ROUW OM PALACH Hanoi wijst eerste voorstel VS af Commentaren I I I Martelaarbegraven Diepe stilte in Praag voor begrafenisstoet LAATSTE GROET Israëlische klacht hij Veiligheidsraad Politie treedt hard op Goedkoopte-eiland in Nederland Het Kwartet urn (R'TA) Zacht weer „HANDVEST WORDT GESCHONDEN"' Geef in het nieuwe jaar 'n nieuwe abon nee op - U krijgt dan gratis deze rook verdrijver. Kamer wordt ingelicht CHARMANT PROTEST Ibon WINKELS IN BAARLE-NASSAU BETALEN GEEN BTW Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetf' Maandag 27 januari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14.10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sommige families bestaan vrijwel uitsluitend uit zwarte schapen. DE BOISSON „Opschieten! Ellen is op de tele visie." Inzeil: Verkerk morele trinnaar (pag. 9) .Voji schokkender oorlogsverleden (pag. 7) Koningin gast in Koptische kerk (pag. 5) Ultimatum van studentenpriesters (pag. 2) urruiecD :S VWIBSi» Kg Het afgelopen weekeinde be vond Nederland zich aan de westflank van een hogedrukge- bied, dat zich van Polen over Midden-Europa naar het wes telijk deel van de Middellandse Zee uitstrekte. Zuidelijke win den voerden lucht aan. waarin bij ons gistermiddag tempera turen van acht tot elf graden werden bereikt. Even zacht was het op de Britse eilanden. Daar veroor zaakte een front behorende bij een depressie ten zuiden van IJsland plaatselijk enige regen. Dit front zal ons de komende nacht passeren, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. Ook achter het front blijft ons land in een zuidelijke stroming, zodat het zachte weer aanhoudt. DE BILT Aanvankelijk veel bewolking maar geen regen van betekenis, morgen enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Overwegend matige zuidelijke wind, iets hogere temperaturen. 27 januari: zon op: 08.26; onder: 17.20: maan op: 12 09: onder: 05.16 2 februari volle maan Velen wilden hij de be grafenisplechtigheid van Jan Palach, het symbool tan de vrijheid in Tsje- choslowakije, zo dicht mogelijk bij de kist met het stoffelijk overschot zijn, maar in de laatste ogenblikken komt deze plaats toe aan zijn naaste familieleden, op de foto Palachs broer, zijn moeder en schoon zuster. TIENDUIZENDEN ZORGEN VOOR INDRUKWEKKEND GETUIGENIS TER APELKANAAL In de nacht van zaterdag op zondag kwam de 28-jarige J. F. Moorman uit Mus- selkanaal om het leven, toen hij met zijn auto met hoge snelheid tegen een brugwachterswoning botste. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG De Russen hebben gisternacht alle attributen van bet Wenceslasplein verwijderd, die aan de nagedachtenis herinne ren van Jan Palach. Dit vertelden althans verontwaardigde Tsjechoslowaken, die gisteren en ook vandaag een pelgrimage wilden ondernemen naar de plaats, waar de 21-jarige student zich door zelfverbranding om het leven bracht. Praag heeft zaterdag op indruk wekkende en waardige wijze af scheid genomen van de student Jan Palach. Op de foto de kist met het stoffelijk overschot op het Olsanykerkhof in Praag. De bloemen, de kransen, de hon derden nog brandende kaarsen en- vetpotjes en meterslange, zware rouwvanen, de portretten en de pam fletten alles werd met schoppen in een legerauto geladen en naar de vuilnisbelt gereden. De militairen, die deze voor de Pragehaars zo grievende opdracht uitvoerden, zouden door pantser auto's met mitrailleurs erop, zijn be waakt. De rouw, het treuren om Jan Pa lach die op dramatische wijze de aandacht wilde vestigen op de ijze ren houdgreep van de Russische be zetter, en die thans in heel Tsjecho- slowakije als de nationale held wordt vereerd, duurde niettemin vandaag onverminderd voort. Stille tocht Zowel inwonfrs van Praag als mensen van buiten, die met tiental len bussen werden aangevoerd het ging om duizenden en nog eens dui zenden mannen, vrouwen en kinde ren namen deel aan een stille tocht over de begraafplaats Olsany, waar het lichaam van de wanhopige vrijheidsstrijder zaterdag ter aarde werd besteld. Daar branden nu de kaarsen