Noordwijk heeft asiel voor gewonde vogels WEEKAGENDA Neue Welt tot hoge boetes veroordeeld Aanvoer visafslag f 4,7 min minder D. de Vries erelid van Nooit Gedacht Zet brengt behalve voedsel hun grootste vijand mee: olie Meeuwen krijgen later last van landbouwgif Spreeuw Tewaterlating IJM 21 "Navis7 NIEUWE LEIDSE COURANT 4 ZATERDAG 18 JANUARI 1969 (Van onze verslaggeefster) NOORDWIJK IT ie kent het niet: het spel van de meeuwen die zich moeiteloos tegen de storm in met de luchtstroom laten meedrijven. Boven het verwaai de strand en de opgezwiepte zee spelen ze hun spel met de wind. Tot zij té dicht boven het water vliegen of even uitrusten op het strand. Dan is het spel uit want de zee brengt behalve voedsel hun grootste vijand mee: olie. De teer, die al zovele vloerbedekkin gen in hotels heeft bedorven, is levensgevaarlijk voor de vogels. Op gezette tijden verschijnen gro te gekleurde olievlekken, af komstig van tankers, op het water. De meeuw die in zo'n vlek te rechtkomt is ten dode opgeschre ven. Een jongen ziet een meeuw op het stand worstelen in de teer. Hij waagt zijn nieuwe schoenen eraan om het leven van de meeuw te redden en haalt het dier uit de kleverige substantie. Hij neemt hem mee naar huis en probeert met benzine de olie te verwijde ren. Hij ziet geen kans de vogel in leven te houden. De jongen weet niet dat de vogel reddeloos verlo ren is. Er zijn maar weinig vogels die een duik in de olie overleven. In de uitgestorven badplaats zie je 's tvinters vaak mensen lopen die behoedzaam een „gestrande" meeuw dragen. Het aantal vogels dat in de teer terechtkwam, werd echter zo groot dat de Noord- wijkse vereniging „Vogellust", bestaande uit een 75-tal natuur liefhebbers. besloot dat er een vo- gelasiel zou komen. En het kwam TERWIJL DE voorzitter van Vogel- lust, W. Baalbergen, iets over het twee weken oude vogelasiel vertelt, wordt een gewonde spreeuw bij hem binnengebracht. Het dier zit schuw in een doosje. Op zijn borst een klein bloederig gaatje. „Misschien is hij ergens tegenaan gevlogen, maar het kan Verbouwing van school gaat niet door NOORDWIJK De verbouwing van de Dr. J. Th. de Visserschool gaat niet door. Het Hervormde schoolbestuur en het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs te Noordwijk aan Zee hebben namelijk besloten hun schoolgebou wen in eigendom over te dragen aan oen nieuwe vereniging. Tevens is besloten van de verbouwing af te zien, daar verwacht mag worden, dat in plaats van de Dr. J. Th. de Visserschool en de School met de Bijbel één nieuwe school zal worden gesticht. Daar de architect reeds een be langrijk deel van zijn werkzaamhe den in verband met de verbouwing heeft verricht, moet wel diens decla ratie betaald worden. B. en W. stel len voor dit bedrag beschikbaar te stellen. V oorjaarswandeling «loor de Staatsbossen NOORDWIJK De ANWB heeft voor het vroege voorjaar een aantal wandelingen op het programma staan. In de reeks van twintig is voor de eerste wandeling Noordwijk aan Zee gekozen en wel op 22 en 23 maart. Nieuw is dat voor Noordwijk drie wandelingen zijn ontworpen en wel een korte route van ongeveer 7 kilometer, een korte van ongeveer 10 km eh een langere van 15 km. ook wel zijn dat iemand op hem geschoten heeft. De spreeuw zal het niet overleven. Als ik een dag later in het asiel ga kijken, is hij dood en ligt hij als voedsel in de kooi van een kreupe le bosuil". Het