LEGER DEMOCRATISEREN Commentaar Ruimtevlucht zou tot zeven dagen duren Vrouw Venray in bos bij vermoord Paus vreest tweede Reformatie RUIMTELIJK VERKEER Het Kwartet Verklaring van generaal Van Rijn: v- Geef in het nieuwe jaar 'n nieuwe abon nee op - U krijgt dan gratis deze rook verdrijver. I bon- I L mh mmm wmm SJALATOF WIJZIGT BAAN KLACHT PRINS EN PRINSES TEGEN RLAD Gekoppeld Crita) Iets kouder bitterkoekjes JAMIN Nieuwe Leidse Courant Donderdag 16 januari 1969 49ste jaargang Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvattich is gheblevan mijn hert in teghenspoatl" 'vooraanstaande pk;ot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Russen schijnen de wen wel te vinden in de wedloo-p om de ruimte-exploratie: de lancering van de Sojoezen moet dan de bouw van een ruimtestation in luiden; voorlopig cirkelen er nog twee om de aarde. Deze teke ning geeft ongeveer de situatie weer hoe de Sojoez-4 en -5 hun baan beschrijven. De beide ruim teschepen kunnen zo worden gekoppeld dat de kosmonauten door luiken direct van de ene in de andere cabine kunnen gaan, zonder eerst uit te stappen in de ruimte. Ruimtevrees TE (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De landmacht zal verder gedemocratiseerd worden. De dienstplichtigen krijgen inspraak in de gang van zaken in het leger. Alle onderdelen zullen het recht hebben vertegenwoor digers aan te wijzen, die in compagnies-, bataljóns- of kazernever- band bepaalde, in de klachtensfeer liggende zaken bij de betreffende leiding kunnen aansnijden. Dit vertelde gisteren luitenant- generaal W. van Rijn, sinds 1 januari de nieuwe chef van de generale staf, tijdens een kennismakingsbij eenkomst met de pers. Over de nieuwe vorm van inspraak bij de landmacht wordt thans door de ge neraal een rapport opgesteld, dat binnenkort zal worden ingediend bij de minister van defensie, de heer W. den Toom. Bij verschillende onderdelen en in enkele kazernes bestaat reeds een soort klachtencommissie, die kleine of grote grieven van de dienstplich tigen bij de leiding kan deponeren. De onderwerpen, die aan de orde mogen komen, zijn echter meestal beperkt tot de ligging en de voe ding. Uitbreiden Generaal Van Rijn, die gisteren na drukkelijk verklaarde een man van de communicatie en het contact te zijn, wil het terrein van de inspraak zo spoedig mogelijk uitbreiden en van de mogelijkheid van het indie nen van klachten van de dienstplich tigen een recht in plaats van een gunst maken. Het zal zeker niet in de bedoeling liggen de Vereniging van Dienst;,mft1 plichtige Militairen bij de democra- [®ff_ tisering van de landmacht in te schakelen. Van de recruten is slechts een vijfde deel georganiseerd. Bevor derd dient te worden dat ook de on- rs Generaal W. van Rijn democratiseren georganiseerden aan bod kunnen komen. Het plan voor meer inspraak van de niet-beroepssoldaten bij de land macht is afkomstig van minister Den Toom. Geperaal Van- Rijn [tonaal achter, omdat, zoals hij dienstplichtige gedwongen woi zesten maanden zijn land te dienei en daarbij ten minste zoveel rechten moet kunnen verkrijgen als arbeiders of studenten. rik geef op als nieuwe abonnee: Dc chcf-staf voorzag dat het recht op inspraak zeer geleidelijk zal moe ten worden ingevoerd. Er bestaat nog I een grote groep oudere officieren, die moeite met deze nieuwe vorm van democratisering zal hebben. plaats bataalf: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". IDe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. MOSKOU De vlucht van de twee Russische ruimteschepen