ill STAKERS VANOCHTEND WEER AAN HET WERK Ruim 80 miljoen verlies voor Ned. Spoorwegen Vakbonden in Gorkum samen Landbouwschap wenst oprichting grondbank VERVOERSBONDEN TELEURGESTELD OVER PLANNEN NS ONTWIKKELINGEN NIET GUNSTIG Thailand niet een Vietnam te verwacht tweede worden Dr. Houthakker adviseur Nixon Leeuwen in bloemenkas NB V bereikte enkele verbeteringen Sleepdienst nciar groep havens Werkgevers in sleepdienst: niets veranderd 5 WOENSDAG 8 JANUARI 1969 UTRECHT Het gaat de Nederlandse Spoorwegen financieel niet voor de wind. President-directeur ir. J. Lohmann maakte gisteren op de jaarlijkse persconferentie bekend, dat de NS afgelopen jaar na aftrek van overheidsvergoeding voor bedrjjfs- vreemde lasten (70 miljoen gulden) een verlies hebben geleden van ruim 80 a 85 miljoen gulden. Bruin gaf op de persconferentie nog enige toelichting op het plan Spoor naar '75. Voor de realisering van de spoor wegplannen voor 1970, die uit eigen middelen kunnen worden gefinan cierd, hebben de NS 250 man extra De begroting voor het pas begon nen jaar laat al een verliescijfer zien dat ongeveer gelijk is aan dat van het vorige jaar. In 1967 kampten de Spoorwegen reeds met een verlies van 94 miljoen gulden na aftrek van een overheidsvergoeding van 35 miljoen. Ir. Lohmann noemde de ontwikke lingen van zijn bedrijf in verschil lende opzichten niet gunstig: het rei- zigersvervoer bleef één procent achter vergeleken bij het voorgaande jaar en de „busdochters" van de NS no teerden onder invloed van de auto circa vijf procent minder vervoer. Binnen het NS-concern wordt alles gedaan om het hoofd te bieden aan de ongunstige ontwikkeling in het streekvervoer, onder meer dor het samenbrengen van de activiteiten in grotere beheerseenheden. De heer Lohmann noemde in dit verband de fusie tussen WSM en Citosa als voor beeld. Gunstige ontwikkelingen Toch zijn er ook gunstige ontwik kelingen te constateren zoals bij het internationale wagenladingvervoer (vooral het vervoer Tnet container- treinen in vergelijking met '67 is dit vervoer vervijfvoudigd) en bij het vervoer met TEE-treinen naar Zwitserland, Italië, Frankrijk en Scandinavië dat maar liefst met 13 procent is gestegen. Het goederenver voer bleef vrijwel gelijk, ondanks verdergaande daling van het kolen- vervoer. Gunstige ontwikkelingen werden ook gesignaleerd in de toeristische sector. Vooral het achtdaagse alge meen abonnement bleek een goed va kantieartikel. Er werden vorig jaar 80.000 verkocht tegen 67.000 in 1967. De heer Lohmann kondigde aan, dat goedkeuring is gevraagd voor de opening dit jaar van zes nieuwg sta tions, te weten in Tilburg-west, Arn- hem-Presikhaaf, Delfzijl-west, Heemskerk, Vlaardingen-west en Voorschoten. De Spoorwegen wachten ook nog steeds op de rijksgoedkeuring voor de invoering van centrale radio-ver keersleiding, waarmee op het baan vak Sauwerd-Roodeschool een geslaagde proef is genomen. Ten aanzien van de in februari aangemelde onrendabele reizigersiij- nen en de eventuele handhaving daarvan heeft de regering nog geen beslissing genomen, met uitzondering van de Hofpleinlijn. Over de vorig jaar geïntroduceerde nieuwe huisstijl van de Spoorwegen, die volgens vaste planning over het hele net wordt uitgebreid (thans op 53 stations), ze: de heer Lohman dat het reizend publiek deze „new look" over het algemeen goed heeft ont vangen. De image van de NS is er naar zijn mening door verbeterd. Spoorwegdirecteur mr. M. G. de rijdend personeel nodig. Maar als de j uitvoering van de ideeënschets Spoor j '75 wegens het niet beschikbaar zijn j van gelden uit de algemene middelen niet mogelijk is, hebben de Spoorwe- 1 gen in 1975 rond 4500 man minder nodig dan in 1968. Mr. De Bruin maakte duidelijk, dat j als het spoorwegplan kan worden uitgevoerd steeds nieuwe correcties moeten worden uitgevoerd. De na tuurlijke afvloeiing van NS-personeel beliep vorig jaar 1200 man in plaats van de geplande 1000. Nieuivjaarsrede ir. Knottnerus (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De