Geen eindexamen zonder controle moet opnieuw Gemeente leren wat het ambt is Uw probleem is het onze. Landelijk meetnet DS. KIEVIT: ZELFVERLOOCHENING Wettelijke maatregelen tegen vlagdiscriminatie Kamervragen over te sterke prijsstijgingen Fusie fracties PvdA en PSP Het Vaticaan reageerde niet op concilie Chr. geref. gaan nieuwe berijming toetsen Luchtkusseiivaartuig gebouwd in Nederland PROCES OM KERKELIJKE BIJDRAGE Een woord voor vandaag VOORAL OOSTBLOK AKTIEF Elke twee weken overzicht Prol. dr. Jansen Schoonhoven 65 jaar STRIJD OM RELIKWIE VRIJDAG 10 JANUARI 196» Ik was verstomd, sprakeloos, ik zweeg, verstoken van het goede (Psalm 39 :3). David was in ellendige omstandigheden, toen hij psalm 39 dichtte. Hij had alle hoop opgegeven. Het leek, of God de vijanden over hem zou laten triomferen. Hij had het er moeilijk mee, om in deze toestand aan God vast te houden Scherpe woorden welden in hem op. Het kostte hem de uiterste inspanning, om die opstand van zijn hart tegen God binnen te houden. Hij moest zijn mond breidelen, zegt hij in het vorige vers. Het kookte van binnen, maar het lukte: hij zweeg. Verbeten, krampachtig, wanhopig. En nu staat er wat merkwaardigs: ik zweeg, verstoken van het goede. En tegelijk kunnen we vertalen: ik zweeg van het goede. Was David werkelijk verstoken van het goede? Hij had er geen oog voor, hoeveel God hem nog gelaten had in zijn trouw. Als God hem maar een ogenblik aan zichzelf had over gelaten, dan was hij al lang vergaan. Telkens was hij de ondergang nabij geweest, maar God had voor hem gezorgd, hem nog zoveel gegeven ondanks nee juist in zijn verdriet. Wij zijn altijd maar geneigd onze moeiten op te tellen, maar het vele goede, dat ons God genadig geeft te midden van het verdriet te vergeten. Daarom is het goed om naast deze psalm van de krampachtig zwijgende David een andere te leggen: „Vergeet nooit een van zijn weldadigheden. Vergeet ze niet, 't is God. die z'u bewees." Wij lezen vandaag Mattheüs 6 24-34- (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG De Raad van Leraren maakt zich zorgen over plannen voor de nieuwe eind examens in het mammoetbestel. De docenten van VWO (gymna sium, atheneum, lyceum) en HAVO vrezen dat het vertrou wen in de diploma's eronder zal lijden wanneer de school bij het examen ongecontroleerde beslis singen kan nemen. Een werkgroep die geleid wordt door inspecteur-generaal De Jong houdt zich al geruime tijd bezig met de nieuwe regeling. Moeilijkheden van organisatorische aard zijn o.a. waar men de grote aantallen gecom mitteerden vandaan moet halen en hoe bereikt kan worden dat de exa mens het schoolleven zo min mogelijk ontwrichten. De MAVO-scholen die als ULO's hun geheel zelfstandig ont wikkeld examen haddep, gullen ttraks meespelen in de algemene op zet van de examens. Allereerst is gedacht aan een centraal schriftelijk eindexamen voor alle vakken. Toen dit op grote bezwa ren stuitte, is gezocht naar een meng vorm: centraal schriftelijk werk met mondelinge examinering van be paalde onderdelen. Per school zou Brieven dl# niei *Uo voortien van naam en adres hunnen niet In betiandellns worden genomen. Ge heimhouding la vertekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afsonder HJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poette gels te worden Ingesloten^ Vraag: Is het mogelijk schriftelijk de ingenieurs'itel weg- en water bouwkunde te krijgen. Hoe is aan de titel ing. te komen? Antwoord: De titel ir. voor deze studie is alleen te behalen op de technische hogeschool te Delft. De titel ing. is te krijgen als men van de HTS afkomt. Men moet dan een klein examen afleggen bij het