Minder leerlingen voor kweekscholen in ons land Zeeuw gegijzeld sinds elf weken Pater met ruilhart in functie Ir. Otten (oud-president van Philips) overleden Eeuwfeest voor kleine kerk van Thailand Oecumene op het televisiescherm Een woord voor vandaag Reusachtig congres over evangelisatie Uw probleem is het onze.... Bisschop Bluyssen in gesprek met ex-priesters Ontkoppelen Ds. H. Couvee (64) op de kansel overleden Concurrentie Finnen kritiseren kloosterverbod Spanie staat Ifni aan Marokko af Nog ruim 32.000 doopsgezinden VOORAL VEEL CHINEZEN Lutherse bisschoppen honderd jaar geleden de eerste in Verenigde Staten? Aanhangers van don Enzo Mazzi verhinderen mis Russische inval toonde belang persvrijheid aan WEIGERT AKTE TE TEKENEN ,7>alig de reinen van hart, want zij zullen God zien." is de zesde zaligspreking van Jezus Christus. Missschien is dat wel de moeilijkste. We kunnen heel goed begrijpen dat deze mensen worden zaliggesproken, maar we staan er zo ver vandaan. „Het is in onze tijd zo moeilijk om echt rein te leven," zei een jongen laatst tegen zijn moeder. In zekere zin is dat waar. Sexualiteit wordt veel openlijker beleefd dan ooit te voren, Taboes uit het verleden gelden nauwelijks meer, de moraal wordt maar al te vaak naar eigen hand gezet. En toch is het niet helemaal waar. Want wat nu op straat komt leefde in een vorige eeuw in het hart van de mensen. Zij waren in hun hart niet reiner dan wij. Alle generaties worstelen altijd weer met onreinheid op de een of andere manier. De Victoriaanse generatie kon het probleem opsluiten, maar niet oplossen. Wij kunnen het openbaren, maar al evenmin oplossen. Ons probleem is dat we het altijd weer hebben losgemaakt van de liefde die God in onze harten wil leggen. Waar in het hart geen liefde woont, krijgt onreinheid zijn kans. Daarom zal er in de wereld nooit een oplossing komen, tenzij we al onze harten in volkomen liefde geven aan God en aan elkaar. We lezen vandaag: Mattheus 5 21-32. MAANDAG 6 JANUARI 1969 NEW YORK Achtduizend predi kanten en evangelisten worden ver wacht op het reusachtige Ameri kaanse evangelisatiecongres, dat 8 - 14 september in Minneapolis zal wor den gehouden. Het congres zal worden geleid door dr. Oswald Hoffmann van de Lu therse Missouri-kerk. Hij is bekend door zijn radioprogramma „Het lu therse v.ur", dat in meer dan 35 talen de ether ingaat en in Tneer dan 125 landen wordt opgevangen. De belangrijkste spreker is dr. Bil ly Graham. HONIARA (Salomonseilanden) Een zware aardbeving op de Salomons eilanden heeft in de 7000 inwoners tel lende hoofdstad Honiara geen grote schade aangericht. De aardbeving deed zich zondag voor en werd in Sydney geregistreerd. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen)P. P. J. Monster te CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sneek: D. H. Biesma te Lime. Brieven die niet xljn voorzien van naam en adres Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mijn buurman heeft de TV altijd brullend aanstaan tot het eind. Op straat hoort men het. Zijn vrouw is al in een inrichting. Men zegt dat hij haar veel heeft ge plaagd. Nu is het onze beurt. Antwoord: Voorzover de politie hieraan niets kan doen. hetzij op grond van bepalingen hetzij door tactvolle overreding, is het nog al tijd mogelijk voor de rechter een kort geding aan te spannen en een verbod met dwangsom te vragen. Deze dwangsom is de betrokkene schuldig telkenmale als hij het ver bod overtreedt. U kan zich dus tot een advocaat wenden. Misschien is deze wel in staat de overlast te voorkomen zonder dat een proces nodig is. Vraag: Vijf jaar geleden heb tk een perzikpit geplant. Na maanden kwamen er een paar blaadjes boven