ANTARCTICA „DE ZONDEN DER VADEREN" eens een geweldig oerwoud Nasleep wreekt zich nog in het rassenprobleem ZATERDAG 4 JANUARI 1969 „verschuiving der continenten", hier kan worden bevestigd. Deze theorie gaat ervan uit. dat de aar de in een zeer ver verleden één groot oercontinent is geweest, zonder zeeën: het Gondwana- land. Deze landmassa zou door uitdijing van de aardbol in stukken zijn gebroken en in de diverse werelddelen uiteen zijn gevallen. Een in Antarctica gedane vondst zou daar eventueel op kunnen wij zen: eind vorig jaar ontdekte men het kaakbeen van een hagedisach tige amfibie, die volgens deskundi gen ongeveer 200 miljoen jaar ge leden moet hebben geleefd. Be kend was, dat dit dier ook in Zuid-Amerika en Afrika voorkwam. En omdat vaststaat, dat het beslist niet tegen zeewater kon, is dit een duidelijke aanwijzing, dat Antarcti ca in vroeger tijd met deze conti nenten was verbonden. De vondst toont ook aan, dat de Zuidpool niet altijd met een ijslaag is bedekt geweest. Steenkoollagen en gefossileerde bomen wijzen daar eveneens op. In de oertijd was dit deel waarschijnlijk bedekt met één enorm uitgestrekt bos. Wanneer en waardoor het kli maat veranderde, is niet bekend Evenmin als mei zekerheid is vast gesteld hoe oud Antarctica is Waarschijnlijk is het oostelijk deel 600 miljoen en West-Antarctica (van het oosten gescheiden door een serie bergketens) 350 miljoen jaar oud. Een belangrijke reden voor we tenschappelijk onderzoek in Ant arctica is. volgens de heer Waal wijk, het feit, dat daar de ijstijd nog steeds bestaat. Ongeveer 95 procent van het ijs op de wereld bevindt zich op dit continent. Dit landijs.ligt als een dikke kap over het vasteland heen en heeft in sommige delen van Oost-Ant- arctica een dikte van twee a drie kilometer. Wanneer deze massa zou smelten zou de zeespiegel over de hele wereld 50 meter stij gen... Het is nog steeds niet zeker of deze massa toe- of afneemt. Ge leerden nemen aan. dat de weste lijke kap slinkt en de oostelijke groeit. Door bestudering van de verschillende ijslagen is men nu in staat de geschiedenis van het ijs te achterhalen. Aanwijzingen voor de leeftijd van die lagen zijn don kere banden in het ijs: as van vulkaanuitbarstingen, stuifmeelkor- rels en micrometeorieten zijn eens gevangen door vallende sneeuw en zo in het ijs terecht gekomen. Met behulp van radioactiviteit kan de ouderdom van deze lagen wor den vastgesteld. Op het ogenblik staat het onder zoek nog maar in de kinderschoe nen. De tot nu toe verzamelde ge gevens zijn nog niet meer dan wat losse informatie. Maar elk Jaar Overzicht van McMurdo Station in de zomer. Op de voorgrond be voorradingsschepen. Foto rechts: Een Adelie-Pinguin met haar jong. breidt het programma zich uit. Im mers, door de unieke ligging en de optredende natuurverschijnselen is Antarctica (ook wel genoemd 's werelds grootste openlucht-labora torium) een werelddeel, dat van ongeëvenaard belang is voor de wetenschap. Het vasteland omvat niet minder dan een tiende deel van het landoppervlak van de aar de. Indien men dus een beter inzicht wil hebben in de opbouw van de aarde en de natuurkundige proces sen, kunnen wetenschappelijke waarnemingen uit Antarctica niet worden gemist Dat is de enige reden, aldus de heer Waalwijk, voor de aanwezig heid van honderden mannen: ant woorden te zoeken op de vele tientallen vragen, van hoe de pin guïns de zon als kompas gebrui ken tot de vraag welke rol Antarc tica heeft gespeeld in de evolutie en de verspreiding van planten en dieren op het zuidelijk halfrond. Het zoeken naar die