Lof voor Russisch ru im te-experim en t Jean van Fournet met opera's Strawinsky en Ravel Veringa geeft hogescholen huiswerk op De tafelvormproblematiek IN MAART GAAN VS BEGINNEN NEDERLANDSE OPERASTICHTING Scepsis rond gras! kruis Wapenembargo treft vliegtuigfabriek SPD- examen AVRO niet bezorgd over proces-Duys Vijf jaar geëist tegen Duitser Geen dumping boter meer uit O.-Europa Zelfwerkzaamheid van ondernemers is meer waard GRONDIG ONDERZOEK WEES UIT Orkest - musici worden maar matig betaald .Stomme' hulde Scheuring in IJsselmuiden Arie Eriks toch in kernploeg 9 VRIJDAG 17 JANUARI 1969 Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Neen, wij zijn niet bezorgd over het proces, dat de heer Van den Moosdijk heeft aan gespannen tegen Willem Duys", zegt de AVRO op onze informatie daar naar. „wij hebben rechtskundige bijstand gevraagd van de omroep-ad- vocaat mr. Santbrinck en die zal de zaak wel ter hand nemen." „Natuurlijk is de AVRO zelf ver antwoordelijk voor haar uitzendin gen. Willem Duys is bij ons slechts los medewerker en uitsluitend presentator van het programma „Voor de vuist weg": samensteller en producer is Fred Oster, die bij ons in vaste dienst is." „Wij hebben het volste recht, mensen voor onze camera's te laten praten waarover zij willen. Wij had den de heer Van den Moosdijk in dezelfde uitzending uitgenodigd, en hij is niet gekomen. Wij hebben hem later een weerwoord toegestaan en dat heeft hij op zijn eigen manier uitgesproken. Zijn aanklacht tegen Duys luidt, dat hij heeft toegestaan, dat de heer Eerenberg hem in de uitzending een oplichter heeft ge noemd. Dat komt voor rekening van de heer Eerenberg. Wij als AVRO hebben geen stelling genomen in de kwestie en Willem Duys ook niet. We zullen de 23ste februari maar rustig afwachten." En Willem Duys zelf zegt: „O, maar ik vind het heerlijk, zeg, dat het voorkomt. Nu kunnen we er eens goed over praten. Neen, natuurlijk heb ik toen mr. Zieleman niet opge beld... ik wist er op die dag nog niks van af". ROTTERDAM In levensgevaar lijke toestand is woensdagavond me vrouw A. Steeman-Louwige naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Bij het aansteken van een petroleumkachel in de keuken van haar woning aan de Utenhagestraat liep zij ernstige brandwonden over haar gehele li chaam op. Haar man, die in de kamer zat, hoorde plotseling een gil in de keu ken. Toen hij erheen liep, zag hij zijn vrouw in brand staan. Nadat hij de kleding van haar lichaam had gerukt, waarschuwde hij de buren, die de politie op de hoogte stelden. MOSKOU Vier uur en 35 minuten lang hebben gisteren de Russische ruimtevaartui gen Sojoez-4 en Sojoez-5 ge koppeld door de ruimte ge zweefd. In deze tijd stapten Jefgeny Chroenof en Alexis Jelisejef uit de Sojoez-5 de ruimte in, bleven daar onge veer een uur en namen ver volgens naast Vladimir Sja- latof plaats in de Sojoez-4. Daarna werden de cabines van èlkaar losgemaakt en ver volgden ze hun baan rond de aarde in formatie. Het is nog niet eerder gebeurd dat twee bemande ruimteschepen aan el kaar zyn gekoppeld en dat kosmonau ten een overstapje maakten. Westerse deskundigen hebben hun bewondering voor dit experiment geuit. Vanaf de grond werden de Sojoe- zen gisteren vlak bij elkaar gebracht. Met de hand werden ze vervolgens te gen elkaar gestuurd en aan elkaar ge koppeld. Tass meldde dat Chroenof en Jelisejef. nadat ze speciale ruimtepak- ken hadden aangetrokken, in het „werkcompartiment" van de Sojoez-5 gingen, dit afsloten van het woonge deelte waar commandant Boris Woly- nof achterbleef en daarna het luik openden. Intussen werd het luik van het werkgedeelte van de Sojoez-4 ge opend, terwijl Sjatalof veilig in het woongedeelte bleef. IN RUIMTE Hierna ging het tweetal naar buiten. Chroenof deed dat boven Zuid-Ame- rika, Jelisejef boven