Smrkovsky roept op tot beëindiging campagnes 1 Herverkiezingen uitgesloten 1 Dringend beroep van partij Effekt staking nog gering: scheepvaart normaal vrij Uit de Haagse hof geplukt Rusk waarschuwt zijn land voor isolationisme decoratief en praktisch zo'n Onderzettend I_I I I I Lodge volst Prinses Christina Harriman op terug naar Canada Eerlijke uitvoering van volksstemming een zaak van leven en dood' Felle gevechten in Noord-Ierland Luchtmacht had veilig' jaar Bonn levert aan Nederland wapens alles eni wer Schoonheid bedriegt 1 bonj 5 MAANDAG 6 JANUARI 1969 PRAAG Jozef Smrkovsky heeft gisteren in een rede voor de televisie gezegd dat zijn her verkiezing als voorzitter van het Tsjechoslo waakse parlement krachtens de nieuwe federale structuur, uitgesloten is. Hij deed een dringend beroep op de be volking de aangekondigde sta kingen ter ondersteuningen van zijn politieke positie af te gelas ten. Smrkovsky zei verder dat hij het middelpunt was geworden van een dispuut tegen zijn wil in en zonder enige acties van zijn kant. Hij zegt, niet in deze zaak hoe dan ook be trokken te willen worden. De Slo waakse eis, dat een van de drie hoog ste staatsfuncties in Tsjechoslowajkije door een Slowaak bekleed wordt, noemde Smrkovsky .slechts een voorstel tot verdere politieke onder handelingen'. Hij dankte anderzijds voor de hon derden brieven en resoluties uit de bevolking, waarin hem vertrouwen en steun toegezegd worden. De Tsjechoslowaakse parle mentsvoorzitter verkondigde voor het eerst in het openbaar zijn standpun ten ten aanzien van de pro-Smrkovsky campagne, die in Tsjechoslowakije een groeiende span ning teweeg gebracht heeft. Zaterdag hadden de leiders van de Tsjechoslowaakse communistische partij in een bewogen verklaring voor de radio reeds een dringend be roep op de pro-Smrkovsky aanhan gers gedaan de campagne te beëindi gen. Volgens de leiders was de campag ne haar doel voorbijgeschoten en had zij de weg geopend voor exte- mistische invloeden. De dreiging met een staking door meer dan een mil joen arbeiders was ongerechtvaar digd en de toestand maakte goede wil noodzakelijk, geen kunstmatig opge zweepte hartstochten, aldus de lei ders van het partijpresidium. Tevoren had de partij in een ver klaring beweringen verworpen, dat het aandringen van de Slowaakse communistische partij op het reser veren van de functie van Tsjechoslo waakse parlementsvoorzitter voor een Slowaak, een uitdrukking van wantrouwen in Smrkovsky is. In de verklaring wordt voorts ont kend, dat er pogingen in het werk worden gesteld om Smrkovsky uit het openbare leven te verwijderen. Door de eis van de Slowaakse partij leider Husak, dat een Slowaak voor zitter moet worden van het Tsje choslowaakse parlement, was bij een deel van de bevolking van Tsje choslowakije de vrees opgekomen, dat Smrkovsky als exponent van de liberale vleugel van het bewind in Praag uitgeschakeld zou worden. O O Anti-Amerikaanse betoging in Oslo OSLO Vlak voor de aankomst van de Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey in de Noorse hoofdstad Oslo, hebben vijftig Vietnambetogers ruiten ingegooid van de Amerikaanse ambas sade. Bij een vechtpartij met de politie, werd een agent gewond. De betoging stond in schrille tegen stelling tot de ontvangst van Humphrey op het vliegveld. Honderden Noren juichten de vice-president en mevrouw Humphrey toe. Het echtpaar zal de VS vertegenwoordigen op de begrafenis van de oud-secretaris-generaal van de VN, Trygve Lie. Papoea-leider Nicolaas Jouwe: DEN HAAG Vertegenwoordigers van jongerenorganisaties van Neder landse politieke partijen, de Papoea's, de Zuidmolukkers en de Stichting „Door de eeuwen trouw" hebben za terdag gediscussieerd over de kwes ties VVest-Irian en de Zuid-Molukken. Op een persconferentie na afloop Vredesplan HEI hoeft niet te verwonderen, dat Israël het nader uitgewerkte Russische vredesplan voor het Nabije Oosten niet als gespreksbasis wil aan vaarden. Daarvoor staat nog altijd te veel op het spel. Over de inhoud van dat plan is het een en ander uitgelekt. Daaruit blijkt, dat Moskou een