, 17. 18. 20. 22, 27. Wit: 24, 26, 29, 31, 33, 34 36. 38. 39. 40. 42 t/m 49. Beide spelers zagen dat op 3832 27x38 verplicht was (met 2227 na) omdat 28x37? zou ver liezen. 33—28 22x33; 31x22 17x28 A; 29x38 20x29; 34x41 A 18x27; 42x22 17x28: 29x38 20x29; 34x32 1. S. DE JONG V. D. VOSSEN Zw 6, 7, 8. 11 t/m 15. 17. 19. 20, 24. 28. Wit: 21. 25. 26, 31. 35. 36. 37. 38. 39. 41. 42. 43, 48 Voorronde Rotterdams kampi oenschap. 13—18 3934? 1923 dreigt; 34—30 of? 23—29; 30x10 15x4; 25x14 4—10; 14x5 29—33; 5x32 11—16; 38x29 16x47; 31—27 47x15; 48—42 15x47; 36—31 47x36; 27—22 36x49; 22x11 4944; 22—18 12x23; 26—21. Nu wint 4439 doch zwart speelde anders en bereikte niet meer dan remise. Jammer, van het fraai slui tende geheell K. TOET Correspondent!* aan da haar A. J. Ivans, Frankentlag 69. Dan Haag. Correspondentie aan da haer 8. J. Nuya, Jaersveltatraat 22, Rotterdam. Telkens weer kan men zich verbazen over de wijze waarop gemakkelijk te maken con tracten worden verknoeid. Bijna even vaak evenwel ziet men de pessimist constateren, toch maar in een niet te maken contract be land te zijn. In beide gevallen kan dikwijls worden aan getoond. wat de reddende speelwijze had kun nen zijn. Theorie en praktijk gaan daarin sa men. zoals in het volgende spel de blokkade aan de orde komt. Zuid speelt 3SA, een op het eerste gezicht niet te moeilijk contract. Toch zit er een addertje onder het gras. wat overigens al In de eerste slag zal blijken. 975 9 AHV O 865 A 7 6 5 A 108642 N A HVB 98 B 1042 O A 9 3 2 W O C» 74 4» 82 z 4» VB 109 A A3 C 7653 O HVB10 A H 4 3 West komt uit met schoppen vier, waarop Oost de boer legt. Wat moet Zuid nu doen? Ophouden of nemen met het aas? Veelal is ophouden de winnende methode, men moet dat ook dikwijls wegens het ontbreken van andere honneurs in die kleur. Zuid moet dus in de eerste slag al zijn aas leggen. Dit heeft het voordeel dat Oost nu niet zijn beide schoppenhonneurs kwijt kan, wat overigens toch niet zou baten, omdat Noord met 97 overblijft. Een tweede voorbeeld van blokkade is het volgende spel: Nu echter niet. want speelt Zuid niet het aas, dan komt oost weer schoppen en dan sneuvelt het aas wel. Komt Zuid dan terug met ruiten heer, dan zal West niet nemen, evenmin wanneer Zuid met ruiten vrouw ver volgt. West neemt pas in de derde ruitenslag en dan gooit Oost (die geen ruiten meer heeft) met schoppen vrouw (I) bij. West maakt nu nog drie schoppen slagen, waardoor Zuid down gaat. Het bijspelen van Oost met schop pen vrouw heet antiblokkade. 10 A 9 2 Zuid speelt een SA contract en heeft in Noord, behalve in ruiten, geen entree. Boven dien kan hij ook moeilijk in eigen hand aan slag komen. Wat moet Zuid nu spelen om zoveel mogelijk slagen te maken en waarom? Gege ven is nog dat Zuid rekening moet houden met een vierkaart met honneur bij West. Natuurlijk is het paard niet on beholpen, tenminste: lang niet al tijd. Maar: er zijn bepaalde stellin gen, waarin het paard eer een sta-in-de-weg dan een hulp is. Dit geldt, tot op zekere hoogte althans, voor bijna alle andere schaakstukken. Er kunnen zich zelfs gevallen voordoen, waarin het vooor een geatrappeerde dame goud waard zou kunnen zijn gedu rende een kort ogenblik de ver maarde springkwaliteiten van het paard tot haar beschikking te heb ben. Voor het ogenblik bepalen wij onze aandacht dan tot dat deel van de functionering van het paard dat zijn onbeholpenheid toont. Wij doen dit niet aan de hand van stellingen of formules het is zelfs sterk de vraag of dit moge lijk zou zijn maar aan de hand van enkele spelmomenten. Wij hebben ons afgevraagd of het na deze korte inleiding nog nodig zou zijn meer toelichting bij de diagramman 1. 