Voetballen in Leidse veemarkt-sporthal Weldra doortrekking Blauwe-Vogelweg van Gemeenteraad Zoeterwoude tevreden over begroting Leefbaar Leiden: Merenwijk is voor ieder Brand in slagerij aan Kraaierstraat Raadslid stelt vragen over 'Teekens-markt' ONDANKS ENKELE BEZWAREN Ingezonden: Reünie 4 RL van Ook H. Zunderman terug in raad Zoeterwoude protesteert fel tegen centrede Brand in hofje R.K.-school geopend aan Donizettilaan Barkeeper opereerde ook in Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 10 JANUARI 1969 ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft gister avond in één zitting de begroting voor 1969 afgewerkt en ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit hoewel vooral dr. Th. A. Pley Vrije Lijst) bezwaren opsomde tegen het wederom verlagen van de reserves, die in 1966 f250.000 bedroegen en nu nog maar f 75.000. Het tekort voor dit jaar is geraamd op f 10.000 en daarmee konden de raadsleden zich toch wel verenigen. De financiële positie van de ge meente is evenwel slecht, waardoor geen kapitaalswerken op de be groting voorkomen. Lof was er voor het college voor de vasthoudendheid inzake het sportcomplex Nieuweweg, waarvan de aanleg inmiddels vordert. In 1970 komt het aan alle eisen vol doende sportpark gereed. Inmid dels kwam de nieuwe RK lagere school in het Westeinde gereed en begon men met de werkzaamheden aan het tweede veld van Meerburg. De sport kwam er trouwens toch goed van af, want voor het eerst werd ook gesproken over een nieuw zwembad aan de Nieuweweg in combinatie met een instructiebad. Hiervoor is een sportstichting in het leven geroepen. De raad schaarde zich eenstem mig achter een motie van dr. Pley, waarin de politieke blokvorming van de gewestraad werd gehekeld. Dr. Pley was ook de eerste die het woord voerde bij de algemene be schouwingen. Het stemde hem te vreden dat inmiddels ook de ver- keersvoorzieningen aan de Hoge Rijndijk hun voltooiing naderen. VOETPAD Hfj drong er op aan dat nu einde lijk een begin moest worden ge maakt met het voetpad tegenover de Ommedijkseweg, al is men daar bij ook van Rijkswaterstaat afhan kelijk. Het belangrijkste plan in planologisch opzicht vond hij de ge plande electriciteitscentrale. Dr. Pley stelde dat men een centrale, waarvan de koelinstallatie een mi lieu-vergiftigend element bevat, LEIDEN Vanuit de zuidwestelijke hoek een binnen opname van de enorme veemarktsporthaldie aan de Willem de Zivijgerlaan wordt gebouwdDe vloer oppervlakte in de hal is 8.000 vierkante meter. Dat is voldoende om er een officiële voetbalwedstrijd te laten spelen Behalve de halvloerdie door de vrije overspanning optimaal te gebruiken is voor velerlei doeleinden (geen obstakels) is er een groot aantal lokaliteiten beschikbaarzoals drie restauratieruimteneen grote keukenverscheidene kleed- en douchegelegenheden en een directiekamer. Binnenkort wordt het aanleggen van het grote par keerterrein (voornamelijk aan de voorzijde van de hal) aanbesteed. Het gaat hier om een hoeveelheid van ca. 700 parkeervakkenwaarvan ongeveer de helft voor vrachtauto's is bedoeld. In totaal kan men in de onmiddellijke omgeving van de hal ruim dui zend auto's parkeren. In september zal de veemarkt-sporthaldie ruim f 10 min. kostofficieel in gebruik worden genomen. Foto N. v. d. Horst Maandag 13 januari wordt in de Leidse gemeenteraad het plan Me renwijk behandeld. Dit is een voor stel om ten noorden van de Slaagh of Stinkslo-t een wijk te bouwen met een oppervlakte van de binnen stad. Deze wijk zal 6000 woningen gaan bevatten en plaats bieden aan 20.000 inwoners. Men begrijpt wat dit voor Leiden met zijn chronische woningnood is. Als we deze wijk vergelijken met b.v. Zuid-West of Leiden-Noord, dan blijft er maar één keuze, n.l. om direct te verhuizen. Alles wat u maar kunt wensen .;ult t' in deze wijk kunnen vinden. De verkeers veiligheid is op alle mogelijke ma nieren gegarandeerd door tunnels en scheiding van voetgangers- en auto verkeer. Ook van parkeerproblemen zult u geen last hebben. Wat