„Ze hebben altijd nogal nnjn pen iebruikt" Koekoek (zonder oppositie) opnieuw leider Boerenpartij KRUIDENH ANDELAAR TOT DE BEDELSTAF Jaap Huib99 - Nederlands oudste verslaggever - is negentig jaar Bloemen voor Koekoek Inbraak in villa Koninklijk paar Stoker zwaar mishandeld? Raadsman in pleidooi: 7 DINSDAG 21 JANUARI 1969 DEN HAAG De eerste Neder landse demonstrant tegen president Richard Nixon heeft zijn optreden met een kapotte bril moeten bekopen. De 27-jarige student Robert van Ge- mert uit Utrecht moest zijn bord met „Nixon, war-criminal", bij een ge vecht een keer afstaan aan de mare chaussee voor de Amerikaanse am bassade en later aan de Haagse poli tie. 9 9 Boerenpartijleider Koekoek is ais- teren op een voor de (schrijvende) pers verbóden vergadering herkozen als voorzitter. Daar hoort een bos bloemen bij. Links op de foto (bui ten de zaal) een voormalig lid van de partij; of hij zijn recht heeft ge kregen is niet bekend (rechts). Jaap Huib, kroniekschrijver van Rozenburg: „Vijf jaar geleden, bij de opening van het Koningin Wilhelminadok van Verolme op de werf Rozenburg, kwam de journalist Vaz Dias op me af. Hij vroeg hoe oud ik was. Toen ik dat liad verteld, zei hijIk had altijd gedaeht, dat ik de oudste was, maar nu win jij het van me." Dagblad- en nieuwsbladcorrespondent J. van der Knaap is vandaag negentig jaar geworden. „Jaap Huib", zoals de Rozenburgers hem noemen („vader heette Huib, vandaar deze bijnaam") is nu zeker de oudste verslaggever van Nederland. Stencilwerk In 1924 begon verslaggever, fietsen handelaar/reparateur en winkelier Van der Knaap ook les te nemen in typen en stenografie. Hij kocht een schrijfmachine en al gauw een sten cilapparaat. Een wat moderner appa raat staat nu op zolder, naast de kast met zijn archief. Want hij levert de verenigingen van Rozenburg nog steeds veel stencilwerk. Voor Kerstmis heeft hil zelfs enkele dagen van kwart voor zes 's morgens tot een uur 's nachts gewerkt, om de ge reformeerde kerk en de zondags school liturgieën te bezorgen. Maar in zijn zaak, de journalistiek, het bijhouden van het archief en het stencilwerk vond de heer Van der Knaap nog een te beperkt arbeidster rein. Hij werd een onvermoeibare steunpilaar van het Rozenburgse verenigingsleven. Hysterie De raadsman zei dat men door de opgepepte publicaties niet meer onbe vooroordeeld kon zijn. Hij vond de zaak uitgegroeid tot een nationale hysterie". Mr. Van Bakel bracht nog even de uitspraak van professor Van Os ter sprake, die de kruiden had onderzocht en van goede kwaliteit had bevonden. De kruidenhandelaar verkoopt kruiden die in elke bona fide kruiden tuin te koop zijn. Naast derving van zijn inkomsten vertelde de raadsman, had de heer Van de M. al zijn 22 bestelauto's met zwaar verlies aan de leveranciers moeten terug geven. Hij achtte de tenlastelegging niet bewe zen. De rechtbank zal op 3 februari vonnis wijzen. uit liefhebberij, dat is zo maar een aandrang geweest. Ik ben nogal be- waarachtig, weet u. Als ze op het gemeentehuis iets niet goed weten komen ze naar mij toe. En als de verenigingen jubileren, komen ze een overzicht vragen, hè." Schrijfdrang De heer Van der Knaap is niet alleen verslaggever maar ook histori cus van Rozenburg. En het vereni gingsleven heeft de afgelopen jaren nogal eens een beroep op hem ge daan. „Ik heb altijd een beetje schrijfdrang gehad, zodoende werd ik meestal secretaris of penningmeester. Op de jongelingsvereniging begon het met opstellen, en later werd ik scriba van de kerk en toen vroeg een keer iemand aan de dominee of hij zelf de notulen schreef. Ik heb altijd veel gelezen, en had graag willen studeren maar dat ging vroeger niet: Op de lagere school zat ik naast de zoon van de hoofdonder wijzer, en zodoende kwam ik wat verder, want ik maakte gelijk met hem huiswerk als voorbereiding voor de normaalschool." Na de lagere school, op dertienjari ge leeftijd, ging de heer