RUSSISCH PLAN GEEN BASIS VOOR GESPREK J Israël: terugtrekking troepen zonder vrede Boeing stort op huis bij landing in dichte mist Aardbeving in Perzië: 50 doden Egypte levert kaper niet uit Bontdieven 11a wilde ldopjacht in de val VLIEGRAMP IN LONDEN: 51 DODEN Het Kwartet Hoessein ziet gevaar voor nieuwe oorlog Geef in het nieuwe jaar 'n nieuwe abon nee op - U krijgt dan gratis deze rook verdrijver. Explosie in kantine in Vietnam: 13 doden AGENT VERSPERT WEG Ibon Veertien overlevenden Hongkong-griep eist 3.594 doden HIT WEER Lichte vorst Russische satelliet op weg naar Venus w Nieuwe Leidse Cowamnt (Hiwetsuri P. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoetf Maandag 6 januari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur ABBA EBAN JERUZALEM Israël heeft de Russische vredesvoorstellen voor het Nabije Oosten zonder meer van de hand gewezen. De voorstellen komen volgens de Israëlische regering neer op een terugtrekking van Israël zonder vrede en veilige grenzen. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft Washington en Londen waar de laatste dagen grote diplomatieke activiteit voor een oplossing van de crisis in het Nabije Oosten wordt ontplooid laten weten dat de voorstellen niet als een basis voor discussie kunnen worden gezien. Het recht van Israël op vrye scheepvaart door internationale wa teren wordt niet gegarandeerd en ook wordt niet gerept over de Israë lische eis dat de Arabisch-Israëli- sche betrekkingen „op een contrac tuele basis" moeten worden gesteld, aldus de in Jeruzalem uitgegeven verklaring. Bijzonderheden over het Russische voorstel zijn niet officieel bekend ge maakt. Het Britse blad Observer meldde gisteren dat het een lege ring van een internationale troepen macht langs de grenzen van Israël met de Arabische landen zou inhou den. Ook zou Rusland een beperking van de wapenleveranties aan de lan den van het Nabije Oosten voor staan. Beperkt vermogen In een interview met het Ameri kaanse blad Time heeft minister Eban gezegd dat de grote mogend heden een „verrassend beperkt ver mogen" hebben om het Nabije Oos ten een vreedzame regeling op te leggen. Hij betwijfelde het of de we. reld werkelijk de positie van Israël begrijpt. Was dit werkelijk het ge val, dan zou men in lachen uitge barsten zijn toen Israël werd ver- oordeeld door de Sowjetunie, die zelf Tsjechoslowakije binnenviel". Een oplossing voor het conflict kan alleen uit het gebied zelf ko men, aldus Eban. Israël wil dat de VS interventie of intimidatie van de Sowjetunie we ten te voorkomen. Hoessein Koning Hoessein van Jordanië zei gisteravond in Londen dat er wer kelijk gevaar bestaat voor een nieu we oorlog tussen Israël en de Ara bische landen. Alleen een gezamen lijk optreden van de grote mogend heden kan dit gevaar afwenden. (De koning is overigens in Londen voor het ondergaan van een medische behandeling). Intussen heeft Libanon nieuwe maatregelen getroffen in verband met mogelijke nieuwe aanvallen van Israël. In de grensdorpen zijn meer militairen gelegerd en ook wordt de I bevolking van wapens voorzien. De j bouw van schuilplaatsen is begon- j nen, evenals de aanleg van loopgra ven. Verder zou de regering vandaag beslissen over een voorstel om de dienstplicht in Libanon in te voeren. SAIGON Dertien Amerikaanse j militairen zijn om het leven gekomen en vijftien gewond, doordat zich vrij dag in de eetzaal van de Ameri kaanse basis Coe Tsji, op 30 km ten noordwesten van Saigon, een ontplof fing voordeed. Door de rondvliegende stukken van een muur werden ook twee Zuidvietnamese burgers dode lijk getroffen. De Amerikaanse woordvoerder in Saigon zei dat de oorzaak van de ex plosie nog onbekend was. Dat het voorval pas twee dagen later bekend was gemaakt, kon hij niet verklaren. Zaterdagmorgen