Wel :een hervorminj eweld i L J I5 r Utrechtse studenten handhaven Gooskens Nieuwe koers voor Wereldraad de Sao Tomé-luchtbrug werelddiakonaat steunt ook Laatste kans voor nieuwe raad Omdat kinderen ook buiten blijven spelen als het regent. Puzzelboek de Regering let op prijzen onderzoek fusies Vraagtekens van KVP bij voorstel Aarden Een woord voor vandaag DR. DE SANTA ANA OVER Z.-AMERIKA Aarden: Classes niet eens met brief synode Cursussen Urbanisatie BEROEPINGSWERK Hongkonggriep neemt nog toe KVP WEIGERT ROOVERS ALS RAADSLID Oud-lid Hitlerjugend mag jood worden Prof. dr. H. M. Kuitert in Voorlopig DINSDAG 21 JANUARI 1969 nielt Progressief en conservatief in de kerk hebben allebei hun gelijk en hun ongelijk volgens de Bijbel. Judas vermaant aan het begin van zijn brief „tot het uiterste te strijden voor het geloof, dat eenmaal de heiligen overgeleverd is." Het woord, dat in het oorspronkelijk voor eenmaalstaat, heeft de betekenis van „eens voor goed". God heeft Zich vol komen geopenbaard in zijn Zoon. ,J)ie Mij gezien heeft, heeft de Vader gezien". Daar kan niets aan worden toe- of afgedaan. En wij kunnen Hem niet los zien van de Bijbel. Alleen door de Bijbel leren we Hem kennen. Daarom moeten we het gezag van de Bijbel vasthouden. Wat mensen zeggen, kan van grote waarde zijn, maar wat God tot ons zegt in zijn Woord, moet voor ons het laatste woord zijn. Gods openbaring verandert niet. Maar wat wel verandert, w ons verstaan ervan. Weet iemand van ons alles van Christus en de waarheid, die Hij verkondigt? Daarom sprak Petrus al van een opwassen in de kennis van Jezus Christus. Daarom moeten wij openstaan voor alles, wat ons de Bijbel beter kan doen verstaan. De Geest zal u in alle waarheid leiden, be loofde Christus. En waar de Geest werkt, is beweging, ver andering. Strijdt tot het uiterste voor het geloof, dat eens voorgoed" de heiligen overgeleverd is, zegt de Bijbel. Maar in diezelfde Bijbel staat ook ,filust de Geest niet uit". Wij lezen vandaag Mattheüa 11 1-19. Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. Otvitamon 10. het complete drageet|# dat zorgt voor extra weerstand en ntamine-reserve UTRECHT De rooms-katho- lieke Utrechtse studentenparo chie heeft kardinaal Alfrink ge dreigd „onder zijn beleid uit te breken", als het episcopaat voor eind september niet besloten heeft een ander beleid te gaan voeren ten aanzien van gehuwde priesters. Dit besluit werd gisteravond geno men als reactie op de preek over het celibaat, die de kardinaal zondag in de Utrechtse studentenparochie heeft gehouden. De studenten zijn ernstig teleurgesteld over de woorden van de kardinaal. Op het verzoek van de Utrechtse aartsbisschop om vertrouwen in het episcopaat te stellen, antwoorden de studenten, dat het episcopaat dan eerst drie vragen moet beantwoor den: Staat u in principe ontkoppeling van ambt en celibaat voor? Zo ja, wat denkt u op korte termijn con creet hieraan te doen? Wilt u open baarheid geven aan de procedure die u wenst te volgen en ons van de verschillende stappen op de hoogte houden? De Utrechtse studenten zeggen, dat zij voorlopig Jeroen Gooskens, de priester die wil gaan trouwen, blij ven erkennen als lid van het pasto raal team. HORST In het St. Antoniuszie- kenhuis is gistermiddag de 41-jarige G. Th. van den Bosch aan zijn ver wondingen bezweken. Hij werd gisternacht om half twee aangereden door een personenauto, toen hij van achter een geparkeerde personenauto in Horst de weg wilde oversteken. ERMELO Op de Harderwijker- weg onder Hulshorst is maandag avond de 10-jarige Gerda Breman bij het oversteken van de rijbaan voor haar ouderlijke woning door een personenauto aangereden. Het meisje was op slag dood. Geboorteleden DEN HAAG Niet de geboorte, maar alleen de doop kan worden be schouwd als een zichtbaar teken van de Inlijving ln de gemeente van Christus. Het onbeperkt handhaven van de geboorteleden ia daarom wer ken met een fictie. Aldus de classis Leeuwarden van de Nederlandse