Prot. christ. onderwijs oveile(,en dient deelplan in Doopsgezind Amsterdam gaat bezuinigen Jacht naar zangtalent onder de jeugd Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Streven naar waardevaste kerkelijke bijdragen Ir. J. W. Tops aan top van rijkswaterstaat Aanvraag voor 130 nieuwe scholen Pater Pire Osservatore eindigt toch weer scherp Puzzel hoek BEROEPIISGSWERK Prof. G. Y. Nieuw land aanvaardde ambt :j?mg AR-kamerlid stelt vragen aanschaf T,eopardtanks Nederlandse jeugd schrijft Paisley Archief dr. Drees wordt bijgewerkt Sterke hartziekten Majoor Hassoldt secretaresse bejaardenbonden LEDENTAL BLIJFT TERUGLOPEN ASTRONAUT BORMAN NAAR NEDERLAND VRIJDAG 31 JANUARI 1969 Zo uerd de arbeid aan het huis Gods te Jeruzalem gestaakt Ezra 4 24). De wraak van de vijanden is zoet. Wanneer ze niet mee mogen helpen bij de bouw van de tempel, weten zij de koning tegen de joden op.te zetten, zodat hij een bouw stop afkondigt. Toch blijkt uit de uitspraken van latere profeten, dat de joden zich wat al te snel bij de beslissing van de koning hebben neergelegd. Ze hadden in appel kunnen gaan en op zijn minst de onjuiste voorlichting kunnen weerleggen. Maar blijkbaar was hun eigen ijver al vrij snel bekoeld. Ze waren tevreden met hun provisorisch opgezette tabernakel. En terwijl ze hun eigen huizen bouwden en hun paleizen herstelden, vergaten zij het huis Gods. Dan moet de profeet Haggai veertien jaar later het lakse volk het woord des Heren verkondigen: ..Dit volk zegt: de tijd is nog niet gekomen, de tijd dat des Heren huis herbouwd worde. Is het voor de tijd om in uw weldoortimmerde huizen te wonen, terwijl dit huis verwoest ligt? Mijn huis ligt ver woest. terwijl gij draaft, ieder voor zijn eigen huis." De kerk heeft de eeuwen door veel te lijden gehad van de hitte van de vijanden, maar nog meer van de lauwheid van de eigen mensen Wij lezen vandaag: 1 Kronieken 14 117. Rrtev«n die niet zijn voorzien van naam en adre» kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkajLT In verband itaan moeten In afzonder lijke brieven worden gevteld. Per brief dient een gnlden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Er worden in Engeland veel cursussen in Engels voor bui tenlanders gegeven. Bestaat er in Nederland de kans om zo'n speciale cursus in het Nederlands te volgen? Antwoord: Kort na de oorlog is er een poging gedaan tot oprichting en instandhouding van een Neder landse-taalcursus voor buitenlan ders. maar die is wegens gebrek aan voldoende deelneming gestaakt. De Nederlanders zijn nu eenmaal wel willend tegenover buitenlanders die geen Nederlands kennen. Wel is er een zomercursus van drie weken, in juli en augustus georganiseerd door het bureau congressen van het mi nisterie van onderwijs. ,Er is een afdeling voor hen die slechts enige kennis van onze taal hebben, en een afdeling voor gevorderden. De kosten bedragen 400 en na afloop ontvangt men een certificaat. Vraag: Hoe kan ik mijn brommer het beste in de winter bewaren, want dan is het voor mij te koud om te rijden. Antwoord: 1. Benzinetank geheel gevuld houden, 2. bougie uitdraaien en in het gat een lepel olie gieten, daarna de bougie er weer losjes in schroeven. 3. de brommer ophangen met de wielen van de grond en de banden op normale spanning houden (dus nu en dan pompen. 4. de machi ne gedurende deze rusttijd volstrekt niet laten draaien. Vraag: Wat betekent het woord ..toto". Antwoord: Afkorting van totalisa- tor, de bij wedrennen en wedstrij den gebruikte inrichting, die aan geeft hoeveel inzetten en tot welk bedrag er ln totaal bij elke ronde gedaan zijn. om het op de winnaar gezette bedrag of de gezamenlijke inzet te kunnen bepalen. Deze inzet of pot heet in het Engels pool en daarom spreekt men in Nederland van voetbalpool. Vraag: Hoe maak ik zelf advo caat? Antwoord: Nodig zijn 9 eieren. 