dit allemaal gaat kostep, is bij benadering niet te zeggen. Het enige dat B. en W. er over weten te zeggen, is dat de toenemende vraag naar comfort deze wijk duurder zal maken. Laten we maar rustig zeg gen: peperduur. En dit zal allemaal betaald moeten worden door de huurders. Inderdaad kunnen ook wij niet ontkennen dat het allemaal betaald zal moeten worden en bovendien zullei wij de eersten zijn om te eisen, Jat deze wijk van hoge kwali teit zal zijn. Blijft alleen nog de be- lar.griike vraag: Wie zal en wie kan Jat betalen? De gemeente mag dan wel ver wachten, dat het gemiddelde inko men zal stijgen, een feit is, dat Lei den al jarenlang onderaan staat wat betreft het inkomen. Daar komt nog bij, dat met de inkomsten ook de prijzen en de huren rtijgen. Op het ogenblik wonen in Leiden erg veel mensen met een minimuminkomen, f 140 per week. _)e conclusie die we kunnen trekken is, dat er onder de inwoners van Leiden die geen of een slechte woning hebben, ook zeer veel van deze minder draagkrachti- ger zijn. Het is duidelijk, dat juist deze Leidenaars niet in aanmerking komen voor huisvesting in de Me renwijk. Natuurlijk weten B. en W. dit ook weL Toch hopen zij door het bouwen van deze wijk te kunnen bijdragen tot de leniging van de woningnood. Het toverwoord hierbij schijnt te zijn: „doorstroming". Dit betekent, dat rijkere inwoners hun oude, goedkope, maar ook vaak slechte woningen gaan verlat-n om zich in de nieuwe wijk te vestigen, even tueel met behulp van verhuisver- goedingen en huurbelasting. Afge zien van de vraag of uit wel zal luk ken, betekent dit wel, d;mensen met een lager inkomen geen recht zullen hebben op een comfortabele, aan de eisen van de tijd aangepaste woning; zij zullen genoegen moeten nemen met de verouderde en slechte huizen. Het Comité Leefbaar Leiden vindt deze situatie onaanvaardbaar. Zo lang nog één Leidenaar U lijden heeft onder de woningnood moet het mogelijk gemaakt worden dat hij zich vestigt in de nieuwe Merenwijk, ongeacht de hoogte van zijn inko men. Als voor vele Leidse woning zoekenden het inkomen te laag zal zijn om de hoge huren te betalen, zal hier d.m.v. huursubsidie of iets dergelijks moeten worden geholpen. De tijd van elitewijken is voorbij. Het Comité Leefbaar Leiden zal zaterdag op de Haarlemmerstraat bij de Hartebrugkerk een andere en betere voorlichting geven over de zeker niet op Zoelerwoudse grond zal accepteren. Ten slotte hoopte dr. Pley dat de nienw in te stellen bur geravonden een succes zouden wor den. De heer J. H. v.d. Ploeg schonk namens de KVP veel aandacht aan de woningbouw- Hij was tevreden over wat vorig jaar was gereedge komen en ook over het aantal wo ningen dat in aanbouw is (nu 45, terwijl vergunningen zijn afgegeven voor nog 64). Niettemin is de wo ningnood niet opgeheven, ondanks alle activiteiten van de plaatselijke bouwverenigingen. Er wordt te weinig aan sociale woningbouw ge daan. omdat de bouwprijzen in de vrije sector zodanig zijn dat velen geen huis kunnen kopen, waarvan de prijs al gauw f 40.000 is. Verder bleek ook de KVP tevre den met wat vorig jaar is afgebouwd en daarbij dacht de heer v.d. Ploeg vooral aan „Ons Huis", het nieuwe jeugdcentrum en aan het bejaarden centrum. Ten slotte beklemtoonde hij dat de ontsluiting van het plan Westeinde aan de Noordbuurtseweg beslist noodzakelijk is. Ook de heer B. C. v.d. Veer Chr.) stond eerst sceptisch tegen over het begrotingstekort en de sal do-vermindering, maar zag daarna aanvaardbare oorzaken. Toch had hij eveneens bezwaren tegen de voorgenomen bouw van een electri citeitscentrale in de BarrepoWee, vooral vanwege het ruimteverllea. Hij betrok daarbij nog de nieuwe centrale van Terneuzen, die wordt ingeschakeld voor de zoetwaterwin ning- De heer v.d. Veer zag daarin ook mogelijkheden voor Leiden. De heer Joh. van Vliet (Prol. Chr.) maakte zich zorgen over de afvoer van rioolwater in het We®4- einde, waarna de heer G. Koe* (KVP) informeerde naar de ont sluiting van Titus BrandsmaschooA bij de