Ned. in stituut van register-ingenieurs en af gestudeerden van hogere technische scholen, Balistraat 30. Den Haag. waar men ook inlichtingen kan ont vangen. Vraag: Ik zou gaarne in het bezit komen van de grammofoonplaat „Zondagslied" uitgevoerd door Asaf te Dordrecht, bewerkt door Gé van Beek: .Jubilate" J.B 1719. Antwoord: De plaat is in de gewo ne handel uitverkocht. Misschien zijn er lezers die adressen weten waar de plaat nog tweedehands te krijgen is. Vraag: Als men een zaak beëin digd heeft, moet men dan de be lastingdienst. de kamer van koop handel. warenwet, bedrijfsschappen. enz. daarover schriftelijk bericht sturen om voorlopige aanslagen te voorkomen? Antwoord: Dat is inderdaad wijs. Vermeld uitdrukkelijk dat u het doet om voorlopige aanslagen te voorkomen. Dan komen de brieven in elk geval bij die instanties op de juiste afdeling terecht. Vraag: In mijn vloerbedekking (grijs jabo) is een petroleumvlek ge komen. Hoe kan ik die verwijderen? Antwoord: Hoewel het lang duurt zullen toch op den duur de petro- leumvlekken verdampen en geen sporen meer nalaten. U kan dit bespoedigen door onder de vloerbe dekking een stuk grauw papier te leggen en dat dan te gaan strijken. De vlekken trekken dan in het pa pier. één algemene gecommitteerde worden aangewezen, die zou worden bijge staan door leraren-gecommitteerden van andere scholen. Maar ook dit plan stuitte op moeilijkheden, o.a. in verband met het honorarium dat de leraren-gecommitteerden zouden moe ten ontvangen. Andere opzet Thans draait het weer om een an dere opzet: een centraal geregeld schriftelijk examen, aangevuld niet meer met een mondeling examen, maar met een „schoolonderzoek". De eindcijfers zouden worden opge bouwd uit de cijfers van het „schrifte lijk" en uit cijfers die de school zelf aan de leerlingen toekent. De Raad van Leraren acht het onjuist aan de scholen bij de examens een dergelijke functie toe te delen. „Wij stellen er prijs op dat ons werk gecontroleerd wordt", zo zei raadsvoorzitter drs. H. L. C. Michielsen gisteren op een pers conferentie. Hij wees er ook op, dat de universiteiten het hoger beroepson derwijs en de maatschappij verwach ten dat de examens met de nodige waarborgen omringd worden. Op een vraag hierover antwoordde de heer Michielsen dat het optreden van een „vliegende brigaie" van ge committeerden die onverwacht de scholen zouden controleren, de opzet ten goede zou komen. Ook zou er in ieder geval voor gezorgd moeten wor den, dat bij grote verschillen tussen de centrale cijfers en de schoolcijfers de kandidaat nog bij een onafhankelij ke commissie opnieuw examen doet. Maar met dit bijschaven worden de wezenlijke bezwaren tegen de ontwor pen opzet niet weggenomen. Verzet Het plan komt volgende week in behandeling op een tweedaagse verga dering van de werkgroep te Lochem. De heer E. Steenbergen, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel, heeft er vorige week bezwaar tegen aangetekend, dat door het verzet van een minderheid (de leraren-VWO en -HAVO) noodzakelij ke veranderingen bij de examens arh- terwege zouden blijven. De Raad van Leraren meent echter zich in het belang van het onderwijs tegen de beraamde verandering te moeten verzetten. Men heeft bere kend dat in het nieuwe onderwijsbe stel het aantal examenuren minder zal worden en dat door het inschake len van een paar honderd leraren als gecommitteerden de examens vlot kunnen worden afgenomen. Die lera ren zouden wel gehonoreerd moeten worden net als de gecommitteerden die afkomstig zijn uit het universitair onderwijs. De financiële factor speelt in deze zaak mede een rol. Bij een discussie in de Onderwijscommissie