Voor hetzelfde geld Watersport meer ..in CAFÉ CÉÈNE 1.75 55 Nieuwe voorstellen EEG-tuinbouwbeleid DIOR: KLASSIEKE ROBE CHEMISIER Ook rechtsbijstand aan het publiek rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. HENRI WINTERMANS Plassen en meren geraken overvol 55" Uitbreiding accommodatie zuid-westen Honds verband Oppassen Klopjacht op wanbetalers Satellietstad bij Maarssen 7 VRIJDAG 31 JANUARI 1969 (ware grootte) Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederland se Consumentenbond gaat aan zijn leden rechtsbijstand verle- j nen in civiele procedures, waar bij de bond de advocaat- en pro ceskosten zal betalen. Hiermee wil men de rechtspositie van de consument in ons land verster ken. Voordat tot hulpverlening wordt overgegaan zal de bond eerst bezien of de eis van de consument redelijk en haalbaar is. Het betreft geschillen ontstaan bij koop, huur, koop op af betaling, opdracht van dienstverle ning, bruikleen en verzekerings- en vervoersovereenkomsten. Deze rechtsbemiddeling werd giste ren aangekondigd door de voorzitter, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, bij de officiële ope ning van het nieuwe gebouw van de bond aan het Leeghwaterplein in Den Haag. Men heeft de beschikking over twee verdiepingen in het voormalige Van Heijst-complex, waarvan nu al leen de bovenste in gebruik is geno men. Voorts werd meegedeeld dat men zich gaat bezinnen op de eigen struc tuur. Een staf bereidt een vijfjaren plan voor met als zeer voorlopige doelstelling binnen afzienbare tijd de Consumentengids in tien procent van de Nederlandse gezinnen te krijgen. Verder wil men een vastlegging van de betekenis van vele nu zo wel te pas als te onpas gebruikte termen en het verbod deze te [POTTER'S misbruiken. Te denken valt aan ter men als kreukherstellend, shockproof en hi-fi. Hoewel het vijfjarenplan nog niet gereed is, heeft de consumentenbond niet willen wachten met de mogelijk heid van rechtsbijstand. De finan ciële middelen van de bond, die dezer dagen zijn 200.000ste lid heeft in geschreven, zijn echter niet onbe perkt, zodat wanneer een keuze ge daan zal moeten worden tussen rechtsbijstandverlening of uitvoering van een der andere taken van de bond, een commissie van advies de bond terzijde zal staan. De opening van het nieuwe gebouw werd verricht door drs. G. Lasseur, raadadviseur voor consumentenzaken bij het ministerie van economische zaken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Neder landse pleziervaartuigenvloot neemt de laatste jaren toe met tien tot vijftien procent per jaar. Het voor recreatie beschikbare vaarwater heeft met de groei van deze vloot geen gelijke tred gehouden. Toch nam dit vaar water toe van 194 vierkante kilo meter in 1956 tot 250 vierkante kilometer in 1963. En deze uit breiding trad niet op in de be staande watertoeristische cen tra maar ontstond door water staatkundige werken, zoals Veer- semeer en Brielsemeer. Vooral in deze twee recreatiegebie den onderging de ligplaatsenaccom modatie een zeer grote uitbreiding. In de zomer van 1967 telde Neder land 452 jachthavens met elk een ca paciteit van meer dan twintig lig plaatsen. Daarvan waren er dertig procent in Zuid-Holland, slechts vijf procent in Zeeland. Alleen ai aan de Kralingse plas en de Bergse plassen in Rotterdam zijn niet minder dan 22 jachthavens. In Rotterdam en naaste omgeving treft men relatief veel jachthavens aan van watersportverenigingen. In de Zuidhollandse eilanden en Zee land zijn relatief veel gemeentelijke jachthavens. De Nederlandse watersportvloot bestaat voor 57 procent uit zeilvaar- tuigen, achtendertig procent uit mo torjachten en vijf procent uit speed boten. In de Nederlandse jachthavens liggen thans in totaal 40.500 sport- vaartulgen. DRIEKWART Al deze gegevens vermeldt het I Economisch - Technologisch Instituut I voor Zuid-Holland in zijn kwartaal bericht. Daarbij tekent dit instituut aan dat er grote aantallen sportvaartuigen j niet in jachthavens liggen en dat het aantal geprojecteerde nieuwe havens I I een beeld geeft van de mate waarin iin de nabije toekomst het lig- plaatsaanbod zal worden vergroot. Van de gehele Nederlandse jacht- vloot