Van der Knaap op het boerderijtje van zijn vader werken, op de oostpunt van Rozenburg. Zestig meter van deze plaats werd later de eerste paal voor de werf van Verolme geslagen. In fietsen Toen Jacob 25 was, begon hij fietsen te fabriceren en bracht hij die in de handel onder zijn eigen merk „Forto". De zaak gevestigd in een oude boerenschuur breidde zich uit, en na verloop van tijd verkocht hij ijzerwaren, speelgoed, wapens, naaimachines, stofzuigers en verschillende huishoudelijke artike len. In een door hem zelf geschreven overzicht van zijn leven zegt hij: „Aan de verkoop van rijwielen was toen een bezwarende voorwaarde verbonden: het berijden van de fiets moest de koper worden geleerd. Vooral bij oudere kopers was dit een heel kafwei. Nog staat mij levendig voor de geest de heksentoer om een bewoner van de Krabbedijk, die ruim zeventig jaren telde, het fietsen te leren. De man mocht niet vallen, omdat hij een dubbele breuk had. Maar het geluk te: de krasse man heeft nog tien jaar genoten van zijn damesfiets!" „Enkele baantjes „Jaap Huib" was twintig jaar se cretaris van Schietvereniging West- land („ik ben nog erelid, was scherpschutter"). 37 jaar bestuurslid van het Groene Kruis, vijftig jaar penningmeester van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, secretaris van de burgerwacht en is nog steeds voorzitter van de schaak vereniging. „Schaken is mijn hobby en ik doe nog mee aan het Drui- venschaaktornooi". BARNEVELD Zonder veel oppositie is de leider van de Boerenpartij, de heer H. Koe koek uit Bennekom, gisteren herkozen door de algemene ledenvergadering, die in Barne- veld werd gehouden. De heer Koekoek, tevens voorzit ter van de tot drie man geslonken Tweede-Kamerfractie van de Boe renpartij, kon veen daverende ovatie in ontvangst nemen toen bekend werd dat hij niet minder dan 1.016 stemmen had gekregen. Er kwam slechts kritiek van bete kenis van de heer H. W. J. den Har- togh, oud-gemeenteraadslid van Purmerend. In vier ordevoorstellen legde hij zijn wantrouwen op tafel tegen de gang van zaken bij de ver kiezing van het hoofdbestuur. Hij eiste een controlecommissie uit de ledenvergadering aangezien hij de controle op de stembriefjes door de groep-Barneveld onjuist en onvol doende vond. Deze voorstellen kwamen echter niet in stemming toen na uitvoerige bespreking bleek dat het weerwoord van de heer Koekoek in grote meer derheid door de ledenvergadering werd gesteund. Hij zei voorstander van de „vrije verkiezing" te zijn, waarbij elk lid kan stemmen op wie hü maar wenst. Het gaat hier om voorstellen van drie leden, aldus de heer Koekoek, en niet van de af deling Zaanstreek-Waterland, want die bestaat niet. De loftrompet stak de heer Koe koek over waarnemend secretaris S. van Marion, die later definitief in deze functie werd gekozen. „Wij heb ben voor het eCrst een echte secreta ris. Van Van Harsclaar en Harmsen heb ik nooit enige steun gehad. De or- ganisatic is nu voor honderd procent in orde". Er kon geen financieel overzicht I worden verstrekt, „want Van de I Brake heeft de stukken bij de jongste afsplitsing Binding Rechts mee genomen". Behalve de heren Koekoek en Van Marion werden ook de heren Ubak, Van der Waal en Steur in het bestuur gekozen. Na het bekend worden van de uitslag bood de heer Borsboom uit Den Haag de Boerenleider een repro- duktie aan van een schilderij van de negentiende eeuwse schilder Koekoek, die zich toelegde op de vervaardiging van bosgezichten en winterlandschap pen. Geen pers Voor de pers was er op deze ver gadering overigens weinig „eer" te behalen. Het Barneveldse concertge bouw bleef de gehele dag gesloten voor vertegenwoordigers van de pu bliciteitsmedia met uitzondering van de NTS, het ANP en De Telegraaf. „Dat is zo door het hoofdbestuur be sloten", verduidelijkte de heer Koe koek aan de wachtende journalisten. Eigenlijk gaat het hier om een huis houdelijke vergadering, maar wij