is op 73-jarige leeftijd overleden ir. P. F. S. Otten, oud-president en oud-president- commissaris van de NV Philips te Eindhoven. Elders in dit nummer meer over de man, die een be langrijk aandeel had in de groei van deze NV tot een wereld concern. CAIRO George Flamorides, de Griek die donderdag de piloot van een lijnvliegtuig van de Olympic Air ways dwong naar Cairo te vliegen, zal niet in Egypte in staat van beschuldiging worden gesteld, zo schrijft het blad Al Ahram. Het ver zoek om politiek asiel dat Flamorides heeft gedaan, is nog in behandeling. Het blad Al Ahram merkt op dat er geen uitleveringsverdrag met Grie kenland bestaat en dat bijgevolg geen uitleveringsverzoek uit Athene te verwachten is. BREDA De Internationale Kunststoffen Industrie n.v. (I.K.I.) te Breda, fabrikante van schuim-, folie- en spuitgietartikelen gaat haar be drijf reorganiseren, zo deelt I.K.I. mede. Als gevolg hiervan zullen ongeveer 60 personeelsleden moeten- afvloeien. Ten aanzien van de consequenties in de sociale sfeer wordt uiteraard overleg gepleegd met de vakbonden. C.I.E.B.A. LEIDERDORP DJAKARTA Bij een onderzoek in het gebied van Sangiran, in Mid- den-Java, zijn de bovenkaak en de tanden van de Javamens (pithe canthropus erectus) gevonden. Dit heeft het Indonesische persbureau Antara meegedeeld. Dr. T. Jacob, hoofd van de paleontologische afde ling van de Gadjah Mada-universi- teit, heeft de vondst gedaan. Een an der deel van de schedel van de „Ja vamens" werd onlangs in dit gebied gevonden en wordt thans op de uni versiteit bestudeerd. AMSTERDAM Dankzij het koelbloedige ingrijpen van de Amsterdamse politie-agent Mooij heeft de politie gistermorgen in de hoofdstad na een urenlange achtervolging, die in Utrecht be gon, drie bontdieven kunnen in rekenen. Het drietal, de Amsterdammers D. P. (19). diens broer H. P. (36) en H. J. W. (30). allen /.eer goede bekenden van de politic, is zondagmorgen omstreeks vier uur in de Witte Vrou wenstraat in Utrecht bij een kraak in een bontzaak ontdekt door een vrouw, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Een andere voorbijganger, de Ha genaar A. J Meier, zag twee mannen met bontjassen over hun arm uit de winkel komen. Hij gaf ccn van de dieven een trap tegen de benen, die zijn evenwicht verloor en met ach terlating van de jassen het hazenpad koos. Het tweetal sprintte naar hun gestolen auto die een eindje ver derop met een draaiende motor ge- rik geef op als nieuwe abonnee: I plaats: r betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". IDe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Posting I is niet nodig ais u op ae envelop schrijft: D« Rotterdam 'er, Antwoororo. 36w, Rotterdam., Een Amsterdamse politieagent heeft Overtoom een auto met bontdieven nlde achtervolging. De politiewagen volkome met gevaar voor eigen leven op de tot staan weten te brengen na een jerd evenals die van de dieven vernield. reed stond. Zeven politie-auto's wa ren inmiddels op het alarm, van de vrouw in actie gekomen en zetten de achtervolging in SPOOR KWIJT Zigzaggend door allerlei straten en over polderwegen verdwenen de Amsterdammers in de richting van de hoofdstad. Bij Ouderkerk raakte de Utrechtse politie het spoor bijster, maar intussen waren andere politie korpsen gewaarschuwd. die in Amstelveen de achtervolging voort zetten. Dit ging in zo'n wilde vaart dat een aantal oolitie-auto's flinke schade op liepen. Er werd ook op de vluchters geschoten, enkele kogels raakten de auto. In Amsterdam waar zes auto's de inbrekers stonden op te wachten, duurde het kat-en-muisspel nog een kwartier. GEBLOKKEERD De dertigjarige agent Mooij bracht de vluchters, met gevaar voor zijn eigen leven tot stilstand. Hij reed, alleen, met zijn auto in een zijstraat van de Overtoom toen