107 „Elisabeth" in Spanje verboden Watervoorraad onvoldoende bij periode van droogte Halici van zessen klaar Vernieuwde school met Bijbel te Genk geopend Verdeelde r.k. kerk doet pastoor naar Canada gaan ültiHW. Een ivoord voor vandaag R.k. jeugd stuurt ,eis'-telegrammen Nota: waterhuishouding in ons land Uw probleem is het onze.. aBSes goed en wel JAMES PIKE HERTROUWD Twee Griekse bisschoppen treden af Mr. M. Vrolijk: nuttigheid frustreert school ZATERDAG 4 JANUARI 1 969 .Zalig de harmhartigen, want hun zal barmhartigheid ge schieden", luidt de vijfde zaligspreking van de Here Jezus. Dat woord riekt een beetje naar de liefdadigheid van de vorige eeuw. Dat is anders in de bijbel. Daarin wordt eenzelfde woord soms vertaald met gerechtigheid en soms met barm hartigheid. Barmhartigheid zou kunnen vertaald worden met begaan zijn met het lot van de ander". Maar dan moet die vertaling heel heel letterlijk genomen worden. Pas hij is werkelijk barmhartig die over alle kloven en muren heen stapt en naast de ander gaat staan om met hem door het leven te gaan. De Goede Samaritaan bewees barmhartigheid toen hij de ge wonde man op zijn eigen ezeltje zette en hem bracht naar een plaats waar hij verder geholpen kon worden. Christus bewees ons barmhartigheid toen Hij Zijn hemel ver liet om naast ons te komen hangen aan het kruis. Barmhar tigheid maakt een eind aan iedere vorm van discriminatie. Als wij niet te groot zijn om anderen te helpen, is God niet te groot om ons te helpen. We lezen vandaag: Mattheus 5 112. We lezen morgen: Mattheus 5 1320. (Van een onxer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotterdamse afdeling van de rooms-katholieke Werkgroep sleur de kerk uit haar sleur heeft in een tweetal telegram men drastisch uiteengezet wat haar niet zint. Het eerste is gericht aan de voorzit ter van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam en luidt als volgt: „Hierbij eisen wij dat er vanaf he den, met ingang van 5 januari 1969 meerdere jongeren in uw delegatie naar het Pastoraal Concilie worden opgenomen, omdat wij het een waar deloze zaak vinden dat Rotterdam door een establishment afvaardiging wordt vertegenwoordigt." Het tweede niet minder kinder achtig! (red.) is gericht aan bisschop Jansen van Rotterdam. Daarin wordt gezegd: „Waar haalt u het recht vandaan om drie nieuwe vicarissen aan te stellen, zonder de kerkgemeenschap en de daarin ook deelhebbende nieuwe bisschop in te kennen? Wij dachten dat u over twee jaar zou vertrekken! Wij eisen opheldering." Waarom wij dit nieuws doorgeven? Wel, omdat in een persbericht aan ons stond ,Als jeugd eisen wij de ruimte op die wij nodig achten." Ja, voor zoveel eisen ga je door de knieën. Brieven die niet djn van naam en adre» kunnen nlei In behandeling worden genomen. Ge heimhouding li veraekerd. Vragen die niet onderling mei elkaar In verband xtaan moeten In afzonder lljke brieven worden geiteld. Per brief dient een gulden aan poitxe- gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat is eigenlijk de rechtspraakvorm „kort geding"? Ik heb een geschil met mijn makelaar. Is het mogelijk dit in kort geding te doen beslissen? Antwoord: Een kort geding wordt gevoerd voor de president van een Arrondissementsrechtbank. Het gaat steeds over maatregelen, die snel genomen moeten worden en een kort geding beslist niet principieel een rechtsstrijd tussen twee perso nen. Bijvoorbeeld: Twee buren heb ben meningsverschil over een strookje grond. En als goede buren maken ze elkaar daarover het leven zuur. Voordat het tot moord