Actie voor AOWers in nood als je trouwt is een paar honderd gulden I extra altijd meegenomen DWS niet verder dan één treffer sparen... verstandig en handig Acteur Johan Steenbergen: Stuur me maar duizenden brieven voor minister Rooi vink! Directeur rijksasiel legt functie neer Nederlandse kustvaarder gezonken Overvaller munitiedepot gepakt RANGERS IN KWARTFINALE Deelnemers aan strijd om de Eur. schaatstitel PIET ROOMER BONDSRIDDER Korter werken en zes procent in landbouw Remise v. Scheltinga tegen Portisch P. Verhelst (17) naar Londen voor jeugdmatch Aggregaten komen 9* 9 DONDERDAG 23 JANUARI 1969 Jolian Steenbergen: „Voor deze mensen geen tabak, geen partijtje biljarten, geen uitje, dus waar blijven deze mensen? Die zitten te zitten, die zakken weg!" Mevrouw Steenbergen: „Het is echt waar: ze hebben onvoldoende kleding en onvoldoende ontspanning. En mis schien komt er 's zondags een klein stukje vlees op tafel; maar dat zijn toch krankzinnige toestanden in 1969? Dat is toch te gek, terwijl we zo schetteren over de welvaart?" De heer Steenbergen: „Ik sprak laatst iemand, die zei dat een heleboel AOWers nooit voor de AOW hebben be taald. Toen heb ik gezegd: Maar vergeet niet dat we voor de oorlog 14 miljonairs hadden, terwijl we er nu 5000 hebben. En deze werkende mensen hebben eraan meege werkt dat er zo'n welvaart kon komen." Acteur Johan W. F. Steenber gen (66) broer van de grote toneelspeler Paul Steenbergen zit tot over zyn oren in het werk. Sinds hjj een actie is be gonnen voor de volgens hem in benarde omstandigheden verke rende AOWers, heeft htf elke dag heel wat post te verwerken. In zyn woning in Ginneken (Schoolakkerplein 52, gemeente Breda) vertelt hij me: „Vorig jaar heb ik veel AOWers en be stuurders van bejaardenbonden Huib Goudriaan gesproken en toen kwamen er heel wat klachten naar voren. Ik ben hier en daar gaan informe ren, want het is natuurlijk ge makkelijk genoeg om allerlei dingen te beweren: je moet over feiten beschikken. Ik heb daarna een ingezonden stuk in een provinciale krant hier geplaatst en uit brieven die ik kreeg, bleek toen dat de klachten volkomen steekhou dend waren. Het is wel duidelijk dat een groot percentage van de Nederlandse AOWers op het niveau staan van inwoners van onderontwikkelde gebieden!" Zijn voorstel In december zei Johan Steenbergen tegen zijn vrouw: „Ik heb nu vol doende informatie, ik ga beginnen". Hij schreef een brief (met zijn voorstellen om de AOWers te hel pen) aan de Koningin en aan mi nister Rooi vink: „EXCELLENTIE. zeer veel AOWers verkeren in een zeer benarde toestand vanwege de steeds duurder wordende artikelen voor levensonderhoud. Bestuurders van bonden voor bejaarden heb ik vaak gesproken over deze toestanden, en mede namens hen richt ik mij tot u met het volgende voorstel. De „kleine" AOWers (zij die alleen op de AOW zijn aangewezen) per 1 januari 1969 een verhoging toe te kennen van 10 procent; per 1 mei een extra maand uit te keren voor va kantiegeld; dit alles tot een bedrag aan inkomen (met eventuele andere inkomsten) van ten hoogste 8.000 per jaar en hen vrij te stellen van inkomstenbelasting. De AOWers die aan rente of hoge inkomens meer ontvangen dan 8.000 per jaar komen dan te vervallen (van AOW). Voor ouders van emigranten is een bond opgericht, die deze ouders in staat stelt tegen een haalbare vergoe ding hun kinderen te bezoeken. Veel van deze emigranten hebben inmid dels een rijk bestaan opgebouwd in hun nieuwe vaderland (en kunnen hun ouders over laten komen), maar voor de „kleine" AOWers wier kin deren ver afgelegen in ons land wo nen zijn geen maatregelen getroffen. Zij vervreemden van hun kinderen en kleinkinderen. Allen hopen en vertrouwen dat u dit