Presidium wil Colotka als parlementsvoorzitter Goudreserve daalde door dollartransacties Nieuwe blues-band Chicken Shack Gemangeld tussen vrachtwagens: twee doden in tunnel Twee doden na frontale botsing Afgeluisterd Lodewijk Mandatjan in Djakarta Nederland is grootste varkensproducent EEG Handbalzevental won van Israël Op rijksweg 13 veel minder ongelukken Schlagergeze Ischap de Hyacinth Eind januari uitspraak zaak Mia Versluis 6 WOENSDAG 8 JANUARI 1969 TOPICS - TOP TIEN - TIENERTOP DJAKARTA De Westiriaanse opstandelingenleider Lodewijk Man datjan is gistermiddag per vliegtuig in Djakarta aangekomen om te ver klaren dat hij zich aan de kant van de republiek Indonesië schaart Hij droeg het uniform van majoor. Dit en de twee jeeps die nog moeten komen, maken deel uit van de prijs die hij voor zijn overgave heeft bedongen. Mandatjan zal waarschijnlijk binnen kort door president Soeharto worden ontvangen. I niet is gestopt j De twee inzittenden van de perso nenauto moeten op slag zijn gedood. I De slachtoffers, die pas na enige tijd I konden worden geïdentificeerd, zijn 1 de 22-jarige J. B. Rodenhuis uit Eindhoven en de 21-jarige mejuffrouw J. N. M. Westra uit Rhoon. De stoffelijke resten konden slechts na veel moeite door de brandweer uit de autorestanten worden verwijderd. Eerst had de brandweer het wrak onder een dikke laag schuim gespoten omdat er brand dreigde uit te breken. Met behulp van hydraulische appa ratuur werd het wrak verder uit el kaar getrokken. Het spitsuur kreeg veel oponthoud door het ongeluk. De politie was zelfs Smrkovsky blijft in hoogste leiding PRAAG Het presidium van de Tsjechoslowaakse communis tische partij heeft gisteravond de Slowaakse vice-premier Peter Colotka voorgedragen voor de functie van voorzitter van het nieuwe federale parlement. Josef Smrkovsky die volgens vele progressieve Tsjechoslowaken de juiste man is voor deze functie, zal door het presidium kandidaat worden gesteld voor de posten van eerste vi ce-president van het federale parle ment en president van de Kamer van het Volk. een van de tweede Kamers van deze nationale Vergadering. Als voorzitter van de andere Ka mer, die van Nationaliteiten, wordt voorgedragen Dalibor Hanes. Intussen blijft men aandringen op de verkiezing van Smrkov.'fcy tot parlementsvoorzitter. Indien hij niet voor deze functie in aanmerking komt, zo zegt het partijcomité van het eerste district in Praag in een resolutie, benoem Smrkovsky dan tot leider van de toekomstige Tsje chische communistische partij. Onduidelijk Het comité stelt in de resolutie voorts de huidige leiders verant woordelijk voor de politieke span ning die rondom de figuur van Smrkovsky is ontstaan en die een gevolg zou zijn van gebrek aan dui delijkheid over het hervormingspro gramma. In de resolutie, die gepubliceerd is in het vakbondsblad Prace, wordt de leiders voorts verantwoordelijk gesteld voor de huidige onzekerheid omdat zij hebben nagelaten het pu bliek voldoende in te lichten. Het comité vraagt de leiders de grenzen van de nationale politiek nauwkeurig te omlijnen en aan te geven wat in feite is overgebleven van het democratiseringsprogramma van het afgelopen voorjaar. „Wat kan in de huidige situatie van het actie programma worden verwezenlijkt? dat dit ons niet is uitgelegd is de oorzaak van de verwarrende situatie die nu is ontstaan", aldus de resolu tie. Opzei Er werd gisteren in Praag gespecu leerd dat de geruchten over troepen- I bewegingen met opzet kunnen zijn verspreid als een bedekte waarschu wing van het Kremlin aan de leiders in Praag om de openbare discussie over de zaak-Smrkovsky niet uit de I hand te laten lopen. i Een regeringswoordvoerder heeft j ontkend dat de Russen posities had- i den ingenomen bij grote fabrieken in j Praag, maar volgens Prace zijn er l wel troepenbewegingen geweest tus sen de plaatsen waar de overgeble ven Russische bezettingstroepen zich i hebben teruggetrokken. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT In Nederland zijn er in 1968 7,6 miljoen var kens gefokt (650.000 ton). Hier van kon 43 pet. worden geëxpor teerd. Nooit eerder werd dit per centage gehaald. Het aanbod van slachtvarkens zal in het eer ste halfjaar van 1969 nog aan merkelijk hoger liggen in ons land. De veehouders behoeven zich ech- j ter geen zorgen te maken, want het aanbod van slachtvarkens zal voor het gehele gebied van de EEG afne men, zodat voor de toenemende Ne derlandse export een goede afzetmo gelijkheid blijft bestaan en de vee houders bovendien kunnen bijven re kenen op behoorlijke prijzen. Dit geluid liet vanmorgen mr. F. G. van Dijk in zijn nieuwjaarsrede als voorzitter van het produktschap voor vee en vlees horen. Voor de consu menten een minder opwekkend ver haal, want tegenover de toch al vele artikelen met stijgende prijzen blijft het hoge prijsniveau voor het vlees gehandhaafd. Uitvoer f 1.5 miljard Voor het tweede halfjaar van 1969 wordt een varkensproduktie ver wacht ongeveer gelijk aan die van Weekstaat IVederlandsche Rank AMSTERDAM De week staat van de Nederlandsche Bank per 6 januari 1969 kenmerkt zich door een verdere terugkeer van bankbiljetten. Zoals bekend, zijn terklaas, de Kerstviering, als mede voor het voldoen van de kosten verbonden aan buiten landse reizen. Deze opvragingen beliepen toen ruim 500 min. Hiervan is, blijkens de weekstaat van 30-12-1968. een bedrag van 105 min. aan bankbiljetten te ruggekomen en gedurende de afgelo pen week 286 min. Er moet dus nog een flink bedrag aan bankbiljetten terugvloeien. De chartale circulatie daalde tot ƒ8514 min. De schatkist ging met 69 min. omhoog tot 473 min. De goud- en deviezenreserve daalde, als gevolg van dollartransaeties, met 159 min. tot ƒ7 miljard waarvan ongewijzigd ƒ6115 min. aan goud. De banken za gen nog kans om voor 17 min. aan voorschotten af te lossen, waardoor deze rekening daalde tot ƒ368 min. trale bank geeft een vermindering te zien van 22 min. tot 17 min. In verband met een terugbetaling in guldens aan het Internationale Monetaire Fonds ontving de staat, blijkens een mededeling bij de staat heeft deze guldens aangewend voor aflossing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was ondergebracht ter financiering van guldenstrekkingen. de ultimo-opvragingen zeer groot weekstaat, 5 min. van het fonds. De r .i i-i- ctaat honf t rlo-7*» oiilHonc aantrptupriH geweest in verband met de Sin- het tweede halfjaar van 1968. Voor geheel 1969 zal het prijspeil op de varkensmarkt aan de hoge kant blij ven. De groothandelsprijzen voor v.arkens liepen in 1968 op van 2,56 tot 3,10 per kg. De totale waivde van onze uitvoer in 1968 aan vee en vlees steeg verge leken bij 1967 van 1.3 miljard tot 1,5 miljard. De hoge vleesprijzen hebben het met name de vleesconser venfabrikanten niet gemakkelijker gemaakt hun uitvoer te handhaven. De concurrentie in het buitenland is moeilijker geworden. Ook het rund vlees en het kalfsvlees zal zijn vrij hoge prijzen handhaven in 1969. Onze export van vee en vlees richt zich steeds meer op de EEG-landen en steeds minder op derde landen. Van 1962 tot 1968 steeg de uitvoer naar EEG-landen van 300 miljoen tot een miljard gulden per jaar; de uit voer naar derde landen nam toe van 350 miljoen tot 475 miljoen gulden per jaar. In deze periode verdubbelde de totale uitvoer van varkens- en kalfsvlees. VLODROP Het Nederlandse handbalzevental heeft dinsdagavond in Vlodrop de eerste interlandwed strijd tegen Israël met ruim verschil gewonnen: 25—13. Bij de rust stond Nederland reeds met 11—6 voor. De I Nederlandse ploeg dankte de over winning voornamelijk aan het snel lere spel, waartegen de technisch en taktlsch zwakke Israëli niet waren opgewassen. Bovendien probeerden de Israëli het te vaak met individualis tisch spel. wat tegen de Nederlandse defensie nutteloos bleek. De beste schutters bij Nederland waren Guus Cantelberg. (11), Piet Kivit (5) en Henny Loeffen (3). Bij Israël Riklin (5) en Abramovitz (3). Qtiizzer Jager komt terug De geldmarkt is nog steeds krap. Geldkringen verwachten hierin voor de komende dagen nog weinig veran- <Van onze radio- en tv-redactie) dering. 