antwoorden doet men gezamenlijk, vreedzaam en in goede verstandhouding. De Russen vanuit hun Wostok-statlon, de Amerikanen vanuit Mc Murdo. Samen met Britten en Fransen voeren zij een vreedzame aanval uit op Antarctica om de vele ge heimen, die de ijskap nog omslo ten houdt, aan de oppervlakte te brengen. DICK RINGLEVER Enkele waarnemers op Cape Royds, vóór de hut van Shackelton, ge bouwd in 1909. Tweede van links de Nederlandse journalist J. M. Waalwijk, met wie wij een gesprek hadden over zijn bevindingen. Een strakblauwe lucht en een onafzienbare ijsvlakte, waar in deze tijd van het jaar het kwik rond de zomertemperatuur van min 50 blijft hangen. Daarmee ontvangt de Zuidpool zijn bezoekers: een zonnig maar bar welkom, dat slechts met een dik pak bont kan worden ondergaan. Journalist J. M. Waalwijk (27) was er een week te gast bij 2000 Ameri kanen, die er samen met wetenschapsmensen van andere nationaliteiten o.a. ook Russen poolonderzoek verrichten, research, die sinds het geofysisch jaar 1957/1958 sterk in omvang is toegenomen. streng wordt geselecteerd, vooral ook de psychologische test is nog al zwaar. Zeker niet iedereen kan met zo'n expeditie mee. Want het ligt wel voor de hand, dat zij on der een zware druk komen te staan in die verlatenheid. Je hoeft je bijvoorbeeld alleen maar af te vragen wat er zou gebeur&n als er In zo'n ondergrondse basis brand zou uitbreken. De bemanning zou naar boven moeten en reddeloos verloren zijn". Hoewel het onderzoek nog maar zo'n tien jaar goed op gang is, zijn al verscheidene belangrijke ont dekkingen gedaan. De belang rijkste deed men dit najaar toen Amepkaanse geologen in Mary Byrdland twee vulkanen aantroffen, terwijl stoom uit de kraters kwam Door deze vondst werd definitief een uitgebreid vulkanisch gebied aangetoond, dat de gordel van vul kanen sluit, die langs de oost- en westkust van de Stille Oceaan ligt Eerder waren al twee andere vul kanen ontdekt. In de buurt van deze vulkanen zijn kleine „oases" aangetroffen, begroeid met mossen en micro-organismen, die mét de pinquïns en skua's (een soort meeuw) tot het enige leven beho ren in Antarctica. Een van de opwindendste vra gen, die geologen in Antarctica zich stellen, is, aldus de heer Waalwijk, of de theorie over de de manschappen: naast de we tenschapsmensen veel marineman nen. die vrijwillig zes maanden van hun diensttijd op het witte conti nent doorbrengen. Zegt de heer Waalwijk: „zij le ven er volkomen geïsoleerd, want verbindingen met andere bases zijn er nauwelijks, zeker niet in de poolwinter. De mannen zijn daar om helemaal op elkaar aangewe zen. Dat er vrijwel nooit moeilijk heden ontstaan komt doordat zeer In totaal zijn er enkele tientallen stations in en op het drie kilome ter dikke ijs gebouwd, van waaruit de wetenschappelijke expedities worden geleid en die na de achtu rige werkdag dienen als thuis voor Deze Hercules van de Amerikaanse luchtmacht voorziet een geïsoleerd station van brandstof. De slavenhandel van weleer behoort tot de niet te peilen droeve kant van onze westerse kolonisatie. Nog altijd torst de wereld in de vorm van het rassenprobleem de nasleep van die onmenselijkheid van onze voorvade ren. Vijftien miljoen onschuldige Afrikanen werden in de voorbije eeuwen verscheept van hun vredige woonplaatsen langs de Afrikaan se kusten naar de plantages en fabrieken van de uitbuitende blanken. En nog eens negen miljoen Afrikanen vonden de dood aan boord van de volgepropte schepen, waar in de rui men nog geen kaars wilde branden vanwege het gebrek aan zuurstof in de verpestende atmosfeer. „De