Belangrijk serum bij transplantaties Toekomst Tunesië ligt aan de kust Vaccin mazelen in ,prik' griepbestrijder achets Fransen trots op zijn niet 't beleid van „de generaal WATER DRONG IN APOLLO-CABINE TIJDENS LANDING FRANKRIJK MAAKTE ZICH ONGESCHIKT VOOR VREDESROL Uit de Haagse hof geplukt ONTWIKKELD IN BILTHOVEN PAARDEN LEVEREN HULPMIDDEL 06 6CH16 >01^ zeer snel xv ®krach,i9 Ongeluk in dichte mist: dode en 2 zwaar gewonden Vijftig Mondriaans uitgeleend aan de lichtstad Nieuw bestuur en leiding VRIJDAG 10 JANUARI 1969 Cocktail van vijf voor de kinderen (Van een onzer verslaggevers) BILTHOVEN Het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid heeft nu een vaccin tegen ma zelen weten te koppelen aan de bekende „coctail van vier", waar mee kinderen worden ingeënt. Met deze samenstelling hebben de onderzoekers een wereldpri meur geleverd. Als de resultaten verder goed verlo pen kan de minister van sociale za ken en volksgezondheid worden gead viseerd de inenting tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio uit te brei den met het mazelenvacein. Deze ..DKTPM-prik" zal dan in het rijksvaccinatieprogramma worden op genomen. Een en ander werd bekend gemaakt tijdens een werkbezoek, dat staatssecretaris dr. R. J. H. Huizinga van volksgezondheid donderdag aan het instituut in Bilthoven bracht. Wanneer tot invoering van deze maat regel zou kunnen worden besloten is nog niet bekend. Het geïnactiveerde en gezuiverde mazelenvacein, waarvan men gebruik maakt (het rijksinstituut produceert alle vaccins voor het rijksprogramma) berust op een Duitse vinding. De kop peling echter werd in het instituut aangepakt. Aanvankelijk waren er mislukkingen, maar de problemen konden worden opgelost. De gevaarlijkste kinderziekten zijn praktisch reeds overwonnen. Dankzij het viervoudige vaccin DKTP van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is de sterfte als gevolg van polio, tetanus, kinkhoest en difterie tot nul gereduceerd. De aandacht werd hier na gericht op zoals men dit uit drukte de ergste van de minder erge infekties. Immunisatie van kinderen tegen mazelen, rode hond en waterpokken kwam op het programma. Daarvan wordt mazelen als de ernstigste vijand beschouwd. Uit de proeven met het Duitse vaccin zijn tot dusver geen of weinig onaangename neven verschijnselen gebleken. Zoals vaak, gingen proeven op dieren vooraf aan de uiteindelijke beproevingen. De staatssecretaris zei, gevraagd naar de verdere procedure, dat essen tieel is hij de beoordeling of het maze lenvacein aan het viervoudige van nu zal worden toegevoegd welke gevol gen op langere termijn bekend zullen worden en hoe lang de immuniteit zal blijven bestaan. Er is vooralsnog geen sprake van opneming van een griepvaccin in het rijksprogramma, verklaarde dr. J. Spaander, algemeen direkteur van het RIV. Direkteur dr. R. Cohen, onder wiens leiding het DKTPM-vaccin werd ontwikkeld, voegde daaraan toe dat de tot dusver bestaande griepvac- cins een immuniteit van ten hoogste een half jaar geven. Bovendien is een probleem dat er tientallen griepvac- cins bestaan. (Van een onzer verslaggevers) BILTHOVEN Binnen enkele maanden verwacht het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid een serum te kunnen bereiden ter beheersing van de natuurlijke afweerreakties der witte bloedlichaampjes (Ivmfocyten) bij weefsel- en orgaantransplantaties. Vorig jaar stelde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid gelden voor de ontwikkeling van dit serum beschikbaar. Het instituut werkt bij de experimenten samen met het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amsterdam en het radiobio logisch instituut in Rijswijk. Dr. S. Koopmans, die met dit onder zoek is belast, deed tijdens een persbe zoek aan het RIV donderdag nadere mededelingen. In tegenstelling tot de ervaringen, die werden opgedaan met andere dierlijke sera blijkt het bij de bereiding van het antilymfocytense- rum