Hervormde Kerk in een motie, die zij aan de generale •vnode gezonden heeft. Zoals bekend heeft de synode in een rondschrijven met kracht gesteld, dat de geboortele den erbij horen. De classis Leeuwarden zegt echter, dat de aanbieding van Gods genade- verbond niet mag worden vereenzel vigd met het aannemen ervan. In elk verbond zijn twee delen begrepen, al dus het doopformulier. De classis wil wijziging van artikel 2 van de kerkor de. Ook de classis IJzendijke heeft de synode gevraagd, de brief terug te nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Slechts enkele uren was gisteren de Zuidamerikaan dr. Julio de Santa Ana uit Montevideo in Uruguay in ons land. Deze theoloog 34 jaar oud is betrokken bij het kerkelijk hulpwerk in Zuid-Amerika, waaraan ook het werelddiakonaat van de Neder landse Hervormde Kerk steun verleent. Daarom vertelde hij in het gebouw van de Generale diakonale raad in Utrecht over zijn werk en over de toestand in Zuid-Amerika. gisteren. Ten eerste is er het plan met betrekking tot urbanisatie en in dustrie. Tallozen zijn in de afgelopen jaren van het platteland naar de gro te steden getrokken omdat zij dach ten er daar op vooruit te gaan. In de steden vonden ze echter niet wat ze ervan verwachtten. Deze raakten overvol en de industrie kon hun komst niet biihouden, zodat velen nu geen werk hebben. Deze urbanisatie heeft geweldige problemen met zich meegebracht, zo als op het gebied van de huizen, die er niet voldoende zijn, de scholen, de ziekenhuizen, die de bevolking niet konden bijhouden. Dit schept het revolutionaire kli maat in Zuid-Amerika. Toch is dr. De Santa Ana ervan overtuigt, dat de grote groep armen geen geweld wil. ISAL heeft nu een plan opgesteld om in de komende drie jaar zoveel mogelijk te doen voor deze randbe- volking. Men wil proberen werft voor hen te vinden en huizen. In totaal is hier 28.000 voor nodig. Het tweede project van ISAL bestaat uit het geven van vormings cursussen. In de verschillende landen van Zuid-Amerika wil men dit jaar drie maal een cursus van zes weken organiseren, waaraan steeds dertig mensen deelnemen. Men wil dan voorlichting geven over de sociale toestand en wegen wijzen, waarvan pressure groups, arbeiders, vakbon den en kerkmensen gebruik kunnen Dr. De Santa Ana is een van de voorvechters van de nieuwe structu ren in Latijns-Amerika. Hij werkt voor de commissie voor Kerk en sa menleving in Latijns Amerika, kort weg ISAL genoemd, een afkorting van de naam Iglesia v Sociedad en América Latina. Officieel is hij direc teur van de afdeling documentatie en informatie van de ISAL. Deze is ge- liëerd aan de Wereldraad van Ker ken. maar staat er organisatorisch los van. Hoewel ISAL een protestantse instelling is gaat ze niet geïso leerd haar weg, maar probeert ze zoveel mogelijk samen te doen met de rooms - katholieken en andersdenkenden. Het doel is de menswording of bevrijding van de onderdrukte Zuidamerikanen. Zij vormen de overgrote meer derheid in dit werelddeel, waar slechts een klein groepje de macht en het bezit in handen heeft. Daarom probeert ISAL, die zich steeds aan de kant van de onder drukten opstelt mee te werken aan de opbouw van een nieuwe en recht vaardige maatschappij in een wereld deel, waar als in geen ander de revo lutie dreigt. Twee voorbeelden van het werk programma gaf dr. De Santa Ana 1 3 4 5 6 7 8 i (Van onze kerkredactie) GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft bijna een mil joen gulden (250.000 dollar) ge schonken aan de luchtbrug, die van het eiland Sao Thomé af hulp verleent aan Biafra. Het be sluit om deze luchtbrug te steu nen, betekent dat de Wereldraad een nieuwe politiek gaat volgen in de hulpverlening aan Biafra. Tot nu 10e werkte de Wereldraad via de luchtbrug die haar beginpunt heeft op l»et eiland Fernando Poo. Dat is de luchtbrug die door het In ternationale Rode Kruis ts opgezet, i De rooms-katholieke Caritas-orga- nisatie (in Nederland „Mensen ln nood") vliegt van het