DUURTETOESLAG OOK IN DE VERVOERSSECTOR Commentaar Tsjechische waarschuwing tegen VS De Gaulle: Chaos dreigt in het Nabije Oosten decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Na kousen en pantynylons: Prijzen horeca en rijles lager Wereldbank van kerken Luchtdoeltank ook voor Nederland? SLURFTIG HIT WEER M eer w ind overwogen Rooftochten leverden 130.000 op PALACH- WACHT Fr •anco vraagt SPANNING MOET VERMINDEREN SPREUK matiging in berichtgeving Afschuw bokkepootjes JAMIN Bn rgemeester Thomassen brak zijn been Jbon1 L. Nieuwe Leidse Courant Donderdag 30 januari 1969 - 49ste jaargang O vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich it gheblevi mijn hert in teghentpoe! Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14.10 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Opnieuw heeft een hele reeks industriële bedrij ven besloten hun werknemers, voor wie op 1 januari geen nieuwe cao van kracht is geworden, een duurtetoeslag te geven. Intussen is ook het prijzenfront zelf in beweging. Na de prijs verlaging, die de nylonkousenfabrieken beloofden, kondigde het ministerie van economische zaken gisteren een prijsmaatregel aan tegen het horecabedrijf. De drie vakbonden van werkne- mers in industriële bedrijven hebben I met verscheidene individuele bedrij- j ven overeenstemming bereikt over het toekennen van een duurtetoeslag. nadat de Algemene Werkgeversver eniging geweigerd had een algemeen j advies in deze geest te geven. Zo besloten zeven ondernemingen in de Zaanstreek (waarvan de nieuwe cao's eerst op 1 april ingaan) hun werknemers een eenmalige uitkering van 75 (jongeren beneden 23 jaar f 45) te geven. Deze bedrijven zijn Honig, de linoleumfabriek Kromme nie, de Noordhollandse margarine- fabriek, de textiel- en oliefabriek 1 Crock en Laan, Duyvis, Westzanens Koninklijke fabrieken en de Konink- lijke Lassiefabrieken. Een overeenkomst voor (gemiddeld) 25 per maand werd getroffen me' vijftien bedrijven uit de „Kanaalzone" in Zeeuws-Vlaanderen (voornamelijk chemische bedrijven, enkele voedings bedrijven en een glasfabriek) en de j NV Ketjen te Amsterdam. Ook vervoer Prijs f 2.5 miljoon (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MÜNCHEN Het Nederland se ministerie van defensie heeft grote belangstelling voor een zo genaamde luchtdoeltank, die bij j de Duitse firma Krauss-Maffei in een vergevorderd stadium van ontwikkeling is. Dit verklaarde een van de direc teuren van dit op zware voertuigen en zware machines gespecialiseerde bedrijf, dat reeds een Nederlandse door een als computer uitgevoerd miljoen gulden voor de levering van 315 Leopard-tanks. De luchtdoeltank, die over niet al te lange tijd in serie vervaardigd zal worden, geldt als de meest efficiënte, die er op de wereld bestaat. Zijn tweelingkanonnen met een kaliber van 30 of 35 mm worden bediend door een als computer uitgevoerd vuurleidingsapparaat. Hij is speciaal geschikt voor de bestrijding van laagvliegende bom menwerpers en jagers tegen toestellen, die hoger dan 3000 nieter vliegen worden raketten ingezet en zijn trefzekerheid zou 75 procent bedragen. De luchtdoeltank van de firma Krauss-Maffei is ruim twee keer zo duur als de middelzware gevechts tank Leopard, waarvan de eerste tien in de herfst van dit jaar zullen worden afgeleverd, en waarvan de laatste eind 1971 naar Nederland ko men zal. Dit betekent dat als Den Haag er de nodige van bestelt het er bijna 2.5 miljoen gulden per stuk voor zal moeten neertellen. Ook in de vervoerssector beginnen de duurietoeslagen „los" te komen. Bij de betrokken vakbonden z(jn reeds positieve reacties van ondernemingen binnengekomen. (In deze sector wor den de nieuwe cao's eerst op 1 april of 1 mei van kracht). Zo heeft het spoorwegbouwbedrijf in Utrecht laten weten, dat zijn 400 werknemers over het eerste kwartaal een extra uitkering krijgen van 100 (jongeren 50). Ook is een aantal wegtransportbe- drijven overgegaan tot betaling van 25 per maand. Classificeersbedrijven in Rotter dam en Amsterdam (in totaal ruim 5000 werknemers) hebben besloten tot de ingangsdatum van de nieuwe cao ruim 5 per week extra uit te keren. Eenzelfde besluit nam ook de NV Tankercleaning te Rotterdam (100 man personeel). Aan de werkgevers in de zeevaart is 2 procent duurtetoeslag gevraagd, in de binnenvaart willen de vakbon den een vast bedrag. Prijz zen In