en doodslag komt, kan men in kort ge ding eisen dat het de ander verbo den wordt de strook te betreden. Wie echter de rechthebbende is, kan pas in een gewoon proces worden beslist. Het verbod om de grond te betre den is dus slechts voorlopig totdat de rechtbank definitief zal hebben beslist, wie de eigenaar is. De zaken in kort geding worden aangebracht bij dagvaarding door de deurwaarder en de eiser heeft bijstand van een procureur nodig. Degene die in kort geding is opge roepen. kan zelf zijn verweer voe ren. Ook kunnen de rechtzoekenden tezamen naar de president stappen en voorlopige beslissing in kort ge ding verzoeken, maar dit komt zel den voor. Het lijkt ons niet dat een geschil tussen principaal en makelaar tot kort geding kan leiden. Dit komt dus voor de gewone rechter, of wan neer de makelaarscondities dit be palen, voor een arbitragecommissie. Vraag: Hoe kan men zo veel mo gelijk verstopping van de gootsteen voorkomen? Bij etagewoningen komt een dergelijk euvel namelijk wel eens voor, daar het huishoud- water van verschillende gezinnen door één leiding moet Antwoord: Het beste kan men ge bruik maken van een gootsteenzeef Voorts kan men om de paar weken de gootsteen doorspoelen met ko kend sodawater, of als het een alu- minium-gootsteen is, alleen met ko kend water. Verloopt de afvoer tra ger dan normaal dan kan u het eu vel direct verhelpen met een gootsteenontstopper. Vraag: Waar kan ik gegevens vin den over de juiste berekening van de Paasdata? Antwoord: In het boek „Maan- fasen en Paasberekening" van H. W. JacobthaL (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Omstreeks het jaar 2000 zal de totale be schikbare hoeveelheid water in ons land voldoende zijn om in de geraamde waterbehoefte te voorzien. Dit geldt ook voor perioden van grote droogte. In zulke gevallen zal met name in de maand juli de watervoor raad wel tijdelijk onvoldoende kunnen zijn. Daarom zal tot een grotere voorraadvorming moeten worden overgegaan dan thans het geval is. Dit blijkt uit de vandaag versche nen nota over de waterhuishouding in Nederland, die de minister van verkeer en waterstaat aan het parle ment heeft aangeboden. Dit stuk geeft een filosofie over de ma cro-structuur van de waterhuishou ding voor de eerste tientallen jaren. Het kostenaspect wordt daarom bui ten beschouwing gelaten. Aangeno men kan worden dat het hier gaat om een project van vele honderden miljoenen. De uitgaven liggen echter gespreid in de tijd. In de nota wordt de nadruk gelegd op de watervoorziening terwijl ook het vraagstuk var. de verzilting veel (Van een onzer verslaggeefsters) 's-HERTOGENBOSCH Zon- I dag hoopt de oudste kloosterzus- ter in ons land, zuster Basilissa i Heister, 107 jaar te worden. Het spreekt haast vanzelf, dat in het St-Ignatiusklooster In 's-Herto- genbosch, waar ze woont, geen ge weldige festiviteiten op touw worden gezet, omdat zoiets veel te vermoei end zal zijn voor de jarige, wel is er een felicitatieuurtje vastgesteld. Zuster Basilissa is niet alleen in Nederland, maar waarschijnlijk wel in heel Europa de oudste religieuze. Toch is ze niet de oudste inwoonster van Nederland. Half jaar Twee dames in het noorden liggen met een half jaar voor op haar. Het zijn mevrouw Rinske Pruiksma uit het Friese Workum en mevrouw Bet- je Cicero, die in Windesheim bij Zwolle woont Beiden werden op 27 juni 1968 107 jaar. Van mevrouw Ci cero moet echter worden gezegd, dat haar geboortedatum niet helemaal bekend is. Zij werd geboren op Java en een eeuw geleden hield men daar dergelijke zaken