MILJOEN HONGERDODEN ALS HULP NIET KOMT X I^i'hb hm mmm mm* M Aan beide kanten waren excessen Dit jaar wordt AOW Commentaar Jongen van 15 verdacht Uitstel van verhoging briefport onmogelijk Het Kwartet fietsen voor biafra i Nieuw initiatief voor Biafra Inzamelingsactie Indonesische ambassadeur: Minister Roolvink Ds. Jan Wit twee keer verhoogd ere-cloctor in het nieuwe n nieuwe abon- Geef jaar nee op - U krijgt dan gratis deze rook verdrijver. bon SPREUK HET WEER Moeder met twee kinderen omgekomen cocktail JAMIN Misbruik TWEE WEKE A I MOORD OP 1 EAR 1YSE 1 ERI'I.EEGSTER Meluwe Leidse Courant Woensdag 29 januari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14.10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Waarschijnlijk deze week nog zal de Tweede- Kamercommissie van Buitenlandse zaken met de regering over leggen wat gedaan kan worden om de voedselhulp aan Biafra op grote schaal voort te zetten. De Kamercommissie heeft dit initiatief genomen na gisteren enkele vertegenwoordigers van hulporganisaties te hebben ge hoord. Mr. G. E. van Walsum, de voorzitter van de stichting Vluchtelingenhulp Biafra-conflict deelde in deze hearing mee. dat volgende week weer een geldinzamelingsactie zal worden gevoerd. aan de organisaties die deze lucht brug nu al organiseren. Een groep van 75 middelbare scholieren heeft dinsdag in Rot terdam een bijzondere demon stratie voor Biafra gehouden. De jongelui beijveren zich om geld bijeen te brengen ten einde fietsen te kunnen kopen, voor Biafra (giro 24591. Daarom trokken zij fietsend door de stad. De Rotterdamse po litie die toestemming voor de de monstratie had gegeven, bege leidde de groep door het centrum. De heer J. Th. Degenkamp. verte genwoordiger van een particuliere werkgroep, die de hearing met de Kamercommissie had mogelijk ge maakt, stelde de commissie voor bij de regering aan te dringen op ter beschikkingstelling van vliegtuigen om op grote schaal voedsel te ver voeren. Hij meent dat vele regerin- j gen dit Nederlandse initiatief zullen navolgen. Hij vraagt de regering: een luchtbrug te organiseren, ook overdag en vanaf andere vlieg velden dan alleen Sao Tomé of Fer nando Po. de aanleg van een vliegveld in Biafra, alleen bestemd voor voedsel- vluchten. uitbreiding van materiele steun GRONINGEN De senaat van de rijksuniversiteit te Groningen heeft een ere-doctoraat in de theologie toegekend aan de dichter-dominee Jan Wit, onder andere om zijn gro te verdiensten bij de nieuwe psalm berijming. rik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwarteal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. IDe nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam - straat: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 247, Leiden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool vink van Sociale zaken heeft de Tweede Kamer gisteren toege zegd per 1 april de uitkeringen van de aow aan te zullen passen aan de gestegen lonen in het bedrijfsleven. Later in het jaar zal dan nog eens een ver hoging met drie procent volgen als blijkt dat de loonkosten in de eerste periode van 1969 met meer dan drie procent gestegen zijn. De motie van de socialist Vellenga werd door de minister ten sterkste j ontraden. De socialist wil per 1 ja- i nuari een verhoging met drie procent, te financieren uit de algemene midde len en uit premieverhoging. Minister Roolvink wees er op dat bij wijze van voorschot reeds per 1 januari een I structurele verhoging van 1,1 procent j was verleend die uit de schatkist gefi- j nancierd zou worden. Gezien deze toe- zeggingen maakt de motie-Vellenga geen enkele kans. Bovendien moet de SER nog advies uitbrengen over deze zaak. Over de kwestie van de „werkschu- wen", door verscheidene Kamerleden aan de orde gesteld, zei minister Rool vink, dat bij een onderzoek in Eindho ven gebleken was dat deze groep wel iswaar klein is maar zeer veel geld kost aan de samenleving. Daarom zal er wel straffer moeten worden opge treden. De Pous De Raad voor de Arbeidsmarkt kan medio februari, aldus minister Rool vink, met zijn werkzaamheden begin nen. De leden worden door de SER benoemd, na overleg met de minister. Het gerucht dat