Oom Paul was heer Regering met KVP niet voor altijd afwijzen VOORU FOKKER OP TOURNEE MET FELLOWSHIP POSTERS Europaraad eens over schorsing van Griekenland Meer open baai- vervoer tijdens carnavaldagen 9 VRIJDAG 31 JANUARI 1969 Joostina (vandaag 90) dronk koffie met president Kruger „Paul Kruger was een gewone Hollandse jongen, hoor! Hij pruimde en spuugde stiekempjes op het zeil van de salon. Hij dronk geen borreltje; wel veel koffie. Maar hij goot het altijd eerst op een schoteltje en dronk het dan zó gespitste lippen Hebt u hem ook verpleegd? „Welnee, die ouwe baas was nooit ziek hoor!" Mevrouw Joostina Hagendijk-Huisman vandaag 90 jaar geworden verzorgde wel gewonden op de slagvelden van de boerenoorlog. Bijna 70 jaar geleden kwam ze als „nurse" in dienst van dokter J. Kruger, neef van de grote Oom Paul. Gisteren haalde ze herinneringen voor me op in haar huisje in Rotterdam. MEVROUW HAGENDIJK-HUISMAN verpleegster in boerenoorlog '9* AOW'ers Geachte heer Goudriaan, In uw artikel over de zogenaamde arme AOW'ers vergelijkt de heer Steenbergen hen met inwoners van onderontwikkelde gebieden. Maar volgens mij is er dit verschil dat de bewoners van onderontwikkelde ge bieden honger lijden en mager zijn als brandhout en de AOW'ers meestal te dik zijn, zodat er dure watermargarine gemaakt moet wor den. Ik betreur het dat uw krant zo'n opstandig artikel, dat de ontevreden heid nog aanmoedigt, opneemt. En het dan minister Roolvink. nog moei lijk maken ook! De heer Steenbergen zou eerlijker zijn als hij ook brieven verzamelde van AOW'ers. die God dankbaar zijn voor de vele goede ga ven, die ze zomaar voor niets ontvan gen. Gelukkig ken ik er heel wat: laatst gaf een oud vrouwtje zelfs 100 gul den voor haar kerk, dat ze had over gehouden van haar AOW. Nu be woonde ze maar een of twee kamers met keuken, dus huur had ze niet veel te betalen. Ik vind het droevig dat de mensen dikwijls zo ontevreden zijn. Zelf heb ik altijd hard gewerkt, en ben ik zeer zuinig geweest. Ik kan al bijna zes jaar niet veel meer doen, maar ik probeer ondanks pijn en vermoeid heid nog wat te verdienen. Met wat rente kom ik dan aan hoogstens 3000 per jaar, en dan moet daar nog 340 af aan premie en belasting. Ik houd dus minder over dan een AOW'er. Zulke lage inko mens moesten vrijgesteld worden van belasting en zo'n hoge premie. Aan de kleine zelfstandigen en spaarders zou wat meer aandacht moeten worden geschonken. Zo gaat de lust om te werken eraf. Ik vrees dat we met al die sociale voorzienin gen nog eens in grote armoede te recht komen. De heer Steenbergen zou nuttiger werk doen de mensen op te sporen, die zich ziek melden en het niet zijn. of de bijstandstrekkers die er geen recht op hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat u le goeder trouw dit artikel hebt geschreven, maar het past niet in De Rotterdammer. Geloof me: met over- JOOSTINA HAGENDIJK als verpleegster in Zuid-Afrika leg hoeft een AOW'er niets te kort te komen. Bij ziekte is het natuurlijk anders, maar gelukkig zijn er nog kerken die hun behoeftigen bijstaan; wat ook christelijke plicht is. Met vriendelijke groeten en hoog achting, G. de BONTE. ROTTERDAM Mevrouw V. cl. Oever Geachte redactie, Graag zou ik van u het adres ont vangen van mevrouw Jeanette v.d. Oever-Verhoeff, over wie omstreeks Kerst werd geschreven in de rubriek LS. Hoogachtend. E. NOTTING. OOLTGENSPLAAT. Het adres van mevrouw Van de Oever is: Zebrastraat 20. Rotter- dam/Kral. Veer. Mevrouw Van dc Oe ver heeft mij juist gisteren gevraagd de lezers en lezeressen, die kleding hebben gestuurd hartelijk te bedan ken. Ze heeft zelf geen tijd en is trouwens nu alweer enkele weken ziek te schrijven. Wel verzoekt ze de pakjes voldoen de te frankeren. Het is voorgekomen dat ze 