Krant van FORMAAT Zionisten Bond wil de Franse waren boycotten Broodroof priesters in België les op school Engelse lagere irirt kgpjd d£ qrwpH ER KOMT EEN DUBBELE PSALMBUNDEL Kerkedag in juli in Stuttgart Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. Wereldbond wil wapenstilstand Voor rebellen geen plaats in R.K. Kerk Verhoging pensioen T weede-Kamerleden Oecumene in straten van Zandvoort Als protest op de Gaulle s embargo Israël geeft luthers gebied nog niet terug Dr, W. Aalders hij Waarheid en Eenheid BERCEPINGSWERK PROEF IN UTRECHT: OP VERZOEK VAN GEREFORMEERDE BOND Wees mij tot een rots ter woning (Psalm 71 3). De rots is in de Bijbel een symbool van macht. Hij staat on beweeglijk, hoe zwaar de woestijnstormen ook mogen zijn. Tegelijk is de rots een symbool van trouw. Je kunt er op re kenen, wanneer je door de woestijn trekt: die rots staat er; wie eenmaal in de rotsholen, de spelonken is gekomen, is vei lig. De dichter van deze psalm is, zagen wij gisteren, in moei lijkheden. Zijn vijanden menen te kunnen zeggen: God heeft hem verlaten en er is niemand die hem redt. In deze situatie vraagt hij God, om hem tot een rots te zijn. Hij pleit dus op Gods almacht en trouw. Hij weet, dat God almachtig is. Dat heeft hij in zijn leven vaak ondervonden. Hij kent ook Gods trouw, waardoor Hij de zijnen nooit zal verlaten, ook al zijn zij ontrouw. Want God heeft Zich in Zijn trouw niet gebonden aan iets ran ons. onze trouw bijvoorbeeld. Dan zou alles verloren zijn. Want wij zijn steeds ontrouw. Maar Hij heeft Zich gebon den aan Zijn woord. Zijn beloften. Daarom is Hij een rots om in te wonen. Wie Hem zo heeft leren kennen, kan daar rots vast van op aan. Wij lezen vandaag: Mattheüs 9 27-38. VRIJDAG 17 JANUARI Ity _.a niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband «aan moeien In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poitze- gels te worden Ingesloten. Vraag: Wij kregen van de politie te horen dat een 20 km-auto alleen in de bebouwde kom mag worden gebruikt en niet op de buitenwegen. De auto is een DAF 750. De politie deelde mede dat de DAF te groot was. Bovendien kregen we van een rijschoolhouder de toezegging dat we in een 40 km-auto zouden kun nen rijden. Kan u dit nader toelich ten? Antwoord: Met ingang van 1 ja nuari 1967 zijn de 20 km-wagentjes verboden. Op deze regel bestaan de volgende uitzonderingen; 1. Land bouwvoertuigen. enz. 2. Wagentjes die kennelijk zijn ingericht voor in validen en .waarvan de cilinderin houd van de verbrandingsmotor niet meer bedraagt dan 250 cc. Ook een elektromotor is voor deze categorie toegestaan. 3. Wagens die uitsluitend gebruikt worden voor het vervoer van goederen moeten voorzien zijn van een elektromotor of ven ver brandingsmotor met een cilinderin houd van ten hoogste 300 cc. De invalidenwagens en goederen wagens (bijvoorbeeld bezorgauto's) mogen alleen in de bebouwde kom worden gebruikt. Voor het rijden op wegen buiten de kom wordt in zeer bepaalde gevallen vergunning ver leend door het ministerie als het rijkswegen betreft, en door gedepu teerde staten voor overige wegen. De mededeling van de politie is juist, omdat de cilinderinhoud van »*en DAF-750 750 cc is, dus groter dan de toegestane 250 cc. Een maxi mum van 40 m per uur bestaat naar onze mening alleen voor brom fietsers buiten de bebouwde kom en voor motorvoertuigen en aanhang wagens met een te lange lading. Sinds de invoering van het regle ment verkeersregels en verkeerste kens mogen de autowegen slechts bereden worden als de auto sneller kan rijden dan 40 km per uur. Waarschijnlijk heeft de rijschool houder dit bedoeld. Inlichtingen over een rijvergunning kan u vra gen bij de gemeentesecretarie. Ook herinneren wij aan de deskundige hulp van de ANWB. (Van onze kerkredactie) GENèVE De president en de secretaris-generaal van de Hervorm de