asiel, een klein houten gebouw tje, staat tussen de volkstuinen achter het politiebureau. Vogelver zorger is Jan Hoek. Hij ving thuis al enige jaren gewonde vogels op. Soms lag de zolder vol meeuwen. „Maar ach. zo'n beest is toch niet meer te redden. Als ze teer op hun vleugels hebben en de mensen ming beschadigd. Dat vet gaan proberen dat er met benzine af te halen, wordt hun vetbescher- beschermt ze tegen de kou, en als het eraf is krijgen ze longontste king. Ik heb een speciaal soort zeep, dat ze ook in garages gebrui- ken. maar zelfs al krijg je de olie eraf. dan hebben ze vaak vuilig heid in hun longen gekregen. Het is mij nog nooit gelukt zo'n meeuw in leven te houden. Het beste is maar het beest gelijk uit zijn lijden te verlossen". Landbouwgif QP HET OGENBLIK zitten in het asiel behalve de bosuil ook twee meeuwen die landbouwgif hebben binnengekregen. „Dat gebeurt meestal zomers, maar het gif wordt in hun vetlaag opge nomen, zodat ze er niets van mer ken. In de winter hebben ze geen eten, dan verdwijnt die vetlaag en krijgen ze last van dat gif." Een van de vergiftigde meeuwen loopt met hangende vleugels door de kooi. Het gif veroorzaakt ver lammingsverschijnselen. De vogels zijn alleen te redden door ze veel voedsel te geven. Daardoor herstelt de vetlaag waarin het gif weer kan worden opgenomen. Voorzichtig draagt vogelverzorger Jan Hoek de gewonde bosuil uit zijn hok. Op ie erf in Sicilië <Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Er schijnt eindelijk een beetje schot te komen in de bouw van een diepvriestrawler voor reke ning van de „Ned. Atlantische Vis serij Mij. NV" op een werf in Sicilië. In maart hoopt men dat het schip te water gelaten kan worden. Reeds in november 1966 werd de kiel gelegd van het 1200 ton metende schip dat IJM 21 „Navis" gaat heten. Het was de bedoeling dat de diep vriestrawler eind 1967 in de vaart zou komen. Schipper wordt de heer C. Bal die al in Sicilië is. Het schip wordt onder toezicht van de Scheepvaartin spectie gebouwd, zodat de „Navis' direct onder de Nederlandsche sche penwet kan worden gebracht en de nodige certificaten kan krijgen. De Scheepvaartnispectie zal ook aanwe zig zijn tijdens de technische proef vaart op de Middellandse Zee. Initiatiefnemer van de nieuwe NV is de heer P. J. van der Zwan, direc teur van Jaczon Diepvries NV te Sche- veningen. Het is de bedoeling dat er meer schepen in de vaart worden ge bracht, maar de NV wil eerst ervaring opdoen met de nieuwe diepvriestraw ler. Het schip kan zowel in de noor delijke wateren als in de tropen vissen. Klacht van prins Bernhard voor Hambursse Gerechtshof ren HAMBURG - De 24e civiele kamer van 't gerechtshof in Hamburg heeft gisteren de uitgeefster van het blad Neue Welt, Welt am Sonnabend in Düsseldorf. veroordeeld tot het be talen van een schadevergoeding van 50.000 Mark aan prins Bernhard en van 50.000 Mark aan prinses Irene. Voorts dient het blad in zijn eerst volgende nummer een mededeling aan zijn lezers op te nemen, volgens welke het reeds voor de aanvang van de zitting van gisteren had toe gezegd de beweringen omtrent prin ses Irene en haar ouders niet te zullen herhalen, en dat het wegens een schending van de intieme sfeer van leden van het Koninklijk gezin is veroordeeld tot het betalen van in totaal 100.000 mark. Prins Bernhard en Prinses Irene werden elk veroordeeld tot het be talen van een zesde van de kosten van het proces. 