een gesprek op het ministerie van economische zaken hebben de fabrikanten van nylons en panty nylons gisteren toegezegd binnen enkele dagen de prijzen terug te brengen tot een niveau dat niet meer dan 8 procent hoger ligt dan eind 1968. Er waren in deze branche al prijsstijgingen tot 20 procent voor gekomen. Op korte termijn worden maat regelen verwacht tegen het horeca bedrijf. Vertegenwoordigers van deze bedrijfstak hebben laten weten dat zij „niet in staat zijn om hun prijzen op korte termijn tot het door de mi nister gewenste niveau terug te brengen." Dit betekent, dat de mi nister ben (voor zover mogelijk) door middel van een prijsmaatregel zal moeten dwingen. In het horecabedrijf, dal reeds twee keer eerder een priisstop kreeg, is men daarover zeer gebelgd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze prijsmaatregel (waarin dan percentages van de toegestane prijs- j verhogingen zullen worden ge- I noemd) nog deze week, of anders be gin volgende week, bekend wordt gemaakt. Ook de autorijscholen zijn ter sprake gekomen. Verwacht wordt dat een groep te dure rijschoolhou ders spiedig de lesgelden zal moeten terugdraaien. De Maogriep, Amerikaans-V ietna- mees onwelkom importartikel in West-Europa, verlegt zijn greep nu vaar het oosten. Hoewel de Polen zich tegen de griepopmars hebben gewapend met massale vaccinatie, zijn er al in Warschau 200.000 en in Lodz 100.000 zieken. Het is ook niet alleen een menselijk euvel: zelfs in de hoofdstedelijke dierentuin moeten de zakdoeken eraan te pas komen; de olifant heeft een bijzonder grote nodig. DE BILT Een zwakke rug van hoge luchtdruk trok de af gelopen nacht over ons land. Hierin kwamen flinke opklarin gen voor. De minimum-tempera turen werden echter niet lager dan 2 graden. De rug werd ge volgd -door een bij een depres sie tussen IJsland en Scandina vië behorend frontensysteem. Dit trok vandaag over de Britse ei landen en de Noordzee naar on ze omgeving. Morgen zal ons land zich aan de achterzijde van het fronten systeem bevinden. In de dan aangevoerde lucht zullen plaat selijk buien tot ontwikkeling ko men. De wind kan daarbij aan de Waddenkust mogelijk tot storm achtig toenemen uit richtingen tussen zuidwest en west. De tem peraturen zullen daarbij iets la ger zijn dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: Zon: 10 tot 50 procent; Min. temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; TULSA (VS) De Wereld raad van Kerken overweegt de oprichting van een wereldbank van kerken ten dienste van de hulp in de ontwikkelingslanden. Ook wordt gedacht aan de instel ling van een oecumenisch bureau, dat de kerkelijke hulpverlening moet coördineren. In oktober zal een bijeenkomst wor den gehouden, waar deskundigen uit de ledenkerken zullen overleggen over de beste manier, om geld van de kerken te besteden aan ontwikkelings hulp. Dan zal ook beslist worden over de plannen voor een wereldbank en een oecumenisch bureau. Het uitvoerend comité van de We reldraad, dat tot deze bijeenkomst besloot, vergadert deze week in Tulsa (VS). Man ..bezocht" ruim 10M kerken en begraafplaatsen MAASTRICHT Het straflijstje van de 47-jarige Pierre S. uit Maas tricht die jarenlang ongrijpbaar bleek voor de Nederlandse, Belgische en Duitse politie maar die begin ok tober 1968 toch gegrepen werd door de rijkswacht van Hasselt (België) blijkt behoorlijk lang te zijn. De balans van zijn misdaden, opge steld door de bijzondere opsporings- brigade van de Hasseltse rijkswacht, vermeldt dat Pierre S. alleen in Ne derland reeds 120 maal zijn schen- nend of vernielend spoor trok over begraafplaatsen en door kerken. Hij beging in Nederland tien inbraken en in België nog meer. Niet minder dan 104 maal trok de man uit Maas tricht de grens over en haalde hij bij diefstallen een buit van 30.000 gul den binnen en zoveel gebruiksgoede ren, dat verdachte in Maastricht een speciaal magazijntje huurde, om er de gestolen waren op te slaan. In België werden 89 kerken en be graafplaatsen door Pierre S. „bezocht", in Duitsland 17 en in Noord-Frank rijk 2. Hij zal zich vermoedelijk in juli voor de rechtbank van Hasselt moeten verantwoorden. Voor de Tsjechen is Jan Palachs offer niet vergeefs geweest: men weet nu dat de Russische bezetting niet naar willekeur over het leven van een volk kan beschikken. Vele jongeren blijven Jan Palach trouw: zij doen