Wereldbond, prof. Wilhelm Niesel en dr. Marcel Pradervand, hebben de 110 ledenkerken van de bond ge vraagd, om de regeringen van hun landen te verzoeken zich in te zetten voor een wapenstilstand in het Biaf- ra-conflict. Hun appel wijst op een brief van de Presbyteriaanse Kerk van Nigeria aan de wereldbond. In deze brief wordt dank uitgesproken voor de hulp van de kerken, maar tegelijk vastgesteld, dat alleen een wa penstilstand het zwaarbeproefde volk helpen kan. De gemeenten van deze kerk liggen bijna allemaal in Biafra. (Van onze kerkredactie) ROME Opnieuw heeft de Vaticaanse Osservatore Romano een waarschuwend artikel ge plaatst. Dit maal schreef kardi naal Felici tegen de rebellen in de Rooms Katholieke Kerk. Voor hen is er geen plaats, zei h(j. Opnieuw werd er opgeroepen tot gehoorzaamheid. Het artikel volgt op de rede van de paus van woensdag, waarin hij een aanval deed op de huidige aandrang op hervormingen, die „de geest en de praktijk van de reformatie hebben aanvaard". De protestbeweging, meent kardi naal Felici, is een bijna epidemisch verschijnsel geworden dat zelfs de kerk treft. „Het protest heeft zelfs in feite het altaar bereikt", voegde hij er aan toe „en God moge verhoeden dat deze heilige plaats erdoor besmet wordt". Felici is een van de belangrijkste medewerkers van de paus. Hij was secretaris-generanl van het Vaticaans Concilie en is nu voorzitter van de commissie voor de interpretatie van de decreten van dat concilie. In zijn artikel ontkent Felici dat individuele gelovigen het recht heb ben om te protesteren tegen hun wettige superieur". Badplaats krijgt in 2 jaar een beurt (Van een onzer verslaggeefsters) I ZANDVOORT De gezamen- DEN HAAG De regering heeft üjke kerken van Zandvoort be de Tweede Kamer voorstellen ge- J I ginnen een zogenaamde straat- oecumene. Aanhangers van ver schillende kerkgenootschappen uit eenzelfde straat zijn uitgeno digd om op donderdagavond 30 januari bij elkaar te komen voor een gesprek. daan om de uitkerings- en pensioen regeling van gewezen Tweede-Ka merleden te wijzigen. Dit in verband met de nieuwe regeling van schade- j loosstelling van de leden van de Tweede Kamer. In de uitkeringsregeling voor het i eerste jaar komt geen verandering, j Deze bedraagt tachtig procent. Die j voor het tweede jaar wordt verhoogd i van 65 tot 70 procent en vervolgens zal de uitkering zestig procent van de schadeloosstelling gaan bedragen j in plaats van vijftig procent. Iedere keer wordt een andere straat uitgekozen, zodat men onge veer twee jaar met dit experiment bezig zal zijn voor heel Zandvoort een „beurt" heeft gehad. (Van een medewerker) AMSTERDAM „Koop geen Franse waren". Dit is de kern van een oproep die het bestuur van de Nederlandse Zionisten Bond tot de joodse bevolking van Nederland heeft gericht. De oproep is verschenen in het Nieuw Israëlitisch Weekblad van deze week. Het bestuur van de Nederlandse Zionisten Bond. dat zondag in Amsterdam werd gekozen, wenst wel dat de boycot van de Franse goede ren gepaard gaat met een verhoogde bijdrage aan de Collectieve Israël Actie of aan het Joods Nationaal Fonds. De boycot van Franse produkten moet als protest gelden voor het ver bod van generaal De Gaulle wapens en wapenonderdelen naar Israël uit te voeren. Dit verbod is, zo stelt het presi dium van de Nederlandse Zionisten Bond niet ingegeven uit morele ver ontwaardiging van de Franse presi dent. „generaal De Gaulle staat nu juist niet bekend als een man, die in de eerste plaats handelt uit morele overwegingen. Kinderlijk „We hebben hier te doen met een bijzonder onsympathiek uitgevallen zet uit een enigszins kinderlijke poli tiek. die streeft naar Franse roem en glorie. Desondanks dient de waak zaamheid van de Nederlandse joden KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. zichtbare voorstel ling. 4. water in België, 7. leisteen bergland ten N van de Moezel, 9. medelijden, 11 niet gesloten. 