de aarde. Het is nu al een struik geworden. Nu hebben ze mij verteld dat het een gewone liguster is. Hier bij zend ik u enkele bladeren. Antwoord: De blaadjes zijn Inder daad van een liguster. Vermoedelijk hebben een of meer zaadjes van een liguster op dezelfde plaats gelegen als de perzikpit. Deze kiemt net zo gemakkelijk als de zaden van een liguster, maar kan ook spoedig rot ten in de volle grond. Het beste kan u perzikpit poten in een bloempot met fijne bladgrond en scherp zand op een koele vorstvrije plaats in het huis. Houd de grond matig vochtig. Laat het plantje ria het ontkiemen opgroeien en plant deze later buiten uit. Vraag: Is het waar dat de regering het wonen in een sta-caravan wil gaan verbieden en dat er een wet in voorbereiding is? Is het dan wel verantwoord nu een salonwagen aan te schaffen? Antwoord: De vergunning tot duurzame bewoning van een sta-ca ravan is een gemeentelijke aangele genheid. Daarom is het raadzaam zich te verstaan met de gemeente lijke autoriteiten, voordat men een dergelijke wagen aanschaft. Vraag: Bij een hevig onweer was er een daverende slag. een schemer lampje in de huiskamer klikte en was stuk. Had ik gevaar gelopen als lk in de buurt van het lampje had gezeten? Antwoord: Blijkens uw lezing van het gebeurde heeft een uitlopertje van de bliksem niet de volledige la ding) een bovengrondse leiding van het Uchtr.et getroffen, waardoor zeer korte tijd een zeer hoge spanning op de draden kwam te staan, bijvoor beeld 5000 tot 10.000 volt in plaats van de gebruikelijke 220. De niet ingeschakelde lampen en toestellen in uw huls kregen die spanning niet te verduren en de schakelaars hebben deze hoge span ning blijkbaar doorstaan omdat zij zo kort duurde. Maar het wel in geschakelde schemerlampje kreeg de volle mep en daardoor smolt het binnenwerk met de gloeidraad in één klap weg. Het is dus allemaal wel heel goed afgelopen. Op uw gebruikelijke plaatsje liep u dit keer geen gevaar. U mag van geluk spreken dat het ditmaal alleen een uitlopertje van de bliksem is geweest Een heviger ontlading zou de schakelaars hebben doen doorsmelten en misschien radio en televisie hebben vernield. Een rechtstreekse bliksemslag zou nog groter schade hebben aangericht Vraag: Vroeger is een boekje verschenen over Goede Mie. de Leid"? gifmengster. Weet u waar dit te krijgen is? Antwoord: Zonder resultaat heb ben we bij antiquairs geïnformeerd naar het boekje, dat ongeveer vijftig ïaar geleden verschenen is onder bovenstaande titel. U kan het in de I-eidse universiteitsbibliotheek in de leeszaal lezen, maar het wordt niet uitgeleend aan particulieren. Het Leidse gemeente-archief doet dit wel. 's-HERTOGENBOSCH Bis schop J. Bluyssen van 's Herto genbosch heeft zaterdag een ge sprek gehad met 82 uitgetreden priesters. Hij zei hun, dat hij hoopte, dat zij weer in de ziel zorg zouden kunnen worden in geschakeld. Ook deelde hij hun mee. dat de Nederlandse bisschoppen in Rome wel willen getuigen van het in Nederland onder zeer velen levende verlangen dat de verplichte binding tussen celibaat en priesterschap wordt opgeheven. Dit betekent ech ter niet, dat zij langs publieke of clandestiene weg iets willen force ren. De bisschop bekende het gesprek met de ex-priesters met een zekere huivering te hebben tegemoet gezien, maar dat bleek niet nodig. Hij toonde zich voor ontkoppeling van celibaat en priesterschap. Maar het was voor hem de vraag tot hoever dat kan gaan. Hij zei, dat de paus in deze ver- DEN HAAG De 64-jarige eme ritus-predikant ds. H. J. L. A. Cou vee, die bijstand verleende in het bejaardenpastoraat van de Hervorm de Kerk in Den Haag, is zondag ochtend kort na het begin van de dienst in