Rusland. Ze ble ven een uur in de ruimte. Vervolgens stapten ze in het werkgedeelte van de Sojoez-4, de luiken werden gesloten en de druk in de afdelingen op gelijk niveau gebracht, waarna ze naast Sjatalof gingen zitten. De Russische televisie heeft van al deze experimenten beelden uitgezon den die op een band waren opgeno men. Tass was heel trots op de uit zendingen uit de ruimte en sprak van „kosmovisie". REACTIES Sir Bernard Lovell, leider van het Britse radiotelescoopstation Jodrell Bank en deskundige van het Russi sche ruimtevaartprogramma, noemde de koppelingsmanoeuvre een belang rijke prestatie. „De succesvolle samen stelling van een ruimtestation opent voor de Russen veel mogelijkheden voor wetenschappelijke waarneming van de aarde en het heelal. Ook kan zo'n ruimtestation dienen als spring plank naar de maan en planeten", meende Lovell. Door deze koppeling hebben de Rus sen volgens de Brit een voorsprong van vier jaar op Amerika in het mon teren van uitrusting in de ruimte. Hij voorspelt dat de Sowjetunie in 1974 of 1975 op de maan observatoriums en uitrusting voor planetair onderzoek zullen bouwen. Dr. Edward Welsh, hoofd van de Amerikaanse raad voor lucht- en ruimtevaart, een onafhankelijk ad vieslichaam dat de president ten dien ste staat voor ruimtezaken, heeft de Russen met hun prestatie gefelici teerd. Hij voegde er direkt aan toe JQEN HAAG Twintig jaar geleden bracht de voormalige Nederlandse Opera l'Heurc Espagnole van Maurice Ravel onder leiding van de be roemde dirigent wylen Pierre Monteux. In 1961 bracht men een herhaling van deze Ravel-opera tezamen met Oedipeus Rex van Igor Strawinsky. De Nederlandse Opera Stichting heeft l'Heure Espagnole eveneens op het repertoire genomen, weer in combinatie met een Strawinsky-opera namelijk Rossignol. De première van beide opera's zal 21 januari a.s. in de Stadsschouw burg te Amsterdam worden gegeven. Het is een voorstelling onder leiding van de dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Jean Fournet. In het Scheveningse Circustheater kan men Ravel en Strawinsky op zater dag 25 januari a.s. beluisteren, de laatste voorstelling zal worden gegeven in de Rotterdamse Schouwburg op maandag 27 januari a.s. De kenmerken van de opera Ros signol van Strawinsky zijn bekoor lijke natuurlijkheid, kleurrijkheid en Slavische melancholie. De opzet van dit werk dateert uit 1908, een tijd waarin Strawinsky onder invloed staat van de compositie-stijl van De bussy. Na de eerste acte laat hij het werk liggen en eerst na het ontstaan van L'oiseau de feu, Petrouchka en Le Sacre du Printemps, voltooit hij de opera in 1914. Rosssignol is gebaseerd op het be kende sprookje van Andersen, waar in verteld wordt van de nachtegaal die zo mooi kon zingen, dat hij de Keizer van China kon bekoren. Hij neemt de vlucht als een mechanische nachtegaal het hof tot enthousiasme brengt, doch als de keizer ernstig ziek wordt komt hij terug en weet door zijn prachtige zang de zieke te genezen. De jaren tussen 1908 en 1914 zijn aan het compositorisch vermogen van Strawinsky niet ongemerkt voorbij gegaan. Het gevolg daarvan is, dat in Rossignol twee stijlen zijn te on derscheiden, die het beluisteren tot een boeiende belevenis maken. Met gebruikmaking van het materiaal WENEN De bisschop van Eisenstadt heeft de priesters verbo den, om het .g'askruis" in Eisenberg te bezoeken of deel te nemen aan godsdienstige plechtigheden op de plaats, waar Maria zou zijn versche nen. In een schrijven aan alle parochies wijst de bisschop er op. dat er geen reder, is om voor de gebeurtenissen in Eisenberg een bovennatuurlijke verklaring te zoeken. Volgens de verhalen zou Maria na een verschijning in het gras een kruis hebben achtergelaten. viseerd de mogelijkheid tot benoe ming van niet-raadsleden algemeen te openen. Wel