ARABISCHE WERELD f1000,- f2500,- f4000,- Nixon: Vreedzame wedijver Nu ook oude vader overleden m Wilp AMROLENING Zes jaar cel 9 Jn gesprek met de beide Bourguiba's geëist voor v-1" TUNESIË: EIGEN KOERS Na woede-uitbarsting landbouwer Vijf weken voor verkoop hasjiesj Presidentieel onderonsje 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) .TIJDPERK IN VAN ONDERHANDELINGEN DINSDAG 51 JANUARI 1»«5 DEN BOSCH De 38-jarige valse munter A. C. uit Kerkrade heeft filteren in hoger beroep tegen zijn laak een hogere straf horen eisen. De advocaat-generaal bij het gerechtshof j in Den Bosch, mr. Pfeil, eiste zes jaar j gevangenisstraf met aftrek van voor- j arrest. De rechtbank van Maastricht j had de valsemunter tot vijf jaar ge- vangenisstraf met aftrek veroordeeld, wegens het vervaardigen en in om loop brengen van valse honderdgul- denbiljelten. Het verhoor heeft zich hoofdzake lijk toegespitst op de vraag of en in hoeverre de verdachte deze ver valsingen in dienst van de Indone sische ambassade zou hebben ge pleegd. De rijksrechercheur Hoogen- raad verklaarde op een vraag van de raadsman, mr. G. Cammelbeeck uit Eindhoven, dat hij het niet onmoge lijk achtte, dat de verdachte voor de Indonesische ambassade heeft ge werkt C., die erkent bankbiljetten ge maakt te hebben, zou zijn geholpen door drie jongemannen van de am bassade. De president, mr. Schlinge- mann, was van mening dat deze mannen in de verbeelding van de in woner van Kerkrade zouden bestaan. De medeplichtige B. nam als getuige een bijzonder weifelende houding aan. De biljetten moesten op 5 decem ber 1967 klaar zijn. Die dag vertrok een belangrijk ambtenaar naar Indo nesië. Het hof zal op 3 februari arrest zen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ^UNIS Het paleis is groot en blinkend wit; de versieringen, waarin de kleuren goud en rood overheersen, zijn als vlugge arabesken, die de akkoorden omspelen. BOURGUIBA SR. geëngageerd TWELLO Het drama in het Gelderse Wilp heeft een derde mensenleven geëist: na de 72- jarige Geertruide Jansen-Serris en haar 43-jarige zoon Evert is nu ook haar 74-jarige man Peter Jansen gestorven. Hij overleed vannacht in het zie kenhuis te Zwolle aan het hersen letsel dat zijn 33-jarige zoon Henk hem gistermorgen vroeg toebracht in een woede-uitbarsting, waardoor ook drie van de buren zwaar gewond nakten. De toestand van de 35-jarige buur vrouw Riet Klunder was vanmorgen zorgelijk. Ook bij haar beide zoontjes Henk (15) en Willy (10) was het le vensgevaar nog niet geweken. De landbouwer Henk J. heeft vol gens de politie in een vlaag van vol komen verstandsverbijstering gehan deld. Maandagavond heeft hij in het huis van bewaring in Zwolle een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij heeft de officier van justitie, mr. Temmink, verteld al dagenlang te hebben rond gelopen met het plan om zijn vader, moeder en broer van het leven te beroven. Hij vertnoedde dat zijn fa milie buiten hem om het boerenbe drijf wilde verkopen. De politie heeft inmiddels vrij nauwkeurig kunnen vaststellen wat Henk J. tot de fatale woede-uit barsting heeft gebracht. De land bouwerszoon leefde de laatste maan den op zeer gespannen voet met zijn ouders en zijn broer, omdat hij meende dat deze bezwaar hadden te gen zijn plannen om het boerenbe- drijfje van zijn bejaarde vader over te nemen. Transactie Hij meende dat er al grond bij de boerderij verkocht zou zijn om hem dit niet mogelijk te maken. Bij deze transactie zou de bouwvakker Henk Klunder (42) als buurman betrokken zijn. Vandaar ook dat hij iheeft ge- Jirobeerd de familie Klunder om het even te brengen. Nadat Henk J. maandagmorgen om zes uur