van de Tweede Kamer zei staatssecretaris Grosheide dat afschaffing van het in stituut van de gecommitteerden een niet onaanzienlijk financieel effect zou hebben. (Vervolg van pag 1) Van deze drie is Rijnmond het verst gevorderd. Het heeft een meet net van 31 posten in bestelling bij Philips. Eén soort luchtvervuiling zal worden gemonsterd: zwaveldioxyde. De apparatuur is gekozen, die Philips in samenwerking met het RIV ontwik kelde (deze industrie levert ook de computers, zowel voor Bilthoven als voor Rijnmond). Volledig geautomati seerd dus, reeds bij de aanvang. Een computer is hierbij ook nodig om de verschillende gemeten waar den te herleiden tot één hanteerbare waarde. Per uur komen straks de ge middelde concentraties beschikbaar. Aan de hand daarvan en met de KNMI-voorspellingen in de hand kun nen kritische luchtvervuilingstoestan den worden voorspeld en zal men de industrie waarschuwen. Kosten van dit projekt: ongeveer één miljoen. De bedrijven hebben zich reeds bereid getoond medewerking te verlenen. GESLAAGD Het meetnet als geheel zal straks de staatssecretaris voor de volksge zondheid in staat stellen een slagvaar dig beleid op dit gebied te voeren. Als het aanhangig zijnde wetsont werp inzake de luchtverontreiniging in werking is getreden zal de rege ring overigens meer middelen heb ben. Dan wordt het mogelijk indus trieën tot tijdelijk stoppen te dwin gen. Zelfs is er de mogelijkheid het verkeer in een bepaald gebied te ver bieden. Dr. Kruisinga vestigde er donder dag de aandacht op dat het beleid: zover mogelijk terugbrengen van het verontreinigingsniveau reeds thans voor een deel is geslaagd. Ondanks de grote uitbreiding o.a. van de raffi- nagecapaciteit is de mate van vervul ling niet gestegen. Een norm voor de mate van rein heid, waaraan de atmosfeer zou moe ten voldoen, is nog niet vastgesteld. Men zoekt daarnaar nog, aldus de staatssecretaris. Hij voegde daaraan toe dat de kans bestaat op normen, die regionaal verschillend zijn. De ma te van industrialisatie in een bepaald gebied zal daarbij bepalend zijn. ATHENE Priester Athanassios Fousekas van de Griekse Orthodoxe Kerk te Athene is voor vijftien daeen geschorst omdat hij een hippie-hu welijk heeft ingezegend. Het huwelijk, cat vorieden week werd gesloten, veroorzaakte een sensatie omdat de bruid in een su permini bruidsjurk was gekleed. Een fcto, die van haar werd ge maakt toen zij het rijtuig w°rc: inge dragen verscheen in veel kranten. De tweehonderd gasten waren ook ge kleed als hippies. (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN Wij moeten onszelf steeds verloochenen en beseffen, dat w\j de schapen van Christus weiden. Ambt is dienst aan de gemeente. Wij verrichten voetwassing in Christus' naam aan de gemeente. Dat zei ds. L. Kievit uit Leiden gisteren in en indringend be toog aan het einde van de tweedaagse conferentie, waarop circa honderd predikanten van de Gereformeerde Bond zich intensief bezonnen hebben op de crisis in het ambt. Ds. Kievit waarschuwde zijn colle ga's om de huidige devaluatie van hel ambt niet enkel te schuiven op de gezangscrisis van deze tijd. Ze was er vroeger ook al. Het doorsnee gemeentelid, maar ook theologische studenten en poten tiële ouderlingen en diakenen hebben maar weinig zicht op het van God ingestelde ambt in de van God in gestelde gemeente. In prediking en katechese zou veel meer gezegd moe ten worden over het ambt. De ambtsdragers, en speciaal de predikanten, vroeg ds. Kievit steeds af te zien van zichzelf. „Wij hebben het vaak over „onze" gemeente, of „dat is een ouderling van mij". Dat getuigt weliswaar van een grote ver bondenheid, maar