verzoek zult billijken en op korte termijn zult doen verwezenlijken. Met de meest verschuldigde hoog achting, J. W. F. STEENBERGEN. Geen untwoord De brieven werden 3 en 4 januari op de post gedaan, en 8 januari kreeg de heer Steenbergen bericht van het secretariaat van de Koningin dat zijn brief was doorgezonden naar de mi nister van sotiale zaken, de heer Roolvink. Van minister Roolvink heeft Johan Steenbergen echter nog steeds geen reactie gekregen. Inmiddels ontvangt hij nog dagelijks brieven van mensen die zijn actie ondersteunen dit na «en intervi w in dagblad De Stem en het verstaren van 20 brieven aan be iaardenbonden, waa~n de heer Steenbergen op zijn actie heeft geat tendeerd. Hij vraagt vooral om brieven van AOWers èn jongere mensen, die de actie willen steunen. Hoe meer brie ven hoe beter, want Johan Steenber gen wil nu minister Roolvink niet antwoord zo mogelijk zakken vol brieven persoonlijk aan de minister gaan overhandigen. In de provincie Noord-Brabant heeft de initiatiefnemer al een aantal „contactpersonen", die brieven verza melen. Geen comité „Iedereen, die me schrijft krijgt een brief terug met postzegels en het verzoek, de mensen die het moeilijk hebben, weer aan mij te laten schrij ven. Het kost me allemaal wel geld, maar dat geeft niet, want rijk word ik toch niet meer". De heer Steenbergen vertelt me enkele „krepeergevallen", zoals hij dat noemt. Van een mevrouw, die heeft geschreven dat haar man drie keer in de week met de bus naar een ziekenhuis moet reizen om bestraald te worden. „En ze weten niet waar ze het geld vandaan moeten halen, en fietsen mag hij niet" Van mannen, die niet meer kunnen roken, omdat alle inkomsten nodig zijn voor het levensonderhoud. Maar ook van een mevrouw, die hem om adressen heeft gevraagd om met ko len en kleren te kunnen helpen. „We nemen geld noch goederen aan, de heer Steenbergen wil niet de verdenking op zich laden dat hij iets in zijn zak zou steken, maar sturen adressen aan mensen, die willen hel pen." Hij wil ook geen comité vor men. omdat hij bang is dat dan te veel tijd en geld met praten verloren zullen gaan. Hij rekent me ruwweg voor dat de AOW'ers wel tekort moeten komen. De heer Steenbergen komt tot de conclusie ook op grond van zijn informaties dat er in ons land „tienduizenden noodgevallen" moeten zijn. Mevrouw Steenbergen: „Nu kun nen ze wel zeggen dat die mensen een beroep moeten doen op de Bijstandswet, maar neem maar rustig van mij aan dat 99 procent de moed niet heeft dat te doen, soms ook om dat ze het een bedelpartij vinden." Tè liof/e prijzen Mevrouw Steenbergen is vooral ge prikkeld over het kennelijk onbegrip van de regering voor de situatie van de AOW'ers, vooral nu de prijzen zo snel zijn gestegen. „Je staat er niet bij stil, maar het percentage prijsstijgingen (voe dingsmiddelen met 10 percent) van de laatste tijd op een inkomen als die mensen hebben, kan eigenlijk niet. Ik vraag me af of ze op het ministerie niet kunnen rekenen; of hebben ze een verkeerde computer?" Haar man wil nog een week wachten op antwoord van minis ter Roolvink. Komt er geen re actie, dan verstuurt hij een aan getekend schrijven waarin hij de minister meedeelt, dat een actie zal worden begonnen. ,,Er zijn al te veel brieven in de papiermolen geraakt", zegt Johan Steenbergen, die als de actie naar wens verloopt de minister persoonlijk duizenden brieven hoopt te gaan aanbieden. „Het gaat mij om de noodgeval len van de kleine AOW'ers; en voor hen moet gezorgd worden!" (Lezers, die de actie willen steunen kunnen schrijven aan J. W. F. Steenbergen, School- akkerplein 52, Breda). (Van onze correspondent) GRONINGEN Per 1 april is tot directeur-geneesheer van het rijks asiel dr. S. van