13. meisjesnaam. 15 mannelijk beroep, 16. vis. 17. boom. 18. duinvallei, 20. staafje om een rad va§t te zetten. 22. lichaamsdelen. 24. werk van Ibsen, 25. banier. 28. niet dezelfde. geld prijs van munten 30 Zweeds schei kundige. Verticaal: 1. zekere bouwstijl, 2. jongensnaam, 3 aanw. voornnamw., 4 boom. 5. profeet 6. oude N'ederl. zilvermunt; 8. provincie van Neder land. 9. scheepsvloer 10. groente, 12. kwijt (barg.). 14 plaats in Afrika, 18. dolmakendo giftplant. 19 vreemde munt. 20 stronkje 21. adreskaart Ie. 23 akelig. 24 Rorn keizer. 26. meisjesnaam. 27 boom. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. zomer, 2. opera. 3. bevel. 4. In- du* 5 terug, G tarra, 7. enkel. Zo bitter als gal. (Van onze kerkredactie) STUTTGART De veertien de Duitse kerkedag zal van 16 tot 20 juli in Stuttgart worden ge houden. Het is mogelijk dat dit de laatste protestantse kerkedag zal zijn, want voor 1971 zijn plan nen uitgewerkt om samen met de rooms-katholieken een kerkedag te organiseren. Thema van de komende kerkedag. deze zomer, zal zijn „Honger naar gerechtigheid" Het sluit aan op het thema van de kerkedag van Hanno ver in 1967, waar gesproken werd over vrede. De kerkedag wordt georganiseerd op de Klllerberg buiten de stad. het grote jaarbeursterrein van Stuttgart. Voor het eerst sinds de kerkedag van Miinchen komen de Duitse christenen weer bijeen in een meer piëtistisch getint gebied. ONDERWERPEN Besloten werd de volgende gespreksonderwerpen op de agenda te plaatsen voor de verschillende sec ties: De tegenwoordige vraag naar God, de individue'e mens en de an deren. huidige problemen voor de de mocratie en gerechtigheid in een re volutionaire wereld. Om vast wat te oefenen voor de kerkedag van Frankfort zal er een oecumenische avond worden georga niseerd. waarin informatie zal wor den verstrekt over de verhouding protestantisme-roomskatholicisme. De kerkdag verwacht ongeveer 1000 buitenlandse easten. In het ver leden kwam de grootste buitenlandse groep steeds uit Nederland. Ditmaal zullen bovendien niet alleen pro testanten maar ook rooms-katholie ken worden uitgenodigd. De organisatie ligt opnieuw in han den van ds. G, P. Klijn (De Wetstein Pfisterlaan 55, Driebergen), terwijl als contactadres voor rooms-katholie ken op zal treden pater dr. Wim Boe lens uit Stadskanaal Hij is ook toe getreden tot de Nederlandse commis sie. In Duitsland is inmiddels verzet ontstaan tegen de plannen voor de vijftiende kerkedag van Frankfort. Er klonk tot nu toe geen verzet tegen het plan om als protestanten en rooms-katholieken samen bijeen te komen. Het richt zich vooral tegen het feit dat niet iedereen de kerke dag zal kunnen bijwonen, omdat maar een beperkt aantal deelnemers zal worden toegelaten. De meeste Duitse christenen wensen geen ker kedag van alleen maar kerkelijke functionarissen te worden vergroot Het is zeer goed mogelij-k die waakzaamheid in daden uit te drukken". „Waarschijnlijk zijn economische protesten het enige, dat op generaal De Gaulle indruk zou kunnen maken. Wij stellen de Nederlandse joden voor, hun protest tegen generaal r> Gaulle te combineren met steun aan Israël", aldus het Nieuw Israëlitisch Weekblad. GENÈVE Israël blijft bij zijr. weigering grondgebied van de Evan- felisch Lutherse kerk op de Olijf- erg, waarop het Auguste-Victoria ziekenhuis staat, terug te geven. Van daaruit wil men namelijk de stad Je ruzalem verdedigen De president van de Lutherse We reldfederatie. ds F A. Schiotz uit Minneapolis en de secretaris-gene raal dr. André Appel uit Genève, hebben onlangs Israël een bezoek ge bracht om te overleggen over het omstreden gebied, dat sinds 1948 in de gedemilitariseerde zone lag en dat in 1967 door Israël is ingenomen. Zij hebben ook gesproken met de minister van iustitie