President Svoboda belooft nieuwe verkiezingen Koninklijke gasten wonen Koptische kerkdienst bij Jongen tijdens jacht doodgeschoten Prof. Albeda in Ontmoeting Nederlandse gemeenschap werkgroep PAK T/ Tilburger van moord verdacht Zelfverbranding Vietnamees meisje Onrust stijgt in Spanje Auto kantelde: man gedood en 8 gewonden Matroos in Lek verdronken Twee doden bij pensionbrand Californië is „noodgebiec^, Culturele avonden op Drakensteyn MODDERBAD OM SPANNING TE VERMINDEREN VREDESDIS* CUSSIE Link van Bruggen in Praag verhoord Studenten betoogden voor Tsjechoslowaken MAANDAG 27 JANUARI 196? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het anti-revo lutionaire Eerste-Kamerlid prof. dr. W. Albeda en de Democra ten H. Moerkerk en R. Kottman maken deel uit van de Werk groep Progressief Akkoord (PAK), die tot stand is gekomen na overleg tussen de drie bestu ren van PvdA, PSP en PPR. Deze „studiegroep", zoals prof. Albeda het noemde, wil proberen de kansen en problemen van een progressieve concentratie te ru briceren en een goede en brede discussie over vooruitstrevende politiek op gang te krijgen. Op het secretariaat van de ARP was gisteren officieel nog niets bekend van het toetreden tot het PAK van prof. Albeda. Deze benadrukte overigens dat hij als persoon aan de gesprek ken deelneemt. Hij vindt dat de ontwikkeling van de partijver nieuwing wat in het slop is ge raakt. Zijn toetreden is deels een gevolg van een persoonlijke nieuwsgierigheid, deels heeft het ten doel „wegen open te houden". Hij had de indruk dat de pro gressieve concentratie een beetje een afgesloten zaak dreigde te worden. Hij zou willen werken voor een open houding naar de confessionele partijen. Over zijn besluit heeft de heer Albeda met niemand overleg gepleegd. Zoals bekend wordt prof. Albe da tot de radicalen gerekend. Zijn politieke vrienden hebben juist verleden week aangedron gen op een afzien.van medewer king aan het PAK, als groep en als individu. Zij vinden dat men nu eerst werkzaam moet zijn in de eigen partij. De werkgroep bestaat verder uit de socialisten Kok en Ree horst (Rotterdam), de pacifisten Hoek en De Roode en de Radi calen Van Bakel en de journalist Faas. De Democraat Moerkerk heeft als konsekwentie getrokken het zich niet meer beschikbaar stel len voor het voorzitterschap van de afdeling Amsterdam van D'66. Het hoofdbestuur verklaarde na drukkelijk dat D'66 niet als par tij aan de besprekingen deel neemt. Het bestuur distancieert zich volledig van iedere deelne ming door afzonderlijke leden die dat geheel voor eigen verant woordelijkheid zouden moeten doen. Communisten moeten moerassen droog leggen in Indonesië DJAKARTA De Indonesische regering is van plan zestigduizend communistische gevangenen naar de oerwouden van Borneo te sturen om daar moerassen droog te leggen en grote stukken regenwoud te ontgin nen als landbouwgebied. Ontkend wordt, dat het hier gaat om dwang- of slavenarbeid. „De se lectie zal zeer streng zijn," zo werd meegedeeld. „Het zou niet raadzaam zijn communisten vrij te laten rond lopen om dorpelingen te beïnvloeden. Officieel zijn er ongeveer 80.000 communistische gevangenen in over volle speciale kampen. Zij zijn allen gearresteerd na de mislukte staats greep van 1965. Dagelijks worden nog communisten gearresteerd. Het plan heeft tot doel, aldus de regering, een grote arbeidsreserve nuttig te maken. Ook wil men een po ging doen de kosten voor het levens onderhoud van de gevangenen te be snoeien en een poging doen hen te rehabiliteren. TILBURG De politie heeft zater dag de 27-jarige Tilburger A. L. in gesloten. Hij wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn echtgenote, de 25-jarige Petronella L.