commissie grondfinanciering, ingesteld door het landbouwschap en de cen trale landbouwkredietinstellin gen zal binnenkort een voorstel doen om in Nederland te komen tot de oprichting van een grond bank. Dit kondigde de voorzitter van het landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, in zijn nieuwjaars rede aan. Deze belangrijke mededeling deed ir. Knottnerus toen hij sprak over de problemen die er ook weer het ko mende jaar voor de landbouwers zijn: de financieringsproblemen zul len het komende jaar weer talrijk zijn. Modernisering Na een overzicht van de gang van zaken bij de diverse sectoren van de land- en tuinbouw (grotendeels reeds gepubliceerd in jaaroverzichten red.) stelde ir. Knottnerus vast, dat het overleg over de lonen en ar- moet worden. beidsvoorwaarden gemoderniseerd Gezien de afneming van het aantal personen, dat bij het cao-overleg be trokken is, verdient het aanbeveling om tot concentratie van het overleg te komen. „Een eerste stap is de ge lijkschakeling van de data van in gang van de cao's voor de landbouw en die voor de tuinbouw". Onmiddellijke aandacht verdienen naar de mening van ir. Knottnerus de volgende fiscale punten, waarbij tevens de aandacht wordt gevraagd voor de rechtsvorm van de landbou wonderneming: herinvoering van de onbelaste reserve in een verbeterde vorm mogelijkheid van afschrijving op investeringen ten behoeve van grond verbetering; verhoging waardering van de ar- (Van onze correspondent) AALSMEER Al kan men ze niet bepaald kasplantjes noemen, de twee leeuwen Akbar en Simba (tien maan den oud) groeien wel in een bloemen kas op. Midden in de Aaismeerse kassenzee, waar Nederlands kleinste circus, het jeugdcircus Roberti, zijn winterkwartier heeft. Directeur-eigenaar Rob Roberti is de zoon van een kweker, die speciaal ten behoeve van het mini-circus een reusachtige kas liet bouwen. In dat glazen huis worden de dieren gedres seerd, maar ook de wagens opnieuw geverfd, de auto's gerepareerd en de materialen voor het nieuwe repertoi re vervaardigd. Tot nu toe traden in het circus voor de kinderen vrijwel uitsluitend minder wilde dieren op: bokken, po ny's, apen, duiven, ganzen, honden «.x Enkele maanden geleden kocht Roberti in een Duitse dierentuin twee beid van de gehuwde vrouw op het land- en tuinbouwbedrijf en dieno- 1 vereenkomstige verhoging van de af trekpost van het zuiver inkomen uitbreiding van toepassing van I verlaagd registratierecht, welke nu geldt voor het ruilen van gronden, tot de aankoop van landbouwgron den; verhoging van het bedrag waar voor vrijstelling van successie- en schenkingsrecht geld. (Van een onzer redacteuren) 'THAILAND is weer in het nieuws als gevolg van de openlijke rebellie in het noorden van het land. Wordt het een tweede Vietnam? Velen menen van niet, omdat het gevaar om van binnen uit te worden overrompeld er niet groot JEUGD WAARHEEN? Zo heeft de Amsterdamse beeldhouwer M. van der Wal dit werkstuk in teakhout genoemd. Het relief, waaraan hij meer dan een jaar werkte, heeft nog peen definitieve bestemming en gaat naar de gemeentelijke aankoopcommissie voor sociale opdrachten. Dieptepunt J-JET is vandaag tien jaar geleden, dat „de generaal" president van Frankrijk werd. Eigenlijk maar een formaliteit. Want de Gaulle had al een half jaar de leiding van het land in handen, als premier. Na die tien jaar bevindt Frankrijk zich in een dieptepunt, ook wat zijn relaties met andere landen betreft. Het verwijderde zich van zijn vrien den en koketteerde met hun tcgen- standers. I Het meest recente voorbeeld is Israël, j dat zich voor zijn verdediging op i Frankrijk verliet, vooral toen Enge- j land en Amerika met wapenleveran ties niet toeschietelijk waren. Wat de luchtverdediging betreft is Israël bijna volkomen afhankelijk van leveranties uit Frankrijk, niet alleen van vliegtuigen, maar ook van be langrijke onderdelen. Ook op zuiver zakelijke transacties heeft de Franse president nu een embargo gelegd. Het heeft iets weg van politieke