zonden der vaderen" is de titel van een boek dat James Pope-Hennessy heeft geschre ven over de Atlantische slaven handel van 1441 tot 1807 (uitge geven door H. J Paris in Amsterdam; ƒ16,50). Het is een aanklacht tegen iedereen en al les wat zich heeft bemoeid met die gruwelijke handel en een poging de motieven te ontdek ken van wrede Britten. Hollan ders, Fransen, Portugezen. Duitsers, Denen en Amerikanen die er grof geld aan verdienden. Ook de rol die Afrikaanse stamhoofden, handelaars en pi raten in die ellende speelden komt ter sprake. Een citaat uit een reisjour naal van een der slavenschepen om de situatie aan boord te schetsen: „Elke dag word ik misselijker van deze handel: het kopen en verkopen van mensen als lastdieren. Op de achtste dag buitengaats heb ik de ronde gedaan in het tussen dek. terwijl ik een zakje kam fer bij mijn neus hield, want de stank was vreselijk. Zieken en stervenden lagen aaneen geke tend. Ik zag zwangere vrouwen die een kind kregen terwijl ze vastgeketend waren aan lijken, die door onze dronken opzich ters niet waren weggehaald. De negers waren letterlijk samen gepropt als in een doodkist". De eigenlijke slavenhandel moet in 1441 zijn ontstaan toen tien Afrikanen uit Guinea naar Portugal werden verscheept als geschenk voor Hendrik de Zee vaarder. Drie jaar later meerde in Lissabon een schip met 235 mannen, vrouwen en kinderen Overvol waren de ruimen van de schepen waarmee de negers als slaven werden vervoerd. naam destijds al met afschuw werd uitgesproken. Hollandse planters en hun vrouwen werden berucht om de weerzinwekkende manier waar op ze hun slaven behandelden. Pogingen om de Afrikanen tot het Calvinisme te bekeren wer den omstreefcs 1650 opgegeven toen geen dominee zich meer aan het Westafrikaanse klimaat wilde wagen. Onze voorvaderen hadden volstrekt geen oog voor de geestelijke marteling die de ne gers werd aangedaan door het hevige, verbijsterende verlies van hun vrijheid, hun land. hun familie en hun vrienden. Over lichamelijke kwellingen dan nog maar niet gesproken. Brandmerken en de verschrik kelijkste martelingen voor klei ne vergrijpen voor, tijdens en na de reizen hebben onnoeme lijk veel leed veroorzaakt. Een schets van een reis in de achttiende eeuw zegt: „Vanwe ge regen en storm waren de patrijspoorten gesloten, zodat de negers begonnen te lijden aan loop en koorts. De vloeren van hun verblijven onderdeks waren bedekt met bloed en slijm, dat uit hen gevloeid was door de loop, zodat het leek op een slachthuis. De menselijke verbeelding kan zich onmoge lijk een situatie voorstellen die walgelijker en verschrikke lijker was. Tal van slaven wa ren bewusteloos en werden aan een halve voet met een bijl. Slaven werden gegeseld tot hun lichaam een bloederige massa was, die werd ingewreven met zout en peper en waarover gesmolten was werd gegoten. De meeste Afrikanen verdroe gen deze martelingen met grote standvastigheid. Dat kon allemaal, want een slaaf was een stukje eigendom, waar men mee doen mocht wat men wilde. Eens werd er een kleine boete gegeven omdat een slavenbezitter de mond van een zes maanden oude negerbaby van oor tot oor had opengesne den. Dat ging iets te ver... Pop-Hennessy's boek staat vol van dergelijke beschrijvin gen, niet te begrijpen voor de mens van de twintigste eeuw. Honderden jaren achtereen ging het halen, verschepen, ver kopen, martelen en sterven van de zwarte slaven door. Eerst in het midden van de achttiende eeuw kwam er verzet. In Enge land, Amerika en andere lan den. In 1807 kwam er in Engeland een afschaffingswet die