moeilijk de kwaliteit van een se rum, dat regelmatig door een bepaald paard wordt geleverd, op peil te houden. Het Rijksinstituut houdt zich bezig met vijf immunisatieschema's bij in totaal 14 paarden. Paarden leveren j ook al geruime tijd andere belangrij- i ke sera, zoals die tegen difterie en tetanus. De lymfocyten, waarmee de paarden worden behandeld, komen via het Rode Kruis uit bloed van normale donors. Om een paard totaal te immunise ren is 75 tot 100 liter mensenbloed noodzakelijk. Het nuttig effekt is groot. Elk paard levert wekelijks ze ven liter serum, waarmee een patiënt gedurende twee jaar kan worden be handeld. Maar de serumleverende paarden zijn geen „kranen". Zij kun nen elk een maand lang leveren. De genoemde hoeveelheid mensen bloed brengt uiteindelijk serum voor de behandeling van vier mensen op. De controle van het serum wordt thans uitgevoerd op apen in het radio biologisch instituut TNO in Rijswijk. Het RIV is nu sedert anderhalf jaar met de bereiding van anti-hymfocy- tenserum aan de gang. Deze methode wordt tot dusver nog slechts toegepast in Lyon, München en Bilthoven. Het geval is bekend van een patiëntje uit Arnhem, dat na een levertransplantatie overleed en dat serum uit Lyon had gekregen. Men acht het mogelijk een voorraad van het nieuwe serum te gaan vor men.- j„ -„Ll„ V SfiSQB vermaarde, werkende, Ü/lUyU/l/U/ie direkt ook in voordelige gezinsverpakking ETTEN-LEUR In dichte mist is gistermiddag bij Etten-Leur een ver keersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 53-jarige boekhou der A. P. J. van der Ouderaa uit Bergen op Zoom, en waarbij twee personen ernstige verwondingen oplie pen. Zij waren de inzittenden van een personenauto, die op de rijksweg werd aangereden door een vrachtwa gen, die komende van de Lage Vaart, de snelweg opreed. MEYEL De 7-jarige Hansje Hoe- vergen is .gisteren in zijn woonplaats door een bestelwagen overreden, toen hij plotseling de rijbaan overstak. Het jongetje overleed ter plaatse. SAPPEMEER De 73-jarige me vrouw H. Schreuder-Tonkens uit Sap- pemeer is gisteren in haar woonplaats door een vrachtwagen overreden en gedood. Zij slingerde met haar fiets op het ogenblik dat een vrachtauto na derde. Zij viel en kwam met het hoofd onder een van de wielen te recht. 9 9 (Van een onzer redacteuren) O ET is goed, zo nu en dan eens te constateren, dat de kritiek op het beleid van de Franse president niet alleen buiten Frankrijk wordt gehoord, maar dat ook de Fransen niet mals zijn in hun reacties. Zo herinnert Le Monde aan de spectaculaire Franse toenaderingspo litiek, die enkele jaren geleden leid de tot de verwachting, dat zij de eenheid van Europa van de Atlan tische oceaan tot de Oeral tot ge volg zou hebben. Aanvankelijk leek de Franse pre sident het grootste gelijk van de we reld te hebben. De invasie in Tsjecho- slowakije verstoorde echter de rust in zijn droom wereld je. In één slag werd alles, wat hij zo zorgvuldig had opgebouwd, van de tafel geveegd. Zijn minister van buitenlandse za ken. Debré, mocht toen verklaren, dat de invasie „een funeste schaduw had geworpen op de ontspanning, die slechts bereikt kon worden via een snelle aftocht van de bezettings troepen in Tsjechoslowakije". Er zün sindsdien nog geen vijf maanden verstreken. Toch hebben in Parijs Frans-Russische besprekin gen plaatsgevonden, met (o.a. op economisch gebied) voor Frankrijk interessante resultaten. De Russische troepen in Tsjcchoslawakije neemt het op de koop toe. „Het was misschien moeilijk om anders te handelen", schrijft Le Monde. De Franse economie bevindt zich niet in een toestand, waarin zij zich kan veroorloven de Oosteuropese markt te verwaarlozen. De onafhankelijke politiek, die de Franse president meent te kunnen voe ren brengt mee, dat hij niet alles op één kaart zet. Vermindering van de verhoogde spanning in het Nabije Oosten vergt Russische medewer king. Het is zelfs mogelijk, aldus het