Laten spalken, Harry! Faillissement van gijzelaar gevraagd Huib Goudriaan AVRO's sportkronen '68 Ada KokJan Janssen Ajax en Rijswijk Hoogoventornooi zeer sterk bezet Orkestleden: Van Beinum moet blijven Echtpaar uit R'dam in Spanje verongelukt Leeds United gewipt voor Engelse beker Verzekering tegen schade luchtvervuiling Lagere gasprijs blokverwarming Böhm moet afhaken Smvslov won in Hastings 7 DONDERDAG 9 JANUARI 1969 Harry van Eek later bleek hij de eerste prijs winnaar van de jongeren doet een wanhopige poging nog door te roken. Het publiek kykt, deels geamuseerd, deels gespannen, toe. De generaties ontmoeten elkaargisteravond in de recrea tiezaal van het bejaardenhuis Souburgh in Waddinxveen. Maar wel een ontmoeting die in rook opging. Om kwart over acht precies binden vijftien jonge Wad- dinxveners de strijd aan met vijftien oudere. Aangetoond moet worden wie de langste adem heeft, of om het meer praktisch te zeggen: winnaar is hij die de langste askegel met zijn sigaar weet op te bouwen. De eerste minuten van de strijd verlopen zwijgend. Jongste deelnemer Jan Verhoef (15) en oudste deelnemer A. de Wilde (91) zuigen bedachtzaam voor waarts. Het publiek vriendjes, familieleden van de jongeren en de inwoners van het bejaarden huis staan of zitten rondom de rokende teams. Even voor het duel begint, heeft organisator Jan Fondse (20) gevraagd of de deelnemers ermee akkoord gaan dat de heer A. Hilgers gewoontegetrouw een sigaar uit zijn pijp rookt. Nie mand heeft bezwaren. Metingen Met het groeien van de askegels groeit ook de spanning. Ineke Kroes (19) en Jan Fondse, die beiden door de Waddinxveense Jeugdcontactraad die het festijn organiseert, tot jury zijn benoemd, beginnen het druk te krijgen. Ineke en Jan rennen nerveus af en aan om met een mysterieus aan doend apparaatje metingen te ver richten op verzoek van de deelnemers. Ineke: „Als ze denken dat de kegel een bepaalde lengte heeft, die moet worden opgeschreven omdat de kans bestaat dat ie eraf kan vallen, brullen ze om te komen meten." De rokers zwijgen en durven zich steeds minder te verroeren: de kegel mag niet vallen want de prijzen zijn voor de mannen met de langste asstaven. Maaf metende Jan en Ine ke, die ook een vriendinnetje hebben ingeschakeld om de lijst bij te hou den, zwijgen niet „Jan, je hebt de Verbooms op de lijst door elkaar gegooid. Meneer Hil gers? Wie is dat? Die met de pijp. Ineke, 220 (mm) voor meneer Belst!" Uit de geluidsinstallatie komt een sentimenteel „Lief vaderland, vaar wel een paar techniekjes om het le ven van de askegel te verlengen. „Je moet de sigaar zo nu en dan draaien om gelijk af te branden. Een sigaar is namelijk nooit aan beide kanten even warm. Ja, dit heb ik van mezelf, ik heb nooit getraind dat niet maar ik rook veel sigaren." Een van de ouderen levert als com mentaar: „Het gaat er natuurlijk om hem zo lang mogelijk in je mond te houden!" Inmiddels valt de as rijkelijk. De gelederen worden dun. Drie minuten over negen is het zover: de laatste vecht, praktisch roerloos, zijn strijd met de sigaar. Het is Harry van Eek: „Je moet je vingers stil houden dat is het beroerde, en ik brand ze nu bijna." Iemand moedigt aan: „Trekken, Harry, trekken, Harry!" De winnaar De kijkers drommen samen rond om Harry, die steeds meer achtero ver gaat leunen. Maris Verboom zegt weer: Laat 'm spalken! Dan valt de laatste kegel. Applaus, Ernstig meet Jan de stomp: 1,5 cm. De lengte