TOCH NOG EXTRAATJE? Hif-in TWIJFEL AAN BESTAAN „ZELFMOORDGROEP" Aanbod Russen krijgt voorrang Jaarlijkse geboortenpiek Prij zen stegen vij f procent Betoging tegen wetsartikel Het Kwartet Nixon elke dag half acht aan het werk Geef in het nieuwe /aar 'n nieuwe abon- nee op - U krijgt dan gratis deze rook- verdrijver. Ibon „HANOI VERLANGT NAAR OPLOSSING" ,Ec/ite" vredesgesprek begint zaterdagmorgen Kotter slaat om, bemanning gered toffee mix JAMIN De schakers zijn vermoeid Crita) HET WEER Russen negeren protestbrief van Tsjechen Ziekenfondsen lijden schade Negen maanden na bouwvakvakantie: Nieuwe Leidse Courant Woensdag 22 januari 1969 49ste jaargang Dircctaur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" «vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Werkgevers Itoraivi II el I ieli t f 25 per liman tl Andere werkkamer dan Johnson Beter contact met personeel WASHINGTON De nieuwe Amerikaanse president, Richard Nixon, voelt kennelijk niets voor uitslapen, want hy heeft zich voorgenomen elke morgen om half acht overleg te plegen met enkele leden van zijn staf. Om negen uur komt dan de na tionale veiligheidsraad bijeen en een uur later het kabinet. Gisteren, de eerste werkdag in zijn nieuwe functie had Nixon al een snelle start. Om precies half acht nau welijks vier uur na afloop van het inhuldigingsbal zat hij aan zijn bureau. Als vice-president onder Eisenhower heeft hij ook aan dit bureau zijn werkzaamheden ver richt. Nixon zal overigens niet in de zelfde kamer als zijn voorganger werken. Hij geeft de voorkeur aan een kamer aan de andere zijde van het Witte Huis. Nixon heeft daar alle documenten bij de hand en onderhoudt zodoende een beter con tact met het personeel. Uit de grote presidentiële werk kamer zullen de telexmachines van de persbureaus en de drie televisie- VUQUR9 NIXON toestellen worden verwijderd, waar mee president Johnson zich als het ware van minuut tot minuut op de hoogte hield van het wereldnieuws. Nixon krijgs voortaan elke morgen een samenvatting van het nieuws. Negen Turken het land uit BREDA -De politie van Breda heeft gistermorgen negen Turken aangehouden, die niet over een werk vergunning beschikten. De mannen zijn door de Rijksvreemdelingen- dienst het land uitgezet. Sinds eind december werkten zij bij de Rinco International in Raamsdonksveer, een fabriek van buismeubelen. Daar had men pas en kele dagen geleden een verzoek om arbeidsvergunningen ingediend. Het bedrijf kampt al langere tijd met een personeelstekort. De Turken waren vanuit Duitsland naar Nederland ge komen. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De stijging van de prijzen na 1 januari wordt op het ogenblik geschat op 5 pro cent. Werknemers, van wie de cao eerst afloopt in de loop van dit jaar dreigen hiervan in ern stige mate het slachtoffer te worden. Zij moeten voorlopig deze forse kostenstijgingen beta len van het loon dat ook reeds in 1968 gold. In werkgeverskring is voor dit pro bleem op het ogenblik het begrip groeiende. Kennelijk heeft men aan vankelijk niet vermoed, dat de kos tenstijging na 1 januari onmiddellijk reeds zo fors zou zijn. Van werk geverszijde werd destijds aangevoerd dat de huurverhoging eerst op 1 april zou ingaan en dat bovendien in de loop van het jaar een verhoging van de voec voor de loonbelasting ging gelden. Als eerste schaap dat over de dam is geldt de kunstmestfabriek in Vlaar- dingen, die vorige week voor de eisen van de vakbonden door de knieën ging en besloot tot invoering van een toeslag van ƒ25 per maand voor het personeel. Overleg De Algemene Werkgeversvereni ging, waarbij de meeste industriële werkgevers zijn aangesloten, heeft gisteren na hernieuwd overleg met de vakbonden meegedeeld, zich opnieuw te bezinnen op de mogelijkheid een toeslag van 25 per maand te be talen. Deze werkgeversvereniging had eind 1968 aan haar leden het advies doen uitgaan niet over te gaan tot uitbeta ling van een dergelijke toeslag voor werknemers van wie het contract later in het jaar zou aflopen. Wordt dit advies inderdaad ingetrok ken