Drs. J. P. Versteeg volgt in Apeldoorn prof. Kremer op De mens stelt altijd verkeerde vragen VOLLEDIGE TOELAGE RECHTSTREEKS AAN DE STUDENTEN Geen gebedsdiensten meer in Amersfoort Een woord voor vandaag Ministerie: plan studenten onrijp Pastor schildert portret van hoogleraar Uw probleem is het onze.... Nederlanders, doe iets tegen uw griep Gesprek met prof. W. Kremer GEROEPINGSWERK Ds. Schroder overleden DONDERDAG 16 JANUARI 196» De dichter van psalm 71 moet al oud geweest zijn. Dat blijkt uit verschillende opmerkingen. Er is veel gebeurd in zijn le ven. Wonderlijk heeft God hem vaak geholpen. De mensen hebben het gezien. Ik ben voor velen als een wonder ge weest", zegt hij. En toch heeft hij op zijn oude dag nog geen rust. Nog loeren zijn vijanden op hem. Ze menen nu hun kans schoon te zien, want zeggen zij „God heeft hem verlatenver volg en grijp hem, want er is niemand die redt" (vers 11). Het moet er wel de schijn van gehad hebben, dat God hem verlaten had. Daar zullen ook wel redenen voor geweest zijn in zijn leven. „Als Gij, Here, de ongerechtigheden in gedach tenis houdt, Here, wie zal bestaan?" „God heeft hem verlaten.... er is niemand die redt." Zijn om standigheden schijnen het te bevestigen. Zijn ongerechtighe den schijnen het te rechtvaardigen. Hoe zwaar komt dan het geloof op de proef. Het geloof, dat op God heeft leren hopen, niet om eigen waardigheid, maar op grond van het Woorddat Hij gesproken heeft. Zoals in psalm 130: Ik verwacht de Here mijn ziel verwacht en ik hoop op Zijn woord; mijn ziel wacht op de Here, meer dan wachters op de morgen, at is genade. Wij lezen vandaag: Mattheüs 9 14-26. (Van onze redacteur onderwijs) DEN HAAG De Nederlandse Studentenraad meent dat het mi nisterie van O. en VV. pogingen om een werkelijk duidelijk inzicht te krijgen in het studietoelagensysteem, saboteert. Al in mei van het vorig jaar presenteerde het NSR-bestuur het departement een plan voor een gron dige analyse van het systeem met behulp van een computer. In het verleden had het ministerie altijd kritiek op steekproeven van de Studentenraad en de Studentenvak beweging omdat ze niet representa tief zouden zijn. Om dit bezwaar te ondervangen ontwierp het NSR-bestuur samen met een ambte naar van de Rijksmechanische Admi nistratie een voorstel waardoor het mogelijk zou worden de effecten van wijzigingen in de normen en van an dere veranderingen zoals prijsverho gingen. te voorzien. Dit voorstel, gesteund en begeleid door deskundigen, was al in juni '68 klaar om aan de minister voorgelegd te worden. Daarna heeft de NSR her haaldelijk aan de minister om toestemming gevraagd, maar die toestemming is nog steeds niet geko men. Enkele dagen geleden nodigde de chef van de afdeling Rijksstudie toelagen de NSR uit nog eens op nieuw te praten om tot een afgerond plan te komen. „Wij zijn het wachten nu beu", aldus het NSR-bestuur. Commentaar van het ministerie: Het voorstel van de NSR was nog geen rijp plan; de details moeten nog geregeld worden. Blieven die niet ilJn voorzien van naam eo adret kunnen niet In behandeling worden «enomea. Ge heimhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verhand «taan moeten In afzonder lljke brieven worden getteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Als een man overlijdt, kan dan de vrouw vrij beschikken over diens spaarbankboekjes en spaarbrie- ven en obligaties, ook als er kinde ren zijn? Antwoord: Als er geen kinderen zijn, kan de vrouw een notariële ver klaring van erfrecht laten opmaken en dan zal de bank haar de vrije beschikking toestaan. Zijn er minder jarige kinderen, dan wordt de vrouw voogdes en moet zorgen