13 port moest betalen. De boerenoorlog: een herin nering aan helden uit het rijk van de mythe voor hen die, zo als ik, de boeken van L. Pen ning als schoolkind verslonden. Zijn boeken De overwin naars van Nooitgedacht, De rui ters van Zuid-Afrika, De ver kenner van Christiaan de Wet, De leeuw van Modderspruit, De held van Spionkop kwamen tegemoet aan de jeugdige drang tot heldenverering. Ze appelleer den ook aan het verlangen naar de romantiek van ruige, maar eerlijke, breedgehoede mannen op paarden. Schandeschande De generatie Nederlanders, die de boerenoorlog (1899-1902) beleefde, vocht al lezend1 mee tegen de imperi alistische „rooineks". Ze collecteer den ook voor de bedreigde boeren en ze zongen: „Arme vrouw en kind'ren. sleurd'n ze naar de moordenaarskam pen henen; O, wat een schande, schande voor Engeland." Maar Joostina (toen 21) liet het daar niet bij. Februari 1900 stapte ze in Londen na met de Koningin Emma te zijn overgestoken aan boord van een schip van de White Star Line. Door kennissen was ze in aanraking gekomen met de fami'ip Kruger. die haar als nurse van de kinderen. - en assistente van dokter Kruger, in dienst wilde nemen. „Ik was zes weken op zee met 779 Engelse soldaten en officieren aan boord. Ik kende geen Engels maar wel Frans, zodat ik veel heb gepraat met een officier, die Frans sprak. Er was ook een Duitse dokter, en toen ik zeeziek werd zei hij: Ik zal je wel helpen met koffie en cognac." Joostina sprak er schande van dat Engeland het kleine Transvaal en Oranje-Vrijstaat bevocht. De solda ten antwoordden: ,.We willen niet, we worden ook gestuurd." Xivurten Ze herinnert zich heel goed dat ze in Kaapstad werd afgehaald met een rijtuig bespannen met twee paarden. ..De knecht Jacob kwam me halen; deftig hoor! En in Wijnberg, waar de dokter woonde, stond de tafel voor me gedekt Ik had nog nooit zulke lekkere gebakken vis gegeten. Mijn kamer was ook mooi. Wel werd direct gezegd dat ik niet met de zwarten mocht praten. Maar ik ben een Hollandse en geen Afrikaanse, dus heb ik wèl met die zwarten ge praat." Ze zegt op besliste toon: „Het zijn toch ook mensen!" Joostina was niet voor het eerst in het buitenland. Geboren in Purme- rend. verhuisde ze als elfjarige naar Amsterdam. „Ik had alle klassen doorlopen, en ben daarna eerst op naaien geweest, maar dat beviel me niet. Als dienstmeisje ben ik toen op mijn veertiende met een domineesge zin naar Zwitserland gegaan." Pas als 20-jarige kwam ze terug in Amsterdam, om na twee maanden naar Zuid-Afrika te vertrekken. Ze zou er blijven tot ze 30 was. Oom Paul kwam dikwijls op visite bij zijn neef in Wijnberg. Of ze de president van Transvaal heeft gesproken? Bijna verontwaardigd: „O, dikwijls genoeg. Hij was een heel aardige man, die een vader was voor zijn personeel. En zijn vrouw, tante Sannie. was als een moeder." Mevrouw Hagendijk vond Paul Kruger een leuke oude baas. maar geen echte heer. Hij pruimde en spuugde nonchalant tabakssap op de vloer, of er tapijten lagen of niet. Hij rookte ook veel. Ze kan zich herinne ren dat hij voor zijn woning in Pre toria uit zijn gebogen pijp zat te ro ken als een schoorsteen. Shifi bij Spionkop Met dokter Kruger trok Joostina naar de slagvelden om gewonden te verplegen en ze over te brengen naar ziekenhuizen. Als ik haar vraag iets te vertellen over de slag bij Spion- kop, trekt ze een gezicht vol afgrij zen. „Ik zie die mensen nog liggen..." Ze praat er liever niet over. „De oorlog ging om de diamantmij nen. En de Engelsen kochten voor twee en stalen voor zes. Ze noemt vlot de namen van gene raals en politici die bij de oorlog waren betrokken. Cecil Rhodes, de Engelsman die jaren intrigeerde om Zuid-Afrika in Britse handen te brengen, herinnert ze zich als „Cecil- tje". „De