Schevenings begaan met echtpaar de wereld mips Kinderen van 9 jaar al aan avondmaal EX-PRIESTERS DEMONSTREREN Paisley kreeg het hard te verduren in Londen Een woord voor vandaag Openbare les dr. P. Roest Advertenties in Israëls kranten Uw probleem is het onze.... Ota Sik terug in Praag Sneller jood worden Mandie geen belijdenis mocht doenschiet predikant dood Terwijl volgelingen kerkdienst verstoorden Dertig procen t meer zieken in cle bouw BTW-voorlichting voor consumenten BEROEPÏNGSWERK DONDERDAG 23 JANUARI 1262 Er staat in de brief van Jacobus een merkwaardig zinnetje: ,Jiij geeft dan ook des te grotere genade." Niet alleen genade, maar grotere genade. Jacobus schijnt daar de nadruk op te leggen, want hij heeft een woord toegevoegd aan een citaat uit het Oude Testament. Hij citeert uit de Spreuken: God wederstaat de hoogmoedigen, maar de nederigen geeft Hij genade, maar hij heeft er al iets bij gezet: des te grótere ge nade. Hoewel we al veel genade hebben ontvangen, komt er nog meer. We zouden niet kunnen klagen, als God er op een ge geven ogenblik een eind aan maakte en zou zeggen: ziezo, de genade is nu al zo overvloedig geworden in Christus van Bethlehem en Golgotha, je bent nu al zo geholpen; verder moet je nu maar op eigen benen leren staan. Niet alleen blijft de genade ons bij, maar ze wordt zelfs nog steeds groter. Dat kan, omdat genade uiteindelijk geen apart ding is. We ontvangen geen genade, maar een genadige God. Hij is ge nadig in Christus. Hij is bij ons door zijn Heilige Geest. Des te grotere genade betekent telkens weer merken, dat God dichter bij ons is, dan wij dachten. Wij lezen vandaag: Psalm 126. (Van onze kerkredactie) LEIDEN Met een openbare les over het „profiel van de godsdienst leraar" heeft dr. P. Roest dinsdag het ambt van buitengewoon lector in de theorie en de praktijk van de godsdienstige vorming aan de Leidse universiteit aanvaard. De godsdienstleraar maakt zich steeds verder los van het pastoraat en de katechese en gaat zich meer identificeren met de rol. die hij in opdracht van de school heeft te ver vullen. Daardoor is een professiona lisering op gang gebracht. Deze vraagt om een eigen specifieke oplei ding en een overeenkomstige be voegdheid. aldus dr. Roest. Naar zijn oordeel is het onvoldoen de. aan de theologische studie slechts een pedagogisch-didactische informa tie en een praktische informatie door middel van hospiteren toe te voegen. De vorming van de godsdienstlera ren zal in paralellie met de le raarsvorming in het algemeen ge baseerd zijn op de ontwikkeling van het godsdienstonderwijs binnen het totaal van het dynamische onderwijs. Dat houdt confrontatie, evaluerende samenwerking en gezamenlijke be zinning in. Daarbij kan de hulp van de sociale wetenschappen niet wor den ontbeerd. Lutherse commissie in VS bepleit (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN In de badplaats Scheveningen heerst de winterse rust, die hotels en pensions gesloten houdt. Maar deze rust wordt niet gedeeld in het huis aan de Groningsestraat 20. waar de bewoners bewogen met het lot van Europa na de inval in Tsjechoslowakije „rechtvaardigen bijeen roepen om Gods oor deel over de wereld tegen te houden". Mr. H. van der Kolk en zijn echt- Mr. Van der Kolk en zijn echtgeno- genote, leden van de hervormde ge- te behoren tot die christenen, die meente Scheveningen plaatsten met 1 te behoren tot die christenen, die ver- Brtevcn dl* niet *ljn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is veneherd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gel* te worden Ingesloten. Vraag: Ondergetekende wil graag weten hoeveel gewicht een normaal persoon kan hijsen met een drieschijfs takel. Dat zijn dus twee blokken met elk blok drie schijven. En hoeveel met een tweeschijfsblok d.w.z. twee