HIERONYMOS STELT CONFERENTIE WEER UIT Binnenschipper bekwaam varensman en ondernemer Nog n grote taak voor christelijke organisaties DWS kreeg weinig kans tegen Glasgow Rangers NS optimistisch over haalbaarheid spoorplan Langeweg versnipperde krachten tegen Donner Voorlopige steun voor bioscopen DRS. VAN DER MEI BIJ JUBILEUM NED. PROT. CHR. SCHIPPERSBOND: Ernst en plezier op Toogdag CPJ Hamburger SV en Newcastle Un. in kwartfinales Hoofdprijs voor graficus Ton van Os Algerije speelt de Fransen en Russen tegen elkaar uit Verzet tegen nieuwe kerkorde Ellv v. d. Brom reed sterke 500 meter Zatopek de laan uit Ac Tribunaal 7 DONDERDAG 16 JANUARI 1969 (Van de filmredactie) DEN HAAG De regering heeft tien miljoen gulden uitgetrokken ter tegemoetkoming aan de bioscoopon dernemers over de periode die ligt tussen 1 januari 1969 en het tijdstip waarop het wetsontwerp tot afschaf fing van de vermakelijkhedenbe- lasting van bioscoopondernemers van kracht wordt. In de toelichting op een nota van wijzigingen op de begroting van CRM deelt minister mej. dr. M. A. M. Klompé mee, dat de regering van plan was de gemeentelijke bevoegd heid tot het heffen van vermakelijk- hedenbelasting van bioscooponderne mers m.i.v. 1 januari 1969 het tijdstip waarop de BTW in werking trad te beëindigen. Nu intussen duidelijk is geworden dat de bedoelde afschaffing in elk geval niet m.i.v. 1 januari zal kunnen worden gerealiseerd, is de regering van mening dat aan de bioscoopon dernemers een passende tegemoetko ming dient te worden verleend. Bij het voorstel om tien miljoen uit te trekken is ervan uitgegaan, dat het in verband met de in eerdergenoemd wetsontwerp vervatte overgangsrege ling het meeste voor de hand ligt de afschaffing van de vermakelijkhe- denbelasting van bioscooponderne mers naar 1 januari 1970 te verschui ven. Een daartoe strekkende wijzi ging van het wetsontwerp is, aldus dr. Klompé, in voorbereiding. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de parti culiere binnenvaart zullen er in de toekomst meer ondernemers- eigenschappen noodzakelijk zijn. De schipper zal zich moeten ont wikkelen van een technisch be kwame varensman met econo misch vingertoppengevoel tot een ondernemer die zowel tech nisch als economisch goed onder legd is. Dat zei woensdag drs. D. F. van der Mei, voorzitter van de Nederlandse Protestants Chris telijke Schippersbond, die in het Hilton hotel het 50-jarige be staan vierde. Besloten is deze bond in de loop van dit jaar een nieuwe naam te geven: „Christelijke Bond van On dernemers in de Binnenvaart". Dat is gedaan omdat in de particuliere bin nenvaart steeds meer de nadruk komt te liggen op de schipper als ondernemer en in mindere mate op de schipper als varensman. De zetel van de bond zal van Amsterdam naar Rotterdam worden verplaatst. Om de ondernemerseigenschappen te stimuleren zal goed onderwijs no dig zijn. Tot op heden is er voor de economische kant van het onderwijs (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Bundeling van krach ten is meer dan ooit een gebiedende eis geworden." Met nadruk werd de ze zin vanmorgen uitgesproken door de heer A. Biesheuvel uit Midden- meer, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond Hol- \ind-Brabant. Hij hield een gloedvol betoog op de jaarvergadering van de CBTB in „De Stads Doelen" in Delft. „Niet voor niets durf lk u te zeggen dat Ik in een toekomst voor de land en tuinbouw geloof." De heer Biesheuvel zei te weten dat agrarische samenwerkingsver banden moeizaam tot stand komen en vaak veel weerstanden opwekken. Toch was hij