wil den toch gelegenheid geven om de ge beurtenissen aan het Nederlandse volk bekend te maken. Als we tien tallen journalisten toelaten wordt de zaak erg moeilijk". Ten slotte zei de heer Koekoek dat een aantal kranten in het verleden een verkeerde voorstelling van za ken had gegeven als het bijeenkom sten van de Boerenpartij betrof. Pas tegen het eind van de vergadering mochten de journalisten wat aanteke ningen maken. Kruidendokter W. v. d. Moosdijk uit het Brabantse Gasteren heeft giste ren voor de Bossche rechtbank in hoger beroep terechtgestaan nadat hij eerder door de kantonrechter tot twintigduizend gulden boete was veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Op de foto de heer Van de Moosdijk met echtgenote en zoon (midden) voor het gerechtsgebouw. J. VAN DER KNAAP achter zijn schrijj machine destijds niet aan." Aan zijn eigen exemplaar heeft hij heel wat bladzij den toegevoegd over onder meer de loop der bevolking van Rozenburg na 1946. Wat gedrongener Of de verslaggeverij de laatste ja ren niet is veranderd? „Niet zo veel, maar je moet wel wat gedrongener schrijven, anders nemen zij het niet, op, hè." Welke gebeurtenis maakte op u, als Rozenbürgs correspondent, de meeste indruk? „Een van de meest dramatische ge beurtenissen was toen 25 januari 1957 de burgemeester (jhr. Louis G. Just de la Pasières) en de eerste wet houder (G. C. van Helden) verdron ken. De auto reed, doordat de rem men weigerden, bij het Brielse Veer in de Maas." Als we vertrekken laat Van der Knaap even zijn leesbiblio theek zien. In de keuken liggen honderden boeken die 's zater dagsmiddags a vijftien cent kun nen worden geleend. „Ik had er allang mee op wil len houden er niks aan te ver dienen, hoor maar de mensen blijven komen!" Doorzetters dus: evenals Jacob van der Knaap, de vandaag ne gentig geworden, fietsende boek- staver van het leven in Rozen burg, Nederlands oudste verslag gever! Proficiat! (Dat mag wel voor een keer). Niets van waarde weg PORTO ERCOLE Dieven heb ben uit de villa van de Koninklijke familie nabij het Italiaanse Porto Er- cole enkele voorwerpen gestolen. „Er is niets van grote waarde meegeno men", zei de politie. De inbrekers waren via het terras bij de villa gekomen, waarna ze een ruit insloegen en naar binnen gingen. De bewaker van de Gelukkige Oli fant heeft gedurende deze gehele operatie geslapen, zei de politie. Koningin Juliana en prins Bern- hard brengen gewoonlijk een gedeel te van hun zomervakantie in de Ge lukkige Olifant door. Gisteren zijn Lili Kok, Snip en Snaprevuester, en muzikaal leider van de revue, Co van der Heide Wij- i ma in het huwelijk getreden. T'j- j dens de receptie in hotel Atlantic te Amsterdam waren de heer en me- I vrouw Sleeswijk (Corry Brokken) ook van de partij (links). In 1923 verscheen zjjn eerste artikel in De Westlander. Op dit ogenblik werkt hij nog met on verflauwde energie voor De Schakel (Maassluis), de Nieuwe Brielse Courant en Nieuw Ro zenburg. Hij is alleen opgehou den met het maken van raads- verslagen. „Mijn gehoor is niet zo jong meer, en de akoestiek van de raadszaal is slecht; daarom heb ik dat werk maar aan mijn schoonzoon gegeven". Overigens maakt J. van der Knaap echt niet de indruk een HET ARCHIEF VAN ROZENBÜRGS KRONIEKSCHRIJVER Over de functies in het vereni gingsleven zegt hij: „U ziet het, ze hebben mijn pen altijd gebruikt." In de oorlogsjaren werd De West lander opgeheven, maar Van der Knaap weigerde ondanks enkele aanbiedingen voor Duitsgezinde kranten te werken. Toch Itfwam zijn pen niet tot rust. Samen met K. Kleijwegt uit Loosduinen schreef hij een boek over Rozenburg. „De plek waar onze wieg eens stond" werd in 1946 gedrukt „De 500 exemplaren waren gauw uitverkocht; we hadden er minstens 1000 moeten hebben, maar dat durfde men (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De recherche heeft gisteren de 36-jarige schipper D. E. en de 34-jarige matroos