blok ken met elk blok twee schijven. Antwoord: Bij een takel met zes schijven lopen de koorden ongeveer evenwijdig, zodat de last ontbonden kan worden in zes even grote compo nenten. die hun aangrijpingspunten hebben in de zes koorden. Vijf hiervan worden in evenwicht gehouden door de spanning in de koor den het zesde maakt evenwicht met de macht, dat is de kracht, die de hijser er op uitoefent. Zolang er niet gehesen wordt, behoeft er slechts een kracht uitgeoefend te worden, gelijk aan een zesde van het gewicht van Je last, of met andere woorden: zolang er niet gehesen wordt kan iemand zes maal zoveel verrichten als met een enkele katrol. Zodra er gehesen wordt, moet er een remkracht overwonnen worden, gelijk aan de wrijving bij de assen, de stram heid van de koorden en de wrijving van de koorden op de schijven, zodat het nuttig effect aanzienlijk minder is. Hoeveel dit zal zijn, is bij iedere takel anders. Ook maakt het verschil of de per soon alleen maar hangt aan het touw. of dat hij zich vastzet en behalve zijn gewicht ook zijn spierkracht aan wendt. Het juiste antwoord op de vraag kan dan ook alleen maar proef ondervindelijk worden vastgesteld. Voor totaal vier schijven behoeft er theoretisch maar een vierde deel van de last als macht aangewend te wor den in evenwichtstoestand. Ter verdui delijking merken wij nog op dat het proces respectievelijk zes maal of vier maal zo langzaam verloopt Vraag: Ik bewoon een niet gepremieerde vrije-sectorwoning. Op 1 juli 1967 is de huur verhoogd met 10 pet. Bij telefonische infor matie bij de huuradviescommissie werd mij gezegd dat de huiseigenaar in de vrije sector een huurbedrag van 10 pet. van de koopsom per jaar mag vragen en voorts dat de huuradvies- commissie zich onthoudt van bemoei enis met huurgeschillen in de vrije sector. Van andere zijde werd mij ge zegd dat dit niet zo is. dat de door mij betaalde huur steeds te hoog is ge weest en nog is. Voorts heb ik verno men dat verlaging mogelijk is. maar dat terugbetaling van te veel betaalde huur slechts door middel van een pro ces is te bewerkstelligen. Antwoord: In antwoord citeren wij i uit de door de afdeling voorlichting van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening uitgege- ven brochure: Huurprijzen en onder- i houd van woningen en bedrijfsruimten I na de huurverhoging 1967. pagina 9: ..De huurprijs van naoorlogse wonin gen, waarvoor geen financiële steun door de overheid is verleend, kan vrij tussen huurder en verhuurder worden overeengekomen. Nieuwe. niet .gesubsidieerde woningen zijn dus niet aan prijsbeheersing gebonden. Inder daad is de huurprijs voor uw wo ning dus geheel vrij en afhankelijk van onderhandelingen tussen huurder en verhuurder. Vraag: Bestaat er een bepaling, wel ke parkeren van auto's op trottoirs verbiedt? Voetgangers moeten zich maar redden in het verkeer omdat men de auto's op de trottoirs zet. Antwoord: Artikel 81, 2a. van het reglement verkeersregels en verkeers tekens luidt: „In ieder geval is het verboden een voertuig tot stilstand te brengen op trottoirs, voetpaden en fietspaden; dit verbod geldt niet voor fietsen en bromfietsen". Art. 82. 3 luidt: „Bij plaatselijke verordening kunnen regels worden gesteld met be trekking tot het parkeren van voertui gen op twee wielen op trottoirs". Deze beide artikelen houden in dat het ver boden is een auto op het trottoir te parkeren Er zijn echter situaties, waarin men het oogluikend toestaat, maar een voetganger, bijvoorbeeld een dame die met een kinderwagen haar hui» niet uitkan, staat in haar recht ai» zij hierover een klacht indient. (Van onze kerkredactie) MINNEAPOLIS Ontkoppe ling van toelating tot het avond maal en de aanneming tot lid maten (confirmatie) wordt voor gesteld in het rapport van een werkgroep van de drie grote lu