het enige wat nog te doen valt, de kaarsen brandende houden bij het graf op het Olsangkerkhof in Praag: ivegwijzers. nu nog summier en aarzelend, naar de vrijheid Prinses Beatrix en prins Claus zijn. na het officiële bezoek aun Ethiopië, nu in Kenia: dit houdt in dat de prinses haar 31ste verjaardag, morgen 31 januari, niet in Nederland viert. Maar het zal er niet minder feestelijk om zijn. Max Koot is de fotograaf van deze verjaardagsfoto. DEN HELDER Een deel van de bemanning van het Duitse schip Cli- via-2 (297 brt) is vanmorgen op een ander schip overgestapt. De Clivia meldde gisteravond laat dat het ten zuidwesten van Den Helder zinken de was. De sleepboot Simson nam later de Clivia op sleeptouw naar Den Helder. r> PARIJS President De Gaulle heeft gisteren gewaar schuwd voor een „bloedige chaos" in het Nabije Oosten als geen internationale maatregelen worden genomen om de span ningen in dat gebied te vermin- Wij stellen belang in anderen als belang in ons stellen. SYRUS C 'f ..Mag Bonzo cm aiiti-trtann«-iiijrc- i<-Tante Marga gaf hein een kut!" Max.temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. deren. De Gaulle drong opnieuw aan op gemeenschappelijk op- i treden van de VS, Rusland. En geland en Frankrijk. In Tel Aviv heeft de Israëlische minister van defensie Mosje Da jan felle kritiek geleverd op De Gaulle. Frankrijk, aldus Da jan. volgt de pol i- I tiek van Rusland, dat zijn beleid ten aanzien van het Nabije Oosten baseert op de haat van de Arabieren tegen Israël. „Frankrijk maar in werkelijk heid vertegenwoordigt Frankrijk nu slechts één man wil zijn invloed in dc Arabische landen versterken en anders niet", aldus minister Dajan Hij verwachtte geen oorlog in het Nabije Oosten maar wel een uiterst harde diplomatieke strijd. Dajan zei verder nog. dat Israël niets moet doen dat het leven van de ongeveer 3.000 Joden in Irak in ge vaar zou kunnen brengen „Wij moe ten de Iraakse leiders geen voor- wendsel geven voor nieuwe le- i rechtstellingen of bloedbaden", zei Dajan. Hcrocfj i Intussen heeft minister van buiten- i landse zaken Abba Eban opnieuw een beroep op de beschaafde wereld gedaan om te voorkomen, dat in nieuwe processen in Irak weer I „onschuldige Joden" naar de galg worden gestuurd. Hij zei dat is vast- i j gesteld, dat de vervolging van een „hulpeloze gemeenschap zonder I respijt voortduurt". In dit verband herinnerde hij aan de mededeling I van de minister van voorlichting in I Bagdad, dat er nog meer processen zullen komen. Uit Bagdad wordt vernomen dat een proces zal worden gevoerd tegen een groep die wordt beschuldigd van activiteit ten gunste van het „imperi alisme en de Amerikaanse inlichtin gendienst". Over de namen van de beklaagden en hun aantal werd niets meegedeeld. Het Iraakse Hof dat de veertien mensen van wie negen joden wegens spionage tot de strop had veroordeeld, zou volgens de voorzit ter van het hof. Ali Hadi, geen discriminatie hebben toegepast. Hadi zei dat zich bij de veroordeelden ook moslims hebben bevonden. Levenslang o O MADRID Generaal Franco heeft op zijn jaarlijkse ontvangst van de buitenlandse pers de hoop uitgespro ken, dat journalisten het alkondigen van de noodtoestand in Spanje niet zullen aangrijpen voor „sensationele berichtgeving". Zoals bekend zijn sinds vorige i week vijf van de belangrijkste bur gerrechten opgeheven, staat de pers onder strenge censuur en is een golf i van arrestaties gevolgd. Sommige politieke waarnemers hebben de veronderstelling geopperd, dat de noodtoestand in verband staat met de gezondheidstoestand van de dictator. De politie zette gisteren haar „zui veringsacties" voort. Volgers officiële kringen zijn tot dusver 200 tot 300 studenten opgepakt, maar volgens de oppositie loopt het aantal arrestanten in de duizenden. Aan de universitei ten van Saragossa en Pamplona heb ben studenten de afgelopen dagen pogingen ondernomen protestde monstraties op touw te zetten. De Spaanse politie schijnt ook met een „culturele schoonmaak" te zijn begonnen. In verscheidene bibliothe ken zijn boeken in beslag genomen als Het dagboek van Che Guevara en J De gedachten van Mao Tse-toeng, be- I nevens werken van Bakoenin en prof. Herbert Marcuse. Deze maatre gel is echter niet algemeen. DIRKSËN: ACTIE TEGEN ROEMENIE MET ONMOGELIJK WASHINGTON Het Witte Huis zegt niets al te weten van beriehten over een Russische actie tegen Roe menië. Presidentiële woordvoerder Ronald Ziegler zei gisteren: „Er is bij m(jn weten geen reden tot bezorgd heid over Roemenië." Er was in Washington nogal wat opwinding ontstaan door uitlatingen van de republikeinse fractieleider in I de senaat, Everett Dirksen. die had gezegd over „militaire inlichtingen" uit betrouwbare bron te beschikken als zou „de Russische opperbevelheb ber hebben voorgesteld Roemenië door de diplomatieke wringer te draalen". Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur l^R is een golf van afschuw over de wereld gegaan na de wrede dood van die negen joden in Irak. Ginds beweert men. dat het hier een rechtspleging geldt wegens spionage. Men zit met dit verhaal ongelukkig, omdat het buiten Irak door bijzonder weinig mensen zal worden geloofd. Terecht vreest de wereld een nieuwe oplaaiing van antisemitisme: dat waanzinnige beangstigende kwaad waarvan de mensheid zich maar niet ten volle verlossen kan. Zeker is er reden tot beduchtheid voor het lot van de joden in de Ara bische landen. Te noodzakelijker is. dat dr machthebbenden in die lan den vernemen hoe daarover elders wordt gedacht en geoordeeld. Het zal moeten betekenen een activering van de buitenlandse politiek, iets waar toe ook onze regering best mag gera ken. Arm volk der joden. Maar ook: arme volken in die Arabische landen, waar de machthebbers zich telkens weer genoopt achten de aandacht af te lei den van binnenlandse problematieken. Hoe anders zou het Nabije Oosten ervoor staan, indien er eindelijk eens een einde kwam aan de haat jegens dat kleine nijvere volk. welks aan wezigheid zo belangrijk zou kunnen bijdragen aan verhoging van de wel vaart in al die onmetelijke gebieden waar thans nog vaak de kommer heerst. Maar het is het eigenbelang van de maehthebbers, hun volken kortzich tig te houden, hen op te zwepen tot haat, en zo b(j te dragen aan besten diging van een situatie. Op deze wijze komt het Nabije Oos ten er nooit. Ook in een tijd van hoog opgevoerde informatie dringt die we tenschap cr helaas niet dan uiterst langzaam door. De tegenkrachten, die het zonder de joodse zondenbok niet wensen te stellen, zijn daarvoor he laas alsnog te sterk. Hetgeen echter de wereld, althans voorzover zjj hierover wijzer oordeelt, niet ontslaat van de plicht om niet temin alles te doen wat onder deze moeilijke omstandigheden mogelijk is. Misschien blijkt dat overigens toch méér dan men aanvankelijk wel ver moedt. PRAAG De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Washington heeft cie Amerikaanse minister van buiten landse zaken gewaarschuwd, dat de Amerikaanse militaire manoeuvres bij dc Tsjechoslowaakse grens de spanning in Europa vergroten. De ambassadeur, dr. Karei Duda, j wees erop, dat de stap van de Ameri kaanse regering leidt tot het stijgen van de internationale spanning in dat gebied. Josef Smrkovsky is gisteren geko zen tot voorzitter van de volkskamer, een van de twee kamers van het nieuwe parlement. In het presidium werd ook gekozen Alexander Dubcek. <iie gisteren weer in het openbare i politieke leven van Praag terugkeer de. Hij had zich veertien dagen te ruggetrokken voor herstel van ner veuze uitputting. 250 gram van 119 voor 105 niet te geloven voor die prijst In Jeruzalem heeft een militaire openbare aanklager gisteren le venslange gevangenisstraf geëist te gen zeven jonge Arabieren, die hij schuldig achtte aan het plaatsen van granaten in vuilnisemmers in het Joodse deel van dc stad. De zeven verdachten, wier leeftijden variëren van 19 tot 21 jaar. behoorden tot het Volksfront voor de bevrijding van Palestina ROTTERDAM De heer W. Tho massen. burgemeester van Rotterdam, heeft tijdens een skitocht in het kan ton Graubünden in Zwitserland zijn rechterscheenbeen gebroken. Het ge beurde toen hij in snelle vaart af daalde en daarbij waarschijnlijk iets raakte. De heer Thomassen heeft in Zwit- seriand een eigen chalet, waar hij zijn vakanties pleegt door te brengen. Hij ligt in een ziekenhuis, maar mag maandag naar Rotterdam terugke ren. de dag dat zijn vakantie zou eindigen. atk u. cZev aJbcrii*ju, Ik geef op als nieuwe abonnee: treat plaat i I betaalt: per kwar'aal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De n.euwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratia. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1