Portugese ei- I land Sao Thomé Deze luchtbrug wordt gesteund door protestantse kerken Van Duitsland en Scandina vië. SMETTEN De Wereldraad weigerde tot nu toe een luchtbrug te steunen, die haar beginpunt "weft op een Portugees ei land. omdat vele Afrikaanse kerken ernstige bezwaren hebben tegen de Portugese Afrika-politiek. De Duitse en Scandinavische ker ken besloten toch de brug van Sao Thomé te *aan steunen, omdat zij het helpen van stervenden belangrijker vonden dan het zich vrijwaren tegen koloniale smetten in de ogen van an deren. Van Sao Thomé kon meer voedsel overgevlogen worden dan van Fernando Poo. Dank zij recente besluiten van de jonge regering van Equatoriaal Gul nee moest het Rode Kruis zijn vluch ten stop zetten. Nu van dat eiland geen hulp meer verstrekt kan wor den, besloot de Wereldraad de andere luchtbrug te gaan steunen. NIGERIA Om de Nigerlaanse kerken niet te zeer tegen zich in het harnas te jar- gen, werd tevens besloten om bijna een miljoen gulden ter beschikking te stellen van het hulpwerk voor Bia- franen dat in de Nigerlaanse linies geschiedt. De secretaris van de Wereldraad voor Afrika, kanunnik Carr hoopt 25 januari In Lagos aan te komen voor een conferentie met vertegenwoordi gers van ^e Nigeriaanse Raad van Kerken, het Nigeriaanse Rode Kruis en andere hulporganisaties in het ge bied waarover de federale regering haar macht uitoefent. Het Rode Kruis zoekt naar moge lijkheden om zijn voedselvluchten naar Biafra toch doorgang te doen vinden. Equatoriaal Guinee blijft de vluchten van Fernando Poo verbie den. Nu Is contact opgenomen met andere landen in de omgeving om te zien of die vergunning willen verle nen. Er is een kleine kans dat Nigeria zelf toestemming zal verlenen. Tot nu toe wilde echter Biafra geen vluchten van Nigeriaanse grond toestaan, om dat het meende de bewijzen in han den te hebben dat voedsel uit Nigeria vergiftigd was. Het ziet er naar uit dat Biafra dat verzet zal opgeveen. (Vervolg van pag. 1 De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, had de regering om deze nota gevraagd en daarbij geïnformeerd in hoeverre bij ongewijzigd beleid een over schrijding van de begroting-1969 is te verwachten. Minister Wit- teveen herhaalt, dat een stringent be grotingsbeleid gevoerd zal worden, en dat eventuele begrotingsover schrijdingen toch binnen het to taal van de rijksbegroting zullen moeten worden gecompenseerd. Zodra dit beeld duidelijk is zal de minister een overzicht geven van on vermijdelijk geachte overschrijdin gen (vermeld is reeds dat dit toch wel enige honderden miljoenen zul len zijn) en van compensaties in an dere sectoren. Ook de heren Noten boom (kath.v.) en Goudzwaard (a.r.) hadden hier, bevreesd voor inflatoire financiering, reeds bij de algemene beschouwingen om gevraagd. Minister Roolvink van sociale za ken deelt mee, dat de loonstijging metaal-cao weliswaar de stijging van de arbeidsproduktiviteit in 1969 belangrijk zal overtreffen, met alle de volken van de joods- gevolgen voor dè consumptieve maken om hervorming te bewerken. Hiervoor is 56.000 nodig. De ISAL is voor een radicale hervorming, maar predikt geen geweld. Oorspronkelijk zou dr. De Santa Ana verleden jaar december naar ons land komen. Dat hij onverwacht zijn reis moest uitstellen speelt eigenlijk het hervormde werelddiakonaat in de kaart, want 2 februari is de zondag van het werelddiakonaat waarop de grote jaarlijkse collecte wordt gehou den. Het hervormde werelddiakonaat heeft ISAL een bedrag van ƒ100.000 beloofd voor de twee genoemde pro jecten. Of het meer kan worden hangt af van de hele collecte op brengst. De vorige maal was dat een miljoen gulden. Toch hoopt men in 1969 eigenlijk op een nog groter be drag. NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep: P. Alblas te Bo ven- Hardinxveld. Aangenomen naar Zierikzee: J. v. d. Schee te Hoogeveen. Bedankt voor Huizen «N.H.t Ivac. J. H. Cirkel): C. J. P. Lam te Putten. GEREF. KERKEN Ds. M. Venter, pred, v. Die Geref. Kerk van Randburg. Z.