drs. De Pous zelf voorzitter zou worden, klopte wel met de inlichtingen die hij had gekre gen. Het zou hem te ver gaan zich te bemoeien met de nevenfuncties die de voorzitter van deze raad zou heb ben. Dat is een zaak van de SER zelf, die een unaniem advies over de be noeming van de voorzitter heeft uitge bracht. De raad voor de Arbeids markt zal onder meer advies kunnen uitbrengen over de invoering van een toeslagregeling voor oudere werkne mers. om hen te vrijwaren voor ontslag. De minister was bijzonder ver heugd over de invoering van spaarloon in de cao voor grafici. Van de zijde van de regering bestaat geen 1 bezwaar tegen duurteloeslagen. zoals j die recent door de Algemene werk geversvereniging zijn afgewezen. Mej. Van Leeuwen (a.r.). mede na mens de CHU sprekend, ging nog even in op de motie-Vellenga. Zij vond dat er andere keuzemogelijkhe den zijn in het kader van de sociale verzekeringen en daarbij dacht zij vooral aan de kleine zelfstandige. Zij had ook geen behoefte aafi de motie die door de heer Vellenga in tweede termijn was ingediend, waar bij hij in een wetsontwerp dat nog dit jaar zou moeten worden ingediend, de inkomensgrens van de bejaarden- verzekering met duizend gulden ver hoogd wilde zien of bij die verzeke ring een extra-inkomensklasse in wil de voeren, met aanpassing van de bedragen der premiereductie. De a.r. afgevaardigde meende dat de heer Vellenga hier vooruit wilde lopen op de door het bedrijfsleven ingebrachte bedragen. Men lean beter barrevoets door het leven gaan dan nooit zijn lakschoenen uittrekken. SIRIUS ..1- «lal de „nieuwe aanwii beul ook niet kieskeurig r DE BILT Hel regengebied dat vannacht over ons land trok. heeft zich verder naar het oosten verplaatst en ligt nu boven Duits land. In ons land viel plaatselijk 10 mm regen. Dit neerslaggebied behoorde bij een depressie die zich met grote snelheid van de Golf van Biskaje naar de Duitse Bocht verplaatste. Achter dit lage drukgebied om stroomt met wes telijke tot noordwestelijke wind enigszins onstabiele lucht naar ons land. Inmiddels heeft zich bij IJsland een nieuwe depressie ont wikkeld. Deze verplaatst zich in oostelijke richting en neemt in activiteit toe. DE BILT Aanvankelijk op klaringen. morgen weer toene mende bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Tot matige of krachtig, later aan de kust waarschijnlijk tot hard toenemende wind tussen zuid en west. In de nacht iets lagere, morgen overdag dezelfde temperaturen. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon: minder dan 40 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 29 'inueri: zon op: 08.25: onder: 17.22: maan op: 12.48: onder 06.21. 2 februari volle maan. Een miljoen Gebeurt dit niet dan zullen in de komende maanden een miljoen mensen van honger sterven. Want hoewel met de huidige luchtbrug ge noeg eiwitten naar Biafra vervoerd worden, is er nu een ontstellend ge brek aan koolhydraten ontstaan. Om dit tekort op te heffen moet dagelijks 1500 tot 2000 ton voedsel naar Biafra vervoerd worden: de capaciteit is nu 250 ton per etmaal, maximaal op te voeren tot 500 ton. „Het moet snel gebeuren", zei dokter Middelkoop, die enige jaren in Biafra werkte. ..er is geen tijd meer voor onderhandelin gen". Volgens hem zouden de vliegtuigen er wel kunnen komen (de Ameri kaanse regering heeft het voorbeeld gegeven door het geven van een aan tal Slrato-cruisers). Wanneer verschillende regeringen bij de VS aandringen op hulp. zou Washington wel bereid zijn Globemasters of Her cules-vliegtuigen te geven, waardoor het voedsel (2000 ton) vanuit Gabon of Ivoorkust zou kunnen worden ver voerd. Kosten De kosten van deze enorme opera tie: voor de vliegtuigen 40 tot 50 mil joen gulden per maand, voor het voedsel 80 miljoen per maand, voor het zeetransport een nog onbekend bedrag en voor de aanleg van het vliegveld in Biafra 10 tot f 15 mil joen. De heer Mellema (c.h.) zette enige vraagtekens bij de realisering van dit plan. vooral waar het de kosten be treft. Dit alles zou in enkele weken voor en bij elkaar moeten komen en dal waar Amerika totnutoe 22 mil joen dollar in totaal heeft bijgedra gen. Voor handhaving van de huidige luchtbrug