van alle sigaren was 11,9 cm; dit verminderd met 1,5 cm bete kent dat Harry met 10,4 cm winnaar is geworden. De prijzen allemaal rokerige ar tikelen worden uitgereikt. Win naar van de ouderen blijkt pijproker Hilgers te zijn met een stomp van 1.25 cm. Wiet eerlijk, want hij had de steun van de pijpekop vinden sommi gen. Jan: „Maar iedereen ging erme$ akkoord." Het is half tien. Het ruikt lek ker naar sigaren in de recreatie zaal van bejaardenhuis Sou burgh. Jan Fondse zegt tegen di rectrice M. Tijmes te willen pro beren nog eens iets voor de be jaarden te organiseren. Maar hij kan niets beloven. Mevrouw Tijmes: „De mensen leven door zoiets echt op. Hoe meer jongeren contact hebben met ouderen hoe beter." Het so ciale roken (met wedstrijdele ment) van Waddinxveen heeft resultaten gehad. G. BIJSTRA om een sigaar gelijk af te laten brandenmoet je af en toe draaien (Van onae radio- en tv-redactie) HILVERSUM In een lange tv- uitiending kon men gisteravond «ien en horen hoe de AVRO zijn tradi tionele sportkronen voor 1968 uit deelde. Sportvrouw: -man, -ploeg en -stad van het jaar werden resp. Ada Kok, Jan Janssen, Ajax en Rijswijk Z.H. De schitterende manier waarop Ada Kok in Mexico goud won, heeft zoveel indruk ge"maakt op de vakkun dige stemmers die tezamen 550 pun ten mochten toekennen, dat zij voor de derde maal de AVRO-titel won. Het bekroningsevenement dateert van 1951, toen er alleen een sportman werd gekozen en die eer viel toen toe aan Abe Lenstra. In 1959 kwam de sportvrouw erbij en zes jaren ach tereen won Sjoukje Dijkstra. Pas in 1965, toen Sjoukje zich terugtrok uit de kampioenschappen en naar de re vue ging. kaapte Ada Kok haar de titel af. Zij behield die in 1966 moest hem verleden jaar afstaan aan Stien Kaiser en heroverde hem nu weer op haar. Ada verwierf 266 punten, Stien 114 en derde werd "met 95 Maria Gom- mers. Bij de sportmannen won Jan Jans sen vanwege zijn Tour de France, maar hij werd met zijn 185 punten op de hielen gevolgd door Olympisch kampioen Jan Wienese, die er 171 verzamelde. Als derde, met 139 pun ten, werd Tom Okker genoteerd. Kees Verkerk, die verleden jaar won, moest het nu met 28 punten als kleine vierde stellen. Opmerkelijk is. dat bij de ploegen Ajax met 179 punten de Olympische, goudwinnende wielrennersploeg versloeg: zij haalden er 159 en het roei-duo Droog-Vart Dis werd drie met 118 punten. Bij de steden stond Rijswijk met 2709 punten (hier geldt een andere, zeer ingewikkelde puntentelling) num- JAN OSKAMP (17) dit is de derde sigaar, die ik ooit heb gerookt Drie Russen WIJK AAN ZEE sa In de hoofd groep van het 31e hoogovenschaak- tomooi zullen van 13 januari tot 1 februari tien internationale groot meesters van de partij zijn. Opval lendste deelnemers zijn de Russen Botwinnik, Geiler en Keres. De ove rige zeven spelers van de groot- meestergroep bezitten de titel inter- ntionaal meester. Ook voor de meestersgroep (kwali ficatie 2a) zijn zestien schakers uitge nodigd. De Russische wereldkam pioene bij de dames Nona Gaprin- ciasjvili moet het opnemen tegen elf meesters, twee kandidaatmeesters en twee niet-titelhouders. De deelnemers zijn: Grootmeestcritroep: P. Benkö USA, M. Botwinnik USSR, D. Clrll Joegosl,, J. H. Donner Nederl.. E. Gelier USSlt, L. Kava- lek Tsjsl P. Keres USSR. W. Lombar- dy USA, F. Olafsson IJsland, L. Portlsch Hongarije, Z. Doda Polen, K. Langeweg Nederl.. A. Medina Spanje. P. Ostojlc Joe gosl.. H. Ree