dankbaar voor de po gingen die werden ondernomen om een fusie van veilingen en zuivelfa brieken tot stand te brengen en aard- appelafzet-coöperaties samen te voegen of te stichten. De voorzitter zei dat de verantwoordelijke mensen zich terdege bewust moeten zijn van het grote land- en tuinbouwbelang dat er mee gemoeid is. „Samenwerken zit ons als boeren en tuinders echter niet in het bloed. Daarvoor zijn wij van nature te indi vidualistisch ingesteld," merkte de heer Biesheuvel op. Bezinning De CBTB-voorzitter meende dat de land- en tuinbouworganisaties in hun streven naar samenwerking goed zijn geslaagd. Vorig jaar kwam men in de bezinning op het bestaansrecht tot de conclusie dat er voor de christelijke maatschappelijke organisatie een nog grote taak is weggelegd. „Dze conclusie handhaven we van daag onverkert: zij sluit echter een grote mate van samenwerking niet uit. Integendeel, juist in samenwer king krijgt de CBTB gelegenheid om haar visie op de sociale en econo mische problemen tot gelding te brengen." De heer Biesheuvel herin nerde in dit verband aan de volledige fusie tussen de CBTB Holland-Bra bant en de Zeeuwse CBTB die op 1 november zal ingaan. DELFT Ernst en plezier wisse len zich af op de toogdag van de Christelijke Plattelands Jongeren In Zuid-Holland. Het provinciaal bestuur van Jeze organisatie heeft deze dag belegd op donderdag 6 fe bruari in de „Stads Doelen" te Delft. De vergadering die 's middags om half drie begint, zal met een speciale liturgie worden geopend. Hieraan werkt de bariton L. Korevaar uit Brandwijk mee .„Jong zijn Nu" is het onderwerp van de toespraak van ds. G. van Duinen uit 's-Gravenhage. Voordat de Toogdagbezoekers zul len deelnemen aan een gemeenschap pelijke koffiemaaltijd kunnen zij nog het optreden meemaken van de „Rol lende Rijders" uit Utrecht. Om half acht start het luchtige avondpro gramma met de vrolijke show ,,'t Zit weer snor" door het gezelschap Coos v. d. Velden uit Amersfoort. In zijn „maidenspeech" noemde de voorzitter de vraag waar het met de land- en tuinbouw naar toe gaat al lesbeheersend. „Velen in onze bedrijfstak zijn de mening toegedaan dat wij ons zonder meer moeten opstellen als strijdor- gaan. Met praten kom je er niet, je moet je vuist laten zien, zo is hun stelling. Als christelijk maatschappe lijke organisatie willen we echter trachten te voorkomen dat onze sa menleving zich gaat kenmerken door een strijd, waarin uiteindelijk de sterksten overwinnen. Een dergelijke weg is niet heilzaam," zei de CBTB-voorzitter. In enkele woorden signaleerde hij in zijn uitvoerig openingswoord in Delft vanmorgen nog de toenemende behoefte aan hoogwaardige land- en tuinbouwproducten. De heer Biesheu vel noemde het evenwel de vraag of het evenwicht tussen vraag en aan bod zich zonder meer zal herstellen. Hij voorzag dit zeker niet op korte termijn. aan toekomstige schippers geen op leiding. Dat is volgens drs. Van der Mei een tekortkoming en daarom is besloten een commissie in te stellen die over deze problematiek een rap port met aan te bevelen maatregelen zal moeten uitbrengen. De gedachte gaat uit naar binnen- vaartscholen waarin naast de tech nische stof juist de economische zijde aandacht moet krijgen. Men zou hiervoor bijv. de bestaande K.O.F.