dat er een toeziend voogd benoemd wordt. Er zal dan tevens een regeling worden getroffen betreffende de nalaten schap. Als er haast is in verband met begrafeniskosten, enz. kan zij het beste even de spaarbank raadple gen, waar men haar heus wel verder zal helpen. Zijn er meerderjarige kinderen, dan moet de nalatenschap in volle overeenstemming tussen de partijen geregeld worden. De erfgenamen kunnen dan een verklaring van erf recht laten opmaken en zo nodig de moeder machtigen de nodige uitga ven te doen. Vraag: Ik bezit een gouden munt van Kjningin Victoria uit 1872. Wat is de waarde? Antwoord: De waarde hangt af van de staat waarin de munten be waard zijn. zeer fraaie tot perfecte sovereigns 40 tot 100, halve so vereigns f25 tot ƒ65. In- en ver koopprijzen in de handel kunnen la ger en hoger zijn. Vraag: Wat betekent de eerste let tergreep soe in Indonesische namen als Soekarno, Soeharto. Soebandrio. Soerabaja. enz.? Antwoord: In gewone Indone sische woorden als soeli of soeloeng heeft dit geen betekenis. In de Ja vaanse taal heeft soe dikwijls de betekenis van meer, zoals in Soekar no, Soeharto enz. In Soerabaja bete kent de eerste helft soeara (-kreek) en de tweede boeaja (-krokodil) vol gens de gangbare lezing. Versoek van lezeres: Wie weet waar het kleutergedichtje te krijgen is waarin de volgende regels voor komen: „Nu, laat mij uw tong zien, O. verschrikkelijk wat een lange, Zijn 't er soms geen twee mis schien?" Vraag: Wanneer iemand zich borg heeft gesteld en aan zijn verplich tingen niet kan voldoen, kunnen dan zijn kinderen worden aangesproken? Antwoord: Zo lang de borg leeft, kunnen diens kinderen niet worden aangesproken, tenzij zij ook zich borg hebben gesteld en tenzij zij iets schuldig zijn aan de borg. Als de borg ove-lijdt en diens kinderen de nalatenschap aanvaarden, zijn zij voor hun erfdeel aansprakelijk voor de schuld. Zij kunnen echter de na latenschap verwerpen of deze onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarden. In dit laatste geval zijn zij alleen aansprakelijk voor zover de erfenis de schuld dekt. en niet voor zover de schuld de erfenis over treft Vraag: Niemand kan mij vertellen hoe ik meubelen, bekleed met En gels conolly-leer, moet onderhouden. Anttroord: Gewoon afnemen met =en flanellen doek. Vlekken vervwj- ieren met een vochtige spons met eepsop. met schoon water afnemen -n goed droog wrijven. Vooral niet «oenen of met vet of olie inwrijven. Vraag: Beneden in de kamer sto- en wij een kolenkachel. De -boorsteen loopt boven over de aapkamer. Nu wilden we op deze ïmer een aardgaskachel plaatsen i is het onze vraag of wij de af- <?r van deze kachel kunnen laten iken op het bovenste van deze i oorsteen. Antwoord: De voorschriften in uw meente zijn ons onbekend, maar u in er zeker van zijn dat het stoken in een gashaard op hetzelfde ka- aal als waarop een kolenkachel gestookt wordt, niet is toegestaan. (Van onze redacteur onderwijs) DEN HAAG De toegenomen zelfstandigheid en onafhanke lijkheid van de student als jonge volwassene maken het gewenst bij de studiefinanciering uit te gaan van een nieuw systeem: volledige vergoeding van de studiekosten. Het tot nu toe ge bruikte uitgangspunt de toe lage alleen als aanvulling op de bijdrage uit het ouderlijk inko men past niet meer bij de emancipatie van de student. Al dus een betoog van de gezamen lijke studentendecanen die op verzoek van de commissie-An- driessen hun mening hebben ge geven over het stelsel van de rijksstudietoelagen. Met een integrale studiekostenver goeding wordt aan deze bevol kingsgroep die geen inkomen uit ar beid heeft, een vorm van sociale ze kerheid gegeven. De