Hearing over Loonwet: vakbonden nog verdeeld Commentaar RODE KRUIS: GEEN PARTIJ KIEZEN Rus in baan om de aarde STRUIKELBLOK VORMT INGRIJPEN REGERING AFZONDERLIJKE CAO s Lecfatpiraat ving bot Beruchte zwendelaar Mag Turmac loopt - door arrestatie direct prijs knecht - niet in de val verlagen? Wêêsêê Het Kwartet VOOR NVV ONVERTEERBAAR Geef in het nieuwe jaar 'n nieuwe abon nee op - U krijgt dan gratis deze rook verdrijver. in zee - DC-8 zeker 4 doden Dubbel trots Ibon „Ook Nigeria geen hulp meer Drie bejaarden in Haarlem gestikt Brit wil Europese zeemacht in Middellandse Zee (rita) Vrij zacht Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvaatich ia ghebleven mijn hert in teghenapoet P' Dinsdag 14 januari 1969 49 ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Waterdichte garanties tegen misbruik van artikel 8 uit de voorgestelde Loonwet, eisen de twee con- fessionele organisaties. Drama MIAMI Dank zij de koelbloedigheid van een stewardess ts een man er gisteren niet in geslaagd de piloot van een Amerikaans passagiers vliegtuig te dwingen naar Cuba te vliegen, zo vertelde de politie van Miami. Eén van de passagiers bedreigde de stewardess met een revolver en droeg haar op tegen de gezagvoerder te zeggen dat hij naar Haiwna moest vliegen. De stewardess ging hier niet op in, maar sloot in plaats daarvan de deur van de cockpit af, waarop de man van zijn voornemen af zag. Na aankoinst in Miami werd hij door de inmiddels gewaarschuwde politie gearresteerd. Op de foto: stewardess Lynn Sargent, die de luchtpiraat zonder vorm van proces de deur wees. Op de achtergrond gezagvoerder-piloot Harold Rowley. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Vandaag hebben de drie vakcentralen NVV, NKV en CNV hun bezwaren tegen het ontwerp Loonwet van minister Roolvink in de Tweede Kamercommissie voor sociale zaken uiteen gezet. Hedenmorgen was daartoe gelegenheid voor de werknemers- I i4, vakcentralen, daarna voor de werkgeversvertegenwoordigers, die i V ook hun mening over het wetsontwerp kwamen meedelen. MOSKOU De Sowjetunie heeft vandaag een bemand ruimteschip gelanceerd, de „Soe- joez-4", die in een baan om de aarde is gebracht. Aan boord be vindt zich overste Wladimir Sja- talof die gemeld heeft dat h\j zich uitstekend voelt. De lancering geschiedde om 10 uur 39 Moskouse tijd (08.30 uur Ned. tijd). Sjatalof is 41 jaar. Hij is opge leid aan de luchtvaartschool in Katsjino. In 1963 werd hij in de af deling ruimtevaarders opgenomen. Hij is gehuwd met Moesa Ionowa en heeft twee kinderen, de 16-jarige Igor en de tienjarige Elena. Volgens de eerste berichten ver loopt de ruimtevlucht volgens de plannen. Sjatalof maakt zijn eerste vlucht in de ruimte. Tass meldde dat de eerste omwen teling van de Soyoez 4 vrijwel precies volgens plan verliep. Het hoogste punt van de eerste baan lag 225 km boven de aarde, het laagste punt 173 km. De omloopsnelheid was ruim 88 minuten. rik geef op als nieuwe abonnee: LOS ANGEI.ES Een DC-8straal- vliegtuig van de Sas is gisteravond met 43 mensen aan boord bij de lan ding op de internationale luchthaven van Los Angeles tijdens een zware re genbui in de Grote Oceaan terechtge komen. Vier mensen kwamen om het leven. Vanmorgen waren er nog der tien vermisten. Er waren vele gewon den. De DC-8 kwam dertien kilometer bui de kust in de golven terecht. Het toe stel zonk niet en de passagiers kropen op de vleugels. Een vloot van boten en bootjes schoot te hulp. Volgens het vliegveld van Los Ange les heeft het vliegtuig geseind dat het landingsgestel niet behoorlijk werkte. LISSABON Een zwaar nood weer heeft gisteren in Portugal aan negen mensen het leven gekost. Zes werklui, bezig aan een dam aan de samenloop van de rivieren Taag en Zever, werden door het water mee gesleurd en verdronken. Ter hoogte van Viana do Castelo verdronken drie Spaanse zeelui nadat ze him treiler met een rubber bootje hadden verlaten. Twee maanden geleden vroegen de vakcentralen aan de Kamervoorzitter uitstel