7/1 31/12 ,'ln duizend. gulrtpiisi Activa: Goud 6.114.992 6.114.932 Vorderingen ln goud. enz. 920.013 1.091.023 igen BuitcnI. betaalmiddelen Guldens vorder, op buitenl. Papier in disconto Nederlandse munten Passiva: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederland Andere ingezetenen Banken ln buitenland Ar.dere nlet-lngezetenen Saldi buitenl. geld Totaal goud en deviezen waarvan convertibel 129 130 - WIMIVdil CUIIVCIUUC Het saldo van de banken bij de een- i Dekkingspercentage 24.030 23.475 170.649 231.378 .612.800 1.618.100 368 281 385.1168 28.19.". 27.003 I 513.862 3 300.209 473.172 403.859 16.674 38 /30 33.338 43.292 45.182 50.290 7.225 15.886 13.031 6.956 1999611 7.158.934 920.142 1.091.153 77,26 76,98 HILVERSUM De Elndhovense heer E. Jager die in VARA's quiz „Per seconde wijzer" vorige keer in de vierde ronde bleef steken, koml met pijp en al terug. Hij verwarde zich in de stand plaatsen van diverse international» organen, maar bij andere bestudering bleek, dat per ongeluk een goed-be- antwoorde vraac fout was gerekend Dat maakt dat hij in feite zijn ronde wél doorkwam Morgenavond zal hij zijn kennis van „Deze eeuw" verder mogen spuien, vast en zeker tot ge noegen van vele kijkers. C.Q.-L.P. VAN THE OUTSIDERS The Outsiders hebben de pla- tenstilte die er al weer eventjes rond hen hing, verbroken. En dat is gebeurd met een experiment. Wally, Buzz, Frank en Ronny zijn een paar dagen de studio in gedo ken en kwamen er ten slotte uit met voltooide l.p.-banden. De langspeler heeft de naam C.Q. meegekregen en is helemaal een afspiegeling van de muzikale opvattingen die de groep er vandaag de dag op na houdt. „Outside-inside" heefl dc nieuwe l.p. van Blue Cheer (Philips 852 120 BY). Er zitten wat rommelige nummers bij de negen opgenomenc; vermeldenswaard .zijn „Satisfaction", „Babyion", „Sun cycle" en „Gipsy ball". Jerry Butler zingt op Mercury 134076 MCY een langspeler vol met fijne, swin gende soul-nummers. Een paar opmerke lijke songs van deze goede zanger: Never give you up", „Respect", „These arms of mine". De l.p. heeft als titel „The aoul goes on". ZEVENBERGEN Gistermorgen- vroeg heeft op de oostelijke rijbaan van de rijksweg Breda-Rotterdam I onder Zevenbergen een frontale bot sing tussen twee personenauto's I plaatsgehad waarbij de twee bestaur- 1 ders om het leven zijn gekomen. Door nog onbekende oorzaak is een van de auto's op de verkeerde rij baan gekomen. De slachtoffers zijn de heer A. C. Martel (34) uit Den Haag (waarschijnlijk van Franse na tionaliteit) en de heer C. A. de Rooy (36) uit Moerdijk. IJSSELMUIDEN In de 'gemeen te IJsselmuiden bij de buurtschap Zande is gisteravond een busje uit Genemuiden door onbekende oorzaak van de weg afgeraakt. Daarbij is de 17-jarige Frank Riezebos uit Gene muiden omgekomen. De opnamen van C.Q. hebben een nieuwe aanpak en zijn volledig ge richt op het nieuwe, luisterende deel van het pop-publiek. Shocking Blue maakte nieuwe single „Send me a postcard darling" heet I de nieuwste single van de vader landse groep Shocking Blue. Het zit er in dat het nummer dezelfde rich ting uitgaat van „Lucy Brown is back in town", de Shocking Blue song die een tijdje op de Top-40 heeft gestaan enkele maanden gele den. Na dit succes is er even aan de groep gesleuteld. Zanger Fred Glover ruimde het veld voor Mariska Ver- es, de 19-jarige dochter van de be kende orkestleider Lajos Veres. Ze zingt nu een paar weken bij de groep. In Shocking Blue zitten verder Ro van Leeuwen (gitaar), Klaasje