Winst voor dinsdag (na referendum) maakt Hans Böhm Staking op sleepboten onverminderd verder Maier (na rel) klasse apart nbv verdere stappen bekend SAIGON: SPLITSING VREDESCONFERENTIE Vijf man na aanvaring uit water gehaald Nasser en Hoessein eens over topeoiüerentie Sleepdienst naar groep havens? W. Pluygers officier Oranje-Nassau Nieuwe Rott. Courant viert jubileumfeest Onafhankelijke krant behoudt haar functie Inzeil verwacht BOLS STERK OP 10 KILOMETER 4000 Nederlanders Hijs onbedreigd aan de leiding Jongelui verstoorden „Mies en scène" Tot 30 jaar ver oordeelde jongen geen Nederlander Bloemenexporteur wil ordemaatregel tegen Spoorwegen einig verzoeken f om Bipfraantjes als pleegkind POST/SERCU INGELOPEN IN KEULEN 7 ZATERDAG 4 JANUARI 1969 GRONINGEN Het belangrijkste duel uit de derde ronde van het inter nationale jeugdschaaktoernooi te Gro ningen heeft geen beslissing gebracht De Westduitser Mader die het klas sement aanvoert in de finalegroep brak zijn partij tegen de sterke Russi sche speler Vaganian af in een niet- kansloze stelling. In de tweede groep verbeterde de Nederlandse jeugdkampioen Hans Böhm zijn positie door winst op Teir- linck. Ligterink en Bellon kwamen nog niet tot een beslissing. De uitslagen van de derde ronde zijn: Finalegroep: Ribli Ghizdavu 1-0, Vaganian Maeder afg., Schau- felberger Atanassov afg., Turunen Lombard 0-1, Andersson Webb Vi-Vt. Afgebroken partij uit de tweede ronde: Atanassov Vaganian V.-'/i, Kwalificatiegroep: Ligterink Bel lon afg., Fedder Moles 0-1, Juhn- ke Payrhuber 1-0, Böhm Teir- linok 1-0, Vujacic Pokojowczyk afg. De stand na drie ronden is in de finalegroep: 1. Mader (W-Dld) 2 pnt en 1 afg., 2. Ribli (Hong) en Webb (GB) 2 pnt, 4. Vaganian (Rus) 1V« pnt en 1 afg. 5/6. Andersson (Zwe) Lom rink (Ned) en Pokojowczyk (Pol) 1 bard (Zwi) l'/t pnt, 7. Ghizdavu (Roe) 1 pnt, 8. Atanassov (Bul) en Schaufel- berger (Zwi) Va pnt en 1 afg., 10. Turunen (Fin) f/i pnt. De stand in de kwalificatiegroep: 1. Juhnke (W-Dld) 3 pnt, 2. Moles (Ier) 2'/» pnt. 3. Vujacic (Z-Sl) l'/t en 1 afg., 4. Böhm (Ned) l'/t pnt 5/6 Lig- rink (Ned) 01 Pokojowczyk (Pol) 1 pnt en 1 afg., 7. Fedder (Den) en Payrhuber (Oost) 1 pnt, 9. Bellon (Spa) V» pnt en 1 afg., 10. Teirlinck (Bel) 0 pnt. ROTTERDAM De staking onder de Rotterdamse stadssleep- bootbemanningen duurt tot en met dinsdag. Tijdens een dan te houden gezamenlijke vergade ring van de Onafhankelijke Be drijfsorganisatie Verkeer en de Nederlandse Bond van Vervoer personeel zal worden beslist wat er verder gaat gebeuren. Het hoofdbestuur van de NBV, zal dan tevens zijn standpunt ken baar maken dat ingenomen zal worden nadat de uitslag van het referendum onder de leden over het wel of niet accepteren van de c.a.o.-voorstellen bekend is. Mocht de uitslag negatief zijn, dan zal de leiding van de bond zich bera den over verdere onderhandelingen met de werkgevers (die inmiddels van hun kant reeds gesteld hebben geen stap verder te zullen gaan). Deze besluiten werden vrijdagmid dag genomen tijdens een zeer rumoe rige en geëmotioneerde door de NBV belegde openbare vergadering in Odeon. De ruim 500 stakende sleep- bootbetnanningsleden onder wie vrijwel alle bemanningsleden van de Europoortslepers eisten meermalen (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer W. Pluy gers, president-directeur van de Nieuwe Rotterdamse Courant en van Unitel, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het was dc bedoeling dat minister Klompé hem zelf deze koninklijke onderscheiding zou overhandigen tijdens het feest in De Doelen te Rotterdam, dat de hon derdvijfentwintig jaar bestaande Nieuwe Rotterdamse Courant daar vrijdagavond hield. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel moest minister Klompé op dat feest vertegenwoordigen, omdat de minister zelf door de griep is getrof fen. Mr. Van de Poel schetste de bete kenis van de krant naast de radio en televisie. Radio en televisie, zo zei hij, „veralgemenen", de krangt „ver bijzondert". Hij illustreerde deze si tuatie met het verhaal van de man die bij vergissing de flat van zijn buurman binnenging en eerst des avonds, toen de rechtmatige bewo ners thuiskwamen, ontdekte dat hij verkeerd was. INDIVIDU „Als deze man een krant in dat huis had ingezien", zei mr. Van de Poel, „had hij meteen zijn vergissing al geweten." De krant blijft, aldus de staatsse cretaris. bij alle ontwikkelingen een eigen individualistisch karakter bp- houden. Dagbladen hebben wij in de samenleving hard nodig, vooral dag bladen met grote verscheidenheid. Temidden van de dagbladen heeft, zo constateerde mr. Van de Poel, de Nieuwe Rotterdamse Courant duide lijk een eigen karakter, dat echter nooit behoudend is, maar meegroeit met de samenleving. President-commissaris jhr. P. R. Feith van de Nieuwe Rotterdamse Courant had tevoren de vele geno digden de grote zaal van De Doe len was geheel gevuld verwel komd, in een kort woord de beteke nis van dit jubileum schetsend en een aantal belangrijke figuren uit het verleden schetsend. Mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant sprak over de belangstelling van de lezers voor de NRC. Die vergt veel van het „belangstel lingsvermogen" van de redactie. Het redactionele beleid is een be leid van continuïteit: steeds, zo zei de heer Stempels, is de leiding van de redactie in handen van mensen die eerder in de NRC schreven en voor iedere redacteur geldt, dat hij niet toevallig bij de NRC kwam. Op deze manier is ook de redactie 125 jaar geworden met de krant mee. AUTONOMIE En als een der grondpijlers van de structuur zal de heer Stempels de tweehoofdige leiding directie en hoofdredactie van een krant, waarbij de autonomie van de hoofd redacteur het mogelijk maakt dat ook in fusies een krant het eigen gezicht volkomen behoudt. De heer Stempels plaatste ten slot te de krant van nu tegenover de krant van vroeger, door de vroegere hoofdredacteur mr. Van der Hoeven te schetsen, die in 26 jaar éénmaal zijn bureau verliet voor een bezoek aan de minister van buitenlandse za ken. (Met een grapje in de richting van mr. Luns, die ook op het feest was: „Dat was wel enige tijd geleden, maar het was toch een andere mi nister dan die we nu hebben Van die reis kwam de heer Van der Hoeven teleurgesteld terug met de woorden: „Die man heeft mij be duveld. De tijd is veranderd." Aan staatssecretaris Van de Poel bood mr. Stempels een gesigneerd exemplaar aan van het deze dag verschenen „Kijkje in een jarige krant", een boekje met grepen uit de historie van de NRC. Na het concert, gegeven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest met Edo de Waart als dirigent en Alex van Amerongen, muziekre censent van de NRC als solist aan de piano kreeg Ollie heer Bommel het laatste woord in een geestige schets, waar de heer Bommel met