studentendeca nen menen, dat dit de gerichtheid op de studie zal bevorderen en ook de democratisering van het universitair onderwijs zal bevorderen. Van zelfsprekend moeten er zekere stu dieprestaties geleverd worden. De decanen zeggen dat zij de fi nanciële consequenties van het nieu we uitganespunt nog niet kunnen overzien. „Deze consequenties vallen binnen het kader van prioriteiten dat voor de overheidsuitgaven In acht moet woirien genomen". In een aan vullende opmerking bij de brief waarin de commissie-Andriesse-n de decanen om hun mening vroeg, werd gezegd dat een systeem van integrale vergoeding de belastingbetaler in de komende tien jaar met minstens 3 miljard gulden extra zou belasten. De reactie van de studentendecanen is dat de juistheid van dit bedrag zon der enige nadere toelichting niet te beoordelen valt. Een volledig studiekostenvoorschot al of niet rentedragend dat in z'n geheel terugbetaald zou moeten worden, verwerpen de decanen. Hier door zouden de afgestudeerden een te grote schuldenlast op hun schouders 1 2 3 L 5 6 7 Vul horizontaal in: 1. jaargetijde, 2. muzikaal toneelspel, 3. gebod, 4. de hoofdstroom van W. Voor-Indië, 5. bijwoord, 6. verschil tussen bruto- en netto gewicht, 7. afzonderlijk. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen, een zegswijze. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. Almen. 5. log. 7. mier, 8. gom, 10. sen, 11. dos, 12. kt, 13. tr. 14. kan, 15. dra, 16 pil. 17. kaal. 18. roem, 20. raam, 21. Don, 22. paar, 24. ar. 25. Genk. 26. ha, 27. leed, 28. ben. 29. sein. 30. land. Vert. 1. Amsterdam, 2. Lier, 3. men. 4. er, 5. los, 6. om. 8. Gon. 9. stal, 11. dal. 12. kram. 14. kim, 15. daar, 16. pen, 17. kaak, 19. oor, 20. rand, 22. peen. 23. hand, 25. gei, 26. hen, 27. Ie, 28. ba. krijgen en misschien zou dan Juist uit de minder draagkrachtige milieus de toeloop van studenten naar de universiteiten verminderen. Moeilijk te vatten Aan het bestaande toelagenstelsel kleven allerlei bezwaren. De normen die de universiteiten en hogescholen hanteren bij hun adviezen over de studieprestaties, zijn in het algemeen bij de studenten niet bekend. Van de financiële normen kunnen de studen ten en hun ouders wel kennis nemen, maar daaraan heeft men niet veel omdat het voor leken praktisch on mogelijk is met die normen te wer ken. Het samenspel tussen kinderaf trek, kinderbijslag en rijksstudietoe lage is bovendien moeilijk te vatten steun verschillende peildata, termij- omdat bij de diverse vormen van nen, begunstigden, normen en manie ren van uitbetaling horen. De studentendecanen menen ook dat door de dikwijls jaarlijks wisse lende en vaak dalende bedragen voor zowel studenten als ouders een bij zonder vervelende en onzekere situa tie ontstaat, die de onderlinge ver houding ernstig kan schaden. Verder blijkt elk jaar dat teveel studenten te laat de beslissing op hun aanvrage om een toelage ontvangen. Een ander negatief punt is, dat de student niet in beroep kan gaan bij een onafhan kelijke instantie tegen een afwijzing van zijn aanvraag of tegen toeken ning van een bedrag dat hij te gering acht Herhaaldelijk blijkt dat studenten met een gedeeltelijke toelage in een conflictsituatie met hun ouders ko men in verband met de bijdrage van de ouders die het systeem veron derstelt. Bij die gedeeltelijke toela gen zijn vaak ouders uit de midden groepen met inkomens van ruwweg 10.000 tot 19.000 betrokken. Deze ouders vinden het dikwijls erg be zwaarlijk dat ze zich allerlei beper kingen moeten opleggen voor de studie van hun kind Daarbij wegen ook de geringere ontplooiingsmoge lijkheden voor de- andere kinderen (Van onze