OPNIEUW SECTOREN DEZELFDE BEDREIGD Commentaren JAMIN Vertraging aan grens IN BOUW RECORD AANTAL ARBEIDERS Israël vindt wapenembargo Frankrijk „vijandige daad" Overleg fusie en AKI!? Het Kwartet Middenstand betreurt ingreep JSSKÏ.7 „k ni.rh.rft fiëLÏSS bekendgemaakt. Twee doden in Maastunnel Geef jaar 'n nee op - dan gratis verdrijver. in het nieuwe nieuwe abon- - U krijgt deze rook- f lbon I I Gedetineerde ontsnapt Nieuw Reclits: Samkalden vervolgen café noir DUITSERS HOUDEN VRACHTVERKEER OP SPREUK MINDER STRAF VOOR GEBRUIK MARIHUANA HET WIER Opklaringen Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemor CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich u ghebleven mijn hert in teghcntpoelt" Woensdag 8 januari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Begin oktober 187.800 man aan het werk DEN HAAG Begin oktober waren op bouwwerken van 10.000 gulden of nicer 187.800 mensen aan het werk, en dit Is een recordbezetting, aldus de heer L. J. te Pas. voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf. Een jaar eerder waren er 13.800 man minder werkzaam. De heer Te Pas is minder tevreden over werkonwilligheid bij bepaalde werklozen. Hierdoor kunnen arbeids- bureaus, ondanks een flinke werkloos- DEN HAAG Onder de werkgevers hebben de regerings maatregelen, die beogen de eco nomische expansie af te remmen, over het algemeen een niet zo gunstig onthaal gevonden. De middenstandsorganisaties be- bedrijfsleven opnieuw onevenredig zwaar te worden getroffen. In dit verband kan nog worden j gemeld dat de accijnzen en de motor- i rijtuigenbelasting op die datum nog verder zullen worden verhoogd dan al was aangekondigd in verband met j de verhoogde defensielasten 225 treuren het dat de rëaerinE onder i BUionderheden hierover politieke druk niet heeft ingegrepen in de metaal-cao, terwijl het vol gens deze bonden toch duidelijk is dat de economie door de vrije loon politiek in een moeilijke situatie wordt gemanoeuvreerd. De beperkende maatregelen op het gebied van de investeringen plaatsen vele ondernemers ook buiten de me taalsector voor grote en niet ge rechtvaardigde problemen. De organisaties, verenigd in het Koninklijk verbond van onderne mers. wijzen er in een telegram aan de ministerraad op dat opnieuw de zelfde sectoren in hun ontwikkeling worden bedreigd. Protest Het KVO protesteert er dan ook ernstig tegen dat door de thans ge nomen beslissingen, samen met de kredietbeperkende maatregelen van de Nederlandsche Bank. aan het middelgrote en kleine bedrijf naast de nadelen die voor hen reeds voort vloeien uit de vrije loonpolitiek, nu nog eens extra de rekening wordt gepresenteerd. Het verbond van Nederlandse on dernemingen kan begrip opbrengen voor het besluit van de regering de metaal-cao niet onverbindend te ver klaren. Bezorgdheid over de loon ontwikkeling is op zijn plaats, aldus het VNO, maar het is nog te vroeg voor het nemen van maatregelen ter afremming van een eventuele over- besteding. Naar het oordeel van het verbond wordt door de beperking van de investeringen de voortgaande opvoe ring van de produktiviteit, die nood zakelijk is voor reele welvaartsgroei, i in gevaar gebracht. Begrip Ook de Federatie van christelijke werkgeversverbonden kan begrip opbrengen voor het niet ingrijpen in de vrije loonpolitiek, hoewel er naar haar oordeel algemeen-econo misch gezien wel aanleiding toe was. Vreemd vindt de federatie de be slissingen op het gebied van de in vesteringen. De investeringsaftrek is eigenlijk een structurele maatregel. Deze is, in afwijking daarvan, eerst gebruikt om aan de gevolgen van de vertraagde aftrekbaarheid van de BTW op