vreedzame regeling opgelegd wil zien. voornamelijk aan Israël, dat grote Arabische gebieden bezet houdt. Het tijdschema lijkt een aanvaard bare oplossing. Beziet men het echter op zijn uitvoerbaarheid, dan worden de bezwaren van Israël meteen dui delijk. Het zou in etappes zijn positie verzwakken. Geleidelijke ontruiming van de Sinaï- woestijn zou bijvoorbeeld een eind maken aan de legering van Israëli sche troepen langs het Suezkanaal en mogelijk ook de zo belangrijke Golf van Tiran. Zij zou Egypte in staat stellen, het Suezkanaal weer bevaarbaar te maken cn onderhandelingen over de oorzaken van het conflict in het Nabije Oosten voorlopig te laten voor wat ze zijn. Een regeling in etappes is pas moge lijk, als over het gehele probleem overeenstemming is bereikt. Dat be tekent: een vredesverdrag tussen de Arabische landen en Israël, met ga ranties omkleed. Daarbij heeft Israël geen behoefte aan de legering van een vredesmacht in het nabij Oosten, zeker niet als ook Russische troepen er deel van uit maken. Het verleden heeft geleerd, dat zij geen vrede kan waarborgen. Met een opgelegde vrede die geen vrede is is niemand gediend. Zij kan er slechts toe bijdragen, dat het vraagstuk nóg gecompliceerder wordt cn een werkelijke oplossing onmoge lijk maakt. De vrede kan worden getekend, als bij alle partijen de wil bestaat om het verleden te vergeten en een nieuw be gin te maken. Dat vraagt de Arabi sche landen, maar ook en vooral van Israël een grote mate van zelfver loochening. Helaas willen of kunnen zij die nog niet opbrengen. Het is dan ook de taak van de grote mogendheden (waarbij we vooral denken aan Rus land en Amerika) hun grote invloed aan te wenden om dat nieuwe begin mogelijk te maken. Als dat gebeurt, houden de terreur daden op. die tot vergeldingsacties leiden. Dan zouden de vredelievende krachten in Israël en de Arabische wereld voor het eerst in meer dan twintig jaar een kans krijgen. hiervan benadrukte Nicolaas Jouwe nogmaals dat eerlijke uitvoering van de volksstemming voor de papoea's een kwestie is van leven of dood: van voortbestaan of ondergaan. Het is erg, aldus de heer Jouwe, dat op de Nederlandse regering nog steeds een beroep moet worden ge daan op naleving van dit akkoord van New York toe te zien. De papoea leider was er ondanks de sabotage- pogingen van Indonesië van over tuigd dat er een volkstemming zal komen. Daarbij wilde hij er zelfs niet over denken dat er een uitspraak zal komen voor aansluiting bij Indonesië: indien alles eerlijk zal toegaan, zal meer dan negentig procent zich voor onafhankelijkheid uitspreken. De heer H. Womsiwor, Papoe a-waarnemer bij de Verenigde Na ties, wees op de bestuurlijke ervaring die reeds was opgedaan onder het Nederlands bewind. Het grootste pro bleem zullen de vacatures op tech nisch gebied vormen. Daarvoor is echter de Verenigde Naties, die aan jonge staten mensen leent. Test-case De heer Womsiwor stelde met na druk dat het onafhankelijk worden van een land niets bijzonders is en dat Indonesië negentien jaar na de zelfstandigheid ook nog steeds om geld moet komen vragen. De Nieuw-Guinea-kwestie zal een test-case voor het Nederlands presti ge in de wereld worden, met name onder de Afrikaanse landen. De heer Jouwe zei naar aanleiding van berichten uit Indonesië van mo gelijke aanhouding van Lodewijk Mandatjan, de leider van de ver zetstrijders in de Vogelkop van West-Irian, dat hem hierover nog geen definitief bericht had bereikt. De heer Jouwe wees eT echter op dat reeds vijfmaal eerder door Indonesië van zijn arrestatie ge- geen definitief bericht had bereikt, echter op dat reeds vijfmaal eerder door Indonesië van zijn arrestatie ge wag was gemaakt en dat het ditmaal uitgerekend plaats vindt aan het be gin van 1969: het beslissende jaar der Papoea's. LONDONDERRY De toestand in Noord-Ierland waar voor gelijke burgerrechten betogende rooms- katholieken voortdurend slaags ra ken met protestanten, blijft gespan nen. Bij vechtpartijen in London derry op vrijdag en zaterdag vielen meer dan 120 gewonden. De gevechten zijn de zwaarste sinds het begin van de r.k. campagne in ok tober. Noord-Ierland is overwegend protestant; de rk-minderheid vindt, dat zij gediscrimineerd wordt op het gebied van huisvesting, werkgele genheid en stemrecht Toen zaterdag 200 r.k.