van de behandeling van het wetsontwerp in de hoop dat zij het onderling nog eens zouden kunnen worden. Dit uitstel werd toegestaan, maar vanmorgen bleek dat de me ningsverschillen nog volop beston den. Artikel 8 van de voorgestelde loon wet bleek het grote struikelblok. Dit artikel geeft de overheid het recht in te grijpen in afzonderlijke cao's. De vrije loonpolitiek, die thans nog in een zwevende toestand verkeert, moet in deze loonwet officieel wettelijke vormen krijgen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid was daar indertijd unaniem voorstander van. Onverteerbaar Voor het NVV is echter het ingrij pen in afzonderlijke cao's een onver teerbare zaak en onverenigbaar met de vrije loonpolitiek, hoezeer deze vakcentrale in het verleden ook ge porteerd was voor de geleide loonpoli tiek. Volgens artikel 8 mag de minister van sociale zaken een cao onverbin dend verklaren, wanneer het sociaal- economisch belang dit eist. Het NVV ziet hierin een voortgaande betutte ling van het bedrijfsleven. NKV en CNV, die het samen vol komen eens zijn, willen de regering het recht van ingrijpen in een afzon derlijke cao wel geven. Deze confes sionele vakcentralen vragen daarte genover echter waterdichte garanties tegen misbruik van dit artikel. Loonstop Twee andere omstreden artikelen zijn 10 en 11. In artikel 10 gaat het om ingrijpen van de overheid in de loon politiek over de hele' linie, bijvoor beeld door invoering van een loonstop. De drie vakcentralen kunnen hiermee instemmen op voorwaarde, dat een dergelijke maatregel tijdig door het parlement kan worden beoordeeld. Eenstemmigheid bestaat eveneens bij de vakcentralen over artikel 11. Hier opent het ontwerp voor de rege ring de mogelijkheid een eventuele geleide loonpolitiek opnieuw in te voeren. De vakcentralen zijn unaniem in hun verzet tegen dit artikel dat zij onaanvaardbaar vinden in een wet op de vrije loonpolitiek. Prinses Benedikte van Denemar ken heeft de eerste foto van haar eerste baby gemaakt. Ze mag dus dubbel trots zijn: èn op haar ge zonde zoon èn op haar fotogra fisch talent. Dat echtgenoot prins Richard Wittgenstein haar wel licht de nodige instructies zal hebben gegeven, doet niets af aan haar voldoening. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een voorgenomen prijsdoorbraak In de slgarettenbranche van Turmac wordt door de concurren tie zo hoog opgenomen dat z(j een kort geding tegen de initiatiefnemer heeft aangespannen. Turmac wil zijn merken Peter Stuyvesant en Pall Mall Export met ingang van heden voor 1,75 blijven verkopen maar dan niet in pakjes van 20 maar van 25 stuks. Een prijsver laging dus, terwijl de accijnsverhoging andere fabrikanten heeft doen besluiten pakjes van 20 stuks van 1.50 op ƒ1,75 te brengen. De concurrentie betwisten op juri dische gronden dat Turmac al met in gang van heden met zijn goedkope sigaretten op de markt kan komen en willen dat de rechter uitspreekt dat de ingangsdatum pas op 1 april wordt ge fixeerd. Turmac heeft grote voorraden pak jes ..nieuwe stijl" in voorraad liggen, maar deze zijn nog niet gedistribueerd. Het initiatief van de fabrikant betekent dat ondanks de accijnsverhoging de prijs van zijn merken gerekend per 20 sigaretten een dubbeltje goed koper wordt dan verleden jaar. Dit houdt een kleinere winstmarge zowel voor producent als winkelier in, maar de fabriek meent dat door een hogere omzet een en ander zal wor den gecompenseerd Zou de rechter uitspreken dat de ingangsdatum pas 1 april mag zijn dan zullen de klaar liggende partijen worden geëxporteerd. In het Japanse Shikoku heeft men de verkeersproblematiek revolutionair aangepakt: een kabelbaan zal het openbaar vervoer op hoog niveau brengen. De „luchtbus", uitgerust met een 130 pk dieselmotor, zal in ieder geval de passagiers vrijwaren van verkeersopstoppingen. I betaaltpar kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. Mijn naam - --i ^^•ti - Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. GENÈVE