de ho vaardij „een heer van zijn formaat" waardin constateerde, dat hij een ju bileumfeest v.an 125 jaar beleefde als NRC-lezer het aftreden van het plaatselijke NBV-bestuur. Van die zijde kwamen daarop echter geen reakties. De voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de NBV, de heer W. Hulsker, zegde toe bereid te zijn met het hoofdbestuur van de bond te pra ten om te vragen of de sleepdienst kan worden overgebracht naar zijn groep, omdat daar de laatste tijd gun stige resultaten in de loon- en ar beidsvoorwaarden zijn behaald. Dit voorstel dat door voorzitter G. J. A. Alink van de NBV later werd over genomen kreeg bijval. FOUTEN De heer Hulsker meende echter wel dat zijn collega P. Mol van de be drijfsgroep binnenscheepvaart waaronder de sleepdienst valt voor de leden heeft gevochten, maar het niet heeft kunnen redden. De heer Alink deelde even later mee dat er in het gevecht om de c.a.o. fouten zijn gemaakt, ook van de kant van de NBV. De NBV die donderdag door een groot aantal leden geprest was de ver gadering te organiseren heeft niet verklaard achter de staking te zullen staan en ook geen mededeling gedaan of er tot uitkering aan de stakers zal worden overgegaan. Op de vergadering kregen ook de geschorste OBV-secretaris Leen van Os en de voorzitter van het voorlopig bestuur Aad Schipper de gelegenheid te spreken en felle kritiek op de hou ding van de NBV-bestuurders, die vol gens hen de zaak hebben laten liggen, te spuien. Van Os pleitte er met kracht voor dat de NBV achter de staking zou gaan staan, want anders wist hij niet waar het met de Nederlandse arbei ders naar toe moest. Hij zei dat de werkgevers altijd zeggen dat het uiterste is bereikt en dat de stakers zioh daaraan niet moeten storen. Van Os tegen de NBV: „Als het referendum nee is gaan jullie dan als loopjongens naar de werkgevers of met de kas van de arbeidersachter de hand?" Evenals donderdag noem de hij de houding van NBV-bestuur ders bij het begin van de staking het proberen over te halen van de mensen onvergeeflijk en een steun voor de werkgevers. VERBETEN En verder: Als die verbeten werk gevers nu onze verbeten koppen zou den zien, dan zouden ze wel anders praten. Wij als arbeiders hebben een geweldige macht Wc moeten er bij de overheid op aandringen dat ze sa men gaan, dan pas kunnen de arbei ders een goede positie krijgen. Ze had den al tien jaar geleden samen moe ten gaan, dan hadden ze ons nu kun nen betalen. De overwinning is aan ons." Een aantal stakers liet achter de microfoon weinig heel van de hou ding die de NBV de laatste weken heeft getoond. Enkele kreten daarbij waren: „Jullie hebben geen sociaal gevoel, jullie profiteren van ons geld en laat ons in ons hemd staan. We moeten een motie van wantrouwen indienen. Door de houding van het bestuur worden we de bond uitge jaagd. Ze gaan georganiseerd achter ons staan en trappen ons dan in het water." NBV-woordvoerder Mol beant woordde slechts enkele vragen. Hij ging niet in op de eisen om af te treden. De donderdag door hem aan geroerde zaak van de Duitse sleepbo ten die het sleepwerk zouden gaan overnemen, zou onder deze omstandig heden in geen geval gebeuren, zei hij. Tweede NBV-voorzitter J. de Graaff wees erop dat de stakers hard en verbitterd zijn. maar dat hij nog nooit zulke verbeterde en met verbe ten trekken op hun gezichten onder handelende werkgevers heeft gezien als die