-betogers aan het einde van een driedaagse mars de stad Londonderry binnen kwamen werden zij onthaald met een regen van stenen en binzine- bommen. Negentig mensen moesten met verwondingen in ziekenhuizen worden behandeld. De hevigste betoging speelde zich vrijdag af voor het stadhuis van Londonderry waar protestanten een bijeenkomst hielden. De r.k.-betogers bekogelden het gebouw met allerlei projectielen en staken een auto in brand van de burgemeester. De po litie veegde het plein schoon met be hulp van een waterkanon, waarna de protestanten met dominee Ian Pais ley voorop het stadhuis konden ver laten. NEW YORK Henry Cabot Lodge, Amerikaans ambassadeur in West- Duitsland en voormalig ambassa deur in Zuid-Vietnam, zal leider wor den van de Amerikaanse delegatie bij de Vietnam-besprekingen in Parijs. Tot zijn rechterhand is benoemd de 57-jarige advocaat en gewezen onder minister van justitie, Lawrence A. Walsh. Zij zullen dus de opvolgers worden van Averell Harriman en Cy rus Vance. De benoemingen werden gisteren in New York bekendgemaakt door de woordvoerder van de aanstaande pre sident Nixon, Ron Ziegler. Aan de nieuwe delegatie, die haar werkzaam heden begint als de regering-Nixon aan het bewind is, wordt voorts toege voegd Marshall Green, op het ogen blik ambassadeur in Indonesië. Van Lodge is bekend dat hij voor stander is van de „harde lijn" in de Vietnamese kwestie. Tevreden De Zuidvietnamese delegatie in Pa rijs scheen tevreden te zijn met de benoeming. „Dit besluit zal alles voor ons eenvoudiger maken. Ambassa deur Lodge begrijpt ons land en onze leiders", zei een woordvoerder van de delegatie. Nixon heeft zaterdag andere benoe mingen bekendgemaakt. Zo worden de 48-jarige Elliot Richardson en de 60-jarige Alexis Johnson onderminis ters van buitenlandse zaken en de 43-jarige Richard Pedersen wordt ad viseur bij het State Department. Nixon zei nog dat hij niet van plan was de ambassadeur in Zuid-Viet nam, Elsworth Bunker, te vervan gen. Dat zou volgens hem op dit ogen blik niet verstandig zijn. DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht heeft haar faam als vei lige luchtmacht in 1969 weer waar weten te maken, zo heeft de bevel hebber der luchtstrijdkrachten, luite nant-generaal A. B. Wolff, meege deeld in een Nieuwjaarsboodschap. Dit resultaat is z.i. een bewijs van de hoge graad van deskundigheid die het luchtmachtpersoneel in al zijn schakeringen heeft bereikt. Per tienduizend vlieguren daalde de totaalratio van ongevallen van 8.8 in 1967 tot 7.2 in 1968. De ratio van de zgn. vermijdbare ongevallen liep terug van 2.7 tot 2.1. In 1968 deden zich vier ongevallen voor met dode- li jke afloop tegen zes in 1967 Wat de verkeersveiligheid bij de luchtmacht aangaat gaf 1968 een ver mindering van 23 procent te zien op het totale aantal ongevallen met mi litaire voertuigen. Bovendien waren er veertig procent minder gewonden bij ongevallen met militaire voertui gen, 27 procent vermindering op het aantal „schuld"-ongevallen met die soort voertuigen, 28 procent minder schade. SCHIPHOL Na Kerst en Nieuw jaar op Paleis Soestdijk te hebben gevierd is prinses Christina gister middag per KLM van Schiphol naar Canada teruggekeerd, waar zij naar bekend sinds oktober een zangstudie volgt. Met haar reisde haar particulier secretaresse, mej. N. M. de Vlieger, die voor het vertrek vertelde dat het de prinses in Canada uitstekend be valt. Zij beoefent de zang aan de Vincent d'Indv muziekschool te Mon treal, die in totaal 860 leerlingen telt. Met klem sprak mej. De Vlieger een bericht van een half jaar geleden tegen, waarin werd gemeld, dat de prinses vorige zomer van een va kantie in Amerika gebruik zou heb ben gemaakt om bij een Amerikaans opticien bijzondere contactlenzen te bestellen. Koningin Juliana en prinses Mar griet deden de jongste prinses op Schiphol uitgeleide. Isivestia