Y. E Shapiro, en de buitengewone ambassadeur, M. Comay. maar moesten onverrichter I zake naar huis terugkeren met de I mededeling dat Israël het gebied ter l verdediging houdt tot de vrede geslo- i ten zal zijn Initiatiefnemers zijn de gezamen lijke Zandvoortse kerken. Sinds 1962 bestaat er tussen de rooms-katholie- ke kerk, de hervormde kerk, de Ne derlandse protestanten bond en de gereformeerde kerk een nauwe band, die onlangs als nieuwe naam kreeg Locale raad van kerken te Zand voort. Uitgegaan wordt van de oecume nische formule van de regionale raad van kerken te Haarlem. In deze for mule wordt voor de verschillend' kerkgenootschappen eenzelfde op dracht gezien, namelijk de herder lijke zorg, dienstbaarheid en getuige nis aan de wereld. Op onze vraag of dan buitenkerke lijke mensen ook niet moeten worde- uitgenodigd is het antwoord, dat dit niet gebeurt, maar dat ze toch wc kom zijn. Maar het eerst wordt een persoonlijk beroep gedaan op d' mensen in de kerken. Er zouden echter activiteiten zoa' voor bejaarden of de jeugd uit de gesprekken kunnen voortvloeien. Dan zijn vooral deskundigen nodig, of ze kerkelijk zijn of niet. In Zandvoort wordt trouwens al ie- i der jaar vanuit de gezamenlijke ker- ken recreatiewerk op touw gezet in het vakantieseizoen. „Recreade" zoals dit heet draagt alleen geen kerkelijk stempel. UTRECHT De persvereniging „Waarheid en Eenheid" in de Gere formeerde Kerken houdt zaterdag 15 februari haar jaarvergadering in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen (Mariaplaats). 's Middags zal de hervormde predi kant dr. W. Aalders (van de „24") spreken over „verachtering van de genade". Deze bijeenkomst begint om kwart over één. Orgelbouwers uit Sneek zijn begonnen het orgel van de St. Willebrorduskerk in Amsterdam af te breken. Dit grootste roman tische orgel van Nederland, dat 15 meter breed is, moet verdwij nen omdat de kerk wordt ge sloopt. Het orgel werd in 1929 ge bouwd door de gebroeders Ade- ma. Het telt 63 sprekende stem men en ongeveer 7000 pijpen. Het is nog niet bekend waar het na restauratie geplaatst zal wor den. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam-Zuid <als ziekenhuisored. vh. IKAZIA-zie- kenhuis - toez.l M. J ten Bruggenkate te Rotterdam-Zuid. (Van onze kerkredactie) BRUSSEL Het aantal ex- (rooms-katholieke) geestelijken in België bedraagt zeker twee duizend op een totaal van 25.000). De kerk toont voor hun problemen maar weinig begrip. Gevallen van broodroof zijn geen uitzondering. Dit werd woensdag in de Belgische hoofdstad verteld op een persconfe rentie van de werkgroep „Exodus". Deze groep, die bestaat uit geestelij ken, ex-geestelijken en svmpatisan- ten, wil de belangen van ex-geestelij ken behartigen. Op de persconferentie werd een „sit in" in het bisschoppelijk paleis van Antwerpen aangekondigd. Vol gende week woensdag vergadert daar de priesterrraad van het bisdom Ant werpen. „Exodus" wil dan het ge bouw binnenkomen en is van plan, niet weg te gaan voordat bisschop Daem een aantal van hun eisen heeft ingewilligd of tenminste heeft er kend. De werkgroep verlangt een princi piële veroordeling van broodroof van ex-geestelijken en hun verloofden of vrouwen, aanvaarding van de moge lijkheid, dat ex-geestelijken in het rooms-katholiek onderwijs werkzaam blijven en financiële vergoeding bij uittreden uit het ambt. Verstoten Priesters, die hun ambt niet meer uitoefenen of kloosterlingen die uit treden. worden verstoten. Niet alleen ten aanzien van de man zelf, maar ook van zijn verloofde of vrouw wordt broodroof toegepast. Trouwt bij voorbeeld een onder wijzeres van een rooms-katholieke j school met een ex-priester, dan volgt J cr onherroepelijk ontslag. Volgens de werkgroep probeert de kerk in Belcië zelfs de regeringsooli- tiek ter garandering van de status van priesterleraars te ondermijnen. Alle