Nederl.. T. V. Scheitinga Nederl. Meestergroep: B. J. Bednarskl Polen, V. Ciocattea Roemenie. N. Cortlever Nederl„ j N. Gaprlndasjvlll USSR. K. Honfl Hong., II H. Kramer Nederl.. B. Kurajlca Joegosl., J. Kozma Tsjsl.. B Sandor Hong., M. uj- telky Tsjsl.. H. Westerlinen Finland, H. Bredewout NederlR. Hartoch Nederl., A. Jongsma Nederl., T. Krabbe Nederl., E. Scholl Nederl. mer één, gevolgd door Haarlem en Eindhoven. Rijswijk verwierf dit jaar met 5 belangrijke kampioenen op 48.000 in woners de hoogste graad in belang rijkheid op sportgebied. Haar kamp pioenen zijn: pistoolschutter M. van der Caay, volleybalclub Blokkeer, wa terskiër Pim Braskamp, zwemmer Harm Spoor en schoonspringer Hans Fels. DELFT De moeilijkheden rond het dirlgentschap van Bart van Bei num van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland blUken nog steeds niet aan hun eind te zijn. Zoals bekend heeft Van Beinum zijn ontslag aan gevraagd nadat er van verschillende zijden kritiek was geoefend op zijn beleid met op de achtergrond het misnoegen dat Jan der Waart, die zoveel pionierswerk voor het orkest had verricht bjj de benoeming na de fasie van de twee Zuidhollandse orkesten werd gepasseerd. Nu blijkt dat de orkestleden be paald niet gelukkig zijn met het ver trek van Van Beinum, gezien een resolutie door de orkestcommissie namens de leden aan het bestuur gericht, dat juist vanavond zal ver gaderen over de brief waarin Van Beinum zijn ontslag vraagt De or kestleden menen dat de artistieke ontwikkeling van het orkest en de sociale omstandigheden van de musici het best gewaarborgd worden met een aanblijven van deze dirigent en zien in het heengaan een bedreiging voor het voortbestaan van het orkest. Daarom wordt in de resolutie ge vraagd zoveel mogelijk de omstandig heden te bevorderen die een aanblij ven van Bart van Beinum mogelijk maken en men wil dat de dirigent gevraagd wordt op zijn besluit terug te komen. Dit zal nog wel enkele problemen opleveren, want zoals we reeds be richtten waren de argumenten voor de ontslagaanvrage o.m. de te kleine financiële armslag waardoor het o.a. niet mogelijk was een concertmeester aan te stellen. ALICANTE Twee Nederlandse toeristen zijn gisteren bij een ver keersongeluk in het Spaanse Beni- dorm om het leven gekomen toen zij met hun auto in botsing kwamen met een vrachtwagen. De slachtoffers zijn G. Buitenhuis (75) en zijn echtgenote M. Buiten huis-Scheepmaker (65) uit Rotterdam. Hun mede-inzittenden, L M. Kievit (67) en diens vrouw H. M. Kievit (56), die sinds enkele maanden bij Alicante wonen, zijn ernstig gewond. LEEDS Leeds United, een van de grote favorieten voor de Engelse voetbalbeker, is in de derde ronde van het tornooi om de FA -cup uit geschakeld. Leeds United verloor in de overgespeelde wedstrijd op eigen veld met 1—3 van Sheffield Wed nesday. Sheffield, dat in 1966 de finale op Wembley speelde en verloor, is de eerste club die dit seizoen Leeds Uni- I ted, houder van de jaarbeurssteden- beker, op eigen veld versloeg. In de vierde ronde speelt Sheffield Wed nesday thuis tegen Birmingham City uit de tweede divisie. INEKE KROES meet ijverig de stompjes (boven) WINNAAR uan de ouderen A. Hilgers (onder) wel." Een roker roept: Geef me een asbakje. Te laat, de askegel valt over het pak van meneer De Wilde. De juryleden beginnen te rennen. „Cor Lagrouw met 169 mm! Geno teerd!" Het publiek, en de rokers die zijn uitgevallen, gaan commentaar