niet zo goed bij. Na de oorlog kwam zij naar Nederland. Ook zuster Basilissa heeft er heel wat Indische jaren opzitten. Ze is als een van de eersten van haar klooster orde ruim zestig jaar werkzaam ge weest in de missie op Noord-Celebes. Ook heeft ze drie jaar in een Jappen kamp doorgebracht. Op 96-jarige leeftijd keerde ze pas terug, gedwongen door de guerril la-strijd. Als dank voor haar werk in de troepen is ze indertijd benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. In maart viert ze een ander ge denkwaardig feit. namelijk dat ze dan 85 jaar in een klooster is. Ze was dus pas 22 jaar toen ze er in ging. Haar orde is de Sociëteit van Jezus, Maria, Jozef. De religieuzen worden meestal kortweg genoemd „zusters van JMJ". Geboortehuis Op haar vorige verjaardag heeft zuster Basilissa nog haar geboorte huis in het Gelderse dorpje Netter- den bezocht. Haar gezondheid is ook nu nog goed, zij het dat zij onlangs ernstig ziek is geweest. Helaas hoort en ziet zij praktisch niets meer. hoe wel zij verleden jaar met behulp van een vergrootglas nog iets kon lezen en handwerken. Maar al zit ze nu „stillekens" met de handen op de schoot omdat ze niet veel meer kan doen. toch is de ja rige dankbaar dat ze zo oud mocht worden. Zelf noemt ze het genade. Restauratie dankzij Nederlandse hulp (Van een onzer verslaggevers) GENK (België) De geheel gerestaureerde school met de Bijbel te Genk is gisteren ge opend. De door architect G. Meelissen te Ermelo ontwor pen verbouwing startte 13 no vember 1967: de school had vijf lokalen, maar heeft er nu ne gen. Bovendien zijn er een gymnastieklokaal en een gara ge voor vier schoolbussen bij gekomen. De restauratie van de in 1937 door de Belgische Evangelische Zending gestichte school is gefinancierd door D: Brug. Stichting voor hulp aan Protestants-Christelijk onderwijs buiten Nederland. De Belgische regering vergoedt ex ploitatie en salarissen van de leer krachten, maar draagt niets bij aan nieuwbouw, verbouwing of restaura- I tie. De zwakke protestantse groepen zijn daarom praktisch aangewezen op steun uit Nederland. Tijdens de receptie gistermiddag werd dan ook de loftrompet gestoken over de effectieve hulp, waardoor het gebouw kon worden gerestaureerd. Veertien nationaliteiten De school staat in de Kempense mijnstreek, tussen Maastricht en Hasselt. Omdat er veel buitenlandse gastarbeiders werken, bestaan de leerlingen uit veertien nationalitei ten: Russen. Turken. Grieken. Noren Polen. Italianen. Duitsers. Engelsen. Nederlanders, etc. Op het ogenblik wordt de school bezocht door 257 kinderen. Schoolhoofd mej. D. Groeneveld: „Als de kinderen hier komen spreken ze meestal geen Nederlands, en dat is wel moeiliik Maar ze kunnen het I goed met elkaar vinden. Bij zangles wordt vaak in de eigen taal gezon gen. We hebben ook mohammedaanse kinderen. Waarom ze op een prot 1 christelijke school komen weet ik ei genlijk niet. Misschien is het de sfeer j van vrijheid van de reformatie die ze aantrekt." NED. HERV. KERK Beroepen te Elim (Dr.): G. J. Rebel te Waspik. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hardenberg: H. W. Nusselder te Almkerk; naar Zwijndrecht Groote Lindt (vac. J. Tevel): H. Moll te Rotterdam- Overschie. GEREF. KERKEN (vrUgrm.) Beroepen te Niezijl en Kommer zijl en te Baflo en Warffum: kand. D. T. Vreugdenhil te Zwolle; te Haulerwijk: B. de Vos te Ten Boer; te Bergetnheim: T. J. Keegstra te Ermelo; te Berkum: A. Kuiper te Axel; te Bruchterveld: Joh. de Wal te Mildam. Bedankt voor Amsterdam-zuid (B): drs. D. Deddens te Leeuwar den. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lethbridge (Alb. Can.): G. J. v. d. Noort te Capelle a.d. IJssel. Bedankt voor Tholen en voor Hardinxveld-Giessendam: A. Hoo- gerland te Werkendam. LOS ANGELES James A. Pike (55). dc voormalige episcopaalse bis schop van Californië, is voor de der de maal in het huwelijk getreden. Zijn beide vorige huwelijken eindig den in een echtscheiding. Pikes nieuwe vrouw is Diane Ken nedy (31). met wie hij zijn boek „De andere zijde" heeft geschreven. In dit boek beschrijft Pike de spiritistische contacten, die hij met zijn overleden zoon zou hebben gehad. Pike, die een zeer vooraanstaande plaats in het Amerikaanse kerkelijke leven innam, trad af als bisschop, nadat hij enkele malen van ketterij beschuldigd was. Hij is nu bij het onderwijs werkzaam. aandacht krijgt. Voor een goede wa terhuishouding zullen de opzet van de waterhuishouding en het zeeha- venbeleid op elkaar afgestemd moe ten worden. Geschat wordt dat Nederland in 2000 moet beschikken over 32 miljard kubieke meter water per jaar (een waterschijf van 80 cm. dik, zo groot als Nederland). Hiertegenover staat een jaarlijks wateraanbod van 90 miljard kubieke meter. Nodig zijn enkele nieuwe spaarbekkens. Ge dacht wordt aan het IJsselmeer en het Grevelingenbekken. Tivee gebieden De nota verdeelt Nederland in twee voorzieningsgebieden die ruw weg worden gescheiden door een lijn die loopt van Arnhem, via de Veluwe naar Amsterdam en IJmuiden. Ten Noorden daarvan is men voor de wa tervoorziening aangewezen op het IJsselmeer. Ten Zuiden van de lijn moet men water betrekken van de Rijn en de Maas. Het belangrijkste vraagstuk voor de watervoorziening is de verzilting, alsmede de vervuiling van opper vlaktewater. Het zijn vooral de ha vens en de industriegebieden die de vervuiling in de hand werken. Het bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwerp over de verontreiniging van de oppervlaktewateren wordt een voldoende waarborg tegen de vervui ling geacht De belangrijkste bronnen voor de verzilting zijn het Noordzee kanaal, het gebied rond de Nieuwe Waterweg en de zuidrand van het Deltabekken. Alternatieven De nota hecht grote waarde aan een toekomstig flexibel water- huishoudingsbeleid Daarom zijn voor diverse gebieden alternatieve moge lijkheden aangegeven om tot goede voorzieningen te komen Zo zijn voor het zuidelijk Del tagebied enkele alternatieven voor de lozing van het Grevelingenbekken en het Zeeuwse Meer. Als de kustont- wikkeling de lozing belemmert zou men b.v. een nieuw lozingskanaal door de hals van Goeree kunnen gra ven. Voor het Zeeuwse Meer wordt rekening gehouden met het graven van een spuikanaal door Noord Beve land naar het Veerse Meer. Verder wordt gedacht aan het graven van een scheepvaartkanaal door het smalle deel van Zuid-Beveland, ten oosten van het bestaande kanaal bij Hansweert, in verband met de ont wikkeling van het Reymerswaalplan. Verder wordt gewezen op het feit dat men het oostelijk deel van de Oosterschelde door een dam wil afsluiten. Ten westen van deze dam is een zoetwaterreservoir gepland. Toch zal voor de doorspoeling meer water uit de Rijn nodig zijn. Dit komt onder meer door enkele nieuwe ontwikkelingen zoals de Schelde-Rijn verbinding; Reimerswaal en het Sloe. Deze extra hoeveelheid zal ook in droge zomers zonder bezwaar gele verd kunnen worden Midden Westen De nota merkt op dat ondanks de reeds in uitvoering genomen verdie ping van de Waterweg en de Nieuwe Maas de zogtwaterinlaat voor het Westland bij de Parksluizen in Rot