Mesdag benoemd dokter A. Rengelink, die vroeger als arts in dit asiel werkzaam is ge weest en zich thans specialiseert voor psychiater. De heer Rengelink wordt de opvolger van dr. J. A. van Belkum, die zijn functie neerlegt in verband met kritiek op de door hem toegepaste behandelmethoden. Dr. Van Belkum blijft werkzaam als psychiatrisch adviseur van het ministerie van justitie. TWEE VERMISTEN LONDEN Kapitein G. J. j Smit uit Apeldoorn, van de gis teravond na een aanvaring in Het Kanaal gezonken Neder landse kustvaarder Ceta, wordt nog steeds vermist. De kust wacht zoekt ook nog naar een vermiste Spaanse zeeman. Vier bemanningsleden cn een pas sagier hebben zich in veiligheid kun nen stellen aan boord van de Itali aanse motortanker Punta Cervo. Enkele mijlen van Dungeness aan de Engelse Zuidoostkust kwam de Nederlandse kustvaarder in aanva ring met de Italiaan Punta Cervo (12.803 ton). De Ceta (400 ton) is ei gendom van Gruno N.V. Scheep vaartbedrijf in Amsterdam. Direct na de melding van het ongeluk zijn een reddingboot en een zeesleper naar de plaats van het onheil gespoed. De kustvaarder was met klei op weg van Par in Cornwall naar Amsterdam. BONN Een dertigjarige kantoor klerk uit Keulen is gisteravond gear resteerd. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de nach telijke aanval op een munitiedepot j van het Westduitse leger, waarbij drie soldaten werden gedood. De po- I lltie verwacht dat deze aanhouding S de eerste in een serie arrestaties zal kunnen zijn. De man werd aangehouden op aan wijzing van een aantal cafébezoekers die hem herkenden aan de hand van een tekening die was gemaakt naar een beschrijving van een van de twee overlevenden van de overval. Minister Schroder van defensie heeft gisteren aangedrongen op een grondig onderzoek naar de veilig heidsmaatregelen bij de installaties van het Westduitse leger. Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag: oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. JOHAN STEENBERGEN: r moet voor de mensen gezorgd worden GLASGOW DWS heeft de kwartfinales van het Europese tor nooi om de Jaarbeursstdrlenbeker niet gehaald. Tegenstander Glasgow Rangers, dat in Amsterdam reeds mei 20 had gewonnen, stuitte op i het Ibrox-park voor ruim 60.000 toeschouwers evenwel op veel grote re tegenstand omdat DWS via ra zendsnelle uitvallen gevaarlijk kon j worden. I Niettemin vormden de Schotten, die met 21 wonnen, de betere ploeg. Het sterkste wapen van DWS lag op de linkervleugel waar Rob Rensenbrink zijn werkelijk internati- onale klasse opnieuw onderstreepte. Het doelpunt dat DWS maakte, was ook zijn werk. De goede pass van de i linkervleugel liet Seemann onge- INZELL Aan de wedstrijden voor het Europees kampioenschap schaatsenrijden, die komend week einde in de Beierse plaats Inzeil worden gehouden, zullen 34 rijders uit 13 landen meedoen. De deelne merslijst ziet er als volgt uit: Nederland: Ard Schenk, Kees Ver kerk, Jan Bols, Peter Nottet en Eddy Verheyen. Noorwegen: Dag Fornaess, Fred Anton Maier, Svein-Erik Stiansen, Magne Thomassen en Sten Stensen. Rusland: VaJeri Levroesjkin, Alexander Tsjekoeljajev, Valeri Ka- plan en Joeri Maljisjin. West-Duitsland: Gerd Zimmer- mann. Günther Traub, Erhard Keiler en Rolf Bastian. Finland: Kimmo Koskinen, Olavi Hjellman en Timo Luostrinen. Zweden: Goeran Claesson en Oer- jan Sandler. Italië: Giovanni Gloder en Guido Gillarduzzi. Oostenrijk: Ottmar Braunecker en Herbery Frankl. Polen: Henryk Szandala en Sta- nislaw Klettowski. Hongarije: Gyoegs Martos en Gyoergy Ivankai. Frankrijk: Frangois Perrenoud. Tsjechoslowakije: Oldrich Teply Zwitserland: Franz Krienbühl. ZEIST Oud-scheidsrechter Piet Roomer uit Rotterdam is woensdag in Zeist door KNVB-voorzitter, de heer W. A. G. Meuleman, tot bondsridder geslagen. Roomer moest zich aan het begin van dit seizoen na een auto-ongeluk terugtrekken als scheidsrechter. Hij floot in zijn loop baan twintig interUnd-wedstrijden. De laatste was op 10 mei 1967 toen hij de leiding had van de wedstrijd Finland Griekenland. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De kans is groot dat de hoofdafdeling sociale zaken van het Land bouwschap zal adviseren voor de cao's in de landbouw, die pro- vinciegewijs per 1 maart moeten worden vernieuwd, een verho ging van de lonen toe te passen van 6 procent en de werktijd met een kwartier per dag of 65 uur per jaar te verminderen. Het advies is officieel nog niet uitgebracht maar kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Niet alle landbouworganisaties zijn gelukkig met deze oplossing. Zo heeft de christelijke boeren- en tuinders- bond nogal wat bezwaren tegen de werktijdverkorting, waardoor de taak van de ondernemer wordt verzwaard. WIJK AAN ZEE In Wijk aan Zee zijn woensdag voor het Hoogo- venschaakfornooi twee uitgestelde partijen gespeeld. De uitslagen lui den: Grootmeestergroep: Zesde ronde: Portisch (Hon) Van Scheltinga (Tsj) 0—1. ronde: Bredewout (Ned) Ujtelki (Tsj) 0-1. De stand in de grootmeestergroep na zeven ronden is: 1. Botwinnik (Rus) 6 punten. 2/3. Keres (Rus) en Geiler (Rus) 5Vs, 4 5. Ciric (Zsl) en Benkoe (VS) 5, 6. Portisch (Hong) 4 7 8. Doda (Pol) en Olafsson (IJsl) 4, 9 11. Donner (Ned), Lombardy (VS) en Langeweg (Ned) 3. 12. Kavrilek (Tsj) 2'/», 13/14. Ostojic (Zsl) en Van Scheltinga (Ned) IV», 15/16. Medina 'Spa) en Ree (Ned) 1. of de loonkosten extra worden opge voerd omdat meer overwerk noodzake lijk wordt. In bijzonder sterke mate gelden de bezwaren tegen de werktijdverkorting voor de tuinbouwsector. Voor de tuin bouw brengt de hoofdafdeling sociale zaken vari het Landbouwschap dit jaar voor het eers» een advies uit. Af gewacht moet nog worden of men ook hier overeenstemming zal weten te bereiken over een werktijdverkorting. Aansluiten Op een sociale studieconferentie van de CBTB in Lunteren werd gisteren de vraag opgeworpen of het loon- overleg niet meer moet aansluiten by de achterblijvende bedryven dan bij dc voorhoedebedrijven. Anderzijds was men het erover eens dat op den duur het toonverschil tussen de in dustriële en de agrarische bedrijven zal moeten verdwijnen. Dit verschil bedraagt thans nog 17 procent. CBTB-secretaris dr. A. B. Vaandrager wees radicaal het stand punt van de hand, dat de vakbonden een onjuiste machtsuitoefening zou den nastreven. De vergadering concludeerde, dat een vereenvoudiging van de cao drin gend noodzakelijk is, dat een verbe tering van de pensioenen onontkoom baar wordt en dat winstdeling in de agrarische sector moeilijk te verwe zenlijken en bovendien niet wense lijk is. Posttarieven in de EEG moeten gelijk DEN HAAG De verschillen in posttarieven tussen de EEG-landen zijn nog vrij groot, maar door de verhoging per 1 februari (brieven van 20 tot 25 cent) worden deze ver schillen veel kleiner. Minister Bakker van Verkeer en waterstaat zegt dat in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid P. Jongeling (gpv). Bij toekomstige ta riefsverhogingen moet overleg wor den gepleegd met de andere EEG- landen. Doel is het gelijktrekken van de tarieven. bruikt, maar Geurtsen die in Amster dam zo'n moeite had met gemakke lijke kansen, verzilverde deze gele genheid met' een gretige rechter voet. Daarvoor echter had Glasgow Ran gers al na acht minuten een voorsprong genomen door een solo van halfspeler Smith die ook doel man Jongbloed passeerde. Hij raakte bij die actie echter geblesseerd en liet zich vijf minuten later