2 en 3 te geven. Zelf hebben we deze vraag met „neen" beantwoord, nadat wij de eerste alinea nog eens nagelezen hadden. De kwestie is. wat we met een sta-in-de-weg moeten doen. Een andere vraag is of. de lezers even vaardig zijn in het trekken van conclusies uit het geschreven woord als wij veronderstellen. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 25 lanueri (Sla Je mij. dan....). 1 (Kanko-KIvlaho). Door na I. f411 c47? te spelen probeerde zwart natuurlijk de zet 2. Th3 te provoceren, want deze kon hij immers met succes weerleggen? In derdaad kwèm Th3. maar niet onmiddel lijk. Er volgde eerst 2. Dxh7tll Kxh7 en pas nu 3. Th3tl hetgeen zwart tot de overgave dwong, want na 3. ...Kg6 Is 4. forceren 3 Ta8t Ko6 4. Dg6t Tc6 5. Dc6t Dxc6 6. Lxc6 Kxc6 7. Txa6t. Remise. Hoe had zwart kunnen winnen? Aldus: 1. Df2tl 2. Kb3 en pas nu 2. Te3, waarna wit zich ook met 3. Ta8t Kxe8 4. Dxa6t niet meer redden kan. omdat na 4 Kb8 de zet 5. Dxb6t op de penning 5. ..Tb7 schipbreuk leidt. Een zeer interes sante en bovenal leerzame stelling. (1) Uit een partij NegreaCiocal- tea (Sinaia 1958) Het schijnt alsof zwart aan zet niet door de witte pionnenformatie heen- komt. Of toch? (2) Uit een partij Gaprindaschwili Borissenko (Sovjetunie 1958) »i m abcdefgh Er geschiedde 1hxg5; 2. Pxe5. En wat nu? Hoe beoordeelt U dit eindspel? Moet zwart niet verlie zen? (3) Uit een partij MikenasZago- ryansky (Sovjetunie 1947) 2 (Bobotsov-Stein). Zwart probeerde zich v/at ontspanning te bezorgen door 1. Pxf4? 2. Pxf4 Kg5 maar werd nu het slachtoffer van een tcgenmanoeuvre van zijn tegenstander: 3. Th3! Kxf4 4. Td5« en -■ Is de zwarte koning de terugtocht Th4 matl 3 (Gulko - Utjatzkl). Met 1 Te37 verspeelde zv.-art al zijn winstkansen. 2 Lf3! (met de pointe 2 Tb7? 3 Ta8tll k«-j8 4 Dxe6t Kb8 5 Dxb? mat) Maar dat zég zwart nog In de gauwigheid en verschafte zijn koning met: 2. ...o5 lucht, doch nu kon wit een remiseafwikkeling Wit aan zet. Maar kan hij wel win nen? Helemaal duidelijk schijnt het niet. Of toch wèl? Getailleerde tweerij „Borg"-jas uit de Falconcollectie van Hollan- dia Kattenburg, Amsterdam. in Amsterdam niet en daar zijn ze toch wat progressiever. Kijk, als de klanten bij het horen van de prijs van een echte bont jas al niet op hun stoel neer vallen, moet het toch goed en regelmatig draagbaar zijn. En dat met die wintertjes hier?" C. en A. vindt ervan: „Neder land is niet bontminded, net zo min als West-Duitsland en hoe het hier over een paar jaar zal zijn, weten we niet. De heren mode is nu eenmaal conserva tief en naar een rage kunnen we ons niet richten. Ja, imita tiebont, dat dragen een paar progressieven." „Hij" - herenmodes: „Bont? Nee hoor. Hooguit wat imitatie, 'k Ben benieuwd hoe het in het najaar zit." Hollandia-Kattenburg is ge matigd optimistisch en heeft voor het volgend najaar twee modellen in de maak, maar dan wel van imitatie-bont. „Verder durven we er niets van te zeg gen. Wat wij brengen is echt iets voor jongens van 16 tot 20 jaar. 't Is echt boutique-gedoe. weet u wel...." Dus: voorlopig maakt de Ne derlandse man het nog niet bont. Tot de bontjas voor man nen misschien tot status-sym- bool wordt verheven. Dan zal je eens zien. Een tip voor de meneer van de reclame? KIRSTEN EMOUS Houtstructuur uit spuitbus Goed nieuws voor de doe-het-zelversl In Amerika is een kunststofschulm ontwikkeld, dat vla een spuitbus op ongeverfd hout aangebracht, aan dat materi aal het uiterlijk geeft van een kost bare houtsoort. Er zijn zes verschillende typen van dit schuim verkrijgbaar. Het schuim wordt op het onge verfde materiaal gespoten en moet dan voorzichtig In de richting van de