terdam definitief prijs gegeven moet worden. De Hollandse IJssel moet thans worden beschouwd als de nieu we, permanente inlaat voor zoetwater van het midden-Westen. Alternatieven voor deze aanvoer- mogelijkheid zijr. wel aanwezig hoe wel daar hoge kosten mee gemoeid zijn. Zo zou het benodigde zoetwater kunnen worden onttrokken aan het Amsterdam Rijnkanaal via een nieuw te graven kanaal naar de Ou de Rijn bij Woeden Volgens de nota kan de afsluiting van de Oude Maas geen wezenlijke bijdrage meer leveren in de strijd tegen de verzilting. Wel is nog enige verbetering te verwachten van ver- ontdieping van de Oude Maas. Deze mogelijkheid is in studie. IJsselmeer Het IJsselmee. neemt met zijn gepland reservoir een sleutelposi tie in de waterhuishouding in. Via het Amsterdam-Rijnkanaal wordt het aan het zuidelijk gebied gekoppeld. De nota signaleert de mogelijkheid om in de verre toekomst zoet water op te slaan op de Wadden. Mogelijk zijn in de toekomst ener zijds aftapping van water uit het IJs selmeer, waarbij geulen voor de scheepvaart gegraven moeten wor den: dan wel verhoging van het zoet- waterpeil, hetgeen de noodzaak meebrengt om de dijken te verhogen. Gewaarschuwd wordt voor de mo gelijkheid dat het water in het IJs selmeer door rampen verontreinigd zou worden. Doorspoeling van het IJsselmeer zal ongeveer een jaar ver- j gen. Nodig zijn voorzieningen die lo zing op het IJsselmeer tot het mini mum beperken. Ook zal het zoeken naar olie in dit gebied met de grootste voorzichtigheid dienen te ge beuren. Amsterdam De nota schenkt voorts aandacht aan de industriële en havenontwik keling rond Amsterdam Mocht de industrie-ontwikkeling in dit gebied zich sterk in Oostelijke richting uit- i breiden dan zijn nadere maatregelen' nodig. Genoemd worden het door trekken van het Noordzeekanaal tot in de Markerwaard en eventueel de aanleg van schutsluizen in het Noor delijk deel van het Amsterdam-Rijn kanaal, waardoor zoetwater kan wor den vastgehouden en indien nodig weer gespuid. Tenslotte wordt gewezen op de grote gevaren die de vervuiling van de Rijn met zich mee kunnen bren gen. Een internationale regeling hier over kan niet worden gemist. ATHENE Weer hebben twee Griekse bissehoppen hun ambt neer gelegd. Het zijn Damaskinos van Demetri- ados en Titus van Paramithia. Vol gens een woordvoerder van de Or thodoxe Kerk hebben zij hun ambt neergelegd om „gezondheidsredenen" Beide bisschoppen waren bekend om het sociaal werk, dat zij in hun diocesen deden en stimuleerden. Da maskinos werd tijdens de Tweede Wereldoorlog gearresteerd wegens anti-nazi-activiteiten en heeft gevan gen gezeten, onder meer in het con centratiekamp Dachau. In totaal hebben nu al vijf bis schoppen hun ambt neergelegd sinds aartsbisschop Hieronvmos de leiding van de Griekse Orthodoxe Kerk kreeg. Nog eens twee moesten aftre den. omdat de regel ingesteld werd. dat niemand langer dan dertig jaar bisschop mag zijn. Looneisen (slot) Inderdaad, de heer W. R. Koppe is niet de enige die een waarschuwing liet horen tegen de looneisen van de vakbonden. Er is zelfs een directeur van een groot bedrijf geweest, die voor de tv beweerde dat de werkne mers na de oorlog steeds aan het langste eind hebben getrokken (laat mij niet lachen). En zelfs minister Witteveen verschilt van mening met minister Roolvink over de toelaatbare hoogte van loonstijging in 1969. Niet te ontkennen evenwel is dat de gezinsuitgaven dit jaar aanmerkelijk stijgen. Mogen de werknemers daarbij ook nog zoiets als een reële verbete ring verwachten? Van