therse kerken in de Verenigde Staten. Op de leeftijd van 9 of 10 jaar zouden de kinderen voor het eerst tot het avondmaal toegelaten kunnen worden. Voor de confirmatie wordt (vervolg van pagina 1) V erkiezin gen Tom an riep op tot het scheppen van de voorwaarden voor spoedige verkiezingen en zei dat „het onmoge lijk is te leven onder de spanning die wordt veroorzaakt door het feit dat mensen, die niemand vertegen woordigen. hun functies in de wetge vende vergadering behouden". (Op 17 januari heeft het partij presidium toegezegd dat wettelijke bepalingen worden opgesteld voor verkiezingen tegen het eind van juni en dat nog dit jaar het 14e partijcon gres zal worden gehouden. De Sow- jet-unie is tegen verkiezingen zowel als congres gekant omdat hierdoor waarschijnlijk veel conservatieven hun functies zouden verliezen - red.) De vakbond heeft alle leden opge roepen vrijdag om twaalf uur net werk voor vijf minuten stil te leggen ter nagedachtenis van Jan Palach. In verscheidene Tsjechoslowaakse ste den zijn gisteren hongerstakingen ge houden ter ondersteuning van de stu dent die zich uit protest verbrandde. De politie trad op tegen deze stakers. Zelfverbranding Gisteren hebben opnieuw twee Tsjechen geprobeerd zichzelf van het leven te beroven door zich in brand te steken. Beiden zouden niet uit po litieke overwegingen hebben gehan deld. Hun toestand zou niet al te ernstig zijn. Vice-premier Ota Sik en Eduard Goldstücker, twee vooraanstaande progressieve figuren in de Tsje choslowaakse hervormingsbeweging, die na de Russische invasie buiten hun land zijn gebleven, zijn gisteren in Praag teruggekeerd. Het is nog niet bekend wat hen ertoe heeft be wogen naar hun land te gaan. gedacht aan de leeftijd van 15 of 16 jaar. Aan de confirmatie zou drie jaar katechisatie vooraf moeten gaan. Op het ogenblik is het in de lu therse kerken in de Verenigde Staten gebruikelijk, dat de confirmatie reeds op 13- of 14-jarige leeftijd geschiedt. Na de confirmatie hebben de kinde ren dan toegang tot het avondmaal. In haar rapport zegt de werkgroep, dat de confirmatie, zoals die nu in de praktijk wordt gebracht, voor het doorsnee-kerklid belangrijker lijkt, dan de doop, hoewel de theologie toch leert, dat de doop het sacrament van de inlijving in de kerk is. De confirmatie is verworden tot een sociale gebeurtenis, compleet met de eerste lange broek, het horloge, de Bijbel met de naam in goud op leer j en het familiediner, aldus het rap- 1 port Ook ds. Pel Gelijk bekend pleit de Amster- damse lutherse predikant ds. C. Pel in zijn eind oktober verschenen boek 1 „Avondmaalsgast en kerklid" ook J voor ontkoppeling van avond- j maalstoelating en confirmatie. Hij wil de toelating tot het avond maal stellen op de leeftijd van onge veer 12 jaar. Dan kan een kind ge acht worden, te kunnen voldoen aan de door Paulus gestelde eis van het kunnen onderscheiden van het li chaam des Heren. Voor de confirma tie denkt hij aan de leeftijd van 19 - 20 jaar. Het rapport van de Amerikaanse werkgroep is ter consideratie gezon den naar de plaatselijke gemeenten. Op basis van de reacties zal het defi nitieve rapport worden gemaakt. Daarover zullen de Amerikaanse lu therse kerken dan in' 1970 en 1971 moeten beslissen. hun vele geestverwanten advertenties in de Amersfoortse Courant en in drie Israëlische bladen. Ze schreven een artikel voor de gereformeerde kerkbode in Amsterdam-west en lie ten een brochure in een oplage van 25.000 exemplaren maken. De 3.500 predikanten in ons land ontvingen er reeds een en velen reageerden positief op de inhoud en bestelden extra exemplaren. Wat bezielt dit echtpaar? Mr. Van der Kolk: „Een gericht komt steeds dan. wanneer de maat van de zonde vol is en gaat overlo pen. Sla er het Oude Testament maar op na. Wij weten dat duizenden ra ketten