-scholen kunnen uitbreiden. Samenwerking Verder is overheidshulp en samen werking nodig om de toekomst voor de particuliere binnenvaart zeker te stellen, zo zei de voorzitter. Hij noemde het onbegrijpelijk en onaan vaardbaar dat de Europese Commis sie bezwaren heeft tegen een aan de binnenvaart aangepaste ontwikke lingsregeling in de sfeer van de kre dietverlening. In verband met het vervallen van de evenredige vrachtverdeling per 1 juli 1970 bepleitte hij een hechte sa menwerking van de individuele on dernemers in een commerciële orga nisatie. EDINBURGH Hamburger SV heeft zich woensdagavond geplaatst voor de kwartfinales van het tornooi der jaarbeurssteden. In Edinburgh won het Schotse Hibernian de twee de wedstrijd tegen de Duitsers met 21. Alle drie doelpunten werden na rust gescoord. HSV zegevierde in de eerste ontmoeting met 10. De omstandigheid dat HSV wel scoorde in de uitwedstrijd en Hibernian niet, bracht de Duitsers een plaats in de volgende ronde. Newcastle United bereikte woensdagavond de kwartfinales door op eigen terrein het Spaanse Zarago- za met 21 te verslaan. De eerste wedstrijd, op Nieuwjaarsdag gespeeld, leverde een 32 zege voor de Spanjaarden op. Het aantal doel punten gescoord in de uitwedstrijd besliste ten gunste van de Engelsen. DUNFIRMLINE De eerste wedstrijd tussen het Schotse Dun- firmline Athletic en het Engelse West Bromwich Albion, voor de kwartfi nales van de Europese voetbalbeker voor bëkerhouders, woendagavond gespeeld, is geëindigd in een doel puntloos gelijk spel. De tweede ont moeting wordt 19 februari in West Bromwich gespeeld. Dinsdag is in Muenchen de loting ver richt voor het tornooi om het Eur. basket balkampioenschap voor meisjesteams. De Nederlandse Jeugdploeg is met Tsjechoslo- wakije. Bulgarije en Italië ingedeeld in groep B. In Stadion De Vliert in Den Bosch heeft het Nederlandse UEFA-elftal :14—15 Jaar) woensdagavond met 7—2 verloren van eerste divisieclub FC Den Bosch. De finale van het voetbaltornool om de Europese beker voor landskampioenen zal op woensdag 28 mei In het Santiago Ber- nabeustadion te Madrid worden gehouden. Staatssecretaris M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat deelde in zijn toespraak mee dat er een wetsont werp in voorbereiding is tot ophef fing van de evenredige vrachtverde ling. Het is een systeem dat niet goed meer werkt zei hii, het bestendigt de overcapaciteit In de binnenvaart. De heer Keyzer verklaarde ook dat er momenteel gewerkt wordt aan een algemene sloopregeling en een hypo thecair krediet voor de binnenvaart. Volgens de opvattingen van de EEG-commissie zal de sloopregeling alleen maar gericht mogen zijn op het doen verdwijnen van de overca paciteit. Hij noemde dit kortzichtig en de Nederlandse regering staat daar niet achter. Zij meent dat de regeling ook de mogelijkheid van nieuwe investeringen moet inhouden. FLORENCE Ton van Os (27) heeft op de tweejaarlijkse internatio nale grafiektentoonstelling in de bui tenlandse afdeling de hoofdprijs van een half miljoen lires gewonnen. Aan de tentoonstelling werd deelgenomen door 39 landen. In de Nederlandse afdeling woidt geëxposeerd door j Herman Berserik. Kees Okx, Dick I Elffers, Ton van Os, Herman Gor- dijn, Erik Rc-os en Jan Montijn. De prijs bedraagt 3000. Ton van Os won na anderhalf jaar dagacademie in Rotterdam de Drem- pelprijs Hij heefi geëxposeerd in En geland, Polen en op een tentoonstel ling in Lugano, twee jaar geleden won deze jonge Rotterdamse kunste naar de tweede prijs. Ook exposeerde hij in de Amsterdamse Galerie d'Eendt. ISTANBOEL 22 mensen zijn om het leven gekomen en veertien gewond, toen gisteren een bus op 30 kilometer van Istanboel aan de kust van de Zwarte Zee van een brug in het ravijn viel. De slachtoffers waren allen Turken. NEDERLAAG (0-2) IN AMSTERDAM Het Roemeense voetbalelftal heeft woensdag op Wembley gelijk gespeeld met 1—1 tegen