priester-leraars moeten een overeenkomst tekenen, waarin zij zich losmaken van de staatsgaranties ten aanzien van positie, inkomen en pensioen en zich afhankelijk verkla ren van de kerkelijke overheid en rechtspraak. Prof. Van Bruggen heeft roodvonk KAMPEN De jongste hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken, prof. drs. J. van Bruggen, kan geen colleges geven. Hij is reeds enige tijd ziek. Volgens de doktoren heeft hij roodvonk. Haastige buschauffeurs naar strafkolonie RIO DF. JANEIRO Buschauf- feurs in Rio de Janeiro die op te snel rijden worden betrapt zullen worden gearresteerd en naar een strafkolonie gestuurd. De eigenaars van de maatschappijen zullen op dezelfde manier worden gestraft als uit de mededelingen van de chauffeurs blijkt dat zij opdracht hebben zo hard te rijden om per dag zoveel mogelijk ronden te kunnen maken 80 procent van de ongelukken wordt toegeschreven aan te hard rijden van buschauffeurs. 'JNHADOT (j— (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Op verzoek van de Gereformeer de Bond bereidt de uitgeverij Boekencentrum NV een speciale uitgave van de 150 Psalmen voor, waarin de oude en de nieuwe berijming achter elkaar voorkomen. De kerkeraden hebben een brief gekregen, waarin hen gevraagd wordt op te geven hoeveel exemplaren zij voor hun gemeenten nodig denken te hebben. Dit is overigens niet precies, waarop de Gereformeerde Bond heeft aangedrongen. Herhaaldelijk heeft deze orga nisatie gevraagd om een uitgave, waarin de oude en de nieuwe berijming naast elkaar zouden staan, de ene op o'e linkerpagina's en de andere op de rechterpagina's. Daarbij had men vooral het oog op die gemeenten, die voorlopig nog de oude berijming willen blijven zincen. maar tevens de nieuwe berijming vergelijkenderwijs wil len toetsen. Ook zou zo'n uitgave het vergemakkelijken, om op de duur geleidelijk op de nieuwe berijming over te schakelen, zonder dat daarmee de oude berijming meteen in het vergeetboekje zou raken. Verwacht kon worden, dat met name ook in christelijke gereformeerde kring voor een dergelijke uitgave be langstelling zou bestaan. Het naast elkaar afdrukken van de beide berijmingen bleek echter veel te kostbaar te worden (ook nu zal de bundel nog prijzig zijn: 9,50), waardoor deze uitgave veel van haar aantrekkelijkheid verloren heeft Gereserveerd In het algemeen staat men In de Gereformeer de Bondsgemeenten tot nu toe nog sterk gereserveerd tegenover de nieuwe psalmberijming. De gemeenten wor den er echter in toenemende mate mee geconfronteerd, doordat de christelijke scholen de nieuwe berijming in voeren. In verschillende gemeenten worden dan nok al regelmatig een of meer verzen op proef in de kerkdienst gezongen. Uitgezien wordt naar het rapport van de commissie, die het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond ingesteld heeft om de oude en de nieuwe berijming te toetsen op hun schriftuurlijk gehalte. (Van onze onderwysredactie) UTRECHT Bij de openbare scholengemeenschap een com binatie van kleuter- en basis onderwijs met algemeen voort gezet en voorbereidend weten schappelijk onderwijs start op 1 februari in de lagere school een proef met Engelse lessen. Het experiment wordt begeleid door een commissie onder voor zitterschap van prof. dr. C. F. van Parreren, hoogleraar-direc teur van het psychologisch labo ratorium. Een speciale onderwijzers training is al een paar maanden aan de gang. Op grond van de ervaringen in de proefklas en in de onderwijzerstraining zullen het volgend jaar minstens zes 5de klassen in de gemeente Utrecht Engels krijgen. Hoewel buitenlands, experimenten schijnen aan te tonen dat al op de kleuterschool begonnen kan worden met enig onderricht in een vreemde taal. meent men in Utrecht om ver schillende redenen dat het beter is voorzichtig te beginnn in de vijfde klas van de lagere