beschuldigt MOSKOU Het Russische rege ringsblad Izwestia heeft zaterdag West-Duitsland beschuldigd van po gingen om door middel van wapenle veranties bepaalde landen te dwingen tot een politiek die „de revan chistische belangen V£fl Bonn" ten goede komt. Het blad noemde in dit verband o.a. Nederland. Volgens de Izwestia zijn het vooral de kleine landen van de NAVO waar de Bondsrepubliek op mikt. Zo had West-Duitsland kortge leden met Nederland een akkoord af gesloten over de levering van Duitse Leopardtanks. Soortgelijke overeenkomsten waren tevoren al door Bonn gesloten met België en Noorwegen. Voor dat laatste land zullen de Westduitse werven bovendien een aantal onder zeeboten bouwen. Voorts is vernomen dat Grieken land in West-Duitsland duikboten heeft besteld, aldus het blad. De markten in andere delen van de we reld werden evenmin verwaarloosd. De Izwestia noemde hierbij Zuid-Vietnam, de Portugese kolonies in Afrika, Zuid-Afrika, Israël en Venezuela. Overal in de wereld waar spanning heerst of de reactie de kop opsteekt valt actieve medewerking van West-Duitsland te bespeuren", schreef het blad. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het effekt van de staking onder de stads- sleepbootbemanningen op de scheepvaart is nog altijd veel minder dan men aanvankelijk had verwacht. De scheepvaart is het afgelopen weekeinde vrij normaal verlopen. Tientallen schepen van 10.000 ton en meer arriveerden of vertrokken zon der sleepboothulp en zonder gro te moeilijkheden. In de Botlek kwamen een tanker en een ertsschip van beide ongeveer 25.000 ton zonder assistentie aan. Uit Europoort vertrokken twee (lege) tankers van 57.000 en 40.000 ton, al leen met hulp van de sleepboot Maasbank. de enige van de Euro poort-sleepboten die nog steeds vaart. De bemanning weigert principieel achter de stakers te gaan staan. Het aantal buitengaats wachtende schepen voor Europoort is nog steeds gering. Volgens de laatste berichten gaat het om slechts drie schepen, waaronder de Liberiaanse tanker Universe Commander van 50.000 ton. De voor Europoort bestemde Engelse Shell-tanker Marisa van 200.000 ton is Uitgeweken naar Thameshaven in Engeland. De petro-chemische industrie in het Waterweggebied schijnt voorlo pig geen gevaar te lopen door de staking. Een woordvoerder van een der vijf raffinaderijen heeft ver klaard dat alle over een voorraad voor enkele weken beschikken. Mocht er een raffinaderij in moei lijkheden komen, dan kan en zal hij door een andere worden bevoor raad. Als de staking nog een week zou gaan duren, dan is het mogelijk dat er grote tankers voor de Nieuwe Wa terweg komen te liggen. Men komt dan wel voor financiële consequen ties te staan. Een mammoettanker van 200.000 ton vergt per dag aan exploitatiekosten ongeveer 100.000 gulden. Er wordt dan ook met span ning gewacht op de vergadering van dinsdag van OBV en NBV over het al of niet doorgaan van de staking. Drie van de ongeveer 70 stadssleepboten hebben van het s'ta- kingsbestuur toestemming gekregen te varen. Het zijn er twee van Van Ommeren, die optreden als er in het oude havengebied calamiteiten drei gen en één van de rederij Maas, die zorgt voor het transport van artsen, douane-personeel en waterklerken. De sleepboten van Van Ommeren hebben dit weekeinde een schip ver haald dat op zijn ligplaats als gevolg van een broeiende lading, enig ge vaar opleverde. De stakingsleiding die fel zal ingrijpen als er van de kant van de stakers intimidatie of terreur wordt uitgeoefend op eigenaren van parti culiere sleepboten heeft ook steun gekregen van de afdeling Rotterdam van de PSP. Eerder gebeurde dat al van de Amsterdamse afdeling. SOLIDAIR De PSP-Rotterdam heeft zich soli dair met de stakende arbeiders ver klaard en is tevens verontrust over de geruchten dat Duitse sleepboten in de haven het werk zouden komen overnemen. In dat geval zullen de Rotterdamse havenarbeiders volgens haar maatregelen moeten nemen om dit te voorkomen. Volgens het Onafhankelijk Ver bond van Bedrijfsorganisaties waarbij de Onafhankelijke Be drijfsgroep Verkeer (die de staking