en de vetpotjes, daar staan nu mannen en vrouwen, die diep in hun nationale bewustzijn zijn geschokt, te bidden of te knarsetanden. Daar liggen ook zoveel bloemen en kransen dat de ingang van het reusachtige kerkhof er bijna door wordt versperd. Het graf van Jan Palach in Praag zal, evenals dat van de door toe doen van Stalin vermoorde Jan Ma- saryk in Lany een nationaal monu ment worden. Het zal, zeker de ko mende weken en maanden, een sym bool blijven van het stille, lijdelijke verzet van Tsjechen en Slowaken tegen de Russische wil, die met mili taire en economische dwangmiddelen werd opgelegd. Indrukwekkend De begrafenis, die geschiedde in het hart van Praag, was een indruk- wekkend getuigenis van stil gedra gen krenkingen in de nationale sfeer en verkropte woede over de her inkapseling in het Russische systeem. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat president Benesj op een meer indrukwekkende wijze ter aarde werd besteld dan de tot voor kort onbekende student Jan Palach, die in wanhoop de dood boven het leven verkoos om het lot, het noodlot van zijn geknechte volk, opnieuw in de publieke belangstelling te brengen. De koude en meer stromende dan druppelende regen trotserend, volg den tienduizenden Tsjechen en Slowa- door Praag. Tienduizenden anderen hadden zich langs de route opgesteld. Naar schatting bewezen zo'n half miljoen mensen de student de laatste eer. Stilte Als het jaargetijde vogels had ge duld, als deze zich bovendien had den kunnen laten horen, zou hun ge zang het enig waarneembare geluid zijn geweest. Praag, de gouden stad, een wereldstad ook, was verstomd als het graf, toen de auto waarin zich de kist bevond met de stoffe lijke resten van Jan Palach, voorbij reed. Slechts hier en daar hoorde men de sonore klanken van beierende kerkklokken. Zo nu en dan weer klonk dof tromgeroffel, terwijl er plechtige treurmuziek werd gespeeld. Ontelbare vrouwen lieten hun tranen de vrije loop. Mannen ontblootten eerbiedig het hoofd. De vensters van de huizen waar de kilometerslange stoet voorbij trok, werden door flakkerende kaarsen verlicht. De kleur van de rouw, van de dood, was er ook. Meterslange zwarte doeken, die van de gebouwen omlaag hingen; omfloersten vaandels en nationale vlaggen. Iedereen Zo droeg Praag zjjn jongste marte laar. zjjn nieuwe nationale held, zijn tweede Johannes Hus, ten grave. Professoren, studenten, de geestelijk heid, de plaatselijke, de provinciale en de landelijke autoriteiten, de vak bonden, de oud-strijders, de huis vrouwen en vooral de jeugd, ieder een was vertegenwoordigd. Degene, die het geluk heeft met volle teugen van de vrijheid te genieten, staat bij dit alles zo machteloos. Hij beseft boven dien met een verlammende dof heid dat de situatie in Tsjecho- slowakije hopeloos en uitzicht loos is, dat een door de rode Moloch verpletterd volk zich zelf zal moeten oprichten en hel pen. De tragische dood van Jan Palach werd door een verne derde natie aangegrepen om waardig en met een bewonde renswaardige zelfdiscipline te protesteren tegen de vreemde be zetter en de onmogelijke eisen die deze aan land, volk en rege ring stelt. JERUZALEM Israël heeft zaterdag een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad, waarin wordt gezegd dat Arabische sta ten die guerrilla-organisaties hel pen in de strijd tegen de joodse staat het Handvest van de Vere nigde Naties schenden en zich schuldig maken aan agressie. Bovendien betekenen de guerrilla-activiteiten „een bedrei ging voor de bestandsresolutie van de Veiligheidsraad", die in juni 1967 werd aangenomen. In een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad levert de mi nister van buitenlandse zaken van Is raël, Eban, scherpe kritiek op de poli tieke verklaring, die president Nasser van Egypte vorige week aflegde. Nas ser zou 20 januari tot het parlement hebben gezegd: „De VAR stelt al zijn hulpmiddelen ter beschikking van de ze (guerrilla-) organisaties zonder enig voorbehoud." „Niet minder ernstig" aldus Eban ,.is de opmerkelijk