1968 zeer teleurstellend jaar (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De omzet op de Scheveningse visafslag is in 1968 opnieuw belangrijk lager dan het jaar daarvoor. De aangevoerde vis, diepvries haring, gezouten ha ring en garnalen brachten onge veer 36.750.000 op. In 1967 was het omzetbedrag nog f 41.500.000. Door de slechte aanvoer was het te verwachten dat de omzet lager zou zijn, maar een verschil in guldens van ongeveer f 4.750.000 is zonder meer te leurstellend. Dat betekent dat de aan voer in kg een nog grote achteruit gang te zien geeft, immers door de slechte aanvoer worden er goede prij zen gemaakt. Ongetwijfeld zal het povere resul taat ook de exploitatie van de visafslag negatief beïnvloeden. Het verlies in 1967 bedroeg f290.000. maar er waren maatregelen genomen die de verwachting wettigden dat de uit komsten dit jaar aanmerkelijk gunsti ger zouden zijn. Gezien de slechte aanvoercijfers moet worden betwij- Kloek Als een kloek waakt Jan Hoek over zijn zieke vogels. Vol trots vertelt hij dat de bosuil, een heel zeld zaam exemplaar, gisteren voor het eerst zelf is gaan eten. Hij beeft drie helpers van wie één biologie studeert. ,JJie probeert steeds uit te vinden wat die vogels eigenlijk mankeert en wat hij eraan kan doen". Het houten gebouwtje achter het po litiebureau bestaat uit een ver warmd hokje voor de verzorger, met daarin een binnenren. Door een poortje kunnen de vogels in de aangebouwde buitenren komen. Hopelijk zullen door de oprichting van dit „ziekenhuisje" nog vele vogellevens gered worden. Maandag 20 januari Stadhuis. 8.30 u.: gemeenteraadsverga dering (Merenwijk). Nieuwe Rijn 19. 8 u: politiek café Arjos, CHJO en KVPJG, onderwerp „Oorlog en vrede". Den Burcht. 8 u.: scheidsrechters KNVB. inleiding mr. J. J. de Jongh en film. Gehoorzaal. 8 u.: Leidse Kunstkring voor allen, pianoconcert Ingrid Haebler. Antonluskerk Vljf-Mellaan, 7.30 u.: ge bedsweek eenheid christenen, oecum. sa menkomst. Dinsdag 21 Januari Breestr. is. 8 u. chr. plattelandsvrou wen. R Kramer over opvoeding rijpere Jeugd. Breestr. 19, 7-8 u.: spreekuur Chr. Emi- gratlecentrale. Stadhuis, 7-8 u.: spreekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten. Schelpenkadc 6. 8 u.: jaarverg. Kon. Ned. Natuurhlst. Vereniging. Pleterskerkgracht 9. 8 u.: Filmclub 16 K en O.. De erotische dozen van Kuri-San. Woensdag 22 januari Steenschuur 6. 8 u.: postzegelverzame laars. Camera. 7 en 9.15 u. K en O-film, Nbrth bij North-West. Pieterskerk, 7.15 u: avondgebed. Stadhuis (trouwkamer). 4-6 u.: spreek uur soc. raadsvrouw. Antonluskerk Vljf-Mellaan, 7.30 u.: ge bedsweek eenheid christenen, oecum sa menkomst. Donderdag 23 januari StaalwIJk, Herenstr., 8 u.: ledenverg. Door Eendracht Verbonden. Schouwburg. 8 u.: K. en O., Globe met „Het spel der vergissingen" (Shakespea- Stadsgehoorzaal. 8 u.: filmavond N.B.V., Roemenië vandaag. Oude Singel 236, 8 u.: Chr. Bond over heidspersoneel. J A v d Jagt over nota personeelsbeleid van gemeente Leiders. AARLANDERVEEN De Aar- landerveense ijsclub „Nooit Ge dacht" herdacht dat 40 jaar ge leden in dit deel van Alphen aan den Rijn de ijsclub werd opgericht. Lid van het bestuur werd toen reeds de huidige voorzitter D. de Vries die na zeven jaar werd ge kozen tot voorzitter en de leiding dan ook 33 jaar in handen heeft gehad. Naar aanleiding van dit jubileum sprak de heer