wereldkampioen Engeland. BIJ de rust leidden de Engelsen met 1—0. Het Nederlandse ljshockeyteam. dat aan het wereldkampioenschap zal deelne men. bestaat uit de volgende spelers: Het Nederlandse ljshockeyteam. dat aan het wereldkampioenschap zal deelne men, bestaat uit de volgende spelers: doel: Van den Boogaard en De Wit, verdediging: Kleyn, Roomer. Van Domme len en Van Dun. voorhoede: Ooms. Bak ker, Simons. Manuël, Gentls. Bles, Chrlstl- aane, De Groot. Koekkoek. UTRECHT De toekomstige NS-directie is optimistisch over de haalbaarheid van het ambi tieuze plan Spoor naar 75. Hoe wel het eindrapport van het Ned. Economische Instituut (NEI), dat in opdracht van de regering een integrale verkeers- en ver- voersstudie voor ons land maakt, niet voor 1971 te verwachten is, zullen beslissingen die uit ratio nele overwegingen thans moe ten worden genomen, niet wor den uitgesteld. Aldus mr. M. G. de Bruin en ir. P. H. Bosboom, die na 1 april samen de directie van de NS gaan voeren. Als voorbeeld dient de nieuwe verbin ding Amsterdam-Den Haag. Het is volgens hen echt niet nodig met het begin van de uitvoering van deze verbinding te wachten tot het eind rapport is verschenen. Het is dan alleen nog een kwestie van financie ring. De heer De Bruin tilt niet zwaar aan de kritiek op het spoorwegplan die varieert van de "Spoorwegen zijn veel te laat met dit plan" tot „er is toch geen geld om het te realiseren". Voor plannen die er niet zijn is nooit geld beschikbaar en een goed plan is nooit te laat, luidde zijn redenering. Het plan bevat naar zijn mening de bouwsteen voor een regeringsbeleid op langere termijn. Zelfs bij een ka binetswisseling kan het een rol gaan spelen. Nadrukkelijk ontkenden de NS-di- recteuren dat door het openen van een reeks nieuwe stations de busdochters worden beconcurreerd. Kijfhoek Het miljoenenplan Kijfhoek (groot modern rangeerterrein in Rotterdam) is beslist niet van de baan, hoewel het in Spoor naar '75 niet ter sprake komt De spoorwegleiding wacht al leen nadere ontwikkeling af. Een concentratie van het goede renvervoer rond Rotterdam en Amsterdam wordt steeds noodzake lijker. Tot 1975 zijn de moeilijkheden evenwel niet zo groot. Concentratie van de rangeermoge lijkheden speelt wel een rol in Spoor naar '75. In de gedachtengang van de directie moet het bijvoorbeeld voor deliger zijn de rangeerwerkzaamhe den van een uit Duitsland komende trein in Rotterdam te verrichten in plaats van in Venlo. De meeste wa gens zullen toch voor Rotterdam zijn. De definitieve toekomst van Kijfhoek zal nog nader worden bekeken, aldus de NS-directie. AMSTERDAM De rol van DWS in het Jaarbeursstedentornooi lijkt uitgespeeld. Want na de 02 neder laag thuis tegen Glasgow Rangers zullen de Amsterdammers weinig il lusies meer koesteren over de onge twijfeld moeilijke uitwedstrijd vol gende week woensdag in het Ibrox-park. Voor DWS geen herha ling dus van de stunt tegen Chelsea in de tweede ronde, dat beide malen op 00 werd gehouden, nadat eerst Beerschot (uit 11 en in Amsterdam 21) was uitgeschakeld. In het eerste halfuur was DWS doortastend in de aanval. Het eerste (onverwachte) doelpunt van de Ran gers bracht de ommekeer. Zeker in de tweede helft hadden de Amster dammers weinig meer in te brengen tegen de robuuste Schotten. Hoe hoopvol was het begin ge weest. Na de aftrap produceerde Seemann van ver een hard schot, dat indruk achter liet. Het initiatief was aan DWS, dat met zijn drie mansvoorhoede Rensenbrink-See- man-Geurtsen te weinig mankracht op de been had tegen de ook sterk verdedigende Schotten. Rob