dezgn. welvaartskoek waaraan we allen werken, krijgt echter de ene groep schijnbaar zonder enige moeite zijn deel, terwijl de andere groep er strijd voor moet voeren, hoe erg dat op zichzelf ook is. i Schiedam T. Kuypers Os. Toornvliet (11) Als <ie heer Joh. J. Schouten zó op komt voor ds. Toornvliet, kan hij maar beter zijn mond houden. Of hoort dit tegenwoordig ook al bij het geloof? SHedrecht Mevr. Hartog Os. Toornvliet (12) Als de heer Schouten meent dat hij te christelijk is voor de Geref. Kerken laat hem dan gaan. Uiteindelijk is het gooien met stenen zoals hii dat doet bezwaarlijk meer christelijk te noe men. Rotterdam J. M. Zuithoff Os. Toornvliet (13) Hoe het zij, overal en op elk gebied moet er orde en regel zijn, niet 't minst in de kerk. Hieraan dient een ieder zich te onderwerpen, ook een prpdikant, want God is een God van orde en niet van wanorde. Daar waar ieder kan doen wat goed is in zijn ogen. heerst chaos. Dat het onderhavige geval voor de heer Schouten aanleiding is om zich aan de gemeenschap van zijn kerk te ontrekken is betreurenswaardig. Het doet mij denken aan een uitspraak van een vergrijsde gereformeerde pastor, jaren geleden: ..Wie van ons weg gaat, behoort niet tot ons", j Zwijndrecht C. van Mastrigt Os. Toornvliet (14) De duivel heeft opnieuw geprobeerd een dienaar van en een strijder voor de Heer hét zwtfgen op te leggen. Maar God laat zich niet tegenwerken: ds. Toornvliet had in een samenkomst 2.400 mensen! Als men doorgaat Gods dienaren af te zetten dan krijgt de duivel z'n zin en blijft er van de Geref. Kerken niets meer over. Ik ben blij dat ik kan overstappen naar het Leger des Heils Van epn kerk die meer naar de duivel luistert dan naar God en op een hellend vlak verkeert, kan ik geen lid meer blijven. Zwijndrecht E. J. M. Kor des ISTANBOEL De Turk Mehmet Ali Halici maakt aanspraak op het wereldrecordKoran reciteren. In tegenwoordigheid van zes Islam-geleerden zei hij uit zijn hoofd bin nen zes uur alle 6.666 verzen op van het heilige boek der moslims. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR De verdeeld heid binnen de rooms-katholieke kerk in ons land heeft pastoor J. de Bouvère van de St. Jozef parochie in Wassenaar tot het besluit gebracht naar Canada te emigreren. Bij bisschop Jansen van Rotter dam heeft de 52-jarige priester zijn ontslag ingediend en deze heeft daarmee ingestemd. In Canada zal pastoor De Bouvère weer zijn werk in de kerk vinden. Deze week heeft hij afscheid geno men van zijn parochianen voor wie alles nogal onverwacht was. De scheidende pastoor verklaarde zich door de huidige verdeeldheid in de rooms-katholieke kerk van Neder land vleugellam te voelen. „Sprak ik vroeger vanuit de een heid van de kerk, thans moet ik constateren dat tal van geestelijken fundamentele opvattingen bestre den. Van zo'n gebroken eenheid kan ik geen deel uitmaken." Vernieuwingen achtte hij nuttig en noodzakelijk, maar de manier waar- Protestant vecht voor naam van aijn kind (Van onze correspondent) MADRID Elke Spanjaard is verplicht, om zijn kinderen rooms-katholieke namen te geven. Maar het protestantse echtpaar Enrique Garcia en Lidia Ezquerro in Logronc nam daar geen genoegen mee. Toen Enrique onlangs naar het gemeentehui i ging, om zijn pasgeboren dochter aan te geven, ze hij, dat zijn vrouw en hij het kind Elisabeth wilder noemen. i Dat kan niet. zei men hem. want deze naam kom niet voor in het naamregister. In dit boek staar 'alleen namen, die geschikt zijn voor de rooms-ica- tholieke doop. Dat wil zeggen, dat er geen namen I in