wij moeten ze juist van ons af dicht bij de grote Herder krijgen." De maatschappij heeft de dominees wel geholpen. Veel nodeloze gewich tigheid is verdwenen. Hij hoeft niet meer die bijzondere status van vroe ger op te houden. Maar er moet wel waardigheid blijven. En nog een laatste notitie uit het betoog van ds. Kievit: Laten wij de andere ambtsdragers in ere houden. Wij dominees werken mee aan de onderwaardering vèn het ambt, om dat wij ons veel te vaak denigrerend uitlaten over ouderlingen en diake nen. We delegeren te weinig en doen vaak zelf, of we ouderling of diaken zijn. A mbtsdraagsters Betekent dat laatste, zo vroeg ds. J. Vroegindeweij (Emmeloord) in de discussie, dat wij alle ambtsdragers in de Hervormde Kerk moeten er kennen „en ambtsdraagsters", voegde hij er aan toe. Iemand kan ten onrechte ambtsdrager zijn, zei ds. Kievit, om dat hij de gemeente tracht los te wrikken van haar fundament. Maar dan moeten we nog onderscheiden tussen het ambt en de aanvaarding (Van onze scheepvaartredzjcteur) AMSTERDAM De Nederlandse regering zal dit jaar waarschijnlijk met wettelijke maatregelen kunnen gaan optreden tegen landen die met hun scheepvaart vlagdiscriminatie uitoefenen (d.w.z. hun eigen vloten beschermen). Er is namelijk een wetsontwerp in voorbereiding dart een preventieve werking zal kunnen hebben op discriminatie. Er zal niet met lading worden gediscrimineerd, maar er zul len maatregelen op verkeerstechnisch gebied (routering) kunnen worden genomen. Deze wet zal dat werd donder dag bekendgemaakt tijdens de jaar lijkse persconferentie van de Ko ninklijke Nederlandsche Reedersver- eeniging een belangrijke steun voor de Nederlandse scheepvaart ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Atloen bij apotheker» en drogisten DEN HAAG Drie Tweede- Kamerleden hebben minister De Block (economische zaken) vra gen gesteld over de sterke prijs stijgingen in verband met de invoering van de BTW. Dr. Oele fsoc.) wil weten of het waar is dat de uitgeverij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag de prijzen van een aantal boeken heeft ver hoogd met 15 tot 25 procent. Als dit juist is, zo vraagt hij. is de minister dan bereid op te treden tegen „de exorbitante prijsverhoging, die niet of slechts voor een zeer klein deel kan worden gemotiveerd met de in voering van de BTW." De heer Dusarduyn (kath.v.) vraagt hetzelfde in verband met de drastische verhoging van de tarieven van huize De blauwe hoeve in Hulst. De basistarieven gingen daar met 75 per maand per persoon omhoog. Tenslotte verlangt mevrouw Brau- tigam (soc.) van de minister een overzicht van de hem bekende klach ten over prijsstijgingen, geplitst naar branches. Op geregelde tijdstippen, bijvoor beeld om de twee weken wil zij van het ministerie een overzicht van de klachten hebben en van de activitei ten van het departement wat betreft prijsbewaking. Ook vraagt zi] of de minister de aangekondigde abonnementsprijsver hoging van een aantal weekbladen wel juist acht gelet op het feit dat kranten geen omzetbelasting behoe ven te betalen. kunnen zijn. Die ondervindt namelijk steeds meer nadeel van vooral de pe netratie in de internationale vaart van Oostblok-landen. Ook het con flict dat onlangs met Brazilië op con ference-gebied is uitgevochten heeft schade toegebracht. EENHEID De landen van het Oostblok drin gen steeds verder door in de vaart tussen derde landen, met tarieven die volgens Westerse maatstaven econo misch onverantwoord zijn. Er worden regelmatig besprekingen gevoerd tus sen de conferences en de commu nistische landen, maar die hebben tot nog toe weinig resultaten opgeleverd. Het Westen