was opgestaan pakte hij een hamer en sloeg daarmede zijn moe der in de keuken. Zij was vrijwel op slag dood. Omdat de hamer van de steel brak zocht hij een andere waar mede hij zijn broer Evert dodelijk verwondde. Hij gebruikte daarbij ook een mes. Het lukte Evert nog uit zijn bed te komen, waar Henk J. hem verrastte, om hulp te gaan roepen. Vlak bij zijn moeder zakte hij in de keuken in elkaar Tijdens de eerste verhoren van de politie verklaarde _de landbou werszoon na zijn daad het huis en de schuur in brand te hebben gestoken. Het boerderijtje brandde geheel uit. De schuur kon nog door de brand weer worden gered. Nasser in rede: Arabieren praat minder, maar doe des te meer KAIRO De Arabieren moeten minder praten en meer doen in hun confrontatie met Israël. In een rede die door radio Kairo werd uitgezon den heeft president Nasser gezegd dat „wij nooit ook maar een klein stukje Arabisch grondgebied zullen afstaan en nooit zullen onderhandelen len met een vijand die ons gebied bezet." In zijn eerste belangrijke rede in dit jaar zei president Nasser dat de Israëlische overval op de luchthaven van Beiroet drie weken geleden de roep om een Arabische topconferen tie luider had gemaakt. In zijn rede tot de Egyptische Nati onale Vergadering had Nasser aan zijn woorden toegevoegd zelfbe heersing aan de dag te leggen, zodat zijn woorden minder doen vermoe den dan erin besloten ligt. Hij ver klaarde dat de regering spoedig meer geld voor de defensie zal vragen. In de strook van Gaza kwam gisteren een Arabische vrouw om en raakten er negen gewond toen Israëlische militairen het vuur open den op demonstrerende vrouwen. De Vereniging van vervolgden on der het nazibewind heeft gisteren het ontslag geëist van Bondsdagvoor zitter Eugen Gerstenmaier, omdat hij „het aanzien van de Bondsrepubliek en de zaak van de schadevergoeding aan nazi-slachtoffers heeft ge- schaad'*. De vorstelijke residentie, die van alle kanten wordt bewaakt, heeft de historische naam Car thago gekregen. De ruïnes van deze Phoenicische en later Ro meinse stad de kerkvader Augustinus, die bisschop van Hippo was, heeft er eens zijn do micilie gehad liggen er dan ook onmiddellijk naast. Voordat president Habib Bourguiba sr. het machtige terras betreedt, dat een onvergetelijk uitzicht biedt op de Baai van Tunis, demonstreert hij met jongensachtige trots hoe hij zijn hoofdsalon in de weldadige warmte van de zon kan betrekken. Hij drukt op een knop, die zich achter een gordijn in een van de wan den bevindt. Bijna geruisloos schuift het fraai bewerkte plafond met dak en al naar achteren. Het strakblauwe uitspansel, dat een zee van licht lijkt uit te stralen, wordt als een reusachtige rechthoek zichtbaar. Het effect blijft niet uit: verwondering en bewondering maken zich meester van de vele gasten, die om hem heen staan. Meer dan toeschouwer Het Tunesische staatshoofd wil zich tegenover de bezoekende journalist niet onvoorbereid uitlaten over de cri sis .in het Nabije Oosten. Hij is meer dan alleen toeschouwer; hij is geënga geerd. Zijn land is deel van de Maghreb, van Arabisch Noord-Afrika. De ban den, die zijn volk verbinden met de partners van de Arabische Liga Tunesië boycot overigens de bijeen komsten ervan zijn zo talrijk dat hij z'n woorden als het ware op een goudschaaltje zou moeten afwegen. Wel zegt hij dat hij hoopt en ver wacht dat koningin Juliana en prins Bernhard volgend jaar een officieel bezoek aan zijn land zullen brengen. „In 1966", verklaart hij met een schorre stem. „ben ik allerhartelijkst in uw land ontvangen. Onze betrek kingen zijn gezond en goed; onze poli tieke uitgangspunten zijn weinig ver schillend, omdat