chantage, een land als Frankrijk onwaardig. Zelfs het Parijse blad Le Figaro noemt de na de Israëlische actie te gen Beiroet genomen maatregelen een vreemde manier om tot de vrede in het Nabije Oosten bij te dragen. En dat terwijl de Arabische landen NEW YORK Richard Nixon, de. komende president van de VS, heeft' de uit Nederland afkomstige dr. Hen drik S. Houthakker ;n zijn raad van economische adviseurs benoemd. De andere twee leden van deze raad zijn prof. Paul McCracken van de uni versiteit van Michigan (voorzitter) en dr. Herbert Stein. Dr. Houthakker is 44 jaar en pro fessor in de economie aan de Har vard universiteit. President Johnson heeft het ontslag aanvaard van vier van zijn ambassadeurs, onder wie die in Moskou, Llewelly Thompson. De an- Eis van 8 mnd voor diefstal van 3 MAASTRICHT Wegens diefstal van 3 heeft de officier van justitie bij de rechtbank van Maastricht 8 maanden gevangenisstraf geëist tegen twee Duitse jongelui uit Silezië. Hans Jerchel (23) en Bernhard Gott- wald (24). De omstandigheden waaronder de ze diefstal was gepleegd waren ech ter volgens de officier zeer ernstig geweest. De jongelui hadden in de nacht van 11 november 1968 ingebro ken in een tankstation te Heerlen. „Dat de tuit slechts 3 bedragen heeft, doet niets ter zake. Zij hadden gehoopt heel wat meer te vinden", zei de officier in zijn requisitoir. Tankstations schijnen een grote aan trekkingskracht uit te oefenen op dit soort lieden De tankhouders zijn echter door ervaring wijs geworden en laten maar weinig geld achter wanneer zij vertrekken", voegde hij nog steeds volgestopt worden met de er nog aan toe. modernste wapens en blijven weige ren, Israël als staat te erkennen en' er vrede mee te sluiten. Landen die eveneens op wapenlevé- ranties uit Frankrijk aangewezen zijn zullen er goed aan doen, een les te I trekken uit de bejegening die het I deel is van Israël. dere drie zijn die in Brazilië, Grieken land en Zambia. Alle ambassadeurs dienen steeds hun ontslag in als een regeringswisseling plaats heeft. Het is theoretisch mogelijk dat Nixon Thompson zal vragen als am bassadeur aan te blijven. Er zijn ech ter aanwijzingen dat Thompson van plan is zijn diplomatieke carrière vaarwel te zeggen. De 64-jarige diplomaat is twee keer tot ambassadeur in Moskou benoemd, in 1957 door Eisenhower en in 1966 door Johnson. Hij is een van de meest vooraanstaande Amerikaanse Ruslandkenners. Meer nog dan van inmenging van buitenaf zal het slagen of falen van de door communisten geïnspireerde rebel lie afhangen van de ontwikkelingen in Thailand zelf. De regering moet vooral proberen door een grootscheepse aan pak van vele problemen de sympathie te behouden van de vrij apatische be volking. Dit pogen wordt door vele factoren begunstigd. De koning en het boeddhis me, door 90 procent van de bevolking aangehangen, zo schrijft de Neue Zür- cher Zeitung, zijn voorname bindmid delen. Bovendien zijn de meeste boeren eigenaar van hun grond, zodat een be langrijke bron van sociale en politieke onrust ontbreekt. Thailand kent een (weliswaar gema tigde) militaire dictatuur. Deze doet zich echter niet voor als een autoritair be wind en zou in brede lagen van de be volking waardering vinden. Met de nieuwe grondwet is een graduele democratisering ingeleid. Dit jaar moe ten algemene verkiezingen worden gehouden. Naast deze pluspunten bestaan in Thailand echter ook economische, etnische en politieke ontwikkelingsproblemen, die de rebellen kunnen uitbuiten. De contacten tussen de hoofdstad Bangkok en de provincies zijn weinig ontwikkeld. Vele delen van het land zijn zo moeilijk bereik baar, aldus het blad, dat ambtenaren zich op hun posten bannelingen voe len. Noorden De bevolking, die nog niet zo lang geleden aan zichzelf werd overgela ten, heeft niet het gevoel, deel te hebben aan het nationale leven. Van de economische bloei van Thailand heeft zij nog weinig profijt getrokken. Bijzondere moeilijkheden doen zich in het noorden voor, waar armoede heerst en communistische