Rensen- brinks acties waren wervelend en hadden onheil kunnen stichten, wan neer hij maar medestanders met zijn passes had kunnen bereiken. Uit positie Eenmaal kwam Geurtsen dichtbij een doelpunt, toen hij zelfs voorbij de uitgelopen doelman Martin kwam. Maar de moeilijk wendbare goalget- ter van de thuisclub liep uit positie en tikte de bal tegen de buitenkant van de paal. Geurtsen greep naar het hoofd. Nauwelijks een minuut later verknoeide hij weer een van de schitterende voorzetten van Rensen- brink. Plotseling was het 0—1. Glasgow brak uit en uit de pass van de Zweedse linksbuiten Person scoorde Johnston beheerst. DWS is deze te genvaller niet te boven gekomen. Toen bovendien de Rangers in de tweede helft het tempo opvoerden, moest DWS met de rug tegen de muur, vooral nadat uitblinker Hen- Forsyte Saga in Joegoslavië HILVERSUM Joegoslavië heeft het voorbeeld van de Sowjetunie en Tsjechoslowakije gevolgd en van de BBC het beroemde feuilleton The Forsyte Saga aangekocht voor tv-vertoning. Dit is in alle jaren Joegoslavische tv dc derde serie van westerse make lij: de eerste was Sherlock Holmes, de tweede Belle et Sébastien. derson de stand op 02 had ge bracht. Alle pogingen van de Amsterdam mers om daarna uit de omklemming te geraken, strandden op de steeds duidelijker wordende superioriteit van de Schotten, die overigens ook geen geweldige wedstrijd speelden. Rensenbrink De beste kans om de achterstand te verkleinen kreeg Rensenbrink, toen Martin in een scrimmage de bal hoog wegsloeg. Rensenbrink stond voor de verlaten doelmond, maar kopte over. In het laatste kwartier bepaalden de Rangers er zich toe de stand op 02 te houden. Dat leek hun een goede basis om straks thuis op verder te bouwen. En terecht. (Van een onzer redacteuren) ALGERIJE TRACHT onder leiding van president Houari Boume- dienne z(jn afhankelijkheid van Frank rijk zoveel mogelijk te beperken door samen te werken met de Russen. Of het op den duur zal lukken, ze tegen elkaar uit te spelen, moet uiteraard worden afgewacht. Boumedienne moet een voorzichtige koers varen, sinds hij president Ben Bella gevangen liet nemen en zelf de leiding in handen nam. Hij heeft zijn positie wel geconsolideerd, maar moet rekening houden met krachten, die blijven streven naar terugkeer van de (overigens goed bewaakte) Ben Bella. Bedachtzaam dient Boumedienne vooral te zijn ten opzichte van Frank rijk, waarvan Algerije nog in sterke mate economisch afhankelijk is. Hij mag echter ook niet gevaar lopen, dat de Russen als in Egypte te veel invloed krijgen. En zo is hij voortdu rend op zoek naar evenwicht. In het Westen bestaat groeiende on gerustheid over de toenemende in vloed van de Russen in Algerjje. De Londense Economist meent echter, dat het erg meevalt omdat de Alge rijnen niet zo plooibaar z(jn als het aantal Russen ter plaatse zou doen vermoeden. Bovendien zou het Franse verzet tegen de Russische infiltratie wel bewust onopvallend zijn. Frankrijk zou over mogelijkheden beschikken om nog meer tegenwicht te bieden. Er moeten dan wel enkele moei lijkheden worden overwonnen. De betrekkingen tussen Algerije en Frankrijk verslechterden onlangs bij gebrek aan overeenstemming over de levering van olie en wijn en de exploitatie van het gas uit de Sahara. Toen Algerije met nationalisa tie-maatregelen dreigde, liepen besprekingen vast. Een bezoek van minis ter Debré (buitenlandse zaken) aan Algiers werd uitgesteld. Aangenomen wordt, dat er ongeveer 6000 Russen in Algerije werken, waarvan de helft de strijdkrachten „adviseert". Rusland koopt wijn en olie, in ruil