-V.H. met pistoolschoten om het le ven te hebben gebracht. Nog voor de politie ter plaatse was is L. naar een kennis gelopen met het verzoek zijn vrouw naar het zieken huis te brengen. De vrouw is onder weg overleden. Kort nadien werd de politie gewaarschuwd, dat L. bezig was amok te maken. L. die naar ster ke drank rook, was in staat van he vige opwinding bezig ruiten te ver nielen. In de loop van de dag stapelden de verdenkingen tegen hem zich dusda nig op dat hij werd ingesloten. SAIGON De politie heeft giste ren bekend gemaakt dat een 20-jarig meisje, Le Thi Thuy Loan, zichzelf in brand heeft gestoken in een dorp bij Saigon. Zij is later overleden. Vol gens de politie had het meisje met haar daad geen politieke bedoelingen. ADDIS ABEBA Een Hol lands weekeind in een Ethiopi sche entourage, zo zou men het bezoek van onze Koninklijke fa milie aan Ethiopië het afgelopen weekeinde kunnen noemen. Zaterdag was namelijk de Neder landse familie in Wonji en Shoa in de suikeronderneming van de HVA en gisteren ontmoetten de vorstelijke personen de bijna voltallige Neder landse gemeenschap in dit Afri kaanse land Met grote belangstelling volgde het koninklijk gezelschap gistermorgen Honderd arrestaties MADRID Na het afkondigen van de noodtoestand in Spanje zijn on middellijk arrestaties gevolgd. Onge veer honderd mensen zijn in hechte nis genomen. De Spaanse politie is een grote act;e begonnen tegen onte vreden studenten en heeft een aantal hunner gearresteerd. De politie wil niet zeggen om hoeveel studenten het gaat. De Franco-regering kondigde vrij dag de uitzonderingstoestand af; de vijf grondrechten werden opgeheven en censuur ingesteld. Het regime ging hiertoe over als reactie op de groeiende onrust aan de universitei ten. De communistische ondergrondse beweging heeft in aanplakbiljetten opgeroepen tot gewapend verzet te gen de regering. In Barcelona hebben duizenden gedemonstreerd ten gunste van de regering. Op borden stonden leuzen als „Communisme nee. uni versiteit ja". „Spanjaarden achter Franco, zoals in 1939", en „Vrede en orde". Spaanse gastarbeiders in West-Duitsland hebben zondag in Frankfort het Spaanse consulaat bestormd. Zij drongen met ongeveer 150 man het gebouw binnen, verniel den meubilair en smeten schrijfma chines naar buiten. Aangenomen wordt, dat de acties bedoeld zijn als protest tegen de noodtoestand in Spanje. een plechtige dienst in de Heilige Drieëenheidskathedraal. De kleurige dienst duurde drie kwartier. Voor de schriftlezing, gehouden in het Engels en in het Amhaars, de nationale volkstaal, was gekozen Mattheus 18 vers 1820. In het gebed, uitgespro ken in het Che-ez werd voor de Koninklijke gasten vrede, een lang leven en geluk gevraagd en vreugde bij het bezoek aan Ethiopië. In een ongedwongen en gezellige sfeer was er gisteren een ontmoeting met de Nederlandse gemeenschap in het park rond onze ambassade in Ad dis Abeba. De Koninklijke gasten on derhielden zich in informele gesprek ken met de ongeveer vierhonderd landgenoten. Het bezoek aan de HVA-onderne- ming in Wonji en Shoa had ook een ongedwongen sfeer. Uitvoerig liet ko ningin Juliana zich inlichten over de suikerfabricage in dit unieke bedrijf in dit hooggelegen deel van Afrika. Dit bezoek droeg temeer een Ne derlands karakter, daar het weer echt Hollands was. Donkere wolken pakten zich samen boven de Won- ji-vlakten en de regen was bijna niet van de lucht. Het aan de moderne onderneming verbonden ziekenhuis werd eveneens door de gasten be zocht Tijdens de autorit naar de Wonji- vlakte ontstond er een klein ongeluk. Een plotseling de weg overstekende koe kwam in botsing met de auto, waarin prinses Beatrix en prins Claus zaten. Alleen materiële schade deed zich voor. Vrouwen vragen TROS over voetbal HILVERSUM Nu de tv zoveel voetbal vertoont, kunnen de vrouwen niet meer om deze sport heen, zegt de TROS: zij moeten samen met haar echtgenoten wedstrijd na wedstrijd zien. of ze die begrijpen of niet. De TROS meent, dat het goed zou zijn de dames beter in te lichten. Op 12 februari wordt de wedstrijd Ajax Benfica om 8.15 uur door de NTS op Ned. 1 op 't scherm ge bracht. Vlak daarvoor, tussen 7.30 en 8 uur, zullen op Ned. 2 bij de TROS vrouwen vragen kunnen stel len over voetbal aan twee scheidsrechters: de internationale ar biter Jef Dorpmans en de jonge Vo- lendammer Jan Keizer. Het gaat daarbij o.a. over de