propaganda gehoor vindt. Daar bestaat het probleem in hoofdzaak in de gespannen verhouding tussen de in de bergen levende armen en de rykere dalbewoners. Er heerst wederkerig wantrouwen, waardoor communistische yveraars werkelyk geholpen worden bij het zoeken naar aanhangers. Thailands bevolking is in het algemeen nog niet politiek geïnteresseerd, maar nieuwe bewegingen onder studenten en andere groepen lijken op een beslissend ontwaken te duiden. De regering zal er goed aan doen, ook om die reden de democratisering snel door te zetten. Kwetsbaar Premier Kittikachorn, die vorig jaar nog een bezoek aan Nederland bracht, heeft herhaaldelijk verklaard niet te geloven, dat Thailand in het lot van Zuid-Vietnam zal delen, als dit aan de communisten ten prooi valt. Het zal opgewassen zijn tegen een door communisten geleide op stand, hoe ook het polilieke beeld van Azië er dit jaar zal uitzien. Thailand is echter bijzonder kwetsbaar. Cambodja wordt door Noord- Vietnam bedreigd en Laos is voor een groot deel in handen van de door Noord-Vietnam gesteunde Pathet Lao. Deze is op verschillende plaatsen de Mekongrivier, welke over grote afstanden de grens vormt tussen Laos en Thailand, dicht genaderd. Ook van Birma uit kunnen mocilykheden worden verwacht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beman ningen van de stadssleepboten en de Europoort-slepers zijn van ochtend om halfzes weer aan het werk gegaan. Dat besluit viel gistermiddag met 405 stemmen I ven zal voorleggen aan de werkge- Herzien leeuwenwelpen, een mannetje en een wijfje. „De kinderen willen nou eenmaal roofdieren zien", zegt Roberti. „Vorig jaar had ik twee ocelotten, een soort kleine panters, maar dat vonden de kinderen te klein. Trouwens: je kunt niet elk jaar met dezelfde dieren ko men." De bloemisten uit de omgeving to nen veel belangstelling voor de merkwaardige „teelt" op de kwekerij van Roberti's vader, waar het 's win ters (met alle dieren en circuswa gens) overigens altijd een vrolijke boel is. Maar één van de naburige kwekers zei: „Vandaag of morgen wordt de hele dierenfamilie bij Roberti opge vreten". Circusdirecteur Rob (33, ge trouwd met een telg van de Alt- hoff-dynastie) speelt evenwel in de kas met zijn grote „huisdieren" alsof het poesjes zijn.... j^IET voor het eerst heeft premier Trudeau van Canada gezegd dat zijn land mogelijk in april zal laten weten, dat het zich uit de Navo terug trekt. Het is bekend dat Trudeau geen vre-1 de heeft met de bestaande organisatie, die niet past in de heroriëntering van de Canadese buitenlandse politiek. j De verklaring weerspiegelt echter niet noodzakelijkerwijs het standpunt van het Canadese parlement. Zij geeft de persoonlijke mening van de pre- mier weer. Niettemin is de waarschuwing vanj Trudeau voor de Navolanden een re-i den temeer om op korte termijn del organisatie door te lichten. Voor de Europese landen is hier een belangrijke taak weggelegd. Ook al omdat Amerika onder Nixon niet' meer zó sterk bij de Navo betrokken zal zijn. Versterking van de organisatie zal slechts mogelijk zijn, als alle part ners de zin ervan blijven zien on danks of dank zij ingrijpende wijzi-] gingen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De werkgevers in het stadssleepdienstbcdrijf vinden dat er door de kleine toezeggingen die ge daan zyn, wezenlijk niets is veranderd aan het cao-pakket. Men spreekt in geen geval over een capitulatie. Mr. W. G. A. de Meester, direkteur van het Centraal bureau voor de Rijn- 0 en binnenvaart, zei kort nadat besloten I is alleen wat aan de franje gebeurd", was de staking op te heffen, dat de aldus mr De Meester. i werkgevers de laatste dagen iets heb- ben moeten doen om het gesprek op gang te brengen. „Wij moesten de heer Hulsker iets meegeven naar de verga- j dering", zei hij. i De kern van de overeenkomst is vol- Lgens de werkgevers niet aangetast. voor en 201 tegen tijdens de openbare vergadering van de Ne derlandse Bond van Vervoers- personeel in Odeon. De tweederde meerderheid was er omdat de NBV tijdens enkele gesprekken met de werkgevers dc laatste dagen nog enige verbeterin gen in de c.a.o.