voorkomen, die niet door een heilige gedragen I zijn. De vader kreeg te horen, dat het hem als Span jaard niet was toegestaan, zijn dochter een joodse naam te geven. Enrique, niet van gisteren, maakte de ambtenaar er op attent, dat in de Middeleeuwen toch maar vele Spaansen naar de naam Elisabetl' hadden geluisterd. Dat kon wel wezen, maar later was dat „Isabel" geworden en daarom was hi erplicht zijn dochter Isabel te noemen. Met de hulp van de protestantse verdedi •ingscommissie heeft Garcia deze zaak voor he gerecht gebracht. Zijn verweer berust op de vol- Tende punten: 1. Ieder moet vrij zijn, om zijn kinderen de naam e geven, die hij/elf verkiest. Het is in strijd mei iet beginsel van godsdienstvrijheid, als ter willr van de rooms-katholieke doopritus iedereen ver plicht wordt, om rooms-katholieke namen te accep teren. 2. Elke Spanjaard moet vrij tussen oude en nieu we vormen van namen kunnen kiezen. Als zelfs de naam „Elisa" als verkorting van Elisabeth wordt toegestaan, waarom dan Elisabeth zelf niet? 3. Elisabeth is de naam van twee vrouwen in de Bijbel, de vrouw van Aaron en de moeder van j ^en moderne Spaanse rooms-katholieke bijbelverta- fohannes de Doper. Zo óók in de Vulgata er óók in ing. 4. Maar ook afgezien daarvan, de Spaanse pro- estanten hebben hun eigen vertaling, die ook door -ooms-katholieke geleerden geprezen wordt om haar trouw aan de grondtekst en om haar Spaans. Daarom moeten zij het recht hebben, om de namen 'e gebruiken, zoals zij die in hun bijbels vinden Het lijkt allemaal niet zo heel erg belangrijk. Maar. zei een lid van de verdedigingscomroissi<\ ook op deze punten moet de strijd voor de vrijheid gestreden worden. In de strijd om de rechten van de mens is niets een kleine zaak. op vooral de geestelijkheid thans te werk gaat staat hem tegen. Pastoor De Bouvère noemde het feit. dat het gezag van de paus in twijfel wordt getrokken, dat het leergezag van de kerk op fundamentele punten wordt ondermijnd en dat het celibaat in het geding is. In Canada hoopt de pastoor meer eenheid en rust in de kerk te vin den. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel gaat een speciaal onderzoek wijden aan „de harmonisch vorming van de opgroeiende mens". Oud-minister mr. M. Vrolijk, thans voorzitter van de Nederlandse Stich ting voor Kunstzinnige Vorming, be toogde gisteren op de jaarvergade ring van de ABOP dat de jeugd van nu straks, in het veelbesproken jaar 2000, meer tijd zal hebben om te le- vpn vanuit haar eigen voorkeuren. Er moet dan ook meer gelet worden op de ontwikkeling van de creativiteit. De muzische vakken zijn trouwens niet alleen van belang voor de vrije tijdsbesteding in de toekomst; ze hebben ook nu betekenis als aanvul ling hij een maatschappij die al te sterk beheerst wordt door wat „nut tig" is. De Bond van Onderwijzend Perso neel zal een studiecommissie instellen voor het vraagstuk van de harmo nische vorming binnen het huidige onderwiis in al ziin geledingen, zowel ,-n als holten de school in contact met de hu'diee samenleving" Het is de hedopiipe dat hpt onderwem behan deld wordt met het oog op de toene mende vriie fHd en het nrohleem van Hp henms+a «•-ik-.tHHchoc+eHIng. Aldus dp tpb-ct van epn voorstpl dat de Aprvn —~t mnlaus aan- i-oorviHp Mr VrniHV noomHp Hp muzische kkpp ppr> opfenophied v«r het -ind om tot 7p"«ntdpi-i» -iP te komen, np «obool hppft het i.o het algemeen niet on hpt nni'nnr«optho«-P Tl mu zische vakkpn nottrokl-nn -Mph OOÜ aan de autoriteit van de ieraar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2