ligt ongeveer driekwart in jachthavens. De ligplaatstarieven in de jachtha- j vens lopen sterk uiteen. Het lande- Ujke gemiddelde is 10.50 per vier- i kante meter per zomer of per jaar. In havens van watersportverenigingen en in gemeentelijke havens betaalt men gemiddeld 6.50 per vierkante meter „boord-over-boord" gemeten. Maar op de Zuidhollandse meren is het tarief aanmerkelijk hoger: 14 per vierkante meter „boord-o- ver-boord". WERKGELEGENHEID De werkgelegenheid in het jacht- havenbedrijf bedroeg voor geheel Nederland bijna 1250 manjaren, waarvan zeventig procent in de drie westelijke provincies. De gemiddelde werkgelegenheid per jachthaven be droeg 2,8 manjaar. Aannemelijk acht het Econo- misch-Technologisch Instituut dat in Zuid-Holland de ligplaatsenaccommo datie met ongeveer een derde zal toe nemen en in Zeeland met ongeveer de helft. Veel niet in jachthavens liggende I schepen vindt men in Zuid-Holland. 1 Met conclusies daaromtrent moet men echter voorzichtig zijn. daar er veel watersportliefhebbers zijn die over een goede privé - ligplaats beschikken. Bovenden zal de capaci teit van bestaande havens worden vergroot. Reeds in 1851 werden in Rotterdam en Dordrecht watersportverenigingen opgericht. Zuid-Holland telt thans ruim vijftig actieve watersportvere nigingen. een kwart van het totaal van geheel Nederland. Het Economisch-Technologisch Instituut constateert voor Zuid-Hol land zowel een tekort aan watersport- areaal als aan jachthavenaccommoda tie. De Kagerplassen worden het drukst bevaren. Het gehele Zuidhol landse merengebied trekt ongeveer evenveel bezoekers als het Friese ge bied. De Zuidhollandse meren hebben echter een oppervlak van twintig vierkante kilometer, de Friese meren tellen niet minder dan honderd vier kante kilometer. De Nieuwkoopse en Reeuwijkse plassen iiggen min of meer geïso leerd: zij zijn over water moeilijk centra uit. De Reeuwijkse plassen bereikbaar van andere watersport- zijn voor Rotterdammers in trek. ROTTERDAM Hoewel het waterareaal van de Kralingse Plas. de Bergse Plassen en i de Rottemeren zeer beperkt is, wordt i de watersport in Rotterdam en omge ving juist zeer druk beoefend. Dat geldt ook voor het kleine Bommeer bij Maasland en een aantal binnen wateren zoals Rotte en Vlaardinger vaart. Hier zijn 38 jachthavens, waarvan alleen al in Rotterdam 27 en in Vlaardingen zeven. Meest oudere ha vens: tussen 1960 en 1967 werden slechts zes nieuwe havens aangelegd. In deze havens liggen bijna 2800 schepen, alle eigendom van bewoners der Rotterdamse agglomeratie. Vooral Kralingse Plas en Bergse Plassen zijn op mooie zomerdagen overvol. Het watersportgebied in het zuid-westen van Zuid-Holland kwam pas laat tot ontwikkeling. In het ge bied van het Brielsemeer bevonden zich in 1967 vijftien jachthavens met in totaal bijna dertienhonderd sche pen. Het overgrote deel van deze jacht havens is na 1960 aangelegd. Voor twaalf ïachthavens bestonden in 1967 plannen en ook deze komen langs de Oude Maas en Brielsemeer. Verder zijn er plannen om enkele vroegere vissershavens langs Grevelingen en Volkerak om te bouwen tot jachtha vens. Na voltooiing van de Haring- vlietdam en de afsluiting van de Grevelingen zal Nederland een prachtig en zeer groot watersportge bied rijker zijn. Voor wat betreft het Zuidhollandse rivierengebied is vooral de omgeving van Dordrecht een intensief gebruikt wa tersport gebied Langs de riveren zijn in totaal dertig jachthavens waarvan de helft in Dordrecht. Daarin liggen 2100 schepen, terwijl naar schatting ne genhonderd schepen niet in jachtha vens liggen. Er bestonden in 1967 plannen voor aanleg van twaalf nieu we jachthavens langs de rivieren. In het Zuidhollandse merengebied, in de omgeving van Rotterdam en in Dordrecht is het tekort aan lig plaatsaccommodatie vermoedelijk het grootst. De ligplaatsaccommodatie zal in de nabije toekomst het sterkst toenemen in Brielsemeer, Oude Maas en Haringvliet, aldus meent het ETI Zuidholland. „Nou en toen stak ik de straat over, keurig op het zebrapad nog wel. toen de auto de hoek om kwam. Ik heb de chauffeur nog wel kunnen vertellen wat ik van hem dacht. Gelukkig is het niet m'n