investeringsgoederen tege moet te komen. Hij wordt nu op eens weer conjunctureel gehanteerd alsof die samenhang met de BTW niet bestaat. Het is de federatie opgevallen dat de lonen, waarvan de ontwikkeling zich wel reeds duidelijk aftekent, on gemoeid blijven, terwijl de investe ringen, over het verloop waarvan nog geen goed oordeel mogelijk is, bij voorbaat en ook al voor 1970 aan beperkingen worden onderworpen. Het bedrijfsleven zal het pakket maatregelen zeer zeker als waar schuwing moeten opvatten. En die dient bij het loonoverleg in de be drijfstakken in aobt te worden ge nomen. Anders zal in de toekomst nog meer moeten worden inge grepen. CNV Het CNV spreekt over „een ver standige beslissing van de regering" om de metaal-cao ongemoeid te la ten. Hieruit blijkt dan met name heid. niet voldoen aan de vraag naar arbeidskrachten. Dit probleem zal ech ter krachtig worden aangepakt. De bouwproduktie nam eind 1968 ver der met 12 procent toe tot 15,5 miljard gulden. Minder prettig is dat de nood zakelijke groei van de wegenbouw het vorig jaar niet is verwezenlijkt. Het aantal aanbestedingen ligt beneden dat van 1967. De heer Te Pas verwacht niet dat de bouwproduktie dit jaar veel in volume zal toenemen. Hij hoopte dat de twaalf procent BTW-tarief voor de bouwnij verheid. waardoor een vrij aanzienlijke prijsverhoging zal optreden, de omvang van de produktie niet te sterk zal be nadelen. Bij een auto-ongeluk in de Maas tunnel zijn dinsdagmiddag twee mensen om het leven gekomen. Hun auto werd gemangeld tussen twee vrachtwagens. Onmiddellijk na het ongeluk zette de brandweer het wrak onder een dikke schuim laag om een begin van brand te blussen. Meer bijzonderheden over dit ongeluk elders in deze krant. Daar komt nog bij dat geen mede- minister Roolvink oog heeft voor de delingen zijn gedaan over de vervan gende faciliteiten, die indertijd bij de bekendmaking van de afbouw van de afbouw van de investeringsaftrek in het voorüitzich waren gesteld. Bovendien, zo zegt ook het. VNO, dreigen door de aangekondigde ver zwaring va nde belastingmaatregelen per 1 juli bepaalde delen van het bttaalt: par kwartaal par maand Al« beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". IDe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. I Mjje naam ...„iMmm-i atraat LaTan Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordno. 267, Leiden. sociale werkelijkheid en liet hem kennelijk ernst is met zijn verze kering dat hij de vrije loonpolitiek een kans wil geven. Ook stemt het CNV van harte in met de nadruk die de regering legt op de noodzaak van iovoering van spaarlonen en dergelijke. Het be treurt het met de regering dat nog in geen enkele cao over spaarloon wordt gesproken. Verder vindt het CNV het niet juist dat de regering bij de schor sing van de investeringsaftrek geen uitzondering heeft willen maken 'voor stimuleringsgebieden, aange zien de bevordering van industrie vestiging in deze gebieden nog on misbaar is. De fractie-voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, heeft intussen gevraagd om een no ta van de regering waarin de maat regelen zijn opgenomen. (Vau een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een gedetineerde van de strafgevangenis in Schevenin- gen, die onder begeleiding van twee bewakers naar Utrecht ging om zijn middenstandsexamen af te leggen, is er in geslaagd aan zijn bewakers te ontkomen. Na het examen rende de gedeti neerde plotseling het geboyw uit, stak de straat over en verdween in een café aan de Vreeburg. De man liep door het café en aan de achter kant stond een Alfa Romeo met draaiende motor klaar, met achter het stuur zijn