In het sleepbedrijf. Volgens hem is het hele bedrijfsklimaat gron dig verpest. De heer Hulsker redde het NBV-be stuur ten dele door zijn voorstel om te praten over overgang naar de be drijfsgroep havens. Hij voegde eraan toe dat het echter gemakkelijker is eisen te stellen dan te realiseren. Niet temin vond hij dat in Rotterdam pas van een wereldhaven kan worden ge sproken als de arbeiders goed worden betaald. INZEEL In Inzeil verwacht men dat ongeveer 4000 Nederlandse schaatsliefhebbers op 25 en 26 janua ri in deze Zuidduitse stad de strijd om het Europese kampioenschap zul len bijwonen. In de voorverkoop zijn 3500 kaarten voor een zitplaats in Nederland verkocht, 500 kaarten gin gen naar Noorwegen. Het stadion in Inzeil biedt plaats aan 11.200 toeschouwers. 'w TILBURG In een wedstrijd voor de Nederlandse ijshockeycompetitie heeft het Haagse Hijs vrijdagavond in Tilburg met 3-2 gewonnen van de plaatselijke club Tijsc. De tus senstanden waren 1-2 0-0 1-1. Er wa ren 3000 toeschouwers. Hijs heeft in de (dubbele) competi tie thans de leiding met tien punten uit vijf wedstrijden. Den Bosch staat met twee uit vier op de tweede plaats en Tijsc staat derde met twee uit vijf. AMSTERDAM Het televisiepro gramma „Mies en scène", dat gister avond vanuit Frascati in Amsterdam direct werd uitgezonden, is enkele ogenblikken verstoord geweest door ongeveer twintig jongelui, die luidruch tig de zaal binnenkwamen. Zij riepen leuzen tegen stakingsleider Van Os uit Rotterdam. De politie verwijderde ze. OSLO Het Bislet-stadion heeft tijdens de Nieuwjaarswedstrijden een rel meegemaakt als nooit tevoren. Toen Maier en Fornaess klaarston den voor de beslissende afstand, wer den kranten en flessen op het ijs gegooid als protest tegen de beslis sing van de hoofdscheidsrcchter, die in plaats van de tien kilometer de drie kilometer had ingelast. Dit ten gerieve van de 10.000 toeschouwers en de rijders, omdat een jagende motsneeuw het ijs erg zwaar had gemaakt. De rel die net publiek maakte dwong de hoofdscheidsrechter zijn beslissing te herzien, en nadat Maier en Fornaess al lang in de kleedkamer ware teruggekeerd, werd de baan klaargemaejkt voor het slotnummer o- ver tien kilometer. Een groot gevecht is het niet ge worden De temperatuur liep op tot even boven het vriespunt, zodat de glanzende ijspiste veranderde in een „schuurpapierbaan', die de eerste rij ders bevoordeelde. Ctaesson terug Van die eerste rijders was Fred Anton Maier werkelijk een klasse apart. In zijn rit won hij 25 seconden op Fornaess die in he eindklassement PARIJS Zuid-Vietnam vindt dat de topconferentie over Vietnam gesplitst moet worden omdat ze over onderwerpen van verschillend karakter zal gaan waar niet alle partijen bij be trokken zijn. Dit is gisteren uit de omgeving van de Zuidvietna- mese delegatie in Parijs verno men. Saigon onderscheidt drie hoofdon derwerpen waarover afzonderlijk moet worden beraadslaagd: 1. De verhouding Noord-Zuid, d.w.z. de kwestie van de Noordviet- namese „agressie" en de toekomstige betrekkingen tussen de twee landen na het herstel van de vrede. Dit pro bleem gaat slechts Noord- en Zuid-Vietnam aan en dient dus uitsluitend tussen Hanoi en Saigon te Concert1, GEEN HISTORIE De heer Pluygers constateerde, dat het zusterblad Algemeen Handelsblad in Amsterdam reeds 151 jaar bestaat. Een volledige geschiedenis van de NRC is nooit geschreven en zal heel