moet de betrokkene In de gemeente wonen. Verder wordt, voorgesteld de bezol diging van wethouders die geen vol ledige dagtaak hebben, vast te stellen op een bepaald percentage van de burgemeesterswedde. Ook moet een eind worden gemaakt aan de „won derlijke situatie" dat in een grote gemeente een full-time wethouder minder ontvangt dan een gemeen tesecretaris en de hoofden van dien- •ten en bedrijven. van de actes 2 en 3 schreef de com ponist zijn Poème symphonique ge naamd: Le Chant du Rossignol. Opera Buff a Een jaar voor le Rossignol, name lijk in 1907, ontstaat in Frankrijk l'Heure Espagnole, een opera die vloeit uit de pen van Maurice Ravel. Deze componist heeft voor het ope ra-theater weinig geschreven. Hij componeerde alleen nog l'Enfant et les sortileges. Het verhaal van Franc Nohain speelt in een 18e eeuwse klokkenwin- kel, waar we kennis maken met Tor- quemada, de eigenaar, zijn vrouw Conception en haar drie „minaars", de student, de ezeldrijver en de ban kier. Ravel heeft van dit verhaal een opera gemaakt in de vroege Itali aanseopera-buffa stijl, licht, luchtig en bijzonder charmant, mei aan het slot de moraal. De combinatie van Strawinsky en Ravel lijkt bijzonder gelukkig, de operaliefhebber kan hier kennis ma ken met twee werken die representa tief genoemd kunnen worden voor het begin van deze eeuw. Uitvoerenden Met herinneringen aan de presta ties van Eliane Manchet kan 't niet anders of zij is de ideale Nachtegaal in Strawinsky's Rossignol. De rol van keizer zal worden vertolkt door Bert Bijnen, als kamerheer zal optreden Marco Bakker en Emmy Greger kan men als kamermeisje beluisteren. De Fransman Albert Voli was aanvanke lijk voetballer, doch in 1950 maakte hij een begin met zijn zangstudie. Tien jaar later reeds zong hij in de Opera Comique te Parijs en de Ned. DEN BOSCH Tegen de Duitser H. S. uit Saarbriicken is vijf jaar gevangenisstraf geëist wegens een op 20 september gepleegde overval op het grenskantoor te Bergeijk. Gewa pend met een geladen pistool had de Duitser de kantoorhouder gedwongen naar het toilet te gaan waarna hij zich uit de voeten maakte met een hoeveelheid Belgische en Franse franken ter waarde van 22.500 gul den. De Duitser had ook nog een over val gepleegd op een pompstation in Leende en in Oost-Brabant een serie oplichtingen gepleegd. In België, Frankrijk en Duitsland had de man nog voorwaardelijke veroordelingen lopen, terwijl hij ook in Nederland al meerdere malen was veroordeeld. Opera Stichting engageerde hem voor de rol van Visser. De regie is van Jan Bouws, decors en costuums zijn van de hand van Nicolaas Wijnberg. Ook in l'Heure Espagnole van Ra- vel kan men Albert Voli beluisteren, ditmaal in de rol van Gonzalve. Cora Canne Meyer zal wederom optreden als de vrouw van de eigenaar van de klokkenwinkel, in dit geval Simon van der Geest. Robert Massard heeft reeds een grote internationale car rière achter de rug, in de Ravel-ope- ra kreeg hij de rol van Ramiro toe bedeeld. Verder zal Pieter v. d. Berg medewerking verlenen. De regie in l'Heure Espagnole is van Loftix Mansouri, décors en costuums van de Belg Raymond Renard. ADR. HAGER dat zij niets verrassends heeft. „Het experiment was goed voor de Sowjet unie omdat het nog niet zo veel erva ring had met bemande ruimtevluch- ten als de Verenigde Staten." Ook andere Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen spraken waarde rend over de Russische prestatie. Op gemerkt werd evenwel dat Amerika tot nu toe niet heeft geprobeerd twee bemande ruimtevaartuigen te koppe len en men verwacht niet dat dit moeilijkheden zal opleveren na de er varingen met het Gemini-programma. De Amerikanen zullen in maart voor het eerst proberen twee bemande vaartuigen te koppelen. In het Gemi ni-programma zijn al enkele malen bemande cabines met rakettrappen