van Ider Wal (basgitaar) en Shorty Beck (drums). Heel hoog al een paar weken staat „Eloise", de tweede solo-sin gle van Barry Ryan. Het is een van de opvallendste gebeurtenissen in de hitparades van 1968. Van Barry werd als zanger het eerst gehoord toen hij met zijn broer Paul een duo vormde. On danks het respectabele aantal van zeven hits, gingen de twee op een gegeven moment toch uit elkaar. Reeds in juli 1965 hadden ze een hit. In de twee jaar die volgden kwa men er nog een paar bij, zoals „Ha ve you ever loved sombody", „Clai re" en „pictures of today". De laatste zes maanden hebben Barry en Paul afzonderlijk gewerkt. Paul als componist en tekstschrij ver, Barry als solo-zanger. De nieu we samenwerking iep voortreffelijk, want Paul schreef „Eloise" en Barry zong 't nummer naar een hit toe. Er staat inmiddels een l.p. vol met werk van Paul op het vuur. Een fantastisch goede zang- cn instru mentale plaal is dc l.p. „The family tree" van de groep Miss Butters (RCA Victor LSP 3955). Er zit veel slow-werk bij. Een enkele song: „Any other baby", „Sim ple life", „Nine to three" en „Miss But ters". Lekker stampend zijn de nummers .Sunshine of your love" en „Swlabr" He Cream (Pojydor 591651. 9 Stuwend cn puur muzikaal is de nieu we single van Tbe Moody Blues (Derani '213): „Ride my see-saw" en „A simple ga- BRUMMEN De 41-jarige L. Bertholet uit Brummen is gisteravond om het leven 'gekomen bij een ver keersongeluk op de rijksweg Dieren- Brummen. De heer Berthoiet bestuur de 'n personenauto die werd aangere den door een inhalende Belgische vrachtauto. DEN DOLDER De 39-jarige me vrouw A. Schippers-de Leeuw uit Den Dolder is gistermiddag in haar woonplaats verongelukt. Onverwacht stak zij met haar rijwiel de Dolderse- weg over om de links gelegen laan in te slaan. Zij werd gegrepen door een auto. DELFT Met het ingebruiknemen van het gereconstrueerde gedeelte van rijksweg 13, de zogenaamde fles- sehals onder Delft, is het aantal on gelukken daar sterk teruggelopen. Dit heeft de commissaris van poli tie van Delft, de heer W. Bakker, tijden een nieuwjaarsbijeenkomst met het politiepersoneel meegedeeld. In 1966 hadden in de flessehals 171 aanrijding plaats, waarbij 14 ket tingbotsingen ontstonden. In 1967 wa- ren het 115 aanrijdingen met 7 ket- I tingbotsingen en in 1968 80 zonder kettingbotsingen. Bijzonder verheugend noemde de commissaris, dat in de laatste 2 ja ren, op dat weggedeelte na de re constructie geen dodelijke ongeluk ken hebben plaatsgehad. Per etmaal gaan over dit weggedeelte 46.000 au to's. Uit dc Engelse muziekwereld waarin een fikse concurrentie heerst tussen de vele voortreffelijke groe pen en originaliteit daarom een ui termate grote rol gaat spelen is een bluesband in het licht gekomen die het met een oorspronkelijke aanpak in zich heeft om een heel grote te worden. Het is Chicken Shack. De groep (drie man. één vrouw) komt oorspronkelijk uit Birming ham, waar afwisselend met succes werd gemusiceerd. Chicken Shack trclk de aandacht na een optreden op het Windsor Jazz and Blues Festival in 1967. waar de groep kwam dank zij toedoen van Blue Ho rizon-producer Mike Vernon, Het optreden kreeg veel bijval en hun naam trok via een jubelende pers tot over de Engelse grenzen. In hetzelfde jaar mocht de groep de Amerikaanse blues-artiest Freddy King op zijn tournee door Engeland begeleiden. Opnieuw een succes. Dit jaar schaarde zangeres en pianiste Christine Perfect zich onder de Chicken Shack-gelederen en mede dank zij haar bijdragen behoort de groep momenteel tot Engelands meest vooraanstaande bluesbands. Enkele uitstekende op de plaat ge zette nummers zijn: „Worried about my women", „Six nights in seven", „It's okay with me baby", „When my left eye jumps" en „40 Blue fin gers ireshly packed and ready to serve". Behalve uit Christine (die een deel van het repertoire van de groep