voor hun vernietigende werk klaar staan. Tsjechoslowakije is zo dichtbij in één nacht door tanks bezet. Het conflict tussen Israël en Arabië sfsitst zich steeds toe. De verwording in onze christelijke wereld vraagt om een oordeel. Hoe vaak heeft God zijn gericht niet laten zien door een volk te vernietigen? Wij lezen het toch in de Bijbel? Sodom Maar wij kunnen dan ook lezen, dat Gods oordeel gewijzigd kan wor den. Op Abrahams gebed zouden So dom en Gomorra bewaard gebleven zijn als er tien rechtvaardigen waren geweest. Wij kunnen het in Gods hand ten gerichte geheven zwaard tegenhouden. Zelfs met onze blote handen, maar dat moeten dan bid dende handen zijn. Zij, die bidden, moeten „rechtvaar digen" zijn, dat wil zeggen, hun ver houding met God moet in orde zijn. Alles wat in ons leven verkeerd was moet vergeven en recht gezet wor den. Zo worden onze gebeden door God verhoord en aangenomen. De hoofdzaak is, dat we zien. dat het wereldgebeuren, en zeer zeker ook de oorlogen te maken hebben met onze persoonlijke en ge meenschappelijke houding voor Gods aangezicht." der gaan dan alleen het bezoeken van de kerk. Zo wisten zij hun kerkeraad te winnen voor het plan voor de Bad- kapel aan de Nieuwe Parklaan een groot bord te plaatsen met de tekst ..God de Vader zélf heeft u lief". Ook op de Scheveningse pier staat een bord met een bijbeltekst, speciaal voor de toeristen in vier talen. „Als de mensen niet meer naar de kerk komen brengen wij de kerk naar de mensen", vinden zij. Hun blijdschap voor de goede zaak van het Evangelie sloeg op vele ken nissen en vrienden over. Gezamenlijk zetten zij hun schouders onder het werk. De 25.000 brochures zijn nog lang niet allemaal de deur uit. Ze zijn gratis te verkrijgen aan de Gro ningsestraat 20. Over de advertenties, die de tekst van de brochure „Keerpunt" weerge ven, merkt de heer Van der Kolk op: „De brochure is in feite geen zaak van ons, wij zijn alleen maar de pro motors in Nederland. In West-Duits- land is men ermee begonnen onder de naam „Wendepunkt". Intussen bestaan er al tien vertalingen van. In Israël heeft de advertentie, die ongeveer een halve pagina beslaat, in de Jerusalem Post en in de He breeuwse bladen DAVAR en MA- ARIV gestaan. Wij hebben veel reac ties uit Israël gekregen." Svnode bevestigt J ri besluiten classes UTRECHT De particuliere syno de van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in de provincie Utrecht heeft met algemene stemmen de besluiten van de classes Amersfoort en Utrecht goedgekeurd, waarbij de kerken van Baarn (ds. W. Borgdorff), Bilthoven (ds. C. van Leeuwen) en Utrecht-Centrum (ds. W. G. Visser) niet meer in de classisvergaderingen toegelaten worden. •wc - W3 imn ami ass rvpaVwrro r®2d: rti r. rmmro nr'xs rasurt, na C"?*e nwi: nsrP?8 rra ,Tar<n rnira nine1? m r.",3i17sia,32 ron r®*2s wn ar na nj's '5S7 nrnratn nswn csn t irn rrurvjrn mi* rv rs s: wn ns sap'? rW f® Rs in 8-n m -Twm ~ro' Een gedeelte van de advertentie uit het Hebreeuwse blad MA- ARIV. Opperrabbinaat (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM Op een bui tengewone vergadering van de rabbijnen in Israël is bekend ge maakt, dat het opperrabbinaat opdracht heeft gegeven aan de negen rabbinale gerechtshoven in het land. om het aannemen van proselieten te bespoedigen. Aanleiding is het groot aantal ge mengd gehuwden, dat de laatste tijd (vooral uit Oost-Europa) naar Israël is gekomen. Het zijn vooral niet-joodse vrouwen, die met hun joodse man zijn meegekomen. Zou den zij niet tot het jodendom worden toegelaten, dan zouden de kinderen, hoewel een joodse vader bezittend en in een joods land een joodse opvoe ding krijgend, toch niet als joden worden beschouwd. Dat zou tot groot leed kunnen leiden, als zij willen trouwen. Ook zal een onderzoek worden in gesteld naar