ZOET WATER UIT DE ZEE Toen Betsy kwam, kende niemand haar Brutaalste zwendel van deze eeuw Bryan als dokter en Mary als non WEERSGESTELDHEID IS TE BEÏNVLOEDEN Grootste destillatiefabriek ter wereld in Terneuzen ii Beatrix Potter Omdat er geen geschikte echtgenoot kwam dagen ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 Slechts drie mensen zijn in Terneuzen tegelijk in de weer. om daar de grootste water- fabriek ter wereld (de enige in Europa) draaiende te houden. Het is vooral voor Zeeland, dat naam heeft ge maakt door de strijd tegen het water, iets vreemds, dat men nu brood ziet in het veranderen van zeewater in zoet water. Toch wordt alge meen venvacht, dat deze fa briek voor de toekomst van Zeeland van even groot be lang zal zijn als het brengen van de dijken op deltahoogte. De fabriek, gebouwd in de Nieu w-Neuzen polder, produ ceert namelijk geen drink water, maar zeer zuiver wa ter voor industrieel gebruik. Grootste afnemer is de snel groeiende Terneuzense vesti ging van het Amerikaanse Dow-Chemical concern. In continudienst zorgen drie groepen van elk drie man er voor, dat de fabriek op toptoe- ren tien miljoen kubieke meter zuiver water per jaar kan pro duceren uit het zoute en vuile water van de Westerschelde. Tot het complex behoort een bescheiden elektriciteitscentrale met een capaciteit van 25.000 kilowatt. De waterfabriek is een project van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaat schappij (PZEM). Deze nam de beslissing voor de bouw van de revolutionaire fabriek medio 1966. De zaak werd toen econo misch haalbaar omdat de indus- triewatermaatschappij Zeeuws- Vlaanderen zich had verbonden, de totale jaarproduktie af te nemen. PZEM-directeur ir. T. Boo- gert had destijds al duidelijk gemaakt, dat een waterfabriek alleen maar aantrekkelijk zou zijn in combinatie met een cen trale. De elektriciteit wordt na melijk opgewekt door een stoomturbine. De stoom, die dienst heeft gedaan om de tur bine te laten draaien, kan daar na worden gebruikt om zout W8ter te verdampen en zo het zout en het water te scheiden. Eind 1966 kwam het werk goed op gang. De PZEM-aan- deelhouders hadden zich ak koord verklaard met de water plannen, die een investering van 35 miljoen gulden zouden eisen, en de PZEM gaf opdracht BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant. Dordts Dagblad tot de bouw van de installaties aan Werkspoor-Amsterdam n.v. In september 1967 verrichtte de commissaris van de Konin gin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de eerste officiële han deling: het op zijn plaats bren gen van een 110.000 kilo we gend verdampervat. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat de bouw van de fabriek een bij drage zou leveren aan het we- reldwaterprobleem. Voor het allemaal zover was, ontstond er eers* nog een Zeeuws waterpro bleem. Begin 1968 kwam de in dustriewaterleidingmaatschap pij in opspraak, omdat er ern stige financiële tekorten waren. De maatschappij had teveel geïnvesteerd als gevolg van een te optimistische schatting van het toekomstig gebruik van in dustriewater in Zeeland. Door de Provinciale Staten van Zeeland werd deze affaire Bryan Kelly, de hartverove- rendë vaderfiguur uit de onver getelijke Flipoer-serie is na het stoppen van de opnamen voor dit feuilleton weer tot de speel film teruggekeerd. Hij treedt nu op als dokter in een speciaal voor tv gemaakte rolprent „The protectors". En Mary Tyler Moore, 'net we reldse vrouwtje van Dick van Dyke, dat zo luchtig kan dansen en zingen, is bezig aan een tv- film waarin zij de rol speelt van een non: zii is zelfs moeder overste en hoofd van een consul tatiebureau voor gehandicapte