Rijnegommerstraat. Burgemeester Detmers veronder stelde in zijn antwoord dat belas tingverhoging onontkoombaar leak, gezien de steeds meer stijgende uit gaven. Verder deelde hij mee da» er onderhandelingen werden ga- voerd met een instelling die «a«» winkelcentrum denkt te realiseren, Ook de burgemeester zat met hat openbaar vervoer in zijn maag, maar hoopte op verbeteringen nu de Cito- sa met de WSM samenwerkt. Tan slotte sprak de raad zich uit o«n aan de NZH te verzoeken de Leids® stadslijn naar de Hoge Rijndijk door te trekken. Bij de duplieken suggereerde de heer v.d. Ploeg om onder de bevolking een renteloea lening te plaatsen voor het zwem bad. LEIDEN Vannacht omstreeks half drie moest de brandweer uit rukken voor een kleine uitslaande brand in de werkplaats van de slagerij van de heer D. de Roode, Kraaierstraat 33. De brandweer sloot het vuur met drie hoge- drukstralen in. Door de geweldige rookontwikkeling moest gebruik worden gemaakt van perslucht- apparatuur. Na twintig minuten kon het sein „brand meester" worden gegeven. De schade wordt op 25.000 geraamd. Er loopt een verzekering. De brandweer kon voorkomen dat de bovengelegen verdieping mede in brand geraakt. In het pand was op het moment van de brand niemand aanwezig. LEIDEN Binnenkort wordt de Blauwe-Vogelweg. die nu nog loopt van de Leeuwerikstraat tot voor de Mytylschooldoorgetrokken tot de Wassenaarseweg. Bewoners van de V ogelenbuurt kunnen dan recht streeks via deze weg en het resterende deel van de Rijnsburg er weg naar de stad gaan. Ook wordt de Blauwe-V ogelweg een mooie verbinding tussen de Annakliniek en het Academisch Ziekenhuis. Bij de aanleg van de weg zal men zoveel mogelijk bomen sparenook al om het bos achter het in aan bouw zijnde verpleegsterstehuis zo compleet mogelijk te houden. Foto: Nu nog bospaadjestraks verlenging van de Blauwe-V ogelweg. Op de achtergrond de Mytylschool. Foto N. van der Horst LEIDEN Honderden oud-4 R.I.-ers uit het gehele land keren zaterdag in hun oude regimentsstad terug. Zij zullen deelnemen aan een reünie, die gehouden wordt in ver band met de 155ste verjaardag van het voormalige 4 R.I. Tussen 2 en 3 uur verzamelen zij zich in de Morspoortkazerne. Om kwart over drie vertrekken zij voor een mars, waarvan de route leidt langs Mors- straat, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Noordeinde en Rembrandt- straat Doelenkazerne). In de Rem- brandtstraat zullen zij defileren voor luit.-generaal W. van Rijn, chef van de generale staf. Het se niorenkorps van K. en G. verleent aan défilé en mars medewerking. Na de snertmaaltijd volgt een op treden van Sempre Avanti's Jong en Jolig. Oud-R.I.-ers, die nog niet hebben ingeschreven, kunnen dit nog doen op de dag der reünie (Morspoort kazerne). LEIDEN De heer H. Zunder man, die ook van 1949 tot 1966 reeds zitting had in de gemeenteraad, zal voor de PvdA daar terugkeren als opvolger van de heer L. F. Molle. die, zoals bekend, afscheid heeft ge nomen. Op 3 februari zal hij worden geïnstalleerd. nieuwe Merenwijk dan de gemeente tot nu toe heeft gedaan. Comité Leefbaar Leiden Stationsweg 11—13 Leiden. Baldadige jongens aangehouden LEIDEN De politie heeft gis termiddag een zestal jongens in de leeftijd van 13 tot 15 jaar aangehou den wegens baldadigheid. Vier van de knapen hadden bij een banket bakker aan het Vijf-meiplein snoep automaten beschadigd. Twee anderen werden meegenomen naar het politie bureau, omdat zij op een bouwbedrijf aan de Apollolaan een vuurtje hadden gestookt van een partij bekistings schoren. De jongens werden na een berisping weer naar huis gestuurd. LEIDEN Het PvdA-raadslid M. van Aken heeft B. en W. schrifte lijk vragen gesteld over de plannen van Teekens om in het pand van Van Wijk aan het Levendaal een cash and carry- c.q. discountzaak te openen en daarin een zeer uiteenlopend assortiment van artikelen onder te brengen. De heer Van Aken wil graag weten of en hoe het college dit plan beoordeelt. Hy hoopt, dat daarby de verschillende beleidsaspecten in ogenschouw genomen. Na