blad, dat het belang van de Tsje- choslowaken erin gelegen is, naar een vergelijk met Rusland te streven. Samenwerking in de praktijk zou de vooroordelen en het wantrouwen kunnen verminderen. Doel bereikt „Dit is allemaal best mogelijk, aldus Le Monde, maar het neemt niet weg, dat het voornaamste doel van het Kremlin sedert de invasie in Tsjechoslowakije geweest is deze te doen vergeten, zoals met het neer slaan van de opstand in Hongarije is gebeurd. Dat Frankrijk zich daartoe leent is wellicht onvermijdelijk", aldus het hoofdartikel van het Franse blad. „Maar het minste wat men ervan kan zeggen is, dat er geen aanleiding bestaat om er trots op te zijn." Dit laatste gaat ook op voor andere stappen, die „de generaal" in de afgelopen weken (zoals tegen Israël) heeft ondernomen. dc Gaulle WASHINGTON Bij de lan ding in de Stille Oceaan is wa ter binnengedrongen in de Apol- lo-8 capsule, hoewel alle ventie len dicht waren. Dit maakte gis teren Frank Borman voor het eerst bekend tijdens een pers bijeenkomst in Washington waar hij en zijn mede-maanreizigers vertelden over de ervaringen tij dens hun maanvlucht met de Apollo-8. James Lovell beschreef zijn erva ringen als ruimtepiloot. Zijn grootste zorg was ten eerste de maan niet te raken en ten tweede de hoek voor zijn terugkeer naar de aarde precies aan te houden. De ziekteverschijnselen bjj het be gin van de reis waren volgens hem veroorzaakt door het feit, dat hij in de toestand van gewichtloosheid te snel en te veel gewerkt had en daar bij teveel had bewogen. Generaal Borman Commandant Borman vertelde de vlucht als een bekroning van zijn werk te beschouwen en niet meer de ruimte in te zullen gaan. Hij wordt bij de NASA onderdirecteur voor de vluchtoperaties in het ruimtevaartcen trum te Houston. Hij krijgt in deze nieuwe functie de rang van brigade generaal. De berichten over mogelijke red ding door een gereedstaand Sowjet- Russisch ruimteschip beschouwde hij als onzin, dat zou onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee gebracht hebben. Lovell en Anders voerden hun toe hoorders stap voor stap over de maan- oppervlakte aan de hand van een se rie zeer scherpe maanfoto's, waarop ook de waarschijnlijke toekomstige landingsplaats te zien was. In een van de nieuwste kraters was een zwarte ring te zien. Er waren zanddui nen, koepelvormige heuvels, kraters waarvan de wanden concentrisch ver liepen en voor de eerste maal detailfo to's van de achterkant van de maan te zien. Anders meent dat de meeste kraters van vulkanische oorsprong moeten zijn. Lovell zei dat de maan op de heen reis niet te zien was, „we geloofden eenvoudig we! dat hij daar was." DEN HAAG Vijftig Mondriaans uit de collectie van het Gemeentemu seum van Den Haag worden uitge leend voor de grote Mondriaanten- toonstelling, die op 17 januari in de Orangerie des Tuileries in Parijs wordt geopend. Het is de eerste grote Mondriaan- tentoonstelling, die ooit in Parijs is gehouden en de eerste expositie van een abstract kunstenaar in de Orange rie, waar destijds ook de expositie „In het licht van Vermeer" te zien was. De expositie omvat ruim 100 doe ken. waarbij enkele van de laatste werken van Mondriaan, afkomstig uit Amerikaanse collecties. De Haagse inzending vormt bijna een derde van de totale Mondriaan— collectie van het Haags Gemeentemu seum. die 156 werken omvat; de grootste Mondriaan-collectie ter we reld Het leven in Tunesië speelt zich voor het grootste gedeelte af in de steden langs de kust. De bijna vijf miljoen inwoners hebben zich hier samengetrok ken. Niet zozeer misschien „uit drang naar de stad", als wel dat het kustgebied veel vruchtbaar der is dan de dorre woestijn- vlakten in het binnenland, hoe wel deze in hoog tempo worden beplant. De grootste plaatsen zijn de hoofdstad Tunis, Sfax, Sousse en Bizerte. Tunis, gegrondvest vlak bij het his torische Carthago, dat nu een villa voorstad is, is het kloppende hart van