300 gram suiker (half stokje vanille), driekwart liter brandewijn, ander half deciliter water. Splijt het vanil lestokje en schrap het merg eruit Doe de eieren met suiker en vanille- merg in een kom en zet deze in een pan met heet water. Klop met een garde tot de massa dik is (ongeveer 15 minuten). Klop er dan langza merhand de brandewijn door en blijf de massa kloppen totdat deze gebonden is. Door steeds in dezelfde richting te kloppen beperkt u de kans op schiften. Doe de advocaat over in goed schoongemaakte fles sen en sluit deze met een kurk. IS kaas uit het vuistje de z van zó smaakt ook de borrel beter VOORBURG Gemeente leden moet worden gevraagd hun jaarlijkse vaste bijdrage aan de kerk om te zetten in een waardevaste bijdrage. Dit voor komt een met de regelmaat van de klok terugkeren van kerke lijke financiële acties, die zo langzamerhand steeds meer weerstanden gaan opwekken en maar al te vaak op een onwaar dige bedelpartij beginnen te lij ken. Deze gedachte lanceert de heer L. Vuyk uit Voorburg in het jongste nummer van Administratie en Be heer ten dienste van de Gereformeer de Kerken. Hij zegt: We zijn met de kerkelijke financiën in een onaan vaardbare situatie geraakt, want te genover waardevast gemaakte ver plichtingen staan geen waardevaste inkomsten. Het is daarom de moeite waard te onderzoeken of de gemeenteleden hun vaste bijdrage jaarlijks met een zeker percentage willen verhogen. Betrekkelijk eenvoudig is het om, bij gelijkblijvende omvang van ver plichtingen en inkomsten de trend matige tekorten voor de komende ja ren te berekenen. Het ervaringscijfer van de afgelopen jaren bedraagt on geveer 6 tot 7 procent verhoging per jaar. Een zodanige actie te voeren zal wellicht niet gemakkelijk zijn. maar is te proberen. Stemt men toe, dan volgt daaruit dat op déze gemeentele den geen beroep meer zal worden gedaan vanwege tekorten als gevolg van de geldontwaarding. Wellicht is het zelfs gewenst lande lijk een actie te voeren, zo overweegt de heer Vuyk tenslotte in zijn arti kel. DEN HAAG Met ingang van mor gen. 1 februari, is tot hoofddirecteur van de hoofdafdeling landwegen, oever verbindingen en wegverkeer van rijks waterstaat benoemd ir. J. W. Tops. die reeds sinds 1 december 1966 bij deze afdeling werkzaam is als hoofdingenieur voor bijzondere diensten. Ir. Tops (opvolger van ir. A. E. J. Nap. die met pensioen gaat) is in juni 1920 in Rotterdam geboren en studeerde aan de technische hogeschool te Delft. Hii is sindsdien in diverse functies bij rijkswaterstaat werkzaam geweest. De nieuwe hoofddirecteur was o.m. j betrokken bij de studie over de Rijn- 1 Lek-kanalisatie. In het rampjaar 1953 werd ir. Tops gedetacheerd bij de Studiedienst Vlissingen van de directie I Zeeland van rijkswaterstaat (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Gisteren heeft I de besturenraad protestants j christelijk onderwijs bij het mi- I nisterie van onderwijs en weten- j schappen een .deelplan ingediend met aanvragen voor 130 nieuw op te richten scholen en uit breiding van 100 scholen. Volgens de planprocedure van de j mammoetwet geldt dit voor de jaren 1971. 