verloopt nog steeds succesvol, deelde het Russische persbureau Tass vanmorgen mee. Wel moest Sjatalof, die alleen in de Sojoez-4 zit, door handbesturing zijn baan iets wjjzigen. Ook kort na de lancering dinsdag moest hij een correctie aanbrengen. De Sojoez-4 en 5 beschrijven hun baan om de aarde vrijwel volgens het tevoren opgestelde plan. De Sojoez-4 vliegt enkele kilometers hoger dan de Sojoez-5 met zijn drie kosmonauten aan boord. Volgens niet-officiële berichten uit Moskou zulle.n de vluchten vjjf tot zeven dagen duren. Waarnemers zjjn De vier Sovjetkosmonauten, v.l.n.r.: Chroenof, Sjalatof, "Wolynof en Jelisejef. HAMBURG Prins Bernhard en prinses Irene hebben een klacht Inge diend tegen het in Dusseldorf verschij nende weekblad Neue Welt am Sonntag wegens schending van de persoonlijke sfeer. Dit heeft de persdienst van het Gerechtshof in Hamburg bekendge- gemaakt. De eisers verlangen volgens de pers dienst schadevergoeding voor het feit dat Neue Welt heeft verklaard dat prin ses Irene voor haar huwt lijk met prins Karei Hugo zwanger was. De 24ste civiele kamer van het Ham- burgse Gerechtshof zal vrijdag de zaak behandelen. er nog steeds van overtuigd dat de twee ruimteschepen aan elkaar zul len worden gekoppeld, als onderdeel van het plan om een lanccerplatforni in dc ruimte te bouwen. Tijdens de vlucht voeren de twee bemanningen experimenten uit in speciale compartimenten. Sjalatof observeerde de horizon van de aarde en de bemanning van de Sojoez-5 bestudeerde onder meer de sterren en de weg van radiogolven door de ionosfeer. Volgens Tass werken alle instru menten normaal. De gezondheidstoe stand en het moreel van de vier kos monauten wordt „uitstekend" ge noemd. Derde Weinig geloof wordt gehecht aan geruchten dat nog een derde Sojoez zal worden gelanceerdalthans niet op korte termijn. Het observatorium in Bochum (West-Duitsland) ver wachtte gisteren dat dit vanmorgen zou gebeuren. De vlucht van de beide ruimte schepen wordt gecontroleerd door een netwerk van aardstations, dat het gehele gebied van de Sowjet- unie bestrijkt, van de westelijke grenzen tot aan de Stille Oceaan, aldus Tass. Ook drie Russische schepen nemen deel aan het werk van de grondstations. Twee bevin den zich in de golf van Guinea en de derde in het noordwesten van de Atlantische Oceaan. HAAREN De 71-jarige mevrouw P. M. Coenraad-Sterke uit Haaren is gistermorgen vlak bij haar woning aan de Oisterwijksestraat bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Zij stak achter een stilstaande autobus de rijbaan over en werd daarbij aangereden door een perso nenauto. MOSKOU De twee Russi sche ruimteschepen, de Sojoez-4 en 5, zijn vanmorgen aan elkaar gekoppeld op het moment dat ze zich boven het grondgebied van de Sowjetunie bevonden. Het Russische persbureau Tass sprak in dit verband over „het eerste experimentele ruimtestation". LEIDEN Het ziet er naar uit dat Wim Kan zich heeft laten verleiden om op het tv-scherin te komen. Hij heeft tenminste al toestemming gege ven om het lopende programma Hop, hop, hop, van zijn ABC-eabaret op te nemen. Die opnamen zijn inmiddels in de Leidse schouwburg gemaakt. Voorzichtige Wim Kan wil eerst het hele optreden op het scherm zien. Mocht hij ermee akkoord gaan. dan zou het programma na de laatste voorstelling, die in het najaar valt, door de Vara kunnen worden uitge zonden. Voorlopig blijven de opna men dus in het tv-archief. Het zal straks overigens niet het eerste tv-optreden van Kan zijn. want hij heeft zich al eens voor de tv laten interviewen, terwijl hij ook in