kerkredactie APELDOORN Prof. W. Kremer heeft gisteren zijn ambt al6 hoogleraar van de Theologische Hogeschool van de Chris telijke Gereformeerde Kerken neergelegd. Hij werd vanmiddag opgevolgd door drs. J. P. Versteeg. In zijn afscheidscollege sprak prof. Kremer over de gemeente in de ambtelijke theologie. Drs. Versteeg aanvaardde zijn ambt met een oratie over het heden in de toekomst, waarbij hij aan dacht schonk aan het feit, dat de Heilige Geest in de bijbel de „eersteling" wordt genoemd. Grote aandacht wordt op het ogen blik in de ambtelijke theologie geschonken aan de vraag naar het wezen van de gemeente. Wat is haar taak en haar functie? Opmerkelijk is, als men de bijbel gaat lezen om op die vraag een antwoord te vinden, dat het Nieuwe Testament ons geen omschrijving van de gemeente geeft. Ze spreekt er niet over als een be grip, maar brengt haar naar voren als een levende werkelijkheid met vele facetten. Na een aantal uitspraken over de gemeente gegeven te hebben van an dere theologen, zei prof. Kremer met nadruk: De gemeente is geen roman tische grootheid, maar wil zich plaatselijk openbaren. Haar zijn vele voorrechten geschonken, maar die zijn niet in volmaaktheid gegeven. Zij bezit het begin van meer. Spanningen Daarom stoten we telkens weer op spanningen. De gemeente is een be lofte, maar ook een geloofsge meenschap. Er is de spanning tussen wat ze nu heeft en nog verwacht; er is de spanning van strijd en groei, van voorrecht en roeping en nog vele andere. Maar als er over de gemeente gesproken wordt moet ook het ambt aan de orde korren, want het is aan de gemeente verbonden. We zullen dat ambt niet mogen negeren, maar ook niet grenzeloos mogen verheffen. Evenals de gemeente wordt het ambt gedragen door een trinitarische heils- activiteit van God. Daarom is er een uitzonderlijke verbondenheid tussen ge meente en ambt. Gaat een bepaalde psychologie het ambt beheersen, dan zal het innerlijk verzwakken en zijn doel missen. Wending Er is een Copernicaanse wending in de huidige theologie, zei prof. Kre mer, waardoor de schriftuurlijke pre diking en visie op het ambt in ge drang komen. Zo wordt er gezegd dat we geen aandacht moeten schenken aan het eeuwige leven, maar aan de messiaanse tijd, niet aan de enkeling, maar aan de samenleving, niet aan de vergeving van zonden maar aan de zin van het leven Daarom wil men ook niet meer spreken over - ambtelijke theologie. uit het gezin zwaar. Eventuele wel vaartsverhoging en bijverdiensten van de echtgenote voor het gehele gezin verdwijnen als bijdrage in de studiekosten van het studerende kind. Bij hun pleidooi voor een nieuw systeem dat uitgaat van volledige studiekostenvergoeding, zeggen de decanen dat voor de minderjarige student in verband met zijn juridisch afhankelijke positie van zijn ouders, vanzelfsprekend maatregelen moeten worden getroffen óm hem zonder de bijstand van de ouders de vergoeding te laten ontvangen. Als deze visie zich doorzet zullen een religieus getint humanisme en een geseculariseerd christendom el kaar vinden in de religie van de mens, maar dat zal dan tevens de religie van de anti-christ zijn. Na dit college werd prof. Kremer toegesproken door de president-cura tor. ds. P. op den Velde en de rector magnificus prof. dr. W. H. Velema. Op den Velde overhandigde de scheidende hoogleraar een portret dat geschilderd werd door ds. C. den Hertog uit Harderwijk. In een persoonlijk afscheidswoord zei prof. Kremer nog: „Ik heb het gevoel het front te verlaten, waar stellingen moeten worden ingenomen en waarbij het gaat om de definitieve beslissing. We zullen in deze tijd krachtig positie moeten kiezen en