le veren. „Laat vallen jo! Man, ik zou 'm spalken! Ja, ja, ho, ho, trekken, trekken!" Techniekjes Ik praat met enkele strijders. De 17-jarige Jan Oskamp: „Dit is pas de derde sigaar die ik van mijn leven rcok. Met. Kerst heh ik er geloof ik ook een gerookt, is het niet Cor? En daarvoor heb ik er nog eens een van pa gekregrn." Hij zegt niets meer en zuigt dapper verder. Het mag niet baten: proestend slaat Jan de as van zijn gezicht. De 4'^-jarige G. Bijstra rookt voor de jongeren. „Die jongen van mij hij is zestien doet ook mee, en zei: Pa, ik ..eb je opgegeven. Toen ben ik meegekomen." De heer Bijstra weet Margaret Court gaat stoppen MELBOURNE Margaret Court-Smith, de beste tennisspeelster die Australië ooit heeft gekend, zal aan het eind van het Jaar haar actieve sportloopbaan beëindi gen. Haar laatste tornooi zal waarschijn lijk dat om de open kampioenschappen van de Verenigde Staten zijn. De Australi sche kampioene (16) heeft dit besluit woensdag in Melbourne bekend gemaakt na haar overwinning op Lesley Hunt In het damesenkelspel om het open kampioen schap van de staat Victoria- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Land bouwschap heeft gisteren in een brief enkele suggesties gedaan aan de bij zondere commissie uit de Tweede Kamer voor de wet op de luchtver ontreiniging. Men stelt voor om van het fonds voor vergoeding van schade door luchtvervuiling een soort verzekering te maken. Gevraagd wordt essentiële procedure-voorschriften in de wet op te laten nemen. Voor de tuinbouw staat in de brief de belangwekkende suggestie: „Laat het economisch niet langer onaan trekkelijk zijn voor de glastuinder om van stookolie over te schakelen op aardgas". Het Landbouwschap vindt, dat de regeling voor het indienen van be zwaren tegen het verlenen van ver gunning voor oprichting van een be drijf dat luchtverontreiniging kan veroorzaken, niet moet worden over gelaten aan een algemene maatregel DEN HAAG De minister van economische zaken is bereid de gasprijs voor blokverwarming te ver lagen. In antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele, zegt de be windsman dat de prijsverhoging voor kleine afnemefs (door de BTW) niet ongedaan kan worden gemaakt. Het zou volgens de minister onre delijk zijn de gasdistributiebedrijven een deel van de nieuwe omzetbe lasting te laten betalen, omdat de kosten bij de kleinste gebruikers niet worden gedekt. De gasprijs voor huishoudelijke doeleinden gaat met vier procent om hoog, leveringen voor andere doelein den met zes procent Het Nederlandse cricket-dameself- tal heeft woensdag op haar toernee door Zuid-Afrika gespeeld tegen de Kingfishers uit Johannesburg. De „Ijsvogels" sloten hun innings op 155 voor 7 wickets en zetten de Neder landse dames daarna voor 137 aan de kant. van bestuur, maar In de wet moet staan. Wat betreft de overschakeling op aardgas, waarschuwt het Land bouwschap, dat voorkomen moet worden, dat tuinders dubbel worden belast: via de heffing op de brandstof en via de heffing op basis van de mate van luchtverontreiniging. Scha kelt de tuinbouw over van stookolie op aardgas, dan wordt luchtveront reiniging voorkomen. GRONINGEN Met nog twee ronden te spelen ln de flnalegroep van het Nlemeyer- Jeugdschaaktornooi ln Groningen, delen vier schakers de eerste plaats. Malder ver speelde zijn eenzame koppositie door een nederlaag met xwart tegen Simon Webb, die daardoor en door zijn winst ln de afgebroken