vrijmoedige onthul ling van Nasser de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november te aanvaarden als een middel om de ge volgen van de oorlog van juni 1967 teniet te doen zonder het Israëlisch- Arabische conflict te beëindigen door het sluiten van vrede." De Verenigde Staten zouden van plan zijn de Franse voorstellen voor I een vier mogendhedenconferentie I over het Nabije Oosten af te wijzen, i Er is grond om aan te nemen dat de I nieuwe Amerikaanse regering meer verwacht van individueel overleg tus sen de grote mogendheden en Israël I en de Arabische landen. Frankrijk heeft 17 januari voorge- steld dat de Verenigde Staten, Rus- J land, Engeland en Frankrijk als per manente leden van de Veiligheids raad in New York bijeenkomen voor besprekingen voor een oplossing van de crisis in het Nabije Oosten. Egyptische kustbatterijen hebben zaterdag het vuur geopend op twee vaartuigen van de Israëlische marine, die in het noordelijk deel van de Golf van Suez patrouilleerden. Geen van de vaartuigen werd getroffen. DEN HAAG De regering is. naar wordt verwacht, bereid de Tweede Kamer in te lichten over de resulta ten van het onderzoek, dat na 1949 in opdracht van oud-minister van Over zeese Gebiedsdelen Van Maarseveen is ingesteld naar beweerde excessen van Nederlandse militairen in Indo nesië. PRAAG De politie in Praag treedt met harde hand op tegen Tsjechoslowaken die de monstraties houden ter nage- j dachtenis van Jan Palach. Gisteravond en vanmorgen werden met de wapenstok en traangas jonge demonstranten op het Wenceslasplein uiteengejaagd. Enkele tientallen beto gers werden in bussen afgevoerd. Eerder was gisteren meegedeeld dat alle demonstraties die verband hiel den met Jan Palach, werden verbo den. Er werd bij het monument van koning Wenceslas, waar Jan Palach zich uit protest tegen de Russische overheersing in brand stak, een sterk politiecordon gelegd. In totaal demonstreerden ongeveer tweeduizend mensen tegen de verwij dering van kaarsen, bloemen en bor den die bij het monument waren neer gelegd als eerbewijs voor Palach. PARIJS Het eerste Ameri kaanse voorstel dat zaterdag werd ingediend aan het begin van de officiële vredesbesprekin gen over Vietnam is zonder veel woorden door Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese nationale bevrqdingsfront (NLF) van de hand gewezen. De Amerikaanse delegatieleider, Henry Cabot Lodge, pleitte voor ^en onmiddelijk herstel van de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Hij gaf zeer nauw keurig aan hoe men zich aan Ame rikaanse zijde deze demilitarisering voorstelt. Maar zijn collega van Noord-Viet nam, Xoean Thouy, merkte slechts op dat zijn land al herhaaldelijk voorstellen van deze strekking heeft verworpen. NLF-leider Tran Boe Kiem zei dat de VS niet gezegd heb ben dat zij bereid zijn een eind aan de oorlog te maken. Het voorstel be schouwde hij daarom „als een ma noeuvre die ten doel heeft het feit te maskeren, dat de Amerikaanse agressie-oorlog voortgaat". neutraliteit moeten voeren, aldus Kiem. Pham Dang Lam, die de delegatie uit Saigon leidt, stelde de eis dat „de communistische autoriteiten" in Ha noi de „gewapende agressie tegen Zuid-Vietnam beëindigen". Hij eiste voor zijn delegatie het alleenrecht op Zuid-Vietnam in Parijs te vertegen woordigen en zei dat het NLF niet namens de Zuidvietnamese bevolking kon spreken. Volgens Lam dienden alle gewa pende strijdkrachten van Noord-Viet- nam het zuiden te verlaten en moest Hanoi zich onthouden van inmenging in dc binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam. Ook riep hij Ha noi op, de akkoorden van Genève te respecteren en een doeltreffende in ternationale controle te aanvaarden. Vrije kerk TNE actie van dc Amsterdamse stu dentenpriesters tegen het celi baat was eigenlijk tegen Rome ge richt. Het was een poging van de drie om hun verloofde collega voor het ambt te behouden en tevens via een experiment de kerkelijke eis van het celibaat te ondergraven. Dc tragiek is dat hun actie zich nu