moeilijk zijn te schrijven. „Hoe meer men over anderen schrijft", zei de heer Pluygers, „des te minder is men geneigd over zich zelf te schrijven." De heer Pluygers zag de historie van de NRC met voorspoed, te genspoed en ook moeilijkheden. En vaak was het een groot probleem de juiste mensen te vinden. Daarbij constateerde de heer Pluy gers dat de eisen die aan een dagblad worden gesteld steeds zwaarder wor den. Reeds in 1914 lag de fusie met het Algemeen Handelsblad klaar. Het werd pas 1964 voor zij werd onderte kend. Eerst was er het overnemen van Het Vaderland in Den Haag. Daarna volgde het Dagblad van Rot terdam, dat na de oorlog het Alge meen Dagblad werd. En als laatste kwam de combinatie met De Tele graaf. INTEGRITEIT Bij dat alles bleef onveranderd dc noodzaak van de redactionele onaf hankelijkheid en integriteit. De heer Pluygers zag de NRC als een liberaal dagblad voor hen, die wat dieper op de zaken willen ingaan. Na de sprekers werd de feestvreug de bijzonder klankrijk voortgezet door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat onder de zeer stimuleren de leiding van Edo de Waart pittig de Ouverture Le carnaval romain van Hector Berlioz speelde, waarin de althoboïst eer pluim heeft ver diend voor zijn prachtig gespeelde solo. Ook de Symphonie no. 5 in c, op. 67 van Ludwig van Beethoven kreeg het volle pond van klankschoonheid en ritmische kracht met grote tegenstellingen tussen de heftige en de verstilde gedeelten. De climax naar het briljante slot werd meeslepend gespeeld. Solist was Alex van Amerongen, muziekredacteur van de N.R.C., die de pianopartij speelde in de Fantasie in G, op. Ill van Gabriel Fauré, een werk, dat jammer genoeg maar zel den wordt uitgevoerd, misschien wel, omdat de pianopartij er niet vol schittering uit springt, doch in het geheel is opgenomen. Maar de solist van deze avond stelde zich geheel in dienst van deze prachtige compositie, en daar het orkest zijn aandeel ook met intense klankschoonheid speelde werd dit een uitvoering, die van be gin tot eind de aandacht geheel ge vangen hield. Alex van Amerongen werd verscheidene malen terug ge roepen en liet dirignt en orkest te recht in de harteMike hulde delen. RIO DE JANEIRO Een hitte golf met temperaturen van 40 graden celsius in Rio De Janeiro heeft tot dusver aan 25 mensen het leven ge- I kost. HOEK VAN HOLLAND —De vijf opvarenden van de West- DEN HAAG De 21-jarige Hans van der Aar, die in Turkije tot dertig jaar gevangenisstraf zou zijn veroor deeld wegens het in zijn bezit hebben van twee kilo haschisch, is geen Ne derlander maar Duitser en de Neder landse ambassade in Ankara heeft geen bemoeienis met deze kwestie gehad. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Luns op vragen van het Twee de-Kamerlid P. Dankert (soc.), die de regering had verzocht om stappen om Van der Aar naar Nederland te laten terugkeren en in elk geval zodanige voedselhulp te verlenen dat hij zijn verblijf in de gevangenis zou kunnen overleven. GEORGETOWN Volgens een functionaris van de Guyanese rege ring zijn donderdagavond zeven poli tiemannen gedood hij een aanval van Amer-Indianen op een Dolitieonst in het Guyanese veeteeltgebied Roepoe- noeni, bij de grens van Brazilië. duitse kustvaarder Schley (291 brt) zijn gisteravond om onge veer zes uur enkele mijlen bui ten de Nieuwe Waterwerg uit zee opgepikt door de bemanning van het loodsafhaalvaartuig