de Haagse Zorgvlietkerk aan een hartaandoening overleden. Na een onderbreking werd de dienst verder geleid door ds. D. v. d. Plas, in wiens plaats ds. Couvee op trad. Ds. Couvee heeft in drie gemeen ten in Frankrijk gediend en heeft vervolgens in Welsum (Overijssel) en Steenbergen gestaan, alvorens in juni 1967 naar Den Haag te komen. Woensdag om half twaalf is de begrafenis op Westduin, na een rouwdienst, die om half elf in de Zorgvlietkerk aanvangt. plichting brengen geen verandering wil (Van een onzer verslaggeefsters' UTRECHT Het in werking treden van de mammoetwet brengt ook voor de kweekscholen eigen problemen mee. Dat bleek zaterdag op de algemene verga dering van de Bond van pro testants christelijke opleidings scholen (voor de niet-ingewijden: dat zijn kweekscholen).' Ook daar is na augustus 1968 de hele zaak „omgegooid". Aan de kweekscholen zijn nu havo-afdelin gen verbonden. De oude kweekschool bestond uit een eerste en tweede leerkring; beide telden twee leerja ren. Kon men nog maar kort geleden met einddiploma ulo (of middelbaar of hoger onderwijs) en eerste leer- kring in de tweede leerkring komen, nu is havo-opleiding verplicht voor men de drie jaren onderwijsopleiding kan volgen. Dat betekent echter een aanzien lijke verzwaring voor het oplei dingsniveau, vertelde drs. Th. D. Jansen, directeur van de gerefor meerde kweekschool in Amsterdam, in zijn toespraak. Dat betekent te vens, dat het aantal leerlingen voor de kweekscholen op het ogenblik in percentaee achteruit gaat. Wie een havo-afdeling ook van een kweekschool heeft afgelopen, is niet altijd meer te winnen voor het kweekschoolonderwijs dat daarop volgt. „We hebben de grootste moeite de havo-leerlingen voor onze beroeps opleiding te winnen. Dat moeten we eerlijk onder ogen zien," aldus de spreker. Ondanks deze situatie toonde hij irengen en veel rooms-katholieken i *oc'1 aan- dat 8een kweekschool kan in ons land ook niet. Daarom is hier geen sprake van een „randkwestie", zoals de celibaatskwestie wel eens wordt genoemd. Ook het financiële aspect van het uittreden werd besproken. Een moeilijke zaak, omdat de Nederland se kerkprovincie inschakeling van gehuwde priesters in de zielzorg niet kan bekostigen. Parttime functies zijn in dit verband wel haalbaar. Veel ex-priesters houden zich daar beschikbaar voor, maar anderen bleken er een punt achter te hebben gezet en een geheel nieuw leven te willen beginnen. bestaan zonder havo-afdeling. Er zijn minstens 450 leerlingen nodig om de zogenaamde vakdidactici zoals le raren biologie. aardrijkskunde, geschiedenis en rekenen een volle dige baan te geven. Zijn raad was daarom: kap de havoafdeling niet af! In dit verband zei drs. Jansen, dat niet meer moet worden gedacht aan de oude kweekschool. De opleiding de kweekschool hoort nu tot het ho ger beroepsonderwijs is totaal an ders. Ook is een andere naam in stu die, namelijk die van: Pedagogisch-a- cademische opleiding voor onderwij zers. Waarom niet meer concentratie en fusies met andere kweekscholen of middelbare scholen? vroeg spreker zich af. Hoe staat het met concentra tie in eigen kring? De voorzitter van de Bond, mr. T. van Dijken uit Den Haag, kwam in zijn openingswoord tot de uitspraak, dat de opleidingsscholen, evenals de universiteit, in feite niet in de mam moetwet thuishoren. „De situatie zou aan duidelijkheid hebben gewonnen indien het middelbaar en hoger on derwijs in een aparte wet waren on dergebracht. Nu hangen ze er zo'n beetje bij." Over het vorig jaar door staatsse cretaris Grosheide gelanceerde plan om door een gesprek met de belangen organisaties te komen tot een af remming van de toeloop naar de kweekscholen, zei mr. Van