het proefstadium van de televisie al op het scherm is geweest. SPREUK Sommige mensen zijn trots op hun nederigheid BEECHER „Ik kon dje gebreide jurk niel over mijn hoofd krijgen. Ik moeM hem een eindje uittrekken." I: ITT MICCD - DE BILT Een depressie trok gisteren over Ierland lang zaam oostwaarts naar Zuid- Engeland. Randstoringen, die zich via Frankrijk en België over ons land verplaatsten, ver oorzaakten af en toe regen. Plaatselijk werd enkele milli meters neerslag afgetapt. De middagtemperaturen werden omstreeks zes graden. In de ons omringende landen werden on geveer dezelfde waarden geme ten, in Midden- en Noord-Skan- dinavië bleef het daarentegen matig tot streng vriezen. Genoemde depressie buigt in middels noordwaarts af naar de Noordzee. Met naar west ge ruimde winden wordt morgen koudere en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Er wordt dan ook een wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien verwacht, hier en daar mogelijk met natte sneeuw. Wisselend bewolkt met plaat selijk enige buien. Matige tot krachtige, in de kustgebieden tijdelijk harde wind tussen zuid west en west. Iets lagere tempe- rturen dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: zon: minder dan 50 procent; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 16 JaiAian: zon op: 06.41; onder: 17.00; maan op: 07.51; onder 14.13. 16 Januari nieuwe maan. oordelen naar (overigens nog niet bevestigde) berichten van de laatste dagen zijn de Russen van plan enkele ruimteschepen in een baan om de aarde aan elkaar te kop pelen en de bemanningen overstap jes te laten maken. Dit experiment wordt gezien als het begin van een (reeds lang geleden aangekondigde) poging. bemande waarnemingsstations in de ruimte te brengen. Vandaar uit zouden dan vluchten naar de maan en enkele planeten gemaakt kunnen worden. Bezien we de Russische poging tegen de achtergrond van het jongste Ame rikaanse ruimtesucces, waarbij de Apollo-8 met drie man aan boord een bijna feilloze vlucht om de maan maakte, dan lijkt zij niet zo indruk wekkend. Dit echter is slechts ten dele waar. ook al moet worden aangenomen dat de Russen, om redenen waarnaar we alleen kunnen gissen, ervan hebben afgezien als eersten één of meer ruim tevaarders een landing op het maan oppervlak te laten uitvoeren. Zij zeggen nu, dat lancering van een ruimtestation af een vlucht naar de maan veiliger maakt dan met de door de Amerikanen gebruikte me thode. Deze bewering lijkt een uit vlucht, maar dat neemt niet weg dat zij gelijk kunnen krijgen. Dat is dan nog maar een deel van het verhaal. Ruimtestations zijn niet alleeen geschikt om in fasen verder in het heelal door te dringen. Zij zijn ook altijd in verband gebracht met de militaire mogelijkheden die zij bieden. Daarom blijft de wedloop in de ruim te. die met zoveel bewondering wordt gadegeslagen en zoveel enthou siasme veroorzaakt, een beangsti gend verschijnsel, zolang de deelne mers elkaar op de aarde nog naar het leven staan. Men kan het ruimte vrees noemen. Er bestaat een verdrag waarin plech tig wordt toegezegd dat de ruimte slechts voor vreedzame doelen zal worden gebruikt. Het bevat echter geen garanties die toezicht op nale ving mogelijk maken. Een akkoord hierover zou ai van betekenis zijn. RADIO PLEIN 16 5 MEIPLEIN 1-16 LEIDEN dreunt de prijzen omlaag ITHO VENTILATORKACHELS van 54.50 voor 27,50 ELECTRISCHE DEKENS vanaf 57,50 LANGSPEELPLATEN vanaf 3,95 DRAAITOPSTOFZUIGERS van 109,- en 129,- en nog veel meer zeer interessante artikelen voor Ram-prijzen. (Van onze