Al batros. Hun schip verkeerde in zinkende toestand na een aanva ring met het Engelse vrachtschip Strathardle (13.057 brt.). Een van de bemanningsleden is licht gewond naar het Havenziekenhuis ge bracht. De bemanning is in de Berg- haven aan land gezet. De Europoort-sleepboot Maasbank die direct uitvoer heeft nog net op tijd kunnen vastmaken aan de Schley, die reeds met de voorsteven onder water lag. Kort daarna arriveerde het bergings vaartuig Ram. dat pompen overzette om de ruimen leeg te pompen. Van ochtend was men daar nog steeds mee bezig In de loop van de ochtend werd het schip op de rivier verwacht, mo gelijk geassisteerd door een drijvende bok. Beide schepen waren uitgaand De Strathardle (eigendom van de P. and O. uit Londen) naar Hamburg en de Schley (van Herbert Kohier uit Rends- burg) naar Terneuzen Door -•nbeken- de oorzaak voeren ze 'egen e'koai na bij de NRW-2 boei De berrvmn'T- van de kus'vaarder sprnne dlrek' over boord Dat werd zezien door de Alba tros. die snel bii de drenkelingen was De Strathardle behoe'de niet te as sisteren en is met alleen wat verf- schade doorgevaren. li Vier geredden wan de Duitse kustvaarder Schlei. Van links naar rechts: Staas, Koppe, kapi tein Köhle en Petersen. De vijfde opvvarende is licht gewond. UTRECHT De N.V Brinkhof, een bloemenexporteur uit Aalsmeer, verwijt dc Nederlandse Spoorwegen en dc Deutsche Bundcsbahn discrimi nerende maatregelen ten aanzien van het vervoer van bloemen en planten. Beide spoorwegma.atschappi.jcn wei geren aan deze exporteur de kortin gen op het vervoer te. geven, die zij wel willen verlenen aan de enige concurrent de Coöperatieve bloemen export, waarin alle overige expor teurs samenwerken. Tot eind decem ber profiteerde de N.V wel van de kortingen. Zij heeft gisteren de president van de Utrechtse rechtban, prof. mr. V. J. A. van Dijk, in kort geding gevraagd om een ..ordemaatregel'", waardoor de N.V Brinkhof op gelijke voet wordt behandelc als de concurrent tot de Europese Commissie een uitspraak heeft gedaan De N V. heeft zich namelijk bij deze commissie be klaagd, omdat de uitsluiting van de N.V. in strijd zou zijn met een veror dening van de raad van ministers betreffende de meldingsregeling op vervoer per spoor over de weg en de binnenwateren ■ür Op 89-jarige leeftijd is in Cour- bovoi? over'eden dc Fr-nso methodis tische predikant W. H. Hulton. Hij was een van de vice-presidentcn van dc international raad van christelijke kerken (ICCC) worden besproken, desnoods in Hanoi zelf maar liever aan boord van een schip ter hoogte van de 17de breed tegraad; 2. De interne problemen van Zuid-Vietnam. Daarover zouden in Saigon ondérhandelingen moeten worden gevoerd tussen het Nationale Bevrijdingsfront (de Vietcong) en de Zuidvietnamese regering; 3. De militaire vraagstukken die voortvloeien uit de oorlog en degene die bij de beëindiging van het con flict zullen rijzen. Deze gaan zowel de VS als Noord- en Zuid-Vietnam aan en in laatste instantie de mo gendheden die de status en veiligheid van Zuid-Vietnam zullen garanderen. Alle onderhandelingen hierover zou den in Parijs plaats moeten vinden, met uitsluiting van het Bevrij dingsfront. Volgens zegslieden moet de confe rentie in Parijs dienen ter bekroning van de onderhandelingen in Hanoi en Saigon. Het plan is voorgelegd aan de Amerikaanse delegatie, maar de leider daarvan. Averell Harriman, voelt er