het aantal mensen, dat sinds 1948 in Israël tot het jodendom is toegelaten. De rabbijnenvergadering was bij eengekomen om tegenwicht te vor men tegen een advies van het hoog gerechtshof aan het parlement tot wijziging van de wet op de identi teitskaarten. Volgens dit advies tou de staat ook mensen als joden kun nen erkennen, die dat volgens rab bijns recht niet zijn. Daarom onderstreepte de rabbij nenvergadering nog eens nadrukke lijk. dat alleen diegenen jood zijn. die uit een joodse moeder geboren zijn of op legitieme wijze tot het jodendom zijn toegetreden. NIEU (Van onze kerkredactie) SEATTLE Een Amerikaan se predikant, de 32-jarige David C. Brown is tijdens een vergade ring van de kerkeraad doodge schoten. Hij werd in de borst en en het hoofd geraakt. De kerkeraad hield een openbare vergadering met mensen die zich Bisschoppen tegen wet echtscheiding ROME De Italiaanse bisschop- penconferentie heeft een boekje uit- I gegeven als nieuwste wapen in de i strijd tegen de echtscheiding. De bisschoppen verzetten zich te gen een wetsontwerp, dat echtschei ding in Italië beoogt te legaliseren. Het ontwerp maakt een goede kans. om dit jaar te worden aangenomen. Het boekje somt nog eens de argu menten van de kerk tegen echtschei ding op. De priesters wordt gevraagd, om op achtereenvolgende zondagen drie of vier preken tegen de echtscheiding te houden. ANTWERPEN Uitgetre den priesters uit de Rooms- Katholieke Kerk van België hebben gisteren gedemon streerd tegen broodroof. Vijf tien van hen hielden een sit-in demonstratie voor het huis van de bisschop van Antwerpen, Daem. Een delegatie van vier leden werd binnengelaten voor overleg. INVULPUZZEL I Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: j 1. plaats in Zweden. 2. land in Euro pa (afk.). 3. niet dezelfde. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. kaneel. 2. entree, 3. oertijd. 4. I ergens. 5. gremel, 6. gemoed, 7. por- I tie, 8. Lierop, 9 galmei. LONDEN Terwijl Ierse antipapisten een gebedsdienst voor de eenheid in St. Pauls Cathedral verstoorden, kreeg hun leider, ds. Ian Paisley, het buiten deze Londense kerk hard te verduren. Hij werd van alle kanten bekogeld met eieren en tomaten door mensen die niets wilden weten van Ierse room sen-haat. De politie moest er aan te pas ko men om hem veilig uit de buurt van de kerk weg te loodsen, waar hij had willen protesteren tegen het feit dat de rooms-katholieke kardinaal Heen- an sprak in de kerk van de anglicaan se aartsbisschop. Wilde tonelen speelden zich af in en om de kerk. Zelf slaagde Paisley er niet in de kerk binnen te komen. Hij werd gezien door een van de col lectanten en er prompt weer uitge werkt lang voor de dienst begon. Maar veel van zijn Ierse medestan ders slaagden er wel in een plaatsje in de kerk te veroveren. Ongeveer 4000 kerkgangers vulden de kathedraal. De dienst stond in het kader van de gebedsweek voor de eenheid van kerken. Kardinaal Heen - an. de primaat van de Rooms katho lieke kerk in Engeland was uitgeno digd om daar een korte rede te hou den. Door het geschreeuw van Pais ley's volgelingen duurde het wel tien minuten eer hij aan het woord kon komen. SCHREEUWEN Veel volgelingen deden, alsof ze diep in gebed verzonken waren. Plot seling sprongen ze dan echter op en begonnen anti-roomse leuzen te i schreeuwen of te schelden tegen de paus en tegen de anglicaanse aartsbis schop Ramsey, omdat hij kardinaal Heenan had uitgenodigd. Londense kerkgangers verklaarden, dat zij de meeste leuzen niet hadden verstaan, omdat de betogers met een sterk Iers accent spraken. Zij waren kennelijk met hun predikant r ^ge komen om de dienst te verstoren. Een van de betogers stond tijdens de rede van Heenan op en rende naar voren om tegen de aartsbisschop Ram sey te schreeuwen: „U bent een leuge naar en