SNEL AKKOORD IN PARIJS Voorstellen Noord-Vietnam .Inval in Jordanië niet uitgesloten DUWERS PROPPEN MENSEN IN OVERVOLLE TREINEN Onderzoek naar leiding van rijksinrichting van tien Sus-eiland ligt in N.-Holland Postuum eerbewijs Gemiste kans Prinsessetong Minister Clifford: Aan rand nieuwe bewapeningswedloop 5 MAANDAG 20 JANUARI 1969 Mevrouw Ngoeyen Thi Binh van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront komt bij het conferentiecentrum aan. Nu de delegaties in Parijs al zo snel de procedurekwesties hebben opgelost, kan waarschijnlijk nog begin deze week met de eigenlijke vredesbesprekingen over Vietnam worden begonnen. PARIJS De vier delegaties naar het uitgebreide vre desoverleg in Parijs hebben zaterdag „een vliegende start" gemaakt met bun besprekingen door overeenstemming te be reiken over de meeste procedurekwesties en te besluiten begin deze week (waarschijnlijk al morgen) aan te vangen met de eerste plenaire vergadering waarop de wezenlijke besprekingen zullen worden gevoerd die moeten resulteren in een beëindiging van de oorlog in Vietnam. JERUZALEM Een Israë lische invasie in Jordanië is niet uitgesloten als de sabo- tage-aanvallen op Israëlische grensnederzettingen voortdu- Dit dreigement uitte zatprdag de Israëlische vice-premier Yigal Allon. Hij zei dat Israël er belang in stelt het staakt het vuren te handhaven en de verplichtingen, die daaruit voort vloeien. te aanvaarden. „Maar als de terroristenactiviteit van Jordanië nog verder stijgt, is het niet uitgesloten dat we in actie komen om een eind aan dit geweld te maken, zelfs als die inhoudt dat we de bestandslijn moe ten overschrijden en geen acht moe ten slaan op de politieke overeen komsten, krachtens welke de bestandslijn is vastgesteld". Koning Hoessein zei in een inter view jnet het Engelse blad Sunday Times dat hij de Palestijnse ver zetsstrijders,die zich in zijn land be vinden, niet wil tegenhouden of on derdrukken. „Ze zijn de sterke arm van het Palestijnse volk dat al twin tig jaar lang het grote slachtoffer is van het conflict tussen Israëliërs en Arabieren". Hij ontkende dat hij „de gevangene" van de Palestijnen zou zijn of dat hij niet >de macht zou hebben ze in bedwang te houden. De Jordaanse vorst zei diep in de put te zitten. „Dit is de slechtste tijd die ik ooit heb doorgemaakt. De toestand in het Nabije Oosten verslechtert snel en ik zie bijna geen kansen op een vreedzame regeling. De Israëliërs zijn in een zeer gevaar lijke stemming. Het kan hen kenne lijk niet meer schelen wat de wereld! van hen denkt. Ze zijn het slachtof fer geworden van hun eigen kracht". De Verenigde Staten hebben Rusland laten weten dat zij niet ak koord kunnen gaan mét de volledige terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische ge- 1S kaas uit het vuistje de x van xou nog best een stukje lusten bieden, schrijft het semi-officiële Egyptische blad Al Achram. Uit het Amerikaanse antwoord blijkt dat dit land volledig aan de zijde van Israël staat, aldus de reactie in Cairo. De Libanezen hebben hun strijd krachten en veiligheidsmaatregelen aan de grens met Israël sterk uitge breid, melden Israëlische correspon denten. Frankrijk heeft aan de Sowjetu- nie, Amerika en Engeland voor gesteld om, naast strijdkrachten van de VN, op strategische punten aan de Arabisch-Israëlische grenzen symbo lische militaire eenheden van de Grote Vier te stationeren. De Grote Vier zouden verder in samenwerking met Oe Thants afge zant Jarring een tijdschema moeten opstellen voor de uitvoering van de Op de