heeft uitgeroepen) is aangesloten heeft stakingsleider Leen van Os het slagen van de aktie van de sleepboot bemanningen in groot gevaar ge bracht door tijdens het conflikt me dedelingen te doen over interne bestuursmoeilijkheden in de OBV. De algemene raad en het uitvoe rend bestuur betreuren het dat hij deze controverse heeft doen uitgroei en tot een ernstig intern bestuurscon- flikt. Een verdergaande reaktie van hun kant kan volgens hen alleen maar verwarring onder de sleepbootbemanningen veroorzaken en hun strijd schade toebrengen. On middellijk na de aktie zal volledig opening van zaken worden gege ven. De O VB verklaart echter met na druk volledig achter de staking te staan. Daarom zal aan de bij de aktie betrokken leden de reglementair vastgestelde uitkering uit de centrale weerstandskas worden voldaan. JVAVO (5) De heer A. Slemendorp heeft zeer vredelievend en leerzaam op mijn Na- vo-visie gereageerd en plaatste mij in een illuster gezelschap. Hij heeft ons op de weegschaal gezet en te licht be vonden. want wij zijn voor wapenge weld en in theorie misschien nog christen, maar in de praktijk niets. Tragisch, maar de heer Slemendorp concludeerde dit op grond van de bij beltekst: wie het zwaard opneemt zal door het zwaard vergaan, en hij stelt ons ongeveer op één lijn met degenen die zich indertijd aan Jezus ergerden en Hem aan het kruis nagelden. Klare taal, niet mis te verstaan. Maarzo heeft men ook met bijbel teksten mensen op de brandstapel ge bracht en de demon Hitier gebruikte ze soms ook. Het lijkt mij echter dat enige voorzichtigheid toch geboden is. Een paar vragen. Als Jezus de geweld loosheid eiste, hoe komt het dan dat een man, die ruim drie jaar Zijn vol geling was, gewapend was? Want hij had dat zwaard toch maar bij de hand en het is moeilijk aan te nemen dat Jezus dit niet wist. Kan dat zwaard misschien nodig zijn geweest ter verdediging tegen (bijvoorbeeld) toen veel voorkomende overvallen door struikrovers? En kreeg de volgeling misschien de geci teerde woorden te horen omdat hij op dat moment als aanvaller optrad? Zou het niet beter zijn eens wat meer van bijbelteksten gebruik te ma ken om onszelf ermee te kastijden in plaats van er anderen mee te lijf te gaan? En als men ze gebruikt, is het wel raadzaam ze in het juiste verband te zien. Overigens: waar zou dhr. Slemen dorp gebleven zijn als er geen mensen waren geweest die zijn vrijheid met wapenen bevochten hadden op de na zi-tirannie? Dat hij nu hen, met wie hij het niet eens is, openlijk kan te genspreken. dankt hij niet aan de man met de paraplu, maar aan hen die onze vrijheid met wapens verdedig den. Eén ding hoop ik met hem: dat ze nooit gebruikt behoeven te worden. Rotterdam J. Ravestij» t ergeldingsactie (2) Nog steeds wordt het kleine, moedi ge Israël omringd door vijanden die gram van haat zijn en de Israëli het licht in de ogen niet gunnen. Maar terwijl de Israëli op gemene, stiekeme manier worden bestookt en aangeval len en de wereld niet in vuur en vlam raakt, staat diezelfde wereld op z'n kop als zij eens openlijk terugslaan. Hoe kan het in de wereldpolitiek ooit goed gaan als er zo met twee maten gemeten wordt? Als al het on recht, dat Israël aangedaan werd en wordt, die vijanden overkwam dan zou de noodklok dag en nacht luiden. Wat zijn de „groten der aarde" toch klein en zielig. Leiden Els van Houwelingen WARSCHAU In een kliniek te Lodz is saterdag de eerste hart transplantatie in Polen verricht. De patiënt, een 35-iarige man die al 20 jaar aan een ernstige hartkwaal leed, is echter drie uur na de operatie gestorven. De donor was een man van voor in de twintig. DOOR Ze stonden strategisch op de vluchtheuvel precies bij de ver keerslichten, die in weergaloze re gelmaat omsprongen groen-geel-rood. Prille doe-het-zelvers met zaken- instinct; ik schatte ze op een jaar of acht, negen. Hun materiaal: een miniatuur emmertje met een puts water, twee sponzen en twee zemen. Hun werkwijze: bij rood licht vlug en veilig op wachtende auto's toeschieten en de voorruit voor de bestuurdersplaats poetsen. Het was een boeiend