hij per mobi lofoon werd gewaarschuwd dat de dieven in aantocht waren. Hij reed de Overtoom op en blokkeerde de weg met zijn auto terwijl de inbre kers met een snelheid van ruim hon derd kilometer per uur naderden. Een botsins was niet meer te vermij den en de aanstormende auto sloeg over de kop. Twee inbrekers werden in een ziekenhuis opgenomen, de agent kwam met de schrik vrij. De twee auto's verden totaal vernield Het drietal blijft voorlopig in Amsterdam in arrest omdat de hoofdstedelijke politie ook nog een appeltje met hen heeft te schillen. Daarna gaan zij naar Utrecht. Bij het politiebureau in Laren de monstreerden gisteren jongelui tegen het doodschieten door een agent van de achttienjarige inbreker Rens Stroeve. De vader van het slachtoffer overweegt een klacht tegen de politie in te dienen. (Zie elder*, dit blad.) WASHINGTON - Zestigduizend arbeiders in de Amerikaanse olie-in dustrie. aangesloten bij de vkbond OCAW (Oil chemical and atomic workers inion) zijn zaterdag vooi onbepaalde tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan sociale en looneisen Het zwaarst getroffen wor den de ondernemingen Texaco en Gulf. De toestand wordt echter niet kritiek geacht, daar de 140.000 bij andere vakbanden aangesloten olie- arbeiders niet van zins lijken het voorbeeld van hun collega's te vol gen. Zoeken tussen het puin Politiemannen zochten in de puinhopen van de neergestorte Boeing-727 naar slachtoffers. Bij dit ongeluk met het Afghaanse toestel (dat kort voor de voor genomen landing op het vlieg veld Gatwick een huis raakte kwamen 51 mensen om het leven. LONDEN Zondagmorgen kwamen 51 mensen om het le ven, toen een Boeing-727 van de Afghaanse luchtvaartmaatschap pij dichtbij het Londense vlieg veld Gatwick neerstortte. Veer tien inzittenden overleefden de ramp. Het toestel, dat 54 passagiers en negen bemanningsleden aan boord had, probeerde in dichte mist op Gat wick te landen. Het stortte neer op een huis, twee kilometer van de lan dingsbaan. Twee bewoners van het huis kwamen om. De 16 maanden oude Beverley Jones kon uit de puin hopen worden gered. In Engeland wordt Beverley nu de „wonderbaby" genoemd. Niemand begrijpt hoe het kind het er levend heeft afgebracht. In de ruïne van het huis hoorde men bet kleine meisje huilen. Gatwick, het tweede vliegveld van Londen, was sinds zaterdag wegens dichte mist gesloten. Niettemin vroeg de gezagvoerder van de Boeing, of het mogelijk was ondanks het slechte zicht te landen. Hij deelde de verkeerstoren mee, dat hij over Gatwick zou vliegen om te kijken, of er een mogelijkheid was om te landen. Niemand op de lucht haven heeft het toestel zien over vliegen en niemand heeft het zien neerstorten. Men vermoedt dat de Boeing veel hoogte heeft verloren en enkele kilo meters voor de landingsbaan een boom heeft geraakt. Ook zou het toestel twee schoorstenen hebben ge ramd, waarna het tegen de grond sloeg en tegen een landhuis tot stilstand kwam. Drie van de vijftien overlevenden zijn bemanningsleden, de gezagvoer der, de eerste piloot en een boord werktuigkundige. Het vliegtuig was op weg van de Afghaanse hoofdstad Kaboel naar Londen en had in Frankfort een tus senlanding gemaakt. De passagiei's waren allen Indiërs, die de feestda gen in hun land hadden doorge bracht. ATLANTA Longcomplicaties als gevolg van de Hongkong-griep heb ben sinds 7 december in 122 Ameri kaanse steden aan 3.594 mensen het leven gekost, zo deelde het „Natio naal centrum voor besmettelijke ziekten" in Atlanta (Georgia) mee. Totaalcijfers over het hele land wa ren nog niet beschikbaar maar ver moedelijk was het aantal slachtoffers van longontsteking sinds het begin van de winter tweemaal zo hong als normaal, aldus het instituut. TEHERAN Bij een aardbe ving in Noordoost-Perzië zyn