Dijken, dat de praktijk inmiddels heeft ge leerd, dat men zich met prognoses gauw kan vergissen. De belangenor ganisaties voelden in meerderheid niet voor wettelijke maatregelen, hoogstens voor een waarschu wingsbrief. Inmiddels is gebleken dat de aan vankelijke vrees voor een overschot Dr. E. Arnal (92) overleden AMSTERDAM Op 92-jarige leeftijd is in Amsterdam overleden dr. E. J. Arnal, emeritus predikant van de Waalse kerk in Amsterdam. Dr. Arnal, die van 1914 tot 1946 in Amsterdam heeft gestaan, waarna hij met emeritaat ging is een geboren Fransman. Na zijn emeritaat is hij echter in Amsterdam blijven wonen. Van 1904 tot 1914 is hij predikant geweest in de Franse plaats Nérac. De overledene is reeds ter aarde besteld. aan onderwijzers heeft plaatsge maakt voor het gevaar van een te kort. Uit het geringe aantal bij de gewestelijke arbeidsbureaus in geschreven werkzoekende onderwij zers (232 mannen en 116 vrouwen) blijkt dat dit aantal nauwelijks vol doende is om als het noodzakelijke korps van invallers dienst te doen. HELSINKI Sinds de Reformatie is het in Finland nog altijd verboden, kloosters te stichten. De generale sy node van de lutherse staatskerk vindt dat verbod in strijd met het grond recht van de godsdienst vrijheid en met het oecumenisch streven van on ze tijd en heeft aan de Rijksdag om opheffing van het verbod gevraagd. Ongeveer een half procent van de Finse bevolking is rooms-katholiek. De synode sprak zich verder uit voor een drastische verhoging van de ontwikkelingshulp. Ze wil, dat de Fin se regering een procent van het na tionaal inkomen hiervoor zal bestem men. Dat betekent, voorzichtig ge schat, een verzeventienvoudiging van wat er nu besteed wordt. Ook vroeg de synode alle plaatselijke gemeen ten, om een deel van hun inkomsten voor overzeese ontwikkelingsprojecten te bestemmen. FEZ Spanje heeft zaterdag de enclave Ifni aan Marokko teruggege ven. Het aan de Marokkaanse Atlan tische kust gelegen gebied ter grootte van 1500 km2 was in 1860 door Ma rokko aan Spanje afgestaan EINDHOVEN In zijn woon plaats Valkenswaard is zaterdag morgen overleden ir. P. F. S. Otten, oud-president en oud-pre sident-commissaris van de NV Philips gloeilampenfabrieken. Ir. Otten bereikte de leeftijd van 73 jaar. De heer Pieter Franciscus Syl vester Otten we^d 31 december 1895 in Berlijn geboren waar zijn vader werkzaam was als hoofdingenieur bij de AEG. Op 1 augustus 1924 trad ir. Otten in dienst bii de NV Philips waar hij n mei 1927 benoemd werd tot onderdirecteur In november 1936 verkreeg ir Otten de functie van di recteur. In iuli 1939 werd hij be noemd tot president van de Phi- lipsondememing als opvolger van dr. A. F. Philips. Gedurende de bezettingsjaren leid de ir. Otten met enige leden van de i directie en van de concernstaf het Philipsbedriif vanuit Engeland en de vereriede Staten Vier dagen na de t(n |n on> 321M bevrijding van Eindhoven keerde hij terug en werd onder zijn leiding met kracht de wederopbouw van ver woeste fabrieken kantoren en labo ratoria ter handgenomen. drager van vele hoge binnen- en bui tenlandse onderscheidingen. Hij was groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. ridder in de orde van de Nederlandse leeuw en groot-officier in de huisorde van Oranje. Voor de bijdrage die hij le verde aan de bevordering van de Ne derlands-Amerikaanse verstandhou ding werd hem in 1957 de Peter Stuyvesandt reward toegekend. In datzelfde laar viel hem de gouden Mozart medaille van de stad Salz burg ten deel. Ir Otten was voorts ereburger van de gemeenten Eindho ven en Valkenswaard. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Per 1 september 1968 bedroeg het aantal doopsgezind- Het jaar daarvoor waren het er 33.972. Het aantal doopsgezinde ge meenten bleef ongewijzigd: 142. (Van onze kerkredactie) BANGKOK De Kerk van Christus in Thailand heeft in Tsjiengmai herdacht, hoe daar v 1*1 I iSJiengmai neruaent, noe uaar gemeente gesticht werd. (Van onze kerkredactie) NEW YORK In de Amerikaanse lutherse kerken wordt overwogen, om het bisschopsambt ln te voeren, zoals de meeste lutherse kerken in Europa (maar niet in Nederland) dat kennen. Volgens een artikel ln het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" is vooral de nieuwe president van de Lutherse Kerk in Amerika, dr. Ro bert J Marshall, hiervan een voorstander. Het is voor hem niet een kwestie van een kerkelijke titel. Hij ziet het bisschopsambt vooral als leerambt. Dr. Marshall vindt, dat de theolo gie te weinig nadruk krijgt in deze tijd. Aan het gesprek, dat elf Ameri kaanse protestantse kerken thans over een vereniging voeren (COCU), kunnen de lutheranen alleen daarom al niet deelnemen omdat de leer er niet voldoende aan de orde komt. Meer ingenomen is hij over het luthers-rooms-katholiek gesprek. Over historisch bepaalde twistpunten, zo als het avondmaal, is al een hoge graad van overeenstemming bereikt, zei hij. ROTTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming heeft zaterdag besloten de vier nog resterende schorsingen van kernleden op te heffen. Het tegen hen aangespannen kort geding komt dan tevens te ver vallen. Het viertal zal wel een be risping krijgen. Door dit besluit zullen ze nu toch aan het beraad over het voorstel tot afsplitsing van de bureaus kun nen deelnemen. De eerste protestantse zendelingen kwamen Thailand in 1828 binnen. Het waren de Duitser C. F. A. Gutz- laff en de Engelsman J. Tomlin. De rooms-katholieke missie was al in de zestiende eeuw met de Portuge zen in Thailand gekomen, maar had weinig ingang gevonden. Thailand, het enige land In Zuid-Oost-Azië, dat steeds zijn onaf hankelijkheid heeft weten té bewa ren. ontving de zendelingen welwil lend. De koningen stelden vooral de onderwijsinstellingen op prijs, maar er kwamen zeer weinig Thais tot de kerk. Het meeste resultaat bereikte men nog onder de Chinezen, die een vijfde deel van de bevolking van Thailand uitmaken. Het zijn vooral de Amerikaanse kerken en onder hen in de eerste plaats de presbvterianen. die in Thai land hebben gewerkt. Zij zagen de meeste vrucht in de noordwestelijke provincie Tsjiengmai. In 1878 werden het protestantisme en het rooms-katholicisme door een koninklijke proclamatie onder wette lijke bescherming geplaatst. Eenheid In 1934 ontstond als eerste in heemse kerk de Kerk van Christus in Thailand, waartoe praktisch alle pro testantse zendingsorganisaties zich aaneensloten. Meer dan de helft bestond uit Chinezen. De Tweede Wereldoorlog beteken de een tijd van sterke vervolging. De Japanners organiseerden zelfs feesten ter ere van die christenen, die over gingen naar het boeddhisme. Maar na 1945 werd de traditionele politiek van godsdienstvrijheid voort gezet. Nog steeds komen zendelingen er gemakkelijk binnen. De Overseas Missionary Fellowship (de vroegere China Inland Mission) kwam er na haar verdrijving uit China en sinds 1929 werkt met vrucht de Christian and Missionary Alliance in het noord oosten van het land. Zendelingen uit India. Korea, de Philippijnen, Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten werken broeder lijk samen met de predikanten van de Kerk van Christus. De christenen in Thailand vormen een kleine minderheid (100.000 rooms-katholieken en 20.000 pro testanten op totaal 30 miljoen inwo ners). veel kleiner dan in landen, die een koloniaal tijdperk hebben door gemaakt, maar zij tonen zich zeer actief. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In het kader van de Week van gebed voor de eenheid der christenen wordt zondagmorgen 19 januari in het KRO RKK-pro- gramma een oecumenische kerk dienst in het rooms-kathollek/her- vormd kerkelijk centrum De Bron aan de Poswee in Hoogvliet op het televisiescherm gebracht Naast de gelovigen van de r.k. pa rochie Sint Jan zal een deel van de hervormde wijkgemeente Meeuwen plaat de dienst bijwonen. De her vormde predikant van Hoogvliet drs. C. A. ter Linden verzorgt de preek en de plaatselijke pastoor C. N. M Hammann celebreert de eucharistie viering. De uitzending begint om elf uur op Nederland I. De Bron is in ons land het enige kerkgebouw dat katholieken en her vormden samen in eigendom hebben. Reorganisatie Met het .os op de verdere uitgroei van het nedriif werd in de leiding van het concern een reorganisatie dooreevoerd die in 1946. leidde tot de instelling van een raad van bestuur. Grote waarde kende ir. Otten toe aan de sportbeoefening, vooral door de ieugd. Hij was erelid en beschermheer van verschillende verenigingen. Zelf had hij een bijzondere voorliefde voor het alpinisme. Ir. Otten was I FLORENCE Gisteren heeft zich in de kerk van de Florentijnse wijk Isolotto een incident voorgedaan. De pastoor van de kerk was don Enzo I Mazzi, die op 4 december van zijn I functie ontheven werd door kardi- naai Ermenegilod Florit. de aartsbis- I schop van Florence. 's Ochtends om elf uur, toen pater j don Ernesto Alba de tweede ochtend- 1 mis in de kerk wilde opdragen, vroeg I een gelovige de aanwezige kerkgRn- gers wie van hen wilde, dat de mis door don Mazzi zou worden opgedra- I gen. Alle aanwezigen, een duizendtal, staken hun hand op. I Don Ernesto Alba zocht toen weer j de sacristie op en zag af van zijn voornemen, een mis op te dragen, i De parochianen zonden toen een delegatie naar kardinaal Florit met het verzoek. don Mazzi weer toestemming te geven, de mis te le- zt>n in de kerk van Isolotto. De kardinaal heeft dit verzoek evenwel niet ingewilligd. Het weer in Fnrona Dit blijkt lit het Doopsgezind Jaar boekje 1969 (uitgegeven door de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, Singel 454, Amsterdam: 200 blz.; 4,50). Dit boekje bevat, zoals gebruikelijk, be halve de gewone namen en getallen een reeks van artikelen. Mevrouw R. C. Oosterbaan-Lugt geeft haar indrukken van een zeer spannend half jaar voor Amerika. Ds. H. Wthmar schrijft over de techni sche samenleving als uitdaging voor de kerk. Ds. A. G. van Gilse geeft informatie over de arbeid voor en uitgave van de nieuwe interkerkelij ke psalmen- en gezangenbundel (na jaar 170 gereed voor aflevering). Dr. J. T. Nielsen schrijft over de doopsge zinde Oude Vlamingen en ds. A. L. Broer over het werk van glazeniers in doopsgezinde kerken. PARIJS De Franse pater Boulogne, die na de Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg het langst leeft met het hart van een ander, heeft zondag de mis opgedragen in de kerk van St. Laurent in Parijs. De dienst werd via de Franse radio en televisie uitgezonden. Toen de pater naar het altaar liep, zong het kinderkoor van de kerk „Heer, geeft ons een nieuw hart". De pater toonde tijdens de dienst die bijna een uur duurde, geen tekenen van vermoeidheid, zijn stem klonk diep en krachtig. ZURICH Uit de rol die de Tsje- choslowaakse radio en schrijvende pers in 1968 hebben gespeeld blijkt van hoeveel belang persvrijheid voor andere menselijke vrijheden is, zo zegt het Internationale Persinstituut (IPI) in zijn jaarrapport over persvrijheid. Toen in Tsjecho-Slowakije de be weging begon „om het socialisme een menselijk