zal zich alleen met een absolute eenheid tegen dit verschijnsel kunnen wapenen, aldus de KNRV. Ook de verstandhouding met de Verenigde Staten is in 1968 niet ver beterd. De vlagdiscriminatie van dit land is in versterkte mate voortgezet en er zijn geen aanwijzingen voor verandering. Over het algemeen hebben de lijn-, tank- en trampvaart een gunstig jaar achter zich. De vrachttarieven waren redelijk, er was een goed aambod van lading, maar de kosten namen flink toe. In de trampvaart was er een tekort aan tonnage door de sluiting van het Suezkanaal, vooral in de graanvaart tussen Noord-Amerika/Europa en Rood China. Het vrachtenpeil zal de komende tijd mogelijk nadelig beïnvloed kunnen worden door het vrij komen van vele conventionele schepen (door het oprukken van het aantal containerschepen). Vooral Grieken en Italianen kopen deze schepen op. De situatie in de kustvaart is verslechterd. Het aantal schepen daalde, terwijl de gemiddelde leeftijd steeg. T.o.v. het buitenland is de con currentiepositie achteruit gegaan. OEGSTGEEST Morgen wordt prof, dr. E. Jansen Schoonhoven 65 jaar, in verband waarmee hij per 1 mei zal aftreden als rector van de Zendingshogeschool der Nederlandse Hervormde kerk in Oegstgeest. Prof. Jansen Schoonhoven is zijn loopbaan begonnen als predikant te Lichtenvoorde in 1931. Daarna volg den Eerbeek en Den Haag. In 1947 werd hij benoemd tot rector van de zendingshogeschool. In 1961 werd hij tevens benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Leld- se universiteit. Een jaar geleden werd hij aldaar buitengewoon hoogleraar in de zendingswetenschap en de ont wikkeling van het christendom in de nieuwste tijd. van de mens als ambtsdrager. Aan gaande de vrouw in het ambt zei de Leidse predikant: Ik aanvaard haar niet, maar ik ga er protesterend on der door. We leven In een noodsitua tie, nu de kerkorde het mogelijk maakt Dan kan ik niet alleen het tegendeel bewijzen. En dan moest ds. Kievit erkennen, dat hij soms vrouwelijke ambtsdra gers tegenkwam met meer hart voor de zaak, dan hun mannelijke colle ga's en dat hij wel eens een goed zakelijk woord over zijn preek had gekregen van een vrouwelijke ouder ling, waar de mannen zwegen. Drs. K. Ealto (Noordeloos) vond, dat het met het gebrek aan zielszorg voor predikanten, waar ds. Kievit ook over gesproken had, in de prak tijk wel meeviel. Een „pastor pasto- rum" vond hij in elk geval niet no dig. Nu de stand er bij de dominees een beetje af is, is er onder elkaar ook veel amicaliteit gekomen e neen ongezouten elkaar de waarheid zeg gen, vooral onder de jongere predi kanten. Dat erkende ds. Kievit, maar, zei hij, juist die dat contact het hardst nodig hebben, zoeken het het minst. Predikantsvrouw De predikantsvrouw kwam ter sprake. Het is nodig, dat zij bij het werk in de gemeente betrokken is, vond ds. Kievit. Zo kan zij met haar man meeleven. Maar primair is, dat een goede predikantsvrouw goed is In Heerenveense raad HEERENVEEN De fracties van de PvdA (8 leden) en van de PSP (2 leden) in de gemeenteraad van Hee renveen, zullen met ingang van 20 ja nuari optreden als één fractie. Deze nieuwe fractie zal zich presen teren als Socialistische-Democrati- sche Fractie SDF Het motief om tot combinatie over te gaan is, dat het in de beide socialis tische partijen in Heerenveen sinds lang betreurd werd dat men geschei den optrok. Daarenboven meende men algemeen dat het zogenaamde overleg aan de top wel een stimulans zal kunnen gebruiken van onderop. Dit heeft men in Heerenveen willen doen door de daad te stellen ter afron ding van enkele onderlinge gesprek ken. Met het oog op de verkiezingen in 1970 zal, tenzij