is er in de komende drie maanden al 1,8 miljoen dollar nodig. DEN HAAG De Indonesische ambassadeur in ons land. generaal Taswin Almanik Natadiningral. is van mening dat de Nederlandse troe pen tijdens de potentiële acties in In donesië geen systematische terreur hebben bedreven. Wel zijn er volgens hem ernstige excessen voorgekomen. De ambassadeur, die van 1945 tot i 1950 officier was bij de Westjavaan.se Siliwangi-divisie en commandant van Djakarta ten tijde van de soevereini teitsoverdracht, zei in een interview met Het Vrije Volk, dat deze excessen „aan weerskanten" zijn voorgeko men. „Ook wij hebben, als wij moesten terugtrekken, kampongs in de brand gestoken", aldus generaal Taswin. die zelf de ervaring heeft gehad dat Ne derlandse officieren krijgsgevangenen altijd correct hebben behandeld. Dat het hier en daar toch tot ex cessen is gekomen wijt de ambassa deur aan de omstandigheid, dat de Nederlandse militairen niei wisten dat er een vrijheidsstrijd aan de gang was. en dal zij nooit hebben erkend dat. alle gewapende Indonesiërs tot het officiële leger (de TNI) behoor- SEVENUM De 35-jarige ine- vrouw J. van d Vight-Van Encke- vort uit Seven urn bij Venlo is gister avond in haar woonplaats samen met haar zesjarig zoontje Chritje en haar vierjarig dochtertje Anja vrijwel op slag gedood toen zij zonder voorrang te verlenen een autoweg opreed. Twee kinderen van de buren die meereden in de auto die door me- vrouw Van der Vight werd bestuurd, I werden levensgevaarlijk gewond. Een van beiden, een zevenjarig meis- je, is inmiddels overleden. De auto werd gegrepen door een 20-tons zwa re Duitse vrachtwagen. den en dus behandeld moesten wor den volgens de conventie van Genève. Ook was er bij de Nederlanders ge brek aan goede inlichtingen. De ambassadeur zei, dat de Indo nesiërs geen behoefte hebben aan „hel oprakelen van het verleden of het openbaar maken van oude rap porten. Voor ons hebben de feiten genoeg gesproken". 250 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst IAIEFSTAL is diefstal, ook als het gaat om gemeenschapsgeld. Deze krasse taal gebruikt het CN\ - bestuur in het laatst verschenen num mer van De Gids. Wij z(jn het er mee eens. Van de orde zijn de uitkeringen van sociale verzekeringen en van de Al gemene Bijstandswet. Een onderzoek in Eindhoven heeft uitgewezen, dat in «0 van de 150 onderzochte geval len sprake was van misbruik. Onze sociale wetgeving is een goed ding. Waar armoede geleden wordt moet geholpen worden. Dat is zonder meer plicht. Daartoe zijn in het ver leden vele wetten gemaakt en goed gekeurd. Voor deze wetten moeten jaarlijks enorme bedragen op tafel komen, in totaal niet minder dan 13* miljard gulden. Zo kan b(j ziekte, on geval. invaliditeit, werkloosheid en in andere moeilijke omstandigheden ge holpen worden. Wie echter meent zo nu en dan van deze uitkeringen wat te moeten mee pikken ook al heeft hü er geen recht op. die pleegt een stuk maatschap pelijk onrecht. Ieder die van dergelijke praktijken op de hoogte is zal de betrokkenen ten minste op het onjuiste van dit gedrag moeten wijzen. De toch al nauwelijks te torsen last van de sociale verzekeringen mag niet nog eens door misbruik ver zwaard worden. Misbruik kan hier tot gevolg hebben, dat de voorzieningen beperkt moeten worden en mensrn in nood de dupe worden. Zo wenselijk als dc sociale wetgeving is, zo noodzakelijk is een efficiënte controle op dc uitvoering. 1 otie-Oeie verworpen DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren niet akkoord gegaan met de motie-Oele (soc.). de verhoging van de posttarieven per 1 februari uit te stellen totdat de Kamer zich nader over de noodzakelijkheid van deze verhoging kan be raden. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat beriep zich niet alleen op de technische onmogelijkheid in zo korte tijd de beslissing te herroepen, maar ook op het feit dat deze verho ging deel uitmaakte van het dekkings- ging at I plan van de regering. 