Tunesië. Bijna een kwart deel van de bevolking woont hier. Het „nieuwe" gedeelte van de stad doet weinig oosters aan. Men kan zich wanen in een saaie Zuiidfranse stad. De honderden kleine rood-witte taxi's bieden echter een fleurige af wisseling. Eén opgestoken hand bete kent dat op z'n minst drie vriendelij ke taxichauffeurs hun wagentje tot stilstand brengen. Een fijn gevoel dat er altijd vervoer is. Een minder fijn gevoel als de breedlachende chauffeur zich temidden van het drukke verkeer begeeft... Dit is het westerse Tunis. Souks Tunis In het oude, ommuurde gedeelte ligt het „echte" Tunis, de souks, let terlijk vertaald de markten, speciale buurten van handelaren en handwer kers. Deze souks. gedeeltelijk over dekt, zijn te vinden in enkele gro tere steden. De souks van Tunis zijn verreweg de grootste. Het is een wirwar van nauwe straatjes waar men gemakke lijk in zou kunnen verdwalen. In deze souks, waar niet altijd een even frisse geur hangt, zou men dagen en dagenlang kunnen rondzwerven. teVkens iets nieuws ontdekkend. Want de voorraad snuisterijen, ge bruiksartikelen, handwerken en noem maar op is onvoorstelbaar groot. Uit ieder winkeltje, soms niet bre der dan een alkoof, waar een schijnbaar geïnteresseerde koper blijft staan, springt er wel iemand naar voren en nodigt hem met lok kende stem uit een kijkje te nemen in de uitstallerij. De Tunesische kooplui prijzen met e*n geweldig en thousiasme ieder prodifct aan, waar de blikken van hun kandidaat-koper naar toe gaan. Als er dan eenmaal iets geschikts is gevonden, beginnen de onderhandelingen. Een geduldig iemand zal spoedig bemerken dat de handelaar maar al te graag bereid is zijn koopwaar flink in prijs te laten dalen. #Sfax modern Ook in Sfax, de tweede stad van Tunesië, is een speciale winkeltjes- buurt. De medina, het oude stadsge deelte, is nog bijna helemaal door muren omgeven. Het nieuwere ge deelte van de stad doet veel meer westers aan dan Tunis; na de Tweede Wereldoorlog, toen Sfax zwaar werd gebombardeerd, is in snel tempo met de wederopbouw be gonnen. In tegenstelling tot de andere gro te plaatsen in Tunesië, is Kairouan, enkele tientallen kilometers uit de kust, nog zuiver arabisch. Het uit de zevende eeuw daterende Kairouan is de heilige stad met de vele mos keeën. De grote moskee in deze nog geheel ommuurde plaats is Diama Sidi Okba, genoemd naar de stichter van Kairouan, generaal Sidi Okba Gelovige moslems, die niet in staat zijn naar Mekka le reizen, kunnen ook als pelgrim zevenmaal Kai- rouaan bezoeken. Kairouan is tevens het centrum van de ocfa in ons land in zwang komende Berbertapijten. Vele inwoners vinden in het tapijt- knopen hun bestaan. Palmeneiland Minder bekend als tapijtcentrum maar zoveel te meer als toeristen oord is het eilandje Djerba, met zijn miljoen dadelpalmen en een half miljoen olijfbomen wereldbe kend om zijn schoonheid. Op dit pal meneiland wonen vele joden. Er zijn zelfs twee jodendorpen, Hara Sghira en Hara Kbira. De oudste nog be staande synagoge ter wereld staat hier: de Ghribasynagoge, wat wonderbaarlijke" betekent. Djerba, van oudsher bekend om zijn kooplieden, is een van die mooie kuststreken in Tune sië, waar het toerisme zich in een sneltreinvaart ontwikkelt. Aan de fantastische stranden verrijzen zeer goede hotels, zo als overigens ook elders in Tu nesië. Dit Noordafrikaanse land doet dan ook alles om de West- europese toeristen te trekken. En met succes, want een land met zoveel natuurlijke schoon heid heeft heel wat streepjes De beroemde Parijse coiffeur Molinario heeft zijn „Voorjaars kapsel 1969" geïntroduceerd. Uit een show in de salons aan de Rue Scribe bleek, dat hij de kapsels kort houdt, soms a-symmetrisch, tot in de nek vallend. PARIJS/TEL AVIV Frankrijk heeft zich ongeschikt gemaakt voor het spelen van een vredesrol in het Nabije Oosten. Het is bezig, zich snel aan de zijde te plaatsen van Russen en Arabieren. Dit is het officiële