Het internationale Rode Kruis heeft gisteren gedreigd, ook de hulpverlening aan Nigeria te zullen staken, als de hulp aan Biaf- ra niet kan worden voortgezet. Het Rode Kruis voert met schepen in Nigeriaanse havens hulp aan voor bijna een miljoen Biafranen in de gebieden, die door Nigeria zijn vero verd. Daarnaast voorzag het Rode Kruis 850.000 mensen in het restgebied van Biafra door Middel van een lucht brug vanaf het eiland Fernando Poo (Equatoriaal Guinee) van voedsel en medicijnen. Deze luchtbrug moest gelijk be kend verleden week op last van E- quatoriaal Guinee worden gestaakt, omdat het Rode Kruis ook benzine naar Biafra vloog. Het Rode Kruis heeft verklaard dat deze benzine uitsluitend gebruikt wordt om de aangevoerde goederen te distribue ren. Als er geen oplossing komt, zal het Rode Kruis „alle belanghebben den verzoeken hun bijdragen te ge ven aan andere onafhankelijk wer kende hulporganisaties". Een mogelijke oplossing zou zijn. als alle voor het hulpwerk nodige benzine voortaan naar Biafra zou kunnen worden overgebracht via de luchtbrug van de kerken vanaf Sao Tomé. Daartoe heeft het Rode Kruis contact met de organisatoren van deze luchtbrug opgenomen. Meer over deze luchtbrug van de kerken op pagina Kernmerk. (Van onze correspondent) VENLO Ambtenaren van Interpol hebben, in samenwer king met de Venlose politie, gis teren in grote spanning maar tevergeefs gewacht op de komst van een in heel West-Europa ge signaleerde oplichter. Hel lag namelijk in de l(jn van de verwachtingen dat de grote onbeken de gisteren zou komen opdagen b(j de bank van Haffmans en Sleegh in "Venlo om daar vervalste en/of ge stolen cheques om te wisselen tegen een bedrag van rond 700.000, dat verleden week in dollars was gestort bij een bank in Zwitserland. Daar rook men echter bij de betaal baarstelling voor Nederland onraad en stelde men de politie op de hoogte. In het Venlose bankgebouw werden rechercheurs geposteerd en aan de grensovergangen hij Venlo werden sommige passanten speciaal gecontro leerd en enkelen zelfs geschaduwd. Er kwamen eind vorige week in derdaad twee zich verdacht gedra gende mannen aan de loketten van de Venlose bankinstelling, maar de gezochte man ontbrak. Daaruit werd geconcludeerd dat de sleutelfiguur een knecht vooruit had gestuurd om te controleren of in Venlo mogelijk iets was uitgelekt. In elk geval waren er voor de rechercheurs argumenten om de beide mannen aan te houden. Een ervan werd later vrijgelaten, maar voor de andere buitenlander was er voldoende bewijsmateriaal om hem in arrest te houden. In het belang van het onderzoek en voorts op zeer nadrukkelijk ver zoek van de officier van justitie is de Venlose politie noch de bank- directie bereid ook maar iets los te laten over deze grots opgezette po ging tot oplichting. Men wil koste wat kost geen ruchtbaarheid geven aan de naam of initialen van de op het Venlose politiebureau ingesloten buitenlandse verdachte. HAARLEM Twee bejaarde men sen zijn door gasverstikking om 'iet leven gekomen. Het waren een man en een vrouw, wier schoorsteen verstopt bleek tc zijn. In bun woning aan dc Hol- steinstraat zaten ze dood In hun stoe len. Elders in Haarlem, In een bejaar denwoning aan de Prins Bernhardlaan, is een bejaarde dame door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Buren van de bewoners aan de Hol- steinstraat hadden dagenlang geen le vensteken van de 79-jarige heer C. K. W. en de 73-jarige mevrouw M. M W.