weloverwogen moeten handelen." Gratie Drs. Versteeg aanvaardde het ambt van hoogleraar om ambtelijke theolo gie te gaan doceren met een rede- over de verhouding van heden en toekomst. Hij schonk daarbij vooral aandacht aan de uitspraak van Paulus over „de eersteling van de Heilige Geest." Dat beeld is alleen goed te verstaan, als we zien naar het offer, dat Israël bracht van de eersteling van de oogst. De eersteling representeert de gehele oogst. Door de Geest komt de toekomst naar ons toe. maar dat geldt alleen op een bepaalde wijze. We kunnen de toekomst in het heden alleen beleven in de vorm van de hoop. In de Geest komt de volheid van de verlossing, maar de Geest is die volheid niet. De Geest is profetie en belofte. Voor de gelovigen opent zich het heden naar de toekomst. In het tweede deel van zijn college besprak de nieuwe hoogleraar, hoe anderen over dit thema hebben gesproken. Bultmann daar begon hij mee wil van een handelen Gods in de toekomst niets weten. God heeft al gehandeld. Volgens Bultmann is de toekomst wat in de verkondiging r aar ons toe komt. Moltmann Daar tegenover stelde prof. Versteeg de gedachte van Jürgen Moltmann die de „Theologie van de hoop" schreef Hii geeft aan het he den een veel grotere plaats dan Bult mann aan de toekomst geeft. Toch is het heden weinig meer dan een heenwijzing naar de toekomst. Het heden van Gods verlossend han delen in de opstanding van Christus en de gave van de Geest zijn naar zijn mening slechts te verstaan als een belofte. Het heden is de voor afschaduwing van wat in de toe komst wacht. Prof. Versteeg ging ook in op de visies van prof. dr. A. A. van Ruler en prof. dr. H. Berkhof, bij wie hij veel te waarderen vond. maar die hij toch niet geheel kon volgen. De visies van Bultmann zowel als van Molt mann wees hij met nadruk af. Wie eenzijdig de lijn van de toe komst naar het heden legt, of even eenzijdig de l'jn van het heden naar de toekomst trekt, gaat het heden of relativeren of verabsoluteren. Er be hoeft geen keuze gemaakt te worden. Wat de gelovigen voor de toekomst hopen is de volheid van wat zij in het heden in de Geest reeds bezitten. Omgekeerd geldt dat wat de gelovi gen in het heden in de Geest bezitten zijn betekenis alleen ontleent aan wat zij voor de toekomst hopen. Waar de Geest gekend wordt, wordt het heden van de toekomst gekend. griepbestrijding is mogelijk.. Het lijkt er soms op of Nederlanders weinig actieve mensen zijn. Bij griep gaan ze in bed liggen en zeggen: „Er is toch niets aan te doen.". Maar dat hoeft niet zo te zijn. U kunt actief iets tegen uw griep doen. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten Togal. Daarmee bestrijdt u griep en verkoudheid. Togal ls een exact uitgewogen combinatie van enke le belangrijke bestanddelen. Deze ver sterken eikaars werking. Ook hoofdpijn, reumatische pijnen, migraine en spit bestrijdt Togal. Snel en langdurig. Haal een flacon in huis vóórdat de griep u aan bed kluistert. TOGAL 1.00-2.50-8.88 Geestelijken weigeren medeiverking AMERSFOORT In de Amersfoortse binnenstad zullen komende week geen gebedsdien sten voor de eenheid der christe nen worden gehouden. De tien predikanten en pastoors van de kerken, die elk jaar aan de ge bedsdienst meedoen, hebben dit jaar hun medewerking gewei gerd. „Wij menen, dat deze gebeds diensten oneeerltjk en onheilig aan het worden zijn", zeggen zjj in een gezamenlijke verklaring. Zy vinden het niet juist, om eenmaal per jaar voor de eenheid te bidden en daarna weer uit elkaar te gaan, zonder aan die wens werkelijk gestalte te geven. „Wij vragen ons af, of de gebruike lijke orde van dienst, ieder jaar op gesteld door