1972 en 1973. Het is de eerste maal, dat de besturenraad van de nu samengaande organisaties op het ge bied van protestants christelijk on derwijs naar buiten treedt. Deze be sturenraad is eind vorig jaar inge steld. voorzitter is dr. G. Huls. die voor werd besloten tot een fusie voorzitter was van CNS, de vereni ging voor christelijk nationaal school verband. (Van onze kerkredactie) ROME Het laatste van de serie van vjjf artikelen in de Osservatore Romano over het rooms-katholicisme in Neder land ademt een heel andere toon dan de vier voorgaande. In dit slotartikel heeft het Vaticaanse dagblad weer de van ouds be kende felle verwijten gericht aan de Nederlandse theologen. De eerste vier artikelen, die aan de onrust in de Nederlandse kerkprovin cie waren gewijd, gaven de indruk dat de Osservatore olie op de golven wilde gooien. Het zou in hoofdzaak aan de pers te wijten zijn. dat men in het buitenland zo'n vertekend op geblazen beeld had gekregen van het Nederlandse rooms-katholicisme. Waarnemers vragen zich nu af, of de schrijver (Federico Alessandrini, een lekenredacteur van het blad) soms nadere richtlijnen heeft gekre gen. In zijn laatste artikel schrijft hij, NED. HERV. KERK Beroepen te Bruin isse: H. S J. Kalf te Bennebroek. te Huizen (N.-H.i: P Alblas le Hardinxveld-Giessendam: te Roden (toez.i: J. Zagema te Ballum «Ameland); te Amsterdam-Watergraafs meer <vac. H K. Stauttener - toez): M. v d Bosch te Goes. Aangenomen de benoem tot leraar godsdienst onderw. bu de Ver. christ. voortgez. onderwijs tc Vlaardingen: J. Bouterse te Vlaardingen Benoemd tot voorg. te Darmstadt (Dtsl t - Evang. Mariënschwester: H. J. A Douwes te Windeshelm «O.l. Bedankt voor IJsselmuiden: E. J Schimmel te Harderwijk; voor Gassel- ternijveen - toez.): kand. mevr. M. M. C v. d. Weide-Douwes te Fngelbert GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Westkapelle: kand. L. Blok te Zeist. Bedankt voor Kortgene: A. W. Ver hoef te Barneveld. DOOPSGEZ. BROEDERSCII. Beroepbaar gesteld prop G G. Hoe- kema. Woonschip ..De Knijpkat". Nieu we Prinsengracht t o nr. 28. Amster dam. die een beroep naar Bolsward- IJlst ontving dat de theologen zich niet wederrech telijk de taak van de bisschoppen mogen toeëigenen, om de kerkelijke leer uit te leggen. Daarbij heeft hij het speciaal begrepen op een zekere theoloog, die zich had teruggetrokken uit de commissie die benoemd was door de Nederlandse bisschoppen om de veranderingen te bespreken, die het Vaticaan in de Nieuw® Neder- I landse Katechismus eiste. I De man werd niet met name ge- noemd, maar kennelijk werd pater G. j Mulders bedoeld. Een catechismus moet een eenvou dige en ondubbelzinnige uitleg van i de kerkelijke leer zijn, schrijft Ales- j sandrini. Iedere theoloog moet die leer uitleggen in overeenstemming met de voorschriften van de kerk. Op dit terrein is het misschien I zelfs meer dan op het gebied van de natuurwetenschappen noodzakelijk, dat het resultaat van het onderzoek eerst wordt gecontroleerd, voordat I het 'toegevoegd wordt aan het erf- j goed van de kerk. Daarom hebben de theologen zich te onderwerpen aan degenen die de volmacht hebben, in Gods naam de kerk te regeren. Afval Doen zij dat niet, dan dreigt het gevaar van leerstellige en zedelijke afvalligheid. En dit schijnt een van de ernstigste punten te zijn in de crisis in Nederland. Het Vaticaanse blad beweert ver- AMSTERDAM De nieuwbe noemde VU-hoogleraar in de toege paste wiskunde, dr. G. Y. Nieuwland, heeft vrijdagmiddag in het Woest- duincentrum zijn ambt als gewoon hoogleraar aanvaard met een inaugu ratie over de vraag of toegepaste wiskunde ook wiskunde genoemd moet worden. In dit betoog schetste hij onder meer de drastische veran deringen die de zuivere wiskunde heeft ondergaan. Hij stelde in de toekomst schou wend te verwachten, dat dezelfde abstractie-tendens door de moderne ontwikkeling van probleemgerichte computer talen op de duur ook het gezicht van de toegepaste wiskunde ingrijpend zal veranderen. Prof. Nieuwland is 36 jaar. studeer de vliegtuigbouwkunde aan de TH in Delft, promoveerde