vriendin. Met grote snelheid verdwenen zij in de richting Arnhem. De gedetineerde is een goe de bekende van de Utrechtse politie. Hij zat een straf uit voor enige in braken. AMSTERDAM Het bestuur van de partij Nieuw Rechts heeft de Am sterdamse officier van justitie ver zocht een strafvervolging in te stellen tegen burgemeester Samkalden. Deze heeft volgens Nieuw Rechts als hoofd van de Amsterdamse politie nagela ten opte treden tegen plegers van strafbare delicten in de jeugdcentra Fantasio en Paradiso Nieuw Rechts wil ook een vervol ging van de directeur van Fantasio en tegen de eigenaars van beide jeugdhuizen Volgens Nieuw Rechts worden in deze jeugdhuizen vrij ver dovende middelen gebruikt. De po litie zou daarvan op de hoogte zijn. 2 Kleuters overleden na eten van vuurwerk WILLEMSTAD - Twee kleuters, één op Curagao en één op Aruba, zijn dezer dagen aan fosfor vergiftiging gestorven. Zij hebben vuurwerk op gegeten, waarvan de verpakking veel op die van een bonbon lijkt. Zes an dere kinderen die er ook van hebben gegeten, worden nog in een zieken huis behandeld. Snel bediend TAE voorzitter van de Sociaal-ccono- misehe raad is nog niet eerder zo snel op zjjn wenken bediend als na zijn jongste nieuwjaarsrede. Drs. De Pous had uiteengezet dat da stijging van de loonkosten de verho ging van de produktie per werknemer niet teveel te boven mag gaan. Om een loon-prijsspiraal, inflatie, verzwakking van de concurrentie positie. afneming van de export en verslechtering van de betalingsbalans te voorkomen, moet gezocht worden naar evenwicht tussen loonstijging en produktivitcitsstUging. Maar ook mag in hel nationaal inkomen niet afne men. niet afnemen. Oin zowel aan de loon-prijsspiraal als aan een benadeling van de werkne mer te ontkomen, pleitte drs. De Pous sterk voor loonsverhogingen die voor een deel niet onmiddeljjk in de con sumptie komen: hij sprak over deel nemingen in bepaalde beleggings maatschappijen. Men zou het ook spaarloon kunnen noemen. TEL AVIV Het verbod van de Franse regering tot levering van wapens aan Israël is in Tel Aviv aangevallen. De Israëlische minister van voorlichting, Galili, noemde het verbod „een nieuwe vijandige daad van president de Gaulle". Frankrijk kan nu niet langer een constructieve rol spelen in het Nabije Oosten. De Veiligheidsraad vindt sancties tegen Israël niet nodig, maar de Gaulle heeft zich dat recht wel toegeëigend, zei Galili. „De vijandige Franse daad stelt ons voor moeilijkheden, maar die zullen we te boven weten te komen, vooral door onze produktie uit te breiden en ook door ons tot andere leveranciers te wenden." Een militaire woordvoerder zei dat de overval op het vliegveld van Bei roet (door Israël - red.) slechts een voorwendsel was voor de Franse maatregel. Het embargo moet volgens he gezien worden in het licht van le besprekingen tussen Parijs en Mos kou en vormt daardoor een voorbe reiding voor een poging, een regeling op te leggen. (Juist gisteren had de Gaulle een gesprek niet de Russische vice-pre mier. Kirillin. Ook de crisis in het Nabjje Oosten kwam ter sprake. Bij zonderheden over het gesprek, dat vandaag werd voortgezel, zijn niet bekendgemaakt - red.). Voorraden Overigens schijnt Israël al enige i tijd de Franse maatregel te hebben zien aankomen. Met het oog daarop 1 waren grote hoeveelheden onder delen voor de van Frankrijk betrok ken vliegtuigen ingeslagen. Op de Franse basis Istres staan nog steeds veertig Mirages-5 opgeslagen, I die voor 95 procent al door Israël zijn' betaald. Deze toestellen maken deel uit van de vijftig machines die Israël vóór de zesdaagse oorlog van 1 1967 had besteld, maar die voor