-Afrika, die met studieverlof in ons land is, is gaarne bereid zondags de kerken te dienen. Zijn adres is: ..Zendingshuis", Leidse- straatweg 11. Oegstgeest. GEREF. KERKEN (vrjjgem.) Bedankt voor Capelle a.d. IJssel: A. Jagersma te Groningen-oost. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kortgene: A. W. Verhoef te Barneveld; te Slikkerveer, te Mij drecht. te Zeist, te Terwolde en te Rijs- sen: kand. L. Blok te Zeist. Zijn adres is: Slotlaan 151II te Zeist. Chr. v. d. (Vervolg van pag. 1) Wat betreft de openbaarheid toont het voorstel-Aarden begrip voor het argument, dat ..belangen van onder nemingen ernstig kunnen worden geschaad en voor het onderzoek be langrijke getuigenverklaringen niet zullen kunnen worden afgelegd (arti kel 18 van de Enquêtewet waar wij al eerder de aandacht op gevestigd hebben, redactie). Dit laatste en de sterke argumenten die voor open baarheid pleiten, tegen elkaar afwe gend, heeft de Groep-Aarden na lang aarzelen besloten niet voor te stellen de getuigen in het openbaar te horen. De periode 1964 tot 1968 ligt te kort achter ons om voldoende inzicht te kunnen geven in de gevolgen van fusies. Gaat men daarom verder te rug dan 1964. hoe wenselijk het ook zou kunnen zijn om inzicht te hebben in de gevolgen, dan zou dat van in vloed zijn op de actualiteit van de fusiegevallen en de beperkte duur van het onderzoek. Vooralsnog wil de heer Aarden genoegen nemen met in zicht in de wijze van tot stand komen van fusies. De werkzaamheden zullen een gro tere staf vereisen dan de Tweede Ka mer nu tot haar beschikking heeft Daarom uitbreiding van de staf met accountants, juristen en sociologen en de medewerking van deskundigen. Fouten In een toelichting op zijn voorstel haalt de heer Aarden minister De Block aan die toegaf dat er bij recen te fusies kapitale fouten zijn ge maakt. „De vraag is hoe kan worden bevorderd dat er juiste bslissingen worden genomen en dat met de be langen van alle betrokkenen op de juiste wijze rekening wordt gehou den". aldus de fractieleider van de Radikalen, ..uitoefening van macht, ook van economische macht, zonder reële verantwoording is niet langer aanvaardbaar". Hij vindt dat het parlement het geëigende middel in handen heeft: de enquête en de dwang om te verschij nen en te getuigen. Hij wil echter niet de reeds door de regering aange kondigde maatregelen om spelregels voor fusies op te stellen en een colle ge eventueel toezicht te laten uitoefe nen doorkruisen of vertragen. Inzicht in de materie kan er toe bijdragen de structuurhervorming van de onderne ming op andere wijze te benaderen. (Van onze oarlementsredactle) DEN HAAG De eerste reacties op het voorstel-Aarden tot het hou- DEN HAAG De Hongkong-griep is in ons land nog steeds niet op de terugtocht. Dagelijks zijn er nog mel dingen van influenza die in aantal toenemen, aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. In de drie noordelijke provincies, Overijssel en Limburg worden nu ook meer gevallen van Hongkong griep waargenomen. In het westen van Nederland heeft de epidemie een hoogtepunt bereikt. De Hongkonggriep is nu ook in België doorgedrongen. Gisteren wa ren de eerste meldingen. In Antwer pen is men begonnen met de inenting van het ziekenhuispersoneel. BERN Ruim duizend Zwitsers hebben drie procent van hun In komen in 1069, 1970 en 1971 toegezegd ten gunste van ontwikkelingshulp. In een verklaring zeggen zij onder meer: De volken, die nu rijk zijn, zijn christelijke cultuur. Zij hebben hun ontwikkeling en hun maatschappelij ke evolutie te danken aan deze geeste lijke bevrijding, alsook aan het feit, dat anderen onder vaak miserabele omstandigheden voor hen hebben ge werkt". bestedingen, maar dat de vrije loon politiek een faire kans gegeven moet worden en dat de regering bewust andere instrumenten ter beteugeling van de economie heeft gekozen. De regering betreurt overigens dat het meermalen genoemde spaarloon be- UTRECHT De fractie