partij tegen Atanassov op ge lijke hoogte rret de Westduitser kwam. Hetzelfde deden Vaganlan. door een gede- j gen overwinning op Turunen en Rtbll, die j voor Andersson de ♦eg naar de kopgroep definitief afsloot. In de kwallflcatlegroep is een andere Westduitser (Juhnkel al onbereikbaar ge- worden voor de concurrentie: Böhm ver loor namelijk van Fedder en Pokojowcyk kon uit zijn afgebroken partij met Payrhu- ber. met zijn veertien Jaar de Jongste deelnemer aan het toernooi, geen remise halen. De resultaten van de partijen van woensdag zijn: finale groep: afgebroken partijen zesde ronde: Atanassov Webb 0—1. Zevende ronde: Schaufelberger Ghlz davu 1—0; Turunen Vaganlan oxAn- derssson Rlbll 4—1. Webb Maeder 1—o. Lombard Atanassov 4—i. De stand is: i. Maeder (W-Dld), Rlbll (Hon), Vaganlan (Rus) en Webb (GB) 5 pnt.. S Andersson (Zwe) 3Vt pnt., 4. Ghlzda- vu (Roe) 3 pnt., 7. Atanassov (Buli en Schaufelberger (Zwi) 2' 9. Lombard (Zwl) 2 pnt., 10. Turunen (Fin) l'/t pnt. zesde ronde: Fedder Juhnke Vr—Pavr- huber PofcoJowzcyk l—o. Moles Vu- Jaclc 1—0. Zevende ronde: Juhnke Bel- lon 0. Böhm Fedder 4—1, Vojaelc Llgterlnk '/t—Pokojowczyk - Moles 1—0. De stand: 1. Juhnke (W-Dld) 6V« pnt. 2. I Böhm (Ned). Fedder (Den) en Pokojow- I ezj'k (Pol) 4 pnt., S. Moles (Ier) 3'/t, fi. Payrhubcr (Oos) en Vujaclc (Zls) 3 pnt., 8. Bellon (Spa) en Llgterlnk (Ned) rit pnt., 10. Telrllnck (Bel) 2 pnt. Parijse coiffeur Jacques Dersange heeft dit romantische kapsel voor de avond ontworpen. Het gladde vóórhaar eindigt in een dikke pijpekrul, bijeengehou den door een haarnet van goud draad. Op het voorhoofd een paar kokette lokjes. Foto (2) Wat beoogt mevrouw M. Bloemen- daal eigenlijk met haar schrijven? Zij begon met een soort insinuatie aan het adres van de „vooraanstaande christe lijke dagbladen" (m.i. beslist ten on rechte wat Het Kwartet betreft). Verder werd de verslaggever of -geefster mogelijk te veel belangstel ling voor sex verweten en werden de nogal zware woorden „sensatie" en „revolutionaire geest" gebruikt. Daar na kwam het „fotokind" aan bod: "t zal een stevige zittenblijfster zijn met (volgens mevrouw) ook al te veel sex. Gelukkig voor mevrouw Bloemen- daal, dat haar dochter niet als „arme stakker" zo'n opruiige school behoeft te bezoeken. Maar wat ik eigenlijk wil zeggen: bij het leveren van kritiek moet men zich bij de zaak houden en niet zoals in dit geval de krant aanval len en de verslaggever als opruier, «ex-maniak, op sensatie beluste en van een revolutionaire geest voorziene man betitelen. En het „fotokind" als een arme stakker, een zittenblijfster en een met teveel sex behept meisje omschrijven. Kom, kom, mevrouw, dat is niet de juiste manier om kritiek t® leveren. Delfgauw C. van Dijk Foto (3) Wie is toch die mevrouw Bloemen- daal, dat zij uw verslaggever zo ver foeit voor het publiceren van een foto van het in Utrecht gehouden congres van de Scholieren Belangen Organisa tie. Zij vindt dat die „arme stakker" van een Marja Oosterman zich nogal te kijk heeft gezet. Het lijkt mij dat de briefschrijfster eerder een „arme stakker" is dan Marja. Ik (vroeger eveneens middel baar scholier) zou niet graag een moe der hebben met zo weintg begrip voor dp jeugd en de gevraagde inspraak op de middelbare school, hetgeen zij geheel ongemotiveerd als revolutio naire praktijken omschrijft. Bovendien: mevrouw Bloemendaal is kennelijk nog de mening toegedaan dat een foto van een