verbonden geweest. De Russische ruimtegeleerde Ana- tali Blagonravof zei gisteren dat de tijd „niet ver weg is" waarin de mens getuige zal zijn van het in het leven roepen van bemande ruimtelaborato ria die gedurende lange perioden in een baan blijven. STATION Westerse deskundigen geloven dat het Russische plan om op de maan te landen als volgt is: in een baan rond de aarde wordt een station opgebouwd en daarvan af zal een schip naar de maan worden gelanceerd. Verwacht wordt dat dit nog enkele jaren zal du ren (Amerika wil in juli van dit jaar kosmonauten op de maan laten lan den. Dat gebeurt dan in een recht streekse lancering vanaf de aarde). Een Russisch maanschip zal, volgens de huidige theorie van waarnemers, by terugkomst niet direkt op de aarde kunnen landen omdat de Sojoez-sche- pen de druk en de hitte van een te rugkeer in de dampkring niet kunnen verdragen. Dit zou betekenen dat een ruimteschip van de maan in een baan om de aarde moet worden afgescho ten en daarna met geringere snel heid in de dampkring moeten terug keren. Dit is een buitengewoon moei lijke manoeuvre waarvan Rusland nog niet heeft bewezen deze te kunnen volbrengen, zo wordt verondersteld. BRUSSEL Sinds vannacht twaalf uur mo:'en de EEG-landen geen goedkope boter voor de verwer kende industrie meer uit de Oosteu- ropese landen betrekken. Deze maat regel werd gisteren genomen door de ministers van landbouw van de EEG-landen. Hiermee willen zij het gebruik van EEG-boter in het vere- delingsverkeer stimuleren. De landbouwministers hebben gisteren in Brussel een eerste discus sie gewijd aan het plan-Mansholt. Men beperkte zich tot algemene kri tische beschouwingen zonder defini tieve standpunt en het stellen van vele vragen. Dippgaande discussies worden verwacht op de grote EEG-raad. met de minister van bui tenlandse zaken, op 27 en 28 januari. Op deze vergadering zal ook de vraag centraal staan of de voorstel len van dr. Mansholt gekoppeld moe ten worden aan de structuurplannen op langere termijn. Minister Lardi- nois huldigt het standpunt, dat men reeds zoveel achterstand heeft met het vaststellen van de nieuwe Euro pese prijzen 'dat had eigenlijk vorig jaar reeds gebeurd moeten zijn), dat men in een dwangpositie dreigt te komen. Vestiging Dassault moet sluiten BORDEAUX Het door president De Gaulle ingestelde wapenembargo heeft tot gevolg dat de Franse vlieg tuigfabriek Marcel Dassault haar vestiging te Martignas, bij Bordeaux, moet sluiten. Deze fabriek, waar honderd man werkzaam zijn, vervaardigt uitslui tend militair raketmaterieel en Israël is vrijwel haar enige cliënt. Het be drijf, zo zei de regionale directie, gaat binnen vijf tot zes weken dicht. Intussen is in Parijs uit goede bron vernomen dat het wapenembargo te gen Israël naast de al in 1967 gestaakte levering van Mirage-vlieg- tuigen de aflevering tegenhoudt van drie helikopters, reserve-onderdelen en elektronisch materiaal ter waarde van enkele tientallen miljoenen francs. Dit materiaal is hoofdzakelijk bestemd voor de Israëlische lucht macht. Sinds de juni-oorlog van 1967 plaatste Israël al geen orders ten be hoeve van zijn landmacht meer in Frankrijk. Bij wijze van tegenprestatie voor het Franse wapenembargo zullen bin nenkort de Franse produkten bij in voer in de Arabische landen de voor keur krijgen. Een desbetreffend voorstel zal door de Libanese delega tie worden ingediend op een maan dag a,s. beginnende conferentie voor de Panarabische boycot van Israël die wordt gehouden in het emiraat Quatar aan de Perzische Golf. De Li banese regering meent dat het voorstel met algemene stemmen zal worden aangenomen. Toogdag CBTB (Van e onzer verslaggevers) DELFT „De zelfwerkzaamheid en eigen initiatieven van het particu lier ondernemerschap zijn veel meer waard, dan dat de overheid met de