Israëlische standpunt. In een vraaggesprek met Radio Europa zei de minister van verkeer. Mosje Carmel, dat er voor Israël geen hoop op begrip en vriendschap van Frankrijk bestaat, zolang de Gaulle president is. die vijandig staat tegenover Israël. De minister van defensie. Mosje Dayan, zei dat de stap van Frank rijk geen verandering zal brengen in de Israëlische politiek. Hij her haalde dat zijn land het recht heeft, terroristen te bestrijden op het ge bied waar deze hun bases hebben. De landen die terreurorganisaties onderdak verlenen zijn verantwoor delijk voor hun activiteiten. Intussen heeft Israël laten weten, dat het niet om terugbetaling zal vragen van de gelden, gestort voor de aankoop van militair materieel in Frankrijk, dat onder het embargo van de Gaulle valt. Het zal wél blij ven aandringen op levering. Bij zijn bezoek aan Libië heeft onze minister van buitenlandse za ken, mr. Luns. getracht de steun van dit land te krijgen voor zijn po gingen, een nieuwe oorlog in het Nabije Oosten te voorkomen en een eind te maken aan de strijd in Biafra. De heer Luns zou Libië als een der belangrijkste factoren beschou wen bij het bepalen van de Arabi sche beleidslijn. Het zou de sleutel kunnen leveren tot oplossing van de vraagstukken, die Israël en de Ara bische landen verdeeld houden. De nieuwe premier van Libanon, Rasjid Karami, heeft gezegd, Israël geen voorwendsel te zullen geven voor een aanval op zijn land. Hij voegde er echter aan toe, dat nie mand van Libanon kan verwach ten. dat het zal optreden als de politie-agent van Israël. De 47-jarige Karami, die al zeven keer eerder premier was, verwacht geen verandering in de basispolitiek van zijn land. Meer dan zijn voor ganger Yafi wordt hij beschouwd als een .havik' wat het Palestijnse probleem betreft. Diaconessenhuis: ROTTERDAM Met ingang van 1 februari zal de Vereniging Nederuands Hervormd Diaconessenhuis te Rotter dam worden opgeheven. Met ingang van diezelfde datum zal een thans in oprichting zijnde Stichting Protestants Christelijke Gezondheisdzorg het be stuur van het Diaconessenhuis over nemen. De naam van het ziekenhuis wordt Van Damziekenhuis, naar de dames Van Dam, die driekwart eeuw geleden de gebouwen schonken, waarin het Dia conessenhuis zijn arbeid begon. Voorzitter van de stichting is dr. H. J. H. Hartgerink. in het stichtingsbe stuur hebben voorts zitting de heren C. J. Dekker, dr. A. B J. Graafland en dr. H. Smitskamp, directeuren-ge neesheer van het ziekenhuis Eudokia, het St.-Franciscus Gasthuis en het Ha venziekenhuis. Er komen, zoals bekend, een nieuwe directeur-geneesheer en eenadjunot- I directrice Er zal geer; sprake zijn van rijkssubsidie een bankinstelling is be- i I reid. een lening te verschaffen ter dek- king van het bestaande tekort. I DOOR Voor wie nog niet zijn mooie kerst- en nieuwjaarskaarten heeft weggegooid een tip, die de heer Leo Fausl uit Sinl-Annaland mij zond. Hij maakt elk jaar een kinderzie kenhuis blij met de kaarten. De patiëntjes knippen en plakken ermee. Is het idee nu te laat. iets om voor volgende keer te onthouden. Grappig overigens vond ik het dat de gewaardeerde briefschrijver ver moedde. dat ik wel vele fraaie prentbriefkaarten geregeld uit vreemde landen zou ontvangen. Daar is weer die gedachte dat journalisten altijd eersterangs zit ten. Stapels post krijg ik uit het bui tenland, dat is waar. maar voor ne genennegentig procent heel on persoonlijke krantjes, reclamema- kertjes en propagandastuntje.s met politieke weerwoordjes, waar ik me meer nijdig om maak dan er blij mee ben. De privépost is maar een fractie van wat er bij mij in de bus komt Ook wel eigen schuld hoor, want op mijn schrijftafel kijkt een groei end stapeltje lieve brieven me ver wijtend aan. Wanneer zal ik ze be antwoorden? Echt met inkt op pa pier...? In gedachten heb ik al tien keer een lieve, lange, fraaie brief terug geschreven meestal in het uur tus sen waken en