meisje met een jurk, die tot tien cm boven de knit reikt, te sexy is en derhalve niet in ons blad had mogen worden gepubli ceerd. Haar dochter is, zoals ik uit de brief opmaak, niet zo. Toch nog een goede raad: laat haar lid worden van de SBO. Wellicht geeft die organisatie een orgaan uit, dat u dan heel stiekem met uw dochter mee kan lezen, zoals begrijpende en verstandige ouders doen. Rotterdam J. Piket Jr. Vergeldingsactie (3) Fijn voor de desbetreffende naties dat door de Joodse vergeldingsactie in Beiroet de aandacht weer eens van belangrijker zaken wordt afgeleid. De VS vergeten dan hun oorlogsmisdaden in Vietnam en de Russen, die voor het gemak maar even over Estland, Let land, Litauen, Hongarije en Tsje- choslowakije heenstappen, noemden de actie „misdadig", al vloeide er geen druppel bloed. Natuurlijk is het „eigen rechter spe len" van Israël if te keuren, hoewel alleszins begrijpelijk. We hebben zo juist weer het Christusfeest gevierd en weer verzuimd de vrede op aarde te organiseren. Als Israël en het westen nu eens constructief te werk gingen en de bereidheid toonden een offer te brengen? Bijvoorbeeld: als de Russen „vre- destichtertje" willen spelen, laten de Israëli dan maar rustig eisen: „Goed, als jullie het Tsjechoslowaakse volk de volledige vrijheid hergeven en alle troepen terugtrekken, dan zijn wij be reid alle bezette Arabische gebieden te ontruimen". Natuurlijk weigeren de „vredestich ters" prompt Laat het westen er dan een schepje bovenop doen: „Rusland, wij zijn bereid om West-Berlijn, se dert de oorlog een doorn in jullie oog, op te offeren als jullie ons vijf jaar da t(jd geven om de bevolking te evacue ren en in West-Duitsland werk te verschaffen in ruil voor de absolute vrijheid van het Tsjechische en Slo waakse volk". De weg die de wereld nu gaat U heilloos. Vrede en vriendschap tussen de volkeren komen ons niet als een gebraden duif in de mond vliegen... Zuidland C. van Eenennaam HASTINGS De Russische groot meester Vassilv Smyslov heeft woensdagavond het internationale schaaktornooi van Hastings op zijn naam gebracht. Hij behaalde acht en een half punt uit elf partijen. D® Zuidslaviër Svetozar Gligoric eindig de als tweede met een half punt min der en de Engelsman Raymond Keene bezette de derde plaats met zeven en een half punt MIDDELBURG In de raak tegen de heer J. Koole uit Vlis- het Middelburgse huis van be- singen die al enkele maanden in waring gegijzeld zit, omdat hij een verkoopcontract niet wil te kenen. heeft de tegenpartij nieu we stappen ondernomen. Gisteren hebben de aannemers De Pagter en Freeke te Domburg bij de rechtbank het faillissement aange vraagd. Dit is mogelijk, omdat dc rechtbank dc heer Kode bij nlet-te- kening van de akte een dwangsom heeft opgelegd. Deze ls groot genoeg om hem bij invordering in één klap failliet te kunnen verklaren. Direct na het faillissement wordt een curator benoemd en verwacht wordt, dat zijn eerste werk het teke nen van het verkoopcontract zal zijn. Zoals bekend gaat het om een stukje grond in Domburg, dat inder tijd werd verkocht voor 10.000 en inmiddels 80.000 tot 100.000 waard zou zijn. Volgens de juridisch adviseur van de heer Koole. mr. Vermaas uit Mid delburg. kan ziin chënt beter teke nen. anders komt hij tussen de maalstenen van de juridische ver wikkelingen terecht, waar hij als een gebroken man uit tevoorschijn «al komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7