een verrader." Hij werd ech ter op het laatste moment door order- bewaarders opgevangen en ondanks hevig verzet de kerk uitgedragen. BEKOGELD Ondertussen had ds. Paisley het bui ten niet gemakkelijk. Kennelijk na men de Londenaren, die niet naar de gebedsdienst waren gegaan, zijn In vasie van Ierse anti-papisten niet. Van alle kanten werd op hem aange drongen en werd hij bekogeld met eieren en tomaten. De agenten moesten hulp inroepen om hem te ontzetten. Pas na veel moeite slaagden ze er in om Paisley veilig in een bus te krijgen. De anti demonstranten namen daar echter geen genoegen mee en gingen voor de bus op de grond zitten. Ondanks het rumoer handhaafde kardinaal Heenan in zijn preek toch de zinsnede: „Ik geloof niet dat chris tenen van verschillende tradities ooit weer in vijandschap tegenover elkaar zullen staan." HUMANAE VITAE Hij prees de Anglicaanse Kerk Vooral de rustige wijze waarop de Lambethconferentie van anglicaanse bisschoppen de encycliek Humanae Vitae had besproken, had indruk op hem gemaakt. „Ondanks het kwade geroep waarmee de eigen kudde van de paus de encycliek heeft begroet," zei hij, „heeft de Lambeth-confe- rentie op gepaste wijze commentaar gegeven en in gematigde termen." Hij vervolgde: „Onze gemeenschap, die in verlegenheid is gebracht door de aanvallen op de paus van de kant van sommige eigen lidmaten is buiten gewoon dankbaar geweest voor de verdraagzaamheid en het medeleven betoond door de anglicanen. Iv heb welbewust deze gelegenheid, dat ik zou spreken in de St. Paul afgewacht om onze dank over te brengen aan de Kerk van Engeland voor die grote vriendschapsdaad." MEER VERZET Ook elders werden gebedsdiensten gehouden waaraan rooms-katholieke of orthodoxe priesters deelnamen. In het Calvijn-auditorium te Geneve sprak voor het eerst een priester Tij dens een Nederlandse gebedsdienst. In een protestantse kerk te New York preekte een Grieks-orthodoxe aartsbisschop. Maar lang niet overal werden de diensten met instemming begroet. Een gezamenlijke dienst in Edin burgh werd door de radio uitgezonden, maar moest voortijdig worden afge broken, omdat ineens kerkgangers opstonden en anti-papistische leuzen begonnen te schreeuwen. Ook in Rome werd geprotesteerd toen ook daar voor het allereerst eeD gezamenlijke dienst werd gehouden Leden van kleine protestantse kerken demonstreerden buiten de kerk. De politie probeerde een van de predi kanten te arresteren, maar de omstanders zeker geen protestan ten slaagden er in hem uit de De uitgetreden priesters zijn er vooral over gebelgd, dat zij als ge volg van de negatieve houding van de kerk zo moeilijk aan de slag kun nen komen. Bovendien is gebleken, dat als zij onderwijzeressen huwen, deze ontslagen worden. Huwen die iemand anders dan een ex-priester dan mogen ze hun werk wel voort zetten. Tevens verlangden de ex-priesters toegang tot het gisteren begonnen priesterberaad van het bisdom Ant werpen, waar onder meer gesproken zal worden over het feit dat steeds meer priesters hun ambt willen neer- Over het onderhoud tussen de vier afgevaardigde ex-priesters en de bis schop is niets medegedeeld. Wel werd verklaard dat het priestersberaad besloten heeft om de ex-priesters niet te ontvangen. Gisteravond wees de bisschop van Antwerpen fel de bewering van de werkgroep Exodus van ex-priesters af dat er in België op het ogenblik tussen de 1.800 en 2.000 uitgetreden priesters zijn op een totaal van 25.000 priesters. Hij gaf geen ander getal, maar zei dat sedert 1962 in zijn bisdom slechts 25 priesters het ambt hadden neergelegd. AMSTERDAM De ontwikkeling van de werkloosheid in de bouw nijverheid versehilde vorig jaar aan merkelijk van die in 1967. De stijgen de werkloosheid van voorgaande ja ren kwam tot stilstand. De gere gistreerde arbeidsreserve daalde van 20 