vervan gen. Jardine kwam in het veld juist op het moment dat Geurtsen de ge lijkmaker scoorde. REDDING Dc hoop van DWS verdween hal verwege dc eerste helft. Met een prachtige redding voorkwam Jong bloed weliswaar een treffer van Watson, maar de Amsterdamse kee per kon de bal niet onder controle krijgen waarna Stein gemakkelijk scoorde: 21. DWS kwam tien minuten voor rust bijna langszij toen het kogelharde schot van Van der Vall via de onder kant van de lat weer het veld in ketste. Na rust moest DWS zich tegen de Rangers in de defensie terug trek ken maar toch waren de beste kansen voor de Amsterdammers. Verder dan een schot van aanvoerder Dijkstra, vol op de paal. kwam DWS echter niet. Naast Rensenbrink had DWS ook uitblinkers in doelman Jongbloed en rechtsachter Frits Flinkevleugel. riTORIO Behalve Glasgow Rangers heeft zich ook het Portugese Vitorio Selu- bal geplaatst voor de kwartfinales. De Portugezen verloren de tweede wedstrijd tegen Florence weliswaar met 21 (rust 20), maar zij hadden de eerste ontmoeting reeds met 3—0 gewonnen, zodat zij overgaan naar de volgende ronde. Tijdens het duel voor 10.000 toeschouwers werden de Portugees Conceidai en de Italiaan Maraschi uit het veld gestuurd. OFK Belgrado heeft woensdagmid dag voor de derde ronde van het tornooi met 31 gewonnen van het Turkse Goezetepe Izmir. Het was de eerste wedstrijd tussen beide clubs. Vertrouwelijk, zeer geheim (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Vertrouwelijk, geheim, zeer geheim" is de titel van het programma dat woensdag 29 ja nuari te zien is in de XTS-rubriek Inburgeren. Het gaat dan over de taak van de commissie-Biesheuvel, die in septem ber werd geïnsta'leerd en moet na gaan, op welke «vijze overheidsorga nen grotere openheid iegens het volk kunnen betrachten Op het ogenfc i* is het zo. dat tal van stukke-plannen en rapporten onder dieus'e geheimhouding worden bewaard en niet onder ogen van hei publiek mogen komen... terwijl dit in j strijd is met de iuiste op*'aUirg van de democratie. Wie hierover wel eens meer wil vei nemen, luistere e.T k.jke volgende week naar Int-urgem DEN HAAG De zeventienjarige P. Verhelst uit Tilburg mag deelne men aan de elfde Internationale We- tenschaps veertiendaagse voor de jeugd. Deze wedstrijden worden be gin augustus in Londen gehouden. De staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. J H. Groshei de, maakte dit gistermiddag bekend. Het is de eerste prijs die de leerling van het St. Odulphuslyceum met 95 van de 100 punten heeft gewonnen in de eerste natuurkunde-olympiade. In Londen zullen 500 jongeren uit de gehele wereld aan het treffen deelne- men. j Een bouwdoos electronica was de tweede prijs in de natuurkunde- 1 olympiade die ging naar J. van der Leer (17) uit Dordrecht. M. de Groot (18) uit Rotterdam-Zuid, H. K. Sohn- gen (18) uit Den Haag, W. van Dijk (17) uit Zwijndrecht en M. A. Schrij ver (17) uit Wassenaar ontvingen boekenbonnen. Aan de olympiade namen 2000 scholieren deel. DEN HAAG De eerste exempla ren van een serie startaggregaten zullen de komende maand bij de Ko ninklijke Luchtmacht worden afgele verd. De productie hiervan is in han den van de „British Braby Group" in Uxbridge bij Londen en de „Dyfa" fabriek in Alkmaar. De luchtmacht heeft voor bijna 1.4 miljoen van de ze apparatuur, die dient voor het door middel van een turbine aanblazen van straalmotoren, besteld. Philippa Lewis uit Alwoodley, Leeds, Engeland maak' er geen geheim van dat zii wi' st poen rret roken, >'.aar als, overige 's gr, prr- oaganditivoor de c.i of ondert arli-rookcampagne is zij m'nder ge- sC ik-, want een sigaar(tje) op ,'n tijd versmaadt zij n-?t

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9