bedrijf. Kunst om in de afgemeten spanne tijds zoveel mogelijk ruiten te was sen en zo mogelijk de beloning te vangen. Dat laatste mislukte wel eens als het autoraampje wat stroef ging, want het groen maande onherroe pelijk de wagens tot doorrijden. Een wanbof die de wassers spor tief namen. Welgemoed doopten ze de spons weer in het water, knepen de zeem uit en stelden zich opnieuw voor de aanval op. Wachtend op de tram bekeek ik de bedrijfsvoering. Ze verrichtten wer kelijk veiligheiddienende arbeid, want nu viel het me op achter wat voor ondoorzichte vensters veel au tomobilisten door het verkeer stor men. Je zag de spatten en wazen weg wezen. De meeste autorijders hadden dan ook wel een glimlach op het gezicht en gauw een dubbeltje in de hand klaar. Een enkeling edhter weerde met boze blik de jongetjes af. Dan verdwenen ze gauw naar de wagen erachter. Wie wel poetsen liet greep de beurs. Tot het wagentje kwam met het meisje achter het stuur. Ze moest op het nippertje remmen voor het rood en stond zo aan de kop van een snelgroeiende file. Opzij naast haar een groepje bromfietsers in de leef tijd waarop men mooie meisjes met graagte bekijkt. Hun commentaar op de blondheid van de schone was zeer complimen teus. In die enkele wachtseconden had ze er een anonieme sleep aan bidders bij gekregen. Het kleinste jongetje benaderde haar echter als zakelijk poetsobject. Met forse halen bande hij de grijze stoflaag van haar ruit. Nog was het licht rood toen zo tot groot plezier van de knapen opzij haar schoon heid zich achter het blinkend glas ten volle kon ontplooien. Het wassertje trok af naar het raampje, dat echter potdicht bleef. Licht op groen en op trok ze al- Maar niet vlug genoeg om de brommers te ontkomen. Een massale verontwaardiging over de ontdui king der servicebetaling steeg op in een luid ..boeh" begeleid door een claxongeloei als een luchtalarm. De aftocht werd een miniatuur volksgericht waaraan ze slechts met vol gas kon ontkomen. Op de vluchtheuvel keken de jon getjes haar niet eens na, ze schatten liever de weer aanrijdende automo bilisten om bij het op rood springen onmiddellijk te kunnen aanvallen. En rammelden in hun broekzak met glundere gezichten. De zaken gingen goed en de bedriegelijkheid van een mooie vrouw deed hun nog niks. WASHINGTON Minister van buitenlandse zaken Rusk heeft giste ren op een persconferentie wel licht de laatste in zijn achtjarige loopbaan als minister Amerika ge waarschuwd voor isolationisme. Rusk, die over zeventien dagen af treedt, zei dat de VS de aangelegen heden niet op hun beloop moeten la ten, want de situatie op het wereld toneel is nog steeds te gevaarlijk. Hij gaf echter te kennen dat zijn land niet bij elk geschil in de wereld als „politieman" dient op te treden. „Wij zijn niet op zoek naar karwei tjes. maar wij zijn geïnteresseerd in situaties die van vitaal belang zijn voor de VS, zo zei hij. In verband met zijn achtjarige ambtstermijn als minister, merkte Rusk op dat er in die tijd geen kern oorlog was uitgebroken. Aan dit feit hechtte hij grote waarde. In zijn persconferentie ging Ruslc nader in op de kwestie van de erken ning van communistisch China. Eer der deze week heeft de democra tische senator Richard B. Russel, voorzitter van de Senaatscommissie voor strijdkrachten, voorgesteld dat de VS het initiatief nemen tot het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen Amerika en China te komen. Rusk zei nu dat Peking bij het contact op ambassadeursniveau tus sen de VS en China, dat al lang gele den begonnen is, er steeds maar aan vast blijft houden dat er niets besproken kan worden als de VS niet bereid zijn Formosa aan China af te staan. In dit standpunt van China was nog steeds geen wijziging gekomen. <7*AT/S alt to U4\ nZicu+t abaviiujo Ik geef op als nieuwe abonnee: naam- I plttts: I betaal!per kwabaal pgr maand Als beloning voor mijn aktiviteit onivang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. -jw plaats: - Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: I Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5