tot 10.000. Een geheel ander beeld vertoonde het verloop van de ziekengeld- verzekering. Het aantal ziektemeldin gen steeg met dertig procent. Alleen al voor de hoofdgroep bouw kwamen 314.000 meldingen binnen, ruim 70.000 meer dan in 1967 Er is vorig jaar ruim 182 miljoen gulden ziektegeld uitgekeerd. In 1967 bedroeg dit nog 130 miljoen. De werklozenuitkering daalde met bijna veertig miljoen tot 87.5 miljoen gulden. Het aantal uitkeringsdagen liep te rug met anderhalf miljoen tot drie miljoen. De nolitie van New York heeft dinsdag de and gelegd op vijftien dozen en koffers met Duits oor logsmateriaal. De directie van een opslagplaats had de koffers al sinds 1963 onder baar beheer. Omdat een jaar lang geen opslagkosten werden handen van de agenten los te rukken betaald ging men de inhoud onder en hem de vrijheid terug te geven. I zoeken. aangemeld hadden voor het lid maatschap. Een van hen kreeg te ho ren dat bij naar het gevoelen van de kerkeraad nog niet rijp was voor het doen van belijdenis. De man trok een revolver en schoot twee koeels af op de predi kant die up -Jag dood was. Hij be dreigde ook de ouderlingen, rukte de telefoon van de muur en ont vluchtte .iet kerkgebouw. Binnen en kele uren >vprd hij gegrepen. Ds. Brown behoorde tot de Bible Presbyterian Church, de kerk waar toe ook de voorzitter van de Interna tionale Raad van Christelijke Ker- ken. dr. Carl Mclntire, behoort. (Vervolg van pag. I) De minister beloofde tegen eind fe bruari een nieuw overzicht te verschaffen. Aan een notitie van de directeur van de Economische Con troledienst ontlenen we nog dat be drijven die veel dienst verlenen, dus veel toegevoegde waarde hebben, zo als garages, onmiddellijk de prijs verhooed hsbben. Aan de andere kant zijn er bedrijven, die door uit verkoop. oude en nieuwe voorraad- vorming en een nog niet aan de orde zijnde administratie alsnog met prijsverhogingen zullen komen. Als ondernemers in de eerste tijd. door onkunde vaak. maar wat berekenden, bleek de bereidheid tot correctie ook groot te zijn. De laatste tijd komen er veel doublures in de klachten voor wat het veld van onderzoek ver kleint. Voorlichting Minister De Block zegde mevrouw Brautigam toe de consumentenvoor lichting te zullen voortzetten en meer artikelen dan tot nu toe er in te be trekken. Verschillende Kamerleden voerden nog het woord bij deze interpellatie. De heer Scholten (c.h.) sprak zijn zorg uit over de prijsontwikkeling en vroeg gedurende dit jaar de voortdu rende aandacht van de regering over ddt onderdeel van het loon- en inko mensbeleid. Met de heer Boersma (a.r.) vond hij het te vroeg voor een definitief oordeel. Voor paniek is er geen reden. De heer Boersma bracht de kleine zelfstandige naar voren die de dupe zou worden van een prijsbeschikking. De heer De Goede (dem.) signaleer de wel een prijs-psychose. De heer Krosse (kath.v.) informeerde naar de overheidstarieven en dc consumen tenprijs voor aardgas. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Broepen te Gouda: Joh. Strating te Hattem. Bedankt voor Bergentheim: T. J. Keegstra te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Axel-Terneuzente Oosterland (Z); te Gorkum; te Waai denburg; te Veen (N.B.): kand. L. Blok te Zeist. Bedankt voor Franklin Lakes (N.Y.- V.S.: H. Rijksen te Gouda. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Goes: B. Sijl te Win schoten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-West, M. Baan te Zeist. HILVERSUM Het Omroep-dub- belkwartet maakt een tiendaagse toernee door België. Er wordt elke avond in een andere eemeente opge treden met «en n-oeramma van mid deleeuwse. renaissance- en moderne liederen De reis valt onder de activi teiten binnen het Nederlands-Bel- gische Cultureel Accoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2