in 1967 cum laude in de wiskunde en natuurwe tenschappen te Groningen en was tot nu toe werkzaam bij het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium te Amsterdam. Een grote vergadering op 13 maart in Tivoli moet de fusie in het pro- i testants christelijk onderwijs mani- festeren. PCKBO De nieuwe grote organisatie is nog niet helemaal rond en heet voorlo pig PCKBO, een afkorting van pro- i testants christelijk kleuter- en basis onderwijs. Eén bureau zal voortaan worden geëxploiteerd, waarvan de afdeling planning en onderzoek het zogenaamde deelplan heeft opgesteld. Die naam wil zeggen, dat niet meer zoals vorig jaar de verschillende pro testants christelijke organisaties hun wensen afzonderlijk indienden, maar dat nu gezamenlijk de zaken zijn be keken. Zestig procent van die wensen zijn in het deelplan opgenomen, de rest is afgevallen. Op de verlanglijst staan: acht lavo-, j vier mavo-, 23 havo-scholen, achttien athenea en vier gymnasia. Een van deze gymnasia geldt als experimen- teerschool in Den Helder. Men wil daar ongedeeld wetenschappelijk on derwijs, dat wil zeggen atheneum en gymnasium, zodat de leerlingen naar hun keuzevakken worden ingedeeld. Deze school wordt dan in dubbele betekenis een experimenteerschool, omdat er zowel rooms-katholieke als protestanten op gaan. T echnisch Dan volgens elf lagere technische scholen, tien middelbaar technische scholen en twee hogere technische scholen, twee scholen voor leraren bij het technisch onderwijs, twee op leidingsscholen voor kleuterleidsters. twee lagere, vier middelbare en twee hogere middenstandsscholen. Tot slot zijn er aanvragen voor elf scholen voor lager, zestien voor mid delbaar en twee voor hoger econo misch en administratief onderwijs en tien huishoudscholen en een instituut voor inrichting-opvoeders. Dil laatste er even uitlichtend, in Zwolle bestaat sinds twee jaar een dergeiyk instituut. Het telt 24 leer lingen en is bedoeld diegenen op te leiden, die in inrichtingen in de op voedende sector hun werk zullen vinden. Het is enig in zyn soort en wordt tot nu toe gefinancierd door de hervormde diaconieën. Stij DEN HAAG Indien de legerlei ding interesse heeft voor de Leo- pardtanks, die twee miljoen gulden per stuk zouden kosten, houdt dit dan ook in, dat de aanschaffing van een aantal van deze tanks wordt overwogen." aldus heeft het Twee de-Kamerlid T. Walburg. (AR) de mi nister van defensie gewaagd. Mocht geen aanschaffing worden overwogen, dan is het tonen van in teresse door de legerleiding zinloos, aldus de heer Walburg. Hij infor meert voorts of wordt overwogen in de nu bestelde nieuwe tanks een sta bilisatie in te bouwen, zodat tijdens het rijden het kanon op het doel ge richt blijft. Commissie onderzoekt toestand Llovdhotel DEN HAAG De minister van j justitie heeft een commissie ingesteld voor een onderzoek naar de organisa- tie en werkwijze van de rijksinrich- l ting voor jongens te Amsterdam, het Lloydhotel. Zoals bekend kwam de inrichting in het nieuws door publicaties over wantoestanden. Voorzitter van de commissie is mr. G. Ph. Helders, lid van de raad van state. der. dat de progressieven in Neder land, al zijn ze in de minderheid, een monopoliepositie bezetten in de Ne derlandse rooms-katholieke pers. De anderen (de meerderheid) zouden eronder lijden, dat zij zo weinig de kans krijgen om hun stem te laten horen. AMERSFOORT De functionarisr sen van de hervormde jeugdraad, het christelijk jongerenverbond en het landelijk centrum voor gerefor meerd jeugdwerk hebben samen een brief gestuurd naar ds. Ian Paisley, waarin zij hem schrijven, dat hij de zaak van Christus ernstig schaadt door z(jn gedrag. Ook het