internationale poezen- expositie in de Amsterdamse Beurs was ook deze tienling te bewonderen, de zes weken oude poezezonen en -dochters van Nadja van de blauwe engel. Het is de eerste kattentienling in Nederland. Het nest, van me vrouw N. J. Nowee-Verkade uit Kwintsheul (op de foto in het midden), is grootgebracht ook met voedingshulp van een katte- min, een gewone huis-iuin-en- keukenkat. De tienling ressor teert onder de categorie Russi sche blauwe katers. resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967. De Arabische landen zouden de staat van oorlog voor geëindigd moeten verklaren en Israël vrije vaart moeten garanderen door het Suezkanaal en in de Golf van Aqaba. De kwestie-Jeruzalem en het vraagstuk van de Palestijnse vluchte lingen zouden door onderhandelingen moeten worden opgelost nadat de grenzen waren vastgesteld en gega randeerd door de Grote Vier. TOKIO De nationale spoorwegen hebben 506 mensen in dienst ge nomen met een functie die wordt omschreven als „duwer". Deze mensen hebben de taak zoveel mogelijk forensen in de treinen te stoppen. Daarmede z.ullen de miljoenen reizigers op tijd op hun werk kunnen verschijnen. De spoorwegen hebben in totaal nu 2577 stouwers in dienst. Studenten onder hen zijn sterk bedreven in judo, karate en voetbal. Het blijkt moeite te kosten in de winter passagiers met doorgaans dikke jassen, die kostbare ruimte gebruiken, in de treinen te krijgen. Kyodo, het Japanse persbureau, heeft niet precies bekend gemaakt op welke wijze de „duwers" hun werk in praktijk zullen brengen. Of er nog altijd van zacht zinnigheid sprake zal kunnen blijven valt te bezien. Na acht maanden van heen en weer gepraat over procedurekwesties zoals de vorm van de tafel, de volg orde van de sprekers enz., was de mededeling dat na vijf uur en vijf tien minuten volledige overeenstem ming was bereikt over deze materie, des te dramatischer. De voorstellen voor het oplossen van de procedure kwesties kwamen van Noord-Vietnam. De vier delegaties stonden zaterdag alle onder leiding van de plaatsver vangende leiders. Op de plenaire ver gadering zullen de delegaties door hun respectievelijke leiders worden voorgezeten. Overigens is de nieuwe leider van de Amerikaanse delegatie, Cabot Lodge, nog niet in Parijs. Hij werd vandaag verwacht. Lange weg99 Een Amerikaanse woordvoerder waarschuwde tegen onverantwoord optimisme door erop te wijzen dat nog een lange weg is te begaan. „Het is altijd verkeerd om een snelle voor uitgang op een vergadering te zien als een aanwijzing dat nu over het gehele vlak snelle vorderingen wor den geboekt", zei de Amerikaanse de legatiewoordvoerder Jorden. „Wij moeten nog vele delicate kwesties bespreken, ik zou geen voorspelling durven geven over toekomstige voor uitgang". Geen overeenstemming werd be reikt over het aantal delegaties, dat aan het overleg deelneemt. Washing ton en Saigon noemen het een gesprek tussen twee partijen (de ge allieerden en de communisten), ter wijl Hanoi en de Vietcong spreken van vier delegaties. Ook over de naam van de conferentie werd men het niet eens, hoewel Noord-Vietnam dat „van geen belang" noemde. Af gesproken werd dat de officiële talen Vietnamees en Engels zijn en dat Frans de voertaal is. De delegaties mogen niet groter zijn dan vijftien man. Russen In Amerikaanse kringen toonde men zich verrast dat zaterdag zo snel akkoorden werden bereikt. Het werd niet uitgesloten geacht dat de Russen hierbij een rol hebben gespeeld. Waarschijnlijk, zo zei men. hebben zij Hanoi en het Zuidvietnamese