G. C. van Dolder de voorzitter en het bestuur hartelijk toe. Hij las een gedeelte van de - eerste notulen van een bestuursver gadering. Dank bracht hij aan de heer De Vries voor diens leiding: namens de leden bood hij het bestuur een nieuwe voorzittershamer aan en de heer De Vries persoonlijk een oorkonde behorende bij zijn be noeming tot erelid van de vereni ging. De heer De Vries werd ook benoemd tot lid van verdienste van de Zuidh. IJsbond. De heer Van Dol der speldde de jubilerende voorzitter het zilveren bondsinslgne op. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van sportzaken, de heer J. C. Duin. Op de foto: De heer Van Dolder speldt de voorzitter het bondsinsigne op. Mevrouw De Vries kijkt be langstellend toe. Vrijdag 24 januari Kloksleeg 19, 9 u.: cabaret Peter de Jong. Boshuis, achter Hoflaan 76. 7-9.30 u.: rullclub verzamelaars. Lammenschansweg 6 (Lidwinaschool), 8 u.: contactcommissie kinderbescherming, drs. P. G. Stolker over voorbereiding op het maatschappelijk leven. Kagerstraat 7 2 u.: bcroepenvoorllch- ting (Louise dc Coligny-scholen- gemeenschap). Antonluskerk Vljf-Mellaan, 7.30 u.: ge bedsweek eenheid christenen, oecum. sa menkomst. Antonius-clubhuls. 8 u.: toneelavond Amphis. klucht ..De ooievaar vergist zich". Zaterdag 25 januari Schouwburg, 8 u.: cabaret Seth Gaaike- Mlcro-theater Imperium, Vestestraat 40. 8 u.: „Vuile handen" (Sartre). Lutherse kerk. 8.15 u.: concert jeugdka- merorkest Lelden, mevr. Blankensteijn. orgel en Esther Hilllnga sopraan. t.b.v. stichting Leldsc Hofjes. Oegstgeest: Het witte huls. 2-5.30 u. schaaksoc. Palamedes. Zondagsdienst huisartsen Tot zaterdag 10 u. voorm. de eigen huisarts raadplegen, daarna tot zondag 24 u. nam. 5 maal 2 bellen. Apotheken Op werkdagen zijn de apotheken van 8-17.30 geopend. Zaterdags de gehele dag gesloten. Dtenstapotheck ls Zulder-apo- theek. Lammenschansweg 7 tel. 23553. Apotheek Voorschoten zondag van 8-22 uur gesloten. Apotheek Leiderdorp heeft ook geen extra dienst. Behundriiiiji oa ongevallen De poliklinische ornanoeimg na ongeval len wordt van dinsdag IJ uur middag*- tot woensdag Iz uut waargenomen dom het Olacoriessenhijis Van vrijdag 12 uui tol raterddg 17 uin door net St Ellsaheih ziekenhuis i Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis Films CAMERA (2.30. 7 en 9.15 uur): Un Idlot a Paris (1* Jaar): woensdag, en zondag middag 2.30 uur. Sjors en SJImmie op het plratenelland (alle leeftijden): woensdag avond 7 en 9.15 uur: De man die verdwij nen moest (14 Jaar); vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: Les diaboliques (18 jaar). LIDO '2.311, 7 en 9.15 uur) Mondo Freu- do (18 Jaar). LL'XOR <2.30. 7 en 9.15 uur): De groene baretten (14 Jaar). REX (2.30. 7 en 9.15 uur): De plstolero van Ave Maria (M Jaar): vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur: Dracula (18 laar). STUDIO <2.30. 7 en 9.15 uuri: Branding (18 Jaar). TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur): Lady ln cement (18 Jaar). Ketnckuren ziekenhuizen Diaconessenhuis le klas dagelijks van 11-12 uur. van 16.30—17 15 uur en van 19- 20 uur; 2e klas dagelllks van i6.:io—17.15 uur en van 19—20 uur, 3e klas dagelijks van 16.30—17 uui en van 19—?