geldbuidel klaar staat en zegt: als je 't nu maar zo doet, dan krijg je subsidie". Met deze woorcten besloot ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de Landbouw, gistermiddag zijn lezing voor de CBTB Holland Brabant: „wat mag de Nederlandse boer en tuinder van de overheid verwach ten?" Bijna 700 leden en vertegenwoordi gers van zusterorganisaties woonden gisteren de toogoag van de CBTB in de stadsdoelen irvDelft bij. Ir. Wellen, die in plaats van mi nister Lardinois sprak, kon uiteraard een korte bespreking van de nieuwste EEG-voorstellen (van Dr. Mansholt) niet ontlopen. Sprekende over de inkrimping van het aantal bedrijven stelde ir. Wellen met na druk vast: „Ik geloof niet dat er omstreeks 1980 minder familiebedrij ven zullen zijn. Het zal eerder nog toenemen. Ik geloof niet dat dit de beste oplossing is, maar de praktijk heeft dit bewezen". DEN HAAG Ja, zegt Willem van Otterloo, dirigent van het Residentie Orkest, waarvan de leden elk vrij willig 50 gulden bijdroegen om een enquête te houden onder de 1453 musici in de Nederlandse symfo nie-orkesten. Drs. André Lüske, trom bonist in het Residentie Orkest en tevens musicoloog, heeft dit onder zoek. waa-raan ook werd medege werkt door drs. J. de Jong, socioloog aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, en dr. H. de Jager, socio loog aan de Universiteit te Amster dam. geleid en er een studie aan ge wijd die hij wil zien als een kata lysator tot meer eenheid in het zo veeleisende orkestmilieu. De musicus, wiens arbeid minstens overeenkomstig de salarissen der le raren M.O. zou moeten worden geho noreerd, heeft recht op een beter so ciaal prestige. De conservato riumstudie staat gelijk met hoger be roepsonderwijs en het beroep van or kestmusicus is als gevolg van de ho ge graad van specialisatie en de zwa re psychische en fysieke belasting uitermate kwetsbaar. In het Residentie Orkest b.v. heeft geen enkele blazer f— de onverwoest bare Jaap Stotijn uitgezonderd zijn normale pensioen gehaald. Van de 1453 orkestmusici zijn 197 buiten landers of bijna 14 pet. Dit is een te hoog percentage en een gevolg van het feit dat de financiële beloning van dit slijtende beroep niet over eenstemt met die in andere, verge lijkbare beroepen. Momenteel loopt in het Residentie Orkest de laagste groep orkestleden in een salarisschs-al van ongeveer 10.500 tot 16.000. Het Concertge bouw Orkest ligt hoger, maar de pro vinciale orkesten lopen van ongeveer 9000 tot 14.000. Uiteraard moet rekening worden gehouden met de lespraktijk van meerdere orkestmusici, welker inde ling in groepen ook nog een punt van discussie uitmaakt. Er zijn thans vijf salarisschalen, die een grote meer derheid der geënquêteerden tot twee wil terugbrengen. Alleen de leden van het Concertgebouw Orkest gaven collectief de voorkeur aan drie sala risgroepen. De ondervraging had mede betrek king op de jeugdconcerten. Een meerderheid achtte het jeugdreper- toire en vooral de inleidingen tot de jeugdconcerten bepaald onvoldoende. Nederland wil om ten slotte nogmaals Willem van Otterloo te ci teren krachtens zijn plaats in dc wereld een cultuurland van de eerste orde zijn. Een consequcnlie echter j daarvan is het noodzakeliik besef dat het instandhouden van zijn orkesten slechts kan worden verwezenlijkt door het creëren van een gezonde materiële basis voor de musici. De film behoeft nu wel geen direct gesproken begeleiding, maar in het nog niet zo verre verleden was dit wel noodzaak en een meester in het expliceren van (stomme) films was wel Max Naborro. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag was er in Amsterdam een feestavond met honderden gasten, waaron der Albert Mol, die mevrouw Naborro een bloemenhulde bracht. Naast de film explicateur mevrouw Gerda Brautigam. IJSSELMUIDEN In de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) van IJsselmuidenGrafhorst is het tot een breuk gekomen. Een aantal ge meenteleden heeft zich afgescheiden. Zondag zal in hun midden een nieu we kerkeraad worden bevestigd. De kerk van IJsselmuidenGraf horst is deel blyven uitmaken van de oude classis Kampen, waartoe de kerk van Kampen (ds. G. Visee) be hoort. De nieuwe groep in IJsselmui den heeft zich tot dc onlangs ge vormde tegenclassis gewend. De predikant van IJsselmuiden, ds. J. Kranenburg, heeft gelijk be kend dezer dagen een beroep aan genomen naar de buiten het kerk verband staande Tehuisgemeente te Groningen. De negenduizend inwoners van IJsselmuiden hebben thans de keuze tussen acht verschillende kerkelijke gemeenten van gereformeerde signa tuur: hervormd, gereformeerd, twee maal vrijgemaakt-gereformeerd, tweemaal oud-gereformeerd, vrij- hervormd en presbyteriaal-her- vormd. MINISTER VERINGA universitair huiswerk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Veringa heeft alle universiteiten en hogescholen een flinke portie huiswerk opgegeven. Pra ten over wijziging van de bestuursvorm van het academisch onderwijs en over herstructurering, is natuurlijk wel aar dig. maar laten we er eens een beetje lijn In zien te krijgen. Daarom heeft de minister een hele lijst discussiepunten aan universiteiten en hogescholen gestuurd. Verspreid die over alle geledingen van het onderwijs en reageer uiterlijk 15 juli. Dan zijn we DEN HAAG Na ampele overwe gingen heeft de Koninklijke Nederland se sehaatsenrijdersbond besloten Arie Eriks toch aan de kernploeg toe te voegen. Als belangrijkste overwegingen voor het opnemen van Eriks. die zich reeds in Noorwegen bevindt, liet de KNSB de thans heersende griepepidemie in Europa gelden, waardoor de kans op zieken bij de ploeg zeker niet denk beeldig is, en het feit dat Arie Eriks een goede klassementsrijder is. De beslissing, die ten slotte na tele fonisch overleg met coach P. From- mer werd genomen, werd door de ploeg met enthousiasme begroet. (Vervolg van pag. 1) Eerst zal het woord worden ge voerd door de vertegenwoordiger uit Saigon, gevolgd door de afgevaardig den van de VS, het NLF en Hanoi. Op de tweede bijeenkomst zal de volgorde zijn: NLF, Hanoi, VS, Sai gon. In de conferentiezaal zullen geen vlaggen of naamplaatjes aanwezig zijn. De officiële talen zijn Engels en Vietnamees, terwijl het Frans als „werktaal" zal fungeren. Tevreden President Johnson, die zeer tevre den was over deze „procedure-door braak", riep hel Amerikaanse volk gisteren op zyn opvolger, Nixon, in de komende onderhandelingen eens gezind te steunen. Johnson vond dat uit de gebeur tenissen van het afgelopen jaar drie lessen getrokken kunnen worden: we moeten met onze bondgenoten dui delijk de beperkte maar vitale doel einden nastreven die we in Zuidoos- Azië voor ogen hebben; we moeten geduld oefenen en het harde feit onder ogen zien dat tijdens de onder- handelingén de strijd waarschijnlijk zal voortduren: we moeten erop ver trouwen dat een eervolle vrede mo gelijk is als wij hier in de VS stand vastig blijven. Dat de impasse kon worden door broken zien waarnemers in Parijs I als een persoonlijk succes voor de Amerikaanse delegatieleider, de 77- jarige Averell Harriman. Zoals ge meld zal hij in het weekeinde voor goed naar Washington gaan om in Parijs te worden opgevolgd door Henry Cabot Lodge. Verloop Tenslotte geven we hieronder nog een overzicht van de gebeurtenis sen die de aanloop vormden tot de vredesconferentie: 31 maart 1968 President Johnson maakt bekend dat hij zich niet her kiesbaar stelt en kondigd gedeelte lijke stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam af om de weg te openen naar officiële besprekingen met Hanoi. 3 april 1968 Radio-Hanoi roept om dat Noord-Vietnam bereid is naar de conferentietafel te komen. 