kinderen. Ofschoon sinds jaar en dag de me teorologen het mechanisme van zware stormen bestuderen, weten zij nog weinig af omtrent het ontstaan ervan. In de zomer van het jaar dat op Betsy volgde, was de lucht boven de Ver enigde Staten zeer warm van de Rocky Mountains tot aan de Atlantische Oceaan. Tientallen personen kwamen door de hitte om. Tegelijkertijd kwam op verscheide ne plaatsen „zwaar weer" voor. In één juli-week tijds trof een overstro ming Ohio, vroor het in Nevada, ver nielden onweersstormen huizen en gewassen in een lijn van Georgia tot aan de Grote Meren en werd de Golf van Mexico getroffen door tornados. Elk jaar sterven honderden mensen in de Verenigde Staten door stormweer en wordt er voor miljarden guldens schade aangericht. Meteorologen weten dat de oceanen verantwoordelijk zijn voor het ontstaan en op het land afvuren van deze zware stormen. De laatste vijf jaar is het duide lijk geworden dat de oceaan en de at mosfeer een gesloten systeem vormen. Meteorologen beschouwen de oceaan als een controlebord waarmee het weer op aarde wordt geregeld. Via de getijde beweging, de koude en warme zeestro mingen, de verdamping, en de omvang van het zeeoppervlakte wordt het weer „gemaakt". Maar ook de atmosfeer is voortdurend in beweging en verandert voortdurend van samenstelling en in sa menwerking met de zee ontstaat dan een bepaalde weersgesteldheid. In grote lijnen is dit aan de weerkundi gen bekend. Op kleine schaal kunnen zij deze machine zelfs bedienen: regen ma ken of de kracht van orkanen afzwak ken. Om de weersverwachting echter zeer nauwkeurig te kunnen voorspellen, hebben meteorologen grote aantallen waarnemingen nodig. Met dit doel is on langs door de World Meteorological Or ganization, de Wereld-Weer-Wacht opge richt, waarbij ca 130 nationale weersbu- reaus zijn aangesloten die hun gegevens uitwisselen. Daarnaast werken geofysici aan dit programma mee. Oceanografen en weerkundigen hopen het verband te ontdekken tussen de vari aties in de temperatuur van de oceaan en het klimaat. Zij willen weten hoeveel variatie er nodig is voor een bepaalde weersverandering. De zonnestralen verwarmen de zeeop pervlakte. Het totale effect is afhankelijk van het warmteverlies in de atmosfeer, de verstrooiing van het licht in de at mosfeer en de terugkaatsing door het zeeoppervlak. Er is echter weinig bekend omtrent de hoeveelheid straling die de zeeoppervlakte bereikt wanneer de zon een bepaalde hoek met de aardas maakt, of wanneer de atmosfeer een bepaalde hoeveelheid straling terugkaatst. Deze gegevens zijn van zeer groot belang bij het begrijpen van het weer Recent wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat een verschil in de watertemperatuur van twee of drie gra den voor de kustbewoners het verschil maakt tussen van kou huiveren of van de hitte transpireren. Aan het eind van de jaren vijftig bijvoorbeeld, toen de temperatuur van een stuk water voor de Westkust van de Verenigde Staten enke le graden boven het gemiddelde lag, kwamen op het land enkele hittegolven voor. Sinds de meteorologen begrepen dat het weer voor een belangrijk deel op de oceaan wordt gemaakt, hebben zij hun werkterrein verlegd. Dit maakte het on derzoek er echter .niet eenvoudiger op. Oceanen zijn een voortdurend bewegen de watermassa, waarop „rivieren" stro men en in tegenovergestelde richting diep in het water. Deze driftstromen verspreiden warmte en koude over dui zenden mijlen en nivelleren de invloed van de zonnestraling op het zeewater. De Golfstroom brengt de warmte vanuit de Golf van Mexico naar West-Europa, zodat daar de havens in de winter zel den dichtvriezen. Beneden de oppervlakte is de