(i uur; kin derafdeling van 16.30—17 uur en van 18.30 19.15 uur. Academisch ziekenhuis voor patierilei in tOasse la. Ib en ie dagelijks io xo— II 30 U 30-16 en 19-20 uur Voor oatienten ln Klasse J maandag woensdag donderdag en vrtjdag 18 15- 19 dinsdag ut14. zaterdag 15—16. zunda* algemeen christelijke en nationale feest dagen 14 30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag lm vrgdut 18 45—19 30 hui zaterdag 15 30—18 30 uur zondag 15.30—17 uur Klassepatlénter op de vrouwenkliniek dagelljgs 10 30—11 80 14—18.80 en i»—2f uur Op de afdelingen verloskunde en Klr> dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de .6 resp 12 laai niet worden toe gelaten. ln het oeiang van de patiënten kunnen nlei meer dan twee oezoekers tegelijk OU een patiem worden toegelaten. Elisabeth::ekennui» Leiden derde kla* dagelijks van 2 lot 8 en s avunds van kwart voor 1 toi nalf 8. kraamaJdetlng dagelijks van i tot 4 en avonds van Kwari voor 7 tot half 8. tweede klas da gelijks van nalf 12 tot 12, 2 tot 2 en kwart voor 7 toi hall 8. eerste klas dagelijks van nail 12 tol ntlf 8. Annakllnlek Lelden degelijk* van nai twee tot hall drie en Dovenrtlen op dlns dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatienten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond var- zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest dinsdag en vrijdag 13 tot 14 30 uur. zon dag li tot 12 en 2 tot 3 uur ALPHKN- Kijnoord alle klarsen dage iljks van hair 5 tot half 8. op zondog var. t lot half Kinderafdeling dagelijks van toi 6 met onvendien op dinsdag et- donderdag een halftiurie vrwir vaders van 6 toi hall 7 KA l WIJK - Zeehospitlum, lorickimies. dagelijks van half 3 lot hall 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8: tbc- afdeling dagelijks van nali 3 lot half 5 Revalidatiecentrum dinsdag er- donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot nalf 5: Revalidate centrum kinderen woensdag van i lot s 'jterdag en zondag van hall drte to" nalf vijf Longkiiniek en tbc-afdelt kinderen woensdag van l tot 8 en call - dag en zondag van half 3 tol half 4. NOORDWIJK - sole Mlo klasse-oa» dënien dagelijks van 3 tot nalf S en s avonds van 7 tot 8. zaaipatienten zuri dgs van I tot 3. dinsdag van 1 tot hall 1 donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van I tot half 8. Musea eo Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van l tot 6 uur. Museum Oudheden Kapenburg up werkdagen van 10 toi 5 u. ook zaterdag zondag van I tot 8 uur Stto Museum Oe Lakennai Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zon dag* van I tot 4 uut Hortus Btitanicus (Kapennurgiop werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot S uur. kassen zaterdags en zondags geslo Tentoonstellingen Rapenburg 94: galerie 't Duivenhuljs. tentoonstelling Lars Fohlln. 1934 (25 Jan.-15 febr. dlnsd. t.e.m. zond. 2-8 uj- Nieuwsteeg 11. werk van Thorn Ge- raedts. 3 tol 24 jan open dlnsd. t.m. vril 1 tot 6 uur, zat 2 tot 5 uur. De Lakenhal; tentoonstelling „De por trettist Paul Citroen als verzamelaar" (tol 2 febr. 1969. dag. 10 tot 16 u„ WASSENAAR - kunstzaal l-Ieuff, Hof- laan 7: aquarellen en houtplastieken Joop Dam en keramiek en etsen Kees Hoogen- dam tot 5 febr.. maand, t.m zat. 10 tot 5 u„ dtnsd.av. 8 tot 10 uur. Mobiel kantoor A.N.W.B. ALARMNUMMERS Politie: 5 maal 4. Brandweer 5 maal 3. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. Erepenning in Noordwijk NOORDWIJK Als de gemeente raad akkoord gaat met een voorstel van B. en W.. dan zal het straks mogelijk zijn om burgers, die zich uitzonderlijke verdiensten voor de Noodwijkse gemeenschap hebben verworven, te onderscheiden met een erepenning van de gemeente. De penning wordt uitgegeven in zilver. Zij zal een middellijn hebben van 6 cm en aan de voorzijde zijn voorzien van het gemeentewapen en het randschrift „Gemeente Noord- wijk",Aan de achterzijde wordt na de toekenning een passende inscrip tie gegraveerd, bij de erepenning be hoort een oorkonde. De toekenning geschiedt bij besluit van de gemeen teraad. NOORDWIJK De heer W Vis ser uit Amstelveen kreeg in 1968 de beschikking over ongeveer 400 m2 grond, tussen de rijwielstallingen en de grote dagwinkels aan de Lange- velderslag om daar een trampoline- centrum te vestigen. De exploitatie resultaten over 1968 zijn tegengeval len en daarom stellen B. en W. voor de vergoeding, die voor 1959 op f700 was gesteld, terug te brengen tot f500. feld, of men er inderdaad in geslaagd is betere uitkomsten bij de exploitatie te bewerkstelligen. De aangevoerde verse vis bracht in 1968 f24,9 miljoen op (vorig jaar f28,5 miljoen). De gezouten haring bracht f 11 miljoen op (in 1967 f 12,6 mil joen). Ook de aanvoer van garnalen loopt steeds achteruit. In 1966. 1967 en 1968 werd voor respectievelijk f632.000. f589.000 en f250.000 aange voerd. De diepvriesvis bracht f 600.000 op. IJMVIDEN De jaarcijfers van de Scheveningse visafslag van 1964 tot en met 1968 bedragen respectievelijk f33 miljoen, f40 miljoen, f43,5 miljoen, f41.5 mil joen en f36.7 miljoen. Van de visafslag in IJmuiden zijn enige jaarcijfers van dc aanvoer van verse haring bekend. De aanvoer liep in het afgelopen jaar terug tot 6.500.000 kg tegen 9.346 899 in 1967. Beursoverzicht AMSTERDAM. 17 januari Beurs plein 5 is vandaag, voor de laatste dag van deze beursweek, bijzonder goed voor de dag gekomen voor de internationale waarden. Bij de opening was de stemming voor deze fondsen vast tot zeer vast. Dit door aankopen van het publiek en het buitenland, plus dekkingsaankopen. De handel was bij de opening levendig waarbij dan nog in aanmerking moet worden genomen, dat er gedurende dc voor beurs veel in deze fondsen is omge gaan. Kon. Olie zette in op 181.80 om daarna nog verder uit te lopen tot 182.20. tegen een voorgaand slotniveau van 177.70. Unilever deed 130.50 (127.80), Philips werd op 162.60 (161.60) verhandeld, terwijl AKU het koers- herstel van gisteren verder voortzette op 127.70 <126.10). Hoogovens verbe terde ruim 2 gulden op 104.90. De vrijwillige beperking (op ver zoek van de Ver. Staten) van de Europese staalexport naar Amerika is voor Hoogovens van weinig bete kenis. De geringe schade door deze beperking kan worden gecompenseerd door de afzet naar andere markten, aldus een woordvoerder van Hoog ovens. Het buitenland toonde vandaag belangstelling voor de Hoogoven waar den. Wallstreet gaf donderdag forse koers stijgingen te zien. Dit op gunstige berichten over de spoedig aan te van gen vredesbesprekingen in Parijs in zake Vietnam. Het Dow Jones-gemid- delde voor industrie-aandelen steeg in New York bijna 7 punten tot 938.59. Van de Nederlandse fondsen verbe terde Kon. Olie er circa 1%. Unilever :,4 en Philips dollar Begrijpelijk dat dit voor Amsterdam vandaag een teken was om met kooporders in dc markt te stappen en tot dekkingsaan kopen over te gaan. Het sterk verhoogde koersniveau had winstnemingen tot gevolg in de meeste hoofdfondsen doch die werden zeer goed opgevangen. De cultures