be- ROTTERDAM Het eiland plus motorboot, de derde prijs van de zestiende Sus-aktie, bestaat wel. Vol gens het hoofd van de Stichting uit voering financiële akties (Sufa) ligt het eiland in de polder „De Vier Kog gen" bij het Noordhollandse Wer- vershoof. De plaats is door de organisatoren van de Sus-aktie zolang mogelijk geheim gehouden om grondspecula- ties tegen te gaan. Het eiland heeft een oppervlakte van 5000 vierkante meter en heet „Besttevreden". Het bestaan van het eiland werd vorige week in twijfel getrokken. Velen dachten dat het in het IJssel- meer moest liggen, maar speurtoch ten leverden niets op. vrijdingsfront overgehaald een „rea listische houding" aan te nemen. Het Russische persbureau Tass maakte wel melding van het vredesgesprek, maar leverde geen commentaar. Tran Boe-oe Kiem, leider van de afvaardiging van liet Zuidvietnamese bevrijdingsfront, liet in een vraag gesprek met het Franse commu nistische zondagsblad Humanité Di- manche duidelijk blijken dat hij niet veel moet hebben van Cabot Lodge, de nieuwe Amerikaanse delegatielei der. Hij meende dat de benoeming van Lodge „duidt op de pretentie van Amerika om Zuid-Vietnam vast in hun neo-kolonialistische greep te houden". Averell Harriman, de afgetreden leider van de Amerikaanse delegatie, is gisteren naar Amerika terugge keerd. Hij toonde zich optimistisch over de vorderingen tijdens het gesprek. Binnenkort zal worden begonnen met de terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Vietnam, zei president Thieu van Zuid-Vietnam zaterdag. Verdere gegevens verstrek te hij niet. Op de binnenplaats van het Amerikaanse ministerie van justitie in Washington is een bronzen buste van wijlen senator Robert Kennedy onthuld. Bij de plechtigheid waren (op de foto naast het beeld) ook aan wezig weduwe Ethel Kennedy en senator Edward Kennedy. Heel mijn familie, mijzelf incluis, peinst en piekert. Hebben we don derdag tussen kwart voor zes en half zeven wel of niet uit het raam gekeken? Waar het omgaat, is. dat onder onze ogen een fantastische roof geschied is. Op dat uur namelijk werd de complete brandkast van Lissone Lindeman uit de zaak gereden, in een op het trottoir geparkeerde bestelwagen geladen en weg was al les. Dieven, brandkast, bestelwagen- tje in het niet verdwenen. Aan de overkant van de straat is een gezellig café-restaurant, waar altijd wel gasten voor de ramen zit ten, die hebben om zo te zeggen eerste rang het schouwspel gade geslagen. Maar één van ons moet het ook gezien hebben. Alleen... we herinne ren het ons niet. Het tafereeltje heeft ongetwijfeld door de gewoonheid geen indruk op ons gemaakt. Of misschien zijn we immuun ge worden voor alle gekke parkeerde- rijen. Er heeft eens tien dagen lang in onze smalle straat vlak bij de hoek in. Maar wie weet wat de koffer ruimte herbergde? Na vijf dagen pleegden we fami lieraad. Meeste stemmen gelden. De een doktersauto gestaan, scheef op de weg. Na drie dagen hadden we het dra ma rond. Daar moest iets niet pluis zijn. We draaiden om de auto angstig zoekend naar het slachtof fer. Dat zat of lag er gelukkig niet conclusie was: Politie waarschuwen. Dat deden we en er zal wel iemand de zaak onderzocht hebben. De auto bleef waar die was. Na zes dagen schudden we alle verantwoordelijkheid van ons en trachtten het ding niet meer te zien. De ochtend van de elfde dag was de auto weg, dat wil zeggen ver plaatst naar een wel toegestane plek. Weer scheef op de weg staan de. maar een kniesoor die daar op keek. Het enige wat ons is blijven ver