kennelijk niet voor. zo is verder uit de omgeving van de Zuid vietnamese delegatie vernomen. Harriman is van oordeel dat alle onderhandelingen zich moeten afspe len in het raam van de conferentie in Parijs en dat alle betrokken partijen daaraan deel moeten nemen. op de tweede plaats zou eindigen. De 16.08.6 sec. van Maier was zelfs goed voor de eindoverwinning omdat de Zweed Claesson die ook na de 1500 meter nog leider was, op de tien kilo meter bijna 40 seconden verloor op Maier. Van de Nederlanders reed Bols een uitstekende tien kilometer. Met zijn tijd van 16.26.07 sec. legde Bols op deze afstand beslag op de tweede plaats. Hij bleef Thomassen ruim 12 seconden voor Kees Verkerk kwam in zijn rit tegen Cleasson tot een tijd van 16.44.8 waarmee hij zesde werd. Hij bleef Claesson geen stayer van formaat slechts één seconde voor. Ook op de 1500 meter stelde Ver kerk lichtelijk teleur De Olympische kampioen op deze afstand kwam tot een tijd van 2.13 8 en moest daarmee zes rivalen (onder wie Maier die met 2.12.7 derde werd!) voor laten gaan. De afstand werd gewonnen door Claesson in 2.11.3, Fornaess werd tweede in 2.12 4. Jan Bols en Peter Nottet noteerden een tijd van 2.16.5. Uitslagen De uitslag van de ïsoo m Is: 1. Claesson (Zwe) 2.11.3, 2. Fornaess (Noor) 2.12.1. 3. Maier (Noor) 2.12.7. 4. Tveter (Noor) 2.12.8. 5. Thomassen (Noor) 2.13.4. 6. Eriksen (Noor) 2 13.7. 7. Verkerk (Ned) 2.13.8. 8. Smoergrav (Noor) 2.14.3. 9. Johansson (Zwe) 2.14.4. 10. Olsen (Noor* 2.14.6. 17. Bols (Ned). Nottet (Ned) en Hoeglln (Zwe) 2.16.5. De uitslag van de 10.000 meter Is: 1. Maler 16 min 8.6 sec. 2. Bols 16.26.7. 3. Fornaess 16.33,7, 4. Sandler 16.37.1, 5. Tho massen 16 38.3. 6 Verkerk 16.44.8. 7. Claes son 16.45.9. 8. Hennksen 16.48.2. 9. Stensen 16.49.1, 10. Hoglln 16.59.1. 16. Nottet 17.27.4. Het eindklassement: 1. Maler (Noorw) 180.803, 2. Fornass (Noorw) 180.948, 3. Claes son (Zwe) 180.982. 4. Thomassen (Noorw) 181.442, Verkerk (Ned) 183.090, 6. Bol* (Ned) 183 818, 7. Tveter (Noorw) 184.127, 8. Sandler (Zwe) 184 305, 9. Stlansen (Noorw). 185.240, 10. Henriksen (Noorw) 185.460, 11. Stensen (Noorw) 185.648. 12. Höglln (Zwe) 186.045, 13. Carlssi n (Zwe) 186.713. 14. Koski- nen (Flnli 187J6C. 15 Olse.i (Noorw) 187 652. 16. Bollerud (Noorw) 187 962, 17. Nottet (Ned) 188.380. 18. Nordskog (Noorw) 188.992. Dr. van Zijl belichtte ontwikkeling van de sport in Nederland DEN HAAG De sport in Neder land in het verleden, in het heden en in de toekomst was het onderwerp van een inleiding, die dr. W. van Zijll algemeen secretaris Van de derlandse sport federatie, vrijdag avond hield op de nieuwjaarsreceptie van deze organisatie in het con grescentrum in Den Haag. Daarbij belichtte de heer Van Zijll vooral datgene, wat er in de periode van de bijna tienjarige NSF tot stand is ge komen. Deze ontwikkeling vatte hij samen in drie hoofdlijnen: de sportfinancie- ring, de ruimte en de accommodaties en de sport zelf. Het aantal sportac commodaties steeg: had Nederland in 1959 nog slechts tien sporthallen, thans zijn het er honderd. Het aantal overdekte zweminrichtingen ging van 35 naar 120. Rusk doet beroep op Israël en Arabieren CAIRO De Egyptische pre sident Nasser gaat akkoord met het voorstel van de Jordaanse koning Hoessein een pan-Ara- bische topconferentie te houden om gezamenlijk plannen te be raden tegen de acties van Israël. Dit is gisteren door het