waren lager voor HVA Na een zeer kalme en goed prijshou dend begin trokken de scheepvaart waarden later aan waardoor koers winsten ontstonden van een tot drie punten. Scheepvaartunie kwam op 138%, Van Ommeren 245 en Japan Lijnen op 159. Maatschappij Neder land steeg 4 punten tot 130. De staats- fondsenmarkt was licht verdeeld met weinig zaken. KLM. in New York praktisch on veranderd, was toch twee gulden hoger op 227.50. KZ-Organon was zeer vast op 198.20 (197.80). Deli Mij kon zich verder herstellen op 80,20 <78.80) Hei- ncken was wederom zeer vast op 168.20 164.40>. Dit nog steeds als na werking op het deze week gepubli ceerde jaarverslag. De internationale waarden konden zich later vrij goed op het sterk ver hoogde openingsnivëau handhaven AKU verliet de-markt op 127.10, Hoog ovens 104.60. Philips 162.30. Unilever 129.70 en Kon. Olie op 181.80. Heineken steeg verder tot 169.20. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week moest AKU deze beurs week wat prijsgeven. Hoogovens en Kon. Olie waren zeer vast, Philips en Unilever vast en KLM zeer vast. In de eerste periode waren 5 tot 10 punten hoger: DRU, Bijenkorf Beheer. Buehrman. Aann. Mij. Calvé. Excelsior De Maas. en Eerst Ned. Verz.. VRG- papier ging 11, Bred. Ver. Bedr. 12 en Mulder Vogem 15 punten omhoog. Wessanen verbeterde f 1,50. Elsevier was 3 gulden hoger bieden. In Crane werd 85 bieden opgegeven tegen giste ren 80 laten. Dit op de dividendher vatting met 2 pet. Voor de 7 pet con verteerbare obligaties D' Oranjeboom werd 126 (117%) betaald. Orenstein Deze justitiële kringen achten het echter vrijwel zeker, dat de uitgeefster,! Verlag Welt am Sonnabend in Düssel-1 dorf, in hoger beroep zal gaan. Gezien de hoogte van het bedrag, dat in hel geding is. wordt het niet uitgesloten, geacht, dat de kwestie tot in hoogste instantie, het Bundesgerichtshof in Karlsruhe, zal worden uitgevochten De 24e civiele kamer, die zich gister ochtend ongeveer drie kwartier mat de zaak heeft beziggehouden, werd ge presideerd door dr M. Engelschall. Toen prinses Irene in Mexico waj publiceerde het weekblad Neue Well een artikel, volgens hetwelk prinses Irene voor haar huwelijk met prins Hugo Karei zwanger zou zijn geweest Deze zwangerschap zou op Instlgati» van en met medewerking van overige leden van de Koninklijke familie zijn onderbroken. Nadat de aanklacht was ingediend, zo werd in justitiële kringen in Ham burg vernomen, heeft men getracht tot een compromis te komen. Advocaten Prins Bernhard en prinses Irene werden vertegenwoordigd door dr. Parn en dr Ra be van de advocaten- firma Pflüger, Schön, Parn, Schimmter und Rabe. Toen jaren geleden, even eens in Hamburg, de zaak tegen het blad Der Stern diende wegens de pu. blikatie van de Kennedy memoires, vertegenwoordigden deze advocaten de familie Kennedy. Het is niet bekend om welke redenen de Koninklijke familie de keus op advocaten van de firma Pflüger heeft laten vallen, maar men wees er in Hamburg op, dat prins Claus in Hamburg rechten heeft ge studeerd en dat het niet uitgesloten is. dat de prins firmanten van Pflüger heeft ontmoet. De advocaten, die voor de tegenpartij optreden, dr. Arnink en dr. Labin, worden in Hamburgse justitiële krin gen als de advocaten van respectieve lijk het Springer-concern en het blad Der Spiegel beschouwd. Omtrent ban den tussen beide concerns en de uit geverij Welt am Sonnabend is echter