school De kans np mislukking i.s dan zo klein mogelijk en op deze wijze opent men het beste perspectief dat andere scholen het voorbeeld zullen navolgen. De vraag of op de lagere school wel of niet een vreemde taal moet wor den gegeven kwam in ons land al bijna een eeuw geleden aan de orde toen h.b s. en evmnasium Frans op het toelatingsexamen gingen eisen. In die tijd voerden ook de hetere" kost scholen Frans als status-symbool. De lagere scholen moesten zich hiernaar voegen. In 1920 kreeg minister De Visser het met veel moeite voor elkaar, dat die druk van het voortgezet onder wijs op de lagere school minder werd, althans formeel- de verplichting van Frans op het toelatingsexamen ver viel. Maar de traditie da* goede leer lingen op de lagvt school Frans kre gen, heeft zich om allerlei redenen nog heel lang kunnen handhavn. Toch hebben dc middelbare scholen steeds meer gereserveerde geluiden laten horen over het effect van die Franse lessen, soms omdat men de onderwijzers niet geschikt achtte het vak te geven en vaker nog vanwege de gevolgde methode. Eerste vreemde taal Het vorig iaar heeft de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie zich ook uitgesproken tegen de buiten schoolse cursussen Frans op de lagere school. De ANOF verklaarde zich niet principieel tegen het geven van een vreemde taal o» de lagere school, maar de taal zou volgens moderne inzichten gegeven moeten worden en ingepast in het leerprogram. Ook vroeg men zich af of nu juist Frans wel de 'Teemde taal moest zijn. die het meest voor de lagere school in aanmerking zou komen. Een voorontwerp van di nieuwe wet op het basisnndprwiis dat vorig iaar in de ooenbaarbe.d kwam koos in deze omstreden zaak voor Engels (faculta tief). Het Utrechtse experiment gaat uit van de gedachte dat het van belang is dat elke Nederlander tenminste één vreemde taal goed beheerst en dat het Ense-s als eerste vreemde taal mag gelden. Engels leent zich ook erg goed voor moderne didacti sche werkwijzen Bij het leren van de uitsDraak schijnt de eekozen leeftijds groep minder moeilijkheden te heb ben dan oudere kinderen. Wat het schrijven betreft: er is een lange be ginperiode waarin alle nadruk ligt op het mondeling taalgebruik. De En gelse spelling hoeft dan ook op de lagere school nog geen grote proble men te geven. Onderzoek Het is er bij deze proef niet om bennrmen dat bepaalde kinderen op merkelijke vorderingen maken; wel: dat zoveel mogelijk kinderen een ze kere vertrouwdheid met de Engelse taal krijgen. De beoordeling van een leerling mag tijdens het experiment od geen enkeie manier beïnvloed wor den door zijn prestaties in hetEngels. De onderwijzer- voor de Engelse les sen krijgen in een talenpracticum een zeer degelijke bijscholing. De lessen duren niet langer dan 20 minuten: per week zullen de leerlin gen minstens drie. maar bij voorkeur vijf lessen krijeen. Men maakt ge bruik van een methode die ontwik keld is in West-Duitsland. Experimenten Met het geven van een vreemde taal op de lagere school volgens nieu we methoden neemt Utrecht niet een geheel unieke plaats in: er zijn ook elders experimenten genomen en spe ciaal de zoeenaimde Vrije Scholen hebben op dit gebied al- een ruime ervaring. Maar een bijzonderheid in Utrecht is wel het intensieve begelei dend onderzoek. De uitkomsten daarvar zullen con crete aanwijzingen moeten geven voor het oozetW. van een vervolgon derzoek in landelijk verband. Zo wordt nagegaan welke veranderingen 'n het leerplan van de opleidingsscho len voor onderwijzers moeten worden ingevoerd. Ook houdl men het oog op de kosten die <"r eventuele massale invoering van het Engels zou mee brengen. De algemene leiding van het project berust bü drs. J A. M. Car- pay, linguist-didacticus, verbonden aan het psychologisch laboratorium.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2