Engelsen stonden erg op Christiaan de Wet Als wij die had den gehad, zeiden ze, was de oorlog binnen twee weken beslist geweest." Mevrouw Hagendijk trekt een vies gezicht als de naam Kitchener valt. Lord Kitchener liet in Zuid-Afrika concentratiekampen voor vrouwen en kinderen inrichten, liet vee doden en oogst en boerderijen in brand steken. In de kampen stierven 26.370 vrou wen en kinderen. Huib Goudriaan De Britse PTT'ers menen dut hun dienende functie te weinig geldelijk wordt gewaardeerd en hebben een etmaal brieven en andere postale zaken ter zijde gelaten. Ter ondersteuning van deze 24-uursstaking kwamen ze gisteren in het Hydepark bijeen voor een massaal protest. Op de foto: een overzicht van de haast onoverzichtelijke collectie borden en spandoeken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De afdelingen van de Party van de Arbeid zullen zeer consciëntieus te werk moeten gaan by het aanwezen van afge vaardigden van het partücongres, begin maart in Den Haag. Vol gens de voorzitter van de party, de heer Tans, die gisteren de voorstellen voor het congres toelichtte, is dat in het verleden wel eens anders geweest. Zo zouden naar het vorige congres meer afgevaardigden zijn aangewezen die sympathiseerden met Nieuw Links, dan de verhouding in de party rechtvaardigde. Joostina huwde niet in Zuid-Afri ka. „Ik heb wel verkering gehad met een Duitser, maar ik moest hem niet: hij dronk te ,veel. Toen ik wegging bracht hij me naar de boot en vroeg of ik nog terugkwam." Ze is nooit meer in Zuid-Afrika geweest. Wel kreeg ze vaak brieven van de familie Kruger. De laatste jaren is dat ook afgelopen. „Mevrouw Kruger laat niks meer van zich ho ren." Berustend: „Iedereen wordt geen negentig." Itool'tl In Nederland teruggekeerd trouwde Joostina al gauw met een molenaar uit IJsselmonde. „In dit huis heb ik 53 jaar ge woond." Ze hoopt er te blijven wonen, zolang ze het huis schoon kan houden en kan blijven koken. Vandaag zijn de drie kinderen en tien kleinkinderen (waarvan er acht getrouwd zijn) haar ko men feliciteren. Maar alleen fa milie is nog geen visite vertelt ze, terwijl ze zich opknapt om naar de vrouwenclub te gaan voor haar verjaarsfeest. Wordt het niet wat teveel van het goede? Ze maakt het ge baar van een punthoofd. De heer Tans wist niets van een vergadering van Demokratisch Appèl a.s. zaterdag. Op deze vergadering zullen de aanhangers van de groep ongetwijfeld hun houding bepalen ten aanzien van de bestuursverkie zing. Volgens de heer Tans mag ie dereen in de partij een vergadering beleggen, als men maar niet als een heid naar buiten optreedt. Er worden 6, 7 en 8 maart in het Haagse Congrescentrum 682 afge vaardigden verwacht. Zij zullen zich moeten buigen over 190 voorstellen van 157 afdelingen en 250 amende menten. die voor het grooste deel door het partijbestuur worden ontra den. Het partijbestuur blijkt niet eensgezind te denken over de ver- nieuwing van de partijstruktuur. De meerderheid is van oordeel dat de voorzitter van de partij niet goed zou kunnen funkt ioneren. wanneer hij niet tevens lid was van de Tweede Kamer. Enkele leden, waaronder de heer Kolthoff (Nieuw Links), verwer pen deze bundeling van funkties. waarin de afdeling Kampen-IJssel- muiden zich uitspreekt tegen rege ringsvorming in de huidige constella tie met de KVP. VVD en CHU (door de afdeling Goes aangevuld met de ARP) te verwerpen. Het partij bestuur had eerst voorgesteld deze kwestie aan haar over le laten, maar de congrescommissie wil blijkbaar weten hoe men in de partij over zo'n samenwerking denkt. N Datzelfde geldt voor een amende ment van Eindhoven, waarin wordt gezegd, dat de PvdA zich duidelijk van de KVP moet distantiëren. Het partijbestuur staat op het standpunt dat men nooit voor