de Wereldraad van Kerken, en de formulering van de teksten wel voldoende onze onder linge gescheidenheid doet voelen en of deze gebedsdiensten wel voldoen de inspireren tot het samen eerlijk en ernstig zoeken en pogen naar eenheid. Wellicht is dit de reden, HALSTEREN De 79-jarige C. van der Meer uit Halsteren is dinsdagavond om het leven gekomen, toen hij op de provinciale weg Halsteren-Steenbergen, waar hij rechts van de weg liep. door een ach teropkomende personenauto werd aangereden. (Door Jan J. van Capelleveen) APELDOORN Er is in wezen niet zoveel veranderd. De grondvragen z(jn dezelfde ge bleven. Daarom geloof ik ook niet dat onze t(jd een „eigen evangelie" nodig heeft. Boven al is het in deze tijd nodig dat weer het volle Woord Gods wordt gepredikt. Dit zei gister morgen prof. dr. W. Kremer, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van de Christe lijke Gereformeerde Kerken die gisteren met een welverdiend emeritaat ging. Met het „volle Woord Gods" bedoelt prof. Kre mer niet een bepaald accent in de verkondiging, zoals het „volle evangelie" meestal alleen maar wil zeggen, dat het gaat om de genezing van het li chaam of het spreken in tongen. Prof. Kremer wil, dat alle facetten van Gods Woord in de prediking aan de orde komen. Sinds 1954 heeft prof. Kremer in Apeldoorn gedo ceerd. Als jongen dacht hij tuinder te worden. Meer dan lagere school had hij dan ook niet toen hij als twenner toch nog predikant wilde worden. Hij moest dan ook veel inhalen. Pas op 30-jarige leeftijd werd hij in Kornhorn in het amot be vestigd. Later diende hij de gemeenten van Leeu warden en Apeldoorn. Iets van de tuinder bleef hem bij. Zowel op de kansel als achter de katheder trokken zijn pa Mora le kwaliteiten de aandacht. Hij heeft veel betekent voor de prediking in de Christelijke Gereformeerde Kerken. De synode gaf hem een volle opdracht. Hij moest zowel den Nieuw-Testamentische vakken doceren als ambtelijke theologie. Eigenlijk zou hij drie jaar geleden al met emeritaat gaan, maar toen vroeg de synode hem nog een aantal jaren ambtelijke vak ken te blijven doceren. Het eerste deel van zijn opdracht werd overgenomen door prof. dr. W. H. Velema; het tweede deel nam vandaag drs. J. F. Versteeg over (Zie elders op deze pagina). COPERNICAANSE WENDING Prof. Kremer is niet gelukkig met de ontwikke ling in de theologie van de laatste Jaren. In zijn afscheidscollege sprak hij zelfs van een Coperni caanse wending. In ons gesprek zei hij. dat naar zijn mening de huidige theologie zich veel te veel vastbijt in wetenschappelijke problemen in plaats van dat zij gericht is op een verdieping van de prediking. Men beseft onvoldoende, zei hij me, dat een theo logie die voor de prediking niet vruchtbaar is op de duur haar zin verliest. In onze tijd weten jonge predikanten antwoorden op tal van moderne we tenschappelijke vragen, maar zij durven de kansel niet op, omdat zij de gemeente niets te zeggen hebben. De theologische studie is veel te veel bezig met de vragen die de mens vandaag stelt. Maar verge ten wordt dat de mens altijd de verkeerde vragen stelt. Het zou veel vruchtbaarder zijn om bezig te zijn met de vragen die God de mens stelt. Dan krijgt de prediking ook weer zin en blijft zij niet steken in algemeenheden. Daarom is prof. Kremer ook niet erg gelukkig met vele moderne commentaren op bijbelboeken. Te veel commentaren houden zich bezig met taal kundige en tekstkritische problemen. Maar daar door raakt vaak de boodschap van het gedeelte op de achtergrond. Er is grote behoefte aan materiaal om preken te maken, die de gemeente iets te zeg gen hebben, zei prof. Kremer me. EENHEID LIJKT