13 mei 1968 Amerikaanse en Noordvietnamese afgevaardigden houden de eerste voltallige bijeen komst van het inleidend vredeso verleg in Parijs. 13 mcl tot 30 oktober 1968 Ameri ka en Noord-Vietnam houden 28 vergaderingen zonder dat enige vooruitgang wordt gemeld. Hanoi is alleen bereid over „andere kwesties" te gaan praten als de Amerikanen hun bombardementen op Noord-Vietnam volledig staken. Achter de schermen wordt gewerkt aan een regeling van de bombarde mentsstop en opening van een offi ciële conferentie. Geen bom men 31 oktober 1968 President Johnson maakt stopzetting van alle bombar dementen op Noord-Vietnam be kend. naar verluidt na van Hanoi de verzekering te hebben gekregen dat het hiervan militair niet zal profiteren. De eerste bijeenkomst van het uitgebreide vredesoverleg, met Zuid-Vietnam en het Nationale bevrijdingsfront erbij, wordt vast gesteld op 6 november. 3 november 1968 Een NLF-delega- tie onder leiding van mevrouw Ngoeien Thi Binh arriveert in Pa rijs. Saigon weigert deel te nemen aan het overleg, omdat het het Be vrijdingsfront beschouwd wil zien als onderdeel van de Noordvietna mese delegatie. 26 november 1968 De Zuidvietna- mese vice-president, Ky. komt met een delegatie in Parijs aan om deel te nemen aan de onderhandelingen, maar procedurekwesties, met name over de vorm van de conferentieta fel, blijven het begin van de besprekingen langdurig in de weg staan. In Parijs en Saigon wordt druk overlegd. 16 januari 1969 Er wordt over eenstemming bekendgemaakt over de vorm van de conferentietafel. De eerste b^emkomst wordt vast gesteld np 18 jrnuari. weer een stapje verder Ziehier een greep uit de (pittige) vra genlijst. Voldoet het huidige faculteiten systeem nog aan de eisen? Moet de functie van de rector-magnificus wor den gehandhaafd? Zo ja. moet het een een- of meerjarige fuctie zijn? Moet zo iemand eigenlijk met worden ver kozen, eerder dan benoemd? De geschiktheid van senaten als be stuursorganen is afgenomen door de vele taken die deze colleges werden toe bedeeld. Moeten de taken van de senaat worden beperkt? Bijvoorbeeld louter tot het vervullen van representatieve func ties? En zou een „topbestuur" niet alsvolgt kunnen functioneren: een fors algemeen bestuur en van daaruit benoemd en ver kozen een dagelijks bestuur? Over de veelbesproken „inspraak": sommigen benadrukken de professionele organisa tie. anderen weer de democratisch op gebouwde (bestuurlijke* organisatie. De bewindsman meent dat beide benade ringen in concrete voorstellen kunnen worden verwerkt. Tenslotte nog dit puntje van de mi nister; Moet de praktisch onbeperkte autonomie, zowel van faeultelt als indi viduele docent gehandhaafd blijven. Men denkc alleen eens aan de enorme overheidsbedragen die aan universitair onderwijs worden besteed en die nog behoorlijk zullen blijven stijgen. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid drs. M. Dijkstra (D'66) heeft bij de minister van onderwijs en weten schappen geïnformeerd naar de juist heid van de berichten, dat slechts dertien proeent van de ongeveer drieduizend mensen die vorig najaar examen hebben gedaan voor het staatspraktijkdiploma voor bedrijfs administratie, is geslaagd. (Het percentage geslaagden bedroeg in voorgaande jaren tussen de 25 en 40 procent—Red.) De heer Dijkstra vraagt de bewindsman een onder zoek in te stellen naar de werkwijze van de examencommissie en of hij op grond van de daaruit verkregen ge gevens wil aangeven hoe het komt dat zo weinig kandidaten zijn ge slaagd. Als blijkt dat de beoordeling In 1968 gebreken vertoonde moet vol gens de heer Dijkstra opnieuw hier over een oordeel *vorden uitgespro ken. zodat „de mensen die ten on rechte blijken te zijn afgewezen, als nog het SPD-diploma krijgen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9