een algemeen Frans embargo op de uit voer van offensieve wapens naar het Nabije Oosten niet mochten worden worden afgeleverd. Het jongste Franse besluit moet dan ook worden gezien als het einde van een soepele toepassing van dit algemene wapen embargo. Israël beschikt zelf ook over zeer moderne fabrieken op luchtvaart gebied. waar bepaalde type vlieg tuigen worden onderhouden. Binnen kort wordt er ook een fabriek van straal- en turbinemotoren in gebruik genomen. I'luii In New York verluidde gisteren dat de Sowjetunie een afgerond vredesplan voor het Nabije Oosten gereed zou hebben. In VN-kringen noemt men het plan een uitwerking van de Russische voorstellen van september en december. Moskou zou het „oude gedeelte" van Jeruzalem onder beheer van de VN willen brengen De andere door Israël bezette gebieden zouden weer aan de respectievelijk Arabische landen moeten worden „terugge geven". Ook moet een VN-vredes- macht langs de Israëlische-Arabische grenzen worden gestationeerd. Vragen in Kamer: 100 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk DEN HAAG Aan enkele grenskantoren tussen Nederland en Duitsland ondervindt het vracht vervoer dikwijls ernstige vertragingen. Wacht tijden van acht tot negen uur komen voor aan de grenspost Bergh autoweg. De organisaties EVO en de NOB-Wegtransport zeggen dat de opeenhoping van auto's vooral 's nachts ontstaat. Tot voor kort konden de wagens de grens snel passeren omdat door douanesystemen als het Carnet-TIR de douanebehandeling op de plaats van herkomst en be gemming van de lading gebeurde. Per 1 januari is deze situatie veranderd. Aan de Duitse grens moet nu vervoerbelasting vooruit worden betaald nadat het juiste bedrag is berekend op basis van de af te leggen afstand, het gewicht van de wagen en de aard van de goederen. Vertragende omstandigheden hier bij zijn, dat de Duitse douanebeambten dikwijls niet precies weten of bepaalde goederen wel of niet van belasting zijn vrijgesteld, wat lange discussies kan op leveren. Een ander oponthoud ontstaat door de controle op de inhoud van de brandstoftank. Slechts 50 liter mag nog belastingvrij worden ingevoerd. De vervoersorganisaties betreuren het dat in de EEG zoiets nog kan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Geruchten dat het kabinet zich binnenkort zal beraden over de vraag of het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen, DSM, zelfstan dig moet blijven voortbestaan dan wel een fusie zal moeten aangaan met de AKU, blijven hardnekkig aanhouden, j Tussen de directies van DSM en I AKU zouden al lange tijd besprekin- j gen gaande zijn. Omdat door een fusie 1 de overheid haar zeggenschap over DSM grotendeels zou verliezen, is j parlementaire goedkeuring nodig. j Het Tweede-Kamerlid ir. A. P Oele (soc.) heeft de minister van econo- 1 mische zaken. mr. L. H. de Block j daarom gisteravond schriftelijk ge- j vraagd of persberichten over de be sprekingen juist zijn. Hij vraagt de minister geen ingrij pende beslissingen te nemen voordat de Tweede Kamer de gelegenheid heeft gehad zich hierover uit te spre ken, en de verzekering te geven dat het beleid van de Staatsmijnen-DSM gericht blijft op vergroting van de werkgelegenheid in Zuid-Limburg. Volgens de persberichten wordt j aangenomen dat de directie van Staatsmijnen de regering om haar standpunt over het al dan niet ver vreemden van de staatsaandelen heeft gevraagd. Dit met het oog op even tuele onderhandelingen met de AKU. In het jaarverslag 1967, dat mei 1968 uitkwam, deelde dr. A. C. J. Rottier, president-directeur van de Staatsmijnen, mee dat er plannen bestonden de komende jaren extra te investeren