lange tijd een samenwerking met deze partijen kan afwijzen, maar dat dat moet gebeu ren al naar gelang de omstandighe den. De congrescommissie wil ook een duidelijke uitspraak over de ekono- mische blokkade van Cuba. Het par tijbestuur wilde deze zaak eerst door de kamerfraktie laten behandelen, maar is toch gezwicht voor de argu menten van de congrescommissie. Het congres zal moeten beslissen over vijf ontwerpresoluties over een doelmatig defensiebeleid, de Oost-West verhouding, de Navo, de inkomens- en vermogensverdeling en de werkgelegenheid. Het partijbestuur beveelt het con gres aan onderhandelingen over vol kenrechtelijke erkenning van Oost-Duitsland goed te keuren. Ook wordt aangedrongen op een wijziging van de Opiumwet. Een voorstel In dische hennep vrij te laten produce ren en verkopen wordt naar de Ka merfraktie verwezen. TILBURG De Algemene Studen ten Organisatie heeft kardinaal Ai- frink verzocht de curatoren mr. Van Boven, drs. Loevendie en eventueel ook de president-directeur van de Shell en de hoofddirecteur van de Staatsmijnen („die op een of ande re manier in dit gezelschap zijn te recht gekomen") te ontslaan. De stu denten hopen dat op deze manier de democratisering van de hogeschool op gang wordt gebracht. Zij verwijten o.m. de curatoria van de hogescholen van Eindhoven en Til burg, dat dezen over de hoofden van de studenten heen besprekingen zijn begonnen over samensmelting van beide hogescholen. STRAATSBURG De assemblee van de Raad van Europa heeft giste ren met een grote meerderheid van stemmen (92 voor, 11 tegen en 20 onthoudingen) de Griekenland-aan beveling van de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel geaccepteerd, waarin geconstateerd wordt dat Grie kenland thans niet aan de voorwaar den voor het lidmaatschap van de Raad voldoet en het ministerscomité wordt aanbevolen „passende maatre gelen" te nemen. Hiertoe behoort de mogelijkheid van een schorsing of de uitnodiging aan Athene zich vrijwillig uit de Raad terug te trekken. De Griekse minister van buiten landse zaken, Pipinelis, sprak er zijn voldoening over uit dat de beslissing aan het ministerscomité wordt over gelaten. Volgens de Griek is het mi nisterscomité in Staat een zo belang rijke kwestie op andere gronden te beoordelen dan de assemblee van de Raad van Europa. De junta zou haar houding tot de Raad van Europa opnieuw bestude ren. Bij dit onderzoek sloot Pipinelis een Griekse stap tot uittreden uit de Raad niet uit. Hij kondigde aan, dat hij wellicht ook niet aan de komende bijeenkomst van het ministerscomité van de „18" zou deelnemen. LONDEN De Engelse vleeswa- renfabrikanten willen, dat de Engelse regering optreedt tegen de dumping van goedkope vleesproducten door Nederlandse en Deense bedrijven op de Engelse markt. Belastingen, export-subsidies en andere factoren geven de Neder landse en Deense producenten be langrijke voordelen. Vooral het Deense aandeel op de Engelse markt voor verpakte vleesproducten is sterk gestegen. Maximaal éénderde van het aantal leden van het partijbestuur mag lief van de Tweede Kamer zijn. Een min derheid in het partijbestuur wil de zittingsduur van de Kamerleden op maximaal twaalf jaar stellen. De overgrote meerderheid voelt daar niets voor. Achttien lecfen zijn kandidaat gesteld voor de zes bezoldigde funk- ties in het bestuur. Ir. A. Vondeling is kandidaat voor de funktie van voorzitter, André van der Louw (Nieuw Links) en H. J. Eijsink voor de funkties van vice-voorzit ter. De heer Tans verwacht dat het congres het voorstel, tfe heer Baan te benoemen tot algemeen secretaris zal aannemen, waardoor de heer M. P. A. van Dam geen kandidaat meer is. Uit het congres zal dan voorgesteld worden hem te benoemen tot secreta ris voor communicatie-aan