voor uitgebreide technische en kapitaalhulp. Maar het is niet duidelijk, hoe groot de invloed van Moskou is. In het algemeen toont Algerije nog een duidelijke voorkeur voor wes terse goederen en technologie. Het verbreken van de diplomatieke be trekkingen met Amerika en West-Duitsland heeft het sluiten van con tracten met maatschappijen uit die landen niet in de weg gestaan, al dus de Economist. Alleen bij de strijdkrachten is de Russische invloed voelbaar en zichtbaar. Al het zware materieel is Russisch; de Russen leiden de MIG- piloten op, evenals de duikbootbemanningen en aspirant-officieren. En niet minder dan 600 piloten en ander vliegend personeel volgen onder wijs in Rusland. De invloed daarvan zal zich pas later doen gelden. BOUMEDIENNE voorzichtige koers TWEEDE RONDE HOOGOVENTORNOOJ WIJK AAN ZEE Groot was de tijdnood gisteren tijdeus de tweede ronde van het Hoogovenschaak- tornooi. Toen de partijen in een beslissend stadium waren gekomen resteerden nog slechts enkele minu ten. De grootmeesters bespeelden de klok als een typiste haar schrijfma chine. Geen vlag viel, maar er waren wel slachtoffers. Met illustre namen zelfs: als eerste de Rus Geiler, drie jaar gele den nog eerste prijswinnaar en nu in tijdnood bij de neus genomen door de neurveuse Amerikaan Benkoe Verder een tweede nederlaag van de Tsjech Kavalek nu tegen Ostojic en het verlies van Portisch tegen de IJslander Olaffson. Hans Ree die tegen Botwinnik voortdurend terug werd gedrukt noopte de ex-wereldkampioen de tiid die voor het diner is bestemd op te offeren om de partij te analyseren. De Nederlandse grootmeester ging in de tweede zitting toch door de knieën. Kick Langeweg van wie Ree in de eerste ronde verloor, versnip perde tegen Donner zijn krachten. Donner weefde een matnet waaruit de witte koning niet meer vermocht te ontsnappen. Met anderhalf punt uit twee partijen heeft Donner thans aansluiting met de kopgroep. TIJDNOOD De tijdnoodfase werd ingeluid door Olaffson met 24 zetten in nog geen twintig minuten. Niets bijzonders overigens voor de IJslander die het sterkste speelt als zijn vlag op vallen staat. Portisch ondervond het aan den lijve. Van Scheltinga noteerde tegen Keres alleen nog de eigen zet ten. Met zijn vlag op punt van vallen gaf hij zich gewonnen. De span nendste momenten speelden zich af bij Benkoe-Gelier en Doda-Lombary. Geiler had nog twee minuten voor dertien zetten en Lombary twee voor twaalf. Ten koste van een geruineer- de stelling haalde Geiler nog net de tijdscontrole om vervolgens tot het besef te komen dat verder spelen geen zin had. UITSLAGEN De uitslagen va.i de partijen voor de tweede ronde: Grootmeestergroep: Doda (Polen) - Lombary (VS) (aanv. afg.); Portisch (Hong.) Olafsson (IJsland) 0—1; Kavalek (TsJ.Sl.) - Ostojic (Z.SI.) 0—1: Bot winnik (Rusl) - Ree (Ned> 1—0 (aanv. afg.); Langeweg (Ned) - Donner (Ned) 0—1; Ke res (Rusl.) - Van Scheltinga (Ned) 1—0; Clric (Z.SI.) - Medina (Sp) (aanv. afg.): Benkoe (VS) - Geiler (Rusl.) 1—0. De stand na de iweede ronde luidt: l'/i2 Olafsson en Botwinnik belden 2 pnt.; 3 t/m7: Donner, Keres, Lombardy, Doda en Clric allen l'/i pnt.: 8 t/m 11: Benkoe, Ostojic, Langeweg en Gelier allen 1 pnt.; 12. Medina 'h pnt.; 13 t/m 16 Van Scheltin ga, Ree, KAVALEK EN Portisch allen 0 pnt. De uitslagen van de tweede ronde van de meestergroep lulden Kramer (Ned) - Jongsma (Ned) —0; Scholl (Ned) - Brede- wout (Ned) 1—0: Honfl (Hong) - Kozma (Polen) 1—0; Sai do (Hong) - Krabbe (Ned) (aarv. afg.); UJt-lkl (Z. Sl.) - Weste- rinen (Flnl.) 0—1 (aanv. afg.; Clocaltea (Roem) - Gaprlndasvlll (Rusl.) 1—0: Kurajl- ca (Z.SI.) - Cortlever (N'ed) 1—0 (aanv. afg.); Hartoch (Ned) - Bednarskl (Polen 'I,'I, (aanv. afg Stand: 1/2/3 K- aRca, Westerinen en Honfl allen 2 pnt.: 4/5/6 Kramer en Scholl en Clocaltee allen IV» pnt.; 7. Hartoch 1 pnt.: 8t'm 16: Sandor. Beunarskl, Cortle ver. Gaprlndasvlll. UJtelkl, Krabbe. Koz ma. Bredewout en Jongsma allen pnt. De partij Portisch - Olafsson uit de tweede ronde van de grootmeestergroep had het volgende verloop: Nlmzo- Indisch W 11: Portisch (H_»ng) - Zwart: Olafsson (IJsland) 1. d2d4 Pge—16 2 C2—C4 e7—e6: J. Pbl— c3 Lf8b44. elej c7—c5; 5. Lfl—d» 0 8 0; 6. Pgi—f3 d7d5- 7. 08 0 d5xc4: 6. Ld3xc4 Pb8c6; 9. a2—a3 Lb4—a5; 10. Ddl—d3 a7—a6: tl Tfl—dl b7—b5; 12. LC4—a2 LuS—b6: .3. Dd3c2 C5-C4: 14. Pc3—e2 Dd8—c7; :5. Pe2—g3 Lc8—b7; 16. Lel—d2 Ta8—dl: 17. Tal—cl e6—e5; 18. d4xe5 Pc6xe5; 19. Pf3xe5 Dc7xe5; 20. Ldl—c3 De5-e6: 21. La2—bl g7—g6; 22. Dc2—e2 H7—h5: 23. Lc3xf0 De6xf6; 24. Lbl-e4 Lb7c8; 25. Le4—f3 Df6—e5; 26. De2—e2 Td8xdlt; 27. Tclxdl Tf8d8; 28. Tdlxd8 Lc6xd8: 29. Pg3—e2 Lc8—f5; 30. Dc2—d2 Ld8c7; 31. g2—g3 Lf5—d3; 32. Pe2—f4 Ld3—f5: 33. Pf4—d5 Lc7—d6: 34. Dd2—a5 Ld6—f8: 35. Da5d8 Kg8—g7; 36. Pd4—c7 Lf8—e7; 37. Dd8—b8 Kg7—h6; 38. Pc7xo8 De5xb8: 39. Pa6xb8 Le7—f6; 40. Lf3—c6 Lf6xb2; 41. Lc6xb5 c4c3, en wit geeft op. J HAMAR Elly van den Brom is donderdag tijdens internationale schaatswedstrijden in Hamar als twee de geëindigd op de 500 meter dames. De Amsterdamse liet een tijd noteren van 46.3 seconde, haar beste prestatie van dit seizoen. Eerste werd de Noorse Sigrid Sundby, die eentiende seconde sneller was. Ans Schut legde beslag op de vierde plaats, voor Willy Burg- meyer. Op dezzelfde baan werd de landen- wedstrijd NoorwegenZweden voor sprinters gehouden. De Noor Johan Lind won de 500 nieter in 40.6 seon- den. voor zijn landgenoten Fornaess en Bjoerang. die beiden 40.9 lieten afdruk ken. Noorwegen behaalde op deze af stand 84 punten en Zweden 52. De to taalstand kwam daardoor op 244-164 in Noors voordeel. Schaker Pachman: Grote schande (Van onze kerkredactie) ATHENE Voor de tweede maal heeft aartsbisschop Hieronymos onverwachts op het laatste nippertje de bisschoppenconferentie van de Griekse Orthodoxe Kerk uitgesteld. Deze vergadering, die de nieuwe kerkorde zal moeten goedkeuren en gisteren had moe ten beginnen, is nu verschoven naar begin maart. De eerste maal (vorig jaar september) werd als reden opgegeven, dat de commissie ter voorbereiding van het ontwerp nieuwe kerkorde nog niet met haar werk klaar was. Ditmaal is er geen reden genoemd. Het lijkt erop, dat Hieronymos bang is, dat hij onder dc 69 bisschoppen geen meerderheid zal krij gen. Er wordt dan ook al rekening mee gehouden, dat de aartsbisschop de conferentie helemaal op de lange baan zal schuiven en de nieuwe kerkorde van kracht zal laten worden door een noodverordening van het militaire bewind. Anderen menen, dat Hieronymos nog meer bis schoppen uit hun ambt wil ontheffen en door ge trouwen wil vervangen, om in maart zeker te zijn van een meerderheid. Hieronymos streeft er met de nieuwe kerkorde vooral naar. 