inswinger en de ongeoorloofde schouderduw. TILBURG Bij een gecompli ceerd ongeluk op de Gilzerbaan zijn zaterdagavond een man gedood, zes personen levensgevaarlijk tot zwaar en twee licht gewond. Het ongeval heeft het leven gekost van de 36-ja- rige J. Ketelaar uit Tilburg, die met zijn personenauto uitweek voor een fietser, op de linkerweghelft raakte en in botsing kwam meteen tegenlig ger. De botsing kwam zo hard aan, dat de auto van de heer Ketelaar kantel de en totaal werd vernield, even als de andere auto. De heer Ketelaar overleed zondag morgen: levensgevaarlijk werden ge wond zijn vrouw en drie kinderen uit het gezin De Brouwer te Gilze, die bij hen in de auto zaten, en verder de jonge fietser voor wie werd uitge weken. LEKKERKERK De 23-jarige on gehuwde matroos-binnenvaart A. van der Berg uit Bergabmacht is met zijn bromfiets de Lek ingereden en ver dronken. Vrijdagmiddag werd zijn stoffelijk overschot ter hoogte van Opperduit bij laag water ontdekt door de 19-ja- rige A. de Haay. Volgens de politie moet aangeno men worden, dat de matroos met zijn bromfiets de smalle trottoirband heeft geraakt en daarna over de hel ling, die uit bazaltkeien bestaat, de Lek is ingereden. Daarbij moet het slachtoffer zo ernstig gewond zijn ge raakt, dat hij geen kans heeft gezien zich uit het water te redden. BAARLO De achttienjarige M. M. L. Sitsen stak met zijn bromfiets zondagavond plotseling de weg over. Hij werd gegrepen door een perso nenauto en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. BREDA Bij een brand in een pension zijn zondagmorgen twee man nen om het leven gekomen. Het zijn de 42-jarige arbeider Dirk Baars en de 48-jarige Hongaar Jozef Nagy. Het stoffelijk overschot van de mannen werd aangetroffen in een toilet. De lichamen lagen onder puin en huisraad. Zes bewoners van het pension, dat hoofdzakelijk buitenlandse gastarbei ders huisvesting biedt, waren in on- derkleding de straat opgevlucht. Van enkele anderen kwam vast te staan, dat zij buiten de stad verbleven. Het pension, dat totaal afbrandde, had in totaal veertien bewoners. LOS ANGELES President Nixon heeft Californië zondag tot rampge bied verklaard en uit de federale middelen drie miljard dollar ter I beschikking gesteld voor hulp. In de afgelopen dagen zijn tijdens regenstormen elf personen in j Zuid-Californië om het leven geko men. De storm die negen dagen heeft geduurd heeft totaal 85 mensenlevens i geëist. De schade wordt geraamd op ongeveer 30 miljoen dollar. Zondag minderde de regen wat. De overstro mingen zijn de ergste sinds 1938. HILVERSUM Op de verjaardag van prinses Beatrix 31 januari zal de NRU 's avonds op Hilversum II een nationaal programma uitzenden van 89.30 uur, dat o.m. gewijd is aan culturele avonden op kasteel Draken steyn. Er wordt een keus gedaan uit op namen van vijf muziekavonden, waar voor vorige winter Nederlandse kun stenaars werden uitgenodigd. Ook wordt iets verteld over av nden waar op beeldende kunstenaa.s aanwezig waren. Phia Berghout en Ton Hart suiker, die adviseerden bij de samen stelling van de muziekprogramma's, fungeren nu als presentatoren. De storm heeft Beverly Hills, de verblijfplaats van zovele filmgroot heden, niet ontzien. In de reeks ver woestingen in het zuiden van Cali fornië de lawines verrasten velen in de slaap werd ook het gebied rond Los Angeles betrokken met de villawijken Bel Air en Hollywood Hills. Op de foto actrice Ann-Mar- gret en echtgenoot in de modder van wat eens de oprijlaan van hun villa was. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG President Svoboda heeft nieuwe verkiezingen be loofd en ook het spoedig houden van het veertiende partijcongres. Dit om de spanning te vermin deren, die is ontstaan door de zelfverbranding van de student Jan Palach, een protest tegen de Russische bezetter. Het Tsjechoslowaakse staatshoofd zou ook hebben toegezegd dat in Tsjechië de perscensuur zal worden afgeschaft, of althans worden ver minderd. De bevolking van Slowakije beroert zich kennelijk minder hard, want voor het oostelijk deel van de Bondsstaat zullen voorlopig geen „verlichtende" maatregelen worden getroffen. Wenen: man steekt zichzelf in brand WENEN De 58-jarige Josef Or- golitsch uit Wenen heeft zaterdag derde graads brandwonden opgelo pen, nadat hij zich had overgoten met benzine en zijn kleren had aan gestoken. De politie deelde mee dat Orgolitsch waarschijnlijk dronken was toen hij zich in zijn flat in brand stak. Toen de vlammen oplaaiden scheurde de man zich de kleren van het lichaam. Zijn vrouw kon de vlammen doven. De toestand van Or golitsch wordt als zorgwekkend beschreven. De vier voornaamste strijdende par tijen in Vietnam hebben zaterdag in Parijs toch het begin van de vredes onderhandelingen aan de gelegali seerde conferentietafel gerealiseerd. In een zitting van meer dan zes uur hebben zij hun standpunten uiteen gezet. Op de foto het hoofd van de Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, tijdens een persconferentie. AMSTELVEEN Na een langdurige ziekte is zondagmiddag op 62-jarige leeftijd overleden de heer C. van Win gerden, oud-voorzitter van het NW en lidvan de eerste kamer voor de Partij van de Arbeid. De heer Van Wingerden werd in 1954 benoemd tot voorzitter van het NW. WIERDEN Tijdens het jagen op een ree is de 14-jarige Jan Heimerik uit Wierden zaterdag door een schot dodelijk getroffen. De jongen maakte deel uit van een groep jagers, die per boot in Ossenzijlergracht wild aan de oever trachtte te verschalken. Een der jagers, de 24-jarige J. T. richtte op een ree, dat hij inderdaad raakte. De 14-jarige jongen H. sprong enthousiast op in de boot. Echter Juist op het ogenblik dat T. zijn tweede schot lost^, omdat het wild niet dodelijk was geraakt Dit schot trof de jongen, die ter plaatse overleed. Een paar dagen isolatie van de maatschappij is toch een vreemde gewaarwording. Alleen met Mao of wie het zijn mag. Mijn dokter beweerde bij hoog en bij laag, dat niet het Chinese gele gevaar maar een doodgewone Hollandse tocht mij de keel deed zwellen en koortsdro men bracht. Je voelt daar een soort discrimina tie in. Waarom iedereen Mao en ik een gewone tocht? De medemensen benaderen je»toch slechts op veilige afstand, want voorkomen is beter dan genezen en het niet-Mao smoesje gelooft niemand. Er komt geen bezoek. En de rust rond je is onmetelijk. In een helder ogenblik bedenk je, dat je nu ein delijk eens die opgetogen brieven kunt gaan schrijven aan de gelukki ge ouders van jonggeborenen. De ba by's zijn weliswaar al enige weken oud, want de felicitatie is er nog niet van gekomen, maar je ken nende, vergeven ze de late schrij verij wel. Je schrijft de eerste brief. Met ve le beste wensen. Pakt de envelop, adres er op en met een gewoonte gebaar lik je het randje dicht. Het smaakt notabene naar pepermunt En dan opeens de volle last van je verantwoordelijkheid. Zend je daar niet in bloemrijke bewoordingen de ellende naar het jong gezin? Een wel of niet Mao-belichte en velop, een bacillenbezoedelde brief? Die Mao toch! Lach me uit. Ik heb de brief ver scheurd. Dan maar liever nog even laten wachten. De wereld wordt alleen stem. Stem via de telefoon. Dat is veilig, vlug en gemakkelijk. Het vervelende is alleen, dat ieder een net opbelt als je lui-gestrekt de griep ligt uit te vieren. En dat nie mand belt als in de slapeloze nacht de minuten treiteruren worden. Maar wat wil je? Je bent een on mondige geworden, die sinaasappel sap moet drinken als je snakt naar sterke koffie en die naar bed ge stuurd wordt, wanneer je net zin hebt om nu eens een uurtje als een gewoon mens in een stoel te zitten. En daar buiten je kamer draait de wereld door. Een Chinees diplomaat duikt on der. Dezelfde, die op 18 juli 1966 op echte geheime-agenten manier de zwaargewonde landgenoot uit het Ro de Kruisziekenhuis kidnapte. Het lijkt me een juridisch snoepje I van de week. Is de Chinese kidnapper een po litiek vluchteling zonder meer of iemand, die ontdaan kan zijn diplo matieke onschendbaarheid nu danig aan de tand gevoeld kan worden over de gebeurtenissen op die