niets bekend. Schadevergoeding Tijdens de rechtszitting werd bekend, dat nadat de aanklacht volgens welke het gerechtshof de hoogte van de schadevergoeding dient te bepalen, was ingediend om 'n schadevergoeding van 500.000 Mark was gevraagd, een bedrag, dat dr. Engelschalier astronó- misch noemde Dit bedrag werd nadien verlaagd tot 200.000 Mark en donder dag was men afgedaald tot 100.000 Mark. Ook over dit bedrag konden beide partijen geen overeenstemminf bereiken, zodat de rechter een uit spraak heeft gedaan. Toen gisteren bedragen van een half miljoen mark en minder werden l genoemd, wees de president van de rechtbank, de Engelschaller er op dat men geen klassejustitie mag bedrij ven, en dat de mate waarin een prinses, een minister of een zangeres kunnen worden gekwetst even groot is. De advocaten van Welt am Snnntag voerde aan dat het bericht was geba seerd op gegevens van een als zodanig erkend correspondent in Brussel die bovendien ook voor Der Spiegel werk zaam is. Het wordt uitgesloten geacht dat deze correspondent als getuige zal worden gedagvaard, primo omdat de rechtbank zich niet met de juist heid van de beweringen in het arti kel bezighoudt en secundo omdat deze journalist de bron van zijn bericht toch niet zou noemen. Justitiële kringen in Hamburg we zen er op dat dr. Arnink, die de uit geefster vertegenwoordigt, zich in za ken waarin Der Spiegel was gemengd op het standpunt heeft gesteld dat voor inbreuken op de intieme sfeer van iemand geen veroordeling to' be taling van smartegeld mogelijk is De kosten van het geding, die vol gens de aanklacht ten laste van de beklaagde moeten komen. Worden ge raamd op ca. twaalfduizend mark. Bij behandeling in hoger beroep zullen zij uiteraard nog hoger worden. IK K zuil Col flat vou slei hav 250 ent 55 dat Botsing op fietspad NOORDWIJK Gistermiddag, omsteeks half zes, had op het rij wielpad langs de Herenweg een vrij ernstige botsing plaats tussen een wielrijder en een bromfietser. Het ongeluk gebeurde toen een 15-jarige scholier uit Noordwijk twee andere fietsers inhaalde. Allen reden zonder licht. Op dat moment naderde uit de richting Noordwijk een bromfiets, bestuurd door de 59-jarige heer N. A. Verkerk uit Leiden. Hij reed frontaal op de jeugdige wielrijder in, waardoor beiden tegen de grond smakten. Met een hersenschudding en verwondingen moesten zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden ge bracht. VW-informatrices naar Noordwijk NOORDWIJK Ongeveer twintig VVV-informatrices uit verschillende plaatsen van het land zullen op vrij dag, 7 februari naar Noordwijk ko men. Zij hebben dan een drieweekse j ANV V-cursus achter de rug, en brenj °n een werkbezoek aan de, badpl ats. Parkeerstrook Vuurtorenplein NOORDWIJK In het belang van de winkelbedrijven op het Vuurtorenplein is het dringend ge wenst wat meer gelegenheid te ma ken om voor korte tijd te parkeren. Het trottoir aan de noordzijde van de blinde muur van de dagwinkels kan tot 2Vt meter worden terugge bracht. In de vrijkomende ruimte kan dan een insteekhaven voor on geveer 13 auto's worden gemaakt. be Unie was A" Koppel daalde 7. Technische eveneens 7 punten. Nutrlcia punten lager laten. Cindu was I 4.50 en Bols f 2 lager. Ass. Rotterdam gaf 10 punten prijs. In Prins Dokkum incourant) werd circa 110 <981 gc-^ daan op de dividendhervatting tot 7 (5) pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4