bazen, is dat er nooit een bonnetje op de ruit heeft gezeten. Het was een soort stilzwijgende les: Bemoei je er niet mee! Misschien is ons daardoor nu die roofauto ontgaan. Gewoon een on derbewuste afweer. En toch moet een van ons die auto gezien hebben. Waarom? Heel eenvoudig. Of liever een tik keltje ingewikkeld. Ik heb een hekel aan klokken in mijn kamer. We leven daarom op de buitenklok van Pont, het taleninsti tuut dat boven Lisonne Lindeman gevestigd is. Om zes uur willen we het nieuws horen. Een automaatje in me zegt me wanneer het bijna zover is. Dan controleer ik het automaatje door even naar buiten te kijken. Dat wil zeggen, ik heb per se naar de klok gekeken, die precies hangt boven de plek waar de bestelwagen stond. Voor een journalist wel een bij zonder triest geval.... die gemiste kans! Koning Frederik van Denemarken heeft dochter prinses Benedikte die vorige week een dochtertje kreeg op kasteel Wolfgarten bij Frankfurt een bezoek gebracht. Ook koningin Anne-Marie van Griekenland was aanwezig, met haar dochtertje Alexia die weinig sympathie scheen te koes teren voor de fotograaf, of was het gewoon kleine-meisjes-ondeugend heid? WASHINGTON „Rusland heeft in 1968 het werk aan de ring van anti-luchtdoelraketten rond Moskou vertraagd. Dit is geen poging van de Sowjetunie om de wapenwedloop af te rem men. De vertraging zou het ge volg kunnen zijn van technische moeilijkheden, stijgende kosten en ondoelmatigheden in het sys teem". Dit verklaarde vandaag mi nister Clark Clifford van de fensie in zijn laatste verklaring aan het Congres, een soort over zicht van de nationale veiligheid die het Pentagon jaarlijks op stelt. Clifford merkt op dat Amerika het werk aan hun controversieel anti-ballistisch rakeltenschild, de ABM, hebben geintensifeerd. Hij bevestigde de plannen om voort te gaan met deze ontwikkeling. De ABM wordt beschouwd als tegenhanger van het raket- tenschild dat China vermoedelijk in 1972 heeft opgebouwd. Enkele andere conclusies van Clifford: Rusland heeft thans 900 inter continentale ballistische raketten en dit aantal zal eind 1969 tot boven de 1000 zijn gestegen. Amerika heeft 1054 van derge lijke raketten. China schiet niet zo snel op met de ontwikkeling van raket ten voor lange en middelmatige afstand als aanvankelijk werd aangenomen. De Verenigde Staten hebben veel meer vliegtuigen die wa terstofbommen kunnen vervoeren dan de Sowjetunie: 646 tegen 150, en zullen deze macht verder ver groten. De Amerikaanse minister wees erop dat de wereld opnieuw aan de rand van een nieuwe grote wapenwedloop staat Hij drong aan op besprekingen met Rusland, hoewel de kans daarop door de invasie in Tsjechoslowa- kije minder is geworden. CLIFFORD nieuwe race Hij waarschuwde de regering- Nixon tegen het terugvallen in een isolationisme als de oorlog in Vietnam voorbij zal zijn. „Enige mate van aanwezigheid en belan gen van de Verenigde Staten in Oost-Azië zijn noodzakelijk als tegenhanger van China". De Amerikaanse troepen zullen zo lang als gewenst is in Europa blijven, zei de minister, maar hij drong tegelijkertijd aan op een grotere militaire inspanning van de Westeuropese landen. Zaterdagavond is een bejaardente huis voor negers in de Amerikaanse stad Greenville afgebrand. Zeven be jaarden kwamen daarbij om het le ven. Eén man werd met ernstige brandwonden opgenomen. Frank Mc Carley heeft zaterdag in het Universiteitsziekenhuis in Jackson, Mississippi een nieuwe long gekregen. Zijn toestand werd „goed" genoemd. De man is 66 jaar. Anonieme blief aan