het landelijk overleg voordien concrete resultaten heeft op geleverd, een aparte kiesvereniging worden gevormd Deze zal samen met de daarvoor aangewezen gemeentelij ke partij-instanties een gemeenschap pelijke kandidatenlijst opstellen voor de gemeenteraad. De thans tot stand gekomen samen werking wordt niet als het eindpunt gezien. In principe blijft de mogelijk heid open dat ook andere partijen er aan deel kunnen nemen. Ds. L. Kievit voor haar man. De gemeente mag geen beslag op haar leggen. Ook zal zij haar man wel eens naar het gezin moeten trekken. Domineeskinderen vormen nog altijd een probleem ap art. Tenslotte geven we uit het vele, dat deze discussie bood, het appel door, dat 3s. W. L. Tukker uit Zwolle hield ten behoeve van de ouderling. „Zijn gezag is een belangrijke zaak. Hoe aanv larden wij dominees de kri tiek van een wijze ouderling? Geven wij hem de eer, die hem toekomt, door ons aan hem te onderwerpen? Wat doen wij om onze ouderlingen te instrumenteren?" In zijn slotwoord constateerde voorzitter ds. G. Boer uit Katwijk, dat de jaarlijkse predikantenconfe rentie in een grote behoefte voorziet. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren geen officieel com mentaar geleverd op de kritiek van de Nederlandse rooms-katholieken geuit tijdens het pastoraal concilie op de encycliek Humanae Vitae. In Vaticaanse kringen is men ech ter geneigd de Nederlandse aanval als minder belangrijk te beschouwen, De Nederlandse veroordeling was er een van de velen van rooms- katholieke groeperingen. In Vaticaanse kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het pastoraal concilie van Noordwijkerhout niet de beraadslagende macht had van een bisschoppenconferentie. Men beschreef het als een „infor matieve vergadering". Dat wil zeg gen, dat men in Rome van mening i* dat de verklaringen en aanbevelingen van het pastoraal conciliën iet het van het pastoraal concilie niet het landse rooms-katholieke kerk verte genwoordigt. (Het pastoraal concilie meende zelf van wel red.) Wat betreft de steun van het con cilie aan de Nederlandse katechistnus in haar originele vorm, wees men er in Rome op dat de Nederlandse bis schoppen zich '.elf hadden onthouden van stemming over deze resolutie en dat zij hebben ingestemd met de eis van het Vaticaj.n dat de traditionele leer over de belangrijkste doctrines aan de katechismus zullen worden toegevoegd. ATHENE De „relikwie van de heilige Andreas", die na ruim vijf eeuwen in het bezit van het Vaticaan te zijn geweest, in 1964 door paus Paulus aan de Griekse Orthodoxe Kerk werd teruggegeven, is maan dagnacht ontheiligd. Onbekenden drongen de Adre- askerk te Patras binnen en sloegen de schrijn stuk, waarin de relikwie bewaard wordt. De relikwie zelf lie ten zij ongeschonden. Aangenomen wordt, dat dit het werk van fanatici is geweest. Sommi ge leden van de Griekse kerk beschouwen de vorm van de relikwie namelijk als „rooms" en in strijd met het wezen van de orthodoxie. Paus ontving Blake VATICAANSTAD De paus heelt gisteren dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, in particuliere au diëntie ontvangen. Synode gisteren beëindigd (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM De generale synode van de Christelijke Ge reformeerde Kerken heeft giste ren op haar laatste dag nog twee belangrijke zaken afgedaan. De synode benoemde deputaten, die de nieuwe psalmberijming moeten toetsen op haar betrouwbaarheid en bruikbaarheid. Ze benoemde voorts een assistent voor de deputaten voor algemene en diakonale maatschappe lijke aangelegenheden (ADMA). Bij de discussie over de nieuwe psalmberijming ging het vooral om de vraag, of