de han del in slaven verbood. In 1811 werd de straf voor hen die zich er toch aan over gaven bepaald op deportatie voor het leven en enkele jaren daarna zelfs op de doodstraf. Nederland staakte de handel definitief in 1814, Frankrijk in 1815 en Portugal tussen 1815 en 1830. De slaver nij zelf duurde nog enkele tien tallen jaren voort. Tot de meesten slaven waren uit gestorven.... BRAM OOSTERWIJK af. De gang in de slavenhandel zat er al gauw in! Expedities werden samengesteld om de Af rikanen in hun dorpen te besluipen en te pakken. Wie zich verzette werd genadeloos afgemaakt. Engelsen en Hollanders hoor den van die goeie handel en kregen ook de smaak te pak ken. Men zakte steeds verder de Afrikaanse westkust af. Hele streken werden leeggehaald, schepen gevuld. Veel geld werd Dit schilderij toont een Westafri kaanse slavenmarkt, waar negers als beesten werden gekeurd en gebrandmerkt. verdiend. In de zestiende en ze ventiende eeuw verrees het ene fort na het andere, bolwerken van waaruit garnizoenen het land introkken om slaven te be machtigen. Elmina aan de Goudkust is zo'n reliek uit de dagen van de slavenhandel, nog altijd overeind als een getuige nis van de vroegere Europese aanwezigheid. Vanuit Elmina hebben onze eigen voorvaderen heel wat Af rikanen verzonden naar de sui kerplantages en andere projek- ten in het toen in onze handen zijnde Brazilië. De Hollanders gingen door voor nog bar baarser en sadistischer slaven halers dan de Engelsen, wiens dek gedragen, waar verscheide ne van hen stierven". En deze: „Met de toestand van de ongelukkige slaven gaat het voortdurend van kwaad tot erger. Misschien zouden ze de rest van hun leven liever aan boord doorbrengen als ze van tevoren zouden weten wat voor knechtschap hen wacht; als ze zouden weten dat de vreselijke ellende en ontberingen die ze al verduurd hebben, voor de meesten hunner slechts zullen worden gevolgd door overmatig zwoegen, honger lijden en mar telende pijniging van de zweep, waarmee ze naar willekeur worden afgeranseld door een hardvochtige opzichter, die trots is op zijn macht om te straffen wie. wanneer en hoe hij maar wil".' Het lijden en sterven van de slaven op de broeierige planta ges van de Westindische eilan den, op de zonovergoten ka- toenvelden langs de Missisippi. kortom op al die helse plaatsen waar de blanke de neger nodig had. is niet te meten. De berg van leed is daarvoor te groot. De mythe die in die jaren was opgebouwd rond met tul banden getooide negers en ne gerinnen die de hele dag onder hun werk zongen, 's avonds dansten, dronken en vrijden, scharen gelukkige zwarte hum meltjes groot brachten en liefde en respekt hadden voor hun blanke meesters met hun indo lente, wasbleke echtgenotes en De mythe van de vrolijke en te vreden slaven (St. Vincent, 1794). verwende kinderen is ten ene male onwaar, gelogen, vervalst. Iets over de straffen die rond 1680 in West Indië aan slaven werden uitgedeeld. Voor kleine misgrepen werden de negers aan de grond genageld, waarna er kromme stokken aan armen en benen werden gebonden. Ze werden dan langzaam verbrand, eerst handen en voeten, vervol gens het hoofd. Minder ernstige vergrijpen werden bestraft met castratie of het afhakken van ATLANTISCHE OCEAAN XfalklandX Jl_ \n00rwegen" Züidpoolc irJ riiErV-. Falkland Eil.\ ^(Malwlnen)^\ SAX o.v' ^ee INDISCHE jKoninginj Maud X Land *!v ■austral! t Zuidpool: Ellsworthvriv 1 t*:Highland; X-Mariex Byrd Landi Wilkes :i?n?,te&gcEAAN Amundsen Zee nieuw zeeland STILLE OCEAAN Australië N. Zeeland

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9