-voorstellen heeft we ten te bereiken. Bovendien heeft het hoofdbestuur van de NBV besloten het personeel van de stadssleepboten voortaan onder de bedrijfsgroep ha vens te laten vallen en niet onder die van de binnenscheepvaart. De be drijfsgroep havens heeft onlangs voor de Ik?venarbeiders een gunstige c.a.o. weten af tc sluiten. De heer W. Hulsker, voorzitter van de bedrijfsgroep havens, heeft be reikt dat de uitkering ineens over 1968 voor elk bemanningslid 209 gul den bedraagt (oorspronkelijk was dat voor elke rang verschillend en min der), een garantieloon van 200 gulden voor de matrozen'motordrijvers en een verkorting van de werkweek met een kwartier tot 43 uur. De vergadering in Odeon die uiterst rustig verliep werd bijge woond door de heer A. de Boon, tweede voorzitter van het NVV en 30 bemanningsleden van Amsterdamse sleepboten. VERTROUWEN De heer Hulsker vond het zeer be langrijk dat de NBV het vertrouwen van de leden moet herstellen. Er zal in overleg met de OBV een werk groep worden gevormd die de proble men welke onder de bemanningen le vers. Mogelijk dat er binnenkort een enquête onder de leden zal worden gehouden. Belangrijke zaken die met de werkgevers besproken dienen te wor den zijn het feit dat er nog altijd 40 procent van de lonen variabel is en dat de matrozen nog steeds tc weinig verdienen. OBV-stakingsleider Leen van Os toonde respekt voor hetgeen de NBV heeft bereikt. Er zijn perspektieven, maar helemaal tevreden was hij niet. „We moeten het geweer aan de voet en schietklaar houden", zei hij. Na de stemming verklaarde NBV-hoofdbestuurslid Van Keulen dat op geen enkele wijze rancu ne-maatregelen van de kant van de werkgevers zullen worden geaccep teerd. NVV-woord voerder De Boon zei dat het NW garant zal zijn dat mi nister Roolvink van deze c.a.o. zal afblijven. Hij had de indruk dat de regering de grote bedrijfstakken eer der ontziet dan de kleine. De NBV-leden krijgen een sta kingsuitkering. Vandaag kunnen zij zich laten registreren. Ook zij die dezer dagen lid worden van de bond (degenen die de laatste tijd zijn over gestapt naar de OBV) komen daar voor in aanmerking. Leen van Os begon gistermiddag met de registra tie van zijn leden. Op democratische wijze hebben de sleepbootbemanningen beslo ten hun staking te beëindigen. Met behulp van een stembriefje konden zij hun mening kenbaar maken. "UTRECHT De bij de drie vakcentrales aangesloten bon den van vervoerspersoneel zijn teleurgesteld en verbaasd over de nieuwe plannen van de Spoor wegen. Volgens de bonden wor- i den de personele vraagstukken (Van onze correspondent) GORKUM „Samenwerking op alle gebieden waar dat mogelijk is, met behoud van de eigen zelfstandigheid." Met deze doelstelling is dinsdagavond in Gorkum een raad van vakcentralen opgericht. NVV, CNV en NKV zijn tot dit besluit gekomen, omdat men de gezamen lijke behartiging van de gemeenschappelijke belangen, waarbij de uitgangs punten in de meeste gevallen gelijk zijn, noodzakelijk acht. In Gorkum en wijde omgeving is deze samenwerkingsvorm uniek. alleen vanuit de behoefte aan ef ficiency en reorganisatie bezien. In een gezamenlijke verklaring stellen de Nederlandse, de Katholieke en de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel. dat zij in hun overleg met de direktie nadrukkelijl hebben gewezen op de sociale doel einden. Behalve enkele vage algemeenhe den over medezeggenschap cn een al bekend voornemen tot verdere ar- beidsverkorting wordt niets gezegd over wat in sociaal opzicht van dr plannen mag worden verwacht. Overigens zijn de bonden blij dal de Spoorwegen met de plannen df neergaande lijn proberen om te bui gen en zich richten op expansie. Tenslotte menen de bonden, dat di regering op de kortst mogelijke ter mijn zodanige beslissingen moet ne men, dat de realisatie van de plannen niet wordt vertraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5