contact tussen protestan ten en rooms-katholieken in ons land wordt door de kwestie Noord-Ierland vertroebeld. De protestanten komen door de actie van ds. Paisley in een verkeerd daglicht te staan, schrijven zij. Het is de bedoeling, dat Paisley vele exemplaren van deze brief in zijn brievenbus krijgt. De brief zal namelijk in het Engels in de jeugd bladen worden geplaatst met het verzoek, hem van handtekeningen te voorzien, uit te knippen en naar Paisley te sturen. DEN HAAG Binnenkort wordt begonnen met een speciale bewerking van het archief van oud-premier dr. W. Drees. De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek heeft prof. dr. H. Daalder, hoog leraar in de politieke wetenschappen j te Leiden, een subsidie verleend om dit onderzoek uit te voeren. Hiermee I zullen ongeveer twee jaar gemoeid zijn. Behalve over een geordend archief j beschikt de heer Drees over docu- I menten uit alle perioden van zijn le- j ven. een grote hoeveelheid cor- respondentie en tal van persoonlijke aantekeningen. De meeste aantekeningen zijn ech ter in steno gemaakt. Het is de be doeling dat deze geschriften worden uitgetypt, zodat het Drees-archief in een zo volledig mogelijke vorm voor toekomstige historici bewaard kan blijven. Het onderzoek wordt verricht door drs. R. P. van den Helm, die hierbij de steun van dr. Drees geniet, in het bijzonder voor het omzetten van het stenoschrift. Dc oud-bisschop van de Lutherse Kerk in Polen. Karol Kotula 84is als gevolg van een auto-ongeluk om het leven gekomen. NIJMEGEN De sterfte als ge volg van hart- en vaatziekten stijgt met sprongen. In 1950 stierven van de 100.000 mannen tussen 35 en 65 jaar er 18.7 aan dergelijke aandoe ningen. in 1966 al 78.9. Ook bij vrou wen is een dergelijke ontwikkeling te constateren, zij het minder sterk. Deze cijfers heeft dr. J. Vonk ge noemd tijdens een openbare les, waarmee hij het ambt van lector in de cardiologie en inwendige ge neeskunde in Nijmegen aanvaardde. Als oorzaken van de stijging noem de hij voedingsgewoonten, het gebrek aan lichaamsbeweging en het roken. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Leger des Heils heeft majoor A. H. Hasoldt be noemd tot territoriaal secretaresse voor de bejaardenbonden. Haar taak zal zijn deze bonden in de korpsen in geheel Nederland te organiseren en te stimuleren. De bejaardenbonden vormen een nog nieuwe, maar veelbelovende tak van dienstverlening van het Leger des Heils. Het was majoor Hassoldt, die als korpsofficier in Rotter dam-Noord een aantal jaren geleden de eerste bejaardenbond in Neder land hielp vormen. LEUVEN Pater Pire, inter nationaal bekend door ztfn werk ten behoeve van vluchtelingen, is gisteren, 58 jaar oud, in het academisch ziekenhuis overle den. Dertien dagen geleden was hij voor een operatie opgenomen. Pater Pire kreeg in 1958 de Nobel-! prijs voor de vrede. Dominique Georges Pire, afkomstig! uit Dinani trad op 18-jarige leeftijd in een dominicaner klooster. Hij stu-j deerde theologie in Rome. Tijdens de; tweede wereldoorlog was hij aalmoe-; zenier van het Belgische geheime, leger en agent van de inlichtingen-j; dienst voor de geallieerden. Dorpen Na de oorlog organiseerde hij een internationale hulpactie voor vluch telingen uit Oost-Europa. Dit leidde tot de stichting van „Europa-dorpen" in België. Noorwegen, Oostenrijk en West-Duitsland. Deze dorpen, door vrijwilligers gebouwd, waren in het bijzonder bestemd voor revalidatie van invalide en zieke vluchtelingen, die als onbruikbaar overschot in de geleidelijk leeglopende vluchtelingen kampen dreigden achter te blijven. Bij Hoei aan de Maas in België stichtte hij een „universiteit van de vrede", die elk jaar door