we, ieder op een eigen wijze, de wereldvrede nastre ven. Uw vorstenhuis is meer dan wel kom hier. Een vleugel van het paleis wordt nu verbouwd. Deze zal gereed zijn als het Nederlands koninklijk paar mijn gast is". Weinig optimistisch De zoon van de 65-jarige president, Habib Bourguiba jr., aarzelt geen -mo ment over de toestand in het Nabije Oosten te praten. In zijn ambt van minister van buitenlandse zaken van een land, dat nog geen vijf miljoen zielen telt, vertelt hij mij in hotel Miramar in Hammamet dat hij wei nig optimistisch is over de vredeskan- sen. „Toch kan ik me niet voorstellen dat er opnieuw een oorlog zal uitbre ken. Het is alles zo nutteloos, zo tra gisch, zo desastreus". „Waar wij staan in het Israëlisch- Arabisch geschil? In Tunesië en ner gens anders. Wij hebben slechts de verdere ontwikkeling van land en volk voor ogen. Van dit voor ons heilig en tegelijkertijd eerzaam doel komt weinig terecht, als we er niet in slagen vreedzaam naast elkaar te le ven". Volgen Bourguiba jr. staan twee soorten extremisme en nationalisme Het was gisteren voor het Corps Diplomatique in Den Haag een vroegertje! Om negen uur al gingen de eerste zwarte wagens, de standaard in top, op weg. Naar het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam- Om half elf moest heel het diplo- matendom daar aangetreden zijn. Op dat ogenblik begon de Nieuw jaarsreceptie van koningin Juliana en prins Bernhard voor de in Den Haag wonende diplomaten. Wat niet het hele Corps Diploma tique is, want ook in Bonn, Brussel, Parijs en Londen wonen ambassa deurs, die in Nederland geaccredi teerd zijn. Uit praktische overwegingen was voor hen een aparte receptie geor ganiseerd 's middags om half vier. Voor chauvinistisch Den Haag al tijd wat triest, die uittocht naar Amsterdam. We houden nu eenmaal van decorum en het is een hele sta tie wanneer 87 ambassades hun op wachting gaan maken. Zelfs al blijven de goudbestikte ambtskostuums in de kast hangen en verschijnen de heren in jacquet. Voor Den Haag blijven de Nieuw jaarsdiners op het Huis ten Bosch, maar nu de Koninklijke familie het staatsbezoek aan Ethiopië gaat brengen, zal het februari worden De tijd knabbelt voordat het zover is. De data zijn nog niet bekend. Ook de traditionele middagrecep ties van de Grootmeesteresse van H. M. de Koningin zijn nog niet aange kondigd. Die recepties zijn evenals de ontvangst van de minister van buitenlandse zaken (die op 2 januari al gehouden is) een open hof. Ieder een, die zichzelf belangrijk genoeg vindt om zijn gelukwensen gewicht in de schaal te doen leggen, kan gaan. De bloem der natie, om zo te zeg gen. Waarbij dan in de laatste jaren ook de knoppen meekomen. Vroeger kwam de jeugd uit op het Nieuwjaarsbal, dat in januari door de Grootmeesteresse van H.M. de Koningin werd gegeven. Mevrouw Marie baronesse Van Tuyl van Se- rooskerken-geboren jonkvrouwe Bo- reel handhaafde die traditie nog in haar statige huis aan het Lange Voorhout. Maar ook dit evenement is verloren gegaan. Daarom nemen machtige pa's en deftige ma's nu •hun volwassen kroost als entree in het societyleven mee naar de Nieuwjaarsrecepties van de minister van buitenlandse zaken en van de Grootmeesteresse. Zo knabbelt de tijd aan oude tra dities, die misschien weinig zinvol zijn, maar voor het sentimentele Haagse hart toch zo dierbaar! onverzoenlijk tegenover elkaar. De partijen: Israël aan de ene en zijn Arabische nabuurstaten aan de an dere kant, willen niets van elkaar weten. Ze stellen dan ook geen pogin gen in het werk elkaar beter te leren begrijpen. Verenigde Noties „Wij zijn geen onmiddellijke voor standers van een openlijke erkenning