schrijft) bestaat Chicken Shack uit Stan Webb (gitaar en zang), Andy Silvester (bas-gitaar) en Dave Bid- well (drums). Barry's hit heet Eloise Veel was er niet over van de Citroen 2 CV nadat deze door twee vrachtwagens was platge drukt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee men sen zijn gisteren in de Rotter damse Maastunnel doodgedrukt. Zij zaten in hun Citroën 2 CV die tussen twee zware vracht- wagens werd gemangeld. Het ongeluk gebeurde om acht minuten voor half vijf. De personenauto stond op de rechter rijbaan in de tunnelbuis die van het zuiden naar het noorden loopt. Ongeveer honderd meter voorbij de flauwe bocht in de buis moest de 2 CV stoppen voor een file. Op dat moment kwam er een met 25 ton cement geladen containerauto van de firma Gé Simons uit Tilburg de tunnel ingereden. Deze wagen drukte de lichte personenauto tegen een er voor staande vrachtwagen combinatie in elkaar. De politie onderzoekt waarom de cementauto genoodzaakt om een radiobericht te verspreiden met het verzoek aan het- zuid-noord verkeer de Beneluxtunnel, de Maasbruggen of de Van Brienen- oordbrug te gebruiken. Pas tegen zeven uur was de toestand van het verkeer normaal. Piket (ch) beëdigd in Eerste Kamer DEN HAAG Mr. F. H. Piket is gisteren beëdigd als lid van de Eerste Kamer. In de fractie van de CHU volgt hij de heer H. C. Kranenburg uit Rotterdam op Mr. Piket is leider van de gecombineerde AR-CH-fractie in de Haagse raad en is lid vande CH-fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland De Eerste Kamer besloot gistermid dag akkoord te gaan met het wetsont werp tot wijziging en vaststelling van de grens tussen de gemeente Kampen en het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders. Een nieuwe groep uit Rotterdam met een krankzinnige naam: Schla gergezelschap de Hyacinth. Op het Imperial-label (Bovema) heeft de groep die zichzelf een nieuwe sound uit Rotown" vindt hebben een single gemaakt. De nummers zijn „Nobody hears the blackbird" en „We were as happy as my Uncle Ray". Twee fijne nummers, in de trant van The Mamas and the Pa pas. Het Schlagergezelschap de Hya cinth ze zijn ervan overtuigd dat al hun nummers schlagers oftewel hits zullen worden bestaat uit Peter Snoey, Rob (The Nightingale) Peters, Julian the Joint en Jeannet- te Clazina Roselie Peters, een 20-ja- rig zusje van Rob. Peter Snoey en een zekere Jules Deelder, die af en toe ook wel eens meedoet, hebben de beide nummers geschreven. En het zijn niet hun enige, want het aantal songs dat ze in portefeuille hebben zou wel drie AMSTERDAM Het Amsterdam se gerechtshof zal 28 januari uitspraak doen in de zaak Mia. Versluis. Dit 22-jarig meisje is nu ruim twee jaar bewusteloos, nadat zij In april 1966 een eenvoudige operatie had ondergaan en niet meer uit de narcose bijkwam. Het hof behandelde de zaak giste ren achter gesloten deuren. Landsad vocaat mr. E. Drooglever Fortuyn stelde voor krachtens de medische tuchtwet een maatregel te nemen te gen de narcotiseur. dr. B. de P. De raadslieden van de vader van Mia Versluis en die van dr. De B. hielden hun pleidooien. Ook werd nog een getuige gehoord. Het medisch tuchtcollege heeft dr. De B. reeds eerder verooreeld tot een boete van duizend gulden. In hoger beroep werd hij veroordeeld tot een half jaar ontzegging van de bevoegd heid de geneeskunde uit te oefenen. l.p.'s kunnen vullen. Voor de knalsterke groep The Buffoons uit Enschede hebben ze onlangs het nummer „Goodbye my love" in el kaar gezet. Met andere formaties nationaal en internationaal wordt over het schrijven van songs onder handeld. Het Schlagergezelschap de Hya cinth is een nieuwe verschijning in het vaderlandse popwereldje. Eigen teksten, eigen composities, eigen ar rangementen, dat alles wordt op zeer on-Nederlandse manier ge bracht in de typische rotown-sound.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6