oceaan eveneens voortdurend In beweging. Oce anografen hebben „onder-water-golven" ontdekt die zich tussen 100 en 300 meter beneden de oppervlakte bewegen. Ook deze waterbewegingen nivelleren warmte- of koudeverschillen. Deze onderwater-golven hebben een grote kracht. Na langdurige studie zijn marinedeskundigen tot de overtuiging gekomen dat de Amerikaanse atoomon derzeeër Thresher In 1963 hoogst waarschijnlijk door een dergelijke golf is vergaan. Men neemt aan dat de Thresher die koud zeewater als ballast had, in een laag warmer zeewater raakte. De onder zeeër heeft waarschijnlijk zijn evenwicht verloren, omdat het koude water in de ballasttanks zwaarder was dan het om ringende warme water. Voordat de Thresher deze daling herstelde, werd de boot getroffen door een onderwatergolf en beneden de maximale duikdiepte ge drukt met de bekende noodlottige af loop. Wanneer men alle componenten kent die het weer vormen, is het mogelijk de weersgesteldheid te beïnvloeden. De Air-Transport Association, een vereniging die bijna alle nationale luchtvaart maatschappijen omvat, heeft een onder zoek laten uitvoeren naar de mogelijkhe den om mist op vliegvelden tegen te gaan. Onlangs is dit op enkele Ameri kaanse vliegvelden gelukt. Maar de Deze fascinerende luchtopname van de orkaan Gladys onge veer 225 km ten zuidwesten van Tampa, Florida was het werk van de bemanning van de Apollo 7. Zij zweepte een storm op, vermengd met een dicht gordijn van water, die voortraasde met een snelheid van ruim 200 km/uur. Zij ramde de kust van Florida, spoelde door Louisiana en vaagde wegen en gewassen van het land. Zij vermoorde 75 personen en verwondde er 17.500. Zij veroor zaakte een schade van bijna 5 miljard gulden. Dat was de hurricane Betsy in augustus 1965, de meest vernietigende orkaan in de geschiedenis. Maar: „nietsdoen". Wel werd er vlijtig geborduurd, geaquarelleerd en natuurlijk bezocht men de feestavondjes die als huwe lijksmarkt golden. Toen er nog steeds geen geschikte echtge noot was komen opdagen, t>e- gon Beatrix Potter briefjes te schrijven naar een neefje. Om dat zij niet wist wat te schrij ven. vertelde zij het kind ver haaltjes die zij zelf illustreer den. Zij was toen 27 jaar oud. In 1901, acht jaar later, stapte zij naar een uitgever wat nog ongebruikelijker was dan het schrijven en financierde zelf de eerste uitgave van het boekje „Het verhaal van Pieter Konijn" (250 exemplaren). Het boekje had zoveel succes dat een grote uitgeverij in Lon den een tweede druk van 6000 exemplaren uitbracht, die al voor het verschijnen waren uit verkocht. Ze bleken niet alleen omstreeks de eeuwwisseling aan te slaan. Nu nog zijn de verhaaltjes pittig, fris en origi neel. Uitgeverij Ploegsma heeft de boekjes opnieuw uitgege ven. Evenmin als de tekst doen de plaatjes ouderwets aan. Ze zijn bijzonder fraai gedrukt in fijne tinten en zullen elk kind aanspreken. De bandjes zijn van sterk linnen en niet snel „stuk te krijgen". Naast „Het Verhaal van Pie ter Konijn", „Het Verhaal van- Jozef ien Kwebbeleend" en „Het Verhaal van Timmie Tuime laar" zullen er de komende ja ren nog meer vertelsels van Be atrix Potter op de markt ko men. De nieuwe vertaling is van Heieen Kernkamp-Biegel (59 blz., 3,50). Analist J. C. Abrahamse staat hier met in zijn rechterhand één van de eerste kopjes zuiver water die de fabriek produceerde. In zijn linker hand een beker met het zoute Scheldewater. uitvoerig besproken, en het wekte dan ook geen verbazing, dat sommige statenleden zich bezorgd afvroegen, wat de in- dustriewatermaatschappij nu zou gaan doen met het toe komstige PZEM-water. Gedeputeerde A. J. Kaland stelde de zorgelijke Zeeuwse