duizend studenten bezocht wordt. Onder het motto „eilanden voor de vrede" stimuleerde hij hulpwerk in Azië en Afrika. Zijn eerste vredes- eiland, dat in 1960 in Oost-Pakistan werd geopend, heeft nu 40.000 inwo ners. De mensen krijgen er onderwijs, worden medisch geholpen en opgeleid in de landbouw. De laatste maanden was by druk in de weer, om gevluchte studenten uit Tsjechoslowalcye in West-Europa onderdak te bezorgen. s-HERTOGENBOSCH Het is de organisatoren van het In ternationale Vocalisten concours gebleken, dat de belangstelling van jonge Nederlandse vocalis ten voor dit concours steeds minder werd. De oorzaak daar van vermoedt men in de deel neming van vele buitenlandse routiniers, die moeilijk waren te verslaan, waardoor de vrees van de jonge Nederlandse zan gers (tot 32 jaar) om in Het openbaar te worden afgewezen, niet geheel ongerechtvaardigd was. Vandaar dat de Stichting 's-Her- togenbosch Muziekstad een speciaal concours voor Nederlandse vocalis ten organiseert. De leeftijdsgrens ligt hier bij 27 jaar en de aanmel- dingseisen, verkrijgbaar bij de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging te Amsterdam, lig gen lager dan op het internationale concours. De Bossche organisatoren en de KNTV gaan in zes steden aan de conservatoria een openbare voor- i selectie houden en wel in Groningen I op 11 april. Enschede 12, Rotterdam 18, Amsterdam 19. Tilburg 25 en Maastricht 26 april. Per regio wor den twee geldprijzen van 250 en 150 beschikbaar gesteld en de twaalf finalisten zingen op 10 mei in Den Bosch in de eindronde om een eerste prijs van 1000 en een tweede van 500. Niemand behoeft dus nu drempelvrees te hebben. De jury zal bij de voorselectie uit vier leden bestaan. Voorzitter zal de directeur van het conservatorium zyn. De juryleden zullen per regio wisselen. Het permanente jurylid is de voorzitter van de vakgroep con certerende vocalisten van de KNTV, de heer Van de Ven. De jury in Den Bosch zal uit vijf leden be staan, allen van Nederlandse natio naliteit. Het inschrijfgeld bedraagt 10. Subsidies van het Rijk, de gemèente Den Bosch, de provincie Noord-Bra bant en het Prins Bernhardfonds hebben het mogelijk gemaakt bege leiding beschikbaar te stellen. Dit concours staat geheel vrij van het Internationale Vocalistencon cours. De prijswinnaars van 10 mei zullen dus bij inschrijving voor de internationale wedkamp normaal in september moeten voorzingen in de voorselectie. LINKOEPING Het Nederland? «tudententeam heeft maandagavond lr Linkoeping een zaalhandbal- wedstrijd tegen Zweden met 298 verloren. Bij rust leidden de Zweden KRUISWOORDPUZZEL Hor.: 1. pluim van een vogel. 4. deel van een sleutel. 7. naaktkieuwige I slak. 9. krom, 11. Aziatisch hoogland, i 13. verstand, 15. heks, 16. stapel, 17. kropgezwel. 18. nachtgewaad, 20. ri vier in Engeland. 22. koraalrif. 24. stand, 25. goedertieren, 28. oude vlak temaat, 29. appel, 30. mist Vert.: 1. plaats in Gelder]., 2. lusthof, 3. zeehond, 4. jong varken, 5. zoon van Jacob, 6. werf, 8. stad in Z.H., 9. bitter vocht, 10. keurig. 12. kunstmens. 14. plaats in Drente. 18. geestelijke. 19. bijwoord, 20. korte de gen, 21. gelijk, 23. ongevulde. 24. i voorgeschreven kerkgebruik, 26. keu rig. 27. boom. OPLOSSING 1 g. 2. ham. 3. kraam. 4. verslag. 5. schutting, 6. Gaasterland. 7. voorra- I dig. 8 stellig. 9. glans, 10. eng. 11. d. Vert. 1. Gaasterland. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De doopsgezinde ge meente in de hoofdstad is gedwongen tot een aantal ingrijpende bezuinigingsmaatregelen. Van de vjjf kerkgebouwen zal er een worden afgestoten, terwjjl er mogelijk nog twee voor de zondagse dienst verloren zullen gaan. Overwogen wordt ook, het aantal predikan ten in te krimpen. De Amsterdamse doopsgezinde gemeente (die heel Amsterdam en ook nieuwe woongebieden als Bad hoevedorp. Amstelveen en de Bijlmer omvat) worstelt al jaren met een sterk teruglopen van het ledental. Was het tien jaar geleden nog boven de zesduizend, nu bedraagt het aantal doopsgezinde Amsterdammers nog maar 3900. Er zijn geen teke nen. dat aan deze daling binnen afzienbare tijd een einde zal komen. Parallel hieraan vertoont de begroting elk jaar een stijgend tekort. Op verzoek van de ledenverga dering heeft de grootboekhouder verleden jaar een grondig financieel onderzoek ingesteld. Zijn rapport gaf aanleiding tot grote ongerustheid met betrek king tot de in de toekomst te verwachten tekorten In overleg met de ledenvergadering heeft de kerkeraad besloten de nieuwe kerk „De Olijftak" in Slotermeer te verkopen. Voor de Oosterparkkerk en het wijkgebouw aan de Karperweg wordt naar vertmurmogelijkheid gezocht. Het is onzeker, of deze twee voor de zondagse dienst bewaard kunnen blijven. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan blijft voor de doopsgezinden beneden het IJ alleen nog de Singelkerk over. HANDHAVEN Het stond voor de kerkeraad vast. dat de Singel kerk, hoewel zeer duur in onderhoud, gehandhaafd moest blijven. Deze kerk is het middelpunt van het doopsgezinde leven in ons land. Het bureau van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit is er gevestigd. De nieuwbouwplannen in Noord zijn definitief van de baan. Gehoopt wordt nu. dat de besprekin gen met overheidsinstanties zo zullen uitvallen dat restauratie van het oude. kleine kerkje in Nieuwen- dam, in samenwerking met Monumentenzorg, mo gelijk is. Het kerkblad „In dit Amsterdam", dat elke maand verscheen, zal in het vervolg nog maar vijf maal per jaar uitkomen. Over het aantal predikanten (thans zes) Is nog geen beslissing genomen. Wel is men het erover j eens. dat het werk in de gemeente een grondige herstructurering moet ondergaan. Dat er overigens nog wel perspectief in zit, be wijst het feit, dat na de sombere klanken op dc ledenvergadering onmiddellijk een bedrag van tien duizend gulden aan blijvend verhoogde toezeggin gen binnenkwam. STREEKGEMEENTEN Ook elders moeten de doopsgezinden ingrijpende maatregelen nemen. Zo hebben in Mid den-Friesland zeven gemeenten met Grouw als middelpunt zich per 1 januari aaneengesloten lotj een streekgemeente. waaraan drie predi kantsplaatsen verbonden zijn. Dokkum en vier naburige gemeenten (alle vijf I vacant) overwegen eveneens, zich te verenigen tot een streekgemeente. In West-Groningen hebben Grijpskerk. Den Horn en Noordhorn zich verenigd tot een gemeente met een predikantsplaats. Almelo. Borne. Enschede en Hengelo bestuderen een plan tot oprichting van een streekgemeente Twente met drie predikantsplaatsen. WASHINGTON De Ameri kaanse astronaut Frank Borman. één van de drie Amerikanen die in de Kerstperiode om de maan vlogen met de Apollo-8. zal met zijn gezin een vriendschapsbezoek brengen aan West-Europa. President Nixon heeft dit gisterer gezegd. De tournee begint zondag Borman zal boodschappen meebren gen waarin staat, dat de VS met an dere landen willen samenwerken bij het onderzoeken van de ruimte. Kolonel Borman. zijn vrouw Susan en zijn twee zoons van 17 en 15. Frederick en Edwin, gaan achtereen volgens naar Engeland. Frankrijk. België. Nederland, West-Duitsland. Italië. Spanje en Portugal. Omstreeks 20 februari keren zij terug naar de VS. De andere twee leden van de Apolio-bemanning. James Lovell er. William Anders, zijn door hun werk zaamheden verhinderd met Borman mee te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2