vrjjdag naar schatting 50 doden en 300 gewonden gevallen. Er zouden 2.000 daklozen zjjn. Het reddingswerk wordt ernstig be moeilijkt door de zware sneeuw stormen die het gebied teisteren. Met man en macht wordt gewerkt aan het opzetten van tenten om de daklozen te beschermen tegen de vrieskou, die in Mesjed. de hoofdstad van de getroffen provincie Khoras- san. al drie doden heeft geëist De aardbeving deed ziph voor in het bergachtige Esfarayen-district. Er deden zich tien minuten achtereen schokken voor. Zaterdag deden nieuwe aardschok ken de nog maai net overeind geble ven huizen instorten. De verbindin gen met oen 50-tal dorpen zijn ver broken. De schokken van zaterdag troffen de steden Sjirvan Bojnurd Sabzevar m Neuvsjabur Bij een aardbeving in hetzelfde ge bied kwamen ir september 12000 mensen om het leven Noord-Perzië heeft van ernstige overstromingen te lijden. In gebieden aan de Kaspische Zee zijn naar ver luidt zeventien dorpen overstroomd. Door overvloedige regenval zijn daar rivieren buiten hun oevers getreden. Er zijn mensen, die schrik ken als zij een gedachte krijgen. SIRIUS Minder leerlingen voor kweekscholen 'nag. 2) t)E BILT Een hogedrukgebied boven Rusland beheerst het weer beeld in het grootste deel van Europa. In Oost-Europa daalde plaatselijk de temperatuur tot min 18 graden Celsius. In het westen van Europa waren de temperaturen minder laag en kwam het kwik niet veel lager dan 7 graden onder het vriespunt terwijl in ons land de Laagste temperatuur min 2 gra den Celsius was. Voor de ontwik keling van het weerbeeld boven West-Europa is een storing voor de ingang van het Kanaal van be tekenis. Deze storing zal zich het komende etmaal in noordelijke richting verplaatsen. Morgen kan het bijbehorende front vergezeld van lichte neerslag vrij dicht bij ons land komen De zuidoostelijke wind zal bij ons iets in kracht toenemen. Tijdens op klaringen zal het vannacht over het algemeen licht vriezen. Vooruit zichten voor woensdag: zon: meer dan 30 procent; min. temp.: 3 tot 9 graden onder normael; max. temp. 4 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur- 90 procent; kans op een zeheel droog etmaal: 80 procent. DE BILT Overwegend droog weer met veel bewolking maar ook enkele opklaringen. Meest matige zuidoostelijke wind. In de nacht overwegend lichte vorst, morgpn overdag temperaturen om het vriespunt. fi Januari; /on op: 08.47: onder: 16.45: maan op. 19.30 onder 10 42. 11 lanuarl 'natst kwartier LONDEN De premier van Oe ganda, dr. Milton Obota, heeft giste ren in Londen gezegd, dat 40.000 Azi aten in Oeganda met Britse paspoor ten op den duur Oeganda zullen moeten verlaten. Obote is in Londen in verband met de morgen beginnen de conferentie van premiers van Landen van het Britse gemenebest. Volgens Obote wenst Oeganda geen groot aantal vreemde'ingen in zijn land. die een belangrijk c'rel van het economische leven in Oeganda be heersen. MOSKOU Rusland heeft gisteren een onbemand ruimtevaartuig in de richting van de planeet Venus gelanceerd. Het is de bedoeling dat de Venus-5 half mei. na een reis van 250 miljoen kilometer een zachte landing op Venus maakt, zoals ook de Vcnus-4 in okt< ber 1967 heeft gedaan die toen bü de anderhalf uur durende landing aan een paraehut' gegevens over de atmosfci van de planeet aan de aarde seinde. Uit deze gegevens bleek nog eens. dat er op Venus geen leven mogelijk is zoals op de ^arde: er heerst een temperatuur van 300 graden Celsius boven nul cn .en luchtdruk van 10-J atm. De Venus-3 was op 1 maart 1966 op de planeet te pletter geslagen, .adat de -rste twee uimtev.-artuigen Venus op ongeveer 25.000 km hadden gemist. Vol ge hti P-ss ;che persbureau Tass volgt de Venus-5 (1130 kg) Je juist*

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1