deze nu al hangende het onderzoek van deputaten in de gemeenten gezongen kon worden. Ds. D. Biesma vond dat een dualistisch standpunt, dat gemakkelijk een chaos zou kunnen veroorzaken. De synode deed er geen uitspraak over, zodat de bestaande praktijk gehandhaafd zal blijven (verschillende gemeenten zijn al geheel of gedeeltelijk op de nieu we berijming overgegaan). De deputaten zullen de door de kerkeraden ingezonden opmerkingen in hun beoordeling moeten betrekken en het resultaat van hun arbeid voor september 1970 ter kennis van de kerkelijke vergaderingen moeten brengen. Deskundige Deputaten ADMA hadden de syno de gevraagd om een functionaris, die deskundig is op soc;aal en maatschappelijk terrein. Deze zou door middel van persoonlijke contac ten de goede functionering van net diakonaat moeten bevorderen. Verschillende synode'eden waren een beetie bang voor een hiërar chisch addertje ondor het gras. Gaat dit een diakonale inspecteur worden? Neen, zei ds. A Hilbers, voorzitter van deputaten. Er is grote behoefte aan informatie. Nu welen de diako- nieën vaak niet welke we» zij moe ten bewandelen en nemen zij vaak de informatie van andere kerken over. Tenslotte besloot de synode de functionaris de titel van assistent te geven. Hij moet deputaten bijstaan 'n het geven van voorlichting aan kerkeraden en meerdere vergaderin gen inzake diakonale en maatschap pelijke aangelegenne den. Voor de volgende synode die in 1971 zal worden gehouden, werd Rot terdam-Centrum als roepende kerk aangewezen. ASPEREN De NV Apparaten- fabriek ENBE heeft als eerste fabriek in Nederland een lucht kussenvoertuig gebouwd. De NV is van mening, dat het voertuig, waar mee de nodige proeven zijn genomen, een van de beste ontwerpen is op dit gebied. Het luchtkussenvoertuig is een ontwerp van haar directeur, de heer Van BurgeierVoor de bouw is medewerking verkregen van Pon VW Importeur en van Bronswijk Nijkerk. Het is ontworpen speciaal voor de industrie en is te gebruiken op het land, in moerasgebied en op het water. De maximumsnelheid is ruim 110 km. Toepassingsmogelijkheden zijn er voor ontginningsmaatschappijen, de politie, het reddingwezen en defensie. De lengte is zes meter, de breedte 2,5 meter. ENSCHEDE De hervormde ge meente van Enschede is niet bevoegd tot het voeren van een procedure, die tot doel heeft achterstallige kerkelijke bijdragen te incasseren, omdat de kerkorde haar niet als zo danig heeft aangewezen. Het college van kerkvoogden van deze gemeente is evenmin bevoegd, omdat dit in strijd met de bepalingen van de kerkorde tot stand is ge komen. Aldus mr. R. Sybrandy uit Almelo in zijn conclusie van antwoord na mens een lid van de hervormde ge meente van Enschede in het proces, dat deze gemeente tegen het lid heeft aangespannen. Dit lid (en verschillende andere leden met hem) weigert al geruime tijd zijn kerkelijke bijdrage te be talen, omdat hij de rechte prediking niet meer te horen zou krijgen. De achterstand bedraagt voor hem al meer dan 800 gulden. Het college van kerkvoogden in Enschede vult zichzelf aan en heeft alle mogelijkheid tot verkiezing van nieuw» leden onmogelijk gemaakt door de merkwaardige redactie van zijn reglement op het beheer van de kerkelijke goederen. Daarmee is het volgens deze niet-beta lende leden in strijd met de kerkorde. NED. IIERV. KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland: T. Langerak te Veenendaal. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer en te Nunspeet: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. Bedankt voor Noordscheschut: J. M. Visser te Broeksterwoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2