correspondent) VENRAY De 26-jarige Hermien van der Vorst, een jonge en knappe vrouw die al gedurende negen jaar als ver pleegster werkzaam was in de psychiatrische inrichting St. Anna in Venray, is woensdag avond levenloos aangetroffen in een van de bossen onder Venray. Zij is vermoedelijk gewurgd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Ook omtrent het motief tast men volkomen in het duister. Hermine Maria Martina van der Vorst woonde bij haar ouders te Venray in en werd dinsdagmiddag voor het laatst gezien. Toen ging zij namelijk gewoontegetrouw met haar hond wandelen in de bossen vlakbij j het Venrayse openluchtzwembad. Haar ouders vonden het dinsdag- middag al erg vreemd dat de hond tegen zes uur alleen terug kwam. Het dier jankte en snuffelde en ging later stil in een hoek zitten. Ook viel het op dat de hond ditmaal wel met de halsband, maar zonder de gelelderiem naar huis was gekomen. Ongerustheid Toen mejuffrouw Van der Vorst dindsdagavond laat nog niet thuis was, werden haar ouders toch wel in hoge mate ongerust en gingen zij informeren. Woensdag werd uren lang naar haar gezocht in de zeer bosrijke omgeving van het openlucht zwembad. Ze bleef echter onvind baar. In de loop van de middag werd aangifte gedaan van haar vermissing. De rijkspolitie in Venray begon toen een grootscheeps onderzoek, waarbij ook een speurhond werd ingezet. Deze hond zorgde woensdagavond laat voor de eerste aanwijzingen. De hond bleer staan bij enkele stukjes metaal. Dit bleken twee koperen knopen te zijn van de mantel van mejuffrouw Van der Vorst. Even later werden stukjes van een zakspiegel, een hondenriem en een bebloede ouderwetse sjaal gevonden. ROME Paus Paulus heeft giste ren voor het eerst laten doorscheme ren. dat hij bang is voor een tweede Reformatie. In zijn toespraak tot pel grims op zijn wekelijkse audiëntie zei hij, dat vele rooms-katholieken. die de kerk willen hervormen, de geest en de praktijk hadden aan vaard van de Reformatie, die ruim vierhonderd jaar geleden tot een scheuring in de kerk leidde. Waarnemers ten Vaticane kunnen zich niet herinneren, dat paus Paulus de vernieuwers in zijn kerk ooit eer der nadrukkelijk met protestanten heeft vergeleken. Dit is echter wel vaak gedaan door de conservatieve leden van de kerkelijke hiërarchie. De paus verwees naar de Reforma tie, toen hij in zijn toespraak een felle aanval deed op de rooms-katho lieken, die de overgeleverde struc tuur en leer van de kerk aan een nader onderzoek willen onderwerpen. De huidige generatie is bezeten van de zucht naar verandering. In naam van de vooruitgang wordt het verle den vergeten, de traditie op zij gezet en de gewoonten opgegeven. „Ver nieuwing. vernieuwing is de kreet. Alles wordt in twijfel getrokken. Al les moet in een crisistoestand gera ken", aldus de paus. morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! Sporen wezen erop dat er met iets was gesleept Een meter of twaalf van een bos weg trof men tenslotte het stoffelijk overschot van mejuffrouw Van der Vorst aan. Het lijk was op de rug liggend aan de benen voortgesleept over de grond. De bebloede sjaal moet van de dader afkomstig zijn. Dat is op dit moment het enige hou vast voor de justitie. Voetsporen wa ren er nauwelijks te onderscheiden. Het is zeker dat er een worsteling is geweest tussen de dader en zijn slachtoffer Van een aanranding is evenwel niets gebleken. Het onder zoek van de gerechtelijke patholoog anatoom dr. Zeldenrust zr.l moeten aantonen wat er precies is gebeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1