1 Als deze verhoging niet door zou gaan. zal uil de algemene middelen een bedrag ter beschikking gesteld moeten worden met als gevolg een verhoging van belastingen of accijn zen. Dit laatste was voor D'(>6-afgevaar- digde Dijkstra aanleiding tegen de motie-Oele te stemmen. Hij was er voor een omslag te heffen over de gebruikers in plaats van een algeme ne belastingverhoging. Minister Bakker memoreerde nog even de procedure. De verhoging was in september al aangekondigd, in no vember gepubliceerd. Nu herroepen zou betekenen: een discussie in de ministerraad (het zou beslist geen ha merstuk zijn) en ook nog eens behan deling in de Raad van State. De ver hoging met 5 cent nu, een forse verho ging, betekent dat er volgend jaar geen verhoging komt. De minister ont kende dat er enige relatie bestaat tus sen de verhoging en de vermindering van het dienstbetoon, zoals het laten vallen van de tweede postbestelling. Te hint Hoewel de protestantse afgevaardig den Boertien (a.r.) en Tolman (c.h.) nog steeds niet helemaal tevreden ge steld waren over het noodzakelijk zijn van de verhoging, zwichtten zij voor hel argument van de minister dat men de klok drie dagen voor de ver hoging niet weer kan terugdraaien. De heer Jongeling (g.p.v.) meende dat het parlement het aan zichzelf te wijten had dat niet eerder was gerea geerd. Dit ondanks het feit dat de heer Biesheuvel bij de algemene be schouwingen in oktober reeds had ge vraagd of de verhoging wel noodzake lijk was. De heer Oele probeerde het in de tweede termijn van zijn interpellatie nog even met: laat de PTT het wat langzamer aan doen met investerin gen en minister Witte veen zou wat meer geld aan dc PTT moeten lenen. De heer Bakker (comm.) vond het maar een vreemde zaak dat op dezelf de dag dat de motie-Oele in de kran ten gepubliceerd werd, het ministerie een advertentie had laten opnemen waarin melding gemaakt werd van de verhogingen. Minister Bakker: „Dat is een samenloop van omstandig heden die ik betreur". Hoog bezoek Het bezoek van de koninklijke familie aan Ethiopië zou niet compleet zijn zonder hel opne men van de HVA-suikerplantage Wonji in het programma. Vele jaren energiek werk heeft ge resulteerd tot een wel unieke suikerrietcultuur op hoog ni- veau. Op de foto: de koninklijke gasten aten zich uitvoerig in lichtingen geven over tie yang vazaken op de onderneming. Ook de keizer ontbrak niet op het appel. COMO Alle benzinestations in Italië zijn vandaag voor onbepaalde lijd gesloten, aangezien het perso neel volkomen onverwacht het werk heeft neergelegd. Het eist hogere lo nen. Doordat de staking onverwacht kwam. strandden vele automobilis ten. (Van onze correspondent) VENRAY Precies veer tien dagen nadat de 26-jarige Venrayse verpleegster Iier- mien van der Vorst in een van de bossen aan de rand van Venray werd vermoord, heeft de rijkspolitie de vijftienjarige Paul H. gearresteerd die er van wordt verdacht de moord te hebben gepleegd. Een eerste onderzoek wees uit dal de dader als een soort wildeman moest zijn te keer gegaan. De onder kaak van de vrouw was verbrijzeld en de borstkast bleek te zijn inge drukt. Zijn gedrag was zeer sadistisch. Van een zedenmisdrijf was echter geen spoor te bekennen. Niet minder dan dertien politie functionarissen hebben zich bijna twee weken lang het hoofd gebroken over deze afschuwelijke zaak, waarbij het zich in het begin liet aanzien dat zij zeer spoedig zou worden opgehel derd. Het stond direct al vast dal een jeudig persoon de dader moest zijn. Substituut officier van justitie mr. Bartels was niet bereid iets mee te delen omtrent de verdachte. Wel zei hij: „Wat dacht u dat ik zomaar iemand, en speciaal in dit geval, van z(jn vrijheid beroof? Daarvoor is het ern te belangrijke zaak. Ik ben cr- van overtuigd dat we de dader te pakken hebben. Bedenk dal ik spe ciaal belast ben met onderzoeken waarin minderjarigen zijn betrok ken." Illj wilde niet meedelen waar de jongeman zich thans bevindt. De verdachte zit in de derde klas van de HBS van de Paters Francisca nen in Venray. Hij zou veel in de bos sen hebben rondgezworven met een verrekijker vanwege ziin lievelings vak biologie. Zijn kleding zou door de justitie in beslag zijn genomen. De verdachte zou de zolen van )zijn schoenen hebben afgeschuurd om een vergelijking met de gevonden voet sporen te bemoeilijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1