van de KVP in de Utrechtse gemeenteraad zegt de heer J. H. A. Roovers niet meer als lid van de fractie te kunnen aanvaarden. Dit is het gevolg van het feit dat het oud-gemeenteraadslid geen toestemming heeft gekregen van het bestuur van de plaatselijke KVP-centrale om in de raad zitting te nemen. Zowel de heer Roovers als drie an dere KVP-leden traden in november uit de raad na een langdurig finan- ciëel conflict met zeven andere leden van de fractie over uitgangspunten voor het financiële beleid van de ge meente Utrecht. houdens enkele gevallen, niet in de cao's geïntroduceerd. PRIJZEN Minister De Block van econo mische zaken herinnert nog eens aan zijn toezegging de Kamer in april uitvoerig te informeren over de prijsontwikkeling. Hij zal niet aarze-, len met een prijsmaatregel te komen als dat nodig zou blijken te zijn. Half februari verwacht hij de eerste sta tistische gegevens over het prijsver- loop. woord. Bij juiste oplossing vormen de beginletters een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. ets. 3. pop. 6. alk, 9. r.o., 10. koper. 12 Aa. 13. Alken. 15. Nogat. 17. kan, 19. den. 21. stengel, 25. ent, 26. Ens, 27. overste. 31. toe. 32. Erp, 34. koren, 36. Hedel. 38. on. 39. romer, 41. el. 42. ego, 43. ten, 44. aks. Vul horizontaal in: 1. hoenderachti ge vogel, 2. profeet, 3. ieder, 4. berg oekend uit de bijbel, 5. werktuig. 6. vat met een hengsel. 7. metaalaoort, 8 mandje, 9. keur of kern, 10. bij— Vert.: 1. era, 2. tolk, 3. pon, 4. op, 5. pen. 7. laan. 8. kat, 10. Kent, 11. rode, 14. kastoor, 16. geleerd, 18. on. 20. Sem. 22. ere. 23. ges. 24. esp, 28. veer. 29. rij. 30. teer. 31. tong. 33. peek, 34. koe, 35. not. 36. hen, 37. lis. 40. me. JERUZALEM Het rabbinaal van Haifa heeft er In toegestemd, dat een oud-lid van de Hitlerjugend tot het jodendom overgaat. Het Is de 43-Jarlge Oscar Anton Eder. Negen Jaar geleden vestigde hij rich ln Israël. Na zijn toelating tot het jodendom zal hij onder de naam Abraham ben Abraham in het huwelijk treden met een lerares aan een godsdienstschool in Haifa In 1943 Eder was tien achttien jaar nam hij dienst ln de Vi ehrmacht HU werd bu de luchtmacht ingedeeld en bereikte de rang van sergeant. Velen zien geen heil meer in de Raad van Kerken, schrijft prof. dr. H. M. Kuitert in het eefste nummer van het nieuwe maand blad „Voorlopig". Hij spreekt zelfs van een „martelgang van de oecumene in Neder land. Toch is het voor de raad nog niet te laat. maar", vervolgt hij, „deze raad is wel de laatste kans die de officiële kerkelijke organen ontvangen om van oecumenisch samenleven in Nederland iets terecht te brengen." Hij vervolgt: Wij kunnen nog ons best doen maar meer is het ook niet om te proberen deze organen het vertrouwen te geven dat zij nodig hebben om hun werk te doen. Ik denk dat er ook altijd nog wel wat mensen zijn die dit vertrouwen willen geven. Maar het kan hierna niet nog eens een keer. Als deze Raad van Kerken tn Nederland geen kans ziet om de kerken tot offlc.ële stappen tav. elkaar te brengen, moeten wij mijns inziens in naam van de kudde aan de officiële kerkelijke organen zeggen dat ze ermee moeten ophouden en het nu aan de kudde zelf moeten overlaten. Gedeeltelijk is dat proces al aan de gang. Tal loze kerkmensen hebben al lang hun eigen oecu mene, hetzij dat zij mede-christenen in een ande re kerk ontdekken dan de hunne, hetzij dat zij in de niet-kerkelijken mede-christenen ontdekten. Niet erg Dat is niet erg, althans: dat is niet erg zolang wij werkelijk geloven dat de kudde allereerst de kerk is en niet de officiële kerkelijke organen. Denken we dat laatste wel, dan loopt het er wéér op uit dat de raad het krediet dat hij verwerven kan bij de officiële kerkelijke organen hoger aanslaat dan het krediet dat hij bij de kudde ontvangt. Anders gezegd: dat alles wat oecumene en kerkelijk samenleven betreft, voor de zoveelste maal bedisseld wordt in officiële toporganen die het met elkaar eens moeten raken en die hun beleid doorkruist