VMF beschermt zich tegen „overval" op aandelen A Olie- aanvoer kan in gevaar komen Politieman schiet inbreker dood Grens voor 200.000 vreemdelingen dieht decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet HET WEER Weer kouder Beiroet-raid kost ons land een miljoen Seriebotsingen op rijksweg-2 0 Onverwacht bod Amerikaans concern Kapers op de kust Geen bezwaar cao metaal Y akbondsleider kritiseert Husak Het Vrije Volk laat ondertitel vallen Roofoverval op Finata-bank Europoort ook in staking JAMIN biscuits Braziliaanse junta ,bescllernlt, de goede zeden Helft van alle kleine Biafranen is gestorven Vliegtuigkaper gijselde baby U&üoLüum\\ Arts wilde zes getuigen uit de weg ruimen I. I. I. ibon Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 4 fanuari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een dief te zijn is schandelijk, maar een kwaadspreker is veel schandelijker. SIRACH Vandaag in ZO: Ooggetuigeverslag uit Antarctica; Versteld staan van de zonden der vaderen; Dagboek van een opium- kuur; Theo van Doesburg: wegbereider; Gewoon een beetje hei lig; Eifeltorentjes made in Holland. Het nieuwe jaar begon wel met een sterke dooi van 6 tot 8 graden, maar vanmorgen was het alweer tot dichtbij het vriespunt afgekoeld. In het oos ten van ons land werd 2 gra den vorst gemeten. Het week einde blijft wel rustig maar via Schotland nadert een frontje, dat zondag plaatselijk een re- gen- of natte sneeuwbui kan brengen. De temperatuur blijft over wegend iets boven het vries punt, maar in de komende nachten kan het tot lichte vorst komen. Strenge vorst wordt wel in Rusland en Skandinavië waargenomen, maar kan op korte termijn niet tot. West- Europa doordringen. Vooruitzichten maandag: tij delijk enige regen, mogelijk hier en daar sneeuw. Tendens tot iets lagere temperaturen, zon: minder dan 40 procent, min. temp.: 9 '54 omstreeks normaal, max. temp.: van on geveer normaal tot 3 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. 4 januari: zon op: 08.48. onder: 16.43: maan op: 16.59: onder: 09.56. 11 januari laatste kwartier. 5 januari zon op: 08.48; onder: 16.44; maan op: 18.13: onder: 10.22. 11 janua ri laatste kwartier. DEN HAAG Nederlandse lucht vaartassuradeuren zullen waar schijnlijk een miljoen gulden voor hun rekening moeten nemen van de schade die Israëliërs hebben aan gericht op het vliegveld van Bei roet. De totale schade wordt ge raamd op 88 miljoen gulden. Hoewel de verzekering van ver keersvliegtuigen een internationale aangelegenheid is, waarbij de Lon- dense verzekeringsmarkt een be langrijke rol speelt, moet in dit ge val meer dan de helft van de scha de worden vergoed door niet-Briise maatschappijen. AMSTERDAM Grote materiële schade aan meer dan 20 auto's en één zwaargewonde is het gevolg van niet deugdelijke remmen aan een perso nenauto, die gisteravond op rijksweg-2, van Amsterdam naar Utrecht, op een voorganger terecht kwam en daardoor een serie ketting botsingen veroorzaakte. Het ongeluk gebeurde onder de ge meente Ouder-Amstel, waar zich op een gegeven ogenblik een file vorm de. De vanuit Amsterdam naderende auto moest daardoor remmen. De bestuurders van de volgende perso nenauto's konden niet op tijd rem men. In een van de laatste wagens werd de heer M. A. Elias uit Utrecht zwaar gewond. Hij werd overge bracht naar een ziekenhuis in Amsterdam. Men vreest voor zijn le ven. MEPPEL Op de weg Mep- pel-Eursinge heeft zich gisteren een verkeersongeluk voorgedaan dat het leven kostte van de 68-jarige auto mobilist H. Lampe. Hij stak met zijn auto de voorrangsweg over zonder voorrang te geven aan een andere auto Zijn vrouw werd bij de botsing «rnstig gewond. LAREN De achttienjarige zeeman R. S. uit Hilversum is vannacht bij een achtervolging door een politieagent doodge- AMSTERDAM De VMF (Verenigde Machinefabrieken Stork/ Werkspoor) heeft uit eigen beweging maatregelen genomen om zich te beveiligen tegen een onverhoedse „overval" van binnen- en buitenlandse zijde. Het VMF-bestuur is hiertoe overgegaan omdat het van diverse zqden ook uit het buitenland is gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een bod op de aan delen, zonder voorkennis van het bestuur. Het gerucht wil dat een Ameri kaanse petrochemische onderneming, via haar contacten in Zwitserland of in