achterpoot, dat zou erg lastig bij de boom geweest zijn"... Deze (gereconstrueerde) monoloog zou te voorkomen zijn als er zo iets van verkeersvoor- lichting op kynologische leest geschoeid bestond, maar dat wordt een honds karwei. Hungkonqqriep (2) Mao maakt hier wel reclame moet ik. zeggen, deze week. want hij houdt ons kleine landje in zijn grieperige greep. Hij brengt de mensen extra lasten, heus. geloof me, 't valt niet mee, uitgerekend nu gekomen met de nieuwe b.t.w. Maar gelukkig geen soldaten die ten strijde moeten gaan om 't geweld van deze Mao met hun wapens te verslaan. Geen jagers door het luchtruim ron ken geen projectie en.geenge fluit, alleen de dokter trekt ten strijde, met pil. drank en injectiespuit... Oegstgeest J- E. Nonhebei Pratenpraten TV is maar een matig genoegen. Naast enkele aangename uren wordt de tijd gevuld met praten. Altijd maar praten, praten. Hier en nu. Brandpunt, Achter het nieuws. Praten, praten. De een weet het al beter dan de ander, maar gelukkig zit er een knop aan het toestel, die ik dan ook, altijd prompt omdraai. Helaas echter is het zo, dat de pra ters dikwijls niet kunnen ophouden en dat zo'n „nummer" uitloopt. Dat ge beurt geregeld. Zo ook maandagavond jl. Om 9 uur zou er een film met Brigitte Bardot komen, maar het was ruim half tien voor er eindelijk ge zwegen werd. En al die tijd moét je luisteren om het begin van de film niet mis te lopen. Klagen? Bij wie? Ze doen het allemaal. Mijn vraag: waarom kan de radio wél precies volgens het tijdschema werken en de televisie niet? Rotterdam J. D. Brakel NEW ORLEANS Oud-gouver neur John Connally van Texas en diens vrouw zijn gedagvaard om te getuigen in het proces tegen Clay Shaw, de zakenman die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij een samenzwering om pre sident Kennedy te vermoorden. Niet veel lijn bij Patou (Van onze moderedactrice) PARIJS Marc Bolian van het huis Dior heeft een waardige collectie gemaakt. Dat klinkt tent vreemd als het over mode gaat, maar het is in de huidige zucht naar sensatie en excessen de beste onderscheiding tegenover de wilde, naakte en bizarre tonelen, die in sommige salons werden opgevoerd. We hebben het al eerder gezegd deze week, de nieuwe mode is klas siek, wil de kleding draagbaar zijn voor een normale vrouw. Uit de reeks van modes der laatste jaren (en dat laatste dan zeer ruim genomen) koos Bohan vooral de ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alteon bij apothekers en drogisten LONDEN De Labour-regering heeft plannen bekend gemaakt om de voornaamste havens te nationalise ren. Een wetsontwerp daartoe zal worden ingediend in het nieuwe par lementaire jaar De havens zijn de laatste belanerijke bedrijfstak op de Labour-lijst van candidaten voor na tionalisatie T EERGIERIG als ik nu eenmaal ben, kijk, luister en lees ik graag alls mogelijke vragenrubrie- ken en dan vooral de antwoorden. Zo bekeek ik gisteren INFO, de advies- en informatierubriek van de AVRO. En heb zitten huiveren! Een meiske ergens in ons land is verloofd met een Turk. Na verloven is trouwen de bedoeling. Maar nu had haar Turk verteld gescheiden te zijn. En vanzelfsprekend had dat eni ge onrust in de familie gewekt. Hoe men nu achter de waarheid kon komen? Want, dat was de ach tergrond van de vraag, stel nu dat die scheiding niet officieel is... Schrijven naar onze consul-gene raal in Istanboel of informeren bij het MAI was de raad. Het MAI is het bureau, dat zich het lot aantrekt van meisjes die in het buitenland een baan zoeken. Het bemiddelt en informeert naar de be trouwbaarheid van de families, die (meestal huishoudelijke) werkkracht zoeken. Verder zijn er in verschei den steden MAI-bureaus. die meisjes van elders aan huisvesting helpen en of goedkope en gezellige eetgele genheid verschaffen. Er wordt enorm goed maatschappe lijk werk door de MAI-bureaus ge daan, maar waarom via een omweg informatie inwinnen, wanneer we een ministerie van maatschappelijk werk hebben, dat gespecialiseerd is en alle inlichtingen kan geven over de wettelijke consequenties van een huwelijk met een buitenlander of dat nu een Turk, een Griek, een Italiaan, een Spanjaard of een