- J^E hulpverlening aan de slachtof- offers van de oorlog in Nigeria is opnieuw in gevaar gekomen, nu het Internationale Rode Kruis be vel heeft gekregen, de vluchten van het eiland Fernando Po naar het niet bezette deel van het afgescheiden Biafra te staken. De nieuwe moeilijkheden komen niet onverwacht. Fernando Po behoort sinds eind vorig jaar tot Equatoriaal Afrika, dat onafhankelijkheid ver kreeg. Het staat blijkbaar onder zwa re druk van Nigeria en andere Afri kaanse landen, die Biafra weigeren te erkennen. Zolang Fernando Po nog Spaans was. waren er geen moeilijkheden van be tekenis. Het succes van de hulpver lening hing in die tijd vooral af van de bereidheid van de Nigeriaanse re gering, ook transporten door de lucht toe te staan. Nu is daar een nieuw element bij ge komen en een nieuw argument, de beschuldiging nl. dat het Rode Kruis benzine naar Biafra brengt, die daar voor militair gebruik bestemd zou zijn. Men heeft blijkbaar een stok moeten zoeken om de hond te kunnen slaan. De aanvoer van benzine is echter noodzakelijk omdat het voedsel vaak over grote afstanden met auto's van het Rode Kruis naar de in nood ver kerende mensen moet worden ge bracht. Zonder dit vervoer zou de aanvoer van voedsel door de lucht veel van zijn zin verliezen. Begrijpelijk is, dat het Rode Kruis nu gedreigd heeft, ook de hulpver lening aan dc vele honderdduizenden Biafranen tc zullen stopzetten, die in door Nigeriaanse troepen bezet ge bied leven. Deze mensen zijn niet van de buitenwereld afgesneden. Het Rode Kruis bevindt zich in een weinig benijdenswaardige situatie, omdat het hulp moet verlenen, zon der onderscheid te maken. Het is echter de vraag, of dit argument veel indruk zal maken op de leiders van de landen, die Biafra zo snel moge lijk op de knieën willen hebben. Houden zij het been stijf, dan zal de laatste fase van dit (on)menselijke drama zich inderdaad spoedig vol trekken. LONDEN De Britse conservatief Eldon Griffiths heeft in een rapport, dat door de in Londen bijeen zijnde politieke commissie van het parle ment van de Westeuropese Unie be handeld zal worden, gepleit voor de vorming van een Europese zeemacht voor het Middellandse-Zeegebied. Deze zeemacht die volledig gescheiden gehouden zou moeten worden van de Amerikaanse Zesde Vloot, zou in de Adriatische Zee kun nen opereren en Zuid-Slavië eventu eel te hulp kunnen komen. Griffiths meent dat er minder kans op bestaat dat een incident tot een wereldconflict uitgroeit als Europa ingrijpt dan als de VS dit doen. G. vernomen. Zij waarschuwden de politie die de huisdeur forceerde. De gas haard in de kamer brandde in de hoogste stand, terwijl de afvoer volle dig geblokkeerd bleek te zijn. De be jaarden moeten al meer dan een week geleden om het leven zijn gekomen. Het slachtoffer van de kolendamp vergiftiging in de Prins Bernhardlaan was de 73-Jarige mevrouw I. L.-van S. Zij woonde alleen. Loslippig Slechts met enorme tegenzin werd bevestigd dat er een arrestatie was verricht. De Venlose politie is zelfs van oordeel dat waarschijnlijk door loslippigheid van een bankbediende de arrestatie van de lang gezochte I en zeer beruchte internationale zwen delaar in Venlo is misgelopen, doch I men heeft de hoop nog niet opgege- ven. aangezien Interpol de gezochte man in het buitenland op zijn hielen zit. Het laat zich echter aanzien dat door de arrestatie in Venlo de sleutelfiguur is gewaarschuwd en op zijn hoede is. Voordat een oude traditie sterft, moet zij nog vele ma len worden gedood. WEISS 0 Osservatore: Paus gehoorzamen Kerk infiltreert NTS-terreiu „Niet naar tchool, wel naar school, niet, wel, niet..." DE BILT Boven de Britse eilanden bevindt zich een de pressie, die nog maar weinig van plaats verandert en lang haam in betekenis afneemt Rond dit lagedrukgebied trekken sto ringen van de oceaan naar Frank rijk en via Spanje naar het wes telijk deel van de Middellandse Zee. In het komende etmaal zul len dergelijke randstoringen ook onze omgeving kunnen bereiken. Er worden daarom naast opkla ringen ook enkele buien ver wacht Daarbij zullen de tempe raturen overdag dezelfde zijn als vandaag of iets lager worden. DE BILT Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Vooruitzichten voor donderdag: zon: 10 tot 50 procent; min. temp.: een tot zes graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot vier graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 14 tanuaii; zon op: 08.42; onder: onder: 12.». 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1