West-Duitsland. poogt de VMF on der haar hoede te krijgen. Ir. A. M. Averes, lid van de raad van bestuur van de VMF, zette giste ren op een persconferentie in Amsterdam uiteen, wat de maatrege len inhouden. Mocht zich het geval van een on verwacht bod op de VMF-aandelen voordoen, zonder dat het bestuur daarin is gekend, dan zal van een optie-overeenkomst gebruik worden gemaakt die is gesloten met een be vriende groep. Zij verkrijgt dan het recht tot het nemen van nieuw uit te geven aandelen in de VMF ad maxi maal 90 miljoen gulden. Deze aandelen kunnen worden ver kregen tegen 100 procent, maar zul len zodanig in hun dividend-recht zijn beperkt, dat uitgifte beneden de koerswaarde wordt gerechtvaardigd. De optie heeft een tijdelijk karakter. Zodra de algemene regelingen tot stand komen omtrent het ordelijk verloop van overname-biedingen, wordt de overeenkomst ongedaan ge maakt. Wapen Het bestuur van de VMF on derstreepte dat de bedoeling van de optie uitsluitend is een wapen in handen te hebben ingeval van een onverhoedse overval op de ven nootschap. ten einde alsdan de over valler te dwingen tot onderhandelin gen. Do werknemersorganisaties zijn van de maatregelen in kennis gesteld. Het bestuur is niet voornemens de identiteit van de bevriende groep, aan wie de optie wordt verleend, be kend te maken teneinde een grote vrijheid van beweging te behouden. Tegen 22 januari zal een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering wor den bijeengeroepen waarin nadere uiteenzetting van de genomen maat regelen zal worden verstrekt. De VMF-groep heeft ruim 26.000 mede werkers in dienst en plaatst jaarlijks bij het Nederlandse bedrijfsleven De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dayan, heeft gisteren familieleden van een soldaat, die om kwam hij een Libanese aanval op het Noordisraëlische dorp Kiriat-Shmona. bezocht. bestellingen voor een bedrag van ruim 300 miljoen gulden. JF erltgelegenh eid Het VMF-bestuur herhaalde dat het alleen bereid is onderhandelingen te voeren omtrent overneming of fusie, indien daarbij rekening kan worden gehouden met de belangen van aandeelhouders en personeel ten einde de continuïteit van de onder neming en de werkgelegenheid in Nederland veilig te stellen. Naar aanleiding van de stappen van de VMF heeft de Vereniging voor den effectenhandel besloten geen notering op te maken in de aan delen, de niet-royeerbare certificaten van aandelen, de stockdividenden, de schrips en de 6*/s procent converteer bare obligaties van de VMF. LOON ADVIESCOMMISSIE DEN IIAAG Voor de 200.000 werk nemers In de metaalindustrie is er goed nieuws Het ontwerp-cao met S'A pro cent loonsverhoging op 1 januari en 2 procent op 1 juli is nog wel niet goed gekeurd door de regering, maar de Loon-adviescommissie heeft daar geen enkel bezwaar tegen. Hiermee is de taak van de metaal cao veel sterker komen te staan. Het verzet, dat maandag in de minis terraad venvacht wordt van de zijde van de ministers Witteveen en De Block, zal waarschijnlijk niet opgewassen blij ken tegen de druk die minister Rool- vink in het belang van de arbeidsvrede zou kunnen ontwikkelen. Minister Roolvink gaf er al eerder blijk van, minder bezwaar te hebben tegen de nieuwe cao-grootmetaal dan minister Witteveen. De heer Roolvink staat op het standpunt dat de prognose van het Planbureau, die met de lonen veel lager uitkwam, een onhaalbare zaak is. I PRAAG De leider van de Tsje- choslowaakse vakbond van metaalar beiders, Toman, heeft in een open brief in bittere bewoordingen de lei der van de Slowaakse commu nistische partij, Gustav Husak, aan gevallen wegens diens campagne te gen de voorzitter van het parlement Josef Smrkovsky. Hij verwierp Husaks beschuldiging dat achter de campagne voor herver kiezing van Smrkovsky extremisten zouden staan. De vakbond heeft ge dreigd te zullen staken wanneer Smrkovsky niet wordt herkozen. „Niemand is er op tegen dat een Slo- waak een hoge functie bekleedt, maar laat het door democratische ver, kiezingen gebeuren", aldus Toman. De Tsjechoslowaakse minister van defensie, Martin Dzur, heeft in een artikel in het partijblad Rude Pravo West-Duitsland een gevaar voor zijn land genoemd omdat het naar kern- wapenbezit streeft, de neo-nazi's steunt en Oost-Duitsland niet erkent. AMSTERDAM