draad van het hout worden uit gewreven. Vervolgens laat men .'t een half uur drogen, waarna het geheel met vernis wordt afgewerkt. Het evenement van het jaar voor plantsoendiensten, hoveniers en bloemisten, de nationale vakbeurs „Tuin en Park", heeft zich de vorige week in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht gepresen teerd. Natuurlijk waren er veel technische snufjes waar een liefhebber achteloos aan voorbij gaat, maar er waren toch ook genoeg attracties voor elke tuinbezitter en zelfs voor hen die het met een balkon of uitsluitend met binnenshuis gekweekte plan ten moeten stellen. Om ons bij deze sterk van buitenlucht gespeende groep te houden, voor de niet te klein behuisden hebben we prac- tische kamerkasjes z.g. mini- broeikasjes ontdekt. Ze staan op poten, soms is er een la on der voor het bewaren van ge reedschap, potten, potgrond, mest e.d. Bij sommige gaat al leen de voorste helft van het dak open, dat dan met een haak wordt vastgezet. Andere geven nóg gemakkelijker werkgele genheid omdat het dak zich ge heel laat opvouwen. Ze kunnen ook met verwar ming en verlichting worden ge leverd en eventueel ook volgens gewenste maten vervaardigd. Deze laatste zijn uiteraard duurder, maar de liefhebber moet dikwijls rekening houden met de breedte van de kamer deur bij het naar binnen bren gen. Ook de plaats die er voor beschikbaar is speelt een rol. Natuurlijk een kostbare manier van tuinieren binnenshuis, maar ook heel vaak de oplos sing voor de liefhebber die het moeilijk zonder tuin kan stel len. Nu kan hij zich uitleven in het kweken van tropische plan ten en zelfs van orchideeën. De gelukkige bezitter van een bal kon kan er in zaaien en stek ken. en tere planten vinden er bescherming in. Een ontdekking op het gebied van potgrond leken ons de ..ac cumulatiekorrels" en de specia le potaarde voor zuur minnende planten. Normale potgrond wordt volgens een vast recept bereid, maar uit de aard der zaak is deze niet voor alle plan ten geschikt. De ene plant zal er met meer vreugde in groeien dan de andere, vandaar het vol doen aan het verlangen van zu re grond behoevende soorten. Accumulatiekorrels aan pot grond toegevoegd, houden deze luchtiger, wat vooral voor ka merplanten uiterst belangrijk is, want maar al te vaak slibt de oppervlakte dicht, hetgeen groei en bloei belemmert. Dat er koemest in droge vorm bestaat, is bekend, maar deze stuift nogal, blijft vaak op 'net water drijven en zou eigenlijk ingevocht moeten worden. Men Voor de vierde maal organiseert de voorlichtingsdienst van de Eu ropese Gemeenschappen een foto-, dia- en filmwedstrijd voor amateurs. Het thema van de wedstrijd is „Eu ropa gisteren en morgen". Voor de twee categorieën (een tot 20 jaar en een boven 20 jaar)) zijn er vele aantrekkelijke prijzen, waaronder tientallen reizen door de EEG. Verder zijn er geldprijzen. Folders met inlichtingen over de wedstrijd, waarvoor de inschrijving tot 15 november van dit jaar openstaat, zijn te krijgen bij de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie, Singel 32 in Amsterdam. heeft deze bezwaren ondervan gen door een koemest in korrel vorm, die snel oplost en door met 't een of ander geheimzin nigs verrijkt te zijn, zowel di rect als op de lange duur werkt. Een ongevaarlijke plan- tenspray tegen ongedierte, die berust op pyrethrum en tetrasul mogen we zeker als nieuwtje niet onvermeld laten. Ten slotte een nieuw systeem van plastic bloempot (po lystyreen), veel hoger dan wijd, met een spiraalvormige wand, daardoor een betere wortelver deling, een bodem met gaatjes en een zuigmond met waterka naaltjes aan de onderzijde over de gehele middellijn. Door