en het lijkt er op dit moment sterk op dan mag verwacht worden dat van vele duizenden werknemers alsnog een loonstijging per maand zal worden betaald. Op korte termijn gaan de werkgevers deze beslissing nemen: het overleg met de vakbonden kan daarna hervat. De onderhand elingsdelega'ti'e van werkgeverszijde verklaarde gisteren reeds haar hoofdbestuur te zullen ad viseren het advies, geen toeslag te be talen, in te trekken. Welke gevolgen dit zal hebben voor j het loonbeleid in het algemeen valt op dit moment nog moeilijk te zeggen. Men vraagt zich echter wel af of het mogelijk zal zijn alle betaalde toesla- gen weer in mindering te brengen op de lonen, wanneer in de loop van 1969 in de betrokken bedrijfstakken een i nieuw contract tot stand komt. I Voor vervolg zie oag. 2 i tÊt, t n I G Elisabeth Shaw uit Chicester, Zuid-Engeland. neemt al haar boodschappen in de boot. Het is een ontwerp van de jongedame zelf: aan ric voor- en achterkant van het (zeewaardige) vaartuig je bevinden zich kleine wieltjes op een nylon asje. Het bootje, ruim 2,5 meter lang, is gemaakt- van een soort fiberglas, kan van een aanhangmotor worden voor zien, is geschikt tot transforma tie tot een zeilboot en luistert naar de naam Wheelaway. De zebraoversteek van Elisabeth was zelfs voor de flegmatieke Brit een bezienswaardigheid. Palach zaterdag begraven rik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: par kwartaal par maand Alt beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. DEN HAAG De Helderse kot ter HD 17 (Zuiderkruis) is vannacht ten noorden van de Duitse Noordzee kust omgeslagen. Het schip drijft met de kiel naar boven. De beman ning is door een Urker kotter aan %oord 'genomen. PARIJS De eerste voltal lige bijeenkomst van de vredes conferentie over Vietnam be gint zaterdagmorgen om half elf in het Internationale congres centrum in de Franje hoofdstad. Aan de conferentie zullen zestig af gevaardigden deelnemen, vijftien van iedere gesprekspartner, te weten Noord-Vietnam, het Nationale bevrij dingsfront voor Zuid-Vietnam, Ame rika en Zuid-Vietnam. De Amerikaanse onderhandelaar Cabot Lodge zei dat op de eerste vergadering „zaken van belang" zul len worden behandeld. Gehoopt wordt dat het vraagstuk van een agenda kan worden opgelost. AMERIKA Het voorstel om zaterdag het gesprek te openen, kwam van Ameri ka na instemming van Zuid-Vietnam. Noord-Vietnam en het NLF aan vaardden het voorstel. Deze vergadering zal het resultaat zijn van meer dan acht maanden moeizaam overleg in de Franse hoofdstad. Na een plotselinge door braak aan het einde van de vorige week (waarnemers spraken van Russische druk op Hanoi), was beslo ten dat de vergadering gisteren zou worden gehouden. Door complicaties, zoals de Amerikaanse regeringswisse ling, werd de bijeenkomst echter uit gesteld. PROPAGANDA In diplomatieke kringen in Parijs werd het als belangrijk beschouwd dat de Noordvietnamezen en het NLF weinig pogingen deden om propagan distische munt te slaan uit het uitstel. Hoewel gewaarschuwd wordt tegen al teveel optimisme, zou dit geduld en deze zelfbeheersing van de Noordvietnamezen erop kunnen wij zen, dat Hanoi verlangend uitziet naar een regeling van de oorlog, zei den waarnemers. PRAAG In tegenstelling tot de student Jan Palach, heeft de arbeider Josef Hlavaty, die zichzelf maandagavond in brand stak, niet gehandeld uit politieke oogmerken. De Tsjeehïsehe minister van bin nenlandse zaken, Roessel, vertelde gisteren dat Hlavaty een vechtersbaas en een alcoholist met een strafre gister is. Hjj had al enkele malen over zelfmoord gesproken. De 25-ja- rige arbeider had familicproblemen: hij is gescheiden en is de vader van twee kinderen. Zijn toestand is nog kritiek. Minister Roessel betwijfelde of er werkelijk een groep studenten bestaat die zouden hebben afgespro ken dat telkens om de vijf dagen een van hen zich zou verbranden zolang de regering geen einde heeft gemaakt aan de perscensuur en aan de verschijning van het Russische bezet tingsblad Zpravy. Vriendinnen Voor de televisie hebben vriendin