Het socialis tische dagblad Het Vrijs Volk verschijnt thans zonder de jaren lang gehanteerde ondertitel „de- mocratisch-socialistisch dagblad". Directie en hoofdredactie zijn van mening dat de democratisch-socia- litstische signatuur niet noodzake lijkerwijs uit de kop, maar wel uit de inhoud moet blijken. De bemanningen van de zeven Europoortslepers hebben gister avond besloten zich aan te slui ten bij de staking van de stads- sleepboten te Rotterdam. Op de foto: de groep na de beslissing. ARNHEM In Arnhem is gister avond een overval gepleegd op het ka toor van de Finata-financierings maatschappij. Een jongeman die een nylonkous over het gezicht droeg kwam, ver moedelijk met een pistool in de hand, het kantoor binnen. Het kantoor was voor het publiek geopend doch op dat moment waren alleen de direc teur en een vrouwelijke employé aanwezig. De man sprong over de balie en hield beide personeelsleden met het wapen op een afstand. Hij nam toen uit een in de nabijheid staand bureau een geldkistje weg en maakte zich ijlings uitde voeten. Het bedrag dat zich in de geldkist bevond is niet bekend, doch was vermoedelijk enke le duizenden guldens. schoten. Hij was met vier vrien den op heterdaad betrapt, toen zij inbraken in het benzinesta tion Keuker aan rijksweg-1. Politie in een passerende surveil lancewagen ontdekte de jongelui, ter wijl ze de buit, alle aanwezige ac cessoires, in hun auto laadden. Drie van de vijf jongelui sprongen in de auto en reden weg in de richting van Bussum. De andere twee vluchtten het veld in. De vlucht met de zigzag-rydende auto duurde niet lang: na enkele hon derden meters reed de politiewagen de auto al klem. Eén van de jongelui werd in de auto al aangehouden, de andere twee zetten het op een lopen, achtervolgd door een agent. Volgens de politie gaf R. S. geen gehoor aan de sommatie van de agent te blijven staan, waarna deze enige waarschuwingsschoten met een pistool loste. S. werd, nadat hij door een kogel was geraakt, onmiddellijk naar een honderd meter verder gelegen zie kenhuis gebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De weggevluchte twintigjarige A. J. H. werd later in de nacht in Utrecht gearresteerd. In de auto was reeds aangehouden de achttienjarige C. S. uit Hilversum. Nog moer inbraken Naar de andere twee leden van de groep, die al bij het benzinestation op de vlucht sloegen, wordt nog ge zocht. De politie weet wie het zijn. Het vijftal bezocht ook de kantine van een voetbalvereniging, waar zij flessen drank wegnamen. Ze zouden nog meer op hun kerfstok hebben. gesorteerde 300gram van 69 voor 59 niet te geloven voor die prijst DEN HAAG Aan de Nederlandse grenzen is sinds 1 januari 1967 de nieuwe vreemdelingenwet in werking trad, aan 200.000 mensen de toegang tot ons land geweigerd. In deze periode (tot oktober 1968) werden 7000 personen het land uitgezet. Minister Polak schrijft dit aan de Tweede Kamer in verband met de be handeling van de Vreemdelingennota. De meesten werden tegengehouden omdat hun papieren niet in orde waren of omdat men geen middelen van bestaan bleek te hebben. SPANNING IN NOORD-IERLAND NEEMT TOE LONDONDERRY De spanning in de Noordierse stad Londonderry neemt snel toe, naarmate een groep van duizend rooms-katholieken, die een protestmars op Londonderry hou den, dichter bij de stad komt. Gisteravond moest de politie met de wapenstok en waterkanonnen op treden om een groep tegenbetogers, protestanten, uiteen te slaan. Ruim dertig betogers moesten in een zieken huis worden opgenomen. De mars van de rooms-katholieken wil aan hun eis, meer zeggenschap in het bestuur van het protestantse Noord-Ierland, kracht bijzetten. RIO DE JANEIRO Brazilianen, die betrapt worden op het roken, ko pen of verkopen van gesmokkelde si garen of sigaretten, kunnen onder een door president Costa e Silvè gete kend decreet streng worden gestraft. In een actie „ter bevordering van de goede zeden" is de geheime politie donderdag opgetreden tegen homosek suelen en langharigen. Een aantal journalisten, waaronder de correspondent van het Franse pers bureau AFP, zijn verdwenen. Volgens een legerwoordvoerder zijn ze gearres teerd door de politieke politie, een geheime organisatie, die de decreten van de president uitvoert. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alle beman ningsleden van de negen grote Europoort-sleepboten hebben zich gisteravond geschaard ach ter de staking van het personeel van de stadssleepboten. Geen enkel in- of uitgaan schip krijgt meer assistentie van slepers van een der zeven sleepdienstbedrij- ven. De staking heeft nu aan kracht gewonnen, omdat de vaart van en naar Europoort zeer belang- rijk is. De grote tankers hebben bijna altijd sleepboothulp nodig. 's Middags hadden de bemanningen van acht boten het werk neergelegd om aanwezig te kunnen zijn by de NBV-vergadcring in Odeon. Alleen de Maasbank bleef varen en kwam rond zes uur in aktie toen de Duitse kust vaarder Schley zinkende was na een aanvaring. Later keerde de sleepboot terug en ging ook aan de kant. Het besluit van de Europoort-be manningen om mee te staken houdt in.d at de aanvoer van ruwe olie naar de raffinaderijen in het Europoort en Botlekgebied in gevaar kan komen als de staking ook tot na dinsdag zal voortduren. De vijf raffinaderijen Shell, Esso, Chevron, Gulf en BP hebben ech ter voldoende voorraad om de eerste dagen met de produktie vooruit te kunnen. ONVERANTWOORD Het binnenvaren van Europoort waar de grote oliesteigers liggen vereist manoeuvres die vooral bij winderig weer veel behendigheid ei sen, zelfs wanneer sleepboten assis teren. Het zal in de meeste gevallen on verantwoord zijn dat tankers voor al in geladen toestand binnenko men. De havenmeester zal in deze ge- OEMOEAHIA (Biafra) De inter kerkelijke hulporganisatie voor Biafra heeft meegedeeld, dat ruim veertig procent van de Biafranen tus sen twee en vier jaar, tijdens de bur geroorlog is gestorven. Wordt er" niet spoedig grootscheep se hulp geboden, dan zal het Biafraan- se volk over een jaar niet meer bes taan. meent de organisatie. vallen beslissen als de gezagvoerders twijfelen. Het ziet er echter naar uit dat de meeste tankers tot na dinsdag op en kele mijlen buiten de Nieuwe Water weg voor anker zullen gaan en de toestand afwachten. Inmiddels lagen er vanochtend reeds vijf geladen tankers voor anker die dit weekeinde hadden moeten wor den afgelost. Tot zondagavond wor den er nog ongeveer tien verwacht. De normale scheepvaart heeft niet veel hinder van de staking. Gisteren liepen er ongeveer 100 schepen bin nen en vertrokken er 120. Meer dan normaal het geval is. Daarby waren schepen tot 15.000 ton. De paar grote die hadden moeten arriveren, gingen voor anker. Vanochtend vertrok uit Europoort een 40.000 tons tanker zon- 1 der sleepboothulp. MIAMI Passagiers en beman ningsleden van de donderdag gekaap te DC-8 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Eastern Airlines" hebben na hun terugkeer in Miami verklaard dat een gewapende neger een baby met zijn moeder alsgijze- laar heeft gebruikt om de piloot te dwingen naar Havanna te vliegen. Tijdens de vlucht van New York naar Miami had de neger met een pistool in zijn hand een baby uit de armen van zijn moeder gerukt en gedreigd de kleine te zullen vermoor den. Met de baby en de moeder was hij toen de cockpit binnengegaan. Het toestel had 138 passagiers en 10 bemanningsleden aan boord. INTEPIEUP VCPZOk.' ir. BAocNBue«:UL"*'f wTBUNseuesl LONDEN In Londen is gisteren een proces begonnen tegen een arts. die er van wordt beschuldigd, pogin gen te hebben gedaan om zes getui gen in een zaak tegen hem betreffen de verdovende middelen uit de weg te ruimen. De arts, de 32-jarige Christopher Swan, zou in zijn praktijk in een Londense voorstad die hij het ,.Oost- londense verslavingscentrum" noem de, jaarlijks 15 000 pond (130.000) hebben verdiend met het verstrekken van verdovende middelen. Volgens de tenlastelegging had hij in de gevangenis een medegevangene verteld dat hij er 4000 pond voor over had om twee getuigen a charge te laten verdwijnen. De gevangene meldde dit aan de politie. Een re chercheur trad vervolgens op als „huurmoordenaar". Dr. Swan ver klaarde zich tenslotte bereid om 15.000 pond te betalen, als alle zes getuigen a charge zouden worden op geruimd. De arts verklaarde zich gisteren schuldig aan aanzetting tot moord en aan diverse misdrijven inzake handel in verdovende middelen. -fclLknytf- 'ftTHAT'S <UA U. cdbrri.kb*. Ik geef op als nieuwe abonnee: - -■ -—v.... I betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1