de onderkant van deze zuigmond in het water te plaatsen bedient de plant zichzelf en kan het drie tot vier weken zonder na lopen stellen. Ook kan vloeiba re mest op die manier opgeno men worden. Er kunnen specia le jardinières of bloembakken bij geleverd worden, waar de potten in passen en voorzien van een overloop, zodat in het water staan van de planten wordt voorkomen Al met al nu het voorjaar nadert, allerlei nieuwtjes die het tuinieren zonder tuin nieu we charme verlenen. A. C. MULLERIDZERDA. Polystyreenpotten met spiraalvormige wand en zuigmond. Grote Europese fotowedstrijd Eerste deel les 3: Foto's vergroten wordt In het gewenste formaat ge zaagd en de opstaande kanten moeten ten minste 10 centimeter hoog zijn, zodat geen gevaar voor overlopen bestaat. Verf de binnen zijde minstens driemaal met zuur- en sodavaste lak. Zorg voor stevi ge verbindingen, dus lijmen en schroeven. Een goede maar minder fraaie methode van waterdicht ma ken, is met een stuk helder plastic dat ruim over de kanten moet val len. De binnenzijde van de bak wordt ingesmeerd met verdunde Bisonkit, dat we vijf tot tien minu ten laten drogen. Daarna wordt het plastic stevig vastgedrukt. De overstekende rand wordt aan de buitenkant vastgeplakt en er kan nog een dun latje tegen gespijkerd worden. PRAKTIJK: Het negatief schuiven wij in de vergroten We doen de lamp aan en stellen het beeld op het vergrotingsbord. Daarna gaat het licht uit. Een vel vergrotingspa pier wordt geknipt in stroken van ten minste drie centimeter breed en één strook wordt diagonaal over het vergrotingsraam gelegd. De rest wordt weer opgeborgen. Deze strook wordt gedeeltelijk afgedekt, zodat een stukje papier van ten minste 3x4 centimeter vrijblijft. De vergrotingslamp gaat aan en we tellen „Een en twintig, twee en twintig", dat is ongeveer twee se conden. Het licht gaat weer uit en het karton wordt opgeschoven. Weer belichten wij twee seconden tot de proefstrook in bijvoorbeeld drie etappes geheel Is belicht. De proefstrook wordt nu gedurende ten minste twee minuten ontwikkeld en dan naar het stopbad (om de negatieve ontwikkelaar af te spoe len) fixeer. De strook blijft vijf mi nuten in de fixeer. CONTROLE: Nu controleren wij bij helder licht onze proefstrook. Deze zal verschillende tinten ver tonen. Het eerste deel Is zes volle seconden belicht en dit zal dus het donkerst zijn, het volgende is maar vier seconden belicht en dat is wat lichter, enz U kunt dan zien welk deel het mooist is. (Wordt vervolgd). 9 Standaard met twee bloembakken, speciaal voor polystyreenpotten, in het midden voorzien van giettrechter. PAPIER: In deze les een samen vatting van het vergroten van uw meest geslaagde foto's. Er zijn verschillende soorten vergro tingspapieren in de handel. De meest gebruikte zijn: normaal, hard en zacht en soms extra zacht of extra hard, Door deze verschei denheid kan een wat onder- of overbe'licht negatief toch tot een goede vergroting worden uitge werkt. De vergrotingspapieren hebben ook bepaalde „oppervlakken". Er zijn glanzende, matte of halfmatte papieren en zelfs soorten met een satijnachtig oppervlak, voor bijzon dere portretten. De beginner ad viseren wij „normaal-halfmat" aan te schaffen. Een redelijk resultaat, met goede negatieven, is dan ver zekerd. BENODIGD: Behalve de vergro- ter zijn er drie bakken van flink formaat nodig. Voor het maken van vergrotingen van bijvoorbeeld 18 x 24 centimeter moet u bakken hebben van ten minste 24 x 30 cen timeter. Voor de grotere maten ad viseren wij bakken te nemen van 50 x 60 centimeter. Deze zijn te maken van multiplex. De bodem

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16