aanzien" te geven stonden de massa-media in de frontlinie „aanmoedigend, kritiserend, aandrin gend en zelfs leidend". „Toen de tanks binnentrokken, werd de ondergrondse pers de belang rijkste verzetsmacht. Zelfs nu, tij dens de periode van zogenaamde nor malisering, is het de pers die dapper opkomt voor het recht van het volk over ziin eigen toekomst te beslis sen". aldus het IPI. Het instituut waarschuwt dat in de VS en andere landen met een traditi onele persvrijheid een verontrustend gebrek aan vertrouwen in de mas sa-media is gegroeid. In Duitsland, Frankrijk, Engeland en Brazilië en elders en ook in de VS zijn de media beschuldigd als de aanstichters van geweld door het pu bliceren van berichten over geweld. De gewelddadige dood van vier journalisten onder wie Reuter- correspondenten Ronald Laramv en Bruce Pigott. in mei door de Viet- cong in Saigon benadrukt de noodzaak voor een internationale conventie waarbij journalisten for meel worden erkend en hun een mi nimum aan bescherming wordt gebo den. Hoosste onderscheiding voor WASHINGTON 37 leden van het Amerikaanse congres hebben een voorste] ingediend om de drie leden van de bemanning van de Apol- lo-acht de hoogste Amerikaanse mili taire onderscheiding te verlenen. De drie astronauten Borman, An ders en Lovell zullen woensdag in Washington een persconferentie ge ven en mogelijk tegenwoordig zijn op een bijeenkomst van het congres. «eer min. temp neer gisteren slag Kopenhagen geh. bew -6 0.1 Londen zw. bew 2 0.1 Amsterdam geh. bew. 0 Brussel geh. bew -1 0 Luxemburg 1 bew -4 0 Parits iw. bew -0 0 Nice onbew. 4 0 Frankfort geh. bew -1 Rome geh. bew -7 0 Madrid mist -12 0 Majorca geh bew -7 0 MUnchen mist -7 0 ZUricb geh. bew 0 Genève mist -15 0 Locarno geh. bew 5 0.2 Wenen geh. bew -1 0 Innsbruck h. bew I 0 MIDDELBURG „Een maat regel uit de middeleeuwen", noemt de advocaat mr. W. H. Vermaas de behandeling die zijn cliënt, de 64-jarige Jan Koole uit Vlissingen ondergaat. De heer Koole is sinds elf weken inge sloten in de Middelburgse gevan genis. Hij is gegijzeld, omdat hij weigert zijn handtekening te zet ten onder een notariële verkoop akte. Gijzeling is in Nederland een zeld zame maatregel. Volgens het burger lijk procesrecht is gijzeling gedurende een jaar mogelijk. Het wordt nog wel eens toegepast wanneer mensen na een echtscheiding weigeren alimenta tie te betalen. Volgens mr. Vermaas is de behandeling van zijn cliënt een uniek geval. Verantwoordelijk voor de gijzeling zijn twee Domburgse aannemers. J. Freeke en A. de Pagter, samen de te genpartij vormend van J. Koole. Zij moeten dagelijks 1,75 betalen voor de tijd die Jan Koole in het huis van bewaring doorbrengt. De gijzeling is het gevolg van een elf jaar durende onenigheid om een stukje grond in Domburg. Op deze grond eigendom van J. Koole wilden de aannemers Freeke en De Pagter bungalows bouwen. Het drie tal sloot een voorlopig contract. Daarbij stond, dat Koole de grond zou overdragen als er voor 1 maart 1958 betaald zou zijn. Toen deze ter mijn was verstreken en Koole nog geen geld ontvangen had. wilde hij de verkoop ongedaan maken. Toen de aspirant-kopers de kwestie voor de rechtbank brachten, werd Koole in het gelijk gesteld. In hoger beroep besliste het gerechtshof even wel. dat hij de-grond moest leveren. Omdat inmiddels door een verkave ling het oorspronkelijke terrein was vergroot en de grondprijs gestegen was. weigerde de heer Koole toch de grond te verkopen. Sedert half oktober zit hij in de Middelburgse gevangenis, waar hij wel meer bezoek mag ontvangen dan de andere gevangenen en 's avonds met de bewakers naar de televisie mag kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2