van de Joodse staat. Wel erkennen wij het bestaansrecht van Israël. Naar objectieve maatstaven gemeten, kan niemand het feit verdonkerema nen dat het de Verenigde Naties zijn geweest, die de Joodse staat hebben gecreëerd. De omliggende landen moe ten dit als uitgangspunt accepteren om zichzelf geen verdere schade te berokkenen. Doen ze dat niet, dan blijft de toekomst uitzichtloos". Ten aanzien van de kwestie-Israël behoort Tunesië tot de minst fanatie ke onder de Arabische landen. De vergeldingsaktie van Tel Aviv op het vliegveld van Beiroet heeft weliswaar veel kwaad bloed gezet, maar heeft het regeringsstandpunt (nog?) niet we zenlijk veranderd. Niettemin kan er gesproken wor den van een grexer isolement. Ter zake van zijn streven naar vrede en blijvende pacificatie in het Nabije Oosten kan Tunesië voorlopig niet meer rekenen op de steun van andere gematigde Arabische landen. Verbolgen Marokko en Libië hebben er het zwijgen toegedaan. Libanon, dat zich nooit op het pad van de scherpslij pers heeft gewaagd, is duidelijk ver bolgen over het verlies van een deel van zijn burgerluchtvloot. De midden figuren, die daar de macht bezaten, hebben het verloren van wraakzuchti ge nationalisten, die onder invloed staan van Palestijne extremisten. Het gejammer over de verwar rende, bijna hopeloze situatie is in Tunesië niet van de lucht. Een hoge ambtenaar van het ministerie van bui tenlandse zaken merkt cynisch op dat Israël nog maar één vergeldingsaktie la Beiroet behoeft uit te voeren om AMSTERDAM De kantoorbe diende Reinhard B. (23) is gisteren conform de eis veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf met aftrek. Hij had in december voor een vriend in Enschede in de hoofdstedelijke jeugdsociëteit Paradiso voor 200 veertig gram hasjiesj gekocht. Reinhard, die een jaar geleden was begonnen met het roken van hasjiesj, zei dat hij het spul had gekocht van een zekere Joop die hij altijd in Pa radiso ontmoette. De vriend, Chris V., kwam naar de hoofdstad om ook wat van het verdovende middel te kopen. Joop zond het hem per post toe. De politie vond het later in de woning van Chris. Een vrolijk moment voor de plech tigheden rond de inauguratie van Richard Nixon: Op de joto van links naar rechts: Richard Nixon, me vrouw Pat Nixon, Julie en David Eisenhower kleinzoon van de ge neraal Nixons dochter Triciu en voorganger Lyndon Johnson en echtgenote. BOURGUIBA JR. bestaansrecht Israël de gebroken Arabische wereld tot een eensgezinde furie te maken. „Wat wijzelf door onze verdeeld heid nooit tot stand hebben kunnen brengen", klaagt hij, „lijkt Israël te lukken. Alsof het er belang bij heeft. Door het begaan van nieuwe politieke blunders zal de Joodse staat er zeker in slagen alle Arabische volkeren tot zijn vijanden te maken. Ons streven naar objectiviteit en neutraliteit wordt er alleen maar moeilijker door gemaakt". Geen bemiddeling Van de beide Bourguiba's behoeven geen bemiddelingsvoorstellen worden verwacht. Ze hebben nog nauwelijks invloed in de Arabische Liga, die ze al jaren beschuldigen van opportunis me, van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van de Lid staten en van het opwerpen van haat. Met buurstaten als Algerije en Egyp te bestaan slechts zeer vage betrek kingen. Vader en zoon beschouwen presi dent Nasser als een intrigant en impe rialist. Aan de nieuwe naam van diens land: Verenigde Arabische Re publiek, nemen ze zoveel aanstoot dat er een ver over de grenzen reikend geschil over is ontstaan. „Begrijp ons goed", zegt dezelfde ambtenaar. „We willen graag onszelf blijven, tenzij Israël ons dit onmoge lijk maakt. Ook nu nog zijn we ervan overtuigd dat