minister O AMSTERDAM Anonieme briefschrijvers hebben de minis ter van justititie meegedeeld dat in de Rijksinrichting voor jon gens aan de Oostelijke Handels kade in Amsterdam herhaaldelijk sprake is van mishandlingen en diefstallen. Bovendien bevat de brief een reeks van klachten over het interne perso neelsbeleid en wordt gewag gemaakt van de vertoning van pornografische films. De rijksrecherehe stelt in op dracht van de minister een onderzoek in. In de rijksinrichting, die bekend staat als het Lloydhotel verblijven onder toezicht gestelde jongens en tot arrest veroordeelde jeugdige gestraf ten. De op enkele vellen getypte brief begint met „Wij personeelsle den De rijksrecherche verklaarde dat het schrijven de indruk wil wekken van de personeelsleden afkomstig te I zijn. Men is ook nieuwsgierig naar de schrijver van de brief. Er wordt ge zinspeeld op diefstallen van rijksei gendom door jongelui uit de inrich ting. De personeelsklachten raken de directeur, de heer D. H. Kaasjager. Eén vertoning Over de vertoning van pornogra fische films meent de recherche uit een eerste onderzoek al te kunnen concluderen dat er slechts sprake is geweest van één vertoning. Zowel het personeel als gedetineerde jongens waren hierbij aanwezig geweest. Van de brief zijn afschriften ver zonden aan dc verzoekschriften- commissie der Tweede Kamer en de directeur der inrichting. Het onder zoek wordt verricht door mr. H. Ge- link. procureur-generaal en funge rend directeur van pollie in Amster dam. De gereformeerde predikant, ds. W. van Boeijen. een der medewer kers van de inrichting, heeft de brief „vertekend" genoemd, maar ver klaarde desgevraagd dat er wel fou ten gemaakt zijn. Vergeldingsactie (7) De Arabische landen hebben in Rusland een geweldige pleitbezorger voor hun eisen. Oost-Duitsland, Polen. Tsjechoslowakije. Bulgarije en Roe menië worden gedwongen deze poli tiek te ondersteunen. In Polen wordt een anti-Joodse hetze ontketend. Uit gerekend het land, dat pure agressie pleegde in Hongarije en Tsjechoslo wakije en hiervoor niet veroor deeld werd door de Veiligheidsraad, beschuldigt Israël van agressie. Rotterdam p. Taktor Vergeldingsactie (11) Toen staten- en rechtenloze Joden bij miljoenen werden afgemaakt wa ren ze niet in staat zich te verweren. Nu ze in hun eigen kleine staat niet langer staten- en rechtenloos meer zijn en wèl in staat zich te verweren, verdedigen zij zich met leeuwemoed tegen laffe aanvalsdaden van hen. die de Joden zelfs het kleine stukje eigen bodem misgunnen, nodig om op te le ven en te werken. Gelukkig Is men in Israël zo wijs zich niet andermaal als dieren af te laten maken. Klein, dap per Israël, laat de mensen praten en ga voort op uw eigen, verstandige weg. Shalom! Bodegraven G. J. Bek Radicalen (5) Van de door D'66 begeerde ontplof fing der politieke partijen komt wei nig terecht. Er is geringe schade bij de KVP (splinter PPR) en juist bij de PvdA alleen is veel beroering gewekt van Nieuw-Links tot Democratisch Appèl. Maar de explosieve kracht heeft zich voornamelijk gemani festeerd in de „lift-up" van D'66 zelf. Het zou de derde partij in ons land zijn en dat geeft Van Mierlo moed om een gevestigde partij te worden en zich niet te laten opslokken door de PvdA in een progressieve concentra tie. D'66 staat liever links van de VVD dan dat ze rechts in een PvdA-concen tratie wil vallen. In plaats van een ontploffing juich ik de samenbunde ling KVP - CHU - AR van harte toe. Voorburg G. C. Severijo

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5