'om de resten van de betrekkelijke zelfstandigheid, die de bisschoppen nog hebben, af te schaffen ten gunste van het negenmansbewind, dat op het ogenblik de Griekse Kerk regeert. Sinds de benoeming van Hieronymos tot hoofd van de Griekse Orthodxe Kerk, enkele dagen na de staatsgreep van 21 april 1967, is het verzet onder de bisschoppen, priesters en gelovigen steeds groter geworden. De reactie daarop van de aartsbisschop en zijn vrienden in de militaire regering bestond steeds uit „dictatoriale" beslissingen. Ac Ambitieus Hieronymos staat als zeer ambitieus bekend. Hij startte direct een hervormingsplan, om zijn kerk bij de tijd te brengen. Hoewel hij veel waardevolle vernieuwingen aankondigde (vooral om de kwaliteit van de geestelijkheid op een hoger peil te brengen), kreeg hij de bisschoppen, priesters en gelovigen toch niet voldoende mee. Men kreeg al spoedig de indruk, dat hij zich meer door politieke, dan door godsdienstige ipotie- ven liet leiden. Bovendien leerde men hem kennen als een opportunist, die zich weinig kieskeurig toont ten aanzien van de methoden, die hij ge bruikt. Zijn benoeming tot hoofd van de kerk had hij aan koning Konstantijn te danken, van wie hij al tien jaar de vriend en vertrouwensman was. Maar zonder aarzelen liet Hieronymos Konstantijn acht maanden later vallen, toen diens poging tot een tegenstaatsgreep op niets uitliep. Met behulp van enkele bisschoppen nam Hierony mos al spoedig de „zuivering" van de kerk ter hand. In feite kwam dat erop neer, dat hij zijn tegenstanders onschadelijk maakte. Daarbij deinsde hij niet terug voor laster en chantage. Zo verspreid de hij geruchten, dat een bepaalde bisschop ho- mosexueel zou zijn. Op zijn instigatie werd een kerkelijk tribunaal Ingesteld, dat de bevoegdheid heeft, om ieder lid van de geestelijkheid uit zijn ambt te zetten, zon der dat deze zich kan verdedigen, zonder bewijs, uitsluitend op grond van een „verdachte reputatie". De theologische faculteit in Athene veroordeelde het optreden van dit tribunaal als in strijd met de kerkorde en met de meest elementaire rechtsregels. Hieronymos hield deze verklaring buiten de Griekse pers. In minder dan twee jaar heeft de aartsbisschop kans gezien dertig nieuwe bisschoppen te benoe men, die hem in het militaire bewind steunen. Ook werden op zijn initiatief veel staatsambtenaars tot priester gewijd voor part-time functies. Intussen heeft de aartsbisschop niets gedaan, om bij voorbeeld het lot van de mensen In de concen tratiekampen te verlichten. De nieuwe kerkorde zal zijn invloed nog uitbrei den en ook die van de „Zoë"-groep, die in Grieken land dezelfde rol speelt als enkele jaren geleden „Opus Dei" in Spanje. Ac Andere kerken Ook de situatie van de andere kerken in Grieken land is moeilijk De rooms-katholieken en de pro testanten hebben met de grootste moeite vorig jaar een bepaling uit de nieuwe grondwet kunnen hou den, die aan de niet-orthodoxe kerken alle bijzon dere activiteiten zou hebben verboden. Vooral de Vrije Orthodoxe Kerk en de Jehovah's getuigen krijgen de laatste tijd veel nieuwe leden, mensen die zich afwenden van de Griekse Ortho doxe Kerk, omdat deze zich volgens hem rnmpro mitteert met het militaire bewind. Het regime heeft dan ook al maatregelen aange kondigd tegen deze twee groeperingen wegens, proselitisme. PRAAG De vroegere lange-af- standloper en Olympisch kampioen Emil Zatopek is volgens schaakgroot meester Ludek Pachman ontslagen uit zijn baan bij het ministerie van defen sie in Praag. De Russen hebben Zato pek sterk gekritiseerd wegens zijn openlijke veroordeling van de invasie in zijn land. Pachman schrijft in een open brief aan het ministerie van defensie, in het journalistenblad Reporter, dat de nieuwe functie van Zatopek, bij de at letische club van de strijdkrachten in Praag, eer grote schande betekent ..voor een van onze beroemdste per soonlijkheden gedurende meer dan 29 jaar" ,,D;,ar protesteer ik tegen", schrijft Pachman die eveneens door da Russische pers is aangevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7