slapen, veilig wegge doken onder de wol. De laatste gedachte is dan: „Mor gen doe ik het...." Zo gaat dat Maar morgen begint als gisteren met die andere stapel, die zakelijk de deur uit moet. En eindigt ook gelijk met de weer nieuwe goede voornemens. Wie goed doet, goed ontmoet en wie actieve schrijvers zijn. krijgen post weerom. Zo ben ik dus in het prentbrief- kaartloze leven gekomen. Mijn plaatsje is niet vooraan, maar hele maal achteraan het lijstje. Zo van „nou hebben we een kaart over. vooruit dan maar. het is wel niet aan haar besteed, maar ze krijgt hem". Helaas tekenen ze dan met een haastige krabbel en ik maar puzze len wie Marietje is of Piet. Bedank als ik een Marietje of Piet tegenkom de verkeerde, wat weer scheve ge zichten geeft, omdat ze me verden ken van een tactvol wijzen op het door hen bedreven verzuim, mij nooit een kaar* te zenden. „Wat verbeeldt ze zich, zelf stuurt ze ons ook niks..." Waar ze groot gelijk in hebben, want eenmaal aan de dagelijkse sleur ontsnapt en ergens in de vreemde, kom* altijd het geestdrif tig ogenblik van kaarten kopen, maar.... dan blijk ik de adressen vergeten te hebben. Die liggen waarschijnlijk bij de onbeantwoorde brieven op mijn schrijftafel. En zo is dat de enige manier waarop ik nog wel eens aan prentbriefkaarten uit de vreemde kom. Die ik zelf meedraag in mijn kof fer huiswaarts En gauw wegdoe omdat ze me te veel aan de stommiteit herinneren Telkens weer Schriftgezag (.10) De vraag „Is de Bijbel Gods Woord of is Gods Woord in de Bijbel" is al heel oud. Het is wel duidelijk dat dhr C. J. van Driel het laatste kieSt en eigenlijk alleen maar de vier Evange liën overhoudt. Velen hebben naar de pen gegrepen en hun verontrusting uitgesproken, ook over de aanvallen op de Bijbel van de kant van gereformeerde theo logen. De grote afval is begonnen, dia begint bij de kerk. want buiten d« kerk is geen afval mogelijk. Laten we dus maar met heilig heim wee en brandend zielsverlangen uiï- zien naar onze komende Koning en onverzwakt vasthouden aan de Bijbel als Gods Woord. Papendrecht E. Groen Schriftyezay (37) Hoe wil de heer Van Driel nu aan met de uitzending (door Jezus) van „de zeventig" en Zijn woorden tot hen: „Wie naar u hoort, hoort naar Mij en wie u verwerpt, verwerpt Mij"? Rotterdam B. J. de Vaal Schriftgezag (38 Met interesse volgen wij de rubriek „Alles goed en wel", inzonderheid de discussie over „Schriftgezag". Wij be grijpen de heer Van Driel heel goed en stemmen volkomen met hem in. Wat wordt er met de brieven van Paulus gesold. Enkele voorbeelden: In 1 Cor. 14 vs 34-38 legde Paulus de vrouwen het -zwijgen op. Ze moesten thuis hun mannen om opheldering vragen. Door de eeuwen heen is deze raad van Paulus opgevolgd, alsof God zelf tegen hem gezegd heeft: „Paulus, wil je de vrouwen in de gemeenten het zwijgen eens opleggen". Wat een scha de heeft dat berokkend aan de kerk. Vroeger, toen er geen aow was, de weduwen geen inkomsten hadden en er geen vrouwen in het kerkewerk waren om zulke mensen te bezoeken en te zien wat er in het gezin nodig was (mannen kunnen dat niet), wat een armoede is er toen geleden. Mil joenen hébben daardoor de kerk ver laten en zijn nooit meer teruggeko men. Laten we daartegenover ook Rom. 16 vs 1. 1 Cor. 9 vs 5 en Galaten 3 vt 28. Hoeveel wij ook van Paulus kun nen leren, we moeten toch bedenken dat er door hem raad werd gegeven voor de tijd waarin hij leefde. (Denk ook aan lang of kort haar. hoofdbe dekking voor de vrouw of niet.) Hieruit blijkt wel dat de brieven van Paulus niet uit de hemel gedic teerd zijn. Sliedrecht A. Wijtman-Noordam IKOR-CVK Dank voor „Provocatie" in rubriek radio en tv van woensdag. Ik ben heel blij dat u op de IKOR-CVK-uitzen- ding antwoordde: „neen". Er moest veel meer stelling geno men worden tegen uitzendingen alf die van woensdagavond, die ik toeval lig zag. Den Haag Ds. Jac. van Dijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9