nen van Jan Palach een beroep ge daan op de Tsjechoslowaken geen prostestzelfmoorden meer te plegen. Jan Palach wordt zaterdag begraven op de begraafplaats Vysehrad, een van de oudste van Praag, waar vele beroemdheden rusten. Hij zal in de oude Karei-universiteit worden opge baard en daarna worden overge bracht naar de faculteit van de wijsbegeerte, waar een officiële plechtigheid zal worden gehouden. De teraardebestelling wordt als een strikte privé- en familie-aangele genheid beschouwd. Het Russische persbureau Tass heeft de westerse pers verweten een belangrijke rol te spelen door de 210 gram van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijst Schilderijen en ruzies kan men het best van een af standje bekijken. ANONIEM (pag. 11) DE BILT De afgelopen 24 uur daalde boven de Noordzee de luchtdruk, als gevolg waarvan de winden in onze omgeving naar zuidwest ruimden. Daarmee stroomt zachte oceanische lucht binnen. Het komende etmaal houdt de aanvoer van deze lucht aan, zo dat het zachte weer voortduurt In deze stroming trekken kleine storingen mee. waardoor het weer een wisselvallig karakter zal houden. Elders in Europa, met name in Zweden en Noorwegen en in Oost-Europa, blijft het winterse weer aanhouden. DE BILT Zacht weer met af en toe enige regen of motregen, maar ook enkele verspreide op klaringen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon: minder dan 40 procent. min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 6 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 22 januari: z->n op: 08.34: onder: 17.10: maan op: 10.33: onder: 22.38. 25 Januari eerste kwartier DEN HAAG Zes diplomaten en employés van de Russische ambassade in Den Haag hebben gistermiddag geweigerd een protestbrief van vijftig Tsjeehoslowaakse studenten aan te nemen. Ook een brief van zeven Ne derlandse studentenverenigingen, waarin wordt geprotesteerd tegen de Russische bezetting werd niet door de Russen aanvaard. Wel werden drie Tsjechische en een Nederlandse student op de am bassade toegelaten, waar ze drie kwartier spraken met diplomaten. Maar ze waren na afloop verbitterd: de Russen hadden elk redelijk gesprek onmogelijk gemaakt. De in ons land studerende Tsjechen eisten terugtrekking van de Russische troepen uit hun land, beëindiging van de illegale propaganda, herstelbeta lingen wegens schade door bezet tingstroepen aangericht en vrijlating van de jongeren in andere sate- lietstaten, die wegens sympathie met Tsjechoslowakije zijn gearresteerd. Twintig Tsjechische studenten startten de mars gisteren in Utrecht. In Leiden sloten zich dertig anderen aan. Vanavond wordt in Arnhem een stille tocht gehouden ter herdenking van Jan Palach, die deze week zich zelf in Praag in brand stak. Tsjeehoslowaakse bevolking van de wijs te brengen en een gespannen sfeer le scheppen. Extremisten De Tsjeehoslowaakse premier Cer- nik beschuldigde gisteren „zekere elementen" die het volk zouden op ruien. Hij kondigde een scherp optre den aan tegen „verscheidene extre mistische krachten". Cernik leverde nauwelijks verholen kritiek op de Slowaakse partijleider Husak. Diens kritiek en het touw trekken om het voorzitterschap van het federale parlement, dat Husak niet door de Tsjech Smrkovsky ver vuld wil zien, heeft volgens waarne mers bijgedragen tot het ontstaan van een nieuwe crisis in de binnen landse politiek. Cernik noemde deze situatie „gevaarlijk". „Vasthouden aan het stakingsrecht en ten spoedigste verkiezingen" zijn i de belangrijkste eisen die de Tsje- I choslowaak.se vakbonden gisteren hebben gevraagd. Op een vergade- ring van 1300 vakbondsafgevaardig- den werd eraan herinnerd dat bet j mandaat van de nog onder het be- I wind-Novotny gekozen 300 parle mentsleden al in februari vorig jaar is verstreken en dat door verzet van de Russen nog steeds geen nieuwe verkiezingen zijn gehouden. DEN HAAG Meer dan honderd homofile jongeren hebben gistermid dag voor de ingang van het Twee de-Kamergebouw gedemonstreerd voor afschaffing van artikel 248bis van het Wetboek van strafrecht. In