het vredesgekoer van de Russen met Argusogen moet wor den bezien. Moskou is duidelijk partij in het conflict tussen Israël en de Arabische landen. De buiten alle proporties staande wapenleveranties wijzen hier op, even als de aanwezigheid van een sterke Sow jet-vloot in de Middellandse Zee en de eenzijdige vrede, die het Krem lin in feite wenst. Wij zien wel iets in interventie, maar als deze als een ge zamenlijk initiatief van de Grote Vier wordt gelanceerd, is zij bij voorbaat tot mislukken gedoemd". vooru Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-, In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07 f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 6,S0. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f2840,88. Dat is f340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f 4545,36. Dat is f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 22,70. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Alsu daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK WASHINGTON President Nixon heeft gisteren in zijn inau guratierede een beroep op de communistische wereld gedaan deel te nemen met de Verenigde Staten aan „een vreedzame wed ijver niet ter verovering van gebied of tot uitbreiding van heerschappij maar ter verrijking van het leven van de mens". Nixon vroeg om nieuwe inspanning van de wcrclddiplomatie om tot sa menwerking te komen ter verminde ring van de bewapening, ter verster king van de structuur van de vrede en om de hongerigen en de armen op hoger niveau te brengen. „We stre ven naar een open wereld open voor denkbeelden, open voor de uit wisseling van goederen en mensen, een wereld waarin geen volk, groot of klein, zal leven in bittere afzonde ring. We kunnen niet verwachten ie dereen tot onze vriend te maken, maar we kunnen trachten niemand tot onze vijand te maken." De nieuwe president haalde een eerder door hem afgelegde verklaring aan toen hij zei: „We gaan na een periode van confrontatie een tijdperk van onderhandelingen in. Laat alle naties weten dat tijdens deze rege ring onze verbindingskanalen open zullen staan. Ik weet dat de vrede niet komt door er alleen maar naar te verlangen. Daar zijn dagen en zelfs jaren van geduldige en langdu rige diplomatie voor nodig." Hij waarschuwde een eventuele te genstander niet in de verleiding te komen: „Laten wij er voor allen, die door zwakheid zouden worden ver leid, er geen twijfel over laten bestaan dat we zo sterk als nodig zullen zijn voor zo lang als nodig is." Sprekend over de verdeeldheid in de Verenigde Staten ten gevolge van de rassenonlusten en de oorlog in Vietnam zei Nixon: „Materieel zijn we rijk, maar geestelijk verscheurd. Met geweldige precisie reiken we naar de maan, maar hier op aarde vervallen we tot schrille tegenstellin gen. We zitten gevangen in oorlog, hoe wel we vrede wensen. We worden verscheurd door verdeeldheid, hoe wel we eenheid wensen. We zien om ons lege levens, hoewel we vervul ling wensen. We zien .taken die ge daan moeten worden, wachtend op handen om ze uit te voeren." Hij beloofde dat zijn regering zal luisteren naar de stemmen van de stille angst, de stemmeji van het hart, de gekrenkte stemmen, de be zorgde stemmen, de stemmen die eraan hebben gewanhoopt te worden gehoord. De nieuwe Amerikaanse president besloot zijn rede met te zeggen dat na een lange nacht de dageraad aanbreekt en dat de toe komst vol mogelijkheden is. Nog voor zijn ambtsaanvaarding, zag Nixon zich gisteren gesteld tegen over een Russisch aanbod bespre kingen over beperking en eventue le inkrimping van de kemwapensyi- temen te beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5