gelegenheden. De heer Vondeling heeft zich de laatste tijd nogal verzet tegen de kandidatuur van de heer Van Dam als algemeen secretaris. Voor de met-bezoldigde leden in het partijbestuur (vijftien) zijn 96 kandidaten gesteld. Onder hen zijn behalve de lieer P. Kors van Demo- j kratisch Appèl ook Nieuw Links-aan- I hangers als G. J. P. Cammelbeeck. M. P. A. van Dam. H. J. Diekerhof, Jan Nagel en Han Lammers. De congrescommissie zal het con- I gres voorstellen een amendement. I SCHIPHOL Fokker gaat volgende week vrijdag voor het eerst met zijn jongste produkt, de F-28 Fellowship, op tournee. Met chef-invlieger Jas Moll als captain, vertrekt de in vrolijk rood-bruin gekleurde PH-MOL voor zes weken naar Australië, Nieuw-Zeeland en enkele eilan den in de Pacific, om daar de monstraties te geven. In totaal zal het toestel op deze trip een kleine 80.000 km afleggen. Marketing-directeur II. van Doorn, die meegaat, rekent erop, dat h(j op het tournee tenminste veertig toestel len zal verkopen. „Dat is no* een conservatieve schatting", zei hij gis teren op een persconferentie. „We zien goede kansen voor de Fellowship, vooral omdat er op de hele wereld eigenlijk geen concurrent is in deze klasse van de korte af stand." Zoals bekend, zijn op het ogenblik al 19 Fellowships verkocht: 5 aan de Zweedse maatschappij Braathens. 2 aan de Duitse LTU, 2 aan de Itali aanse ltavia en li» aan de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Fairchild. die voor distributie in Amerika zorgt Zodra de Rijks Luchtvaartdienst het bewijs van luchtwaardigheid heeft verstrekt, zal de eerste afleve ring kunnen plaats hebben. Volgens directeur Van Doorn is dat slechts een procedure-kwestie en zal het be wijs nog voor het vertrek naar Aus tralië worden verstrekt Sneeunbal De heer Van Doorn ziet in Austra lië en Nieuw-Zeeland belangrijke verkoopmogelijkheden omdat de voorganger, de F-27 Friendship, hier veel is verkocht: op het ogenblik vlie gen er 60 toestellen. Een van de maatschappijen, Ansett Airlines, heeft er zelfs 23 in gebruik en heeft thans min of meer al één Fellowship in bestelling. Mocht er tijdens de trip belangstel- ling blijken te bestaan voor een ver- I lengde versie van de Fellowship (die ook van de Friendship is gemaakl) dan zal dit geen problemen opleveren. De tekeningen hiervoor zijn al zo goed als gereed. In de langere versie zal het toestel plaats bieden aan 85 passagiers tegen hooguit 65 in de hui dige versie. Volgens directeur Van Doorn zal Fokker tenminste 125 tot 150 toe stellen moeten verkopen om uit de aanloopkosten te komen (de prijs per stuk bedraagt een kleine 10 miljoen gulden). Dat dit aantal zal worden gehaald, staat voor hem vast. „De sneeuwbal zal gaan rollen; tenslotte hebben we ook van de Friendship al meer dan 500 exemplaren verkocht Mocht het storm lopen, Fokker Is erop voorbereid: dit jaar zullen 17 toestellen worden gebouwd, volgend jaar eveneens, maar in 1972 zal men er al twee per maand kunnen bou wen en als het moet zelfs 2,5 De Fellowship F 28 gaat een demon stratievlucht maken naar Australië en Nieuw-Zeeland. Tijdens een pers conferentie werden route en doel uiteengezet door de bemanning voor deze vlucht, van links naar rechts boordwerktuigkundige G. C. Dick, tweede piloot A van der Schaaf, stewardessen Verburgh en Roth en gezagvoerder A. P. Moll. UTRECHT Het Verbond voor veilig verkeer heeft de directies van openbare vervoersbedrijven in het zuiden des lands gevraagd, gedurende de carnavalsperiode extra vervoer in de nachtelijke uren te bevorderen. Door deze vorm van dienstverlening, aldus het verbond, kan het de vies „Iaat je rijden" in de praktijk worden gebracht en daardoor wordt de verkeersveiligheid bevorderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9