Egyp tische regerinesblad Al Ahram bekendgemaakt. In Washington deed de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Rusk een beroep op Israël en de Arabische landen de kringloop van geweld in net Nabije Oosten te door breken. Zelfbeheersing gedurende een paar maanden was noodzakelijk. In die Deriode zou VN-bemiddelaar Gunnar Jarring al het mogelijke kunnen doen om een vredesvoorstel op te stellen dat voor beide partijen aanvaardbaar is Rusk Tei op een persconferentie voorts dat „nauwe contacten" tussen de vier grote mogendheden bevorde- lijk kunnen zi in voor het herstel van de vrede fn het Nabije Oosten. De Sowjetunie had in dit verband diplomatieke activiteit ontplooid in Washington Londen en Parijs en hij zelf had maandag nog gesproken met de Russische zaakgelastigde Tsjernia- kow. Bij die gelegenheid had Tsjerni- akov geen speciaal initiatief van de vier grote mogendheden voorgesteld. VJS-resolutie Minister Rusk zei, dat in de resolu tie van de Veiligheidsraad van 22 no- DEN HAAG Verzoeken om te komen tot een pleegverhouding met Biafraanse Kinderen zijn vrijwel niet ontvangen. Dit deelt de minister van justitie prof. F H. Polak mee in ant woord op vragen die door de com missie van justitie in de Tweede Ka- mpr zijn gesteld. Binnenkort zal de eommics'p-bui- tenlendsp pleeekindpren haar rapport r>(. m<n>st°r aanbieden. Dit ranpor» zal van aWmepp aard ziin nrndet -le rn-nmisrip in pp" into- rim-r-^nrt rppds aandacht hppft berippd aan no'eccinnpp voor nleeg- aanvragen bptreffendp Zuid-Vietna- mpsp pn Koreaanse kinderen. vpmber 1967 de elementen vervat zijn voor een vreedzame regeling van het conflict. Als men tot over eenstemming zou kunnen komen over de grondslagen van deze resolutie, dan zou er een echt begin kunnen worden gemaakt met de vestiging van een rechtvaardige en blijvende vrede. Secretaris-generaai Thant van de VN heeft ntusscn zijn steun gezegd aan Russische initiatieven. Hij liet weten achter de diplomatieke acties te staan iie gericht zijn op een rege ling van bet conf'ict op basis van de door Rusk :enoemde resoluties van de Veiligheidsraad KEULEN Fritz Pfenninger. die in de vierde nacht van de Keulse zesdaagse bij een valpartij betrokken was, waarbij hij een schouderblessu- re opliep, startte vrijdag op de vijfde avond toch nadat hij in een zieken huis was onderzocht. Vrijdagavond zagen 7000 toeschou wers dat Altig en Renz in de eerste jacht hun ronde achterstand op Post'Sercu en Kemper/Oldenburg goedmaakten. Om tien uur 's avonds was de stand: 1. PosliNed) Sercu(Bel) 301 i pnt, 2. Altig Ren/ (W-Ddld) 256 pnt., 3. Kemper Oldenburg 231 pnt., op I 1 ronde: 4. Bugdahl(W-Dld)'Fritz Pfen- i ninger(7wi) 233 pnt, 5. Lvkke'F.ugen 'Den) 112 pnt., pp 5 ronden: 6. Boel- ke Ppff"vn(W-Dld) 203 pnt, 7. Ru- dolph'.Tunkermann(W-Dld) 183 pnt. De andere koppels hadden zes tot negen lien ronden achterstand. Het Westdultse heren-zaalhandbalteam heeft vrljdanavonrl ln de Frankfortse Festhalle met 14—13 eewonnen van wereld kampioen Tsleehoslowaklle. BH rust had den de Tslechen no« met 8—6 de leiding. Pas tachtig seconden voor het eindsignaal werd het winnende punt uit een strafworp ftescoord. wedstrijden DFN HAAG De KNVB hooft in verhand met do slchto toestand van do terreinen do voetbalwedstrijden in do afdelingen Arnbom. Groningen, Nijmegen en Zeeland voor zaterdag afgekeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7