VER Deze hoogleraar is dankbaar voor veel wat hij heeft kunnen doen. Over één ding is hij teleur gesteld. Hij is betrokken geweest in tal van bespre kingen met andere kerken over eenheid, maar de vooruitzichten zijn niet gunstig. Het lijkt wel of hereniging nog ver af is. Ten opzichte van de Gereformeerde Kerken staat de theologische ontwikkeling in die kerk de een heid in de weg. Ten opzichte van de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken heeft de kerkelijke ontwik keling daar een hoge muur opgeworpen. Er is voor de christelijk-gereformeerde deputaten op het ogenblik niet veel meer te praten. Maar prof. Kremer wil niet dat de hoop op de eenheid zo maar wordt opgegeven. Daarom wil hij van narte blijven meedoen in het Contactorgaan voor de ge reformeerde gezindte, waar men elkaar individueel dat de oecumenische gebedsdiensten zo'n zwak appèl doen op de christe nen van onze stad met als gevolg, dat er jaarlijks zo weinig leden van de diverse kerken in Amersfoort deelnemen." De tien geestelijken zien meer in het organiseren van praatavondjes, om het ijs te breken. Dan ontstaat wellicht de behoefte om samen te bidden om de eenheid, die thuis al doorleefd is. De in oprichting zijnde raad van kerken in Amersfoort is met de ver klaring van de tien wat ongelukkig. In de buitenwijken zullen wel oecu menische gebedsdiensten worden ge houden. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Op 79-jarige leeftijd is dinsdag overleden de lutherse oud-zendeling ds. W. F. Schroder. Ds. Schroder, geboren in Amster dam, kreeg zijn opleiding als zen deling aan het seminarie van het Rijns zendingsgenootschap te Bar men. In 1918 werd hij door de Evangelisch-Lutherse Kerk afge vaardigd als eerste zendeling naar de Batoe-eilanden ten westen van Sumatra. Daar en ook op Nias heeft ds. Schroder 23 jaar pionierswerk ver richt. Hij bouwde er verschillende kerkjes en een ziekenhuis. Van 1942 tot 1945 was hij geïnterneerd bij Medan op Sumatra. Na de oorlog werd hij tijdelijk ter beschikking gesteld van de Pro testantse Kerk van Nederlands-In- dië voor arbeid in Medan en andere delen van Sumatra. In 1947 re patrieerde hij. In ons land was ds. Schroder toen achtereenvolgens hulpprediker bij de Lutherse gemeente van Utrecht, predikant in Gouda en na zijn emeritaat in 1955 nog enkele jaren hulpprediker in Baarn. De begrafenis is zaterdag om 12 uur op „Rustoord" te Diemen na een uitvaartdienst in het Maarten Lutherhuis te Amsterdam, waar hij het laatste jaar woonde. PROF. DR. VV. KREMER ontmoet. Er moet over muren heen verder gepraat worden, ook als de vooruitzichten op eenheid slecht zijn. NED. HERV. KERK Beroepen te Vlaardingen: A. v. Eijk te Bergschenhoek; te Asperen (toez.): K. Pot te Beusichem; te Dinteloord: C Vos te Gouda; te Kamerik: C Treu- re te Hasselt (O.); te Doornspijk: J. T. Doornenbal te Oene (Gld.) GEREF. KERKEN Beroepen te Broeksterwoude: te Schoonoord: te Witmarsum, c.a. (Fr.); te Scharaegoutum; te Paesens; te Lol- lum; te Suawoude; te Grijpskerke <Z1.); te Tholen: te Zuid-Beijerland-Klaas- waal: kand. W A. v. d Berg te Sassen- heim. die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Westervoort-Ze venaar: J J. van 'Nijen te Lemele Lemelerveld Beroepbaarstelling: kand. L. J. G. Ijkel, Waverstraat 58 te Amsterdam. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Groningen-Tehuis- pemeente: J Kranenburg te IJsselmui- d en -Grafhorst. Bedankt voor Enschede-zuidwest: G. Zomer te Groningen-zuid GEREF. GEMEENTEN Beroepbaarstelling: kand L. Blok, Prinses Marijkelaan 13. Zeist, die een beroep ontving van Beekbergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2