in de chemische sector; in de komende vier a vijf jaar 250 300 miljoen. De Staatsmijnen bereikten in 1967 een omzet van 968 miljoen. De on stuimige groei als chemisch bedrijf zou het afgelopen jaar hebben geleid tot een omzet van f 1 miljard. Het ministerie van economische zaken deelde ons mede dat de ge ruchten wat voorbarig zijn. AKU noch Staatsmijnen waren bereid commen taar te leveren. In Los Angeles is gisteren het pro ces begonnen tegen Sirhan B. Sir- han, die wordt verdacht als moordenaar van Robert Kennedy. We zien hier de verdachte in een peinzende houding. Elke kunstenaar is zo groot als het grootste van zijn werken SCHOPENHAUER Clir. ger. synode over ^gezangen verdeeld. (pag. 2) Ruim 80 miljoen verlies voor Ned. Spoorwegen (pag. 5) (RITA) Noodzaak QlSTEREN, enkele dagen na de rede van de heer De Pous, heeft de regering een verzoek aan de Stichting van de arbeid aangekondigd om met elkaar te spreken over het vraagstuk van het spaarloon in Nederland. De regering is vóór, de werkgever* zijn niet ongenegen, de vakbeweging heeft het op centraal niveau fel ver dedigd, maar in de bedrijfstakken doen de vakhonden geen voorstellen. Het gesprek tussen regering en Stich ting van de arbeid zal dan ook vooral gaan over de noodzaak, dat de vakbe weging ook in de praktijk met voor stellen voor spaarloon komt. wil het aandeel van het arbeidsinkomen in het nationaal inkomen niet nog ver der teruglopen en wil men een in greep van de regering in de vrije loonpolitiek voorkomen. De regering kan immers de loonkos ten niet tot een omvang laten stij gen. die ontwrichtende gevolgen zou hebben voor onze economie. Ook het belang van de werknemer is da arme* niet gediend. Britse commissie LONDEN Een Britse regerings commissie adviseert de regering de straffen voor verkoop en gebruik van verdovende middelen drastisch te ver minderen. In een rapport stelt de commissie, dat beperkt gebruik van kleine hoe veelheden marihuana en hasjiesj niet schadelijker is dan het gebruik van al cohol. De commissie, waarin vooraanstaan de artsen, juristen en parlementsleden zitting hebben, vindt dat op het bezit van kleine hoeveelheden verdovende middelen geen celstraf mag stkan. Uit oogpunt van de volksgezondheid 1* hel wel nodig beperkingen op de beschikbaarheid van de middelen te handhaven. DEN HAAG Hoewel nog geen de finitieve beslissing is genomen over het verminderen van het aantal postbestel lingen, zal het volgens minister Bakker van Verkeer en waterstaat we] uit lopen op één bestelling per dag. De minister heef! de Tweede Kamer commissie van verkeer en waterstaat meegedeeld, dat de kostenbesparingen zijns inziens zwaarder wegen dan het dienstbetoon De minister bestudeert de vraag, of de particuliere post-, bez.org- en op haaldiensten in strijd zijn met de post- wet. n»-jiralpecrd.... Met zuidelijke winden, in stand gehouden door een lage drukgebied boven Ierland en een hogedrukgebied boven Rusland, wordt via Frankrijk oceanische lucht naar ons land getranspor teerd. De begrenzing tussen deze lucht en de koude lucht, pas seerde dinsdag ons land en loopt thans over Noordduitsland naar de Alpen. DE BILT Flinke opklarin gen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag temperaturen in het algemeen enkele graden boven het vries punt. Vooruitzichten voor vrijdag: zon: 1060 procent; min. temp.- van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks nor maal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een ggheel droog et maal: 60 procent z •anuail: zon 08.46: onder: ifi4t> maan „p !2 03 onder 11.08. tl la>- r.rl ia*'*'i kwtrtiei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1