M. M. P. van de UK-110 aangehouden. Zij wor den verdacht van zware mishandeling, de dood tot gevolg hebbende, van de 55-jarige stoker Jacobus Pronk, die za terdagmorgen dood In het ruim van de kotter werd aangetroffen. De twee mannen waren volgens de politie in de nacht van het misdrijf dronken. Ze sliepen aan boord, maai de politie wilde in het belang van het onderzoek niet bevestigen of ze vrij dagnacht ook aan boord waren. Reeds zaterdag werden ze verhoord; gisteren volgde de arrestatie. De schipper en de matroos kenden Pronk goed. Sectie heeft uitgewezen, dat de Scheveninger aan een dubbele breuk en een hersenbloeding is over leden. Er zouden geen sporen van ge weld zijn gevonden. De vraag waarop de recherche nog geen afdoend antwoord weet, is of de heer Pronk is gestruikeld of uitgegle den, om dat hij bij de ruzie met de twee vissers het drie meter diepe vis- ruim is ingeduwd of ingeslagen. De schipper en de matroos ontkennen iels met ziin dood te maken te hebben. Jacob Pronk, die als stoker bij de visrokerij H. A. Kegge werkt, had de bewuste vrijdagnacht dienst. Met een pannetje is hjj vermoedelijk naar de UK 110 gegaan om een paar visjes te halen om die te bakken en op te eten. Aan boord heeft hij wellicht de schip per en de matroos ontmoet. Huib Goudriaan verouderd gehoor te hebben. Hij staat ook niet op uit zjjn stoel om vergeelde knipsels te halen: hjj veert op als een jonge vent. Rozenbürgs archief „Kijk, dat is het begin knipsels uit De Westlander van februari 1923 tot mei 1926". Hij laat zijn verslagen uit die jaren /ien. Zonder koppen? „Ja, dat was vroeger nog geen ge woonte, hè." Op de zolder van zijn huis Em- mastraat 3 te Rozenburg staan in sen kast tientallen plakboeken, waar- n praktisch alles over Rozenburg is te vinden. De namen van de burge meesters, de historie van de boer derijen en de verkiezingsuitslagen van het Rozenburg van de laatste vijftig jaar, diept Van der Knaap vlot op uit zijn archief. „In aparte boeken heb ik ook de raadsverslagen toen was ik nog geen raadsverslaggcver van 31 juli 1913 tot 19 februari 1921 bewaard. Ja, DEN BOSCH De kruiden handelaar W. van de M. uit Casteren is een geteisterde, ge kwelde en vernederde man die door jalouzie en nijd aan de bedelstaf is gebracht. Dit zei zijn raadsman, mr. N. van Bakel uit Eindhoven, gisteren in hoger be roep voor de politierechter in Den Bosch. De officier van jus titie eiste tweemaal drie weken hechtenis tegen de heer Van de M., die ervan wordt verdacht de geneeskunst onbevoegd te heb ben uitgeoefend. Zowel de officier als de heer Van de M. hadden in hoger beroep aange tekend tegen het vonnis van de kan tonrechter in Eindhoven. De kruiden- handelaar werd toen veroordeeld tot twee maal 10.000 boete. Twee vrouwen hadden voor hun man kruiden besteld bij de laatste tijd nogal in opspraak zijnde „won derdokter" uit Casteren. Hoewel de kruidenhandelaar aanvankelijk ont kende dat er bij zijn bezoek aan bei de families over een ziekte was gesproken, gaf hij later toe dat dit wel het geval was geweest, doch ze ker niet met de bedoeling geneeskun dige raad ie geven. Geneeskrachtig De heer Van de M. verklaarde voor de politierechter nogmaals dat zijn kruiden algemeen geneeskrachtig zijn en niet bestemd ter bestrijding van een bepaalde ziekte. Hij zei dit ook niet te hebben gesuggereerd. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Brabant, dr. J. Beijerman, deelde als getui- ge-deskundige mee dat de ge neeskunst wordt beoefend als het de bedoeling is mensen te genezen en dit als beroep of bedrijf wordt uitge oefend. De officier van justitie, mr. Pey- nenburg, herinnerde de heer Van de M. eraan dat hij ook in 1967 reeds voor eenzelfde feit is veroordeeld. Het opleggen van een geldboete acht te hij onjuist. „De maatschappij moet tegen kruiden- en wonderdokters beschermd worden", meende de offi cier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7