minutieus onderzoek kon <*e vermoedelijke oorzaak van de brand worden opgespoord. Deze lag by d® rookkast. Aan één kant hiervan ont brak de vuurvaste bekleding. Er naast stond een houten kist me* houtkrullen. Door warmteoverdracht moet de kist met krullen ln brand zijn geraakt, waarna het vuur «ieh snel verder verspreidde. LEIDEN/ZOETERWOUDE Waar om deugen de terreinen binnen de grenzen van Leiden niet voor d® stichting van een grote elektrische centrale?, zo vraagt de gemeenteraad van Zoeterwoude in een door burge meester Detmers en de secretaris on dertekend schryven aan de Leidse raad. Waarom kan die centrale bij voorbeeld niet in de Oostvlietpolder komen, of in de Knotterpolder of In de Broek- en Simontjespolder? En waarom wordt in de meest re cente publikaties over de te stichten centrale zo uitdrukkelijk gesteld, dat het project een koelmeer moet heb ben buiten de boezemwateren van Rijnland van minimaal 250 ha? Waarom worden de koeltorens nu op de achtergrond geschoven? WU zien er de noodzaak niet van in. dat 250 hectare goede cultuur grond moet worden opgeofferd, en daarbjj komt de angst, dat dit nog maar een begin is, aldus de Zoeter- woudse protestbrief. Resumerend wordt gesteld, dat het Zoeterwoude op overtuigende wijze moet worden duidelijk gemaakt waarom stichting van dc centrale binnen de Leidse grenzen niet moge lijk is en waarom de boezemwateren niet voor koeling kunnen worden ge bruikt. Indien op deze vragen een bevredigend antwoord komt, is de gemeenteraad van Zoeterwoude be reid overleg te plegen over het even tueel beschikbaar stellen van 50 hec taren grond in de Barrepolder. als de garantie wordt gegeven, dat nooit meer dan deze 50 hectare voor cen trale èn koeling worden gebruikt. Mocht de vestiging van Teekens aan het Levendaal ndet doorgaan, dan wil de heer Van Aken weten wat het college bekend is over de be stemming en of het gebruik van dit en &ndere panden alsmede van on- be beu wide terreinen binnen Lei den. in eigendom of Beheer by de Zwolsmangroep. De heer Van Aken vraagt B en W. of zij hem reeds tijdens de aan staande maandagavond te houden raadsvergadering antwoord kunnen geven op zijn vragen. LEIDEN Een korte brand heeft vanmorgen om kwart voor elf enige paniek veroorzaakt in het Bethle- hemhof aan het Levendaal 109. In cén der kamers ontstond, waarschijn lijk door onvoorzichtigheid met vuur, brand. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon het vuur in de ka mer van de 51-jarige Leidse mevrouw A. M. D. snel blussen. De schade wordt geraamd op duizend gulden. LEIDEN Aan de Donizetti laan in Zuidwest is deze week de nieuwe Paus Johannes-schoo! in gebruik genomen. De school had tot dat moment onderdak in de chr. mavo-school aan de Berlage- straat. Hoofd van de school is de heer J. Montanus en hoofd van de ook in dit gebouw ondergebrachte kleu terschool mejuffrouw E. A. M. Koomen. Men ziet in het feit, dat beide scholen nu in hetzelfde ge bouw huizen, een goede gelegen heid een begin te maken met de nog niet wettelijk geregelde inte gratie van basis- en kleuteronder wijs. Het gebouw omvat acht lokalen en een gemeenschapsruimte. AMSTERDAM Aan de officier van justitie in Amsterdam is de 29-jarige barkeeper P. van D. uit de hoofdstad voorgeleid. De man wordt verdacht van het plegen van oplichtingen, verduisteringen, in braken en valsheid in geschrifte in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden. Hij heeft volgens d® recherche in november en decem ber vorig jaar zes gehuurde euto's verkocht, gestolen rijbewijzen ver valst, drie inbraken gepleegd en daarby ontvreemde cheques geïnd. Zijn praktijken zouden hem enkel® tienduizenden guldens hebben op geleverd. Puzzel prom in en ten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 28 dec. zijn: le prijs f 10: Albert Duiker. Zandslootkade 42 Sassenbeim; 2e prijs: f 5: Hugo Oppelaar. Concordiastraat 14 te Alphen aan den Ryn; 3e prijs f 5 J. J. van Vliet, Eikenlaan 15 te Leiderdorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3