afschu welijke zaterdag? Zelfs dan is hij nog beter af in ons land dan in eigen vaderland, dat is de enige zekerheid. Die Mao toch, wat hebben we een last van hem! In hoeverre er in Tsjechoslowakije weer van een werkelijke ontspanning sprake kan zijn, zal de toekomst moeten leren. In een door Russen gecontroleerd land zijn verkiezingen nooit vrije verkiezingen. En voor het veertiende partijcongres, dat reeds het vorig jaar gehouden had moeten worden, is nog altijd geen datum vastgesteld. Taktisch Zeker is dat een bijeenkomst van het partijkader een delicate aangele genheid is. De bestuurlijke autoritei ten van Tsjechoslowakije stellen sinds hun beteugeling door Moskou alles in het werk zo taktisch mogelijk tussen de klippen door te zeilen. Indien er op dit moment een poli tiek congres in Tsjechoslowakije ge houden werd, zou dit tot een neder laag van de neo-Stalinisten leiden. Alleen door zich uit te spreken tegen de verraders of zwakkelingen in deze kring kunnen de geknech'-1 Tsjechen en Slowaken nog een tijdlang de il lusie handhaven tot op zekere hoogte vrij en zelfstandig te zijn. Zestien journalisten vrijdag uitgewezen ROTTERDAM/PRAAG Onze verslaggever Link van Bruggen is gisteren twee uur verhoord door Tsjechoslowaakse rechercheurs. Hij vertelde ons gisteravond telefonisch dat hij hoogstwaarschijnlijk binnen kort het land zal moeten verlaten. Hij is een van de weinige westerse journalisten, die gisteren hun werk nog konden doen. Het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft ver klaard dat zestien journalisten vrij dag is verzocht het land te verlaten „omdat zij welbewust de Tsjechoslo waakse autoriteiten bedrogen." De journalisten zijn volgens de Tsjechoslowaakse regering onder voorwendsel "an zaken of toeristisch bezoek naar het land gekomen en hebben zich laar voornamelijk bezig gehouden met het verzamelen van politieke informatie en nieuwsberich ten van militaire aard voor hun werkgevers. De meeste journalisten reizen op een toeristenvisum naar Tsjechoslo wakije omdat de officiële journa listenvisa met veel moeite en tijd moeten worden verkregen. De Russische pers beschuldigt de westerse pers ervan onrust te stoken in Tsjechoslowakije. De Russische kranten verteiien hun lezers echter niets over de onrust die er in Praag heerst na de dood van Jan Palach. Ook wordt niet gemeld dat de Praagse student zichzelf heeft ver brand uit protest tegen de vrij heidsberoving van zijn land. Vechtpartijen in Italië ROME Massale vechtpartijen en brand in een universiteit waren het resultaat van de betogingen, die Ita liaanse studenten zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag hielden naar aanleiding van de dood van de Praagse student Jan Palach. In Napels kwamen honderden bij de universiteit in botsing met de po litie. Tientallen studenten raakten gewond toen een vechtpartij ontstond tussen linkse en rechtse studenten. Er werd met stenen en molotov-cock- tails gegooid. In de universiteit brak brand uit en dichte rookwolken dre ven over de stad. In Rome trokken ongeveer duizend studenten naar de Russische ambas sade, waar zij werden tegengehouden door zwaar bewapende politie. Jn Milaan eisten meer dan 500 stu denten het vertrek van Russische troepen uit Tsjechoslowakije. In vele andere steden werd gedemonstreerd en stilte in acht genomen voor Jan Palach. Meer dan 500 studenten van de universiteit van Oxford hebben ter gelegenheid van de begrafenis van Jan Palach vif minuten stilte in acht genomen. Velen droegen de Tsje choslowaakse driekleur. In Parijs heeft het „Comité voor steun aan het Tsjechoslowaakse volk" een betoging gehouden op het ogenblik dat Palach in Praag werd begraven. Zweeds ambassadeur na ziekte overleden DEN HAAG De ambassadeur van Zweden in ons land, de heer Jent H. P. E. Malling, is zaterdag overle den in een ziekenhuis te Den Haag, waar hij een operatie had ondergaan. Hij overleed aan trombose. De heer Malling was 59 jaar en vertegenwoor digde zijn land sinds 1966 in Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5