voelen in plaatselijke en persoonlijke acties van kerken en gemeenteleden. Daarom lijkt het mij een daad van ernst, zelfs van een ernst die voorwaarde is voor de geloof waardigheid van de raad. dat hij begint met een uitspraak die onomwonden zijn bedoeling weer geeft. Zijn de participerende officiële organen, bijvoorbeeld de gereformeerde synode, werkelijk van plan d.m.v. deze raad een weg naar de oecu mene in te slaan? Laten ze dan, de gereformeerde synode voorop, openlijk uitspreken dat ze elke plaatselijke en persoonlijke stap, ook al hebben ze hem niet zelf uitgestippeld en al loopt hij misschien anders dan de marsroute van tot nu toe, op dit veld van harte toejuichen. Niet heersen De oude gereformeerde kerkorde had een arti kel een basisartikel, mag ik wel zeggen dat als volgt luidde: „Geen dienaar zal over een ander heersen". Naar mijn gevoelen betekent dat even zeer: geen officieel kerkelijk orgaan zal over de kudde heersen. De bestaande structuren van de kerk geven daar echter alle aanleiding toe. Daarom kan de raad meer dan louter samenvoegend werk ver richten wanneer hij reeds genomen stappen door plaatselijke gemeenten en enkelingen bijvalt met een verklaring die zulke stappen toejuicht. Hij verricht daarmee kerkvernleuwend werk. d.w.z. eenheid in de weg van bekering. den van een onderzoek naar fusies, waarvan He indiener zelf denkt dat het een „redelijke kans" maakt, lo pen uiteen. De PvdA-fractieleider Den Uyl, met wie de heer Aarden enig kontakt heeft gehad over de formulering van zijn voorstel, vond het een goed plan, dat alle steun verdient. „Het is /eer wel mogelijk dat aan de hand van de gegevens die bij het onderzoek beschikbaar komen op een later tijdstip kan worden ingegaan op de beïnvloeding van politieke beslis singen door het bedrijfsleven". De heer Den Uyl vond de beper king tot fusies juist. „Het zou een oeverloos ?,ebied vormen". De steek proef zou kunnen aantonen hoe het in ons land gaa' bii belangrijke eco nomische beslissingen. Maar een enouête mag nooit de aanleiding om andere voorstellen „regeringsplan nen", nu maar in de ijskast te leggen. De belangen van werknemers en consumenten moeten beter worden behartigd" Spelregels De heer Nelissen. economisch deskundige van de KVP. meent dat een onderzoek naar fusies een goede zaak is Er zijn in het recente verle den fouten gemaakt. De regering is daarom ook bezig met een onderzoek naar fusies en een mogelijke code of spelregels. De heer Ne'issen vraagt zich daar om af of naast de activiteit van de regering het oarlement ook nog eens moet gaan beginnen Hij zet daar vraagtekens achter De regering is bereid de Kamer alle mogelijke in lichtingen te geven; eventueel zou een Staatscommissie kunnen worden ingesteld. Dat zou een modernefe, be tere. efficiëntere en ook juistere weg zijn. De heer Nelissen wijst overigens ook nog even op de beperking van het onderzoek tot fusies, dus niet „de economische machtsverhoudingen in ons land" zoals eerder was aangekon digd. Mertens De voorzitter van het Nederlands katholiek vakverbond, de heer P. J. J. Mertens. die enkele maanden gele den de kwestie van de economische machtsconcentraties voor het eerst aan de orde stelde zei dat hij elk onderzoek naar concentraties van economische macht en fusie toe juicht. Of 'it moet geschieden langs de weg die de PPR nu aangeeft is een vraag die volgens hem beter door politici of staatsrechtdeskundi gen kan worden beantwoord. „Zaak is. dat in Nederland duide lijk wordt, hoe de economische machten rijn samengesteld, wie de werkelijke marht in handen hebben en of er voldoende controlemogelijk heden op die machten zijn", aldus de NKV-voorzitter. OIRSCHOT Gisternacht is in Acht de 52-jarige luitenant-kolonel der huzaren. A Ruigrok. comman dant van het 11e tankbataljon in Oirschot na een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij kwam met zijn personenwagen in botsing met een autobus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2