dit artikel wordt, met vier jaar ge vangenisstraf als maximum, het on- tucht plegen met minderjarigen van hetzelfde geslacht strafbaar gesteld. „Laten we elkaar geen mietje noemen, artikel 248 moet weg" en „Maakt liefde strafbaar?" waren en kele leuzen die de aandacht van de Kamerleden moesten trekken. (De Tweede Kamer behandelde gisteren de begroting van justitie). De Kamerleden kregen behalve een ballon ook een map documentatie en suikeren hartjes met opschriften als „Ja", „Nee" en „Houd moed". De de monstratie was georganiseerd door de studentenwerkgroep homosexuali- teit en „Ruimte". Op een persconferentie werd uit eengezet. dat een minderjarige niet strafbaar is voor omgang met een meerderjarige, die dan tot vier jaar kan worden veroordeeld, terwijl de minderjarige vrijuit gaat en chantage kan plegen. (Zie ook ons verslag van de vergadering van de Tweede Ka mer). - over ontwapening - WASHINGTON De rege- ring-Nixon zal hel Russische aanbod om besprekingen tc beginnen over beperking van de bewapeningswed loop op het gebied van raketten met nucleaire ladingen, met voorrang in overweging nemen. Een verklaring van het Kremlin maakte maandag gewag van de be reidheid van Moskou om een serieuze uitwisseling van meningen te begin nen over wederzijdse beperking van strategische-rakettensystemen. De regeringswisseling in Amerika verloopt overigens nog stroef. De beëdiging van de nieuwe ministers ondervindt vertraging doordat een kleine groep senatoren niet zonder meer akkoord wil gaan met de be noeming van Walter Hickel als mi nister van binnenlandse zaken. De bezwaren tegen Hickel houden verband met het feit dat hij volgens deze senatoren meer waarde zou hechten aan de exploitatie van de natuurlijke hulpbronnen in de VS dan in de bescherming ervan. Zij zijn ook niet gelukkig met Hickels ban den met de olie- en gasindustrie, die onder zijn ministerie zal ressorteren. Josef Hlavaty AMBTENAREN „WEGGEZOGEN'' UTRECHT Dc vrijwillige zie- ken fonds verzekering lijdt schade door de premiepolitiek van de on langs opgerichte Waarborg maatschappij - Ziektekostenverze kering Ambtenaren. Vrijwillig verze kerde ambtenaren worden „aangezo gen" door deze Waarborgmaatschap pij en verlaten dc „gewone" zieken fondsen. Het GOZ (gemeenschappelijk over leg ziekenfondsorganisaties heeft daarom een adres aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezond heid en Binnenlandse Zaken gezon den, waarin er o.m. op gewezen wordt dat de Waarborgmaatschappij met name voor ongehuwde ambtena ren en ambtenaren zonder kinderen veel aantrekkelijker premievoor- waarden Leeft. De ziekenfondsen moeten nu „on gunstige" risico's dekken tegen een steeds hogere premie, terwijl de Waarborgmaatschappij de „gunstige" risico's voor een lage prijs neemt. Bovendien zou de overheid het de Waarborgmaatschappij mogelijk ma ken de premies van de ambtenaren kosteloos te Innen. UTRECHT Vooral veel bevallin gen in ons land gebeuren negen maanden na de bouwvakvakantie. Van een gelijkmatige verdeling over het gehele jaar is beslist geen sprake. De gynaecoloog dr. Tj. L. A. de Bruine uit Haarlem schrijft dit in Gezondheidszorg, het maandblad van het Groene Kruis. Hij verbindt hier aan de conclusie dat de grootte van een verloskundige afdeling niet bere kend mag worden naar een theore tisch maandgemiddelde. maar af gestemd moet zijn op de maand met de hoogste bevallingen. De Haarlemse gynaecoloog schijft in een verhandeling over de kraam zorg dat het toenemend aantal niet-medische functionarissen een le vensgroot gevaar is voor de zieke mens. „Verloskunde is een vak met uitzonderlijke risisco's voor moeder en kind. In Nederland wordt echter tweederde van de kinderen thuis ge boren." Dr. de Bruine is hiervan een principieel voorstander. Barende vrouwen komen er echter naar zijn mening in ons land wat de sociale voorzieningen betreft, er het slechtst af. „Onze vrouwen mogen niet meer dan tien dagen uitrusten van een zeer vermoeiend en ingrij pend gebeuren als de bevalling."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1