statenleden op dit punt gerust. Hij meende, dat de waterfa briek, als hij eenmaal zou draaien, de resultaten van de in moeilijkheden geraakte maat schappij zeker gunstig zou be- invloeden. Of dit werkelijk waar is, valt nog niet na te gaan. Daarvoor werkt de water fabriek te kort. Zeker is in ie der geval, dat de Zeeuws- Vlaamse industriewatermaat- schappij sindsdien is opgegaan in de uit fusies ontstane Zeeuw se Waterleidingmaatschappij. De fabriek levert nu een aan deel in de oplossing van het wereld-waterprobleem. Een probleem dat zeker niet het ge volg is van het steeds dorstiger worden van de mensheid, maar wordt veroorzaakt door toene mende industrialisatie en vooral door die uit de grond schie tende chemische bedrijven, die vrijwel allemaal zeer zuiver water nodig hebben in hun pro- duktieproces. „In alle werelddelen wordt op het ogenblik het probleem van de ontzilting van het zeewater bestudeerd", zei ir. Boogert in 1966. „Door het beschikbaar ko men van zoet water kunnen veel problemen worden opge lost De fabriek, die wij gaan bouwen, kan in belangrijke mate bijdragen tot de oplossing van het probleem". BIJ DE FOTO'S Tussen de witte wolken blazen de pijpen staat de elektrische cen trale. Hier is geen sprake van luchtvervuiling maar van stoom, die zorgt ook voor het verdampen van het Westerscheldewater in de verdamperkasten (zichtbaar als la ge, rechthoekige gebouwen). De verdamperkasten staan In twee evenwijdige rijen naast el kaar. In feite bestaat de waterfa briek ook uit twee gelijksoortige produktie-eenheden. In de kasten slaat de waterdamp neer op koel huizen en het water wordt ge transporteerd naar de opslagtanks, waarvan u er op de foto één ziet. Het water daarin is dus gedestil leerd en volkomen zuiver. De fabriek, die aardgas gebruikt omstandigheden waarin mist ontstaat, zijn voortdurend anders en het wil dus niet zeggen dat het middel tegen mist- vorming is ontdekt. Het belang van mist- bestrijding blijkt wel uit het feit dat de luchtvaartmaatschappijen jaarlijks 300 miljoen gulden uitgeven aan oponthoud en afgelasten van vluchten. Er staan meer weersbeïnvloe- dingsprojecten op stapel. Er worden thans verscheidene soorten proeven on dernomen om de kracht van tornados af te zwakken. Vanuit een vliegtuig worden miljoenen kleine metalen draadjes in de wolken rond het oog van de orkaan uitgestrooid. Men hoopt op deze manier de electrische lading te verspreiden die verantwoordelijk is voor de energie van de storm. Andere onderzoekers trachtten de sneeuwdragende wolken die 's winters in het gebied van de Grote Meren hangen, boven het water te laten uitsneeuwen. Dit zou de jaarlijkse ramp van inge sneeuwde huizen en lamlegging van het verkeer moeten voorkomen. Militairen onderzoeken de mogelijkheid om de weersbeinvloeding te gebruiken bij hun werk. Zij hopen eens regen, sneeuw of mist te kunnen maken ter ondersteuning van militaire operaties. Tussen de regenmaker uit de Soedan en de meteoroloog met kennis van de modernste technieken is in meer dan een opzicht weinig verschil. Beiden kijken naar de horizon en weten wat ze zien. De regenmaker gelooft dat hij het weer kan beïnvloeden. De meteoroloog weet het echter zeker. (Science Horizons) PAUL VAN LANGSTRAAT als brandstof voor de elektrische centrale op volle toeren wordt zo'n 11.000 kubieke meter verstookt kan 132 ton stoom per uur fabriceren. Genoeg om uit de productie-eenheden 600 kubie ke meter zoet water per uur te halen. Mocht het water door een foutje niet geheel zuiver zijn, dan kan het werk opnieuw begonnen. Van de fabriek loopt namelijk een pijpleiding naar de Westerschelde om het eventueel mislukte water weer terug te voeren. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) Ir. Boogert bedoelde hiermee tevens, dat Nederland middels deze fabriek de kans krijgt er varing op te doen met het ont- zilten van zeewater. Die erva ring kan ertoe bijdragen, dat in ons land de ontziltingsproce- dures verder worden ontwik keld, zodat wij op dit gebied revolutionair werk kunnen ver richten. Omdat Helen Beatrix Potter het wachten op een huwe- lijkscandidaat moe werd, kun nen kinderen genieten van een paar bijzonder aardige boek jes. Beatrix Pottor leefde In het Engeland van Koningin Victo ria, vaar de enige taak van een jonge, ongetrouwde vrouw van goede huize bestond uit Fie Carelsen in 1925 De brutaalste zwendel van deze eeuw staat op naam van de Portugees Alves Reis. Door knap pe vervalsingen van brieven en documenten, de goedgelovigheid van de wereld om hem heen en door veel geluk slaagt hij erin de ver maarde Londense druk ker YVaterlow Portugese bankbiljetten te laten maken. In Lissabon weet de directie van de Bank van Portugal niets van de vervalste op drachten. Intussen draaien de persen van de goedgelo vige sir William Water- low maar door en Alves Reis en zijn handlan gers, die de bankbiljet ten tegen drukprijs in ontvangst nemen, wor den slapend rijk. Alves Reis mag dan ook met recht worden genoemd De man, die Portugal stal. Dat sir William erin vloog, kwam ook door een introductie, geschreven door de drukkerij Enschedé uit Haarlem. De Nederlan der Marang en de Zwitser Hennies, die de belangen van Reis be hartigden, probeerden eerst de vreemde druk order in Nederland te plaatsen. Maar bij Enschedé weigerde men. omdat Waterlow steeds de Portugese bankbil jetten had gedrukt. In zeker opzicht mag Portugal de dief Reis nog dankbaar zijn. In de eerste plaats had hij als zakenman veel ge daan voor de kolonie Angola. Nog belang rijker was, dat door zijn kunstmatige import van bankbiljetten de Portu gese economie enigszins opleefde. Een belangrijk man in het complot is ook Jose Bandeira. Hij was de broer van de Portugese ambassadeur in ons land en verloofd met de beroemde Nederlandse actrice Fie Carelsen. die zo een mooie figuran tenrol kreeg in deze fantastische Portugese affaire. Het is de Ameri kaanse journalist Mur ray Teigh Bloom, die al deze opzienbarende fei ten heeft opgespoord en gegroepeerd. Hij maakt niet de indruk alles te weten te zijn gekomen. Maar wat hij beschrijft tart de dolste fantasie. Het bedrog duurt lang voort. Maar als ondanks veel geïntrigeer in 1925 de toedracht bekend wordt, sleept Alves Reis in zijn val ook de rege ring mee. Sterke man wordt dan de economische ex pert Salazar. Portugal heeft een dergelijk schandaal niet meer ge kend. Want Salazar heeft nog steeds stevig dc macht in handen. In Londen ontstonden eveneens politieke moeilijkheden. Want de goede sir William was voor een jaar burge meester van Londen ge worden. Groter eer was voor hem niet mogelijk. Maar juist zou de recht zitting tegen hem en zijn firma beginnen. Het lukt de zitting een jaar uit te stellen. Sir William kan ongestoord burgemeester zijn. Zwendelaars op grote schaal zijn veelal arm aan het eind van hun leven. Fie Carelsen on derhoudt Jose Bandeira nog een beetje en Alves Reis, die bekeerd is in de gevangenis, laat on voldoende geld na om zijn begrafenis te kun nen betalen. Ook de fa milie heeft geen cent. Alleen de Nederlan der Marang is er goed uitgesprongen. Hij woont als gelukkige grootvader aan de Franse Rivièra en vraagt graag zijn lieve kleinkinderen als logé. (Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag, 286 blz.. 15.90). BERT DE JONG

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13