Ma rokkaan is. Want, een huwelijk van een Neder lands meisje met een van deze lands lieden zal steeds andere wettelijke consequenties hebben en dat ls toch wel iets om heel goed te weten voor dat men de grote stap waagt. Of een huwelijkskandidaat vrij man is of nog een vrouw daarginds heeft zitten kan heel wat eenvou diger bij de ambassade van dat land in ons land geïnformeerd worden. Daar zijn die ambassades voor. Wat de gescheiden Turk betreft. Hij mag in geen geval binnen een jaar na zijn scheiding hertrouwen. Wat. ook een belangrijk detail kan zijn! Het is wat zuur om nog voor een huwelijk gesloten wordt al over scheiding te praten, maar toch... Elk Nederlands meisje, dat met een bui tenlander wil trouwen zou ook van die mogelijkheid of konmogelijkheid op de hoogte dienen te zijn. En bovenal moet zij weten, dat zij I trouwend met een buitenlander er bijzonder verstandig aan doet haar Nederlandse nationaliteit te behou- den. Sinds 1 maart 1964 heeft rij de I keus deze nationaliteit te behouden of die van haar echtgenoot te kiezen. Doet zij het laatste, dan moet zij dit aanvragen. Voor een Nederlands meisje is ech ter het behoud van de Nederlandse nationaliteit In vele gevallen, wan neer er iets mis gaat in het hu welijk, van onschatbare waarde. Een huwelijk tussen twee partners van verschillende nationaliteit is een zaak die vele consequenties heeft. Met halve informatie is, juist om dat de kwesties zo ingewikkeld zijn. niemand gediend. chemisier, de overhemdjapon. De plooitjes waren ditmaal op het blouse gedeelte ingestikt en sprongen pas laag op de heup uit. In de prachtige soie sauvage, allemaal in pasteltin ten, een charmante dracht! Geen echte ceintuurs, maar lint in de kleur van de japon laag opgestrikt. Ook de rokken van de laiileurs kregen pas op heuphoogte iets wijdte door gering of platte plooien. De jasjes variëren in lengte, maar blij ven toch vrij kort. Er werden over hemdblouses bijgedragen in dezelfde stijl als de robes chemisiers. Hier fladderden de sjaals niet in lange slippen op de rug. maar waren om de hals geknoopt als een herendas. Voor de jonge vrouwen de lange pantalon bij de tailleurs. Hoe later het uur van de dag, des te wijder de pijpen op de voet uitlopen. Om des avonds tot meters wijdte uit te waaieren, zodat men werkelijk niet meer ziet of mevrouw nu een wijde rok of de broek aan heeft. PATOU Wat triest stak de collectie van Patou. ontworpen door Michel Coma tegen de beminnelijke sfeer van Dior af. Niet omdat de kleuren onplezierig waren: enorm veel wit, mooi donker bruin, geel, roze, zachtgroen. Het donkerblauw ontbrak, wat opmerke lijk is want in alle andere collecties is deze kleur favoriet. Maar veel lijn was er in de collec tie niet te vinden of het moesten de brede witte banden zijn, die de jur ken enz. overkruisten, omkluister- den en garneerden. Die banden zijn van leer. Soms over de schouders en borst gekruist zoals de Alkmaarse kaasdragers dat hebben; soms als een harnas om het lichaam geklonken of als laagge plaatste ceintuurs. Wit leer trouwens ook voor tail leurs, mantels, jurken en broekpak- ken. Dat leer is in smalle repen ge sneden en dan gevlochten, maar heel losjes gevlochten, waardoor een soort biezenmatje met gaatjes ge produceerd wprdt. En daaronder na tuurlijk niks anders dragen, dat is de Parijse „grap". TED LAPIDLS Heel nuchter staat Ted I.apidus tegenover de mode. De haute cou ture moet zich realiseren, dat zij de voorloopster is van de confectie en dus, zo zegt hij, moeten we die haute couture niet meer vastnagelen aan het begrip handwerk. Het gaat om de perfecte coupe, de zuivere lijn. Hij kwam met een serie prachtige rechte mantels, die zijn stelling voor I honderd procent waarmaakten. Zijn 1 tailleurs hebben veelal zevenachtste mantels met ceintuur, een soort sa fari-jassen. De ceintuur wordt door gleufjes in de mantel getrokken. Hierby horen brede, heel korte i plooirokken of bermuda's, die nau- I welyks onder de mantel uitkomen. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De Europese Commissie zal voor 1 maart voorstellen doen om te komen tot een EEG-tuinbouwbeleid. In deze voorstellen zal onder meer over de subsidies, de interven ties, het doordraaien en de im port gesproken worden. Dit heeft minister Lardinois gisteren ge zegd in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor landbouw. De bewindsman sprak de hoop uit dat tot een meer harmonisch tuin bouwbeleid in de EEG gekomen zal worden. Momenteel is het nog zo dat sommige landen rooisubsidies geven en anderen aanplantsubsidies. Er zal in de EEG-tuinbouw tot een zekere specialisatie gekomen moeten worden. De minister verwachtte ech ter niet dat hiermee de Nederlandse tuinbouw geheel zal verdwijnen. De moeilijkheden in de appel- en peren- afzet noemde hij vooral van klima tologische aard. Momenteel is voor 4500 hectare een rooisubsidie aangevraagd. Overwogen wordt of het O. en S-fonds een soe peler regeling voor bedrijfsbeëindi ging in de tuinbouw tot stand kan brengen. Gedacht wordt onder meer aan overname van grond en opstallen door het O. en S-fonds. Het kabinet heeft zich onlangs be zig gehouden met de vraag of aan de eigenaars van kassen tegen speciaal tarief aardgas ter beschikking kan worden gesteld voor verwarming. Men is echter nog niet uit alle vra gen gekomen. In feite speelt het hele energiebeleid in deze zaak mee, aldus minister Lardinois. Midden -Del flnnd Soms gaan de mantels opz.j dicht. Deze bruid besloot de presentatie ran de collectie van het huis Moly- neux. De japon is gemaakt van witte organza. Jacques Pintvrier ontwierp er een hoofdtooi bij. die bestaat uit een waterval van stijve organza ringen, die op de kruin bevestigd wordt. maar het merendeel sluit met een rij knopen middenvoor. Altijd zijn er revers en kraag en vaak is in de rug een dubbele plooi, die door de ceintuur in het gareel gehouden wordt. Opgezette zakken voltooien het beeld en dan natuurlijk het stijve petje van het materiaal van het pak of de mantel. Heel mooi zacht grijs en helder rood waren de verrassendste kleu ren, verder veel bruin, beige, zacht groen, marine en wit, wit. wit. De bewindsman deelde mee dat hij onlangs een eerste proeve heeft ge kregen van een wetsontwerp over het in te stellen recreatiegebied Mid den-Delfland. Binnenkort hoopt hij het ontwerp in het kabinet te bespre ken. Minister Lardinois zei te hopen dat hij het definitieve ontwerp nog in 1969 aan de Tweede Kamer kan aanbieden. Luister- en kijkgelden (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Er zijn in ons land zeer velen die hun luister- en kijkgeld niet betalen. Een opspo ringsactie van de PTT in Arnhem, dat drie weken in beslag nam, heeft stromen „alsnog-aanmelders" opge leverd, nadat vele honderden tv- en radio-eigenaren waren achterhaald die niet aan hun verplichtingen had den voldaan. De PTT meent dat in ons land sprake is van 10 tot 15 procent klandestiene kijkers, die allen het risico van een fikse boete lopen. Binnenkort zal de PTT een uit kam-actie in een der drie grote ste den van het westen gaan onderne- j men. Welke stad dat is houdt de Dienst Luister- en Kijkgelden uit i tactische overwegingen nog voor zich. Waarschijnlijk in de niet on gegronde verwachting, dat vele 1 wanbetalers in al deze steden alsnog j over de brug zullen komen. MAARSSEN Dc gemeente Maarssen aan de Utrechtse Vecht krijgt er In de komende tien jaar een satellietstad bij, die het inwonertal van 14.500 op 50.000 tot 60.000 zal brengen. Burgemeester Q. Waverijn maakte gisteren deze plannen bekend. De kosten van stichting van deze satel liet worden op een miljoen gulden geschat. Dit ambitieuze plan hoopte het gemeentebestuur te realiseren in samenwerking met het aannemersbe drijf „Combinatie Stedenontwikke- ling." Het Instituut Stad- en Landschap te Rotterdam fungeert als stede bouwkundig adviseur. Ook het Rot terdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema en het architccten- I bureau ir. F M. de Jong zijn uitgeno digd voor het maken van een ont- j werp. DEN HAAG De instorting van i een „zogenaamd atoomvrije schuil kelder" te Baarn is voor het Tweede- I Kamerlid A. G. van der Spek (PSP) j aanleiding geweest de minister van binnenlandse zaken rn naar de kwaliteit van «ndere scluiilkel- I dera in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7