keert tegen de Nederlandse bisschop pen. die evenzeer als deze studenten pastores vechten tegen de autoritaire kerk en naar vernieuwing zoeken. Het „conflict met Rome" is nu ge worden een „conflict met Haarlem" (waar bisschop Zwartkruis woont). Maar dc bisschoppen zijn evenzeer in een tragische hoek gedrongen. Ze hebben de laatste paar jaar veel na druk gelegd op de „coilegialiteitsge- dachte", dat de ene bisschop geen be sluiten kan nemen zonder rekening te houden met de andere. Eigenlijk gaat die gedachte nog verder, want de ene christen moet rekening hou den met de andere, omdat zij samen kerk zijn. Ook gisteren sprak bisschop Zwart kruis in zijn antwoord op de verkla ring van de vier priesters over de collegialiteit. Hij riep hen op. niet al leen collegiaal te zijn met Jos Vrij burg, maar ook met pater Dresen, die niet achter deze actie staat. Tragiek A/fAAR daar ligt de tragiek. In dit geval kunen dc priesters niet met beiden collegiaal zijn. evenmin als de bisschoppen collegiaal kunnen zijn met de paus én met Jos Vrij burg. De collegialitcitsgedachte loopt altijd weer vast, waar een keus ge daan moet worden. Het is onmoge lijk tegen iedereen „ja te zeggen. Het gevolg is dat de bisschoppen „ja" blijven zeggen tegen Rome en de drie priesters „ja" tegen hun colle ga. Zij dreigen een vrije studenten kerk te zullen stichten als de bis schoppen hun inzicht niet wijzigen. De Volkskrant zag daar vanmorgen weinig heil in. „De kerkgeschiedenis leert dat wie aan de kant gaat staan, meestal tot steriliteit gedoemd is." Maar deze priesters willen niet aan de kant gaan staan. Ze weigeren aan de kant gezet te worden. Ze willen hun werk blijven doen. Ons lijkt het niet onmogelijk dat het verzet tegen Rome binnen dc Rooms- Katholieke Kerk van ons land zo groot aan het worden is, dat dit plan echt wel enige kans van slagen heeft Zuidvietnamese studenten heb ben zaterdag in Parijs betoogd voor het Saigonbewind. Mevrouw Ky, die haar man vergezelt bij de Parijse vredesconferentie, kon zoveel loyaliteit niet onbeloond laten en liep mee in de demon stratie. Zes uur rik geef op als nieuwe abonnee: I betaalt: par kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. Op deze eerste vergademig, die ruim zes uur duurde en die in het internationale conferentiecentrum, het voormalige hotel Majestic, werd gehouden, zetten de vier partijen hun respectieve standpunten uiteen. Spoedig bleek dat langdurige bespre kingen nodig zullen zijn om de grote kloof te overbruggen. Thoey zei dat Noord-Vietnam bij zjjn algemeen bekende vier-punten- voorwaarden als basis voor een re geling blijft. HÜ steunde voorts het vijf punten-plan van het NLF, dat in afwijking van de Noordvietnamesc positie uitdrukkelijk voorziet in een neutrale status van Vietnam. Tran Boe Kiem noemde als een van de voornaamste taken van een te vormen coalitie-regering in Zuid- Vietnam het organiseren van vrije verkiezingen. Hereniging van de bei de delen van Vietnam kon volgens de het NLF-program stapsgewijs op ba sis van overleg tussen de beide Viet- nams tot stand worden gebracht Zuid-Vietnam zou in deze fase een buitenlandse politiek van vrede cn BAARLE NASSAU De plaatselijke VVV van Baarle-Nassau-Hertog voert een reclame-cam pagne, waarin het in Nederland gelegen en clave-gebied van Baarle-Hertog wordt aange prezen als het goedkoopte-ailand in Nederland door het. ontbreken van BTW-heffing. In de Belgische winkels worden veel uit België af komstige artikelen verkocht, die niet onder deze heffing vallen, omdat deze nog niet is ingevoerd. De winkeliers berekenen op de goederen, die zij uit Nederland betrekken echter wel BTW. Een bekend hotel in het Nederlandse Baarle-Nassau voert in België een campagne, waarin wordt aangekon- di gd, dat voor Belgische ondernemers de maaltijden goedkoper zijn dan voor 1 januari, omdat die onder nemers aldus de advertentie om teruggave van de betaalde BTW kunnen vragen bij de inspectie van invoerrechten en accijnzen te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1